RlBERl' Auto in de haven Foto's en beeldjes in het raadhuis Geslaagde Zuidema- race met veel deelnemers 20.000ste bezoeker Maritiem museum AIIE^'HOQP Dieven aangehouden Weer vernielers aangehouden Aanrijdingen Politieman Gestolen Ongewenste logée Diefstallen Dieven betrapt Diefstallen Tijdens de Zuidema-race PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 19 I Prachtig weer en veel enthousiasme zorgden ervoor dat de derde Zuidemarace in de vernieuwde vorm afgelopen zaterdag een groot succes werd. Van de autoped race tot de enorme krachtmeting in de grote race was het een bijzonder geslaagd evenement waarvan vele Cocksdorpers en toeristen genoten. Velen hadden een stoeltje voor hun huis in de Kikkertstraat gezet en bekeken zo het langsstormende wielergeweld. Het lijkt wel of hardloper Joost Brouwer zich nu ook gespecialiseerd heeft in wielrennen want hij werd eerste bij de dikke bandenrace met versnelling. Jildert Pont, Henk Verbakei en Ad van de Merendonk werden respectie velijk eerste, tweede en derde bij de autopedrace. Verbazingwekkend hoe deze heren al 'steppend' een behoorlijke voorsprong op wisten te bouwen. Der gelijke snelheden hebben in feite niets meer met een autoped te maken, maar alles met zich snel en efficiënt voort bewegen. Bij de kinderen viel de eerste prijs toe aan Coby Boon, tweede werd Bert van Egdom en derde Herman Boon. Beren De dikke bandenrace leverde zoals ieder jaar een prachtig schouwspel op. Aan de dikke bandenrace deden ver schillende verklede figuren mee en zo zag het verbaasde publiek respectieve lijk een bakker, beren en nog wat ongebruikelijke wielrijders aan zich voorbij trekken. Ondanks de dikke ban den en het feit dat op de gebruikte fietsen geen versnelling aanwezig mocht zijn werd er fanatiek gestreden. Misschien kwam dat ook wel door de premies die door verschillende bedrijven tijdens deze races beschikbaar waren gesteld. Hans Witte uit Den Burg eindigde als eerste, Renee Boon werd tweede en Wim Witte finishde als derde. Zoals gezegd, Joost Brouwer werd eerste bij de dikke bandenrace met versnelling. Johan Plant en Freek Dam bezetten een goede tweede en derde plaats. Bij de dames was het in de dikke bandenrace niet nodig om verschil te maken tussen versnellingen en geen versnellingen. Zegge en schrijve één deelneemster verscheen aan de start met een fiets met versnelling en omdat men deze snelle dame onmogelijk in haar eentje de Zuidemarace kon laten rijden, reed ze gewoon met de andere dames mee. Een zeer goede koers werd gereden door de 62-jarige mevrouw T. Boon-de Bloois die als vierde eindigde' De verdere uitslag bij de dames is: 1. Alie van der Veen, 2. Anita van Veld huizen en 3. Mevr. T. Boon-van de Berg. Als vijfde eindigde mevrouw Van 't Noordende. De damesrace werd ge wonnen door Margreet Barhorst. Twee de werd Meta Dam en derde Marleen Terwindt. Bij de dames reden ook de zeer jeugdigen mee en Hans Witte uit De Cocksdorp werd de beste jongen. De grote race werd ontsierd door een kleine valpartij waarbij gelukkig niemand gewond werd. Altijd is de spanning tijdens zo n grote race duidelijk te voelen. Langs de dranghekken en langs de strobalen staat het publiek te wach ten op het startsein en als dat heeft geklonken zijn de aanmoedigingen niet van de lucht. Ook hier veel bedrijven die premies beschikbaar stelden. Eerste bij de grote race werd Hans Koorn. Verder was de uitslag: 2. Harry Stam, 3. Willem Oosterbeek, 3. M. Bakker, 5. Leen van Elk, 6. Albert Winter, 7. Rein Slikker, 8. W. Keijser, 9. Gerard Koorn en 10. Hans Oosterbaan. Betrokkenheid bij één van de deelnemers. John en margaret Pieneman stonden wel even te kijken toen ze woensdag 29 juli een bezoek brachten aan het Mari tiem Museum in Oudeschild. Toen ze rond het middaguur binnenkwamen, verscheen een originele met pet en bel uitgeruste dorpsomroeper die bekend maakte dat het jonge echtpaar de 20.000ste bezoeker vormde van het museum. Een teken dat het Maritiem Museum zich nog steeds in een uit gebreide belangstelling mag verheugen. Op 18 april van het vorig jaar werd het geopend en nadat op 28 juni de 10.000ste bezoeker al verwelkomd kon worden zijn het er nu dus 20.000' John en Margaret Pieneman kregen verschillende cadeau's van duikers en jutters en dat was voor het echtpaar dat voor het eerst op Texel was een grote verrassing. Ze kampeerden op camping Kogerstrand. John had zijn schoon- Op de kruising Ruigendijk/Nieuwlan- derweg gebeurde zondagavond een aanrijding Een uit Zwijndrecht afkom stige motorrijder van 41 jaar reed door de bocht, terwijl zijn achterwiel blok keerde. Hij gleed onderuit en er ont stond schade aan de motor. Op de Pontweg nabij het Gerrits- landerdijke werd een Duitse fietser door een automobilist uit Arnhem geschept. De Duitser had bij het oversteken van de Pontweg niet goed uitgekeken. ouders enkele weken terug naar Texel gebracht en maakte een tochtje met de TX 88. Daar hoorde hij dat de duikclub Texel oude messen had opgedoken uit een schip dat in de achttiende eeuw verging. Dat maakte hem nieuwsgierig naar het museum. Zodoende het bezoek van het Amsterdame echtpaar aan het Maritiem Museum. De vader van John werkt bij het Parool en had ervoor ge zorgd dat een foto van de antieke messen in dit dagblad verscheen. Een politieman in burger, die in De Koog liep, werd zondag aangevallen door zeven jongens, waarvan er vijf uif Hoevelaken, één uit Amersfoort en één uit Voorthuizen kwam. Nadat de man was lastiggevallen en er enige klappen waren uitgedeeld, wist hij met verster king drie jongens naar het politiebureau in De Koog te krijgen. Een vierde jongen ontsnapte en vertoefde geruime tijd in de vijver voor het bureau toen hij toch maar besloot zich „over te geven". De andere jongens werden van hun bed gelicht. De jongens varieerden in leeftijd tussen 16 en 20 jaar. Tegen hen werd proces verbaal opgemaakt wegens geweldpleging. In een dancing te De Koog werd zondag een bruine tas met 7160,— en een rijbewijs gestolen. Eveneens uit een dancing werd een suède jasje met een waarde van 7295,— gestolen. Tot 14 augustus exposeren Gerrit, Edzard en Aernout Mik uit Groningen in de kelder van het raadhuis met foto's en sculpturen. Met een beetje goede wil is de tentoonstelling een familie-expositie te noemen. Vader Gerrit maakte de beeldjes terwijl de zoons het 'foto grafisch materiaal verzorgden. Alle drie zijn ze geen beroepskunstenaar maar de zaken die in de kelder getoond worden zijn zeer boeiend. De combinatie foto's en beeldjes is niet ideaal (Beelden en schilderijen wordt vaker toegepast! maar wie de moeite neemt zich in beide expressievormen afzonderlijk te verdie pen zal ontdekken dat deze familie, ieder op eigen terrein een tentoon stelling gecreeërd heeft. Gerrit Mik is van beroep jeugdpsy- chiater en heeft namens D 66 zitting in de tweede kamer. Hij heeft een oplei ding gevolgd bij de bekende keramist en beeldhouwer Arno Smith. Gerrit Mik heeft voor de sculptures het menselijk lichaam als uitgangspunt genomen en geeft in een dertigtal beeldjes ver schillende houdingen weer. Dat varieert van een gedetailleerd meisjeskopje tot vormen waarin bepaalde lichaamshou dingen in beeldlijnen extreem zijn uit gewerkt. Enkele beeldjes zijn in brons uitgevoerd, de overigen in klei of gips. De studenten Edzard en Aernout Mik hebben geen fotografische opleiding gevolgd maar weten met hun foto's soms prachtige sfeerbeelden op te roepen. De familie heeft een tweede woning op Texel en veel fotomateriaal heeft dan ook betrekking op dit eiland. Het strand is een motief dat enkele malen terugkomt, maar wordt anders getoond dan gebruikelijk is. De foto's worden soms duidelijk in compositie gebracht door materiaal volgens eigen ideeën voor de lens te brengen. Zo ziet men een kapotte stoel leunen op een (rollend?) wijnvat. Onder de titel 'con frontatie' wordt deze compositie ge toond. Daartegenover staan enkele prachtige spontane opnamen zoals een hond wandelend door een verlaten straat. Een beeld dat door een lichte en grove negatiefafdruk een druilerig ef fect krijgt. De foto heet: Hond op zondag. In de meeste foto's is het toe vallige maar bepalende lijnenspel zeer belangrijk. Schaduwen van twee paal tjes in het landschap, betonnen ele menten voor een loods, twee benen die over een gestreepte weg lopen, etc. De prijzen voor de foto's zijn zonder meer 'vriendelijk' te noemen. Ze variëren van vijfenzeventig tot honderd gulden. Bij de sculpturen zijn geen prijzen vermeld. Voor inlichtingen daarover kan men terecht bij het bureau culturele zaken, De in burger opererende patroui van de rijkspolitie, die het speciaal nachtelijke vernielers heeft voorzii heeft andermaal succes gehad in Dorpsstraat te De Koog. Er jongeman, die een boom en een pa vernielde, werd ingesloten in bureau in De Koog. Hier gaf hij ei valse naam op, waarmee hij een ext strafbaar feit beging. Hij kwam Zwolle en was 18 jaar. Volgens de rijkspolitie komt het laatste tijd veel voor dat jeugdige kantiegangers, die geen slaapadi kunnen vinden, een leeg huis ope breken en daar de nacht doorbre gen. De politie adviseert mensen, niet gesteld zijn op dergelijk ongewer bezoek bij hun vakantie niet de indr te wekken dat het huis niet bewoo is. Dus: niet dag en nacht de luxafl dicht, briefjes voor de melkboer aan deur, planten voor de ramen weghal en dergelijke. Verder adviseert de pr tie een afspraak met buren te make dat af en toe 's avonds licht woi aangestoken in huis. kamer 304 in het raadhuis, tel. 0222 3041De expositie is tot en met augustus op werkdagen van 9.00 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 u|i geopend. Unks een beeldje van Gerrit Mik met de titel: man op paal. Rechts een foto van Edzard en Aernout Mik. Van een inwoner uit Zutphen werd f325,— gestolen, terwijl hij zich op het strand bij De Koog bevond. Een inwoner uit Woerden raakte in De Koog zijn portemonnee met /30,— en een giropas kwijt, vermoedelijk aan een zakkenroller. Op een terras in Den Burg werd van een inwoonster uit Asten een plastic tas met nieuw gekochte schoenen en een fotocamera gestolen. Van een Duitser, die op een camping in De Koog verbleef, werd een polstasje met geld uit zijn tent gestolen. Het tasje werd later zonder inhoud teruggevonden. Uit een Duitse auto, die in De Koog gepar keerd stond, werden de kilometer teller en een toerenteller gestolen. De bovenstaande inbraken vonden allen op donderdag plaats. Op vrijdag werd uit een strandhuisje, dat aan inwoners uit Baarn toebehoort, dekens en handdoeken gestolen. Eveneens vrijdag werden van een Duitse motorfiets die in De Koog geparkeerd stond, een zijtas en de accu gestolen. Zaterdag werd een Duitser, die in de Dorpsstraat liep te winkelen, van zijn portemonnee met ƒ600, ontdaan. Ook zaterdag werden van een auto de kentekenplaten met opschrift 86-DJ-57 gestolen. Van een tabakswinkel in de Dorps straat te De Koog werd de voorruit ver nield. Drie jongens van 18, 19 en 20 jaar werden zaterdag betrapt bij het stelen van siervelgen van een auto, die bij een camping geparkeerd stond. Het trio was afkomstig uit Venray. Vrijdagmiddag raakte een auto te water in de haven van Oude schild. De 21 jarige eigenaar uit het Gelderse Dinxper/oo was met zijn vriendin even een broodje garnalen gaan eten toen hun auto, een BMW 525, plotse ling begon te rijden en in het water terecht kwam. Omstanders probeerden de auto, trekkend aan de achterbumper, tegen te houden, maar dit mislukte. Hoe de auto. die enkele meters van de havenkom stond geparkeerd, in het water kon rijden is onbekend. Volgens de bestuurder was de handrem aangetrokken. De auto verdween geheel onder het wateroppervlak, waarna de takelwagen van Ar is van Boven erbij gehaald moest worden om de BMW weer op het droge te krijgen. Een poging mislukte omdat het takeltouw brak, zodat de auto voor de tweede maal, maar ditmaal voor de ogen van een enorme mensenmassa, even onder water verdween. Nadat de tweede takel was vastge maakt werd de auto rustig op het droge gehesen. Omdat de politie vermoedt dat de BMW total loss is, werd het kenteken bewijs in beslag genomen. Op de foto het onder grote publieke belangstelling optakelen van de auto. Inzet linksonder: de BMW duikt na het breken van de takel voor de tweede maal in het „diepe". Uit een geparkeerd staande werden zaterdag een voorrangskaar een tien rittenkaart voor de boot ge len. Uit een tent van een inwoner Nieuw Leusden, die op een cam| stond, werd een radio-cassette-re der gestolen. Drie jongens uit Alkmaar, 17, 1S 19 jaar oud, hebben bekend schillende diefstallen op Texel hebben gepleegd. Het trio beke diefstal van benzine, diefstal twee leren jasjes uit dancings, stelen van een zonnescherm uit auto, het stelen van geluidsboxen een tent en joyriding met Citroen CX. Het trio dat één w op Texel was, kon worden aai houden doordat de politie het ge i len zonnescherm in de auto var dieven zag. Hierna volgden an< bekentenissen. Van de drie jong zijn er twee in verzekering gestel

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 4