konden door de beugel Rally en paraboogie Antwoord G.S. op vragen van Statenlid H. de Jong (PvdA): Optreden tegen illegale bergingen onrechtmatig? „Draai het wieltje nog er eens rond" op de Groeneplaats Burgemeester zag bouwdorp zonder kinderen Taxi-nieuws voor De Koog en omstreken Gemeente wil 60 clandestiene louwseis weghebben Surfers in moeilijkheden Schade door kokmeeuwen Diefstal uit tenten Verkeerscontrole II VRIJDAG 17 JULI 1981 4e JAARGANG NR. 9593 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228) 266, Frits leutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en 1 1 1_ 1 a Verschijnt dinsdags en vrijdags. (ans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220)4988. „m/TYl /I D/l4 //7A/*/?/ C 1T1 l/\ 0T l/l H VT Postgiro 652. Abonnementsprijs H5,10 per kwartaal foor advertenties, abonnementen, etc.: UfVOCÏl WCITL^ VX1S rJC( rJ UI L^> 'D°!„60„C.en,,c .angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. de Staten er op dat de burgemeester aan het paracentrum Texel vergunning heeft gegeven voor de boogie boven het autocrossterrein bij Oosterend omdat het vliegveld zelf daarvoor om veilig heidsredenen niet geschikt was. Para chutespringen is zonder vergunning dagelijks toegestaan binnen een afstand van twee nautische mijlen (3,6 km) van het vliegveld. Het door het paracentrum gehuurde vliegtuig heeft tussen het vliegveld en Oosterend gevlogen waarbij een zodanige route is gevolgd dat natuurgebieden en Waddenzee geen geluidshinder hebben ondervonden. De daaraan verbonden vliegbeperkingen, aldus Gedeputeerde Staten, zijn door de (Lees verder op pagina 2 Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn van mening dat de onlangs op Texel gehouden Para boogie en de luchtrally van het Isacarcomité niet strijdig waren met het beleid dat is gericht op beperking van het vliegverkeer boven Texelse natuurgebieden en de aangrenzende gedeelten van de Waddenzee. Dit blijkt uit het antwoord dat Ge deputeerde Staten hebben gegeven op vragen van het statenlid H. de Jong van de Partij van de Arbeid. De vragen werden door De Jong gesteld naar aan leiding van het protest dat de Werk groep Landschapszorg Texel bij het ge meentebestuur heeft ingediend tegen de para-boogie. De leden van provin ciale staten hadden een afschrift van dit protest ontvangen. In het streekplan voor de Kop van Noordholland en Texel staat: ,,Uit een oogpunt van natuurbehoud en milieu dient te worden gestreefd naar een be perking van het vliegverkeer, met name boven de natuurgebieden op Texel en de aangrenzende gedeelten van de Waddenzee." Statenlid De Jong had daarnaar verwezen en zich afgevraagd of B en W van Texel deze uitspraak door het afgeven van vergunningen voor de genoemde evenementen ,,op zijn zachtst gezegd nogal ruim hebben ge ïnterpreteerd." Verder had het PvdA-statenlid ge vraagd in hoeverre de provincie finan cieel betrokken is bij de exploitatie van het Texelse vliegveld en of op grond daarvan de provincie invloed kan uit oefenen op de exploitatie. Geen hinder In hun antwoord wijzen Gedeputeer- De gemeente Texel heeft onder tientallen eigenaars van zomer- ïuizen verontwaardiging gewekt, door hen te gelasten bergingen die n de loop der jaren clandestien bij de huizen zijn gezet af te breken. 3e eigenaars hebben tot juni 1983 de tijd. Als de illegale bouwsels dan tiet zijn gesloopt, zal de gemeente het doen op kosten van de eigenaars1 Die eigenaars zijn danig in hun wiek leschoten over de gemeentelijke aan- chrijving, vooral degenen die de ichuurtjes niet zelf hebben neergezet of aten neerzetten. In veel gevallen is een omerhuis in de loop der jaren een of neer keren van eigenaar verwisseld. De tuidige eigenaars wisten bij aankoop liet dat een deel van hun verworven mroerend goed clandestien tot stand vas gekomen en nog minder dat het Jenkbaar zou zijn dat de gemeente Jaartegen na zo'n lange tijd zou op reden. Er zijn gevallen bij waarin het llegale bouwsel (meestal een klein fiet- lenschuurtje of iets dergelijks) er al neer dan zestien jaar staat. Opsporing In januari en februari van dit jaar heeft de afdeling bouw- en woningtoezicht Van de gemeente alle bungalows en andere zomerhuizen op Texel gecon troleerd. Daarbij kwam vast te staan dat bij de huizen 60 vrijstaande bergingen waren neergezet zonder dat daarvoor ooit bouwvergunning was afgegeven. Verder werd geconstateerd dat in acht gevallen de bestaande bungalow illegaal was uitgebreid met een houten of stenen gedeelte en in één geval was sprake van een afdakje zonder gemeen telijke toestemming. Alle eigenaars hebben dus de boodschap gekregen dat de clandestiene bouwsels moeten ver dwijnen. Volgens een woordvoerder van bouw- en woningtoezicht maakt het niets uit dat de illegale bouw onder een vorige eigenaar tot stand is gekomen en dat de nieuwe eigenaar in de veron derstelling verkeert dat alles in orde was. ,,Een koper moet er zich van ver gewissen of zijn onroerend goed met gemeentelijke goedkeuring tot stand is gekomen en ook van de makelaar die bij de transactie heeft bemiddeld, mag dat worden verwacht." Diverse eigenaars die de gemeentelijke aanschrijving heb ben gehad zijn van dat laatste allerminst overtuigd. „Ons rechtsgevoel zegt dat dit niet kan en we zullen het gemeen telijke bevel dan ook niet zomaar opvol gen. Wie gaat er nu controleren of voor een berging die er al jaren staat, ooit een bouwvergunning is afgegeven, voordat hij een huis koopt? Dat mag je niet in redelijkheid verwachten. En afgezien daarvan: als de gemeente die illegale bouwsels jarenlang ongemoeid heeft gelaten, komt dat neer op tolereren. Zo'n overtreding is gewoon verjaard en ik vind dat de gemeente zich belachelijk maakt door nu plotseling een soort heksenjacht te beginnen. Dat kan een mooie toestand worden. Straks komt de gemeente nog op het idee om zo'n controle ook eens uit te voeren bij de gewone burgerbouw. Texel staat vol met illegale schuurtjes, dakkapellen, boeten, afdakken en bergingen die er soms al jaren staan. Het is volstrekt Zowel bij Texelaars als bij toeris ten bestond woensdagmiddag weer veel belangstelling voor de spin- wedstrijden die op de Groeneplaats in het kader van de folkloremiddag werd georganiseerd. Met op de achtergrond het geluid van volks dansen en het commentaar bij het schapenscheren lieten de deelne mers hun spinnewieltje lustig snor ren. Eerste bij de Texelaars werd mevrouw Van der Werf. Tweede mevrouw Van de Meer-Langeveld en derde mevrouw Haarsma. De vierde prijs was voor een man, Filip Hijman. Bij de toeristen ging de eerste prijs naar N. ter Louw uit Hoorn. Tweede werd J. van Rijswijk uit Apeldoorn, derde S. van Boven uit Breda. De vierde prijs ging naar de Duitser Buss en de vijfde naar me vrouw Reyniers uit Antwerpen. onredelijk om daar na zo'n lange tijd tegen op te treden en daarmee veel spanning en ellende te veroorzaken. Onwerkbaar Van de zijde van bouw- en woning toezicht vernamen wij dat er op dit moment geen plannen zijn om het op treden uit te breiden tot andere ge bouwen dan zomerhuizen. Aanleiding om de illegale bergingen aan te pakken, was de onwerkbare toestand die lang zamerhand ontstond omdat veel eige naars van zomerhuizen vergunning vra gen voor de bouw van een vrijstaande berging. Zo'n vergunning moet dan worden geweigerd omdat een losse berging volgens de recentelijk gewij zigde regels van het bestemmingsplan niet mag, althans niet bij zomerhuizen. Een berging die met het zomerhuis één geheel vormt, mag wel, als de totale oppervlakte de 70m2 niet overschrijdt. Maar het gebeurde telkens dat de mensen die aldus moesten worden teleurgesteld met het verweer kwamen dat tal van andere zomerhuiseigenaars wél een vrijstaande berging hadden ge bouwd. Ze voelden zich dan gediscrimi neerd. Optreden tegen de illegale ber gingen is volgens de gemeente dus nodig terwille van de rechtsgelijkheid. Wat de een niet mag, mag de ander ook niet. En wie toch illegaal heeft gebouwd moet die fout herstellen. Te laat Reactie daarop van de nu aange schreven zomerhuiseigenaars: „Dan had de gemeente de mensen die clan destien bouwden eerder moeten be trappen. Door de zaak op zijn beloop te laten hebben ze geen recht van spreken meer en dat het toch wordt geprobeerd, vinden we hoogst kwalijk." Ondanks het feit dat zij voor de felle stroom waren gewaarschuwd, gingen dinsdagmiddag toch twee Duitse wind surfers vanaf het strandje bij de red- dingbootschuur de zee op. Al snel be vonden zij zich In de buurt van de VC-boel, ongeveer zeven kilometer uit de kust. Blijkbaar was een ven de Duitsers weinig getraind want hij raakte volkomen uitgeput en hield zich niet langer staande op de zeilplank. De situ atie was in het bijzonder gevaarlijk omdat de surfers het niet nodig hadden gevonden om zwemvesten aan te trek ken. De kustwacht waarschuwde de red dingboot. Deze werd in gereedheid ge bracht en stond al op het strand, maar voer niet uit omdat de in moeilijkheden verkerende surfer inmiddels door een botter was opgepikt die opweg was naar Oudeschild. De andere surfer werd door Jan Hottentot van de zeilschool Th. Eilander met een motorboot naar de wal begeleid. Kokmeeuwen hebben ernstige scha de aangericht op het land van Gerrit de Wit in polder het Noorden. Over het land was plastic gespannen om het daarop aanwezige vetzaad tegen regen te beschermen. De meeuwen streken op het land neer en pikten het plastic kapot. Vermoedelijk om zich tegoed te kunnen doen aan het zaad, vernielden de vogels het plastic volkomen. Het plastic was enkele dagen eerder volgens een nieuw systeem over het land ge spannen. De meeuwen waren van De Schorren afkomstig. De schade zal waarschijnlijk tot tevredenheid kunnen worden gereld, na inschakeling van de wildschade commissie. Op een camping in De Koog is dinsdag twee maal ingebroken in ten ten. Uit een tent van Duitse badgasten werd een cassette met een paspoort, rijbewijs, inentingsbewijs, horloge, drie honderd gulden en vijfhonderd Duitse marken gestolen. Uit een andere tent, eveneens van Duitsers werd voor 7400,— aan traveller cheques gestolen. Tijdens een kleine verkeerscontrole die dinsdag op het Schilderend in Den Burg werd gehouden, werd twee maal een proces verbaal opgemaakt wegens het niet dragen van veiligheidsriemen. Eén Texelaar reed op gladde banden. Verder werd een motorrijder zonder geldig rijbewijs aangehouden. Pauze voor limonade in het bouwdorp een de Beatrixloen. Vandaag vrijdagis de eerste week van het bouwdorp aan de Beatrix/aan ten einde. Ruim tach tig kinderen deden deze eerste week, die werd gekenmerkt door goed Weer en veel enthousiasme, mee met het bouwen van hutten en andere bouwdorpactiviteiten. Er was duidelijk sprake van een onder bezetting wat het aantal deelne mers betreft. Het maximum aantal van honderd werd niet gehaald. Daar staat tegenover dat de tweede week meer dan honderd kinderen mee zullen doen. Voor de derde week was het het moeilijkst kin deren te vinden die mee wilden doen. Aanvankelijk gaven zich slechts 65 kinderen op. Deelnemers die het de eerste week erg naar hun zin hadden hebben nu ook voor de derde week inoetekend. zodat die week nu ook goed gevuld begint te raken. Woensdag inspecteerde burge meester Engelvaart het bouwdorp- terrein aan de Beatrix/aan. Hij werd bijgestaan door acht 'raadsleden' van het bouwdorp zelf. iedere hut op het terrein had een afgevaar digde als raadslid. Engelvaart stond wei even raar te kijken toen hij het bouwdorp betrad. Er waren name lijk in het geheel geen kinderen te zien. Verbaasd liep de burgemees ter over het terrein en toen hoorde hij opeens allerlei kermisgeluiden uit de grote tent. Het bleek dat de kinderen zich eerst muisstil in de tent schuilhielden en toen opeens met de kermisgeluiden begonnen, want het bouwdorp staat dit jaar in het teken van kermis. De foto geeft een indruk van de spelletjesmiddag die woensdag in het bouwdorp werd gehouden. (Zie advertentie op pagina 3)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1