Cjroen r^wartsjexeh in het hart-, Topdrukte begint drie weken later Texel gaat optimistisch hoogseizoen tegemoet Folklore, Braderie en Hoorn der Donderdag nog steeds in trek Kabelbaan De Koog weer in discussie Haantje draait weer DODELIJK ONGEVAL Hotel „Juliana" niet naar Jarino JAARGANG NR. 9591 VRIJDAG 10 JULI 1981 actie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228) 266, Frits tick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en s Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. r advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., tbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso: los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. „Ik had me wel op zo'n vijf bootjes wachten voorbereid, maar het I enorm mee", zei vrijdagavond een man op de TESO-boot tegen n vrouw en hij was niet de enige. Toeristen die vrijdag naar Texel den in de verwachting eerst nog een paar uur in de rij te moeten jan voor ze met de boot meekonden, wachtte een meevaller. In de eeste gevallen konden ze direct mee en dat gold ook voor degenen b zondag naar het eiland kwamen. Zaterdag waren er wel de hele ig wachttijden van rond de twee uur. Het vervoersaanbod kwam op s dag erg gespreid zodat geen echte pieken ontstonden. De rust aan it toeristische front van Texel baart overigens wel een beetje zorg. ijdag gingen immers de schoolvakanties in Noord- en Zuidholland in i het beeld dat men mag verwachten is dat van flinke drukte. De aag is gerechtvaardigd of het toerisme op Texel lijdt onder izuinigingsdrift en economisch doemdenken. Geenszins, zeggen genen die op Texel het nauwst bij het toerisme betrokken zijn. Geen den voor paniek, het seizoen is dit jaar gewoon wat later dan andere ren. Bovendien bestaat de massale bouwvakvakantie niet meer aardoor het idee van een enorme intocht tot het verleden behoort. Martin Warnaar van kampeerterrein s Krim stelt dat op het ogenblik 35% In de camping bezet is. „Deze tijd is Met behulp van een enorme kraan is dinsdag het haantje van de toren van de Hervormde kerk van Den Burg naar beneden gehaald om te worden gerepareerd. Mogelijk a/s gevolg van blikseminslag stond het ding al meer dan een jaar muurvast, nota bene kort nadat de haan eerder voor een servicebeurt naar beneden was gehaald. Deze keer zijn maatregelen genomen dat het euvel zich niet zo makkelijk op nieuw zal voordoen. In de smederij van Boom is het lager op de draaibank ruimer ge maakt, waardoor het niet zo gauw meer zal vastraken. Ook is nieuw smeermiddel aangebracht. De foto laat het moment zien dat de ge repareerde haan weer op zijn plaats wordt gezet. Dat gebeurde door Koos Witte en Hans Huisman van de dienst gemeentewerken, die zich daartoe door een van Mosk uit Den Helder gehuurde kraan die in de Binnenburg was neergezet, op meer dan veertig meter hoogte hadden laten brengen. rustiger dan in andere jaren, maar dat geeft niets want het hele seizoen is twee drie weken opgeschoven", zegt hij. „Het hoogseizoen is al volgeboekt. Vanaf 18 juli begint de drukte op gang te komen en een week later is het echt topseizoen." Hij deelt mee dat de schoolvakanties officieel gespreid zijn, maar dat ze elkaar toch voor een belangrijk deel overlappen. In die over- lappingstijd zal het op Texel waar schijnlijk net zo druk zijn als vroeger met de bouwvakvakantie. Die periode valt tussen 25 juli en 15 augustus. Maar ook de vooruitzichten voor de rest van de augustusmaand zijn goed. Het afgelo pen weekeinde kwalificeert Warnaar als teleurstellend. Dat kwam waarschijnlijk door het slechte weer. Het voorseizoen als geheel geeft hem echter geen reden tot zorgen. In aanmerking genomen dat het hoogseizoen later begint was het een goed voorseizoen. Wel zijn door het slechte weer enkele tientallen afmel dingen binnengekomen. „Ik ben opti mistisch. Er is geen enkele reden om ongerust te zijn. Je moet niet alleen kijken naar wat er op het ogenblik op het terrein staat, maar je moet ook een blik werpen in je kaartenbak. En dan zie je dat het met het aantal reserveringen heel goed zit", zegt hij. Geen reden tot pessimisme ook bij de heer J. Groen van camping De Robben- jager. Hij meldt de normale bezetting te nebben voor deze tijd van het iaar en verwacht dat over veertien dagen de grote drukte komt. „Mijn meeste gasten komen uit Noordrijn/Westfalen en daar krijgen ze pas over twee weken vakan tie. Het is niet mogelijk bij ons te reserveren, maar als het weer een beetje meewerkt, verwacht ik een goed sei zoen. Vorig jaar was het na begin augustus wel afgelopen", zegt Groen. „Dit jaar verwacht ik dat het doorgaat tot 6 september." Iets minder optimistisch is men op RST-kampeerterrein „Kogerstrand". Hier wordt gemeld dat het „aanmer kelijk rustiger is dan vorig jaar." Ook hier spreekt men de hoop uit dat de tweede helft van augustus veel zal goedmaken. Volgens het planbord is ook Koger strand gedurende het hoogseizoem vol geboekt. Beheerder H. Veldman van dit kampeerterrein zegt echter ook dat het niet verstandig is om alleen maar op het planbord af te gaan. Het weer speelt ook een rol en als dat onverhoopt mocht tegenvallen dan zou het wel eens een mager seizoen kunnen worden. Op Kogerstrand wordt aanstaande zaterdag de grote drukte verwacht. Bij Koger strand is nu de helft van het terrein bezet. Gewoonlijk is het begin juli vol. Geen klagen Op de kleinere camping Om de Noord is de bezetting op het ogenblik 70%. Mevrouw Verbeke die dit jaar voor het eerst het beheer voert over deze cam ping van de RST zegt dat ze het niet met vorige jaren kan vergelijken, maar dat haar indruk gunstig is. Volgens de reserveringen zit ook deze camping vol gende week helemaal vol. De 135 plaatsen die deze camping telt zijn dan bezet. „Geen klagen", meldt kampeerterrein de Shelter in De Koog. De bezetting op het ogenblik wordt als goed gekwali ficeerd en soortgelijke geluiden komen van camping de Luwe Boshoek. „Het seizoen begint veel later. Het is te vroeg om er nog iets van te zeggen", wordt gezegd. De verwachtingen van de Luwe Boshoek zijn echter gunstig. Zeer posi tief is men bij camping Loodsmansduin. „Momenteel hebben we achthonderd man in huis. Vanaf 24 juli tot eind augustus zitten we voller dan ooit. Van de mensen die komen is ongeveer 60% Nederlands en 40% Duits", weet men op Loodsmansduin te melden. De gunstige geluiden die de cam pinghouders laten horen komen overeen met de gegevens die de VVV heeft. Men heeft daar de indruk dat van 25 juli tot half augustus de campings goed vol zitten. Wat er gereserveerd kan worden is besproken, maar daarnaast blijft er op campings als Loodsmansduin en het Kogerstrand flink wat ruimte over voor passanten. Over de bungalows, appar tementen en vakantiewoningen kan meegedeeld worden dat die van half juli tot 22 augustus zijn volgeboekt. De hotels hebben niet te klagen, maar er is hier en daar nog wel een kamer vrij. Ruime mogelijkheden zijn er nog in de logies met ontbijt sector. De VVVmeldt dat het voorseizoen geenszins is tegen gevallen. Er waren meer reserveringen dan vorig jaar. Alleen is er door de vakantiespreiding een vrij stille periode ontstaan vlak voor het hoogseizoen. Daardoor ontstaat de indruk dat het dit jaar minder zou gaan met het toerisme. Een dergelijke veronderstelling is echter nergens op gebaseerd. Een 57-jarige vrouw uit Son [Noord-Brabant] kwam dinsdag morgen om het leven toen ze met haar auto tegen een markeringspaal bij het kruispunt Pontweg/Amalia- weg botste. De vrouw, die alleen In de auto zat. had haar vakantie op Texel doorgebracht en was op weg naar de boot. Volgens ooggetuigen had haar auto, een mini. een snel heid van ongeveer honderd kilome ter per uur toen deze in de rechter- berm raakte. Bij de botsing was de vrouw op slag dood. Over de oor zaak van het ongeval is niets bekend. Op de foto (van Henk Vink) is te zien hoe het onherkenbare wrak van de auto door een takel wagen wordt weggesleept, nadat de brandweer met de reddingset het mogelijk had gemaakt dat het slachtoffer uit de wagen werd ge haald. Een groot aantal mensen werd dinsdagmiddag in de Dorpsstraat te De Koog verrast door een enorme vloedgolf. Verbaasde kinderen werden door het water meegevoerd en in bowling De Koogel had men moeite om de zaak binnen droog te houden. De oorzaak van deze reusachtige plens water was het geïmproviseerde zwembadje dat op het pleintje voor de bowling stond opgesteld. Boven dit badje was een evenwichtsbalk aangebracht waarop kinderen met elkaar een kussengevecht hielden. Het bad was niet berekend op het gewicht van de balk met kinderen en zakte dan ook ineen. Hierdoor kwam in zeer korte tijd vijf kubieke meter water vrij, die velen tot op de draad doorweekte. Niet dat iemand er kwaad om was. Het weer was heerlijk de stemming goed en de eerste braderie die dit seizoen in De Koog werd gehouden was dan ook een groot succes. derdag in het teken van het ringsteken. Folklore Wat betreft de folklore in Den Burg kan gemeld worden dat ook hier een aantal het warme strand een middagje verruilden om klederdrachten te bezich tigen. Tussen twee en vijf waren zowel oude ambachten als klederdrachten in het centrum van Den Burg te zien. Tamelijk veel bekijks trok ook het schapenscheren, spinnen, manden ma ken, kaarsen maken en aardewerk schil deren. Ook werd er kaas gemaakt hoewel voor deze gelegenheid alleen maar zeer kleine kilokaasjes vervaardigd werden. De meer moedige bezoekers lieten zich wegen op de waag waarna ze een certificaat kregen. Anderen werden in het schandblok ingesloten. Dat was dan in de meeste gevallen voor de foto. Het bekogelen van de ten schande gezette met rotte eieren, tomaten, drek (Lees verder op pagina 3) In de Dorpsstraat hing de scherpe geur van op houtskool geroosterde worstjes, hamburgers, karbonaadjes en entrecotes. Daarnaast waren echter vele andere kraampjes waar men van allerlei kon kopen. Tinnen soldaatjes, popcorn, balonnen, sigaretten en wol. „Ik snap niet dat er zoveel mensen zijn. Met dit weer zou ik mooi op het strand liggen", zei iemand die overigens niet vertelde waarom hij zélf niet op het strand lag. Maar hij had wel gelijk. Het gonsde van het volk. Texelaars en toeristen, Duitsers en Nederlanders. Net als vorig jaar had voetbalvereniging De Koog een stand gemaakt waar men kon doelschieten en van deze mogelijkheid De verkoop van het strandhotel Prin ses Juliana in De Koog aan Jarino gaat niet door. Hoewel de onderhandelingen in een zeer vergevorderd stadium waren is het op het laatste moment toch niet tot overeenstemming gekomen, waarna Jarino heeft laten weten niet langer ge ïnteresseerd te zijn. werd door veel voorbijgangers gebruik gemaakt. Bijzonder geslaagd was ook weer het optreden van het dixieland- orkest. Zo'n orkest geeft aan de braderie een feestelijk cachet. Het orkest bestaat uit Texelaars en mensen die tijdelijk op Texel werken. Met hun instrumenten zorgden ze voor een buitengewoon swingend geheel. Voor een sfeervolle muzikale omlijsting zorgde 's avonds de Boerenkapel. Om een uur of negen 's avonds was de braderie afgelopen. Niet dat iedereen toen al naar huis wilde. Er waren nog mensen genoeg maar op een gegeven moment moest er nu eenmaal een punt achter gezet worden. De Hoornder donderdag die op 2 juli werd gehouden is in het water gevallen. Hier geen kapot zwembad, maar dood gewone regen. Desondanks kwamen toch veel belangstellenden die de ver schillende kraampjes bekeken of kennis namen van de oude ambachten. Er was onder meer netten boeten te zien. Als hoofdonderdeel voor de eerste Hoorn der donderdag was schapenscheren ge pland. In verband met de regen werd dit echter afgelast. Het schapenscheren zal nu op dezelfde donderdag plaatsvinden als het schapenmelken en dat is op 16 juli. Deze week staat de Hoornder don- De heren H. Bruining en F. Langeveld uit De Koog hebben het gemeenstebestuur opnieuw benaderd met hun al eerder gelanceerde plan om in De Koog een kabelbaan aan te leggen. Het plan is echter gewijzigd. Niet alleen willen Langeveld en Bruining dat een kabel verbinding wordt gemaakt tussen de Nikadel en het strand, maar er zou ook een kabelrondgang met uitstapgelegenheid moeten komen boven de waterpartijen en gebouwen van het toekomstige artikel 11 ■gebied. De twee zakenlieden uit De Koog twijfelen er niet aan dat het publiek massaal van de kabelbaan gebruik zal maken. Zij hebben aangekondigd bereid te zijn met slechts een klein deel van de revenuen (10 15%) van de kabelbaan genoegen te nemen. De rest van de op brengst mag de gemeente houden om het verwachte exploitatietekort van de recreatieve voorzieningen van het artikel 11 gebied te helpen dekken. Bruining en Langveld zijn bereid om uitvoering en exploitatie van de kabel baan geheel in handen te leggen van een nieuw te vormen stichting „Kabel baan de Koog". De initiatiefnemers hopen dat hun voorstel zal leiden tot een nieuwe gedachtenwisseling waardoor de kabelbaan toch van de grond zal komen. Toen het tweetal enkele jaren geleden het kabelbaanplan lanceerde, waren de reacties zeer verdeeld. Afgezien van andere weerstanden werd al spoedig duidelijk dat Staatsbosbeheer niet zou willen meewerken aan het aanleggen van de kabelbaan door de duinen. Aangenomen moet worden dat Staats bosbeheer er thans nog hetzelfde over denkt, zodat de kans van slagen van het project niet zo groot is. Bruining en Langveld menen echter dat het project in zijn gewijzigde vorm voor de ge meente zodanig aantrekkelijk is, dat B en W er nog eens met Staatsbosbeheer over zullen willen praten. Bovendien vinden zij dat de kabelbaan en de pijlers waaraan deze is bevestigd en het land schap nauwelijks zullen storen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1