/U3END4 Kamperen in de kuiigraswagen Kombuis opgedoken I Niet vliegeren waar gevlogen wordt Geheimzinnig schip Postduivenvlucht- uitslagen Fietsen gevonden Diefstal pils Diefstallen Gewond „Brand" op zee Aanrijding Rekening houden met de gasboot Sportvissers in moeilijkheden Rijverbod PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze lieve vriendin Bep Hopman. Ned. Hervormde Zusterkring De Koog Do agrarische caravan met het drietal uit Brummen. Als we rijden gaan de veiligheidsriemen altijd om", aldus de heren op de bok. Zondag 2 augustus vlogen de jonge duiven vanuit St. Quentin (374 km) in Frankrijk. Gelost werd om 9.15 uur met NO-wind. Er waren 37 Texelse duiven ingezet. Het werd een zeer zware vlucht voor een aantal duiven wellicht te zwaar. Opvallend is het resultaat van D. Panneman die bij het afslaan van de klokken al 50% thuis had, terwijl de meesten nog op hun eerste duif zaten te wachten. Uitslag: 1e duif 16.54.38 uur 820 meter/min., 2e duif 17.03.37 uur, 804 meter/min., 3e duif 17.15.33 uur, 785 meter/min., laatste geklokte duif 18.06.14 uur, 710 meter/min. D. Panneman De Koog 1, 2, 3, 4, 6e prijs; Comb. Kooger Bruining De Waal 5e prijs. In afwijking van het grote aantal fietsendiefstallen van de laatste tijd zijn er deze keer een aantal fietsen gevon den. Een rijwielverhuurder uit Den Burg ,,vond" zes fietsen en leverde die af bij het politiebureau, waar ze door de rechtmatige eigenaar kunnen worden afgehaald. Op Texel zie je ze weer rijden de caravans, kampeerauto's en volgepakte brommers, fietsen en automobielen. „Wij gaan liever met tractor en wagen", zeggen drie jongens uit Gelderland, die vorige week donderdag neerstreken op de noodcamping bij de Pontweg. Dirk Jan Schoonman, Henk Hof en Albert Pieters hebben zo hun eigen ideeën over vakantievervoer. In anderhalve dag re den ze vanuit hun woonplaats Brummen dwars door Amsterdam en via de Noordhollandse kustweg naar Texel. Eén man op de Eicher tractor en twee man op de 'opraper' die thuis voor heel andere doeleinden benut wordt. Met een gangetje van 22 kilometer per uur, via de kleinere weggetjes. De wagen is door de drie jongens vakkundig omge bouwd tot luxe caravan. Voor het dak is een groot tentzeil gebruikt en er is tijdelijk vaste vloerbedekking aange bracht en ook fietsen zijn meegenomen. Achter de opraaprol zit uiteraard een groot gat maar dit is afgeschermd met een dressoir van thuis. Licht en geluid (een pick up) worden gevoed door de tractor-accu. Waarom dit ven/oer en onderdak? „Bij ons in de buurt gaan veel jongeren met tractor en wagen op vakantie. Meestal naar het zuiden waar ook vaak bij boerderijen gekampeerd kan worden." De jongens noemen het gerbuik van een kuiigraswagen makke lijk. „De kar konden we lenen van een dealer in agrarische werktuigen en mijn vader heeft zolang een andere tractor geleend", aldus Dirk Jan Schoonman. Ze vonden het zonde om voor enkele vakantieweken een dure caravan of iets dergelijks aan te schaffen. „We zijn van alle gemakken voorzien, hebben veel ruimte en slapen droog." Een ander voordeel noemen ze het bekijks langs de weg. Daar vloeien soms leuke contac ten uit voort. In vorige jaren hebben ze elders in het land nog geen pro blemen gehad met het plaatsen van de 'agrarische vakantiebungalow' op een camping. Op de noodcamping mogen ze maar drie dagen staan en het is voor hen zeer de vraag of, indien er op de campings een plekje vrijkomt, ze wor den toegelaten. „We blijven liever hier lekker dicht bij Den Burg en het strand", zo wordt gemeld. Eind vorige week stonden er ruim zeventig tenten en caravans op de noodcamping. Hoewel de voorzieningen voor zo'n grote groep gebrekkig zijn (enkele toiletten, een wasgelegenheid en douchen voor een gulden in zwembad 'Molenkoog') is de stemming opperbest. „Het is vreemd maar hier wordt weinig gekankerd", aldus Willem van Zanen die samen met Rob van 't Noordende de camping beheert. Er bivakeerde het afgelopen weekend opvallend veel jeugd op de noodcamping maar Van Zanen weet In de nacht van maandag op dinsdag hebben onbekenden ingebroken in de kantine van de Texelse Boys en enkele kratten bier ontvreemd. De inbrekers kwamen binnen door een ruitje in te slaan. Een 28-jarige inwoner uit Utrecht liet donderdag zijn tas met fotospullen een ogenblik onbeheerd achter toen hij een ijsje wilde kopen op de Stenenplaats te Den Burg. Toen hij terugkwam was de tas met fotoapparatuur ter waarde van tweeduizend gulden verdwenen. Het ging om een Canon camera met stan daardlens. groothoeklens en Vivitar teleobjectief. Een twintig jarige inwoner uit En schede raakte op de Waddendijk een fototoestel, een badlaken en een T-shirt kwijt. Hij had zijn spullen een ogenblik onbeheerd achtergelaten nabij de IJze ren Kaap. Een blauwe brommer van het merk Peugeot werd donderdag gestolen op een parkeerplaats nabij een kampeer terrein. Het vervoermiddel behoorde toe aan een inwoner uit Veenendaal. Even eens donderdag werd een groene Spar ta Windsor fiets met drie versnellingen gestolen die toebehoorde aan een Texelaar. De fiets stond op slot bij de Mokweg. Zaterdag werd de rubberboot van een inwoner uit Eerbeek gestolen, die op de dijk bij Oost lag. Een Duitser deed aangifte van diefstal van zijn hor loge en van een andere Duitser werd eveneens zaterdag een gele sportfiets gestolen. Een 11-jarige jongen, die op het witte paard voor „Fantasy Island" in De Koog was geklommen, moest zaterdag in het ziekenhuis in Den Helder worden opgenomen. Hij raakte gewond doordat het paard met zijn berijder omviel. De jongen was afkomstig uit Zeist. Afgelopen zondag zagen veel mensen die op het strand bivakkeerden opeens een enorme rookwolk boven zee op stijgen. „Er staat zeker een olietanker in brand", of „Er is een vliegtuig neer gestort", gisten de badgasten. De waarheid was echter aanmerkelijk min der sensationeel. Door het booreiland 68 dat ten westen van de Texelse kust ligt was olie aangeboord en een deel hiervan werd in de open lucht verbrand. Dit gebeurt altijd als er olie aangeboord is en heeft al eens meer tot verontruste gissingen beleid bij Texelaars. Een kleine kop start botsing gebeurde vrijdag op het kruispunt Pontweg-Cali- forniëweg. Een inwoner uit Arnhem remde af met zijn een auto en dit werd niet opgemerkt door een Texelaar die achter hem reed. Bij de aanrijding ont stond een beide voertuigen lichte sch- schade. Bij TESO constateert men dat steeds meer mensen geen rekening houden met de tijden van de zo genaamde gasboten. Men wil naar de overkant varen en dan blijkt dat men niet meekan omdat de be treffende boot alleen maar bestemd is voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Vooral mensen die op zie kenhuisbezoek willen in Den Helder voelen zich nogal eens gedupeerd door de gasboten. Tot dertig augustus zijn de tijden voor de gas boten als volgt in de dienstregeling ingepast: Dinsdag van Den Helder om 7.05 uur en vanaf Texel om 12.35 uur. Donderdag van Den Helder om 7.05 uur en van Texel om 9.35 uur. met een wonderlijk gevoel voor taktiek en eerlijkheid alles op rolletjes te laten verlopen. „Je bent van 's morgens negen tot 's nachts vier in touw want de meeste jongeren gaan natuurlijk uit en dat moet je bij terugkomst even in de gaten houden. Als ze 's nachts het terrein opkomen zeg ik altijd: tot het hek was je dronken, nou mond houden en pitten." Donderdagmiddag zijn twee sportvissers uit Baarn in ernstige moeilijkheden gekomen doordat hun visbootje van waaruit ze in het Eierlandse Gat op zeebaars aan het vissen waren, omsloeg. Het onge luk gebeurde om drie uur 's mid dags toen het vijf meter lange Rana visbootje door een golf omver werd geaooid. De vissers, een vijftig jarige man uit Baarn en een jongentje lagen hierop een half uur in het water voordat ze door andere vissers opgepikt werden. Het jon getje had een zwemvest aan. De omgeslagen visboot werd vervol gens door de Ida Mary uit De Cocksdorp in veiligheid gebracht. Het vaartuigje was ook gesigna leerd door een helicopter van de luchtmacht. De betreffende sport visser viste al twintig jaar in het Eierlandse gat en werd verrast door de plotseling opkomende grondzee. De kustwacht deelt mede dat het Eierlandse Gat een bijzonder ver raderlijk water is waar het eigenlijk niet verantwoord is om met een bootje van vijf meter lengte en met een gewicht van 300 kilo te gaan varen. De kustwacht dringt er dan ook aan op de nodige voorzichtig heid. Een 34-jarige inwoner uit Lelystad werd zaterdagochtend om 7 uur op de veerhaven bij het Horntje aangehouden. Hierbij bleek dat hij onder invloed van drank in de auto zat. Hij kreeg een rijverbod van zes uur op gelegd. Woensdag 5 augustus Tot en met 9 augustus staat circus Renz op het terrein aan de Nikadel te De Koog. Bij paal 28 begint een strandloop over vier en acht kilometer. Aanvang 19.30 uur, kosten 73, Donderdag 6 augustus Bij paal 20 of in de Toekomst (bij slecht weer) begint om 14.00 uur de door De Koog Promotion georganiseerde Miss Texel verkiezing. Voor de overige agendapunten wordt verwezen naar de Recre-aktief bijlage in onze courant van afgelopen vrijdag. De piloten die vanaf vliegveld Texel opstijgen moeten regelmatig scherp uit wijken voor vliegers. Volgens hen wordt tegenwoordig veel hoger gevliegerd dan vroeger en daardoor is de kans dat de propellor van een vliegtuig in een vliegertouw verward raakt groot. Dit kan met name gevaar opleveren voor degene die aan het vliegeren is. Door de propellor wordt het nylon vliegertouw heel snel opgewonden, waardoor de vingers van iemand die het touw bene den vast heeft eraf gekneld kunnen worden. Dit wordt mede veroorzaakt door de 10% rek die zich in het nylon vliegertouw bevindt. Vanuit een vlieg tuig is het vrijwel onmogelijk een zich in de lucht bevindende vlieger tijdig te zien. Het is daarom lang niet altijd mogelijk uit te wijken. Aanbevolen wordt daarom om niet in aanvliegroutes te vliegeren. De verzameling opgedoken spullen in het Maritiem Museum wordt steeds groter. Maandag brachten Arnold Loo- yer en Harry Blaauboer, beiden lid van de Texelse duikclub, een loodzwaar kombuis naar het museum. Dit oude kooktoestel werd zaterdag opgedoken in de Waddenzee op dezelfde plaats waar enkele weken eerder een klont messen werden gevonden. Velen die het kombuis in het museum zullen zien, denken in eerste instantie ongetwijfeld aan een kapiteinsstoel. Arnold Loo- yer: „Toen we dat ding in de gaten hadden dacht ik wat moesten ze vroeger nou met stalen stoelen, want zo zag het eruit. Toen we het 'ding' echter af- krabten en een beetje schoonmaakten bleek de 'zitting' van stenen te zijn. Het kookapparaat is waarschijnlijk uit 1775 en de stenen om de stalen vloer moesten dienen om de hitte vast te houden en om brand op houten sche pen te voorkomen. Tussen de stenen en de stalen platen werd bovendien nog een laag zand gestopt. Boven de stenen vlonder heeft een metalen rek gezeten, dat nog gedeeltelijk intakt is. Tegelijker tijd werd een oude zwaar gehavende ketel naar boven gehaald. Op de foto de nieuwe aanwinsten van het museum. Deze week gaat de duikclub weer op zoek naar keukengerei of andere mari tieme zaken. p Vrijdag werd een slaapzak gest van een inwoner uit Soest. De slaap: was aan de waslijn van een jonj rencamping gehangen en bleek 's o: tends verdwenen te zijn. Een lie groene Union kinderfiets werd evenei h donderdag gestolen. Uit een niet af sloten auto werd een magnetische tenne gestolen. Doordat de auto 0[ was kon de antenne makkelijk binnenuit losgeschroefd worden. Di diefstal vond plaats in de nacht donderdag op vrijdag. Een Liberiaans vrachtschip va 30.000 ton dat voor de kust van D 1 Koog ligt afgemeerd, trekt al enig P tijd de aandacht van de vliegers o 3 vliegveld Texel. Het schip, de Li: sana uit Monrovia lijkt vanuit d lucht totaal verlaten en daaroi werd dan ook al snel gezegd dat h< - eruit ziet als een spookschip. A gelopen week nam een vliegtui ,- van rijkswaterstaat opeens ee p oliespoor achter het schip waar e - vervolgens werd contact gezocl met de Lissana. Er bleek zich toe U iemand aan boord te bevinden di al de mannen van rijkswatersta: V meedeelde dat de olie zeker niet va tii het schip afkomstig is. Het feit d: - het schip voor de kust van De Koo voor anker ging werd verklaar111 door het feit dat men wacht op er nieuwe opdracht. Vermoedelijk o havengeld uit te sparen werd mi: denin zee geankerd. Bij helder we D' is de Lissana vanaf het strand bij D Koog duidelijk te zien. Een anke plaats voor De Koog is ongebrt kelijk. Meestal kiezen schepen d n achten op een nieuwe lading er j plek uit die meer beschut is. q Voor de vele attenties tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst, dank ik U har telijk. G. de Wit-Nottelman Wilhelminalaan 92. w Tv Wij zijn blij met d boorte van onze zot broertje j Remon 40 Rens, An en I van der Zwaa Ie Thijsselaan 27, 1791 VD Den Burg, 1 augustus 1981. j, An en Remon ruste vai 1.00 tot 3.30 uur. gu Op zaterdag 8 augustus a.s. hopen wij ons 25-jarig huwelijksfeest te mogen vieren. De dag beginnen wij met een H. Mis uit dankbaar heid om 11 uur in de parochiekerk van Sint Jan de Doper te Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren in restaurant „Theodora- hoeve", Kogerstraat 24, van 18.30 tot 20.00 uur. Tom Graaf en Tiny Graaf-Kauw Weverstraat 67, 1791 AB Den Burg. Onmogelijk een ieder persoonlijk te bedanken voor de enorme belangstelling en steun, die ik mocht ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man, G. A. D. BLOEM wens ik dit langs deze weg te doen. In het bijzonder de huisarts, pastoor Willems voor zijn troostvolle woorden en de algemene uitvaart vereniging „Den Helder" voor de correcte uitvoering van de crematie. A. A. Bloem-Zijm juli 1981, Begoniastraat 12, 1782 KR Den Helder. ko Hierbij geven wij U k do van het voorgen huwelijk van Jos van der Kan 36 Schilderend 144, Den Burg, en Tineke Kalis, Diek 18, Den Hoo 3e' De voltrekking zal p vinden op vrijdarj augustus 1981 om uur in het raadhuis ti Burg, Texel. Gelegenheid tot felic van 18.00 - 19.30 Hotel „Opdiek", Hoorn. Ons adres is: Schilderend 144, 17j_ Den Burg, Texel. ive Nu ik weer thuis wil ik allen bedanke voor mij een onm ;ai steun zijn geweest hun gebed. De 1 van het Verpleeghui: hun goede verzo 'ar Voor de stapel post, Hol men enz., ook m 'er mijn man, heel h: lar dank. el<l M. Kuip-I el

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2