Liever naar Texel dan naar het buitenland Zaterdagmiddag open huis AMSTERDAMSE FAMILIE AL 25 JAAR NAAR TEXEL 1 RIJDAG 3 JULI 1981 PAGINA 7 TEXELSE COURANT VJ.n.r. de heer Van de Aart mevrouw Van 't Woud, mevrouw Van de Aart en geknield met kleinkind de heer Van 't Woud. Drie generaties die naar Texel komen. Zaterdag a.s. wordt het vijftig jarig bestaan van Panorama offi cieel gevierd. Die dag houdt de jeugdherberg van 14.00 tot 18.00 uur open huis. ledereen kan het gebouw dan komen bekijken en daarbij tevens kennis nemen van een expositie van oude foto's e.d. die betrekking heeft op het gouden jubileum. Tevens heeft de NJHC informatie over het jeugdherberg- werk, er wordt koffie of fris ge schonken en misschien treedt op de binnenplaats een volksdansgroep op. In ieder geval kunnen allerlei spelen worden gedaan op het ter rein achter de jeugherberg. Om 15.00 uur begint een receptie voor genodigden en omstreeks 16.00 uur worden bij de jeugdherberg de deelnemers verwacht van de fiets- rally die vanuit verschillende dorpen is gehouden. Starttijdstip voor deze rally is 14.00 uur en gestart kan worden op de volgende adressen: Den Burg pompstation Kievit aan de Pontweg; De Koog Bruining, Nikadel 20; Den Hoorn Bakker, Diek 3; Oosterend Keijser, Peper straat 33; Oudeschild Westerlaken, Loodssingel 2a; De Cocksdorp Van der Linde, Kikkertstraat 2-3. Elke deelnemer krijgt een vragenformu lier mee dat hij tijdens de fietstocht moet invullen. De vragen hebben betrekking op hetgeen op de route is te zien. De snelheid speelt bij het fietsen geen enkele rol. Prijzen worden toegekend aan degenen die de vragen het best hebben ingevuld. De prijzen zijn zeer aantrekkelijk: een fiets (met 'pakket, overnach tingen), een kano (ook met faci liteiten) of iets anders naar keus, bijv. een cursus parachutespringen. De 'creatieve wedstrijd' die ter gelegenheid van het jubileum onder de scholen van Texel is gehouden heeft helaas niet zoveel inzendingen opgeleverd. Slechts vijf scholen hebben een gezamenlijk werkstuk ingeleverd. De uitslag zal bekend worden gemaakt door een vliegtuig met een reclamesleep, zowel boven het dorp waar de betreffende school staat als boven de jeugd herberg. Hoofdprijs is een driedaags verblijf voor de hele betreffende klas in een jeugdherberg naar keus. beheerders van de jeugdherber gen Rob van Oortmerssen flinks) en Ari van Hardeveld een juist optredende beheerder kan daar een gezellige toestand van maken. „Streng" kun je de beheerder niet noe men. Het wegsturen van gasten naar aanleiding van hun gedrag komt nau welijks voor. Naar verhouding kwam het vroeger vaker voor dat krasse maat regelen genomen moesten worden te gen gasten die de regels aan hun laars lapten. „Niet wij, maar de gasten zijn veranderd", meent Ari van Hardeveld. „De jeugd is tegenwoordig vrijer opge voed en heeft geleerd met de vrijheid om tegaan. Uit de band springen als reactie op het leven in een strak pa troon, komt weinig meer voor." Beide beheerders hechten veel waar de aan een hartelijke relatie met hun gasten. „Dan gaat het allemaal van zelf." Wensen en verlangens hebben beide beheerders genoeg. Samengevat komt het er op neer dat zij meer flexibel willen kunnen opereren. Meerdere ge scheiden slaapruimten waardoor het aparte groepjes kunnen worden ge vormd waardoor het ook beter mogelijk is dat 'stellen' gemengd kunnen slapen. Rob van Oortmerssen vindt een in grijpende renovatie van De Eijercoogh van groot belang. Het gebouw is duide lijk verouderd. De indeling moet anders worden, er is een betere keuken nodig, etc. Het zit er dus in dat zowel De Eijercoogh als Panorama een metamor fose te wachten staat. Oost. Inmiddels hebben drie generaties met Texel kennisgemaakt. De klein dochter van de familie Van 't Woud was vijf maanden toen ze voor het eerst meeging. „Je moet hier 's avonds eens komen", zegt Van't Woud. „Dan is het hier stampvol met kinderen en klein kinderen. Zelfs de kinderen die niet vissen komen ieder jaar naar Texel." De Amsterdammers zijn moeilijk tot stoppen te brengen als ze over hun vishobby praten. „Een keer stonden we te vissen in de haven van Oudeschild toen één van ons beet kreeg. Het voelde enorm zwaar aan. de hengel stond in een bocht zoals je nog nooit hebt gezien. Er waren ook Duitsers die stopten en er een film van maakten. Dat wordt vast een hele grote, zeiden ze. Uiteindelijk hadden we het snoer bin nengehaald. Aan het haakje zat een oude lampekap!" Van 't Woud zegt de indruk te hebben dat het vissen bij Texel langzamerhand weer beter wordt. Er wordt meer ge vangen, niet alleen maar 'vieze' botten maar ook mooie schol. Dat was een paar jaar terug anders. Toen vielen de vangsten nog wel eens tegen. Alle vis die wordt gevangen is bestemd voor de pan. Dat kan ook best want de vis is van goede kwaliteit. Mevrouw Van de Aart vertelt dat bij haar in Amsterdam Noord vis wordt gevangen die ze niet zou durven eten. Het water is dermate ver ontreinigd dat de vissen af en toe vervormingen vertonen die er beslist niet gezond uitzien. In hun woonplaats wordt dan ook niet meer gevist. Het water is er te smerig. Mevrouw en meneer Van de Aart hebben er vroeger wel eens over ge dacht om op Texel te gaan wonen. De rust, de prachtige natuur en natuurlijk het vissen maakte dat aantrekkelijk. Anderzijds waren ze ook een beetje bevreesd voor het afgelegen wonen en daarnaast had de nu 82-jarige meneer Van de Aart zijn werkkring in Amster dam. Hij werkte als klinker bij de thans gesloten scheepswerf Verschure. „Op de Oranjewerf hebben we de Dageraad van de TESO wel eens onder handen gehad", zegt hij. Dat is trouwens iets dat voor de bezoekers uit Amsterdam een van de liefste herinneringen is. Het varen van Den Helder naar Oudeschild. Je had toen eerste en tweede klas op de TESO boten Ze hebben maar één keer tweede klas gevaren. „Je zat dan naast die machines en je kon niet naar buiten. Wèrm dat dat was. We zijn dus de volgende keren eerste klas gaan varen. Dat was wel even beter", zegt mevrouw Van 't Woud (52). De aan komst in Oudeschild werd door hen veel gezelliger gevonden dan het aankomen in de veerhaven aan 't Horntje. De tocht duurde wat langer maar je beleefde veel meer. Slecht weer Over de vakantie van dit jaar wordt opgemerkt: „We hebben in al die 25 jaar nog nooit zulk slecht weer gehad. Anders hadden we nu al lang bruin gezien, maar het is diep treurig dit jaar. Daar staat tegenover dat we goed vangen." Het is Van 't Woud opgevallen dat het thans heel stil is op Texel. „Ook dat hebben we nog nooit meegemaakt. Ik denk dat het door de teruggang komt. De mensen willen op dezelfde voet blijven leven, ondanks dat ze minder geld hebben. Dat loopt op een gegeven ogenblik spaak. Ik durf te wedden dat er mensen zijn die hun vakantiegeld moesten gebruiken om hun achterstallige energienota mee te betalen." En dan gaat het opeens weer over vissen. „We zijn hier eens drie weken geweest, toen stond er steeds een Duitser naast ons. Wij vingen erg goed. Aan de lopende band sloegen we gepen aan de haak. Die Duitser ving niets. Toen, op de allerlaatste dag, kreeg die Duitser beet. Hij haalde een mooie geep op. Hij gaf die aan ons. 'Omdat ik zo lekker met jullie gevist heb', zei hij." De Amsterdammers hebben goede ervarin gen met Duitsers op Texel. De heer Van 't Woud is zelfs eens uitgenodigd om met een Duitser met een grote boot te gaan vissen, dat is een leuke dag geworden. De Duitser zorgde voor alles en er werd flink gevist. Brillen „Ik moet je nog iets vertellen over brillen", zegt Van 't Woud. „Twee jaar geleden liet ik mijn bril kapot vallen. Het glas was gebarsten. Ik ermee naar de Brilmij en daar werd hij na drie weken gerepareerd. Dat koste f126, Kort daarop gingen we naar Texel. Ik stap van de boot af en laat mijn bril vallen. Glas kapot. Ik zeg tegen mijn vrouw, dat wordt een dure vakantie. Je kan de extraatjes wel vergeten. Ik heb de bril op Texel laten repareren. Bij een zaak op de Groeneplaats. Het was binnen een paar dagen gereed en het kostte maar ƒ18, Toen we een nieuwe bril nodig hadden zijn we er een op Texel gaan kopen. Dat beviel uitstekend." De families Van 't Woud en Van de Aart leven erg mee met Texel. „Als er iets op de televisie is of er staat iets in de krant over Texel dan bellen we elkaar gauw op. Met de hevige storm gedu rende de jaarwisseling werd gevreesd dat enorme schade aan de kust zou worden aangericht. Van 't Woud reisde naar Texel en zag met eigen ogen hoe de zee korte metten maakte met het duin onder strandpaviljoen Westerslag. Aan de oostkust waren beide families er belangstellend getuige van hoe daar de nieuwe dijk werd aangelegd. „We zaten op de oude dijk en keken hoe die nieuwe dijk tot stand kwam. Dat was heel inte ressant." Het is duidelijk dat het eiland in de twee uit Amsterdam afkomstige families buitengewoon enthousiaste fans heeft. Dat blijkt ook op het spon tane antwoord of ze volgend jaar weer naar Texel gaan. „Ja natuurlijk", zeg gen ze, „volgend jaar weer." ivestigd. Het argument werd in het igin van de jaren zestig ook wel ihanteerd om de mensen te troosten e zich in de Sarasani-tijd zorgen aakten over de enorme belangstelling in de jeugd voor Texel. Of de jongeren etoen voor het eerst met Texel kennis laakten, meer dan anderen geneigd jn om thans de vakantie op Texel door i brengen, staat allerminst vast. Het igenovergestelde zou ook het geval jnnen zijn. In 1961 kreeg Texel er een tweede ugdherberg bij, niet van de NJHC laar van de KVC, de katholieke vakan- huizencentrale. In 1970 werd de KVC pgeheven en kwam ook de jeugher- rg De Eijercoogh onder de hoede van NJHC. Panorama en De Eijercoogh jn samen goed voor zo'n 750.000 vernachtingen per jaar. Het instituut ugdherberg heeft dus allerminst af- edaan en het zit er dik in dat de roep m dergelijke goedkope accommodatie og sterker zal worden. Want evenals de crisis van de jaren dertig willen de iensen nog wel op vakantie, maar het loet niet veel geld kosten. De huidige beheerders (want zo heten Ie vaders en de moeders van de jeugd- erbergen tegenwoordig) van De Eijer- Dogh en Panorama hebben daarover itgesproken ideeën. Wat hen betreft ou Texel er een derde jeugdherberg bij loeten krijgen en in de directe om- eving van een of meerdere van de jeugherbergen zou ook campingaccom modatie moeten zijn. Behoefte is er duidelijk. Ook de toeristische structuur van Texel zou er evenwichtiger door en 'socialer' door worden. Een tijdje terug heeft het weinig gescheeld of Texel had er een derde jeugdherberg bijgehad. In de buurt van De Koog kon een bestaand hotel worden overgenom men, maar het lukte niet het eens te worden over de prijs. Praten met Rob van Oortmerssen (37) van de jeugdherberg De Eijercoogh en Ari van Hardeveld (45) van Panorama komt al gauw neer op het maken van vergelijkingen met vroeger. De over- nachtings- en maaltijdprijzen zijn in 50 jaar natuurlijk niet onveranderd geble ven. De Eijercoogh vraagt ƒ10,50 voor een overnachting met ontbijt, Panorama (met iets meer luxe) berekent ƒ12,25. Een warme maaltijd kost in beide jeugdherbergen f9,50, een lunchpakket f3,75 en een lunch ƒ4,50. Er hoeft dus niet aan getwijfeld te worden dat een jeugdherberg nog altijd de goedkoopste verblijfsmogelijkheid biedt aan vakan tiegangers die een vast dak boven het hoofd willen hebben. „Jeugdherberg" is eigenlijk geen correcte naam, want nergens is bepaald dat ouderen er niet welkom zouden zijn. Het overgrote deel van het klantenbestand wordt echter gevormd door scholieren en jongeren tot maximaal 35 jaar. De beheerders streven ernaar de groepen naar leeftijd enigszins gescheiden te houden. Moeilijk uit te roeien is de mening van buitenstaanders dat jeugdherbergen streng geleide instituten zijn waar hard vochtige vaders en moeders de lakens uitdelen, waar een avondklok geldt, waar roken en drinken verboden zijn en waar de gasten dagelijks corveewerk moeten verrichten. Wie de gang van zaken in Panorama en de Eijercoogh gade slaat met eigen ogen, komt al gauw tot een ander oordeel. Rob van Oortmerssen: „Wij laten alles toe zo lang andere gasten daardoor niet wor den gehinderd. De gasten moeten om twaalf uur 's nachts binnen zijn, om de simpele reden dat later binnenkomen hinder geeft. De praktijk heeft dat uigewezen." Dat wordt bevestigd door zijn collega Ari van Hardenveld van Panorama. „In mijn vorige jeugdher berg op Ameland hebben we geëxpe rimenteerd met de hele nacht de deur open te houden. Het werd een grote puinhoop; het regende klachten van mensen die niet konden slapen." Gasten makkelijker In beide Texelse jeugdherbergen geldt een rookverbod voor de slaapzalen, maar wat de huisregels betreft zijn er ook verschillen. In Panorama zijn geen alcoholhoudende dranken verkrijgbaar, in De Eijercoogh wel. Het besluit om in Panorama geen bier te schenken is het gevolg van een enquete die onder de gasten is gehouden. En wat dat be treft: dat komt neer op een keer of twee per week helpen afwassen. Niemand ervaart dat als vervelend, in tegendeel, De jeugdherberg „Panorama" in de vijftiger jaren. Dat de karakteristieke stolp uiteindelijk verloren ging door een merkwaardige gang van zaken bij de laatste verbouwing, wordt door sommigen nog steeds betreurd. Het is geen wonder dat beide families j* lie de afgelopen drie weken in „Wad- i lenzicht" in Oost verbleven volop her- Rfneringen kunnen ophalen. Zolang sa- (nen op Texel, zoveel samen mee- ipmaakt, dan kun je eindeloos blijven ertellen. Over de dingen die veranderd ijn, over hoe je vroeger met de boot laar Texel toe ging en hoe dat tegen woordig gaat en vooral ook over vissen. Cant er is één enorme passie die beide milies bindt en die ze ook met alle irtstocht beoefenen en dat is vissen, iandaar dat ze ook voor Waddenzicht ozen om hun vakantie door te brengen. :r zijn pierenvorken waarmee ze zelf teren kunnen steken, de dijk van waar- f gevist wordt is vlakbij en bovendien ijn er mogelijkheden zelf gevangen vis bakken of te roken. Is er een keertje Iets gevangen dan is dat geen ramp. lan wordt er vis gekocht. De vangsten an de families worden achterop een alender bijgehouden. Een onderlinge «mpetitie, waaruit moet blijken wie de leste vissen aan de haak kreeg. De vraag die zich opdringt als je al jjfentwintig jaar naar Texel gaat is, of er ooit eens aan een ander soort vakantie is gedacht. Het buitenland bijvoorbeeld. Mevrouw Van de Aart (61): „Toen we 25 jaar getrouwd waren kregen we van onze kinderen een reis aangeboden naar Oostenrijk. We zijn daar toen geweest en het was best wel leuk. Het woog echter niet op tegen Texel. Datzelfde jaar dat we naar Oostenrijk gingen, zijn we ook nog naar Texel gegaan. Het eiland blijft trekken. Je kunt hier alle kanten uit." Zandpad De Amsterdammers zijn het er over eens dat er veel is veranderd op het eiland. Vroeger fietste je bij het Jan Ayeslag en bij de Fonteinsnol over een zandpad. Tegenwoordig is dat allemaal keurig verhard. De wegen zijn verbe terd. Vroeger mocht je overal zomaar komen. Nu is dat er niet meer bij. De heer Van 't Woud (57) zegt dat Texel op het gebied van natuurschoon achteruit is gegaan. Hij wijt het aan het toerisme. „Als je meer dan 40.000 overnachtingen hebt dan moet je extra faciliteiten scheppen. Bredere wegen maken. Daar ontkom je niet aan", zegt hij. Ook n Dat Texel aan bezoekers veel te bieden heeft is geen nieuws. s Sommige toeristen zijn zo enthousiast over het eiland dat ze ilijven terugkomen. Jaar in jaar uit. Bijzonder wordt het als een W7/e al 25 jaar lang zijn vakantie onafgebroken op Texel door- 8 irengt. En als dan ook nog blijkt dat de kinderen en zelfs de n kleinkinderen helemaal „weg" zijn van Texel, dan is het it luidelijk dat het gaat om grote liefhebbers van ons eiland. De s teer en mevrouw J. A. van de Aart brengen hun vakantie al 25 aar door op Texel. Meestal in gezelschap van de heer en mevr. G. M. van 't Woud, die ze op het eiland leerden kennen. leide families komen uit Amsterdam. De familie Van 't Woud ^frwam 28 jaar geleden voor het eerst naar Texel, maar heeft n sindsdien niet al zijn vakanties op het eiland doorgebracht Af nt toe werd ook een jaar op de Veluwe doorgebracht. Dat geldt i liet voor de heer en mevrouw Van de Aart. Vijfentwintig jaar je/eden werd het Texel en het is Texel gebleven. veranderd zijn de prijzen op het eiland. Van 't Woud betaalde f25,— per week voor een huisje toen hij hier voor het eerst kwam. Van de Aart betaalde vijf entwintig jaar geleden dertig gulden. De eerste vakanties werden doorgebracht bij de familie Van den Berg van „Den nenoord". „Daar stonden toen nog maar twee huisjes die je kon huren", weten ze te vertellen. „Moet je er nu eens gaan kijken." Daarna werd het „Pomona" in Waal en Burg. „Dat was toevallig", zegt mevrouw Van de Aart „want in Amsterdan noord wonen we in de Pomonastraat." Daarna verbleven beide families bij de familie Verseput en vervolgens werd het Waddenzicht in

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 11