UIIMIblIM* „Joe Kidd" WAT IK ZEGGEN WOU.. Welverdiende pluim voor TESO-personeel „Bn&uen onder nummer Veldvoetbal- indelingen afd. Noordholland Programma Texel 1 Barbecuefeest aan de Randweg Scherenbahnen: nieuw spel in Bowling De Branding Wielerwedstrijden op Zuid-Haffel Honk- en softbal- vereniging van start Geslaagd Borstkanker Bejaardenwoningen FEUILLETON: XNSDAG 14 JUL11981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 bedanken. Verder dank aan Piet Daal der, die ons onmiddellijk zijn paarden trailer leende. Aan Dierenpension Ellen, voor de vele telefoontjes en hulp. Aan de familie Kaczor, die meteen bereid was onze auto uit de modder te trekken. Aan mijnheer Zijm, die zag dat alles vast raakte en ons er op het laatste nippertje met zijn tactor uit wist te trekken. Aan Taxibedrijf Toon Smidt, die contact on derhield met de TESO en ons met een taxi naar de boot begeleidde. Nogmaals allemaal: heel hartelijk bedankt. Fam. Makinga, Den Burg. Zaterdagvoetbal: Tweede klasse: Alkm. Boys, Asonia, DEK, DPSV, IW, KGB, MFC, Mon- nickendam, Oosterend, Schagen, ZFC. Derde klasse A: Always Forward, Ayyildiz Spor, Dirkshorn, Dynamo, Fla mingo's, HRC, Fluiswaard, De Koog, Molenboys, Schoorl, Victoria O. Derde klasse B: Alcmaria Victrix, De Cocksdorp, CSV, Egmondia, Foresters, Geelzwart, Grasshoppers, Uitgeest, USVU, Vitesse, Zeevogels, Saenden. Zondagvoetbal: Tweede klasse A: ASV, BKC, Con- zelo, Flevo, St. George, Oosterend, Petten, Sporters, Succes, Twisk, Wou- dia. Derde klasse A: Ayyildiz Spor, Apollo '68, Callantsoog, Dirkshorn, GSV, Huiswaard, Koedijk, Oude Sluis, Derde klasse C: AGSV, Beemster, Berkhout, Dynamo, Grafdijk, HTG, Kwadijk, Kwiek '78, Sporting S, Texelse Boys, De Wherevogels, Zaanse Boys. Het programma van SV Texel voor het komend seizoen ziet er als volgt uit: 20 sept. Texel-WGW 27 sept. VZV-Texel 4 okt. Texel-Foresters 11 okt. Helder-Texel 18 okt. Meervogels-texel 25 okt. Texel-Alkm. Boys 1 nov. Egmondia-Texel 8 nov. inhaalprogramma 15 nov. Texel-Berdos 22 nov. Hollandia T-Texel 29 nov. Texel-Wieringerwaard 6 dec. ESVU-Texel 13 dec. WGW-Texel 20 dec. inhaalprogramma 27 dec. geen competitie 3 jan. 82 geen competitie Het team van Recre-aktief heeft woensdagavond a.s. de leiding bij een barbecuefeest dat voor toeristen en Texelaars wordt gehouden op de bar becueplaats van Staatsbosbeheer aan de Randweg in de Dennen. Begonnen wordt om 22.00 uur. Het toneelgroepje „letsie Pietsie" uit Oosterend zal enkele sketches opvoeren. Verder worden spelletjes gedaan en er is wat te eten en te drinken. Om organisatorische rede nen moeten deelnemers zich tevoren opgeven. Tot uiterlijk twaalf uur 's mid dags kunnen kaarten 1/7,50) worden gekocht bij de VW. Er is een controverse tussen de ori ginele Mexicaanse bewoners en de Amerikanen in het Nieuw Mexico van rond de eeuwwisseling over het land eigenaarschap. Luis Chama, leider van de Mexicaanse Amerikanen eist van de rechter van het stadje Sinola land op voor zijn mensen. Als zij geen gehoor krijgen, organiseren zij een opstand, verbranden de eigendomspapieren uit het archief van Sinola en willen de rechter zelfs ontvoeren tot Joe Kidd (Clint Eastwood) die zojuist zijn roes in de gevangenis heeft uitgeslapen dat weet te voorkomen. Dan arriveert de grootlandeigenaar Frank Halan met zijn scherpschutters Lamarr en Mingo, vastbesloten om tegenstand met ge weld de wereld uit te helpen. Halan neemt Kidd in dienst als gids en op zoek naar de bende van Chama vindt Kidd bij zijn eigen ranch zijn knecht vermoord en zijn paarden gestolen. Joe Kidd, die zich eerst half voor de praktijken van Halan blijkt in te spannen is nu ook op per soonlijke wraak uit. De groep van Halan en Kidd komt uiteindelijk in een klein bergdorpje vlak in de buurt waar Chama zich met zijn mannen verbergt. Halan neemt nu zijn maatregelen en dreigt de voltallige onschuldige bevolking van het dorp uit te moorden als Chama niet uit zijn schuilplaats te voorschijn komt. Dan is aan Joe Kidd de eer dit probleem op te lossen. ,,Joe Kidd" is te zien in de woensdagwestern. Toegang 12 jaar. Dt, nieuwe Scherenbahnen in bowling De Branding in De Koog. Op de voorgrond bedieningspanelen voor de computer. Sinds zaterdag kan in bowling De Iranding in De Koog een voor Texel ïieuw spel worden beoefend. In plaats /an de twee kegelbanen, waarvoor iteeds minder belangstelling bestond iggen in het gebouw nu twee Scheren- jahnen. Het kegelspel is uit Duitsland ifkomstig en met name in Zuid Ne- ierland populair. Zoals langzamerhand illes in deze tijd, werkt het spel mét een :omputer. Door middel van het indruk ten van knopjes op het paneel kan men lepaalde combinaties kegels neerzetten vaarop dan gegooid kan worden. Men tan vanaf het paneel de combinaties /aststellen waarop men wil gooien. De tegels hebben verschillende kwalifica- ies, zoals koning, boer, dame, voor- ïout en achterhout. Met name uit Duitsland zijn al computergestuurde ipelletjes bekend waarbij driftig van de /erschillende mogelijkheden gebruik vordt gemaakt. Het spel op de Scherenbahnen wordt jespeeld op een vrij smalle enigszins lolle baan, die veel aan een kegelbaan ioet denken. De ballen die worden ge- Bij de woensdagavond op Zuid Haffel jereden wielerwedstrijden reed de A- loule een puntenparcours over 20 ron- len. Bij elke vijfde doorkomst waren /oor de eerste vijf renners punten te /erdienen. Jos Huisman wist de meeste lunten te verzamelen en daardoor de toers te winnen. De B-poule reed een triterium over 15 ronden waarbij Mark iakelaar winnaar werd. Bij de A-jeugd von Niels Collou, bij de B-jeugd Robert /isser en bij de veteranen Gerrit Ter- vindt. De A-poule bleef aanvankelijk geheel lij elkaar. Bij de ronden waarin punten e verdienen waren werd echter hard lekoerst. Daardoor werd het een leven- lige wedstrijd maar het leverde ook ifvallers op die het tempo niet konden /olgen. De uitslag na 20 ronden was in leze groep 1. Jos Huisman met 20 enten, 2. Hans Koorn 19 pnt., 3. Cees bruikt zijn veel kleiner dan bowlingballen en bevatten bovendien geen gaten. Doordat de ballen lichter zijn laat het spel zich ook zeer goed spelen door mensen met weinig kracht zoals oude ren of kinderen. Het spel kan met totaal 9 kegels worden gespeeld. Voor het aanleggen van de Scherenbahnen is De Branding ongeveer een week dicht geweest. Doordat het spel met com puters werkt kan men onmiddelijk nadat men gegooid heeft zijn score aflezen op een scherm met digitaal cijfers. Het is de bedoeling dat in de toekomst een 'printer' de score meteen op een rol papier vastlegt. Men hoeft dan niet meer te schrijven en kan zich dus op het spel concentreren. Boks 17 pnt., 4. Leen van Elk 14 pnt., 5. Douwe Dros 8 pnt. In de B-poule reden twee gastrenners mee. Het waren Rien Brouwer uit Oos terend die de hele koers uitreed en Pieter Stoop die met vakantie op Texel verblijft. Hij gaf echter voortijdig de pijp aan Maarten. Er werd in de B-poule hard gereden. Margriet Barhorst vormde met Ronald Kramer en Mark Bakelaar een kopgroepje. In de voorlaatste ronde demareerde Mark Bakelaar en ging zo hard door dat hij met een halve minuut voorsprong over de eindstreep kwam. Tweetra werd Ronald Kramer, derde Margriet Barhorst en vierde Uwe Smit. De veteranen waren dit keer met zes renners aan de start. Er zit dus een duidelijke groei in. De groep bleef alle zes ronden bij elkaar en finishten als volgt: 1. Gerrit Terwindt, 2. John van Halderen, 3. Dirk Vinke, 4. Nico Boon, 5. Piet Kikkert, 6. Martin Visser. De B-jeugd gaf al snel een ont snapping te zien van Robert Visser en Sebastiaan van Hoorn. Sebastiaan kreeg echter een klapband waardoor hij bijna viel en helemaal los raakte van de rest. Hij werd daardoor laatste terwijl Robert Visser won met Paul Witte als tweede, Anna Simone Kooiman derde, Joost van Heerwaarden vierde en Si mone Winter vijfde. De A-jeugd reed acht ronden. Niels Collou en Nico Evers namen al snel een voorsprong op de anderen die geheel verbrokkeld raakten. Niels kwam als eerste over de streep met Nico daar meteen achter. Marleen Terwindt werd derde, Dennis van Rooy vierde en Nancy Zijlstra vijfde. De Honk- en Softbalvereniging die vorige week is opgericht speelt elke donderdagavond tussen 19.00 en 21.30 uur op de speelweide achter de Thijsse- school in Den Burg. Zowel Texelaars als toeristen zijn hier welkom om met een of beide sporten kennis te maken. Voor de jeugd van 10-14 jaar is er softbal en voor oudere jeugd en volwassenen tegelij kertijd honkbal. Wie mee wil doen aan de hele serie honk- en softbalavonden betaalt /10,— of per avond /2,50. Gespeeld wordt op 16, 23, 30 juli, 6, 13, 20, 27 augustus. Goed materiaal is aanwezig (men hoeft dus niet zijn eigen handschoen of knuppel mee te brengen) en er wordt voor deskundige instructie gezorgd. De leden die zich inmiddels bij de honk- en softbalvereniging hebben aan gesloten zijn voor een deel afkomstig van de cursus die onlangs werd ge houden. Aan het slot van deze cursus (die 40 deelnemers trok) werd besloten een vereniging op te richten om aldus de honk- en softbalsport op Texel verder uit te bouwen. Er is op de oprichtings avond een voorlopig bestuur benoemd, bestaande uit Peter Agter, Piet Schneider en Fred Winkel. Dit bestuur zal de officiële oprichting voorbereiden in het seizoen 1982 door het verzorgen van statuten, huishoudelijk reglement, e.d. Op de genoemde zeven speelavon den wordt zowel getraind als wedstrijd gespeeld. De contributie per lid is voor lopig vastgesteld op 710, De vereni ging is van plan de (vrij kostbare) materialen gezamenlijk in te kopen bij een gespecialiseerde firma in Haarlem. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij Piet Schneider, De Kuil 1 in Den Hoorn, Fred Winkel, p.a. 'Expert', Ste nenplaats 7 in Den Burg en de Wel- zijnsstichting Texel, p.a. Raadhuis Den Burg. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde oud eilandgenote mej. Fransje Grisnich voor het doctoraal examen psychologisch onderwijs. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Schoorl, St. Boys, Vesdo, ZDH. Derde klasse B: ALC, Andijk, DESS, Hauwert, HOSV, De Koog, Kreiler- oord MOC, Schellinkhout, Winkel, WSW, Zuidermeer. Naar aanleiding van het verslag in de Texelse courant over de nabehandeling van vrouwen die een borstamputatie hebben ondergaan, meen ik dat het misschien zinvol is er op te wijzen dat niet in alle gevallen amputatie nood zakelijk is, maar dat slechts de tumor wordt verwijderd en dat daarna ook geen bestraling hoeft plaats te vinden. Ik vind dat deze mogelijkheid ook moet worden aangegeven aan vrouwen bij wie borsstkanker is geconstateerd, ge zien het verdriet dat een amputatie met zich meebrengt. Ik heb deze behande ling zelf ondergaan en ben gaarne bereid belangstellenden te informeren. Anneke Kikkert, De Cocksdorp. Naar aanleiding van de advertentie over het ter beschikking komen van 11 bejaardenwoningen in Den Burg wil de bewonerscommissie van de reeds be staande bejaardenwoningen het vol gende onder de aandacht brengen. Het bedrag van /525, huur per maand is de zg. voorlopige kale huur. Dit is een bedrag waarbij wij als oudere Texelaars toch wel even met de ogen knipperen. Vooral van alleenstaanden gaat op die manier een te groot deel van hun inkomen aan wonen alleen op. En aan verwarming moet men ook plm. 75,— per maand betalen. Maar ook als men nog samen is, moet men er rekening mee houden, dat één van de twee kan overlijden en dat dan een deel van de AOW-uitkering afvalt. De huur blijft dan even hoog. Niemand hoeft zich door het bovenstaande af te laten schrikken om in te schrijven als aan een dergelijke aangepaste woning behoefte bestaat. Sinds enkele jaren bestaat gelukkig de huursubsidieregeling. Volgens de be staande normen kan men met een in komen van f21.500 rekenen op ±/300,— per maand. Dat ziet er dan al wat anders uit en maakt het overstap pen naar een kleine gerieflijke woning met centrale verwarming en warm en koud stromend water wat gemakkelij ker. Degene die niet over meer contan ten beschikken kunnen dus toch in schrijven. Ga desnoods eerst naar de afdeling financiën op het gemeentehuis, waar men u vriendelijk en deskundig inlicht. Drempelvrees hoeft men niet te hebben. We mogen aannemen dat deze huizen beschikbaar komen voor oude ren, die gezien hun leeftijd hun tegen woordige te grote woning graag willen verlaten. Deze grotere woningen kun nen dan ten goede komen aan die ge zinnen, die, zoals we allen weten, soms al veel te lang op een geschikte woning moeten wachten. Namens de bewonerscommissie, de secr. A. Zoete-Blom, Starkenburg, Den Burg. Toen we dinsdagavond, met een ern stig gewond paard, zo snel mogelijk maar Utrecht moesten en door allerlei omstandigheden dreigden de laatste boot te missen, heeft de TESO ruim een kwartier op ons gewacht. Door deze bereidwilligheid kwamen we gelukkig nog op tijd in de dierenkliniek en hoefde ons paard niet te worden afgemaakt. Naast alle negatieve publicaties over de TESO lijkt dit ons de juiste weg om ook eens iets positiefs te laten horen. We willen het TESO personeel heel hartelijk door Tom Lodewijk. HOOFDSTUK 4 Huize Landzicht Henri Gardenier nam, terwijl hij de vagen aan de kant van de weg zette, de voning van de weduwe Poons nauw- :eurig op. 'Landzicht' stond er boven de deur, naar dat had de vorige eigenaar er nisschien op laten zetten en Gerda zond het de moeite en de kosten liet waard het weg te halen. Alles zag er )oed onderhouden uit, net voortuintje ichter een groen hekje met witte lunten, keurig geschrobd tegelpaadje len bel die je hiervandaan kon zien Jlimmen, hagelwitte plooigordijnen /oor de ramen waardoor je niet naar linnen kon kijken en alleen de clivia kon intwaren die daar op z'n eentje het andelijk uitzicht bewonderde. Landelijk was het hier wèl, dacht Henri. Om het uur passeerde langs de smalle asfaltweg de bus naar de stad. Het eigenlijke dorp lag vijf minuten verder. Huize Landzicht werd aan de ene kant geflankeerd (op zeker honderd meter afstand) door een boerderij, anderzijds door een al even ver verwijderde loods van een handelaar in landbouwgereed schappen en kunstmest. Vredig graas den de koeien in het malse gras en in de verte floot een trein voor een onbe waakte overweg. Het huis van iemand, dacht Henri, die zo min mogelijk met anderen te maken wil hebben. Maar, bedacht hij er bij met een fijn lachje, die zo langzamerhand begint te merken hoe saai dat wordt wanneer je niet voor kluizenaar geboren bent. Hij liep langzaam het paadje op en belde aan. Vermaakt constateerde hij dat hij even moest wachten voor er ooen werd gedaan. Dat was strategie. Gerda had hem natuurlijk al lang gezien, had misschien achter de clivia al een half uur de weg af staan speuren. Maar ze zou hem de indruk geven dat ze eigenlijk helemaal niet aan hem had gedachtl Daar kwam ze. ,,Ach, staat u er al lang?" Ze was nog maar weer niet meteen in het ver trouwelijke jij en jou van de vorige keer. Henri streek met een gebaar zijn wild ieren handschoen aan zijn rechterhand. ,,lk kom voor de koffie —en hopelijk niet óp de koffie", zei hij glimlachend, maar het drong niet zo snel tot haar door. Ze was onder al haar uiterlijke beheersing geagiteerd, merkte hij. Eerst maar es kijken of die agitatie de goeie kant opdraaide. Het kon zijn dat ze tot andere gedachten gekomen was, het kon ook zijn dat ze met spanning naar hem had uitgezien. Maar hij kwam binnen alsof hij hier dagelijks te gast was, en zette zich in een zware crapeaud. Hij had het al meteen gezien, er viel niets te vrezen. Gerda had zich in pontificaal gestoken. Alles ter ere. Nee, dat zat wel goed, en tevreden glimlachte hij naar haar op. „Brutale vent ben ik, niet? Staat bij de deur en vraagt meteen kome. nou ik had onderweg natuurlijk zoveel koffie kunnen drinken als ik wou. Maar ik drink geen koffie zó maar. Koffie, die moet een vrouw voor je inschenken, die moet je op je gemak drinken, waar je je thuis voelt." „Nou dan zal ik ze gauw gaan zetten" zei Gerda en haastte zich weg. Henri had alle gelegenheid rond te kijken. En wat hij zag klopte allemaal met wat hij verwacht had, nadat hij met Gerda had kennis gemaakt. Een portret van een man met een vierkant gezicht en een hangsnor. Dat zou de betreurde echtgenoot zijn. Zou het altijd op die opvallende plaats staan? Of zou het er expres zijn neergezet om daarmee te tonen dat de weduwe een vrouw met een hart en een nog niet gestild verdriet was? Hij grijnsde naar het beeld van Her man Poons, dat onbewogen terug- staarde. Gerda Poons was niet onverzorgd achtergebleven, dat zag je zo, maar ook dat de welvaart van recente datum was. In deze streken zat nog een hoop antiek, van geslacht op geslacht over gegaan, maar niets daarvan in Gerda's huis. 't Was allemaal nieuw, een zware bank met twee crapeauds, duur, een spiegel kast, duur, met veel kristal, een schil derij van een landschap bij zomer en er naast hetzelfde landschap 's winters, had ze mooi gevonden natuurlijk, een papagaai in een grote koperen kooi, een dure haard met namaakhoutblokken, een koperen kroon met electrische lampjes, een zwaar smyrna vloerkleed, wel duur, niet echt, stelde Henri met kennersblik vast. Perzische kleedjes op diverse tafeltjes nóg een kroon maar met nagemaakte afdruipkaarsen, een handwerkbos die er ongebruikt uitzag. Hij stak een sigaar op, gooide de lucifer in het asbakje met Groeten uit Val kenburg. Hij wist héél wat meer van Gerda Poons, al had hij nog geen woord met haar gesproken vandaag. Ze was net als haar huis. Monument van welvaart zonder smaak of heerlijkheid, geneigd tot uitstallen, maar de gordijnen dicht. In haar fluwelen jurk, waarop de ver sierselen uitkwamen als lagen ze bij de juwelier in de etalage, verscheen ze met een blaadje met twee dampende koppen koffie en twee grote stukken mocca- taart. En ik maar wachten aan de deur, dacht Henri vermaakt, want ze was me haast vergeten I Gerda, al blozend van nature, had thans een verhoogde kleur. Ze vond het gezellig een man over huis en dan zó'n man. Want ze had staan kijken, toen Henri uit zijn wagen stapte, had het achteloze gebaar gezien waarmee hij het portier dichtsloeg, de klap waarmee het dichtsloeg verraadde de dure wagen. Ze had hem zelfverzekerd, rustig, op het huis zien toekomen, en ze was haastig naar de keuken geijld, hij moest niet denken dat ze op hem zat te wachtenl Henri droeg weer een keurig grijs pak, maar kleinigheden waren afgesteld op de gelegenheid. Hij liet duidelijk zijn gouden manchetknopen blinken, hij droeg een dure dasspeld, hij keek her haaldelijk op zijn gouden polshorloge en hij zou straks een aantekening maken met een gouden vulpotlood (nou ja, dat was doublé, maar dat zag je niet zo gauw). En Gerda, hem beziend, ont dekte in hem alle tekenen van de man die zijn schaapjes op het droge had. Dét was haar enige onrust geweest, dat die vent haar belatafelde, dat het after all toch een armoedzaaier was, uit op haar geld. Met zulke lui wist ze van wanten. Maar tegenover Henri Gardenier, in al zijn heerlijkheid, voelde ze zich bijna verlegen. Ze wist tenminste niet waar ze met hem moest beginnen, maar dat probleem loste Henri vlot op, want hij was een gezellig causeur en net als de eerste maal: voor ze het besefte was ze zelf al aan de praat. Af en toe keek ze schichtig op de pendule met bimbam slag. En opeens zei Henri, na een op zichtige blik op zijn horloge: „Zeg we vergeten de tijdl" „Och ja", zei ze nerveus. ,,lk vind het al véél te gezellig, zo samen", zei hij met een verontschul digend lachje, „maar als we samen gaan lunchen en we moeten dan nog wel een uurtje rijden...." Kijken of zijn veronderstelling uitkwam. „Ja zeg", zei Gerda, „kijk es hoe laat het al isl Ik zou haast zeggen eh... waarom zouden we zou je hier niet een boterhammetje eten, dan kunnen we daarna nog overal heen. Ik heb altijd wel wat in huis, omdat ik zo ver van het dorp woon." „Ja maar", protesteerde Henri, „dat is de bedoeling nietl Je zou met mij eten. ik kom hier niet om de boel bij je op te maken!" „Nou, dan eet je nu es bij mij. Of eh... wil je liever niet?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7