Kwallen, de schrik van iedere badgast? >n onder nummer Zon. maan en hoog water ,,De Sheriff maakt zich kwaad" FEUILLETON Snelle baan voor strandloop Gebruikers vergadering dorpshuis VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 £on kompaskwal getekend door Sytske Dijksen. 14. Ze hadden afgesproken, Els en zij, dat het bij een middagvisite zou blijven. Daarna zouden Henri en Els samen ergens gaan eten. Dat was goed ook, vond Dora, voor de eerste keer. Ze hield wel van een beetje formaliteit. Het beviel haar ook, dat ze al haar handig bedachte vraagjes om hem uit te horen, niet hoefde te gebruiken want Henri was niet gesloten. Hij vertelde met plezier van zijn zaken, die hem helaas tè vaak opeisten, in alle delen van het land. Ze keek naar de solide gouden zegel ring, het gouden polshorloge, de enige en dan nog echt mannelijke sieraden. Ze keurde en passant de stof en snit van zijn kostuum, zijn dure Engelse schoe nen. Kwaliteit zonder opschik en opzich tigheid. Ja, hij was een heer. Els mocht haar handen dichtknijpen met zo'n man. En toen Els 's avonds netjes thuis gebracht, zich niet kon weerhouden haar moeder te vragen: „Hoe vond u 'em?" kroop Dora natuurlijk weer in haar reserve van wijze oude vrouw terug, maar ze moest het toch zeggen. „Hij leek me wel geschikt." En na enig nadenken: „Zelfs heel geschikt." Els lachte. Ze kende haar moeder. Och, gunst, Dora vaj\ Wijnbergen wist altijd heel subtiel maar voor insiders volkomen duidelijk haar afkeuring of gebrek aan sympathie te laten door schemeren. Daar had ze allerlei manier tjes voor. Maar Els had het allang gezien. Henri had de vesting stormen derhand genomenl Hoofdstuk 8 Vijf en zestig procent „Komt Henri nog van de week, Els?" „Nee", er klonk een lichte teleur stelling in Els' stem, „hij moest naar België. Trouwens, hij durft hier ook niet zo vaak te komen." „Onzin, waarom niet?" „O hij is zo gauw bang dat hij te veel is. Hij heeft nooit echt een ouderlijk huis gehad, woont altijd maar in hotelkamers en dat is zo iets verschrikkelijk onper soonlijks. Het is voor hem een heel bijzondere gewaarwording, zegt hij, ergens thuis te zijn. Ik denk dat als hij deed wat hij wilde, of kon doen wat hij wilde, dat hij hier om de andere dag zat." zat", lachte Els. „Heeft ie het zo naar z'n zin hier", viste Dora. „Dat weet u best. En daar hebt u zelf schuld aan." Els sloeg haar arm om haar moeders schouders. Ze waren zelden zo intiem met elkaar. Maar ze kwamen elkaar nader —door Henri, bedacht Els. Moeder leefde eigenlijk weer op, sinds hij over de vloer kwam. „Kind je praat onzin, hij komt niet voor mijl" „Nee, maar wel voor de gezelligheid en daar zorgt u voor." Els zei het dank baar. Ze was zo bang geweest dat haar moeder sceptisch tegenover Henri zou staan en dan kon Dora akelig gere serveerd zijn. Ze keek de mensen nog net niet het huis uit, maar ze kwamen toch maar niet terug... Met Henri was dat anders. Henri kon niet alleen met de grootste aandacht naar Els' moeder luisteren, maar won door allerlei kleinigheden haar hart. Henri was het, die heel dood gewoon op een stoel klom en de pla fondlamp op de gang repareerde, terwijl Dora erbij stond doodsbenauwd voor 'schokken'. Henri adviseerde haar hoe ze een ingewikkeld overheidsformulier moest invullen, Henri wist een man te vinden die het antieke kabinet kon re pareren. Henri reed haar naar het ziekenhuis voor een (gelukkig gunstig verlopend) onderzoek en stond prompt weer te wachten toen ze klaar was. Maar vooral kon ze geboeid luisteren wanneer Henri haar inwijdde in de ge heimen van zijn zakenleven. Want zijn financiële achtergrond was voor haar uiterst belangrijk, en daarbij opende zich voor haar een wereld die in het ambte- naarsbestaan van haar man voor haar altijd gesloten was geweest. Dat was altijd een vast inkomen, later het pensioen, haar kapitaaltje, belegd op een betrouwbare bank met een vast rentepercentage. Ook Els was een en al aandacht wanneer Henri vertelde hoe veel moeite het hem soms kostte om zijn plannen te verwerkelijken, maar ook dat je pas verdiende als je 'je kapitaal voor je liet werken'. „Ik kan het best begrijpen", zei Henri, „als er mensen zijn die zekerheid vóór alles wensen. Als je in die materie niet thuis bent loop je meer kans op verlies dan op winst. Er zijn al heel wat mensen de dupe geworden van lui die dikke winsten voorspiegelden en later konden ze naar hun centen fluiten." Dora en Els knikten, blij met een man die zulke machinaties dóór had. „En toch denk ik wel es", zei Henri peinzend, „ik was laatst bij een paar oude mensen die leefden van een klein kapitaaltje en de AOW. Ze kregen er ieder jaar tweeduizend gulden rente bij. O, safe als de bank! Maar het geld vermindert in waarde, tweeduizend piek is met meer wat het vroeger was. Je krijgt schijnbaar hetzelfde, maar het wordt steeds minder." „Tja, dat merk ik ook", zei Els' moeder met een zucht. „En als je dan bedenkt", voegde Henri er aan toe, „dat diezelfde mensen als ze maar een heel klein beetje fi nanciële knobbel hadden, zeker het dubbele van hun geld konden maken.. .I Maar hoe minder risico je neemt, hoe minder rente. Interest en interesse gaan hand in hand. Het is geen kunst, tweemaal in het jaar couponnetjes te knippen en geld te gaan incasseren. Ik neem er geen genoegen mee, maar daarvoor ben ik ook praktisch iedere dag in de weer. Dan zit je wel in de spanning maar als jouw tien mille een paar weken later zeventien en een half geworden is, dan heb je toch een tevreden gevoel, niet?" „Ik vindt het ook eigenlijk maar een schijntje" begon Els' moeder, maar Henri hief afwerend de hand. „Mevrouw, begin er niet meel Ubent een vreemdeling in dat Jeruzalem. Wees tevreden met wat u hebt al wordt het dan ook steeds minder, het is beter dan niets. Voor iemand als u, die nergens van weet is het of een schaap temidden van de wolven komt grazen." „Hoor jij dan ook tot die wolven" lachte Els. „Nee maar ik weet ze van mijn lijf te houden. Mij nemen ze niet! Ik heb heel mijn leven met dat bijltje gehakt. Me vrouw ik ben ook begonnen op een tweedehands fiets. Die Buick die buiten staat, heb ik in de loterij gewonnen hoor! Ik weet nog toen ik 'em kocht, veertien dagen zat ik in spanning van erop of er onder, alles kwijt of een dikke winst. En toen bleek dat ik de juiste koers had gevaren, toen was ik zo in de wolken, ja, ik had tenslotte kind noch kraai, niet?, ik dacht: Henri en nti koop je de wagen waar je al vijf jaar zin in had." Hij lachte jongensachtig. „Gek he, ik was zo opgetogen als een kind." Dora glimlachte moederlijk. Ze be greep het allemaal wel. „Toch", zei ze, „als u eens tijd hebt, en u wilt het doen, zou ik het fijn vinden als u eens voor me bekeek of ik niet voordeliger mijn geld kan beleggen, Nee, niet in speculaties, natuurlijk, maar het is zoals u zegt, het lijkt of je steeds hetzelfde krijgt, maar met die geld ontwaarding wordt het steeds minder." „De rentetrekkers zijn de dupe", verklaarde Henri, „ledereen denkt: De kapitalisten redden zich wel. Alle aan dacht is voor de arbeider. Maar juist in die kringen, mevrouw, komen de dra ma's voor." Dora knikte. Ze wist ook van de fatsoenlijke armoe, geleden door men sen die eens tot de 'betere kringen' hadden behoordd. Henri stapte over op een ander on derwerp, maar Dora bleef nadenken. En toen hij die avond in zijn grote Buick de weg naar Amsterdam reed, glimlachte hij. Het aas was uitgegooid, de vis zwom er om heen. Hij behoefde ook ditmaal niets meer te doen. In tegendeel, hoe meer hij de boot afhield, hoe gretiger ze werden. Diep tevreden met zichzelf, reed hij de lichtzee van Schiphol voorbij. Henri Gardenier had het best met zichzelf getroffen. (wordt vervolgd) vaak is de één er gevoeliger voor dan de ander. Het zijn vooral de haarkwallen die rijk uitgerust zijn met netelbatterijen. Bij ons komen de gele en de blauwe voor. Die haarkwallen kunnen 20 meter lange tentakels hebben. Zo bestrijken ze een groot gebied om het benodigde voedsel te kunnen binnenhalen. In warme zeeën kunnen haarkwallen wel twee meter in doorsnee worden met 70 meter lange tentakels! De grootste die ik hier ooit aangespoeld heb gevonden was naar schatting zo'n 50 centimeter in door snede. Verder kunnen we nogal eens de kompaskwal vinden. Op de tekening is te zien waarom hij zo heet. De in de hoed liggende, gekleurde organen (ge slachtsorganen) lopen naar alle kanten uit, zoals de windstreken op een kom pas. Deze soort kan bij prikkeling licht geven. Echter lang niet zo veel als enkele tropische soorten. Het 'lichten' van de zee zoals dat op warme avonden bij ons te zien is, is echter geen kwal- lenwerk. Dat wordt veroorzaakt door ééncelligen. De oorkwal (wetenschappelijke naam Aurelia) is een andere soort die al gemeen in de Noordzee voorkomt. Zijn geslachtsorganen liggen oorvormig in de hoed gegroepeerd. Tenslotte wil ik nog de zogenaamde zeepaddestoel noemen (geen plant dus maar een kwal), die het meest op het strand aan spoelt. Hij is overwegend blauwachtig gekleurd èn.... volkomen ongevaarlijk, evenals de oorkwal overigens. De zee paddestoel heeft in het geheel geen netelbatterijen. Onder z'n hoed hangen lange 'mondlappen' die in elkaar ge kronkeld zijn als een bloemkool. Tril- haartjes veroorzaken een water stroompje waardoor het allerkleinte plankton in de richting van de maag gewerveld wordt. Wespen en oorlogsschepen In de wateren rond Japan, de Fili- pijnen etc. komen wel verschillende soorten kwallen voor die gevaarlijk voor de mens zijn. Eén daarvan is de zee wesp. Aanraking van deze kleine soort betekent een uiterst pijnlijke steek en de dood kan binnen enkele minuten vol gen. In de tropische zeeën leven trou wens meer holtedieren die de mens aardig wat ongemak kunnen bezorgen. Er is bijvoorbeeld het Portugees oorlogs schip. Een kwal met een enorme om vang. Het is eigenlijk niet één dier, maar een hele verzameling van kwal poliepen bijeen. Iedere poliep heeft bin nen de 'gemeenschap' zijn eigen taak en specialisatie. Zonder elkaar kunnen ze niet leven. Het bijzondere van het Portugees oorlogsschip is verder dat het dier eep zeiltje heeft. Eén van de poliepen heeft een boven water uit stekende blaas die met gas gevuld is. Afhankelijk van de windkracht kan hij hem meer of minder vullen, zodat de hele gemeenschap zich d.m.v. wind kracht kan voortbewegen. Ons strand ligt soms bezaaid met kleine, doorzichtige, ovaal-ronde bolle tjes. Ook dat zijn een soort holtedieren. Het zijn geen echte kwallen, maar rib kwallen. Ribkwallen hebben geen netel- cellen, maar wel een soort vangdraden. Op het strand is daar echter niet veel meer van te zien. Dat is trouwens met de echte kwallen ook zo. Als ze aanspoelen zijn ze dood en de schoonheid, die ze echt wel hebben, is voor een groot deel weg. 's Zomers kunnen we in de haven vanaf de boot kwallen vaak wèl in hun element zien. Met golvende bewegingen van hun hoed, also." een paraplu langzaam open en dicht geklapt wordt, zwemmen ze traag door het water. En dan zien ze er helemaal niet uit als afschrikwekken de of vieze beesten. Adriaan Dijksen. De zesde Hoomder strandloop, ge houden op 9 augustus bij „Paai 9" trok in totaal 186 deelnemers. Een combinatie van windstil weer en laag water (dus hard strand) zorgde er voor dat er zeer snelle tijden werden gelopen. Joost Brouwer brak zelfs zijn persoonlijk record. Uitslagen 8 km (42 lopers) 1. Joost Brouwer, Oosterend, 26.36 min., 2. Cees Timmer, Oosterend, 28.10 min.. 3. André Brouwer. Ooster end, 28.15 min., 4. Minne Goënga, Den Hoorn, 28.50 min., 5. Frans Kuip, Den Burg, 29.36 min., 6. Piet Bake- laar, Den Burg, 29.55 min. Dames 15 jaar en ouder (4 km): 1. Emelie Veeger, Den Burg, 16.11 min., 2. Hetty Boogaard, Den Burg, 17.52 min., 3. Els Groeskamp, Den Hoorn, 19.35 min., 4. Vera Bakker, Den Hoorn, 19.49 min., 5. Nicolien Keijser, Den Burg, 20.20 min., 6. Monica Hooyschuur, Zuid-Eierland, 20.26 min. Jeugd t/m 14 jaar (4 km): 1. Koen Zijm, Den Burg, 14.45 min.; 2. Nico Evers, Den Hoorn, 15.34 min.; 3. Frank Groeskamp, Den Hoorn, 16.19 min., 4. Eduard Dijker, Den Burg, 16.38 min., 5. Arjan v.d. Werken, Sprang- Capelle, 17.17 min., 6. Simon Troost, Den Burg, 17.19 min. Zondag 16 augustus is de laatste strandloop van dit seizoen. Om onge veer half negen zal de prijsuitreiking van het algemeen klassement plaats vinden. De tussenstand na zes strand- lopen is: 8 km: 1. Joost Brouwer 108.13; 2. Cees Timmer 113.25; 3. Nanning Kikkert 114.09; 4. André Brouwer 114.32; 5. Op maandag 17 augustus wordt de gebruikersvergadering van het Dorpshuis Den Burg gehouden in het Dorpshuis aan het Schilderend, aanvang 20.00 uur. Naast de gebruikers zijn ook aspirant- gebruikersen ander belangstellenden, die mogelijk in de toekomst dorpshuisruimte willen huren, welkom. Gesproken zal worden over het opstellen van een ge- bruiksroosteren een nieuwe regeling voor het barbeheer. Problemen en wensen van gebruikers kunnen uiteraard op deze avond met de beheerscommissie bespro- kenworden. De zon komt 21 augustus op om 6.33 uur en gaat onder om 20.52 uur. Maan: 15aug. V.M.,22aug. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild Vrijdag 14augustus 8.27en20.55 Zaterdag 15augustus 9.16en21.46 Zondag 16augustus 10.05en22.25 Maandag 17augustus 10.51 en23.02 Dinsdag 18augustus 11.38en23.38 Woensdag 19augustus en 12.19 Donderdag 20augustus 0.11 en 12.53 Vrijdag 21 augustus 0.34en 13.24 Zaterdag 22 augustus 0.57en 13.55 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Minne Goënga 118.01. Jeugd t/m 14 jaar (4 km): 1. Nico Evers 60.14; 2. Koen Zijm 60.22; 3. Frank Groeskamp 65.00; 4. Ronald v.d. Wetering 66.09; 5. Simon Troost 69.42. Dames 15 jaar en ouder (4 km): 1. Emelie Veeger 68.04, 2. Hetty Boo gaard 70.04; 3. Els Groeskamp 82.53; 4. Laurien Bakker 87.00; 5. N. Goënga- Vinke 95.35. door Tom Lodewijk. Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 Uniek systeem Dat een kwal wel eens met een gela- tinepudding vergeleken wordt is niet zo gek. Kwallen zijn namelijk ""de Water rijkste dieren op aarde. Hun lichaam bestaat voor 95 tot 98% uit water! Ter vergelijking: bij gewervelde dieren ligt dat percentage tussen de 66 en 75%. Kwallen zijn vleeseters. Ze moeten dus andere dieren zien te vangen. Daarvoor hebben ze een uniek systeem ont wikkeld, dat nergens in het dierenrijk voorkomt: de zogenaamde netelcellen. Deze cellen bevinden zich in de lange draden die onder het lichaam hangen. Na prikkeling schiet uit de netelcellen met een razende snelheid een netelkap- sel. Dat kan een soort hol pijpje zijn voorzien van weerhaken, een harpoen dus, dat door de huis van het zeediertje heenslaat en zo gif in het slachtoffer spuit. Het zijn deze netelcellen die ook ons de onaangename prikkeling op de huid bezorgen. Het gaat dan niet om één voltreffer, maar om een hele reeks. Na aanraking van een kwal in zee even vlug arm of been terugtrekken, heeft geen zin. Het kwaad is dan al geschied. Tussen de prikkeling van de netelcel en de explosie van de 'harpoen' ligt een tijd van een vierhondertste tot een zeshon derdste seconde! De ontlading zelf heeft laag ontwikkelde dieren zonder hersens. Niet iedere soort schiet een giftige harpoen af. Er zijn ook zogenaamde wikkelkapsels. Dat zijn vangdraden die zich na het afschieten om de borstels of haren van de prooidieren wikkelen en de diertjes zo vasthouden. Tenslotte zijn er ook nog soorten met kleefkapsels. Die plakken na het afschieten aan de prooi vast. Angst Hoe zit het met onze angst voor kwallen. Is die wel altijd gerechtvaar digd? Ik zou zeggen, meestal niet. Toch komen in de Noordzee enkele soorten voor waar we flink last van kunnen krijgen. Ze zorgen voor een lelijke prik keling, rode striemen en een brandend gevoel. Alsof je in de brandnetels bent gevallen, maar dan wat erger. Zoals zo Na wekenlang kwakkelweer, regen, wind, bewolking, weer regen, weer wind, enzovoort, enzovoort, begint dan eindelijk de echte zomer. De hemel is staalblauw en er waait een stijve bries uit het n oosten. Een ieder, toerist en Texelaar, spoedt zich naar het strand. Water, zon en zand zorgen voor het meest zorgeloze vakantieplezier. Toch duikt er voor sommigen vrij snel een spelbreker op. Of liever gezegd, honderden spelbrekers: kwallen! De straffe, aflandige wind zorgt voor een tegengestelde onder stroom en binnen enkele dagen spoelen tientallen, zo niet honderden kwallen op het strand aan. Vormeloze hopen 'gelatine' die spoedig verrotten of verdrogen. Wat zijn kwallen eigenlijk en waarom zijn zoveel mensen er bang voor? Amerika is in gevaar als een groepje ruimterobotten zich als een verken- ningsploeg en onder valse militaire vlag vlakbij een provinciestadje heeft ge nesteld. Een dergelijke situatie roept om een sterke arm van de wet. Een mannetjesputter als Bud Spencer bij voorbeeld. In „De Sheriff maakt zich kwaad" houdt hij zijn verpletterende knuisten niet thuis en gooit hij als vanouds „de beuk erin". Hij treedt trouwens tegelijk op als een pleegvader van een buitenaards knaapje. Het scenario legt de nadruk op het gewel- dadige bestrijden van het kwaad in de trant van: wie niet horen wil, die moet maar voelen. En dat gebeurt dan ook bij de laag bij de grondse klappen van brede Bud, die de toeschouwer weer een avondje ademloze pret bezorgt. De Sheriff maakt zich kwaadjj. Ts te zien van donderdag t/m dinsdag. De toe gang is alle leeftijden. De kwallen behoren tot de zoge naamde holtedieren, één van .de zeven stammen waarin het dierenrijk is ver deeld. Na de stam van de zogenaamde sponzen, zijn de holtedieren de meest simpel gebouwde meercellige dieren. In tegenstelling tot de sponzen hebben ze al een eevoudig spier- en zenuwstelsel, maar nog geen 'zenuwcentrum', herse nen dus. Ze kunnen licht, zwaartekracht en de chemische samenstelling van het water registreren. Op de hele wereld zijn ongeveer 9000 verschillende soorten holtedieren vastgesteld, alle waterbe woners. Tot die 9000 behoren niet alleen de 'enge glibbers' van kwallen, maar ook de zogenaamde kwalpoliepen en bloemdieren. Bloemdieren zijn o.a. zee anemonen en koraaldieren. Deze laatste vormen in de tropische zeeën met hun skeletten de koraalriffen. In tegenstel ling tot deze dieren kunnen kwallen zich vrij bewegen. Na deze 'biologieles' wat meer over de kwallen die bij ons voor komen. een tijdsduur van drieduizendste tot een vijfduizendste seconde. Lang voordat de mens op het idee kwam dieren te harpoeneren om ze te bemachtigen, werd die vangmethode in de natuur dus al toegepast. En dat nog wel door heel

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 11