Stichting Bejaardenzorg Marga Geus won de wisselbeker l-ILALYIIWWS „Vier vuisten van de duivel" VERVOLG VAN PAG. 1 Rijverbod Auto's beschadigd Strandloop Paal 28 Dirk Pool winnaar clubwedstrijden kustzeilvereniging Concert Den Hoorn aa Bejaardenzorg reageerde de bewoners commissie in een brief van 19 septem ber. De toon van de vorige brief hoeft helemaal niet betreurd te worden, vond de bewonerscommissie, dergelijke op merkingen zouden de aandacht alleen maar van de werkelijke problemen af leiden. Onbegrijpelijk werd het gevon den dat de stichting niet inging op de argumenten van de commissie. Maar de Stichting Bejaardenzorg wilde niet meer dr over de kwestie praten, at Blind Als laatste mogelijkheid richtte de be wonerscommissie zich tot de gemeente in een uitgebreide brief. In deze brief werd de ontwikkeling van de bewoners commissie en zijn relatie tot de stichting in het kort geschetst. „Het bestuur van de stichting blijkt blind te zijn voor onze argumenten en geeft daar tevens blijk mee, geen oog te hebben voor de democratiseringsprocessen die alom in onze maatschappij aan de gang zijn. Democratisering die helaas nog maar al te vaak moet worden bevochten, ook hier op Texel", aldus de bewoners in hun brief aan de gemeente. Het college van burgemeester en wethouders werd in de brief verzocht, als de instantie die uiteindelijk de door de stichting voor gedragen bestuursleden moet benoe men, te bemiddelen en alle mogelijke invloed uit te oefenen die ertoe kan bijdragen dat het bestuur van de Stich ting Bejaardenzorg haar houding ten aanzien van de wensen wijzigt. De bewonerscommissie kreeg hierop twee brieven van de gemeente. Eén van 25 maart die door de commissie als hoopvol wordt omschreven. In deze brief werden de statuten van de stich ting verouderd genoemd en niet in overeenstemming met de thans van kracht zijnde wettelijke voorschriften. ,,ln verband hiermee hebben we het dagelijks bestuur van de Stichting Be jaardenzorg uitgenodigd voor een ge sprek. Wat ons betreft zal het gesprek zich niet alleen tot de inhoud van de statuten beperken", liet het gemeente bestuur weten. Waarnemersschap De brief van 23 juni 1981 die werd geschreven naar aanleiding van het gesprek dat het gemeentebestuur op 7 mei met het bestuur van de stichting had, was echter aanmerkelijk minder hoopvol. „De stichting heeft een eigen bevoegdheid, waarin wij niet kunnen treden", schreef het gemeentebestuur. „Voor de verschillende kritische opmer kingen bestond begrip. Daarbij mag niet vergeten worden dat het bestuur voor een goede voortgang van de haar in de statuten opgedragen taken ver antwoordelijk is en blijft." De gemeente schreef aan de bewonerscommissie dat het bestuur van de stichting zich in eigen kring nog eens over de inhoud van de statuten zal beraden, met name over de doelstelling. Tevens zal de deelname van de commissie in algemene be stuurswerkzaamheden aan de orde ko men. In eerste instantie werd daarbij aan waarnemersschap gedacht. In het gesprek met Roeper, mevrouw Zoete, Nico Nagtegaal en Jo de Graaf blijkt dat de bewonerscommissie zeer ontevreden is over de gang van zaken tot nu toe. „Ze zeggen tegen ons dat we een volwaardige gesprekspartner zijn. Ze hebben ons beloofd dat we een seintje zouden krijgen als er een plaatsje vrijkwam in het bestuur van de stich- le ting. Op een gegeven ogenblik kwam er "J een plekje vrij en toen hebben ze mevrouw De Lugt-parlevliet naar voren geschoven als nieuw bestuurslid. We vonden dat vreemd en hebben haar opgebeld. Ze was stomverbaasd. „De voorzitter van de stichting zei tegen mij dat jullie niet in het bestuur wilden", zei ze tegen ons. Dat is werkelijk het toppunt. Daar zijn we nu al die tijd over bezig geweest. We zijn zeer benieuwd dat er voor verhalen komen nu Maas dam eruit gestapt is. De stichting moet volgens de statuten minstens elf en ten hoogste negentien bestuursleden be vatten. het zijn er nu tien sinds Maas dam weg is. Er moet dus een nieuw bestuurslid bij. We zijn ten zeerste be nieuwd of we deze keer iets horen." Niet doof Het zit de commissie dwars dat er nog nooit een uitnodiging is gekomen van het bestuur van de stichting om zelfs maar een vergadering bij te wonen. „De mensen van de stichting zijn wel altijd welkom op onze vergaderingen, maar wij krijgen nooit een uitnodiging De heer Bakker heeft nota bene toezeg gingen gedaan dat we wel bij verga deringen aanwezig zouden mogen zijn. Nu ontkent hij dat glashard. We zijn dan wel oud, maar nog niet doof of gek", aldus mevrouw Zoete. De bewonerscommissie zegt sterk de indruk te hebben dat secretaris Maas dam opgestapt is vanwege het feit dat hij niet met zijn voorzitter kon samen werken. „Tijdens onze vergaderingen viel het ons op dat Maasdam het nooit voor zijn voorzitter opnam. Hij viel hem ook nooit af, maar hij steunde hem ook niet. Dat was trouwens het geval met de Wie de aloude western een goed hart toedraagt kan woensdagavond in het City Theater terecht voor de geschie denis van Trinity en diens broer. Het duo staat bekend als „De vier vuisten van de duivel". Trinity (Terence Hill) en zijn broertje Bambino (Bud Spencer) raken opnieuw in een aaneenschakeling van komisch-sensationele avonturen verwikkeld. Ze moeten hun vader op zijn sterfbed beloven op elkaar te passen en ook dat ze hun uiterste best zullen doen de familie niet te schande te maken. Met andere woorden, pa wenst dat ze gevreesde bandieten worden met een enorme prijs op hun hoofd. En dat is het begin van vele overvallen, rake klappen en spitse opmerkingen, waarin Terence Hill en Bud Spencer centraal staan. „De vier vuisten van de duivel" is een woensdagwestern die met midden houdt tussen vrolijke slapstick en een complete veldslag. De toegang is vanaf 12 jaar. IS DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De burgemeester overhandigt de wisselbeker aan de op het ereschavotje staande Marga Geus. Links Peter Jan Geusdie tweede werd, en rechts de derde prijswinnaar Brendan de Graaf. Voor Marga Geus waren er ook bloemen, afkomstig van Inse Bonne, die vorig jaar winnaar werd van de reonkictenrnmc ZEEPKISTENRACE KRIJGT EEN ECHT REGLEMENT Marga Geus uit Den Burg is winnares geworden van de zeepkisten races 1981. Aan het slot van de zondagmiddag gehouden derde en laatste race nam zij de wisselbeker in ontvangst uit handen van burgemeester J. A. Engelvaart. Marga had een totale afstand behaald van 2919 meter. Winnaar van de tweede prijs was haar broer Peter Jan Geus die met dezelfde wagen 2711 meter aflegde. De derde prijs ging naar Brendan de Graaf uit De Koog (2069 meter). Bij de kleine wielen ging de hoofdprijs van het eindklassement naar Mark Hes- sel Huizinga. Tweede was Benito Daal der en derde Eddy Bakker. Winnares van het klassement van de autopedraces was Judith van Putten. Tweede was Peter Jan Geus en derde Niels Raats. Regels De drie zeepkistenraces, georgani seerd door Recre-aktief, hebben een geanimeerd en spannend verloop ge had. Ernstige ongelukken zijn achter wege gebleven, maar wel is duidelijk geworden dat er een geschreven regle ment moet komen, zodat voor iedereen duidelijk wordt wat wél en wat niet is geoorloofd om de prestaties van de wagens zo hoog mogelijk op te voeren. De burgemeester deelde zondag mee het eigenlijk wel een beetje jammer te vinden dat er nu ook voor de zeep kistenrace regels moeten worden opge steld, want er wordt tegenwoordig al zoveel geregeld ten kosten van de spontaniteit. Maar ook de heer Engel vaart zag wel in dat er afspraken moeten komen in het belang van de veiligheid en de eerlijkheid in de zeepkistenrace. Valhelm er waren meerdere gevallen van tech nische pech. Inse Bonne kreeg een lekke band, waardoor hij halverwege de Hogeberg bleef steken. Hij slaagde erin de band snel te plakken en mocht de manche overdoen. Niet te verhelpen waren de technische mankementen die zich voordeden bij de wagen van Thom Maas. Door verbuiging van het materi aal spoorden de wielen zo slecht dat met moeite een afstand van 300 meter werd bereikt. Overigens waren de afstanden die zondag werden gemaakt belangrijk korter dan tijdens de tweede zeepkis tenrace. Dat was ongetwijfeld een ge volg van de oostelijke wind, die de coureurs op het laatste deel van hun route pal tegen hadden. Niemand slaagde er dan ook in de kilometer te overschrijden. De derde race werd gewonnen door Marga Geus (972 meter), tweede werd Daniel Bonne (953 meter) en derde Pieter Dros. In de categorie kleine wielen waren de winnaars respectieve lijk Mark Hessel Huizinga, Eddy Bakker en Rudolf Kuip. De autopedrace van zondag werd gewonnen door Marco van der Knaap. Tweede werd Miranda van Pardo en derde Judith van Putten. Een 26-jarige Texelaar werd zaterdag door de politie in De Koog aangehouden en kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd wegens drankgebruik. Hij reed op een motorfiets. In de Slufter werden twee toeristen geverbaliseerd omdat ze zich op verbo den terrein bevonden. De politie wijst erop dat tegen het zich bevinden op verboden terrein de komende tijd streng opgetreden zal worden. Een auto van een Amsterdammer werd maandag beschadigd in de Kik- kertstraat te De Cocksdorp. Er zaten twee deuken in het spatbord en de spiegel was verbogen. Op de parkeerplaats aan de Nikadel te De Koog werd een geparkeerd staande auto geramd. Er ontstond flinke schade aan het linker voorportier. De daders zijn niet bekend. Aan de strandloop die op 29 juli werd gehouden deden 243 deelnemers mee. Uitslagen: 4 km: Bart van Bekkum 17.34, Biem van Leeuwen 17.43,, Peter Visser 18.13, Jan Vorleiken 18.36, Wim Moerbeek 18.41, J. W. Reuvers 18.46. 8 km: Joost brouwer 29.12, Cees Timmer 30.02, Nanning Kikkert 30.39, Andre Brouwer 30.51, Jan Zijm 31.08, Jack Balk 31.26, Louis Uriot 31.31, Minne Goënga 31.34. 8 km veteranen: Udo Knodt 31.18, Piet Bakelaar 32.34, Hans Bakker 32.39, Daan Welboren 32.44, Jan Bosman 34.25, Rein Krediet 34.41, Gert Eefting 35.57. Nico Nagtegaal het hele bestuur van de stichting in de laatste vergadering die we gehad heb ben. Die vergadering verliep nogal in een gespannen sfeer. Maar Bakker bleef toch bij zijn standpunt. Er valt niet met deze man te praten." De kwestie over vertegenwoordiging in het bestuur is het belangrijkste, maar slechts één van de vele punten die wrijving tussen de bewonerscommissie en de stichting oplevert. Beziet men de geschiedenis van de bewonerscommis sie dan blijken er op veel punten meer problemen te zijn. Het initiatief voor het oprichten van de bewonerscommissie werd twee jaar geleden door mevrouw Zoete genomen. Zij schreef toen een brief aan bewoners van verschillende bejaardencomplexen op Texel waarin ze stelde dat er herhaaldelijk veranderingen aan de bejaardenwoningen hadden plaatsgevonden zonder dat de bewo ners daar vooraf in gekend werden. De bewoners werden voor voldongen feiten gesteld. Mevrouw Zoete was vooral on tevreden over de gang van zaken rond het aanbrengen van liften bij Starken- burg. Toen de woningen van Starken- burg gebouwd werden, was er geen subsidie om daarbij liften te maken. Men verwachtte dat die subsidie later zou komen en daarom werden alvast de lift schachten gemaakt. Deze waren echter nogal klein. In de schachten kon met geen mogelijkheid een lift worden ge plaatst waarin ook een brancard zou kunnen staan, hoewel dat wettelijk in middels wel was voorgeschreven. Vol gens mevrouw Zoete heeft de Stichting Bejaardenzorg toen snel een afspraak gemaakt met een liftenfabrikant die nog wat kleine liften had staan die in de schachten pasten. Met als gevolg dat Starkenburg nu is voorzien van liften waarmee geen brancards vervoerd kun nen worden. „Dat was trouwens toch nogal belachelijk", zegt voorzitter Roe per. „Heel Texel bestaat uit laagbouw. Voor de bejaarden, de groep die het vaak wat moeilijk heeft met trappen, moest toen opeens hoogbouw worden gebouwd." „Dat was ook het eerste wat mij opviel toen ik naar Texel kwam", zegt bejaardenwerker en adviseur van de be wonerscommissie Nico Nagtegaal. „Voor iedereen laagbouw, behalve voor de bejaarden." Verontwaardigd Het meest was de bewonerscommis sie echter verontwaardigd over het feit dat iedereen in Starkenburg dertien gulden voor de liften moest betalen, dat gold ook voor de mensen op de begane grond die nooit gebruik zouden maken van de liften en ook voor de mensen op de derde verdieping waar de lift niet kwam. De bovenste verdieping was aanvankelijk bedoeld voor de huisves ting van jonge gezinnen, maar dit bleek toch niet zo goed te gaan. De jonge gezinnen waren wat te rumoerig om boven de bejaarden te wonen en daar om hebben ze in de loop der tijd ook allemaal plaatsgemaakt voor bejaarden. Met als gevolg dat nu mensen van tachtig of negentig jaar op de derde verdieping wonen, zonder lift. Ook zij moesten het geld voor de lift betalen. Mevrouw Zoete zegt dat ze het het meest betreurd dat dit zonder informatie vooraf ging. De bewoners werden weer voor een voldongen feit gesteld en dat was voor mevrouw Zoete aanleiding om de gelederen op Texel te mobiliseren. In de bewonerscommissie kwamen ver tegenwoordigers voor Starkenburg, voor de woningen Poolster in De Cocksdorp, voor de woningen in De Koog, voor de woningen in Den Andel in Den Hoorn, voor de woningen De Ree in Oudeschild, voor de woningen Strender Tuus te Oosterend, voor de woningen aan de Schoorwal in Den Burg, voor de woningen aan de Molen straat in Den Burg en voor de woningen van de Bakker van Maarleveldstichting. Maarleveldstichting. Enquete De eerste actie die door de nieuwe bewonerscommissie werd ondernomen was het houden van een enquete onder de verschillende bewoners waarin vragen werden gesteld over klachten over hun huis. Van de 140 enquête formulieren die de deur uitgingen kwa men er. ruim honderd weer terug. Het bleek dat aan de woningen flink wat moest worden opgeknapt en de Stich ting Bejaardenzorg reageerde positief op dit initiatief. In veel bovenwoningen kwam de temperatuur niet boven de 18 graden, er waren veel tochtende ramen en deuren, de wandplaatjes achter de verwarming lieten veel kou door en er was verder veel achterstallig onder houd. De stichting liet weten dat het bestuur bijzonder ingenomen was met de gehouden enquete. „Dit is een goed voorbeeld van goed functioneren van uw commissie. Het overgrote deel van uw aan- en opmerkingen was bij ons niet bekend. Ondanks herhaalde verzoeken om klachten uitsluitend bij ons admini stratiekantoor te melden blijkt dit on voldoende te gebeuren. Wij hebben een aanvraag gemaakt om de redelijke klachten op te lossen. De betreffende vakmensen hebben opdracht gekregen om een en ander in orde te maken." Verwarming De eerste reactie op de naar aanlei ding van het liftenindicent opgerichte commissie was dus positief, ofschoon ook toen al onenigheid bestond over het al dan niet zitting laten nemen in het bestuur van commissieleden. Waar de bewonerscommissie echter over in de clinch kwam te liggen met de stichting was over de verwarming. Onder de huizen in Starkenburg lag een deel van het centrale verwamingssysteem per manent in het water waardoor warmte verlies en roest optrad. Mevrouw Zoete opperde namens de commissie om in alle huizen eigen ketels neer te zetten, zodat het probleem opgelost zou zijn. De stichting zei echter dat een extra verwarming te duur zou zijn. De be wonerscommissie rekende zelf uit dat een extra verwarming door extra huur subsidie op vijftien gulden goedkoper per woning uit zou komen. Voor de ver warming zou namelijk ook subsidie gekregen worden. Gepeild werd of de bewoners iets voor een dergelijke extra verwarming voelden. Dit bleek zo te zijn. De stichting werd met dit feit geconfronteerd en reageerde met te zeggen dat de mening van de bewoners schriftelijk vastgelegd moest worden. Alle bewoners van Starkenburg moes ten tekenen. „Ze dachten zeker dat we dat niet durfden, maar we hebben het gedaan. We hebben bereikt dat de mensen hebben getekend en toen moesten ze wel naar ons luisteren", zegt mevrouw Zoete. Het laatste punt dat de bewoners commissie dwars zit is dat de jaar stukken van de stichting onvoldoende kunnen worden ingekeken. Na een ver zoek deelde de stichting mee dat maxi maal drie bestuursleden van de com missie die tevens bewoner waren, de jaarstukken over 1979 gedurende twee uur op het kantoor van de stichting konden inzien. Mensen die geen lid waren of die niet in de huizen van de stichting woonden kregen geen inzage. Bij de commissie heeft men de indruk dat men op deze wijze de adviseurs Jo de Graaf en Nico Nagtegaal buiten de deur wilde houden. „Wat de mensen te zien kregen was alleen maar een finan cieel verslag", zegt Nico Nagtegaal nu. „Wat ontbrak is een sociaal verslag over de activiteiten van het afgelopen jaar. Ik weet niet waar dat is. Waarom ze geen opening van zaken geven net als de woningbouwvereniging dat doet. Die vereniging heeft ook moeilijke tijden ge had. maar ze gaven altijd opening van zaken. In begrijp niet waarom dat bij de stichting niet kan, die per slot van reke ning ook een soort woningbouwvereni ging is." Dirk Pool is met zijn Prindle 15 eindklassementwinnaar geworden van de catamaranwedstrijden die dit seizoen door Kustzeilvereniging Westerslag zijn georganiseerd. Op de tweede plaats eindigden Martin Warnaar en Wob Rienks met een Supercat 20. De derde plaats was voor Sidney van Zon en Norbert Leijen met een Hobiecat 18. Zondag werd de laatste race gehou den, waarna het wedstrijdseizoen werd afgesloten met een gezellige barbecue. Hoewel de organisatie van clubwed strijden uitstekend was, er werd onder ander een nieuwe duidelijke startboei (geschonken door H. Jimmink en H. Bruining), gebruikt, viel het aantal aan meldingen de organsatie een beetje tegen. Het hoogste aantal boten dat in één keer heeft meegevaren was tien. De kustzeilvereniging overweegt dan ook om volgend jaar wat meer variatie in de wedstrijden te brengen. De races zou den zich dan niet alleen moeten beper ken tot het varen van een driehoeks- baan, maar kunnen ook grotere tochten omvatten. Op deze wijze wordt mogelijk de animo voor de catamaranwedstrijden vergroot. Eén van die regels zal zijn dat het dragen van een valhelm verplicht is. Dat een valhelm hoofdzaak is, bleek bij de race van zondag overduidelijk toen de 8-jarige Marco Bakker direct na de start de macht over het stuur verloor en zijdelings over de kop ging. Hij kletste met zijn hoofd op de weg maar kwam dank zij de valhelm met de schrik vrij. Die schrik was zo groot dat Marco niet meer wilde meedoen. Als troost kreeg hij later een „pechprijs" in de vorm van een ijstaart. Dit was het enige ongeluk dat zich tijdens de race voordeed. Maar Na het succesvolle concert van vrijdag j.l. in Oosterend geven „The Winterbome Waytes" dinsdagavond (heden) een tweede concert met een ander programma in de Hervormde kerk van Den Hoorn. Het begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. De collecte na afloop is bestemd voor het restauratiefonds van het kerk gebouw. The Winterborne Waytes spelen op vele en verschillende instrumenten (waaronder „slang" en „hagedis") mu ziek uit de 16e en 17e eeuw. De leider, Roger Smith, zal een en ander in het Nederlands toelichten. Het is de bedoeling dat de groep vanaf 19.15 uur enige muziek vanaf de kerktoren ten gehore zal bren gen. Ook tijdens de folklore- woensdagmiddag in Den Burg zal de groep te beluisteren zijn

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5