Cjrocn 2rwartsJ~exels in het hart-, Jaap en Ans de Graaf kampioen ringsteken RIN-biologen betreuren vangst leerschildpad Veel publiek bij paardenattractie Texelse woning bouwplannen in cijfers Raadsvergadering Weer een vast tarief voor taxi's TESO-boot moest terug Diefstallen 94e JAARGANG NR. 9599 TEXELSE VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 Redactie; Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel (02220) 4988. Harry de Graaf is tot 10 augustus met vakantie. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398 Jaap de Graaf (koetsier) en Ans de Graaf zijn de nieuwe Texelse kampioe nen ringsteken 1981 in de (moeilijkste) categorie tweewielige voertuigen. In een veld van zestien aanspanningen werd woensdagavond in de Parkstraat in Den Burg gestreden om deze titel. Het grote aantal deelnemers was niet voor niets naar Den Burg gekomen. Enkele honderden toeristen genoten van de traditionele wedstrijden en tijdens de 'badgastenronde' bleek dat niet alleen Texelse dames goed raad weten met het spel van nauwkeurig mikken. In de toe risten categorie werd Klaas Uitgeest met het meisje Ans Heitzing winnaar. De familie Zijm werd eerste in de catagorie vierwielige wagens. Vanaf zeven uur dromden vele toe risten en Texelaars samen langs het uitgezette parcours in de Parkstraat waar bij speelgoedhandel Zegel en rij wielhandel Zegel een ring was opgehan gen. Zoals gebruikelijk waren de Texelse kampioenschappen weer georganiseerd door de Vrienden van het Paard in samenwerking met de Stichting Texels Folklore. 'Ome' Willem Brugmans, speaker tijdens de folkloremiddagen gaf de microfoon voor deskundig 'paarden- commentaar' over aan Joh. C. Roeper, oud voorzitter van de Vrienden van het Paard. Roeper deed geanimeerd verslag van de wedstrijd en had voor veel deel nemers een grapje klaar. Broeierig Alle deelnemers moesten drie ronden rijden zodat maximaal zes ringen 'ge stoken' konden worden. Na deze drie ronden kwamen de koppels Piet Hin met Mevrouw Roeper-Keijser, Jaap de Graaf met Ans de Graaf en Dik Witte met Angelique Witte in de finale van de tweewielige voertuigen. De familie P. Zijm, familie K. Uitgeest en de familie J. Witte belanden in de finale vierwielige voertuigen. Tijdens de wedstrijd bleken sommige paarden door het broeierige weer niet helemaal op hun gemak. De meeste koetsiers hielden de beesten dan ook goed kort. In rap tempo werden de finaleronden afgewerkt waarbij scherp gelet werd op snelheid van paard en wagen. Joop Moerbeek reed met zijn prachtige oude houten vierwielder platte kar één keer te langzaam en prompt werd de ring omhoog getrokken zodat het voor de bijrijdster onmogelijk was de ring te steken. De boerenkapel van de KTF/DEK zorgde halverwege het par cours voor, dikwijls opzwepende, mu ziek en tezamen met het lustige hoef getrappel en de ratelende houten wielen was de wedstrijd weer als vanouds ge- De gemeente Texel heeft in op dracht van het Ministerie van Volks huisvesting een vragenlijst ingevuld, die moet dienen om op zowel plaat selijk als landelijk niveau te komen tot een gericht huisvestingsbeleid. In de vragenlijst is opgesomd wat de gemeentelijke bouwplannen tot en met 1984 behelzen en ook is er een verwachting uitgesproken wat betreft het aantal woningen, dat nodig is tot en met 1986. Tot 1986 verwacht het college 890 nieuwe woningen nodig te hebben. De tomende drie jaar hopen ze 475 woningen te realiseren. De gemeen teraad moet in de raadsvergadering van dinsdag de prognoses en ver wachtingen goedkeuren. Het aantal woningen op Texel is op fit moment 4232, waarvan 248 tweede woningenDrieduizendnegenhonderd- rierentachtig huizen zijn dus geschikt 'oor permanente bewoning door Texe- aars. Bij de gemeente staan 105 leeg staande woningen (de zgn. woning- eserve) geregistreerd. Wat betreft het aantal woningzoekenden wordt het jetal 289 genoemd. Bij de toelichting Een beeld ven de ringsteekwedstrijden juist of te bemachtigen. zellig. Finale In de finale van de tweewielige wagens bleken Jaap en Ans de Graaf de beste. Zij kregen dan ook de beker, bloemen en een fles wijn. De tweede plaats was voor Piet Hin en mevrouw Roeper en de derde prijs sleepten Dik en Angelique Witte in de wacht. Bij de vierwielige voertuigen won, zoals ge zegd, de familie Piet Zijm. Tweede werd de familie Klaas Uitgeest en de derde plaats was voor de familie Jan Witte. Voor alle deelnemers die niet in de prijzen vielen waren er ook bloemen en een fles wijn. Voor de toeristenronde bleek ook dit jaar veel animo te bestaan. Vlot melden een tiental dames (die beslist niet van Texel mochten komen) zich aan. Henk Spigt jr. zag het niet zitten om nog langer mee te rijden. Zijn op de vragenlijst wordt dit aantal om schreven met de opmerking dat het hier gaat om de mensen die naar het oordeel van het college per 1 januari van dit jaar al over een woning hadden moeten beschikken. Dit aantal kan dus gezien worden als een achterstand in de woningvoorziening", aldus B en W. Gezond funktioneren De gemeente zou een gewenste woningreserve van 86 huizen willen hebben. ,,Het aantal leegstaande huizen dat naar ons oordeel voldoende mag worden geacht voor een gezond functioneren van de woningmarkt". Met deze cijfers komt het college tot de conclusie dat er een woning voorraad van 4254 moet zijn. Deze twee getallen (gewenste woningvoor raad en bestaande) van elkaar aftrekkend komt men tot de conclusie dat het huidige woningtekort 270 stuks bedraagt. Er zijn de komende jaren 414 nieuwe woningen nodig om voor de opvang van de eigen bevolking te zor gen. Dit getal gecorrigeerd met de ver wachte migratie en de woningzoeken den komt men op het aantal te bouw- of moment dat Angelique Witte een ring weet paard was te onrustig en daarom verliet hij het parcours. Bij de dames op de bok was de spanning van de gezichten af te lezen. In de eerste ronde wisten niet veel deelneemsters de ring aan de stok te krijgen, maar enkele dames leerden snel en al gauw bleken enkele niet onder te doen voor de Texelse deelneemsters. Loten Na het winnen van de eerste prijs door Klaas Uitgeest en Ans Heitzing moesten de overige twee finalisten overrijden omdat ze een gelijk aantal ringen 'veroverd' hadden. Na nog één ronde bleef het resultaat hetzelfde. Joh. Roeper besloot daarop om het pro gramma niet te veel uit te laten lopen, om te loten. Hierbij werden J. de Kraker en Netty Broens uitgeloot voor de tweede plaats. Jan Lap en Klasien Mensing werden daardoor derde. wen woningen tot 1986 van 890. Dit is dus het aantal woningen dat gebouwd zou moeten worden om volgens het college uit de woningnoodproblemen te raken. Het college hoopt de komende drie jaar 475 nieuwbouwwoningen te realiseren. Dat moeten dan 84 huur woningen zijn, 97 Premie-A koopwo ningen, 55 Premie-B koopwoningen en acht vrije sector-woningen met garan tie en 57 koopwoningen zonder gemeentegarantie. Uitvoering Deze getallen bij elkaar optellend, komt de gemeente op de verwach ting van 301 nieuwbouwwoningen. Daarbij komt dat het aantal woningen dat al in uitvoering is (37) en het aantal woningen waarvoor dit jaar nog een beschikking of vergunning wordt ver wacht (137) tezamen het getal 475 vor men. Ook worden enkele cijfers genoemd wat betreft het aantal te ver beteren en te restaureren huizen. Het college verwacht alleen woningverbete ring in de particuliere sector. De komende drie jaar 43 stuks. Ook wordt verwacht dat zes monumenten in de komende jaren gerestaureerd zullen worden. Daartegenover staat de prog nose dat tien woningen in de particu liere sector afgebroken moeten wor den, omdat ze niet meer geschikt zijn voor bewoning. Het gaat hier dus om cijfers waarvan het college verwacht dat ze juist zijn, In hoeverre alles gerea liseerd wordt hangt in belangrijke mate af van vergunningen en beschikkingen van hogere instanties. Dinsdagavond 11 augustus vergadert de gemeenteraad in het raadhuis. Aan vang 19.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Notulen vergadering 16 juni 1981 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen, c. Beantwoording vragen. 3. Benoeming van een plaatsvervan gend vertegenwoordiger uit de raad in de Vereniging „Contact Waddenzee gemeenten". 4. Benoeming van bestuursleden van de Recreatiestichting Texel. 5. Vaststelling van een besluit tot het verlenen c.q. wijzigen van straatnamen. 6. Behandeling van het beroepschrift van de fa. B. Gieze tegen de weigering van een bouwvergunning. 7. Vaststelling van de eerste wijziging van de Taxiverordening. 8. Vaststelling van de eerste wijziging van de Bouwregistratieverordening. 9. Vaststelling van de vragenlijst nieuw bouw en vernieuwbouw voor de periode 1981 tot en met 1984. 10. Beslissing op het verzoek van de Stichting Nutskleuterschool De Woelige Hoek om medewerking overeenkomstig artikel 50 van de Kleuteronderwijswet voor diverse aanschaffingen. 11. Verkoop van grond aan: a. de heer K. Bonne; b. de heer J. Cnossen. 12. Overname riolering Prin« Hendrik hotel en het vestigen van een zakelijk recht. 13. Toelating van het Maartenhuis van de Camphill Werkgemeenschap in het kader van de Algemene Bijstandswet. Nadat de schildpad naar de haven van Terschelling was gebracht werd het dier door de heer Wiegman naar Harlingen vervoerd. Tijdens deze tocht stierf de schildpad. Door het NIOZ en het RIN werd de schildpad vervolgens naar 14. Subsidiëring Nationaal Brandpre ventie Instituut en Nederlands Norma lisatie-instituut. 15. Wijziging gemeentebegroting 1979. 16. Wijziging begroting sociaal werk verband De Bolder 1980. 17. Wijziging begroting grondbedrijf 1980. 18. Wijziging gemeentebegroting 1980. 19. Wijziging begroting grondbedrijf 1981. 20. Wijziging gemeentebegroting 1981. De woorden 'minimum en maximum tarief' worden uit de Texelse Taxiver ordening geschrapt. Dit op verzoek van de gemeenteraad die in de raadsverga dering van mei gedwongen een be zwaarschrift van de firma Groot/en uit Oudeschild moest goedkeuren, in de verordening komen de woordjes mini mum en maximum voor en hierdoor is het wettelijk onmogelijk één tarief in te stellen. Grootjen werd dus formeel in het gelijk gesteld, waardoor de Texelse taxi-ondernemers met verschillende ta rieven konden werken. Daarnaast heeft de raad echter meteen aan B en W ge vraagd een voorstel te maken waardoor er toch een gelijk tarief vastgesteld kan worden. Deze zogenaamde eerste wij ziging moet na de goedkeuring van de raad dinsdagavond ook nog goedge keurd worden door Gedeputeerde Sta ten, waarna B en W gerechtigd zijn één kilometerprijs voor alle Texelse taxi's in te stellen. Texel vervoerd, vanwaar hij per vracht auto naar Leiden werd gebracht. Leer- schildpadden behoren tot de strengst beschermde dieren en het museum in Leiden is dan ook de enige instantie die dergelijke dieren, of delen ervan, in zijn bezit mag hebben. Na half tien vertrekt er geen boot meer tussen Texel en Den Helder. Wie op Texel is moet op Texel blijven, en wie in Den Helder is kan niet eerder naar Texel dan met de eerste boot 's ochtends. Dit kei harde gegeven was er de oorzaak van dat dinsdagavond de laatste boot van half tien net buiten de haven van Den Helder halt hield en weer terug voer naar de haven. Sommigen aan boord dachten dat de ambulance nog aan boord moest maar de waarheid was anders, het bleek dat de in Den Helder wonen de buffetjuffrouwen nog niet van boord waren. En omdat deze er niets voor voelden om de nacht op Texel door te brengen, moesten ze nog even in Den Helder worden af gezet. Nadat dit gebeurd was. voer de laatste boot alsnog onver biddelijk richting Texel. Uit de tent van een inwoner uit Amstelveen die op een camping bij De Koog stond, werden dinsdag een gas lamp en een gasbrander gestolen. Uit een andere tent in De Koog die aan een vrouw uit Leusden toebehoorde werd woensdag een beurs met girobankpas, 7120,— en een donorcodicil gestolen. In Den Burg werd door onbekende de vooruit van een woonhuis stuk gesla gen. Toen het dier gevangen was, was hij volkomen gezond. Een dikke vetlaag zorgde door de nodige reserves en be scherming tegen koude. Het zonnen aan de oppervlakte doen dergelijke koudbloedige dieren om nieuwe energie op te doen. Leerschildpadden voeden zich met kwallen, zeekomkommers, wieren en dode vis. Het zijn vrij trage dieren die geen snelbewegende prooi te pakken kunnen krijgen. Een vorige vangst van een leerschildpad in de Waddenzee is bekend uit 1968. Toen werd, eveneens op 4 augustus, een schildpad gevangen die 20 centimeter langer was dan het thans gevangen exemplaar. Van die schildpad werd een een siliconenafdruk gemaakt in Leiden, waarvan nu allerlei gipsvormen gegoten kunnen worden voor andere musea. Leerschildpadden zijn normaal niet zo reislustig, maar in de periode van de paartijd wil het nog wel eens voorkomen dat ze in heel andere delen van de wereld dan hun eigen gebied worden aangetroffen. „Schildpadje rijden" voor kinderen van RIN-medewerkers. Een dode leerschildpad van 2.16 meter lengte en een gewicht van 400 kilo heeft woensdag enige tijd bij het Rijksinstituut voor Natuurbeheer bij 't Horntje liggen wachten op vervoer naar Leiden. Het dier moest naar het Natuurhistorisch Museum in Leiden worden gebracht waar de schedel wordt bewaard en waar de maaginhoud zal worden onderzocht. Door onbekenden was de schildpad gevangen in de buurt van Terschelling. De schildpad die normaal voor de kust van Suriname voorkomt, lag te zonnen aan de oppervlakte van het water toen hij werd gevangen. Volgens de RIN biologen was het dier volkomen gezond en zou hij zeker een goede overlevingskans hebben gehad, wanneer hij niet uit het water was gehaald. Het hangen in de takels en het liggen op het zondoorstoofde dek van de boot waarmee hij werd gevangen, deed de schildpad de das om. De biologen zijn er dan ook allerminst mee ingenomen dat het dier uit het water is gehaald.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1