Cjroen Twartsjexels in het hart Duitse aandacht voor Texelse duikclub Toneel en kantklossen Oefenprogramma Texelse clubs Groen-Zwart Journalistieke verantwoordelijkheid Weggesleept Vernieling Zeven overtredingen Aanrijding Noordholland in cijfers Zaterdag weer Zuidema's wielerronde Dieven betrapt 94e JAARGANG NR. 9597 TEXELSE VRIJDAG 31 JUL11981 Redactie; Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel 102220} 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Harry de Graaf is tot 10 augustus met vakantie. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Das offizielle Organ des Verbandes Déuticher Sporttaucher e. V het bladSpot&i voorkant van Het maken van een krant is een be zigheid die zorgvuldig moet gebeuren. De makers van kran ten en dan met name de journalisten dragen een bijzonder grote verantwoordelijkheid. Door hun toedoen immers worden mensen, groe pen of instellingen gepresenteerd aan een massa die vele malen groter is dan het oplagecijfer van de krant. Het spreekt vanzelf dat een journalist die zich goed en zorgvuldig van zijn taak kwijt, zich met de nodige voorzichtig heid zal omhullen wanneer hij over be paalde zaken schrijft. Zeer snel immers, kan iemand ten onrechte gekwetst wor den. Zeer snel kan een foute voorstelling van zaken in de krant zorgen voor een ondraaglijke positie voor de betrokkene. Een goed journalist waakt hiervoor. Door goed en gewetensvol zijn taak te vervullen. In feite heeft een ieder die schrijft twee verantwoordelijkheden. Eén ver antwoordelijkheid voor het onderwerp waarover hij schrijft. Een journalist moet ervoor zorgen dat de feiten zo weer gegeven worden als ze hem verteld werden, of zoals hij ze heeft waarge nomen. Zou hij die verantwoordelijkheid niet beseffen, dan wordt het onder werp, de groep, de persoon of de gebeurtenis waarover hij schrijftv onrecht aangedaan. De tweede verant woordelijkheid die een journalist heeft is die ten opzichte van zijn lezers. Hij moet er voor zorgen dat de mensen op zijn berichtgeving kunnen vertrouwen. Dat wat in de krant staat waar is. Zonder dat feiten verdraaid, veranderd of achter gehouden zijn. Natuurlijk kunnen er allerlei dingen fout gaan bij het maken van een krant, feiten kunnen verkeerd worden ge- •nterpreteerd, woorden kunnen ver keerd worden verstaan, situaties niet begrepen. In dat geval ontstaat verkeer de berichtgeving en in dat geval is een rectificatie op zijn plaats. Wat een krant echter nooit kan doen s uitsluitend positief schrijven over bepaalde onderwerpen, als er ook ne gatieve dingen te melden zijn. Mensen lie dit desondanks verlangen, begrijpen 1e verantwoordelijkheid die de journalist ten aanzien van zijn lezerskring heeft liet. Schrijven dat de zon schijnt terwijl bet regent is niet juist. Schrijven dat een bepaalde gebeurtenis vlekkeloos verliep, \erwijt er wel iets op aan te merken is tan evenmin. Bladen die er een der- jelijke werkwijze op na houden worden ip het laatst met meer serieus geno- nen. Een situatie waarbij noch lezer, ioch journalist, noch het onderwerp vaarover geschreven wordt gebaat is. -.en oneigenlijke situatie. Toevallig is het de laatste tijd enkele aaien voorgekomen dat de Texelse "ourant beticht werd van negatief ge- - schrijf. Deze opmerkingen kwamen niet lit de lezerskring maar van de mensen vaarover werd geschreven. In beide levallen waren het artikelen waar de tetreffende journalist zich naar eer en leweten bewust is geweest van zijn 'erantwoordelijkheid ten opzichte van iet publiek. De zaken die hij signaleerde varen misschien voor de betreffenden tiet zo vleiend. Maar als dan later van de ezers de reactie komt: Zoals jullie schreven, zo was het precies", dan is iet duidelijk dat deze journalist zich ten ipzichte van zijn publiek ten volle van 'ijn verantwoordelijkheid bewust is ge veest. En niet alleen ten aanzien van ijn lezers, maar ook ten aanzien van legenen waarover geschreven wordt, lit een verslag in de krant waarin iets 'an de kaak wordt gesteld valt mis- chien lering te trekken voor volgende eren. Het is onjuist te suggereren dat fe journalist met een vooringenomen legatief gevoel evenementen bezoekt, '.oals het op hem overkwam, kwam het iok op het publiek over. Zo bezien logen de betreffenden alleen maar blij n dankbaar zijn dat hen op zo'n 'uidelijke wijze helderheid wordt ver- chaft in hun eigen reilen en zeilen. Twee auto's, die dinsdag fout gepar- erd stonden in de Parnassiastraat, n op last van de politie weggesleept. eigenaars zullen naast de boete k de wegsleepkosten moeten beta- In de nacht van dinsdag op >ensdag werd tegen een automobilist )ces verbaal opgemaakt wegens ervloedig drankgebruik. De man fd aan een blaas- en bloedproef derworpen. Zondag 2 augustus start weer het oefenprogramma van de Texelse ver enigingen. Alle clubs doen mee met de competitie om de zogenaamde Texel Cup. Alleen Texel en Oosterend hebben niet hun eerste elftal ingeschreven, omdat deze hun eigen oefenwedstrijden tegen elftallen aan de vaste wal spelen. Aangezien Oosterend wel het gepromo veerde eerste zaterdagelftal laat mee doen, evenals Texel een versterkt derde elftal, belooft poule 1 van deze wed strijdenreeks een aantal interessante duels. In poule 2 zitten twee nieuwelingen namelijk een nieuw opgericht zaterdag elftal van De Koog en Cocksdorp dat het nu uitsluitend op zaterdag gaat pro beren. Schijnbaar wordt het voetballen op zaterdag populairder en is het niet ondenkbaar dat dit in de toekomst mogelijk ten koste zal gaan van het zondagvoetbal. Aangezien het oefenen belangrijker is dan het winnen worden geen prijzen uitgereikt aan de poule winnaars maar prijzen voor het elftal dat het sportiefst heeft gespeeld, dit op> basis van punten gegeven door de scheidsrechters. Poule 1: SVO/Z, De Koog, Texelse Boys, ZDH en Texel 3. Poule 2: SVO 2, De Koog/Z, Texelse Boys 2, Cocksdorp/Z en ZDH 2. Poule 3: Texel 5, SVO/Z 3 en Texelse Boys 3. Programma: 2 augustus 19.00 uur: Texe.Boys 2-Cocksdorp 5 augustus 19.00 uur: Tex.Boys 1-Texel 3 7 augustus, 19.00 uur: ZDH 1-Texel 3 8 augustus, 19'00 uur Tex.Boys 2-ZDH 2 9 augustus, 19.00 uur: Tex. Boys-de Koog 1 Cocksdorp-Oosterend 2 12 augustus, 19.00 uur: Cocksdorp-De Koog/Z 15 augustus, 19'00 uur: Tex.Boys 2-Oosterend/Z 2 Tex.Boys 1-0osterend/Z 1 17 augustus, 19.00 uur: De Koog 1-Texel 3 19 augustus, 19.00 uur: Oosterend/Z 2-De Koog/Z 1 ZDH 1-Oosterend/Z 1 22 augustus, 17.00 uur: Texel 5-Tex.Boys 3 ZDH 1-Tex.Boys 1 23 augustus, 19'00 uur: De Koog/Z-Tex.Boys 2 24 augustus, 19.00 uur: ZDH 2-Oosterend 2 25 augustus, 19'00 uur: Tex.Boys 3-Oosterend/Z 3 26 augustus, 19.00 uur: de Koog/Z-ZDH 2 Texel 3-Oosterend/Z 1 28 augustus, 19'00 uur: ZDH-De Koog 29 augustus, 17.00 uur: Texel 5-Oosterend/Z 3 1 september, 19.00 uur: De Koog 1-Óosterend/Z 1 ZDH 2-Cocksdorp Een aan een Texelaar toebehorende auto werd in de nacht van maandag op dinsdag door onbekenden beschadigd. De auto die in Den Burg geparkeerd stond, liep deuken in de spatborden op, een linker buitenspiegel was eraf gerukt, en het deurtje voor de benzine dop was geforceerd. Afgelopen vrijdag heeft de rijks politie in samenwerking met de rijksverkeersinspectie, de douane en een controleur van het GAK controle uitgeoefend op de taxi's op Texel' Er werd tweemaal een overtreding van de rijtijdenwet, drie maal een over treding van de taxiverordening geconstateerd. In de laatste verordening zijn onder meer de ver gunningen opgenomen, die taxi chauffeurs moeten bezitten. Verder was er een overtreding van de wet op de minerale olie. Een chauffeur bleek met een dieselmotor te rijden, terwijl zijn auto nog voor gewone benzine geregistreerd stond. Er was één overtreding van de wet autover voer personen, waarin de veilig heidsvoorschriften staan. De ambte naar van het GAK constateerde dat verschillende WAO'ers zich met het rijden in taxi's bezighouden. Nage gaan zal worden of deze inkomsten opgegeven zijn. Er werden op Texel geen overtre dingen van de bepalingen aangaan de tarieven geconstateerd. Op de Pontweg gebeurde dinsdag ochtend om vijf uur een aanrijding. Een niet verlichte bromfiets reed in op een groepje van tien jongeren, waarvan twee zodanig werden geraakt, dat ze naar het Parkzicht ziekenhuis in Den Helder moesten worden gebracht. De groep liep over het fietspad bij de Pontweg in de richting van De Koog en had zich door draaglampen goed zicht baar gemaakt. De bestuurder van de bromfiets dacht echter met fietsers te doen te hebben, die hij makkelijk kon passeren. Met volle vaart reed hij op de uit Duitsland afkomstige groep in. Een vijftienjarige jongen liep een gebroken onderbeen op en een zestienjarige jongen moest voor observatie naar het ziekenhuis. Bij het bureau Voorlichting van de provincie Noordholland is een brochure verschenen met de titel: „Noordholland in cijfers". Dagelijks krijgt het bureau Voorlichting telefoontjes binnen van mensen die exacte cijfers vragen om trent het aantal inwoners, aantal bejaar den, recreatiegebieden, etc. Daarom is nu een boekje verschenen waarin een groot aantal van deze gegevens op een rijtje zijn gezet. Helaas is het boekje niet volledig en wordt door de beknopte samenstelling waarschijnlijk nog meer vragen opge roepen. In de inleiding wordt gesteld dat de cijfers zo recent mogelijk zijn. Toch wordt de ene keer gewerkt met ge gevens van januari 1978 terwijl andere onderwerpen met cijfers van 1 januari 1981 behandeld worden. Onderwerpen zoals de oppervlakte van Noordholland worden uitgebreid behandeld maar het is verwonderlijk te noemen dat wel het aantal kilometers spoorweg genoemd wordt maar niet de andere openbaar vervoer mogelijkheden zoals de bus diensten en de veerverbinding van Teso. De cijfers van het fietspadennet in Noordholland dateren van 1978 en ook hier was een opsplitsing in gemeenten gewenst geweest. Daarnaast zijn er de afgelopen drie jaar (zeker op Texell heel wat kilometers fietspad gerealiseerd. Betreffende de natuurgebieden wordt gesproken over het Lage Land van Texel. Vermoedelijk wordt hier het Oude land van Texel bedoeld. „De totale lente van het zeestrand in Noordholland is 90 kilometer, waarvan ruim 20 kilometer op het eiland Texel", aldus de brochure. Vervolgens wordt gemeld dat 500 ha. van dit gedeelte ontsloten is. Hoe het bureau Voorlich ting aan dit getal komt wordt niet uit gelegd, maar het wekt wel de indruk dat bepaalde gedeelten strand niet voor publiek toegankelijk zijn. Zoals bekend is dit wel het geval. Voor geïnteresseer den is de brochure Noordholland in cijfers gratis te bestellen bij Bureau Voorlichting Provinciehuis, Dreef 3, 2012 HR Haarlem, telefoon (023) 163110 163309 en 163211. Zaterdag wordt in en om ue oocks- dorp weer de bekende Zuidema Ronde verreden. Evenals voorgaande jaren be looft het een gezellig en sportief ge beuren te worden. Om 20.00 uur start de traditionele Zuidemaronde. Vooraf gaande aan deze race zijn er enkele andere evenementen. Om 19.00 uur wordt begonnen met de autopedrace. De start van het parcours is bij Hotel De Hoop. Een kwartier later is het de beurt aan de 'dikke banden'. Een als vanouds spannende race waar 'gewone' fietsen met of zonder ver snelling aan deel kunnen nemen. Na de dikke bandenrace is er een korte pauze met rondgang van de fanfare. De Zuidemaronde wordt gereden over twintig ronden en de totale te fietsen afstand is ongeveer 50 kilometer. Een valhelm is voor deze race verplicht. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden 75,— statiegeld rugnummers). Opgave voor de Zuidemarace is mogelijk vanaf 18.00 uur in het Eierlandsche Huis. Zoals gebruikelijk is de organisatie weer in handen van de dorpscommissie De Cocksdorp en Wielervereniging Texel. Ook kunnen premies voor deze races beschikbaar gesteld worden (tel. 02222- 507). Een Texelaar uit De Koog heeft maandagavond op heterdaad drie jongens betrapt, die probeerden zijn fiets te stelen. Met één van de jon gens ging hij naar het politiebureau, waarna door de rijkspolitie later de andere twee konden worden aange houden. Twee jongens van 17 jaar kwamen uit Beverwijk, de derde was vijftien en kwam uit Haarlem. Uit een tent op een camping in De Koog werd een radio gestolen. Van een Citroen GS Pallas, die aan de Brink geparkeerd stond, werd een jalouzie- scherm gestolen. Een inwoner uit Hoensbroek heeft bij de politie in De Koog aangifte gedaan, dat zijn jack ter waarde van ƒ65,— uit een horeca gelegenheid is ontvreemd. seum. Aangevuld met een goede foto serie en een kaartje van Texel een mooi stukje reclame voor het museum dat deze weer haar twintigduizendste be zoeker heeft begroet. Schemionek heeft zich duidelijk ver diept in de achtergronden en geschie denis van Texels kust en doet daar op boeiende wijze verslag van. Na deze uitleg vertelt hij wat de Duikclub Texel zoal heeft opgedoken en hoe deze zaken geprepareerd worden. De journalist er- vaarde het als uniek dat voor het duiken kotters worden ingezet. Precies wordt uitgelegd dat de combinatie visser duiker zoals bij deze duikclub vaak voorkomt, een goede is want zo kunnen op zee verloren netten weer geborgen worden. Ook wordt uitgelegd hoe het maritiem Museum met gemeentesubsi die en inzet van veel vrijwilligers tot stand is gekomen. De journalist werd in de gelegenheid gesteld een duiktocht op de Waddenzee mee te maken en ook dit belangrijkste onderdeel wordt zeer bon dig weergegeven. Hans Eelman van de duikclub: „Kijk zo'n artikel moet er natuurlijk niet in resulteren dat je een wildgroei in het duiken krijgt, maar deze man had kennis van zaken en daarom zijn onze activiteiten met de nodige terughoudendheid uitgelegd." Schem- mionek constateert in zijn artikel dat de Texelse duikers gelukkig belangstelling voor de geschiedenis van de vondsten hebben en dat er niet met winstoogmerk gedoken wordt. Hij zegt over mede duikers die dat wel doen het volgende: „Helaas heb je ook mensen, waarvoor de historie van een scheepswrak 'worst' is. Zij hebben alleen interesse voor de delen van het schip die geld kunnen op brengen. Deze lieden gaan in hun vernielingswerk zo ver dat wrakgedeel ten met springstof worden opgeblazen om aan 'de vondst', meestal wat stuk ken metaal, te komen. Op deze manier gaat veel historisch materiaal verloren. De gevolgen van deze 'grappen' worden in het museum getoond." De journalist noemt het Maritiem Museum zeer le vendig en het onderscheidt zich, mede door de boeiende jutterscollectie en de interessante uitleg van Cor Ellen op positieve wijze van veel andere musea. Woensdagmiddag was het vrij rustig bij de folklore. In tegenstelling tot vorige week verkozen veel toeristen schijnbaar het strand boven een kijkje in het centrum van Den Burg. Extra program maonderdeel was ditmaal een kantklos- demonstratie van folkloremedewerk- sters en 'andere' texelse dames die deze oude hobby enthousiast in ere houden. De naam van het Maritiem Museum in Oudeschild begint ook buiten onze landsgrenzen door te dringen. In het Duitse kleurenmagazine „Sporttau cher" wordt in het julinummer een hoofdartikel van vijf pagina's gewijd aan de tot stand koming en de attracties van Bij de bezoekers bestond veel belang stelling voor de demonstratie maar ook voor de optredens van het Westfries Volkstoneel dat woensdag voor de tweede maal in Den Burg acte de pre sence gaf. Ze brachten korte toneel stukjes met muziek. Op de foto een overzicht van de kantklosdemonstratie. het museum. Onder de kop „Taucher bauen ein Museum" brengt journalist Rudi Schemionel uitgebreid verslag van de verrichtingen van de Texelse Duik club, de 'vondsten' die al zijn opgedo ken en de juttersafdeling van het mu- De

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1