(jroen ^warL-Jexel in het harL, Actiecomité wil fietsers op Eendrachtweg GEMEENTE WERKT AAN STANDPUNT OVER WINDMOLENS Publiek genoot van attracties Strand bleek ideale ambiance voor Miss Texei-verkiezing Onjuiste voorlichting over BUO-experiment? Auto „ontwie/d" Joyriding Inbraak in bungalow DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 'Wi JAARGANG NR. 9600 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228I 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso: los 60 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het Actiecomité Eierland vindt dat de nieuwe weg (thans werkweg) achter de dijk van de polder De Eendracht openbaar moet worden. Volgens het actiecomité wil het merendeel van de bevolking de weg open hebben en valt het met de onrust voor de vogels in het aangrenzende natuurgebied best mee. Voorgesteld wordt langs de weg een afrastering te maken, zodat men niet vanaf de weg de dijk kan oplopen, afgezien van ankele daarvoor bestemde plaatsen. Het comité wil dat tenmin ste fietsers houden tot de dijkweg. Het actiecomité pleit voor openbaar- naking van de dijkweg in een brief aan de gemeenteraad. De schrijver van de oriefde kraandrijver H. Witte uit Eier- and, zegt dat hij sedert anderhalf jaar Jop genoemd dijkvak aan het werk is en daardoor uit eigen waarneming kan teggen dat er niet veel onrust wordt gezaaid onder de vogels ondanks de vele machines die er draaien en de iroorbijfietsende mensen die op dit mo ment nog van de weg gebruik kunnen maken. Zoals de plannen thans liggen, tal het waterschap de vijf meter brede «eg echter voor alle verkeer sluiten. In de brief van het actiecomité «orden nog enkele andere wensen geuit. Gevraagd wordt het bestem mingsplan voor De Cocksdorp zodanig te wijzigen dat daar de mogelijkheid gntstaat voor de bouw van bejaarden woningen en woningen voor kleine ge zinnen naast de premie A-woningen die er thans zijn toegestaan. Telefoonboek In Eierland is men niet erg tevreden over de telefoongids. Met name de wijze waarop horecabedrijven zijn ver meld, is verwarrend. Het ene bedrijf is te vinden onder bar, café of restaurant, terwijl het andere onder eethuis o.i.d. moet worden gezocht. Is het niet een- zoudiger om dit onder één noemer te orengen?" Ook het feit dat de telefoon- ibonnees van Eierland en De Cocks dorp beiden onder De Cocksdorp zijn gerangschikt, hoewel de kengetallen verschillend zijn, veroorzaakt onduide lijkheid en kan zelfs gevaar opleveren als in spoedgevallen een dokter of andere hulpverlener moet worden gebeld. Tenslotte maakt het actiecomité zich ongerust over de bosaanplant aan de Postweg, een gebied dat thans gedeel telijk in handen is van de Exploitatie maatschappij De Krim. Er is sprake van dat Staatsbosbeheer dit gebied over neemt, waardoor het actiecomité bang is dat de hier geplande recreatieve voorzieningen in de knoei komen. B en W hebben de raad voorgesteld het schrijven door hen te laten afhan delen. Niet roken Bij de ingekomen stukken die in de raadsvergadering van vanavond aan de orde komen, is ook een brief van de „Stichting Anti rookplan voor de jeugd". Hierin wordt gemeentelijke medewerking gevraagd bij de versprei ding van zg. niet roken-overeenkom- sten onder gezinnen met kinderen in de leeftijd van 10 t/m 14 jaar. De stichting stelt dergelijke overeenkomsten voor 70,50 plus verzendkosten ter beschik king. Volgens de stichting hebben al veel gemeenten sinds 1978 positief op deze actie gereageerd, zodat de niet roken-overeenkomsten in groten getale De gemeente Texel staat zeker niet afwijzend tegenover windmolens voor de opwekking van elektriciteit. Men is druk doende informatie te ver zamelen om tot een officieel stand punt te komen. Bij het al of niet toe staan van windmolens spelen echter vele wettelijke en andere bepalingen een rol, waardoor het een vrij inge wikkeld vraagstuk is. Het bovenstaande kan worden gecon cludeerd uit het antwoord dat B en W hebben gegeven op schriftelijke vragen, die het CDA-raadslid Gelein Jansen heeft gesteld. Jansen had uit een bericht in de landelijke bladen opgemaakt dat de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten al een standpunt over windmolens heeft ingenomen en hij had verzocht dit standpunt aan de raadsleden toe te zenden. B en W hebben laten weten dat dit laatste onmogelijk is omdat de Vereni ging van Nederlandse gemeenten nog geen standpunt heeft en slechts heeft laten weten ,,in principe geen onover komelijke bezwaren" te hebben tegen plaatsing van windmolens door particu lieren. Juridische aspecten Desgevraagd kreeg het college bij de VNG te horen, dat het plaatsen van windmolens een zaak is van ruimtelijke ordening en daarom door de gemeenten moet worden geregeld. De VNG is wel bezig met een circulaire waarin wordt gewezen op de juridische problemen, waarmee een gemeente te maken kan krijgen. Er zal voor worden gezorgd, dat de circulaire aan de Texelse raadsleden wordt toegezonden, naar verwachting dit najaar. In het recente verleden heeft het college al laten weten op korte termijn te willen beschikken over een regeling voor windenergieinstallaties op Texel. Rege lingen zullen moeten worden getroffen voor woonwijken (zowel algemeen als particulier gebruik), industrieterreinen (eigen gebruik), eengezinshuizen in het buitengebied (eigen gebruik) en bedrij ven in het buitengebied (ook voor eigen gebruik). Drie wetten Bij het maken van een regeling heeft men te maken met de wet op de ruim telijke ordening, de woningwet en de hinderwet. Wat de ruimtelijke ordening betreft wordt meegedeeld, dat in elk geval het bestemmingsplan moet worden aangepast. Wat betreft de woningwet geldt dat voor een wind molen bouwvergunning nodig is en dat nadere eisen zullen worden gesteld wat betreft het aanzicht (welstand) van de installatie, geluid en technische aspec ten. Wat betreft de hinderwet tenslotte, wordt meegedeeld dat molens die onderdeel zullen vormen van een hinder- wetsplichtig bedrijf, onder de normen van de hinderwet vallen in verband met het geluid. Wederzijdse informatie Dat de gemeente serieus met de mo lens bezig is, blijkt tenslotte uit het feit dat de gemeente lid is geworden van de onlangs opgerichte Texelse afdeling van de organisatie voor Duurzame Energie (ODE). Enkele ambtenaren zijn bij de op richtingsvergadering geweest en zullen het windmolenbeleid van de gemeente voorbereiden. Door het gemeentelijk lid maatschap krijgt men rechtstreeks infor matie van de ODE, terwijl de gemeente haar kennis op het gebied van de pu bliekrechtelijke aspecten kwijt kan bij deze groep. Momenteel zijn de ambte naren bezig met het planologisch onder zoek. konden worden verspreid. Bovendien zou uit onderzoek van het NIPO zijn gebleken, dat deze manier van preven tieve gezondheidszorg zowel ouders als kinderen aanspreekt. Het aangaan van een niet-roken overeenkomst is bedoeld om de jeugd ervan te weerhouden met roken te be ginnen. Wie eenmaal rookt is daarvan veel moeilijker af te brengen. In de brief aan de raad worden de grote gevaren van het roken opgesomd. Rokers worden gemiddeld vaker ziek, hebben meer kans om invalide te worden en sterven gemiddeld eerder. Per jaar sterven 15.000 Nederlanders aan de gevolgen van roken, dat is zes keer zoveel als het aantal verkeers slachtoffers. Hoe meer er wordt gerookt en hoe vroeger daarmee wordt begonnen, hoe kleiner de levensver wachting wordt en hoe meer kans er is op ziekte en invaliditeit. B en W hebben de raad voorgesteld de brief door hen te laten afhandelen. BUO-onderwijs De Vijverhofschool voor Christelijk individueel onderwijs te Breukelen heeft bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop in het pré-advies van B en W over de mogelijkheden voor Buitengewoon onderwijs op Texel is geschreven over het BUO- experiment te Breukelen. In het pré-advies stond nl. dat het experiment in Breukelen geen succes was. „In het Breukelenexpe- riment moet men bijv. nu terug naar twee leerlingengroepen, zulks als gevolg van daling van het leerlin genaantal. Dit betekent dat de extra leerhulp daar weg moet". Het hoofd van de Vijverhofschool P. J. Contant reageert daar nu op door te schrijven dat zijn school al verscheidene jaren bestaat uit een kemafdeling die zeven groepen om vat, terwijl daarnaast aan de school een VBO is verbonden, die eveneens zeven groepen telt. Voor het komen de cursusjaar komt daarin geen ver andering. „Wat u met het weg moeten van die extra leerhulp bedoelt is mij onduidelijk. Gedurende de looptijd van het expe riment (1978-1981) is ons als extra faciliteit naast het wettelijk verplich te aantal leerkrachten een boven tallige leerkracht toegekend, dit in verband met de uit het experiment voortvloeiende extra werkzaamhe den. Te uwer informatie moge ook nog dienen dat wij toestemming hebben gekregen om ook na 1 augustus 1981 naast MLK- leeriingen lom-kinderen te mogen blijven toelaten, terwijl ons voor het schooljaar 1981/1982 nog een boven talligs leerkracht voor vijf school tijden per week werd toegekend. U zult nu zelf moeten concluderen dat de door u gegeven informatie met betrekking tot ons experiment perti nent onjuist is", aldus de heer Con tant, die graag wil vernemen hoe b en w aan deze onjuiste informatie zijn gekomen. Als de raad er vanavond mee akkoord gaat, zullen b en w de klacht van de Vijverhofschool afhandelen. De reactie van de Vijverhofschool is het gevolg van een telefoontje van de heer A. C. Plaatsman, hoofd van de Beatrixschool op Texel, die het betreffende pre advies vervolgens aan zijn collega in Breukelen heeft toegestuurd. Plaatsman zelf heeft ook een brief aan de raad geschreven, waarin hij conclu deert dat het door B en W uitgebrachte pre-advies (waarin het vestigen van een dependance van de Helderse Kompas- school wordt aanbevolen omdat een andere aanpak van het BUO-probleem onmogelijk zou zijn) nu in een heel ander licht moet worden gezien. Plaats man stelt vast, dat er op Texel wel degelijk een mogelijkheid is voor een geïntegreerde opvang van lom- èn mlk- kinderen, zodat laatstgenoemden (die hij de „sociaal minst weerbaren" noemt) straks niet noodgedwongen dagelijks naar Den Helder hoeven. Plaatsman wijst er in zijn brief op dat het experiment in de Bijlmer nog van (lees verder pagina 2) Een Duitse vakantieganger moest zich de ogen uitwrijven toen hij zaterdagochtend in zijn Ford Escort wildestappendiehijdeavond tevoren op een parkeerterrein aan de Wilhel- minaiaanhadgeparkeerd. Wegrijden was onmogelijk omdat de wagen op de kale assen stond. Onbekenden hadden de afgelopen nacht de vier banden en velgen eraf gehaald en meegenomen. De drie uitverkorenen. Van links naar rechts Marjan Krop (tweede plaatsMartine Koningen (Miss TexelI en Sa raya Driesen (derde plaats). Een brutaal staaltje van joyriding deed zich zondag voor in De Koog. On bekenden reden weg met een Land rover, die stond gestald onder een af dak aan het Mienterglop. Het kontakt- sleuteltje haalden zij weg uit een schuur, die daarvoor werd opengebro ken. De Landrover werd later op het strand teruggevonden, in onbescha digde toestand. Op klaarlichte dag werd woensdag ingebroken in een bungalow op het terrein De Noordel in Oosterend. De dader forceerde een uitzetraam aan de achterzijde van het gebouw en kon daardoor negen biljetten van f100,— weghalen uit een kast in de slaapkamer. Uit een ander vertrek werd een kinderportemonnee met f30,— gestolen. Zon, zand, zee, „mooie meiden" en een goed programma waren donder dagmiddag de ingrediënten voor de Miss Texel verkiezing 1981, die op het strand (paal 20) bij De Koog werd gehouden. Duizenden men sen trokken naar het strand om het gratis gebeuren mee te maken. De Koog Promotion, dat de Miss Texel verkiezing organiseerde, bracht naast het kiezen van de mooi ste meisjes, ook een ondersteunend programma van muziek en magie dat met de nodige vaart werd ge bracht. Martine Koningen uit Bad hoevedorp mocht zich om vier uur laten kronen als Miss Texel 1981. Zij won hiermee een vierdaagse reis naar Parijs en uiteraard een beker en vele andere prijzen, die beschikbaar waren gesteld door sponsors. De Miss Texel verkiezing bleek bij veel Texelaars, maar vooral toeristen goed aan te slaan. Al om één uur (het programma begon om twee uur) ver zamelden honderden mensen zich rond de podia om verzekerd te zijn van een goed plaatsje. Het weer was voor deze gebeurtenis ideaal. De zon scheen niet al te fel en er stond een frisse wind. De Koog Promotion had veel werk gemaakt van het gebeuren. In de podiumkar zat de jury en het orkest en de hoofdpunten van het programma speelden zich af op het ronde folklore- podium wat met een plankier met de jurywagen was verbonden. Veel bloemen en kleine boompjes fleurden het geheel op. „Reclamemakers" ble ken de Miss-verkiezing ook ontdekt te hebben en het publiek werd verrast op een gratis natje en droogje. Spanning Voordat het programma begon was de spanning onder de zestien deel neemsters achter het podium voelbaar. Enkele strandhuisjes dienden als kleed kamers en er werd driftig de laatste hand gelegd aan kapsels e.d. „De animo om mee te doen leek eerst niet zo groot, maar de laatste week liep het storm. We moesten dan ook stoppen met het aannemen van deelneemsters" aldus één der organisatrices. Het programma zou starten met de dropping van enkele para's boven zee, maar door de harde wind moest deze stunt vervallen. De heer Hans Dobber van De Koog Promotion opende het programma door uit te leggen wat het publiek die middag allemaal kon verwachten. Niet alleen Texelse meisjes deden mee. Ook een groot aantal deelneemsters kwam van de vaste wal en uit Duitsland. Toen Dobber het Duitse publiek in hun eigen taal begon toe te spreken, ontstond er enige hilariteit waarop Dobber snedig opmerkte dat vijftig procent van de be zoekers Duits is en dat zij ook recht hebben op een uitleg. Sponsors De Koog Promotion-man zei ook dat dergelijke gratis evenementen niet te realiseren waren zonder medewerking van sponsors. Een bekende badkleding- fabrikant had badpakken geleverd en de firma Mantje had de meisjes in vrije- tijdskleding gestoken, die ze mochten houden Cocky's Kapsalon verzorgde de kapsels. Aanvankelijk zou Rijk de Gooyer deel van de jury uitmaken, maar hij kon niet aanwezig zijn wegens een onverwachte reis naar Kenia. Cabaretière Lydia Oosthoek, bekend van de Mounties-show en enkele thea terproducties, was aanwezig om het geheel van deskundig commentaar te voorzien. En het moet gezegd, dat deed ze uitstekend. Ze wist het publiek op rustige wijze enthousiast te krijgen voor „de show". De jury bestond uit de voorzitter Paul van der Vis, Rein Stam, Cocky Penha, Mieke Mantje en Jaring Moll. Magie Met countryachtige muziek van het trio „De Houthakkers" en het onge dwongen commentaar van Lydia Oost hoek verschenen de meisjes één voor één voor de jury en het publiek. Na het showen in vrijetijdskleding gaf het „illustere" duo Ritzco en Therese een show. Enigszins gehinderd door de wind brachten zij een pro gramma met magie en gevaarlijke toe standen. Na dit intermezzo kwamen de meisjes op in badkleding. Het publiek langs de touwen deed voorspellingen, maar de uiteindelijke beslissing kwam uiteraard van de jury. Paul van der Vis riep de achttienjarige Martine Koningen uit Badhoevedorp uit tot Miss Texel. Emoties Opgelucht en stralend nam ze alle loftuitingen in ontvangst. Tranen en ja- louzie leken niet aanwezig, want de overige meisjes klapten enthousiast voor de uitverkorene. Marjan Krop, een zeventienjarie studente uit Haarlem, werd tweede. Zij won een fototoestel. Een beauty-case was er voor de achttienjarige Saraya Driesen uit Cu- lemborg, die de derde prijs in de wacht sleepte. Voor alle deelneemsters waren er bloemen en likeur en make up-sets. Miss Texel had even moeite om haar emoties binnen te houden, maar wist even later met een stralende lach het applaus van het publiek in ontvangst te nemen. Veiligheid Paracentrum Texel moest, ook aan het einde van het programma, afzien van een springdemonstratie. Het begon steeds harder te waaien en na een ver kenningsvlucht werd besloten om vei ligheidsredenen in de „kist" te blijven Wel werd het publiek nog vermaakt met het zg. Ten Cate sportsteam, een groep zeilers die demonstraties gaf vlak voor de kust in het brandingzeilen. Volgens Frits Dijkstra van De Koog Promotion was het evenement op het strand georganiseerd, omdat veel zaken zich al in het centrum van De Koog af spelen. „Op het strand zit dagelijks veel volk en net als met onze strand- spelen voor kinderen wilden we deze groep niet vergeten" aldus Dijkstra. Voor de organisatie bracht dit veel extra werk met zich mee, omdat het vele materiaal uiteraard moeilijk op en van het strand te krijgen was. Voordeel was dat de duizenden mensen (wederom was het bezoekersaantal veel groter dan verwacht) het gebeuren ook van de strandaf- en oprit konden volgen. Zeer tevreden zijn de organisatoren over medewerking van gemeente en de Texelse badmeesterspost op paal 20. „Het betekende voor hen veel extra werk. Ze hebben ons met raad en daad terzijde gestaan", aldus Dijkstra. De Koog Promotion-medewerkers zijn dan ook vast van plan volgend jaar weer een miss-verkiezing te organiseren.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1