Kampioen hardloper Joost Browner: „ALS IK NIET WIN GA IK KAPOT" „McVicar" Heelt u een Kind met een leerprobleen Aanrijding Fiets gestolen Geslaagd PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 JULI 198L UITCEZOMHRO VERZORGEND VERKEERI Mi ZA 07- '0 Zondag, maandag en dinsdag brengt het City Theater de film ,,McVicar", een waar gebeurd verhaal over een Engelse misdadiger die een groot aantal roof overvallen op zijn naam heeft staan en tot 23 jaar gevangenisstraf veroordeeld wordt. De rol van McVicar wordt ver tolkt door Roger Daltrey, 35 jaar voor zanger van The Who en geoefend film ster. De film werd door regisseur Tom Clegg in elkaar gezet. De nadruk valt op de bekende sfeer van haat, agressie en geweld in de gespannen verhouding tussen de bewakers en de gevangenen. Er is een oproer als reactie op het treffen van verscherpte maatregelen in het da gelijkse reglement. Het resultaat van de actie is, dat McVicar en zijn mede opstandelingen tot een periode van eenzame opsluiting worden veroor deeld. Wanneer hij zijn straf heeft uit gezeten in de strafcel wordt hij maar bezeten door één gedachte... ontvluch ten. Toegang 16 jaar. Tarzoon In de vrijdagnachtvoorstelling suist „Tarzoon, shame of the jungle" nog een keer van liane tot liane om zijn vrouwtje June te redden. Zij is namelijk gevangen genomen door de waanzin nige koningin Bazonga. Deze kale ko ningin heeft het voorzien op het haar van June. Na veel kunst en vliegwerk weet ook Tarzoon dit avontuur tot een goed einde te brengen. Toegang 16jaar. De Aristocats Zondag gaat om 14.30 uur voor de vierde week het gordijn open voor de geheel Nederlands gesproken en ge zongen Walt Disney productie „De Aristocats". Het verhaal beschrijft het Parijs van 1910. Een groepje katten moet het opnemen tegen een wrede Waarom ik het allemaal doe? Alleen maar om te winnen.Dat zegt Joost Brouwer, de 21-jarige kruidenierszoon uit Oosterend. De jongen die vriend en vijand in de lange afstand loopsport verbaast met zijn overwinningen. De meeste kennen hem ongetwijfeld uit de sportkopjes in deze krant: Joost Brouwer wint strandloop, Joost Brouwer wint bosloop, het rondje Texel in ruim vier uur, etc. ,,lets wat anderen niet geloven, wil ik altijd presteren. j Heinekeri Joost als eerste over de finish bij de Koninginneioop. Overgeven Als hij in 1978 voor de tweede keer het rondje om Texel voor een deel hard lopend aflegt blijkt ook de achterkant van de medaille, 's Middags om half vier komt Joost samen met broer Jan doodmoe over de finish. Het is erg warm en meteen wordt een 'run' onder nomen op de toiletkraan in het haven restaurant. Even later moeten beiden overgeven. „Het kwam gewoon door de hitte, daar doe je niets tegen", is zijn laconieke commentaar. Het jaar daarop verbaast hij zijn medevoetballers van het zaterdagelftal in Oosterend door aan te kondigen eerst het rondje om Texel hardlopend af te leggen en daarna de wedstrijd mee te voetballen, 's Middags om half één is Joost op het Horntje Op tijd voor de wedstrijd. van Bommel was bang voor botvlees- ontsteking en adviseert enige dagen rust. „Rust nemen is erg moeilijk voor me. Dat trainen is zo'n automatisme geworden dat je er bijna niet meer buiten kan." Joost vertelt over zijn trainschema. Van te voren wordt een dergelijk schema voor het hele jaar uit gedacht met behulp van de Noordkop Atletiek vereniging en begeleider Van Bommel. Eén rustmaand September is na het loopseizoen de rustmaand. „Dan baal je een beetje en loop je rustig af en toe een rondje van een paar kilometer. De maanden no vember tot december worden benut voor de zogenaamde 'basis-conditie'. Dan is het belangrijk dat de te lopen afstanden rustig en met beleid opge bouwd worden. Luisteren naar je eigen lichaam en niet overhaasten is daarbij belangrijk. „Je loopt dan zo'n twintig tot dertig kilometer per week. Elke dag een kilometer of vijf", aldus Brouwer. Degene die dat veel vindt zal helemaal de wenkbrauwen fronsen bij de 170 kilometer die Brouwer in het voorjaar per week aflegt. Dag-indeling Hoe ziet jou dagindeling er dan uit, vragen we verwonderd. „Om half zes sta ik op. Snel met de auto naar de Dennen. Daar pak ik de eerste tien kilometer. Dan terug naar Oosterend, douchen en op de fiets naar m'n werk in Den Burg. Om vijf uur weer op de fiets naar Oosterend en dan naar de Dennen vooreen zware training. Meestal loop ik dan zestien kilometer ruiterpad. Dat is mul zand en goed zwaar, 's Avonds om tien uur loop ik dan nog in rustig tempo tien tot vijftien kilometer." Op onze vraag wat er door je heen gaat als je per dag zoveel kilometers loopt haalt Joost zijn schouders op. „Ach, er gaat niet zoveel door je heen. Het enige wat je denkt is: ik moet het vandaag weer lopen anders raak ik uit conditie. Je bent voor je eigen overwinning bezig en daarom moet je ook alleen met de training op pad." 's Nachts lopen Hij vertelt van de keren dat de zin voor de dagelijkse training niet aanwezig is. Toch draait het er meestal op uit dat de schema-afstanden toch gelopen worden. „Dan lig ik om elf uur in mijn bed en ben ik kwaad op mezelf omdat ik de 'benodigde' kilometers niet gehaald heb. Je kan dan niet slapen en dan loop je even later toch weer te rennen." Hij gaat ervan uit dat als er één dagtraining gemist wordt dat de volgende dagen weer ingehaald moet worden. Een een voudige rekenaar kan dan constateren dat de volgende dagen dan veel meer kilometers op Joost zijn schema staan. Op de vraag of dat lichamelijk allemaal wel verantwoord is, antwoordt Joost dat het best kan. „Je hebt een condfce als een paard. Je kan niet meer stuk." Wel geeft hij toe dat er in het verleden enkele blessures zijn geweest. Tijdens intensieve trainingsdagen urineerde Joost puur bloed. De dokter adviseerde rust en in het Alkmaarse ziekenhuis werd hij helemaal onderzocht. „Na lange tijd bleek het een gesprongen adertje te zijn." Na een andere trai ningsdag Cs middags 23 kilometer ge lopen) voelde hij zich 's avonds niet zo gezond meer. Vijf minuten later was Joost bewusteloos. „Ik was weer be vangen door het warme weer en dan moet je toch wel een beetje opletten." Moeilijke momenten Deze zelfkastijding met dagelijkse trainingen en in deze zomermaanden bijna elke avond wedstrijden op Texel of aan de vaste wal, heeft maar één doel: winnen. „Kijk ik vind het lopen na tuurlijk niet vervelend anders doe je het niet, maar ik wil winnen anders is het zonde." Joost vertelt dat hij bij verlies moei lijke momenten kent. „Je twijfelt even aan jezelf en gaat prompt het bos in om een flinke sprint te maken." Ook kan hij niet tegen schampere opmerkingen van vrienden en kennissen die na een verlies gemaakt worden. „Het is misschien be lachelijk, maar steeds wil ik weer laten zien de snelste te zijn." Hij is zich ervan bewust dat veel mensen zijn fanatisme in deze sport afdoen met de woorden: Hij is hartstikke gek. „Misschien ben ik dat ook wel, maar als ik iets doe, doe ik het goed", antwoordt hij schouderophalend. Streeftijd Joost laat het trainschema voor het volgende seizoen zien. Het is opgesteld om volgend jaar de- bekende marathon van Amsterdam mee te kunnen lopen. Zelfs de tijd waarin Joost dan de finish moet passeren staat er in vermeld. Als hij kiest voor deze marathontraining dan zal er volgend voorjaar 200 kilometer per week gelopen moeten worden. Strenge dieet-eisen zullen opgevolgd moeten worden en ook het voetballen is af gelopen. „Ik loop de tien kilometer nu in dertig minuten. De bekende marathon loper Klaas Lok is twee minuten sneller. Datzelfde geldt voor de 15 kilometer. Experts zeggen dat ik hogerop moet, maar ja, waar is het einde." Joost weet het niet. „Eerst nog maar eens proberen het rondje om Texel in augustus (alleen) binnen de vier uur te lopen." Op het opstelterrein voor de boot bij 't Horntje gebeurde maandag een kleine aanrijding. Eén der automobilisten had zijn auto niet op de handrem gezet. Hierdoor begon hij te rijden en richtte schade aan aan de auto ervoor. In de Ada van Hollandstraat werd dinsdag een fiets gestolen. Het gaat om een groene Gazelle herenfiets. Jac. W. Lut uit De Koog slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor zijn kandidaats-examen rechten. Brouwer kan maar enkele strand- en boslopen van 8 en 10 kilometer op Texel en in Noordholland opnoemen die hij niet gewonnen heeft. De goedgevulde prijzenkast in zijn slaapkamer is het bewijs van een reeks overwinningen. En voor degene die het dan nog niet gelooft is er het album met krantenknipsels. ,,lk ben altijd bezig met tijden. Je blijft vergelijken hé." Broer Gep houdt, als Joost een wedstrijd loopt, de klok bij. ,,Als ik na een bepaalde afstand voor lig op mijn vooraf opgestelde schema, loop ik rennend te rekenen. Constant zit er een eindtijd in je kop", aldus de vrolijke goedlachse Brouwer die voor zichzelf geen genade kent. Hij staat nu voor de keuze: volgend jaar meelopen in (landelijke) marathons of op dit niveau blijven trainen en de komen de jaren waarschijnlijk Texels kampioen blijven. Wacht niet af. Het komt meestal „vanzelf" goed. Misschien hebt u aan onze ervaringen. Bel gerust OP- gl iki Oudervereniging VLOT (Verenig?©/] van LOM Ouders Texel), Secretariaat: Pelikaanweg 75, De Kc tel (02228I 266, na 18.00 uur. Als Brouwer kiest voor de marathon moet hij een andere hobby opgeven; het voetballen. Experts op atletiekgebied hebben hem verzekerd dat een topcar- riere zeker tot de mogelijkheden behoort maar dat betekent trainen, trainen, trai nen... en daarbij veel andere genoegens laten schieten. „Ik weet het niet, maar het is een keuze die ik deze zomer moet maken. Als ik de marathon kies kan ik nog vele jaren aan een carriere werken want de meeste kampioenen zijn op hun dertigste aan de top", aldus Joost Brouwer. Hoe is het allemaal zo gekomen? „Ach je traint nogal fanatiek voor het voetballen en daarbij deed ik bijzonder veel aan conditietraining. Op een ge geven moment denk je zal ik de avond vierdaagse eens hardlopend afleggen. Dat zou leuk zijn." En het was leuk, aldus Brouwer. Zonder veel voorberei ding liep Brouwer de dagelijkse vijftien kilometer 'met gemak', zoals hij het zelf uitdrukt. Een paar weken later besluit hij aan een strandloop over acht kilo meter mee te doen. Het is 1978 en Brouwer wint tot zijn eigen verbazing deze loop. „Toen was ik verkocht. Met een liet ik me inschrijven voor de Knees- loop in Annapaulowna, waar ook de betere lopers uit Noordholland aan de start verschijnen. Daar werd ik twee de." De Noordhollandse pers roemt het jonge talent en Joost krijgt van vele kranten te horen dat hij met deskundige begeleiding in deze sport een heel eind kan komen. Zelf raakt hij echt overtuigd van zijn 'kunnen' als hij in een wedstrijd tegen de top van Nederland dertiende wordt. „Ach, het heeft er altijd al inge zeten. Toen ik dertien was liep ik af en toe een rondje Koningsweg hard. Gewoon omdat ik onrustig was en er zin in had." Dit jaar werd het rondje in vier uur en zes minuten afgelegd. „Je komt bij de Slufter, maar de brug over de geul is nog niet klaar. Denk je dan dat ik mijn schoenen en kleren uittrek om het water over te steken. Ben je gek dat scheelt minuten. Gewoon doorrennen." Na vijftig kilometer afgelegd te heb ben krijgt Koost last van stekende pijn in scheenbeen en knie. Van stoppen is echter geen sprake. „Ik lag ruim voorop mijn schema. Ik wilde die 65 kilometer in vier uur lopen. Je wilt dan gewoon niet opgeven. Al had ik kruipend over de finish gemoeten, je gaat door", zegt hij verbeten. Zijn begeleider, de fysiotherapeut Ed butler, die de erfenis van de katter hadden die ontvangen van hun b. wil afnemen. De katten komen uil delijk als overwinnaar uit de bus. voor het zover is, zijn er heel avonturen de revue gepasseerd, gang alle leeftijden. Divine madne Haar fans noemen haar „de go lijke Miss M". Ze is de koningin va' showbisness en wordt tegelijkertijc haat, geliefd, veracht en bewondert heeft drie films op haar naam st i „Hawaï", waar ze een bijrol in spe<v „The Rose", waarin ze een naar li ;.z hunkerende popzangeres was en vine Madness", haar nieuwste waarL haar eigen show brengt. Het opm<' lijke is, dat Bette Midler, net als in theatershow, in de film dezelfde p< uitstraalt, hetzelfde contact met publiek heeft, net als de show op moment op het toneel plaats v v „Divine Madness" is op vier achter volgende avonden opgenomen in afgeladen Pasadena Civic Auditor De film bevat naast haar conferer Bette Midlers hits als The Rose, down below, Stay with me, Reac begin again en Do you want to d< behalve deze songs zijn het natu met name haar ijzersterke grapper ieder Midler-concert tot een ongek belevenis maken. „Divine Madnr donderdag, vrijdag en zaterdag, vang 20.00 uur. De toegang is leeftijden.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 10