HIKMIWMI Prijzen voor Texel in Succes-toernooi De mogelijkheden van de driehoek zijn groot „The last hard men Dirk Pool weer Europees kampioen Prindle 15 Watersport Tekenaar Hans Albert Dassow: Dressuurwedstrijden in De Koog VERVOLG VAN PAG.l Weer veel deelname aan strandloop FF1 .FF Volleybaltraining Smash '68 Zaalvoetbal programma Twee gewonden bij aanrijding Kop-staart botsing «\v- Winkeldiefstal PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 AUGUSTUS 198 speciaal gedacht aan het naaktstrand. ,,Het verlenen van een algemene ver gunning voor naaktrecreanten tot het beoefenen van alleen surfen", is dan ook het voorstel van de werkgroep aan het college. Gevaarlijk Bij paal 33 wil de werkgroep geen surfactiviteiten toestaan. De stroming is bij dit gedeelte, (ten noorden van het reddingboothuisje) te gevaarlijk. „Door de geringe branding ziet het water er veilig uit, maar dat is schijn. Dit gedeelte is wel geschikt voor catamarans voor zowel dagrecreatie, verenigingen als beroepsexploitatie", aldus de werk groep. Het college krijgt in de reactie het verwijt dat het onvoldoende rekening houdt met de bestaande situatie. Zo wordt door het college het voorstel gedaan om de zeilschool van Koopman op het Westerslag te verplaatsen naar paal 17. De werkgroep is van mening dat Koopman omdat hij al jaren een vaste plaats heeft, niet hoeft te ver huizen. In feite wil het college alleen catamaranzeilen toestaan bij paal 17 en 33 en dat Is voor de werkgroep on aanvaardbaar. „Het doorvoeren van een dergelijke maatregel zal een on aanvaardbare grote druk leggen op het strandgedeelte bij paal 17, waarmee de veiligheid van de watersportrecreanten niet zal zijn gediend", zo is de mening van de Sportraad werkgroep. De ver enigingen die momenteel gebruik ma ken van de strandgedeelten zijn tevre den over de veiligheidseisen die gesteld worden. Verdere voorschriften zouden volgens hen geregeld kunnen worden in de Algemene politie verordening of bij het afgeven van vergunningen. Waddendijk Zoals wellicht bekend wil het college in het belang van de zwemmers alle watersport bij het strandje van Nieuwe- schild verbieden. De activiteiten moeten dan geconcentreerd worden bij Dijk manshuizen, waar dan niet meer ge zwommen mag worden. Ook wil het college geen surfers buiten verenigins- verband op het wad laten. De werk groep heeft een heel andere mening. Ze vinden dat het zwemmen en surfen op beide strandjes mogelijk moet zijn. Omwille van de veiligheid moeten de strandjes van zowel Dijkmanshuizen als Nieuweschild in tweeën gesplitst wor den door een steiger of boeienstreng. De ene helft kan dan gebruikt worden als surfgedeelte en de andere als plaats waar alleen gezwommen mag worden. „Met betrekking tot het verbod om niet-georganiseerde surfzeilers op het wad toe te laten zijn wij van mening dat dit veel te ver gaat. Hij of zij die op het water wil surfen wordt hiermee verplicht lid te worden van een (texelse) ver eniging. Dit is voor de 'vrije' surfer en voor de vereniging een onaanvaardbare zaak", aldus de reactie. Wel is de werk groep van mening dat catamarans niet bij Dijkmanshuizen en Nieuweschild toegestaan mogen worden. Bekeken moet worden of bij de Krassekeet een geschikte landingsplaats voor catama rans is. De werkgroep stelt voor het Dijk- manshuizenstrand in tweeën te delen en het watersportgedeelte te gebruiken voor beroeps- en schoolexploitaite van surfplanken. Bij Nieuweschild zouden voor dit gedeelte vergunningen gegeven moeten worden voor beroepsexploi tanten van surfplanken en zeilbootjes en een algemene vergunning voor het be oefenen van de kleine watersport, uit gezonderd catamarans. De surfschool, kan volgens de werkgroep belast wor den met het toezicht op dit strand gedeelte. Verder wort in de reactie van de werkgroep nog opgemerkt dat in de politieverordening een bepaling moet worden opgenomen dat het dragen van een zwemvest langs de hele Texelse kust verplicht is. De op 12 augustus bij paal 28 ge houden strandloop heeft weer een enorm aantal deelnemers getrokken: 225. Daaronder waren 99 recreatielopers 74 deelnemers aan de 4 km loop en 52 deelnemers aan de 8 km loop. Uitslag 4 km: 1. André Brouwer 13.56, 2. Wim Moerbeek 15.45, 3. Biem van Leeuwen 15.45, 4, E. van Bommel 16.08, 5. J. J. Moerbeek 16.26, 6. P. Daalder 16.43. Jeugd t/m 14 jaar 4 km: 1. J. W. Reuvers 15.49, 2. Jan Eelman 15.50, 3. Gerrit Koorn 16.55, 4. Jan Henk Broek man 17.43, 5. Michael Plarto 17.43. Uitslag8km: 1Joost Brouwer 27.03, 2. Cees Timmer 28.40, 3. Minne Goënga 28.56, 4. Ivo Cools 29.24, 5. Gerard Zoetelief 29.24, 6. Theo Franchimon 29.54. Uitslag veteranen 8 km: 1. Herman Rieger 29.12, 2. Udo Knodt 29.13, 3. Daan Welboren 30.00, 4. Piet Bakelaar 30.26, 5. Hans Bakker 30.57, 6. Piet Schuijl 32.15, 7. Cees Vinke 34.26, 8.' Dirk Eelman 34.40. De laatste strandloop wordt gehou den op woensdag 26 augustus, aanvang 19,30 uur. Hans Albert Dassow bij enkele zwart-wit creaties. Wiskundigen, mensen met veel fan tasie en liefhebbers van constructieve zwart wit gravieken in de beeldende kunst kunnen tot en met 28 augustus hun hart ophalen in de kelder van het raadhuis. Daar exposeert de Duitser Hans Albert Dassow zijn grafisch ge tinte werk onder de titel: „Het fasci nerende van de driehoek". Op het oog een saai onderwerp maar zoals dikwijls in de kunst wordt een dergelijk onder werp door de kunstenaar zodanig uit gediept dat de vele mogelijkheden gaan fascineren. Zo ook bij Dassow die in zijn werk driedemensionale inhoud weet te leggen waardoor elk werkstuk er vanuit een andere gezichtshoek weer anders uitziet. Wie kent niet het werk van Escher waarbij tekentrucjes worden toegepast om de kijker op het verkeerde been te zetten. „Het klopt op de tekening wel maar eigenlijk kan het niet kloppen", wordt bij Eschers befaamde watervallen vaak gezegd. Dassow werkt uitsluitend met abstracties maar ook bij zijn werk zal de kritische kijker misschien vraag tekens zetten. Dassow is werkzaam in de bouw, maar niet als tekenaar. Op grappige wijze ontdekte hij de moderne grafiek kunst. „Ik had een groot huis gekocht Vanaf woensdag 19 augustus (mor gen) wordt er weer begonnen met het trainen in de zaal van de Bijenkorf te Oosterend. De tijden zijn als volgt: Mini's en jeugdleden 18.30-19.30 uur Smash '68 II en Strends End 19.30 20.45 uur Smash '68 I en heren 20.45-22.00 uur. Omdat de trainingen weer beginnen wordt er geen zomeravondvolleybal ge- meer gespeeld bij de muzieknis. Donderdagochtend hielden de Wad- denruiters en de Kleppertjes een rayon- wedstrijd op het terrein aan de Nlkadel in De Koog waar de vereniging van het aangespannen paard De Blijde Rijders 's middags een concours hippique hield. Naast de Texelse ruiters reden ook ponys en paarden van het ponyclub De Duinruiters en de landelijke verenigipg De Vuurtorenruiters mee. De twee endertig deelnemers startten in twee dressuurbanen. De juryleden uit Den Helder en Venhuizen, de heren P. Glerum en N. Boots beoordeelden de rijproeven. Uitslagen: Klasse B ponys: 1. Karin Bakker met Dominant, 128 pnt, 1 winstpunt. De Prijzen 2 tot en met 5 gingen naar ruiters van P.C. De Duinruiters uit Julianadorp. Klasse LI ponys: 1. Nancy Siebeling met Devil, 134 pnt, 2 winstpunten, 2. Menno Sjoerd Heetveld met Snowy, 126 pnt, 1 winstpunt, 3. Evelien Brans met Isidoor, 121 pnt, 1 winstpunt. Klasse L2 ponys: 1. Janet Zuidewind met Darwin, 125 pnt, 1e prijs, 1 winstpunt. Klasse B paarden: 1. Annematie Schoorl met Rustique, 124 pnt, 1 winst punt, 2. Janine Vlas met Pollux, 121 pnt, 1 winstpunt, 3. Hennie Elzinga met Rex, 112 pnt. en de daarbij inbegrepen meubels waren zeer modern. De oude olieschilderijen die ik had pasten beslist niet bij het interieur en na wat gezoek bedacht ik dat ik zelf wel iets kon maken", aldus Dassow. De Duitse autodidact begon heel simpel met een aantal bloktekenin- gen en ontdekte dat met fantasie veel in rechte lijnen uit te drukken was. „Na het altijd zwart wit tekenen van veel hoekvariaties ben ik blijven hangen in de driekhoek", aldus de kunstenaar. Daar bij ging het zwaartepunt steeds minder in de decoratie maar steeds meer in de intensiteit liggen, Hoe het eruit zag bij een eerste indruk werd minder belang rijk. Dassow zocht naar variaties van driehoeksvormen waarbii de kijker na langere bestudering veel meer in de tekening kan ontdekken. Daarbij ging hij steeds meer gebruik maken van, niet altijd rechte, arceringen die het diepte beeld aan de tekeningen geven. Door de verscheidenheid van arceringsafstanden en lijndikten ontstaat vooral de drie- demensie. In de raadhuiskelder geeft hij een „dwarsdoorsnede" van zijn hele werk. „Het is belangrijk dat het publiek de opbouw in mijn (driehoeks)denken ontdekt. Van daaruit zijn ook de 'moei lijke' en de truc tekeningen te herken nen." Symetrie Juist door driehoeksdelen weg te laten en te werken met schijn-symetrie is het mogelijk in sommige tekeningen bestaande beelden te ontdekken. Das sow noemt enkele dingen, die hij er bij het maken in heeft willen leggen zoals een aquarium met vissen, gezichten, molens, etc. Ongetwijfeld weet elke bezoeker, als het werk hem of haar tenminste fascineert, uit de rechtlijnige tekeningen andere voorstellingen te ha len. Dat kan dus tot 28 augustus. De expositie is op werkdagen geopend van 9-12 uur van van 14-17 uur. De originele tekeningen zijn te koop en varieren in prijs van vijftig tot honderdtwintig gul den. Kleine afdrukken kosten slechts vijf gulden en postkaarten vijftig cent. Voor aankoop van werken van Dassow kan men zich wenden tot de afdeling cultu rele zaken in het raadhuis, kamer 304. Woensdag 19 augustus: 18.00 u. Ratronics-Ratronics 2 18.30 u. Mok-Oosterend 4 19.25 u. Jelleboog-ZDH 2 20.15 u. Texel-Gempo 21.10 u. Question-ZDH 22.05 u. Mantje-De Zwaan Zaaldienst: Dubbeldik Donderdag 20 augustus: 18.00 u. Datsun-Zegel Modes 18.30 u. Dubbeldik 3-Nioz 19 25 u. Dubbeldik 2-Rab 20.15 u. Oosterend 2-Oosterend 3 21.10 u. Oosterend 5-Amro 22.05 u. PH Polder-Datsun 4 Zaaldienst: Gamma Vrijdag 21 augustus: 18.00 u. De Koogel-De Koogel 2 18.30 u. Datsun 2-Datsun 3 19.25 u. Gamma 2-Gamma 3 20.15 u. A O 2000-Gamma 21.10 u. Dubbeldik-Kikkert/Topido 22.05 u. Datsun-Oosterend Zaaldienst: Question. Zaterdagmiddag deed zich bij het kruispunt Pontweg-Rozendijk een aan rijding voor waarbij twee mensen zo danig werden gewond dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Een op een bromfiets in de richting van Den Burg rijdende Texelaar schepte een fietsend meisje dat op het verkeerde fietspad rijdend uit tegengestelde rich ting kwam. Dat gebeurde toen het meisje (afkomstig uit Utrecht) linksaf wilde slaan. Zaterdagavond botste een Texelse motorrijder achter op een personen auto. Dat gebeurde op de Pontweg ter hoogte van de Californiëweg. De aan dacht van de Texelaar werd getrokken door drie uit Den Burg naderende motorrijders die bezig waren met een gevaarlijke inhaalmanoevre. Hij lette daardoor niet op de voor hem rijdende personenauto; toen deze afremde klapte hij er bovenop. Vooral de motor werd zwaar beschadigd. Niemand werd ernstig gewond. li Het verhaal speelt zich af in het Arizona van 1909. Burgade (Charlton Heston) was lid van de grenspolitie tot hij zijn wapens aan de wilgen hing, zat van het geweld. Provo (James Coburn) is een halfbloed Navajo, treinrover en moordenaar, die door Burgade na een lange en wrede strijd gevangen wordt genomen. Als Provo gevangen wordt, doodt Burgade per ongeluk Provo's zwangere Indiaanse vrouw. Burgade betreurt dit tragische ongeval, maar Provo wil wraak. Samen met zes andere moordenaars vlucht Provo uit de be ruchte staatsgevangenis in Yuma. En hier begint het verhaal van „The last hard men". Burgade weet dat hij, gepensioneerd of niet, Provo's doelwit is. Met dit gegeven en vanwege de loop van zijn lange achtervolging van de mis dadiger heeft hij begrip leren opbrengen voor Provo's kwaadaardige vindingrijk heid en neemt Burgade de wapens weer op. Maar Provo kent de kwaliteit van zijn tegenstander, waardoor het duel tussen de twee karakteristieken de sfeer krijgt van een fataal schaakspel. „The last hard men" is te zien als woens dagwestern in het City Theater. Dirk Pool uit Oudeschild is het afgelopen weekend in Zandvoort winna geworden van de Europese kampioenschappen brandingzeilen in de Prindle klasse. Ook vorig jaar bracht Pool dit kampioenschap op zijn naam. Zondag nam Texel met drie elftallen deel aan het Succes-toernooi te Hyp- polythushoef. Alle drie elftallen wisten zich in de prijzen te voetballen. Texel 1 en 2 behaalden een eerste plaats en Texel 3 een uitstekende tweede plaats. Door dit resultaat kwam de S.V.Texel ir het bezit van de wisselbeker omdat de resultaten van de drie elftallen bij elkaar opgeteld werden, waardoor Texel als eerste eindigde. Texel 1 behaalde drie overwinningen en bleef ongeslagen. De drie tegenstanders, Succes, ZAP en Strandvogels, konden het Texel 1 niet moeilijk maken. Zonder Klaas Dirk Koorn en Rob van de Stap waarvoor Paul van Exel en Wim Brons speelden, heeft Texel 1 een goed toernooi ge speeld' Met name de wedstrijden tegen Succes (1—0 doelpunt Louis Uriot) en ZAP )20 doelpunten Martin Land en Paul van Exel) liet Texel goed voetbal zien. Agressief De wedstrijd tegen het agressief spe lende Strandvogels was beduidend minder maar leverde door een goed doelpunt van de zich goed aanpassende nieuwkomer Paul van Exel toch de volle winst op. Texel 2 speelde ook een verdienste lijk toernooi. Twee gelijke spelen en een overwinning brachten Texel en ZAP uit Anna Paulowna samen op een eerste plaats. Door het beter nemen van strafschoppen mocht Texel zich uitein delijk poulewinnaar noemen. De mixture in het elftal van 'good old' routine en jeugd lijkt in dit elftal tot een goede eenheid te maken. Doelsaldo Texel 3 weerde zich ook goed. Slechts door een minder doelsaldo moest men genoegen nemen met een tweede plaats. Hier was vooral Rob van de Kooi die een erg sterk toernooi speelde en die een aantal jeugdige spelers goed wist te stimuleren. De grote winst van dit toernooi was voor Texel, dat een aantal jeugdspelers zich sterk manifesteerden. Zonder enige speler te kort te doen speelden met name de jeugdige spelers Paul van Exel, Willeke Wassenaar en Simon Starink een sterk toernooi. Wanneer Texel deze spelers goed weet op te vangen kan de vereniging hier nog veel profijt van hebben. Deze keer had de Texelaar echter maken met veel concurrentie. In zij klasse deden deze keer 26 persone mee, tegen vorig jaar 13. De kwalite van Pool als brandingzeiler blijkt toe ook uit de resultaten over de drie wei stri|ddagen die door zeer uiteenlopend weersomstandigheden werden gekei merkt. Vrijdag en zaterdag was het bijn windstil; zondag daarentegen stond een zeer stevige bries: windkracht zf tot zeven. Dat was voor veel zeilers erg waardoor een groot aantal van he afhaakte en het voor gezien hield. In de Prindle 16 klasse (tweeman boten) was Texel ook vertegenwoo digd. In een deelnemersveld van boten werden de gebroeders René e Bart Boon uit De Cocksdorp tiende. 0 de foto de succesvolle Prindle-zeiler Di Pool. Een 58-jarige Duitser werd gisteren een winkel in De Koog betrapt diefstal. Hij had goederen ontvreemd t waarde van bijna f400, Zijn verwer ,,'t Was zo makkelijk om die spullen pakken dat ik de verleiding niet k( weerstaan."

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2