Gemeente regelt de kleine wate Brandalarm nu regionaal Ossewa-groep mag twee weken kamperen Maar wel voor de laatste keer PWN vindt kustafslag verontrustend verkeerscontrole „Piepers" in plaats van knorpotten en sirene La0n0;^rDrRooy0Bnvmen,en'etC-: CfTOCïl /WUVLS jêXClS W ft) 61 JO UTL~> s'ankreTa^^«.99.17.636 ffHN HÉURfflMEBaïï MEISJE VERDRONKEN Toeristische bijlage Oostduitse marken zijn niets waard! In ruim vier uur rond Texel TEXELSE*1 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en -- -mm Verschijnt dinsdags en vrijdags. HansOosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220)4988. /a AA aa+ (TS. a. a si I c* /y» y7/ Postgrro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal Postbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. vX 7 V_X Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 94« JAARGANG NR. 9589 -Si B en W vinden dat de windsurfsport volgend jaar uitsluitend moet worden toegelaten op het zuidelijke strandje van Dijkmanshuizen, een strandgedeelte ten zuiden van paal 17, paal 33 (ten noorden van het reddingboothuis) en eventueel nog enkele andere strandgedeelten. Het college wil de catamaransport verwijzen naar het strand ten zuiden van paal 17 en het strandje ten noorden van de reddingboot- schuur bij paal 33. Dat houdt dus onder meer in dat alle watersport op en bij het noordelijke strandje van Dijkmanstiuizen wordt verboden, in het belang van de veiligheid van de zwemmers aldaar. Daarentegen zal zwemmen bij het zuidelijke strandje worden verboden. Surfoctivitert bij Dijkmanshuizen. VRIJDAG 3 JULI 1981 ■Jl WjOfCi?» OW «Uil-W Otf» kvMWUJfl 3»ftrU»HS0frt UQiff*)Lsifn>juiiftvLiUMf|jiMUft hïjHTIU/) HHSSDfcAt1 DER DEUTSCHF.N DEMOKRATiSCHEN REPLBLIK ZA 5012666 STADSBANK Dl K DO* 4-MARK w izf? DE R DEUTSCHEN DEMOKRATISCHEN REPUBUK 1975 ZA 50 12666 Een en ander blijkt uit het ontwerp, voor de nota „Kleine watersport" die het college heeft uitgebracht om een eind te maken aan de onveilige en chaotische toestand die momenteel op verschillende plaatsen langs de kust aan het ontstaan is, omdat zwemmers, sur fers en catamaranvaarders in eikaars vaarwater zitten. Het laatste woord is er nog niet over gezegd want het college heeft de nota aan allerlei belangheb bende instanties en verenigingen (surf- scholen, catamaranscholen, windsurf- ciub, kustzeilverenigingen. Staatsbos beheer, Waterschap, Rijkspolitie, Rijks waterstaat e.d.) gestuurd voor com mentaar. Tot 15 augustus kan schrif telijk worden gereageerd op de voor stellen. Naar aanleiding daarvan wordt de nota mogelijk gewijzigd, waarna waarschijnlijk in september een hoorzit ting zal worden gehouden. Het is de bedoeling dat de regeling in het seizoen 1982 van kracht wordt. Met „kleine watersport" wordt voor namelijk de surf- en catamaransport bedoeld. Het gaat dus niet over de watersportactiviteiten, die vanuit de jachthaven van Oudeschild worden ont plooid. Om de nieuwe regels te kunnen toe passen zijn wijzigingen nodig van de algemene politieverordening en zelfs van het bestemmingsplan buitengebied. Dat laatste maakt het mogelijk dat niet alleen de betreffende watersportactivi teit wordt toegelaten maar ook dat Een anderhalf jaar oud meisje uit Duitsland is dinsdagavond verdronken in een sloot bij het Oude Dijkje bij De Koog. Het kind was aan het spelen met twee zusjes en twee nichtjes en zonder de zich af. Daardoor viel het niemand op dat ze in het water belandde. Toen later de vader kwam kijken waar zijn dochters aan het spelen waren, miste hij het meisje. Na een korte zoekactie werd ze in de sloot gevonden. De vader reed met het kind naar De Koog in de hoop daar een arts te treffen. Dit lukte niet. Later was hij bij het poli tiebureau in deze plaats toen een arts passeerde die op Texel vakantie hield. Deze arts paste mond op mond be ademing toe tot de gemeentelijke lijk schouwer de dood vaststelde. bepaalde voorzieningen in de vorm van gebouwen e.d. toelaatbaar worden. Officieel mag op het ogenblik maar heel weinig. Volgens de politieverordening is het langs de hele kust verboden om met drijvende voorwerpen in zee te gaan. Wat betreft de Noordzeekust zijn B en W bevoegd ontheffing te verlenen wat sinds 1978 ten behoeve van zeil- scholen, zeilverenigingen, windsurfers en catamaranzeilers dan ook gebeurt. Voor 1981 zijn vergunningen verleend aan de kustzeilvereniging Westerslag voor een onbeperkt aantal catamarans onder voorwaarde dat in verenigings verband wordt gevaren (geldend voor het strandgedeelte ten zuiden van paal 17). Verder aan de heer Henk Koopman De voordelen van de piepers zijn dui delijk. Deze kleine apparaatjes kunnen door de brandweerlieden dag en nacht bij zich worden gehouden, onafhankelijk van het lichtnet. Om paraat te zijn is hij dus niet langer aan huis gebonden. In de afgelopen proefweken is gebleken dat de piepers overal op Texel perfect werken. Twee zenders (zowel in het raadhuis als in de vuurtoren) staan daar borg voor. Voor iemand die in geval van brand alarm wil slaan, verandert er niets. Hij of zij blijft het nummer 02220-2066 draaien. Men krijgt dan echter niet meer de Texelstroomcentrale aan de lijn maar de voor vijf catamarans, vijf zeilplanken en vijf monohulls voor het strandgedeelte ten noorden van paal 15. De heer Cor Kuip mag tien zeilplanken exploiteren ten noorden van het bewaakte strand- van paal 21. De Cocksdorper kust zeilvereniging heeft vergunning voor een onbeperkt aantal catamarans waar mee in verenigingsverband mag worden gevaren bij het strandgedeelte 100 me ter ten noorden van het reddingboot huis. Theo Eilander uit De Cocksdorp heeft op ditzelfde strandgedeelte ver gunning voor een zeilschool met drie catamarans. Wildgroei Aan de westkant van het eiland zijn de zaken dus min of meer geregeld. Van 'wildgroei' is daarentegen sprake aan de oostkust, mede veroorzaakt door onzekerheid over de uitleg van de politieverordening. Mede daardoor is nooit opgetreden tegen watersportac tiviteiten van catamaranvaarders en surfers. Zo is het Zeilcentrum Texel actief met een aantal catamarans, zeil planken en zeilboten, zowel vanaf het strandje van Dijkmanshuizen als vanuit de haven van Oudeschild. Verder ex- regionale alarmcentrale in Den Helder. Dank zij een speciale, altijd vrije tele foonlijn komt deze verbinding even vlot tot stand als vroeger. Nadat de man in de alarmcentrale heeft vernomen waar de brand is en wie de brand heeft gemeld. (Wie alarm slaat moet niet al te snel de hoorn neerleggen, maar er zich van overtuigen dat de boodschap goed is begrepen) wordt op de knop gedrukt, waardoor de piepers die de Texelse brandweerlui bij zich hebben in werking komen. Ze geven een signaal en laten daarop horen waar de brand is, een boodschap die enkele keren wordt her haald voor het geval de betreffende ploiteert het Internationaal Windsurf- centrum windsurfplanken vanaf het strandje Dijkmanshuizen. De Windsurf- club Texel zeilt in verenigingsverband eveneens met surfplanken bij Dijkmans huizen. Genoemde organisaties maken ook wel gebruik van het strandje bij Nieuweschild. Verder zijn op allerlei plaatsen nogal wat particulieren actief, niet alleen met surfen en catamaran varen maar ook met waterskiën en hen gelen vanuit een bootje. Gevaarlijk Op het Noordzeestrand wordt door exploitanten van zeilscholen geklaagd dat het niet mogelijk is de situatie goed in de hand te houden. Zij kunnen alleen op hun eigen leerlingen letten. 'Wilde' watersporters doen waar ze zin in hebben en nemen het niet zo nauw met de veiligheidsvoorschriften. Het komt voor dat dwars door groepen zwemmers wordt gevaren waardoor de kans op ongelukken toeneemt. Toch wordt te gen deze particulieren nauwelijks opge treden, want gezien de grote aantallen is daar niet aan te beginnen. Bovendien zijn er geen alternatieven waarheen deze mensen kunnen worden verwezen. Niet iedereen is dan ook blij met de reclame die voor Texel wordt gemaakt als „surf- eiland" want van een situatie waarin op onverantwoorde wijze de surfsport rond Texel kan worden bedreven, is geen sprake. In de nota van B en W wordt ook de situatie bij het strandje van Dijk manshuizen onhoudbaar genoemd. De gemeente krijgt herhaaldelijk brieven van watersporters en andere recreanten die rechten claimen op deze strandjes en op uitbreiding van mogelijkheden aan dringen. Die mogelijkheden betreffen veelal het neerzetten van kleedgebouwen, dou ches, toiletten, e.d. Krachtens het be stemmingsplan is dat thans verboden. B en W zouden het bestemmingssplan zodanig willen wijzigen dat het oprich ten van gebouwtjes mogelijk wordt bij het zuidelijke strandje van Dijkmans huizen. Maar dan zal ook de eigenaar van de grond, het Waterschap, mede werking moeten geven. Met ingang van vandaag krijgen onze lezers weer elke week gedurende het hoogseizoen de Recre-aktiefkrant als bijlage. De Recre-aktiefkrant geeft een overzicht van alle dagelijks wisselende toeristische evenementen op Texel. Verhuurders en anderen die zakelijk met toeristen hebben te maken, worden verzocht de bijlage aan hun gasten door te geven. De bijlage wordt ook verstrekt bij het magazine Texeltoerist en daar naast op grote schaal los uitgedeeld bij allerlei gelegenheden. Gegevens voor de Recre-aktiefkrant kunnen elke dag tus sen 9.00 en 11.00 uur worden ingeleverd bij Peter Vos, afdeling culturele zaken van het raadhuis. brandweerman de eerste keer niet goed heeft geluisterd, of de volumeknop onvoldoende 'open' had. Ook het in vele gebouwen op Texel geïnstalleerde automatische brandalarm is thans door verbonden met de alarmcentrale in Den Helder. In het kader van de regionalisering krijgt de Texelse brandweer ook een andere frequentie op de mobilofoon. Voor de bezitters van scanners is dat weinig hoopvol, want op het moment dat het mobilofooncontact wordt ge legd is de plaats van de brand reeds via de piepers aan de brandweerlui mee gedeeld, zodat daarover via de mobi lofoon niet hoeft te worden gepraat. De Texelse brandweer verwacht van het nieuwe systeem alleen maar voordeel. Omdat alle brandweerlieden de pieper bij zich hebben zal bij alarm een groter aantal mensen worden bereikt zodat men nog zekerder is van voldoende op komst dan vroeger. Minstens zo be langrijk is de bewegingsvrijheid die de piepers geven. Een brandweerman kan nu op zondagmiddag rustig met zijn gezin naar het strand gaan en toch snel naar een brand gedirigeerd kunnen worden. In het belang van de veiligheid en het efficient optreden is het dat de grote aantallen nieuwgierigen die zich naar de brand spoeden, aanzienlijk zullen worden teruggebracht. Alleen degenen die de brandweerauto toevallig zien of horen voorbijkomen, kunnen zich aansluiten. In aanwezigheid van onder meer de regiovommandant is het nieuwe sy steem gistermiddag in de burgemees terskamer ten doop gehouden. Middenstanders in De Koog en in Den Burg zijn het slachtoffer ge worden van een wisseltruc. Duitsers kochten bij hen een kleinigheid en betaalden met een biljet van honderd mark. Van die honderd Voor dit seizoen vroeg de groeps leiding uit Beesterzwaag weer om een verblijf van twee weken. Het gemeente bestuur reageerde aanvankelijk afwij zend en liet blijken dat Ossewa blij mocht zijn met die ene week want het kamperen op de plaats kon de volgende jaren wel eens helemaal afgelopen zijn. Het CDA-raadslid Gelein Jansen be klaagde zich bij het gemeentebestuur over deze afwijzing. Hij wees erop dat „Zware stormen veroorzaakten ern stige duinafslag op Texel, ter hoogte van ons wingebied, Direct gevaar voor de waterwinning bestond nog niet, wel is de situatie op langere termijn ver ontrustend." Deze opmerking wordt gemaakt in het onlangs gepubliceerde jaarverslag van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland. In het verslag wordt de hoop uitgesproken dat de door Rijkswaterstaat gevormde overleggroep tot afdoende bescherm- maatregelen zal komen. Verder wordt in het jaarverslag geconstateerd dat de waterfabriek op Texel goed werkte. Buiten het zomerseizoen werd een hoe veelheid van 88.000 kubieke meter water uit de fabriek in het Hogeberg ge- infiltreerd via de drie daar aanwezige persputten. Daarmee werd de voorraad zoet water op peil gehouden die kan worden aangesproken in het hoogsei zoen en die ook dient als reserve voor als de fabriek tijdelijk uitvalt. In 1979 werd nog maar 25.000 kubieke meter geïnfiltreerd. Overigens is het energie verbruik in vergelijking met 1979 gun stig. In 1979 werd door de fabriek 176.192 kilowattuur electriciteit gebruikt en 69.260 liter olie. Vorig jaar werd 162.337 kilowattuur electriciteit gebruikt en 73.139 liter olie. Aan drinkwater werd op Texel 1.148.682 kubieke meter ge produceerd tegen vorig jaar 1.086.781 kubieke meter. mark ontvingen ze het wisselgeld in Nederlandse valuta terug. Wat het betreffende winkelpersoneel niet doorhad was dat het aangeboden biljet van honderd mark uit Oost- Duitsland kwam. En Oostduits geld is in Nederland niets waard. Boven staand de voor- en achterzijde van een Oostduits biljet van honderd mark dat werd aangeboden aan een winkelier in Den Burg. de gehandicapte kampeerders niet op een gewone camping moeten staan omdat zij zich daar door anderen beke ken voelen. Hij ontkende niet dat het betreffende terreintje niet als kampeer terrein is aangewezen, maar vond dat B en W in dit geval de praktische be zwaren van de Ossewa-kampeerders zwaarder moet laten wegen dan de formele bezwaren die voor de gemeente gelden. B en W hebben nu laten weten dat zij voor een keer nog de hand over het hart zullen strijken en de Ossewa-groep twee weken zullen toelaten, maar zij hebben erop gewezen dat de gemeenteraad een duidelijk beleid heeft op het gebied van kamperen waarbij zoveel moqeliik teae- moet wordt gekomen aan specifieke wensen. Naast de gebruikelijke terrei nen heeft het college daarom een spe cifiek groepskampeerterrein aangewe zen (De Bol van de familie Van den Berg aan de Grensweg) en ook de heer Van Maldegem die een speciaal kampeer terrein voor gehandicapten wil inrichten krijgt medewerking. Het maken van uitzonderingen, zo heeft de ervaring geleerd, leidt ertoe dat ook anderen zich op een speciale situ atie beroepen om te kunnen kamperen op een niet als kampeerterrein aange wezen stuk land. Bij een verkeerscontrole die dinsdag werd gehouden constateerde de politie bij drie vrachtautobestuurders dat de papieren niet in orde waren. Het ging in alle drie gevallen om auto's van Texelse bedrijven. De aangehouden chaffeurs kregen de gelegenheid hun spullen alsnog in orde te maken. De politie gaat in de toekomst scherper letten op auto papieren. Tijdens de verkeerscontrole werd ook een proces verbaal opgemaakt wegens het niet dragen van de veilig heidsriemen. Joost Brouwer uit Oosterend heeft zaterdag de 65 km rond Texel hard lopend afgelegd in een tijd van 4 uur en 6 min. Na hem eindigde Rien Brouwer (4.46.31) en André Brouwer (5.53.59). Een teleurstellende mededeling voor mensen die graag belang stelling tonen als er ergens brand is: in geval van brand zullen voortaan de sirenes niet meer loeien. Als gevolg van regionalisering van het brandalarm wordt voortaan dag en nacht gewerkt met draadloos werkende alarmontvangers („piepers") waarover alleen brandweerlieden beschikken. Tegelijkertijd zijn ook de zg. knorpotten die via het lichtnet werkten en die bij nacht en in het weekend de taak van de sirene overnamen, buiten gebruik gesteld. Het gemeentebestuur heeft besloten dat groepen kampeerders van de Stichting Ossewa uit Amsterdam dit seizoen twee weken mogen kamperen op een recreatieveldje van Staatsbosbeheer aan de Rozen- dijk. Hoewel dit terrein niet voor kamperen is aangewezen heeft de Ossawa-groep (lichamelijk zwaar gehandicapte kampeerders) de af gelopen tien jaar toch telkens toestemming gekregen. Men stond er doorgaans twee weken, soms drie en de laatste paar jaar slechts een week.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1