..statuten van HST worden gewijzigd" Het circus is er weer..... 4GEND4 NIOZ ontdekt nieuwe krabbensoort JU- .L B en W aan gemeenteraad: '/i onder nummer KMI1 - Agressieve jongeren „WAT IK ZEGGEN WOU." Ossawa-groep Jacht vastgelopen Niels waar zitje....? Ponykeuring Diefstallen en dierenmishandeling FEUILLETON VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 s' 0 V- m1 F J - i Het bestuur van de Recreatie Stich ting Texel is al enige tijd niet compleet. De gemeenteraad maakte indertijd be zwaar tegen het herbenoemen van ge meentelijke vertegenwoordigers in het RST bestuur met als belangrijkste ar gument dat de controle op het RST beleid en de vermenging van func ties (raadslid en RST bestuurder) veel vragen opriep. De RST heeft in maart van dit jaar getracht met een beleids nota antwoorden op vragen als: kan de RST het gemeentelijk recreatiebeleid blijven steunen, en hoe zit het met de samenwerking met anderen (Jarino bij voorbeeld) te geven. In de raadsverga dering van dinsdag staan de bestuurs- en statuten problemen van de RST op de agenda. B en W zullen voorstellen een wijziging in het benoemen van be stuursleden in te voeren en de statuten op twee punten te wijzigen. Het huidige niet complete, bestuur van de RST heeft zich, na uitgebreid overleg met het college, bereid ver klaard twee statuten artikelen te wijzi gen. Over een drietal andere statuten wijzigingen wil het huidige bestuur pas beslissen als de 'ploeg' weer compleet is. In december 1980 zijn de wethouders Nauta en Blanken herkozen als be stuurslid. Indertijd is duidelijk afgespro ken dat wanneer de totale bestuurs samenstelling van de RST ter sprake komt de benoeming van beide gemeen telijke vertegenwoordigers weer ter dis cussie wordt gesteld. Dinsdag zullen daarom opnieuw gemeentelijke verte genwoordigers gekozen worden. De huidige statuten schrijven voor dat het RST bestuur uit zeven leden moet bestaan. Vier op aanbeveling van de ge meente, één op aanbeveling van de VW en twee op aanbeveling van het Texels Verbond van Ondernemers. Vooruitlópend op de statutenwijziging zijn B en W van mening dat de vier personen die door de raad benoemd worden één raadslid en de wethouder die de portefeuille recreatie beheert moet bevatten. De derde persoon moet voorgedragen worden door de vak beweging en voor de vierde man of vrouw mag het bestuur van de RST een aanbeveling doen. Voor de vakature Nauta kan dinsdag gekozen worden tussen Nauta en Gerard van der Kooi. Voor de vakature Blanken zal gekozen moeten worden tussen deze wethouder en het raadslid Nico Barendregt. Vol gens B en W vloeit de vakature Blanken niet voort uit het feit dat hij wethouder is maar uitsluitend op grond van bestuurs- capaciteiten. „Bovendien is bekend dat hij in het RST bestuur goed func tioneert", aldus het college in het pre advies. Tekort Momenteel zijn er in het bestuur twee mensen tekort. De WV heeft inmiddels, in de plaats van B. Bakker, de aanbe veling van H. Segers gedaan. Gebrui kelijk is dat een aanbeveling meer namen behelst maar in het licht van de komende statutenwijzigingen wil B en W met het noemen van één kandidaat akkoord gaan. De plaatselijke afdelingen van CNV en FNV zijn gevraagd ook een kandidaat (in de vakature Westdorp) te noemen. De toekomstige samenstelling' van het RST bestuur komt er zo uit te zien; 1 vertegen- Heer op bezoek 13. „Morgen krijgen we visite", flapte Els van Wijnbergen er uit. Wel hon derdmaal had ze overdacht hoe ze haar moeder moest voorbereiden op het grote nieuws. Eén ding stond voor haar vast en ze had het Henri al vast laten beloven: nooit mocht moeder weten dat het contact per advertentie was gelegd I Henri was vol begrip. De ouderwetse mensen vonden zoiets nu eenmaal af grijselijk, als je niets anders overschoot dan nam je een man op een advertentie. En hij bedacht dat het ook veel beter zo was, want mama Van Wijnbergen zou meteen al haar stekels van wantrouwen opzetten. En zo verzon Els moeizaam (want dat ging haar slecht af) een ver haaltje over een heer die had gezien hoe ze haar handschoen verloor en toen —en toen.... Dora van Wijnbergen keek verwon derd op. Zo veel visite kwam er niet, woordiger uit de raad die ook door dit orgaan wordt benoemd, 1 vertegen woordiger uit het college in regel de portefeuillehouder recreatie door het college benoemd, 1 lid uit de vak beweging en 1 vertegenwoordiger door het RST bestuur zelf benoemd, 1 ver tegenwoordiger van de VW en 1 afge vaardigde van het TVO. De RST heeft hierbij de suggestie gedaan dat als een instantie binnen twee maanden niet in staat is een afgevaardigde te benoemen de RST zelf in de vakature voorziet. Doelstelling Het huidige bestuur is ook akkoord gegaan met de statutenwijziging van de doelstelling van de RST. Deze luidt: „De Stichting stelt zich ten doel het, zo nodig in samenwerking met anderen, behartigen van de belangen van de re creatie, waaronder het sociaal toerisme, binnen de grenzen van de gemeente Texel." Deze doelstelling zal worden aangevuld met de zin: „Met inacht neming van het door het gemeente bestuur vastgestelde recreatiebeleid." Ook hebben B en W suggesties gedaan om het rooster van aftreden en de regeling van de presentiegelden te mo derniseren. Ingrijpend Daarnaast is voorgesteld een drietal artikelen te wijzigen die gaan over de rechtshandelingen van Gedeputeerde Staten. In deze artikelen is vastgelegd dat voor een aantal RST rechtshande lingen goedkeuring van GS nodig is, maar wettelijk is dit eigenlijk niet ver plicht. Het college wil graag dat de gemeenteraad in plaats van GS het een en ander goed gaat keuren. Hierdoor wordt de gemeenteraad veel nauwer bij de RST besluitvorming betrokken, vooral omdat het financiële toezicht op de stichting dan bij de raad komt te liggen. Het huidige, niet voltallige be stuur vindt deze voorgestelde wijzigin gen dermate ingrijpend dat er niet eerder over beslist wordt voordat het bestuur compleet is. Aan de raad wordt dinsdagavond gevraagd de bestuurs leden te benoemen en in principe akkoord te gaan met de voorgestelde statutenwijzigingen. De burger patrouille van de rijkspolitie zag woensdagavond een groepje van vier jongens dat er kennelijk op uit was een gevecht uit te lokken. Toen de politiemannen de jongens die in de Dorpstraat in De Koon aeonst»»'^ stonden, aanspraken, trok een yan hen een stiletto. Er ontstond hierop een korte worsteling maar uiteindelijk kon den de politiemannen de jongens over meesteren en naar het politiebureau brengen. Daar bleek dat de twee 18- jarige jongens uit Leersum kwamen en dat een negentienjarige jongen uit Duitsland kwam. De vierde jongen was dermate door het dolle heen dat van hem de identiteit niet kon worden vastge steld. Tegen de jongens wordt proces verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Tegen de eigenaar van de stiletto wordt proces verbaal opge maakt wegens overtreding van de wet op de handwapenen. oude kennissen van naar, van naar man. De enkele keren dat Els iemand mee bracht was het geen succes geweest. „Zozo", zei ze neutraal, „en wie mag dat wel wezen?" „We krijgen herenbezoek", zei Els nerveus. „Voor jou?" „Ja voor mij. En voor u natuurlijk. Eigenlijk zelfs speciaal voor u. Want wij kennen elkaar al een tijdje en nu... of liever, daarom, wou hij graag eens met u kennis maken." Ze plukte zenuw achtig aan haar jurk. „Zozo", zei haar moeder weer. „Is het in die tijd." Els zocht ijverig naar een sigaret, naar haar aansteker, alles om de stilte te breken. „Heb je een vriend?" Dora van Wijnbergen sprak het woord moeilijk uit. Dat was de tegenwoordige tijd, de meisjes hadden vrienden. In haar tijd was dat niet zo. Net als kermis, autocross, concours hippique etc. begint de jaarlijkse ver schijning van Circus Renz op Texel een vertrouwd iets te worden. Het kleine maar oudste familiecircus 70 jaar) van Nederland kan zich ook op Texel elk jaar verheugen in voldoende belangstelling. In tegenstelling tot sommige andere circussen vorig jaar leek het wel een rage om een circus te beginnenis Renz een van de weinige circussen die het hoofd nog boven water kan houden. Dit jaar houdt het circus een jubileum- toernee waarbij oude coryfeeën maar ook nieuwe attracties acte de presence zullen geven. Aan de Nikadel waar de reizende stand met de 'artiestentemper in het midden is neergestreken stond woensdanavnnri el pen rii wachtenden voor de avondvoorstelling. Het curscus biedt naast de sfeer, die in feite al uniek is, tal van evenementen. In het pro gramma van dit jaar zitten veel dieren- dressuur nummers. Uiteraard een paar- dendressuur, maar ook olifanten en ORKVEN VAN LEZERS- BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN OE R£OA*te Er zijn mensen die denken dat wij ze weg willen hebben. Dat wij last hebben van die „Ossewa-groep". Integendeel! Ze waren hier nu al weer voor het elfde jaar. Ook van de buren geen klachten, alleen maar sympathie. Als buitenstaan der warm je je aan zulke mensen die met onbaatzuchtige liefde zorgen voor hun gehandicapte medemens. Die jongelui geven een week van hun vakantie en betalen zelf alles. De mensen in rol stoelen genieten volop van het 'ruige' kampeerdersleven en van de fijne relatie onderling. Er wordt wat afgelachen zo'n week. Ze zijn allemaal verantwoordelijk voor het kamp. Wederzijds hebben ze elkaar nodig. Er straalt zo'n fijne sfeer uit, die men alleen kan voelen en niet onder woorden weet te brengen. Juist in het jaar van de gehandicapten zegt nu de gemeente: „Stop." Dit jaar voor 't laatste op dat veldje. U weet wel dat mooie beschutte plekje aan de rand van het bos in die hoek, dat voor deze mensen zo uitstekend geschikt is. Is het zo erg om één of twee weken dat dagrecreatieveldje te moeten missen? Er zijn toch nog zoveel andere mooie plaatsen? S.B.B. heeft een ander ter- reintje aangewezen bij het Woutershok. Maar dit ligt lang niet zo beschut als het oude terrein en het blijft na regen ook langer drassig. Andere campings zijn voor deze groep niet te betalen en ook niet geschikt. Zij willen en moeten sober leven en brengen voor Texel 'helaas' niet zoveel geld in het laadje. Vaak vraag ik me af: wat staat bij ons voorop. Het dienen of verdienen? Kathie Kok-Driegen, De Dennen. Je had kennis aan een jongen en dan kreeg je vaste verkering, en dan kwam de verloving en de trouwerij. Jongens hadden vrienden, meisjes hadden vrien dinnen. Dat was mooi en duidelijk gere geld zo en van die nieuwerwetse fratsen moest ze niets hebben. Maar anderzijds kon ze zich niet voorstellen dat Els zoals ze dat noemde 'een verhouding' zou hebben met een man. „Nou ja", zei Els dan ook. „Meer is het nog niet..." „En kan het meer worden, dacht je?" „Misschien..." Els zuchtte lachend Dora van Wijnbergen kende de symptomen. Ze moest nu haring of kuit hebben! Ze moest trouwens weten, wie ze in haar huis haalde. „Wie is het? Ken ik hem?" „O nee, u hebt hem nog nooit gezien." „Een jonge man?" „Nee —veertig of daaromtrent. Kan ook ouder zijn maar hij ziet er niet naar uit." Mevrouw van Wijnbergen had in het algemeen iets tegen mensen die er jonger uitzagen dan ze waren. Maar ze zei niets, liet Els praten. Informeerde hoe ze elkaar hadden leren kennen. Els verhaalde van de handschoenen. Haar moeder keek kritisch, 't leek haar nogal opgelegd. En ze besloot eerst maar eens te zien wat voor vlees ze in de kuip had. Ze vleide zich met haar mensenkennis, héér zou niemand knollen voor ci troenen verkopen. De volgende middag stonden ze allebei achter de vitrages toen in de stille zelfs kamelen. Dit jaar wederom een 'sterke manop de Nikadel en wel de op Texel niet onbekende El Hector die er niet voor terugdeinst een paard op te tillen. Elke dag worden twee voor stellingen gegeven om drie en om acht uur. Zondagmiddag om drie uur is de laatste voorstelling op Texel. Dan reist de zaagselgeur, het geschater van downs en kinderen, de spreekstalmees- ter en het geklapper van de tent weer verder. Zondag 9 augustus Bij Dijkmanshuizen wordt om 14.00 uur een windsurfwedstrijd gehouden. Om 14.00 uur is het tijd voor de tweede grote autocross van de MAB-dub nabij Oosterend. Maandag 10 augustus Van 19.00 tot 21.00 uur worden hand werken tentoongesteld en verkocht in het gebouw naast de N.H. kerk in De Cocksdorp. Voor de overige agendapunten wordt verwezen naar de Recre-aktief krant die als aparte bijlage in dit nummer zit bijgesloten. Vannacht rond half twee is het Friese huurjacht Snoopy 1 vastgelopen op de zuidpunt van de Hors. Vanochtend heeft de reddingsploeg van De Koog met een whippertoestel het jacht bezocht. Gegevens over de oorzaak van de stranding en de identiteit van de opvarenden waren nog niet bekend bij het ter perse gaan van deze krant. Er zijn in de afgelopen drie weken drie zeepkistenraces geweest met daarbij ook de autopedrace. De eerste en de tweede race was Niels Raats één van de deelnemers, daardoor heeft hij een totaalafstand behaald van 918 meter. Dat leverde hem een derde prijs op in het totaalklassement. Wie kent Niels Raats, of weet waar hij woont? Zijn beker staat in het raadhuis (kamer 304) te wachten. Telefoon 02220- 3041 toestel 239. Het Shetland ponystamboek organi seert op dinsdag 18 augustus om 10.00 uur een ponykeuring op de boerderij Klein Zeeland. Stuifweg 70 in polder het Noorden, ledereen die belangstelling heeft is van harte welkom. Ook zijn er enkele pony's te koop. Er wordt begonnen met het keuren van afstammelingen van de hengst Fedor van stal Olyhof. Daarna is er premiekeuring en keuring van pony's die opgenomen kunnen worden in het stamboek. Opgave voor de keuring en opname in het stamboek bij Y. Dijks hoorn, telefoon 02223-409. Het tot nu toe verrichte onderzoek uitgevoerd met het eigen vaartuig „Aurelia" geeft aan dat zich naast bij zondere soorten op het Nederlandse plat uitgestrekte gebieden bevinden met een bodemleven dat in rijkdom dat van de Waddenzee evenaart. Deze gebieden bevinden zich op zo'n honderd kilome ter benoorden de Waddeneilanden en zijn vermoedelijk van grote betekenis voor de visserij. Momenteel wordt door het NIOZ een uitgebreider onderzoek in het betrokken gebied uitgevoerd, o.a. gericht op een verklaring voor deze biologische rijkdom. Het onderzoek, uitgevoerd met de „Tyro", een ge charterde koopvaarder, is onderdeel van het door de regering gestimuleerde en door de Nederlandse Raad voor Zee- onderzoek gecoördineerde oceaan- onderzoek. Op verzoek van de politie in Heer- hugowaard heeft de Rijkspolitie op Texel maandagavond in De Waal een 48-jarige inwoner uit Bergen aangehou den die werd verdacht van verduistering van een auto. De man bleek inderdaad in het bezit van de betreffende auto te zijn en ook waren in de auto zes hondjes van twee weken oud aanwezig. Het bleek dat de man al twee van deze hondjes los had laten lopen op Texel en daarom werd tegen hem ook proces verbaal opgemaakt wegens dieren mishandeling. In de cel van het politie bureau in Den Burg richtte de man voor driehonderd gulden schade aan. Ook bleek dat hij op het gemeentehuis in Den burg twee damesschoenen had ontvreemd. De man is inmiddels over gegeven aan de politie in Heerhugo- waard. vrij gevochten begrippen. Ze kon best begrijpen wat Els in deze man zag. Maar boven alles torende de triomf, dat haar Els straks voor de dag kon komen met een presentabele echtge noot. In gedachten voerde ze al de ge sprekken met de dames van haar krin getje. „Ach ja, Els heeft altijd ge zegd: ik kom de ware man wel tegen. Ze had kansen genoeg en ik heb wel es gezegd: kind, je beste jaren gaan voorbij, maar ze lachte dan maar. En ik wil best bekennen dat zij gelijk had en ik ongelijk." Haar gedachten reisden ver vooruit, ze maakte plannen voor het huwelijk, trouwkoetsjes, dat was stijl, en een goede receptie, in de Witte Brug of zo, weer eens het middelpunt zijn, de moeder van de bruid. Zou Els in het wit trouwen? Kon nog best. Hij zou er in jacquet prima uitzien, geloof dat! O, dat schrikbeeld, dat Els zou 'over schieten'! De stekelige opmerkingen van 'die dochter van jou loopt ook niet hard'. De langzame, worgende erken ning, dat haar Els niet aan de man kwam. Al de zure opmerkingen die zij zelf vroeger wel aan zulke vrouwen had toebedeeld, blauwkousen, oude vrij sters, zouden op Els van toepassing zijn en op haar terugkaatsen, dat was immers het enige uitzicht dat het leven haar nog bood. Els Getrouwd en mis schien, wie weet, nog kleinkinderen. Zo kreeg het leven een nieuwe dimensie... (wordt vervolgd] Tijdens onderzoek naar de bodemfauna van de zuidelijke Noordzee is op het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel zeer waarschijnlijk een nog niet eerder beschreven krabbensoort (spinkrab) ontdekt (foto). De krab, ongeveer vijf centimeter groot, werd vooral aangetroffen in het zandige deel van het Nederlands continentale plat. Deze vondst, op zich van belang voor biologische specialisten, illustreert echter vooral het gebrek aan kennis over het leven in dat deel van de Noordzee, waarin Nederland exclusieve rechten bezit en dat in oppervlakte groter is dan ons land zelf. Kennis van dat leven is onder meer.van belang in verband met de reeds talrijke en nog voortdurend toenemende menselijke activiteiten in het gebied, als b.v. olie- en gaswinning, scheepvaart en het storten van havenslib, activiteiten die het leven kunnen verstoren of bedreigen. straat een chroomblinkende wagen bin nenschoof en keurig parkeerde aan de overzijde. „Is dat 'em?" „Dat is 'em", zei Els zonder enige triomf, want ze zag dat het voertuig haar moeder imponeerde. En toen een grijzende heer uitsteeg, in zijn gehandschoende hand een in duur papier gewikkelde bos bloemen, herkende Dora van Wijnbergen met een schok de man die er nog ouderwetse en dus te waarderen begrippen van hof felijkheid op na hield. Bloemen voor de gastvrouwl Die wist hoe het hoordel Els deed open, Dora zat gespannen te wachten. Ze hoorde stemmen, lachen op de gang, prettige stem zo te hóren. En toen stond Henri Gardenier in de kamer, een zelfverzekerd man, maar nu een beetje verlegen, en begroette Els' moeder met de hoofse reserve die de heer van standing kenmerkt. Hij bracht heel bijzondere anjers mee en Els ging ze meteen in een vaas zetten, zodat Henri en Dora een ogenblik alleen waren. „Ik ben erg blij, mevrouw" zei Henri, „dat ik eindelijk eens kennis met u kan maken." Henri was een gediplomeerd ijsbre- ker. Zonder de mensen onder zijn woor denstroom te bedelven wist hij pijnlijke stilten, gapingen in het gesprek tussen twee mensen die elkaar voor het eerst zagen, meesterlijk te overbruggen. Toen kwam Els binnen, de bloemen werden naar behoren bewonderd en het hele ritueel van wat zullen we gebruiken eiste de aandacht van mevrouw Van Wijnbergen, die niet zonder trots de antieke, fraai geslepen glazen voor de dag haalde. Henri had inmiddels zijn ogen de kost gegeven. Stijfjes hier, maar wel goede spullen. Zilveren theeservies, kennelijk een erfstuk, dus goede familie. Hier zat wel wat. Hij keek ernstig naar het portret van een man met een ernstig gezicht en een wat droeve hangsnor. „Uw man mevrouw?" Dora van Wijnbergen was blij met het aanknopingspunt en Henri leidde haar via aandachtige vragen en sympathieke geluiden door een gesrpek waarin Dora vertelde en hij luisterde. Eenzame vrou wen, wist hij, waardeerden niets zo zeer als een man die luisterde. En Els zat gelukkig toe te kijken, zoals Henri het met moeder wist af te schieten. Waar ze zich de meeste zorg over gemaakt had, smolt langzaam weg: hoe zou moeder het opnemen, hoe zou ze hem vinden? Nu, dat leed geen twijfel. Ze was voor haar doen, zelfs ongewoon geanimeerd. Maar Dora van Wijnbergen had eveneens haar ogen de kost gegeven en de man, die voor haar dochter kwam, zeer kritisch opgenomen. Het was een man, conclu deerde ze, waarmee je voor de dag kon komen, ook in haar kring hoe beperkt die dan ook geworden was. Dat hij ouder was dan Els, zoveel te beter. Els was toch een beetje ouwelijk, te ernstig voor haar leeftijd, te serieus ook voor al die moderne jonge mensen met die rare- door Tom Lodewijk

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9