„De Krim" investeerde tot dusver alle winst P VAN HET i RAADHUIS 1 a i i m\TI 4CEND1 Juniweer was somber „9 to 5" Vrijwilligers gezocht voor warme maaltijd voorziening Honderd deelnemers in eerste strandloop Zon. maan en hoog water HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND Goed geboerd in afgelopen jaar Mededelingen vat 1 B. en W. Aanrijding T rombosedienst Zuigelingenbureau_ DOOR DIRK VINKE feïV PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1981 Het gaat goed met de Exploitatie Maatschappij De Krim (EMK). Over 1980 werd een winst geboekt van ruim f30.000,— wat onder meer te danken was aan een flinke stijging van het aantal overnachtingen waardoor f487.830,— aan kampeergelden werd gevangen, tegen f429.841,60 in 1979. Maar natuurlijk namen ook de kosten sterk toe. „Sterker dan het percentage waarmee van de minis ter vèn Economische Zaken de tarieven verhoogd mogen worden", aldus president-commissaris J. J. de Beurs aan het begin van de donderdagavond in De Pelikaan gehouden aandeelhoudersvergade ring van de EMK. Dezelfde spreker maakte er met vol doening melding van dat de EMK tot dusver geen geld heeft kunnen lenen, maar er niettemin in is geslaagd allerlei kostbare terrein- en andere werkzaamheden te laten uitvoeren die vooruitlopen op de uitbouw van een be trekkelijk eenvoudige camping van 10 ha. naar een vooraanstaand recreatie terrein van 33 ha. Het geld dat met de camping is verdiend, is daar bijna alle maal ingestoken. Het spreekt vanzelf dat deze vorm van zelffinanciering de geringe kapitaalslasten oproept waar door De Krim een gezonde financiële basis krijgt. Voor de aandeelhouders is deze aanpak op korte termijn gezien niet zo aardig, want ze krijgen ook over het afgelopen boekjaar geen dividend. De aandeelhouders hebben daar over het algemeen geen moeite mee. Want als er wel dividend zou worden uitgekeerd zou dat een flinke aantasting van de liquiditeit zijn, omdat de kosten die met grondwerk, bomen planten, bouw toi letgebouwen etc. gepaard gaan, onver mijdelijk zijn en het geld zou anders geleend moeten worden. Andere statuten In de statuten van de EMK zullen enkele veranderingen worden aange bracht. Verschillende bepalingen blijken verouderd te zijn. De statuten worden zodanig gewijzigd dat ze zijn afgestemd op de toekomstige situatie, om die reden wordt ook het doel van de NV ruimer omschreven. Verder is de han delsbevoegdheid van directie en raad van commissarissen verruimd. De tot dusver geldende limiet van f5000,— is geschrapt en er is nu geen enkele beperking meer. Desgevraagd verklaar de de heer De Beurs dat de leden worden geacht voldoende vertrouwen De warme maaltijdvoorziening die wordt verzorgd door de Stichting voor Voorzieningen Ouderen behoeft drin gend extra vrijwilligers. Momenteel ma ken 22 mensen gebruik van de moge lijkheid drie dagen per week een warme maaltijd thuisbezorgd te krijgen. Voor dat werk zijn dertig vrijwilligers beschik baar. Normaal kon het werk met die bezetting goed gebeuren. Nu veel men sen met vakantie gaan dreigt echter een tekort aan krachten te ontstaan. Daar om doet de stichting dan ook een beroep op mensen die zich willen aan melden. Het gaat om vrijwilligers die het werk van de warme maaltijdvoorziening willen steunen: gedurende het hele jaar of alleen tijdens de vakantieperiode. Voor de vakantietijd zijn ongeveer vijf mensen nodig. De warme maaltijdvoorziening ging vorig jaar september van start. Sinds die tijd zijn 45 mensen geholpen met maal tijdverstrekkingen. In de meeste geval len ging het om drie maaltijden per week, op maandag, woensdag en vrij dag. In enkel noodgevallen (uitzonde ringen I) werd elke dag een maaltijd thuisbezorgd. Toch vindt de stichting die voor de voorziening verantwoorde lijk is dat gestreefd moet worden naar een vijfdaagse warme maaltijdvoorzie ning. Om dat te kunnen bereiken zijn zeker extra vrijwilligers nodig. Op het ogenblik krijgen 12 mensen in Den Burg warme maaltijden thuisbezorgd, één in Oudeschild, drie in De Koog, één in Den Hoorn, twee in De Waal en drie in Oosterend. De vrijwilligers die de maal tijden rondbrengen ontvangen hiervoor een onkostenvergoeding. De mensen die op het ogenblik bij het werk betrokken zijn, zijn huisvrouwen en gepensioneerden. De stichting Voor zieningen voor Ouderen betreurt het dat mensen met een WAO- of WW- uitkering niet voor het werk te inte resseren zijn. Degenen die zich als vrij williger bij het warme maaltijdenproject willen aanmelden kunnen zich maan dag, woensdag of vrijdag tussen 9 en 10 uur opgegeven bij de Hollebol, telefoon 02220-2696. Overigens zal onder degenen die warme maaltijden thuis ontvangen bin nenkort een enquete worden gehouden inzake de kwaliteit van het voedsel en bepaalde voorkeuren. te stellen in de commissarissen die zij zelf hebben gekozen. Uiteraard voert de directie wel overleg met de commis sarissen inzake uitgaven. Voor het vast stellen van deze statutenveranderingen was op deze vergadering het vereiste aandelenkapitaal niet vertegenwoordigd zodat een tweede vergadering wordt belegd: op 23 juli. De volgens rooster aftredende com missaris J. Venneman werd met 109 van de 134 stemmen herkozen. Bestemmingsplan Directeur Martin Warnaar bracht ver slag uit inzake de stand van zake bij de totstandkoming van het bestemmings plan De Krim. Er loopt thans een artikel 19 procedure waardoor op dit plan vooruitgelopen kan worden, zodat daadwerkelijk kan worden begonnen met de uitbouw van het Krimproject. Op het 'oude' terrein van tien hactare zijn de laatste jareen nieuwe voorzieningen gemaakt, die passen in het toekomstige totaal en een aardige indruk geven van de kwaliteit die daar straks wordt aan getroffen. De oude toiletgebouwen zijn afgebroken en door nieuwe vervangen, voorzien van alle comfort. Een deel van de bestaande camping wordt straks speelterrein. Een bestaand gebouw is tot recreatieruimte gemaakt. Op het aangrenzende terrein zijn inmiddels alle bomen geplant en de tracees van de wegen zijn aangegeven. Aan de west kant van de bestaande camping komt het terrein voor sta-caravans en 99 bungalows. Zoals bekend is de andere partner in het Krimplan de B.V. Ne derlandse Woningfinanciering Maat schappij Newomij) te Amsterdam, maar als het Krimplan straks helemaal in ex ploitatie is zullen de recreanten alleen met De Krim te maken hebben omdat de EMK de exploitatie van de Newomij- bungalows voor haar rekening neemt. De exploitatie van het door de Krim nieuw te verweren terreindeel is aan staande. Een exploitatievergunning is er nog niet, want het heeft land geduurd voordat o.m. over de maximale dicht heid overeenstemming werd bereikt. De De uitbreiding van het exploitatie- gebied moet in 1982 zijn promis-zal- uitrollen. De uitbreiding van het exploitatiegebied moet in 1982 zijn beslag krijgen. Het staat thans reeds vast dat de Krim kan rekenen op een rijkssubsidie van een ton in de kosten van de aan te leggen wegen en andere infrastructurele voorzieningen. Het is de bedoeling dat de EMK ieder jaar een stuk terrein aan de exploitatie toevoegt. In tegenstelling tot de afgelopen jaren zullen zeer grote bedragen worden ge ïnvesteerd. Newomij wil met de bun- galowbouw op haar terreindeel in 1982 1 Subsidiëring brandveiligheidsvoorzie ningen logiesbedrijven 1981. Nogmaals maken wij ondernemers van vóór 1 januari 1975 gevestigde logies bedrijven die inschrijfplichtig zijn bij het desbetreffende bedrijfschap erop attent dat zij ter tegemoetkoming in de kosten van noodzakelijke bouwkundige voor zieningen ter verbetering van de brand veiligheid in hun bedrijven subsidie kunnen ontvangen .(Kampeerboerde rijen zijn uitgesloten). De subsidie bedraagt 33 1/3 van de kosten met een maximum van f100.000,— per logiesbedrijf. Een groot aantal bedrijven (waaronder alle logiesverstrekkende bedrijven) moet voldoen aan de brandveiligheidsvoor schriften van de brandbeveiligingsver ordening. Het is, zoals u begrijpt, on mogelijk om alle betrokken bedrijven tegelijk te controleren. Wees, als u een voor 1 januari 1975 gevestigd logies bedrijf heeft in ieder geval een aan schrijving vóór, al was het alleen maar om de subsidie niet mis te lopen. Hoe eerder de brandveiligheidsvoorzieningen hoe beter (veiliger en goedkoper) mede door de thans (nog) geldende 1/3 subsidieregeling. Aanvraagformulieren kunt u krijgen op het gemeentehuis bij algemene za ken (kamer 209) en bouw- en woning toezicht (kamer 306). Indiening van deze aanvraag dient te geschieden voor 15 oktober 1981Wij zouden zeggen, haast u, er is slechts 2,5 miljoen beschikbaar en de subsidieregeling duurt zolang er geld in de ministeriële pot zit. beginnen. Te verwachten is dat de huisjes zullen worden geëxploiteerd en dus niet zullen worden verkocht. Zonne-energie Aandeelhouder J. Hennink (lid van de plaatselijke afdeling van de Organisatie voor Duurzame Energie) deed in de rondvraag de suggestie om op toe komstige energiekosten te besparen door gebruik te maken van zonne collectoren. Directeur Warnaar zei dat de Krim hier positief belangstellend te genover staat. In ieder geval zal er bij de bouw (dakhellingen ten opzichte van de zon) rekening mee worden gehouden. Op tal van campings in het buitenland wordt zonne-energie al tot tevredenheid toegepast. Een andere vorm van kostenbespa ring is de toekomst is het kiezen van duurzame materialen voor de gebouwen zelfs als deze misschien iets minder fraai 'ogen'. Het hout van de nieuwe toilet gebouwen is wat grauw en dat blijft zo omdat het niet geschilderd mag wor den. „Maar het heeft een buitenge woon lange levensduur. We houden van hout, maar niet van onderhoud", aldus Warnaar. Aan de eerste Hoornder strandloop van dit seizoen, gehouden op 5 juli bij Paal 9, deden precies 100 lopers mee. Het strand was uitstekend om te lopen, maar veel deelnemers hadden last van de straffe wind. Uitslag: 8km (46 deelnemers) 1. Joost Brouwer Oosterend 27.30, 2. Cees Timmer Oos terend 28.47, 3. Albert Hoven Den Burg 28.59, 4. Nanning Kikkert De Koog 29.25, 5. Peter groen Nijbroek 29.30, 6. W. Wassenaar Den Burg 29.42, 7. Gerard Zoetelief De Koog 30.05, 8. Rien Brouwer Oosterend 30.05, 9. Dolf Jan sen Amsterdam 30.11, 10. Jan Zijm Den Burg 30.23, Niek Welboren Eierland 30.23. Dames 15 jaar en ouder 4 km.: Emelie Veeger Den Burg 17.25, 2. Hetty Boo gaard Den Burg 17.27, 3. Cobie Bake- laar Den Burg 19.12, 4. Hannegriet Hin Den Hoorn 20.47, 5. Truus Kuip Den Burg 20.48, 6. Chris Lanser Den Hoorn 21.00, 7. Els Groeskamp Den Hoorn 21.30, 8. José Huisman Den Burg 21.50, 9. Reinette Drijver Oosterend 23.58. 4 km tot en met 14 jaar: 1. Nico Evers Den Hoorn 14.50, 2. Koen Zijm Den Burg 15.02, 3., Frank Groeskamp Den Hoorn 16.12, 4. Henk Jansen Amster dam 16.30, 5. Ruud Beerling Den Burg 17.53, 6. Martin Troost Den Hoorn 18.26, 7. Robbie Boersen 't Noorden 18.27, Gerbrand Kuilman Den Helder 18.28, 9. Raymond Noordermeer Am sterdam 18.28, 10. Benjamin van Heer waarden Den Burg 18.28. De zon komt 11 juli op om 5.33 uur en gaat onder om 21.57 uur; 21 juli op om 5.45 uur en onder om 21.47 uur. Maan: 9 juli E.K., 17 juli V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 10 juli Zaterdag 11 juli Zondag 12 juli Maandag 13 juli Dinsdag 14 juli Woensdag 15 juli Donderdag 16 juli Vrijdag 17 juli Zaterdag 18 juli „9 to 5" is een film over vrouwen op kantoor, over koffie zetten voor de chef, lage lonen, lange dagen, onderling geroddel en geen promotie maken om dat je vrouw bent. Het is een amusante film van Colin Higgins waarin Jane Fonda, Lily Tomlin en Dolly Parton als secretaresses op een groot kantoor fungeren, alledrie hun baas zat zijn en ieder hun eigen fantasie dromen over hoe ze van hun baas (Badney Coleman) kunnen afkomen: de één (Lily Tomlin) vergiftigt hem, de ander (Jane Fonda) achtervolgt hem met een revolver en de derde (Dolly Parton) vangt hem in haar lasso. In werkelijkheid sluiten ze hun baas daadwerkelijk op en nemen daar mee de leiding van het kantoor in eigen hand. Het gevolg daarvan is, dat ze allerlei veranderingen op kantoor be werkstelligen. Alles luikt uit te lopen tot een gigantische puinhoop, maar al gauw blijkt dat de dames alles prima in de hand hebben. Met dit gegeven is het vanaf het begin tot aan het eind uit bundig lachen geblazen. „Van 9 tot 5" is te zien van donderdag tot en met dinsdag. De toegang is alle leeftijden. The Aristocats Wegens het enorme succes prolongeert het City Theater „De Aristocats". Een schitterend werkje uit de Disney studio's over het wel en wee van een paar katten die in de wrede mensenwereld hun hagje proberen te redden. Zij vervallen ongewild van het ene avontuur in het andere avontuur, omdat een butler zo nodig hun erfenis die zij hebben ge kregen van hun rijke bazin, wil afnemen. Maar de butler had nooit geen rekening gehouden met de slimme straatkat Thomas O'Malley die het hele verhaal tot een goed einde zal brengen. „The Aristocats" is geheel Nederlands ge sproken en is te zien in de zondagse matinee. Alle leeftijden. Om 19.00 uur begint in de EO-tent aar de Beatrixlaan een kerkdienst van di Baptistengemeente met medewerking van Gert en Hermien Timmermans Toegang voor ieder. Maandag 13 juli In de EO-tent aan de Beatrixlaan draai de film „Cross fire"; 20.00 uur. In het gebouw bij de Hervormde kerl van De Cocksdorp worden van 19.00 to 21.00 uur handwerken verkocht. Dinsdag 14 juli Om 19.05 uur begint vanuit het Natuur recreatiecentrum een rechtstreekse te levisieuitzending van de Evangelische Omroep. Van 19.00 tot 21.00 uur worden in het gebouw bij de Hervormde kerk van De Cocksdorp handwerken verkocht. Om 19.30 uur begint in De Bijenkorf te Oosterend een verkoping van hand werken e.d. van de vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Recre-aktiefkrant die als bijlage bij deze krant zit. Op de Postweg, nabij het vliegveld, vond dinsdagmorgen een aanrijding plaats. Een 21-jarige Texelse automo bilist wilde een Duitse auto passeren die door een 20-jarige Duitser bestuurd werd. Tijdens het inhalen ging de Duit ser plotseling naar links. De Texelaar trachtte hem te ontwijken en belandde in een sloot. De auto van de Texelaar werd zwaar beschadigd. Vrijdag 10 juli Via Hilversum I wordt door de EO vanuit de tent aan de Beatrixlaan twee keer een rechtstreekse radio-uitzending ver zorgd: van 7.00 tot 8.00 uur en van 10.00 tot 11.00 uur. Zondag 12 juli Bij het zuidelijke strand van paal 17 houdt de Kustzeilvereniging Westerslag clubwedstrijden; briefing om 10.00 uur. In „De Nieuwe Aanleg" in De Cocks dorp concerteert vanaf 20.30 uur een ensemble met klassieke werken, ge volgd door een poppentheater voor vol wassenen. Toegang gratis. In verband met vakanties haalt Scou ting Texel deze week vrijdagavond in plaats van zaterdag oud papier op. Aan de beurt zijn deze keer Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbërgen- straat en Bernhardlaan. Leden van Scouting Texel worden vrijdagavond verzocht mee te helpen met het inza melen. Degenen die in bovengenoemde straten wonen worden verzocht het papier vóór 19.00 uur gebundeld aan de weg te zetten. Zaterdag a.s. wordt in De Koog oud papier opgehaald door de dorpscom missie. leder wordt verzocht ervoor te zorgen dat het papier uiterlijk om 10.00 uur gebundeld aan de straat staat. 2.19 en 15.19 3.27 en 16.13 4.46 wn 17.14 6.06 en 18.19 7.13 en 19.21 8.08 en 20.20 8.51 en 21.12 9.34 en 21.58 10.18 en 22.39 De afgelopen juni-maand is een schrille tegenstelling geweest ten opzichte van april. Was in april de gemiddelde bedekkingsgraad der be wolking 4,8. In de afgelopen juni maand lag dit cijfer beduidend hoger met 6.3. Dit benadrukte al het grote tekort aan zonneschijn. In De Bildt werd deze maand dan ook een tekort van 79 uur aan zonneschijn gemeten. In de temperatuurgrafiek is te zien dat we deze maand na een zomerse start, (de eerste 3 dagen kwam de maximumtemperatuur nog boven de 20 graden) al snel in een kouder weertype terecht kwamen, waarbij vooral in de tweede helft van de maand met een noorden- tot Dit is het laagste gemiddeld juni-maxi- mum wat door mij sinds 1976 is waar genomen. Ondanks dat er na 1976 geen mooie juni-maand meer is geweest, hoewel de 22,1 gr. van 1976 wel uitzonderlijk was. De neerslag die de afgelopen maand in Nederland is afgetapt verschilt nogal van plaats tot plaats. Zo viel er in het laatste weekend van juni vooral in het oosten en zuidoosten erg veel, ver schillende stations melden 100 of meer mm. in één etmaal tijd. De maandsom kwam hierdoor in Twente op 127 mm. en in Maastricht op 164 mm, terwijl in Den Helder maar 25 mm en in Den Burg 34,1 mm werd afgetapt. Normaal is dit 42 mm. De gemiddelde windsnel- heidkwam uit op 12,9 knopen, normaal is dit in juni 9 knopen. Met 34,4% was noord de meest voorgekomen windrichting. Het gemiddeld weercijfer kwam op 5,2. S -1 Luchtdruk in mm. kwik Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum), Witte Kruis- laan, Den Burg. Tel. (02220) 4887 (uit sluitend tijdens bovenstaande uren). Mee te nemen: alle trombosedienst- gegevens van elders, verzekeringsgege- vens (ziekenfondskaart). De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 14 juli om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 15 juli om 13.30 uur. Dokter Bernard, woensdag 15 juli om 15.00 uur. noordwestelijke stroming koude en bewolkte lucht aangevoerd werd. Een absoluut dieptepunt werd hierbij gevormd door de laatste dagen van de maand; de zon werd hierop in het geheel niet waargenomen, terwijl de maximumtemperatuur met 12 graden zo'n 3 graden onder normaal bleef. Ook de regen kwam op deze dagen gedurig naar beneden. De gemiddelde maximumtempe ratuur kwam deze maand, vooral door toedoen van de eerste dagen en een periode van 3 dagen voorafgaand aan de 25ste, nagenoeg gelijk aan het nor maal n.l. 17,1 gr, tegen 17,5 normaal. Temperatuur in rr. C. Neerslag in mm Bewolking in okta's Wind snelheid Beaufort Trop. d Onweer 1981

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2