Cjroen c2wartsJexeU in het L. LTS en Huishoudschool definitief samen Werkgroep komt met rapport over bouw van kleine woningen Scholengemeenschap ingaand augustus 1982 Jachtje gered Oplichters gepakt Aanrijding 94a JAARGANG NR. 9590 TEXELSE DINSDAG 7 JULI 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld Er De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De Texelse scholen voor beroepsonderwijs (de school voor Lager technisch en lager agrarisch onderwijs en de school voor lager huishoud- en nijverheidsonderwijs) gaan een definitieve fusie aan. Daardoor ontstaat één brede scholengemeenschap voor beroepsonderwijs, die vrijwel zeker in augustus 1982 daad werkelijk van start zal gaan. Samenwerking tussen de beide scholen was er al sinds negen jaar in de vorm van een gezamenlijke brug klas en de fusie kan dan ook als een logische voortzetting daarvan worden gezien. Door het volledig samengaan wordt niet alleen de levensvatbaarheid van de twee feite lijk te kleine scholen vergroot, maar worden tevens de mogelijkheden geschapen voor meer gedifferen tieerde opleidingen. Zo zal aan de bestaande mogelijkheden (bouw techniek, mechanische techniek, agrarische opleiding, textiele werk vormen en huishoudkunde) een op leiding kunnen worden toegevoegd die gericht is op de horeca en een opleiding kantoor- en winkelpraktijk. De fusie op zichzelf zal ook wat betreft het aantal arbeidsplaatsen geen nadelige gevolgen hebben. De mensen van het huishoudelijk, administratief en het onderwijzend personeel hoeven voorlopig niet voor hun baan te vrezen. De leiding van de nieuwe scholenge meenschap komt in handen van de heer K. J. van der Weide, tot dusver directeur van de LTS. De huidige direc trice van de school voor LHNO, mej. T. Brand, gaat behoren tot de adjunct directie evenals de adjunctdirecteuren van beide betrokken scholen. Dit kan worden gezien als een overgangsfase. Op den duur krijgt de LBO-scholen- gemeenschap één directie en één admi nistratie. Bestuur Sinds ongeveer een jaar staan beide scholen al onder één bestuur. Dat was een interimbestuur dat was samengesteld uit leden van de twee vroegere besturen. In april j.l. is een definitief bestuur gevormd dat bestaat uit C. G. Schoenmaker en M. W. Reij (namens de metaalbedrijven), E. Ver meulen en A. Smit (VEM) namens de bouw- en aannemersbedrijven, P. C. Hm en J. Kikkert namens akkerbouw, veeteelt en bloembollen, mevr. E. de Leeuw-Bakker en mevr. I. Schuyl-Eel- man namens de verzorgende beroepen, mevr Eelman-Koorn en mevr. Gisteravond is door de bemanning van de Ida Mary een jachtje geborgen dat ten noord-westen van Texel in moei lijkheden was gekomen. Het schip voer zowel op de zeilen als op de motor, maar op een gegeven ogenblik begon de motor te sputteren. De schipper die de enige opvarende was wilde het man kement verhelpen en lette hierbij niet meer op zijn zeilen. Het gevolg was dat het schip aan de grond raakte en de zeilen scheurden. Na een melding vis Scheveningen radio ging de Ida Mary op zoek naar het jacht. Hierna werd het schip met zijn Duitse opvarende naar de haven van Den Helder gesleept. In Vorden zijn enkele mannen aan gehouden van Roemeense afkomst, die vermoedelijk iets te maken hebben met de zwendel met Oost- duitse marken. In ons vorige nummer maakten we er melding van hoe in bepaalde winkels een kleinig heid werd gekocht, waarna met een biljet van honderd Oostduitse marken werd betaald. Oostduitse marken zijn in Nederland nauwelijks iets waard en mogen de DDR niet uitgevoerd worden. Inmiddels is gebleken dat vijf Texelse midden standers het slachtoffer van deze wisseltruc zijn geworden. Winkelper soneel zag de Duitse marken aan voor Westduits geld en betaalde dan ook terug naar de waarde van dat geld. Hopman-Bakker namens de Overkoe peling van Vrouwenorganisaties, mevr. J. van Trigt-Bachofner (FNV) en P. Bakker (CNV) namens de vakbonden, P. A. Steffen en mevr. Bakker-van Leeuwen namens de ouders van de leerlingen, en burgemeester Engelvaart op persoonlijke titel. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door burgemeesterr J. A. Engelvaart (voorzitter), P. C. Hin (vice-voorzitterl, mevr. B. de Leeuw-Bakker (secretares se), C. Schoenmaker (penningmeester) en P. Steffen (lid). Algemene stemmen Het besluit om tot fusie van beide scholen over te gaan Is met algemene stemmen genomen. Eerder dan in augustus 1982 kan de fusie zijn beslag niet krijgen omdat er nogal wat komt kijken voordat het nieuwe onderwijs plan in elkaar zit en ook de taken van het personeel zijn geregeld. Zoals gezegd heeft de fusie geen ont slagen tot gevolg. Door de verwachte toekomstige terugloop van het aantal leerlingen is op den duur ontslag van één of meer leerkrachten echter niet uit gesloten. Op dit moment is nog geen sprake van vermindering van het aantal leerlingen. In tegendeel, de animo is dit jaar opmerkelijk groot. Het aantal leer lingen dat zich voor het eerste jaar heeft aangemeld bedraagt 68 tegen 49 vorig jaar. Er zullen dan ook vijf brugklassen gevormd kunnen worden. Ook de animo voor de landbouwafdeling van de LTS is verheugend toegenomen, waardoor het gevaar voor opheffing van de agrarische tak van de LTS voorlopig bezworen lijkt. Rollenpatroon De fusie is ook van groot belang bij het doorbreken van het rollenpatroon jongens/meisjes. Op allerlei manieren zal in de nieuwe opzet worden gesti muleerd dat jongens en meisjes de opleiding kiezen waartoe zij zich het meest geschikt achten. Tot dusver was er ook wel de mogelijkheid dat bijv. jongens konden kiezen voor verzor gende „meisjesachtige" beroepen, maar de drempel was nog zeer hoog. De paar jongens die hier iets voor voelden zagen al gauw van hun voornemen af bij de gedachte dat zij straks temidden van de meisjes een kleine minderheid zou den vormen. Ook het omgekeerde is geconstateerd. Straks zal het verschil tussen huishoudschool en technische school helemaal wegvallen en zelfs zal worden getracht het gebouw van de technische school in het bijzonder te bestemmen voor opleidingen die vroe ger bij voorkeur door meisjes werden gekozen. Geen nieuwbouw Ook uit overwegingen van efficiency is door het ministerie van onderwijs en door de inspecteur aangedrongen op de fusie. Twee te kleine scholen, ieder met een eigen directie en administratief apparaat, zijn onnodig kostbaar. De nieuwe scholengemeenschap zal het voorlopig met de bestaande drie schoolgebouwen moeten doen. Gezien het feit dat de gebouwen dicht bij elkaar liggen wordt dat niet als bezwaarlijk gezien. Een nieuwe vakrichting die de gefu seerde school zal bieden is „comsump- tieve techniek" oftewel de Horecaoplei- ding. Deze kan worden geschouwd als een 'verbrede' bakkersopleiding waar naar op het op de recreatie gerichte Texel veel vraag bestaat. Ook een opleiding kantoor/winkel ligt in het nabije verschiet, waarbij een opleiding machineschrijven is inbegre pen. Personeel Het onderwijzend en het andere per soneel van beide scholen zijn van meet af aan bij de fusieplannen betrokken ge weest. Allen zijn er mee akkoord ge gaan, al verschilden de meningen wel over de wijze waarop het samengaan gestalte zou moeten krijgen en over de snelheid waarin zich het proces zou moeten voltrekken. Voor verschillende leerkrachten die tot dusver uitsluitend met jongens dan wel meisjes hadden te maken, zal het wel een verandering zijn straks voor gemengde klassen te moe ten staan, maar niemand tilt daar erg zwaar aan en in ieder geval zal ieder in zijn eigen vertrouwde vakrichting les blijven geven. Onontkoombaak De fusie was feitelijk onontkoombaar. Prognoses van de leerlingenontwikke ling maakten duidelijk dat met name de school voor LHNO in de komende twaalf jaar een zodanige teruggang van het leerlingenaantal zou doormaken dat opheffing er dik inzat. Bij een samen gaan zijn de overlevingskansen van het Texelse beroepsonderwijs veel groter, temeer daar de gecombineerde school door het grotere aantal opleidingsmo gelijkheden aantrekkelijk is voor de kinderen die de basisschool verlaten. Tot dusver heeft het Texelse beroeps onderwijs veel extra faciliteiten kunnen verkrijgen waarbij de eilandpositie van Texel een effectief argument was. Be houd en uitbouw van de mogelijkheden blijft het streven. Gunstig-in dat opzicht is de op dit moment toenemende be langstelling voor het beroepsonderwijs. De tijd dat ouders het als een mislukking beschouwden als hun kinderen voor algemeen vormend onderwijs (rijks scholengemeenschap) ongeschikt ble ken, lijkt voorbij te zijn. Meer beroepsgericht Een andere trend die in het onderwijs aan de beroepsscholengemeenschap merkbaar zal zijn, is de hernieuwde interesse voor beroepsgerichte oplei dingen. De ontwikkeling in de richting van steeds algemener vormend onder wijs aan de technische scholen en huis houdscholen is op zijn retour. De heer N. J. van der Weide ontkent echter met klem dat hij zoveel mogelijk leerlingen naar zijn school wil trekken. Zijn ideaal is: ouders moeten hun kinderen sturen naar de school waar zij het best op hun plaats zijn en zich niets aantrekken van het oordeel van de omgeving. Kinderen die het prima doen op Mavo of Havo moet je niet naar het beroepsonderwijs sturen en het omgekeerde geldt even zeer. Van enige competitie tussen be roepsonderwijs en rijksscholengemeen schap is geen sprake. Er is tussen beide scholen een goede overlegsituatie. Oudervereniging Tegelijkertijd met de fusie heeft ook de betrokkenheid van de ouders bij het schoolgebeuren gestalte gekregen. Er is thans een oudervereniging in oprichting waarvan het bestuur ongeveer zal func tioneren zoals oudercommissies bij an dere scholen. Het (voorlopige) bestuur is met twee leden in het algemeen bestuur van de nieuwe scholengemeen schap vertegenwoordigd; één van hen zit zelfs in het dagelijks bestuur. Op de hoek van de Kerkstraat en het Hoge Achterom in Den Hoom gebeurde zaterdag een aanrijding, waarbij een dertienjarig meisje werd gewond en naar het ziekenhuis in Den Helder moest worden ver voerd. Het kind reed op een fiets en lette niet op een auto, die door een 34-jarige Texelaar werd bestuurd. Door de aanrijding liep het meisje snijwonden in het gezicht op. Op het kruispunt Slufterweg/Post- weg deed zich ook een aanrijding voor. Een Texelaar wilde een tractor inhalen en zag niet dat de tractorbestuurder linksaf wilde slaan. Met een snelle manoeuvre wist de automobilist de tractor te omzeilen, maar hij kon niet verhinderen dat zijn auto een paaltje en een schrikhek ramde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De werkgroep „Wij willen ook wonen" overhandigt het rapport inzake de bouw van kleine betaalbare woningen aan gemeentebestuur en bestuur woningbouwvereniging. Van links naar rechts: J. Wendrich directeur woningbouwverenigingwethouder G. van der Kooi, Peter Bakker, March Heijnen en Melchior Tijssen. Betaalbare kleine woningen in De Mars." Dat is de wens van de werkgroep „Wij willen ook wonen" en het is tevens de titel van een rapport dat de werkgroep over dit onderwerp heeft uitgebracht. In het rapport wordt aangetoond dat het mogelijk is kleine woningen tegen relatief lage huren te bouwen, waardoor de huisvestingsnood onder de alleenstaanden er> tweepersoonshuishoudens een flink eind kan worden teruggebracht. termijn een heel stuk van het leed gele den", aldus de samenstellers van het rapport (Hans Oosterhof, March Heij nen, Donald de Vrind, Melchior Tijssen en Peter Bakker). Wethouder Gerard van der Kooi reageerde vrijdag zeer positief op het initiatief van de werkgroep. Hij vond het een opbouwende manier van actie voeren, waarmee de voor de woning bouw verantwoordelijke autoriteiten hun voordeel kunnen doen. Namens ,,Wij willen ook wonen" bracht Peterr Bakker onder meer naar voren dat zijn werkgroep is aangesloten bij de door de overheid gesubsidieerde Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH). Deze organisatie heeft door heel Nederland veel ervaring opgedaan in het ontwikkelen van plan nen voor één- en tweepersoons huis houdens. De drie ideeën voor kleine woningen die in het rapport aan de hand worden gedaan zijn dan ook afkomstig van de LOBH en in de parktijk mogelijk gebleken. De drie soorten kleine woningen waarover het gaat in het rapport zijn stempelwoningen, gesplitste woningen en combiwoningen. Onder stempelwo ningen wordt een min of meer uniform woningontwerp verstaan dat net zo vaak als de ruimte ter plaatse toelaat aan elkaar en op klaar wordt gezet. Door met standaardelementen te werken kan snel en goedkoop worden gebouwd, maar een beetje eentonigheid moet dan wel voor lief worden genomen. Stem pelwoningen zijn bedoeld voor de aller laagste inkomensgroep, zijn niettemin van alle normale moderne gemakken (zoals CV) voorzien terwijl de stich- tingskosten rond de 760.000,— komen te liggen, wat volgens de richtlijnen van maart 1981 zou resulteren in een 'kale' huur van ongeveer 7200,— per maand. De inhoud van zo'n stempelwoning is ongeveer 147m2. De grondkosten per woning zouden wel onder De 78000, moeten blijven, wat volgens de samen stellers van het rapport 'met een beetje goede wil van de gemeente' mogelijk is. De werkgroep heeft het rapport vrij dag officieel aangeboden aan het ge meentebestuur en aan het bestuur van de woningbouwvereniging. Daarbij werd duidelijk dat de wensen van de werkgroep en die van gemeentebestuur en woningbouwvereniging zeker niet tegenstrijdig zijn, blijkens het feit dat de woningbouwvereniging op uitnodiging van B en W in principe reeds besloten heeft een veertigtal kleine woningen te bouwen in De Mars. Zes architekten zijn uitgenodigd een ontwerp te maken op basis van 'no cure, no pay' wat dus betekent dat alleen voor het uiteindelijk gekozen ontwerp zal worden betaald. De werkgroep ,,Wij willen ook wonen., heeft nu feitenmateriaal aangeleverd waaruit de woningbouwvereniging en de architekten hun conlusies kunnen trekken. Een oud probleem is dat een kleine woning naar verhouding duur uitvalt, waardoor de huren niet zoveel lager zijn dan voor grote huizen. Om daar veran dering in te brengen zijn van overheids wege maatregelen genomen en de werkgroep wil dat woningbouwvereni ging en gemeentebestuur daarvan ge bruik maken om een flink aantal kleine woningen in vooral De Mars overeind te krijgen. In het rapport wordt een be knopte weergave afgedrukt van de zg. Nota Van Dam die wegen aangeeft om tot lagere stichtingskosten en lagere huren te komen. Ook de eind vorig jaar door staatssecretaris Brokx aan de gemeenten gestuurde brief, waarin fa ciliteiten worden toegezegd om de bouw van kleine woningen tot haalbare kaart te maken, is in dit geval van belang. Deze brief wordt in het rapport integraal overgenomen. Drie voorbeelden Tenslotte worden in het rapport drie voorbeelden (met tekeningen) gegeven van ontwerpen voor kleine woningen die in de Mars (of in 'gaten' in oude bestemmingsplannen) zouden kunnen worden gebouwd. ,,Er komen dus mo gelijkheden genoeg om binnenkort een heel eind uit de impasse te geraken. Met de nota Van Dam en de daarbij be horende subsidiemogelijkheden in de hand en een stuk Texelse voortvarend heid en bestuurderskunst is op korte Splitsen De tweede mogelijkheid die in het rapport uit de doeken wordt gedaan is het splitsen van een grote gezinswoning in kleine wooneenheden. Een dergelij ke woning kost volgens het archi tectenbureau Tauber uit Alkmaar (bij het gelijktijdig verwezenlijken van 16 eenheden) 764.265, wat een kale huur van 7210,— oplevert, (de bedragen en berekening dateren overigens van fe bruari vorig jaar, zodat er wel wat bij moet worden opgeteld). De derde mogelijkheid is het meest „luxueus": combiwoningen. Dat zijn vrij hoge (11 meter) huizen in het model van een stolpboerderij, die elk zes wooneenheden bevatten. Dit plan wordt als alternatief gezien voor een flat of rijtjeswoning. Deze vorm van hoog bouw zou goed in het bestemmingsplan De Mars kunnen passen. Door de varia tie in het ontwerp is de huur hoger dan bij stempel- en gesplitste woningen maar dat is altijd nog beduidend lager dan in de premie huursector. De combiwoningen zijn reeds in meerdere plaatsen gebouwd. Op de begane grond van de 'stolp' bevinden zich drie woon eenheden die over een tuin beschikken, daarboven zitten drie woningen in twee lagen met balkon. De werkgroep „Wij willen ook wo nen" gaat er op grond van de resultaten van het gemeentelijk woningbehoefte onderzoek vanuit dat er veel meer dan veertig kleine woningen nodig zijn. Er zijn een paar honderd woningzoekende alleenstaanden op Texel. Met tachtig kleine huizen zal men zeker niet omhoog zitten; de bouw van veertig stuks wil men graag als eerste aanzet zien. Daarbij gaan de gedachten niet alleen uit naar De Mars maar ook naar andere dorpen. In de Mars zijn de mogelijk heden echter het meest ruim omdat hier relatief de grootste aantallen tegelijker tijd kunnen worden verwezenlijkt, voor al op Texel een voorwaarde om tot de gewenste lage stichtingskosten te ko men. De werkgroep is juist op tijd met het rapport. Want de taakgroep projecten van de woningbouwvereniging staat op het punt om te beginnen aan een pro gramma van eisen voor het Marsproject en kan de in het rapport neergelegde gegevens dus mooi 'meenemen'. De werkgroepleden hopen dat veel Texelaars zich willen verdiepen in de problematiek van de kleine woning bouw. Wie interesse heeft voor het rapport kan het bestellen door de kostprijs (73,50) over te maken op Rabobank-rekening 3625.66.518 tnv. „Wij willen ook wonen", Willem van Beierenstraat 16 te Den Burg. (87548 is het postgitonummer van de Rabobank Texel).

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1