Maartenhuis vraagt toelating in de Algemene bijstandswet „Tweede woning is recreatie-opstal Juli was wisselvallig B. Gieze in beroepschrift: De winkels in Den Burg zijn iedere vrijdagavond geopend. Uitslag strandloop HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND Werkkamp leerkrachten ten einde Draaiorgels in Den Burg Bouwvergunningen Zuigelingenbureau Brouwer brak weer record SM. De Koog mededelingen Popgroepen in 't Asiel Munitie gevonden DOOR DIRK VINKE PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 AUGUSTUS 19 Twee kleine draaiorgeltjes in de Weverstraat De gemeenteraad moet in de raads vergadering van dinsdag 11 augustus beslissen of voor de Camphill werk gemeenschap (Maartenhuis) op Texel een aanvraag bij het ministerie van CRM gedaan kan worden in het kader van de Algemene Bijstandswet. Als de raad dinsdag aan B en W adviseert om een toelatingsaanvraag bij CRM te doen, zal dit voor de gemeente geen financiële gevolgen hebben. In de bijstandswet is het zo geregeld dat de gemeente waar de gehandicapte verbleef voordat hij in het Maartenhuis werd geplaatst de ver- zorgingskosten betaald. Êr zijn op dit moment geen Texelse gehandicapten in het Maartenhuis woonachtig zodat de gemeente niets hoeft te betalen. Af gezien daarvan, zo stellen B en W, lijkt de vestiging van deze instelling op Texel allerminst bezwaarlijk. Uitslag vijfde Hoornder strandloop gehouden op 2 augustus bij Paal 9. Totaal aantal deelnemers 226. 8 km (66 deelnemers): 1. Joost Brouwer Oosterend 27.26, 2. Nanning Kikkert De Koog 28.45, 3. Cees Timmer Oosterend 28.46, 4. André Brouwer Oosterend 29.15, 5. Minne Goënga Den Hoorn 29.42, 6. jan Zijm Den Bjrg 29.50, 7. Louis Uriot Den Burg 30.00, 8. Rien Brouwer Oosterend 30.00, 9. Hermann Rieger Solingen 30.00, 10. Theo Franchimon jr. Den Hoorn 30.02. De Texelse gemeenschap van Camp hill wil permanent onderdak bieden aan 18 volwassen geestelijk gehandicapten. Daarnaast moet het Maartenhuis func tioneren als vakantie-opvang voor gees telijk gehandicapte jongeren en kinde ren. Indertijd is het Maartenhuis ge kocht omdat het er voor oudere ge handicapten geen plaats kon worden gevonden. Het bleek daardoor onmo gelijk deze groep te laten doorstromen terwijl dat met het oog op de ontwik keling van de gehandicapte wel nood zakelijk wordt geacht. Bij de selectie van de gehandicapten gaat de Camphill leiding ervan uit dat de gehandicapte zichzelf moet kunnen redden en deel moet kunnen nemen aan het arbeids proces. Bij die arbeid in de woon- werkgemeenschap aan de Ruijslaan wordt aan het volgende gedacht: het opbouwen van een stimulerende woon- en leefomgeving, gekoppeld aan in werkplaatsen te verrichten arbeid, het aanbieden van een vakantiemogelijkheid en het zijn van een sociale werkplaats voor de gemeente Texel. Bij dit laatste punt merkt B en W in haar pre-advies op dat van de sociale werkplaats in De Koog zeer sporadisch gebruik zal wor den gemaakt. „Voor de sociale werk voorziening op Texel functioneert De Bolder", aldus B en W. Zoals wellicht bekend exploiteert de Stichting Camphill diverse tehuizen'in Nederland, allen op anthroposofische basis. Bij de hulpverlening zijn, ook op Texel, diverse deskundigen betrokken, zoals een arts en therapeuten, waarbij de aandacht vooral uitgaat naar kunst zinnige therapie. Bij een volledige be zetting van het Maartenhuis (36 bedden) zullen er 14 werknemers in loondienst zijn Vier daarvan zijn part-timers. Acht medewerkers gaan zich bezig houden met de gehandicapten die permanent in het Maartenhuis wonen en werken. Het bestuur van de Texelse dependance bestaat uit zeven personen. De heer R. J. Geraets is voorzitter en mevrouw S. Bay secretaresse. In de exploitatiebe groting van het Maartenhuis wordt een verzorgingsprijs van f 72,13 per dag ge noemd. Dat is een opvallend laag bedrag in deze sector en dat komt vooral door de zeer laag gehouden in vesteringskosten. Het grotendeels ge sloopte en verwaarloosde Maartenhuis is vooral opgeknapt door vrijwilligers. B en W ervaren de vestiging van een nieuwe opvang voor de gehandicapten als zeer positief. De raadscommissie voor welzijn heeft onlangs een bezoek gebracht aan het Maartenhuis en ook van deze zijde is geen bezwaar gemaakt tegen de nieuwe opvang voor geestelijk gehandicapten. Vandaag vertrekken ruim honderd leerkrachten in het basis- en be roepsonderwijs van Texel, die sinds 28 juli een biologisch werkkamp op het eiland hebben gehad. De onder wijzers waren uit alle delen van het land afkomstig en verbleven op camping Dennenoord aan de Grens- weg. Tijdens het werkkamp werden verschillende excursies ondernomen en het is de bedoeling dat de resul taten van dit biologisch veldwerk in de klassen van de kleuterscholen en lagere scholen zullen worden uitge dragen. Het is de onderwijzers opge vallen dat op Texel de natuur vaak te lijden heeft onder het toerisme. Er werd zowel aandacht besteed aan de geologie op Texel, als aan de landbouw en de vogelstand op het eiland. Het werkkamp vond plaats onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging. De onderwijzers hebben ook een bezoek gebracht aan het NIOZ en ver der is het programma in nauwe samen werking met Gerrit de Haan van het Natuurrecreatiecentrum uitgevoerd. Het was overigens al de 59e keer dat een dergelijk werkkamp op Texel werd gehouden. Door verschillende docenten werden twee-daagse cursussen verzorgd en hiervoor konden de onderwijzers op grond van hun be langstelling intekenen. Zo was er een cursus hydrobiologie voor beginners en gevorderden, een cursus, die gewijd was aan het bestuderen van landschap pen, een cursus over vogels, een cur sus over insekten en planten, een cur sus over agrarische bedrijfsvoering en een cursus spinnen en weven. Tien draaiorgels verlevendigdei woensdagmiddag het folkloreprogri ma. In het centrum van Den Burg st den in elke straat een paar or; opgesteld zo dat men wandelend d het centrum nooit van draaiorgelmui verstoken was. Deze speciale attrai was mede mogelijk gemaakt door subsidie van de provinciale Toui organisatie. Het was woensdagmidi snikheet maar toch wisten enkele h derden toeristen de weg naar de dri orgels te vinden. De orgels kwamen heel Noordholland uitgezonderd I orgel uit Apeldoorn. Zowel hand machine aangedreven orgels waren bekijken en te beluisteren waarbij vo< twee kleine handgeslingerde orgelt met het orgelechtpaar in oude kle opvielen. Jeugd tot en met 14 jaar (4 km): 1. Koen Zijm Den Burg 15.40, 2. Ronald van de Wetering Den Burg 16.34, 3. Frank Groeskamp Den Hoorn 16.54, 4. Alexander Roosenbrand Sprang Capelle 16.56, 5. Ralf Knodt Dortmund 17.12, 6. Sharon van de Velden Utrecht 17.34, 7. Ruud van de Wetering Den Burg 17.48, 8. Eduard Dijker Den Burg 17.48, 9. Simon Troost Den Burg 17.55, 10. Maarten Dijker Den Burg 18.07. dames vanaf 15 jaar (4 km): 1. Emelie Veeger Den Burg 17.20, 2. Hetty Boogaard Den Burg 18.21, 3. Monica Hooyschuur Eierland 20.12, 4. Nel Bruining Den Hoorn 20.35, 5. Els Groeskamp Den Hoorn 20.50, 6. Laurien Bakker Den Hoorn 21.25, 7. Chris Lanser Den Burg 21.30, 8. Reinetta Drijver Oosterend 23.10, 9. Sandra Par- levliet Den Hoorn 23.15, 10. N. Goënga- Vinke Den Hoorn 23.15. Luchtdruk in mm. kwik 775 770 765 760 755 750 7*»5 7^0 735 Temperatuur in gr. C. Om een plaats in het klassement te veroveren moet men aan tenminste vier van de in totaal zeven strandlopen mee doen. Na vijf strandlopen is de tussen stand: 8 kilometer: 1. Joost Brouwer 109.07, 2. Cees Timmer 113.21, 3. Nanning Kikkert 114.09, 4. André brouwer 116.20 5. Wilke Wassenaar 118.31. Bewolking in okta'e Dames 15 jaar en ouder 4 km: 1. Emelie Veeger 69.27, 2. Hetty Boogaard 71.23, 3. Laurien Bakker 87.00. Jeugd tot en met 14 jaar 4 km: 1. Koen Zijm 61.17, 2. Frank Groeskamp 65.26, 3. Ronald van de Wetering 65.53, 4. Simon Troost 71.27, 5. Arjen Boer- horst 71.32. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. Stichting Camphill Werkgemeenschap voor het veranderen van een woon gebouw aan de Ruyslaan 81 te De Koog; W. A. Prins voor het bouwen van een garage/berging aan de Kerkstraat 6 te Den Hoorn; Th. M. Graaf Bern- hardlaan 113 Den Burg, voor het ver groten van het woonhuis; E.C. Zijer- veld-Boekel, Heemskerckstraat 21 te Oudeschild, voor het plaatsen van een garage. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecre tarie, afdeling algemene zaken, kamer 209. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 11 augustus om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 12 augus tus om 13.30 uur, inenting mazelen. Dokter Bamard, woensdag 12 augus tus 15.00 uur inenting mazelen. i}i6* Trop De firma B. Gieze in Zuid Eierland wil een nieuwe woning bouwen op zijn grond aan de Muyweg. B en W hebben een bouwvergunning afgewezen omdat er op het perceel al een eengezins woning staat en er in het kader van het bestemmingsplan buitengebied niet naar gestreefd moet worden het aantal woonhuizen op agrarisch bestemde grond uit te breiden. Gieze heeft op zijn terrein een tweede woning en twee zomer bungalows. In het beroepschrift voert Gieze aan dat de tweede woning aangemerkt moet worden als recreatie gebouw en niet als woning. Bovendien is Gieze van mening dat tijdens de inspraakprocedure voor de bestem mingsplannen Eierland duidelijk gezegd is dat de bouw van een nieuwe woning wel mogelijk is. De beroep schriftencommissie voert hiertegen in dat uitlatingen die tijdens dergelijke procedures gedaan worden geen rechtskracht bezitten. In dergelijke ge vallen telt alleen het bestemmingsplan. De afwijzing van de bouwvergunning is gebaseerd op de inhoud van het be stemmingsplan „Uitbreidingsplan in hoofdzaak" waarbij ter plaatse een agrarische bestemming geldt. Daarom mag uitbreiding alleen bestaan uit be drijfsgebouwen met een goothoog- te van niet meer dan drie meter en een Hardloper Joost Brouwer uit Ooster end heeft ook de vierde en laatste bosloop in Schoorl gewonnen. Hij brak al driemaal het record, (29.26, 29.27 en 29.00) ditmaal won hij in een tijd van 28.35. Louis Uriot eindigde op een goede zevende plaats in een tijd van 31.40. Zondag om 19.00 uur speelt S.V. De Koog in Den Burg een oefenwedstrijd tegen Texelse Boys. Het zaterdagelftal van De Koog speelt a.s. woensdag om 19.00 uur in De Cocksdorp tegen Cocksdorp. De training voor de senioren is in middels weer begonnen en is evenals vorig jaar weer op dinsdag en vrijdag om 19.00 uur. Wanneer de jeugdtrainingen beginnen wordt later bekend gemaakt. oppervlakte van ten hoogste 60 vierkan te meter. Ook is gekeken naar het nog niet van kracht zijnde bestemmingsplan buiten gebied waarin de grond van Gieze valt. In dit plan is het betreffende terrein aangewezen als E blok waarbij B en W en de beroepschriftencommissie op het standpunt staan dat de eengezinswo ning er al staat. „Daardoor is het niet mogelijk op het bestemmingsplan voor uit te lopen", aldus B en W. In de voorbereidende fase van het bestem mingsplan Zuid Eierland is met Gieze gepraat over het 'inleveren' van een vakantiebungalow waardoor de nieuwe woning wel gebouwd had mogen wor den. De fa. Gieze is toen niet op dit voorstel ingegaan. Later bleek boven dien dat de provincie niet akkoord kan gaan met forse uitbreiding van het aan tal woningen in Zuid Eierland zodat de plangrenzen van dat voorontwerp 'Zuid Eierland' zijn veranderd. In de huidige praktijk betekent dit dat de bouw plannen van Gieze weer binnen het bestemmingsplan buitengebied vallen. De redenering dat in één E blok meer dere woningen gebouwd zouden kun nen worden is volgens het college vol ledig in strijd met de letter en de be doeling van het bestemmingsplan. „Uitbreiding van het aantal eengezins huizen in het buitengebied is nooit de bedoeling geweest", aldus B en W. Woondoeleinden Architectenburo Jan Visser, die na mens de firma Gieze het beroepschrift heeft ingediend, bestrijdt het standpunt van B en W dat de tweede woning een eengezinshuis is. „De bedoelde 'wo ning' is niets anders dan een recreatieve opstal en zeker niet een eengezi woning voor het gebruik van woondi einden", aldus het beroepschrift. noemt Visser de volgens Gieze ged, toezeggingen tijdens een vergader van de commissie Ruimtelijke Ordeni Aan de gemeenteraad zal dinsdagavr gevraagd worden de bezwaren van firma Gieze ongegrond te verklaren Zaterdagavond is jongerencentrui Asiel na lange tijd weer leven) open popgroepen Peasants en Tröckf Kecks' zullen dan vanaf negen optredens verzorgen. De entree vooi avond is f2,50. De Peasants is een Texelse groep nog niet zoveel optredens op zijn nr heeft staan. Zaterdagavond speelt groep voor het eerst voor een gr publiek. De new-wave band bestaat Kees Keijser (drums), Henk Jor (gitaar en zang), Hans Bakker (basl Ruud van Hoorn (zang en gita Tröckener Kecks (de naam van zweeds koekje) brengt ook new-w achtige muziek. Deze Amsterdai groep heeft onlangs de plaatselijk kende single 'Rick Ringers' uitgebrai Een Duitse politieman heeft op strand bij Den Hoorn twee patronen vonden. Eén van de twee patronen een zogenaamd scherp patroon, ander een oefenpatroon. De mur wordt onschadelijk gemaakt. dagen de 25 graden grens gepasseerd. Maar door de nogal abrupte weers verandering was het een boven noord Frankrijk tot ontwikkeling gekomen on weersstoring die het hogedrukgebied verdreef. Evenals de vorige maand waren, door de nogal buiige neerslag activiteit, de verschillende neerslag hoeveelheden nogal afwijkend. Een frapant voorbeeld hiervan is onder meer het verschil tussen Den Helder en Den Burg; bracht juli in Den Helder 49 mm in Den Burg was dit 76,2 mm, dit is maar liefst een verschil van 27 mm over een afstand van 13 kilometer. De afgelopen julimaand heeft een nogal wisselvallig karakter gehad. Het was weer een boven de Azoren vast liggend hogedrukgebied. die bij ons vrijwel de hele maand een westelijke stroming in stand hield. Een dergelijke vaste opstelling van een Azoren-hoog is bij ons zeker geen garantie voor vast zomerweer. Het zijn dan namelijk depressies die via Schotland en IJsland naar Noor wegen trekken, waarbij we gehinderd worden door de bij deze depressies behorende fronten. Alleen op de 7de leek het er even op alsof zich een op bouwende rug van hogedruk boven noord Duitsland zou nestelen. Dit zou een wat vaster weerbeeld met zich mee brengen. Zo werd op 8 en 9 juli als enige Weercijfer De gemiddelde temperatuur in juli kwam op 16,6 graden, tegen een normaal van 16,4 gr. Ter vergelijking; tijdens de mooie zomer van 1976 was dit 20 graden. De gemiddelde bedekkings graad was 5,4/8. Het gemiddeld weer cijfer kwam slechts op een 6. De meest voorkomende windrichting was met 27% zuidwest. De gemiddelde wind snelheid was 10,4 knopen, normaal is dit 9 kn. De neerslaghoeveelheid was, zoals gemeld, 76,2 mm, normaal is dit 69 mm. De hoogste temperatuur werd gemeten op de 9de n.l. 28,9 graden. De laagste werd op de 31ste gemeten n.l. 7,2 graden. Op 12 dagen kon neerslag af getapt worden waarbij op de 26ste de grootste hoeveelheid n.l. 19 mm. Op drie dagen kwam onweer voor en op twee dagen mist. Tevens zijn onderstaande winkels tot 14 augustus ook maandag t/m donderdag 's avonds open Ajada - Boetiek 22 - Dros' Magazijn - Hema - Langeveld en De Rooy Lunter - Mantje - Nauta - 't Open Boek - Kadoshop K. de Waal - De Wil Slijterij - 't Wol- en Handwerkhuis. Winkeliersvereniging Den Burg

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2