'Blijde Rijders'concours groots paardenfestijn -w vol muziek Park Wedstrijd Oosterend tegen De Koog Toertocht Den Helder- Dïjkmanshuizen ..Molengat" woensdag en donderdag ook uit de vaart Shownummer van landelijke klasse Kleuter- en jazzgym Dorpshuis De Waal bestaat 25 jaar IINSDAG 18 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „Het keurig verzorgde toernooiveld, de gepoetste tuigen, de jelapte karren, de getoilleteerde paarden en de geborstelde hoge of )olhoeden. De ring is opnieuw gesloten. Het feest kan beginnen." Dit stond in het programmaboekje van de Blijde Rijders die afgelopen donderdagmiddag hun tweede concours hippique aan de Nikadel in 5e Koog hielden. Het programmaboekje kreeg gelijk: een feest wérd iet. Tussen één en zes uur werden maar liefst zeventien programma- junten afgewerkt. En in tegenstelling tot vorig jaar toen het hippisch jebeuren verregende was het weer ditmaal ideaal. Ongeveer 750 ■nensen bezochten het concours. Een getal dat de organisatie wat :egenvalt. „Het hadden er eigenlijk duizenden moeten zijn", aldus de voorzitter van de Blijde Rijders Piet Daalder. Het publiek dat er was ileef echter tot het einde zitten en dat mag zeker een compliment jenoemd worden voor de afwisselende programmering van het con curs*. Het programma omvatte 'van alles vat' waarbij naast de traditionele on- lerdelen als eenspan tuigpaarden. tuig- aarden open klasse, het springcon- ours, etc. veel aandacht was besteed an de shownummers, die door de literlijke verzorging duidelijke de 'klap- ers' van de middag waren. Zeer op- allend was de vierspan dressuur van lan Kiljan en het shownummer waarbij He mogelijke variaties van voorspan ingen en rijtuigen te zien waren. Een feervol onderdeel dat daar aan voor- f ging was de Blijde Rijders Quadrille, literaard waren ook de ponyclubs De leppertjes en de Waddenruiters pre- ent die enkele dressuurproeven toon- len. Dm één uur werd het concours officieel leopend door Piet Daalder, waarna het oncours eenspan tuigpaarden werd erreden. In tegenstelling tot het con curs van de Vrienden van het Paard nogen bij de Blijde Rijders ook 'over- antse' aanspanningen meedoen. Dat verde voor elk onderdeel een groot antal deelnemers op, maar liet donder- agmiddag ook zien dat de Texelse aarden op provinciaal niveau goed mee unnen draaien. Het was opvallend dat nkele Texelse deelnemers veel prijzen de wacht sleepten. Het concours was reer georganiseerd in samenwerking iet De Koog Promotion die een aantal rijzen beschikbaar had gesteld. Ook nkele ondernemers uit De Koog lever- e individueel prijzen. Zo mocht Harry Vuis van Hotel Opduin zijn beschikbaar lestelde prijzen uitreiken aan de win- aar van de eenspan tuigpaarden kleine miet. In deze categorie, waarin 11 aan- panningen werden getoond, werd N. Imit uit Beemster eerste met de vijf- rige bruine ruin Sultan. Vervolgens was de beurt aan de onyclub met de traditionele parade. 'ele tientallen grote en kleine ponys epen stapvoets, een lange sliert vor- nend, over het veld. Na het spelen van iet Wilhelmus en inspectie van de deel- iemers door o.a. burgemeester Engel aart verschenen tien aanspanningen in Ie categorie eenspan tuigpaarden grote miet op het terrein. Hoewel de zon niet cheen hadden de paarden toch last van drukkende warmte. Flink zwetend tierden de rondjes gereden waarbij de jry bestaande uit de 'paardenexperts' 'oorburg, Van Middelaar en Van Bijle- ■eld de taak had de aanspanningen te «oordelen. Na enkele rondjes werden ijtuig, koetsier en paard voor de ere- ibune geïnspecteerd. Het paard van Arie Brans was erg nrustig en had blijkbaar geen zin om til te blijven staan. Het dier steigerde erschillende keren en op het moment at Brans nog een keer moest overrijden ooide het beest opnieuw de voorbenen n de lucht en liep daarbij achteruit. Het arretje met Arie B~rans er in viel op zijn ant en werd beschadigd. Snel werd het arretje weer op de wielen gezet, de aak werd recht gebogen en Brans kon ilsnog zijn juryrondje rijden. Brans «haalde met zijn paard Odette uit- lindelijk een vierde prijs. Het paard Saffier van Henk Spigt jr. gereden door 5. du Porto werd eerste. Vervolgens was de landelijke rijver- iniging De Waddenruiters aan de beurt. :en groep ponys met twee kinderen op ien kleine pony brachten een 'spoken- lummer' waarbij de kinderen af en toe lan de rijdende dieren moesten sprin- jen. Tegelijkertijd werd door 27 grotere lonys een carrousel verreden waarbij de rioeilijkste vorm, een zg. grote molen wiek was. Hierbij draaiden 27 dieren in lén lijn een ronde. De helft moest daar- >ij achteruit lopen. Dit onderdeel was loeiend maar duurde iets te lang om de landacht van het publiek vast te hou- Jen., meerdere dieren voor één rijtuig te spannen ook op Texel toeneemt. De Koog Promotion had voor dit onderdeel een wisselbeker beschikbaar gesteld en Hans Dobber had het genoegen om met de winnaar de heer J. N. Witte enkele zeer snelle ererondjes te rijden, rijden. Jachtbrik Een prachtige vertoning was de show die Jan Kiljan met een glanzende grote Engelse jachtbrik, door vier paarden ge trokken, ten beste gaf. Schijnbaar moeiteloos wist hij uit het hoofd (de parcourletterbordjes waren wegge haald) een aantal verplichte wedstrijd- De familie Spigt viel verschillende keren goed in de prijzen. Hierboven met de random (drie paarden achter elkaar) in het shownummer, waarmee ze eerste werden. Inzet: Burgemeester Engelvaart op de bok bij mevrouw C. Spigt-Witte uitgekozen tot het schoonste geheel bij het damesnummer. Stroom Aan de open klasse eenspan tuig- laarden deden iets minder aanspan- ïingen mee: zes stuks. Hierbij werd de irganisatie voor een onverwacht pro- ileem geplaatst, want de stroom van de jeluidsinstallatie viel uit. Speaker L. van tironkhorst uit Heerhugowaard Schroomde echter niet om naar het Hidden van het terrein te lopen en met en enorme stem de uitslag bekend te maken. Eerste werd het paard Sirus, eveneens eigendom van Henk Spigt jr., ditmaal gereden door J. N. Witte. Omdat het twintig minuten duurde voordat een noodaggregaat voor de no dige electriciteit zorgde werd een extra dressuurnummer ingelast. De boeren- kapel van fanfare KTF/DEK had geen electriciteit nodig en verzorgde daarna een klein muzikaal pauzenummer. Het orkest zat op een grote boerenwagen en werd getrokken door twee paarden, op passende wijze getoond aan het pu bliek. Toen was er weer stroom en kon de speaker het damesnummer aankon digen. De gemeente Texel had voor dit onderdeel een wisselprijs beschikbaar gesteld die na het voorrijden, de jury inspectie en het overrijden van de hoog- geplaatsten door burgemeester Engel vaart werd uitgereikt aan de winnares van deze klasse, mejuffrouw A. Wes- terop uit Groot Schermer. In totaal deden maar liefst veertien aanspannin gen in deze categorie mee en natuurlijk was naast de goede verzorging van paard en rijtuig ook veel aandacht besteed aan de kleding van de deel neemsters waarvan de kleur op een of andere manier moest corresponderen met de kleur van het paard. Mevrouw C. Spigt-Witte kreeg met het paard Sirus de gemeentelijke prijs voor het schoon ste geheel. Een spec taculair onderdeel was het springcon cours. Het is voor de berijders en be rijdsters natuurlijk prettig als ze het par cours foutloos afleggen, maar voor het publiek was het spannend als een paard vlak voor een hindernis weigerde. Dat gebeurde enkele malen en eenmaal kon het paard tijdens de springweige- ring niet meer tot stoppen worden ge dwongen en gleden mens en dier dwars door de hindernis heen. Grappig maar niet zo sfeervol was het ontbreken van een startbei waardoor de speaker steeds gedwongen was bij de start of na drie hindernisweigeringen 'dingeling' te roe pen. Gelukkig viel de stroom bij dit onderdeel niet uit. Toen was het 'zwaardere' werk aan de beurt. Acht tweespannen verschenen voor jury en publiek en daaruit blijkt dat de animo om figuren te draaien. Jan Kiljan zag er met hoge hoed en pak zeer Engels uit en ook de twee helpers, in Engeland 'grooms' genoemd, waren geheel in stijl. Het moeilijkste dat Kiljan liet zien was het in een rechtelijn achteruit rijden. Speaker Van Bronkhorst gaf deskundig com mentaar en legde uit dat Kiljan de oude Achenbach men-methode hanteert, die erop is gericht om zoveel mogelijk vrij maar 'ingehouden' te mennen. Ook wist de speaker te verkondigen dat Kiljan gesponsord wordt door de camerafa- briek Nikon en alle Kiljan-paarden heten derhalve van hun voornaam Nikon. Onder de naam 'de blijde quadrille' toonden enkele leden van de Blijde Rijders hun dressuurkunnen. Bij dit onderdeel was de uniforme aankleding en het gebruik van oude rijtuigen zeer sfeervol. Op stemmige muziek en met De boerenkapel zorgde na de quadril le onverwachts voor een ander muzikaal shownummer. Gedurende het pro gramma had de boerenkapel al diverse rondjes in de boerenkar gereden en daarom was nu een kleine act uitge dacht om het publiek te vermaken. De paardenkar kwam ditmaal weer op het terrein maar trok nu een bakfiets be stuurd en mede-aangedreven door Hans Boom. In de bak zat Wil Huizinga achter zijn drumstel en hij verzorgde enkele 'vlammende' drumsolo's. Midden op het terrein maakte Jan Wieten, die in de kar zat, het touw waarmee de bakfiets werd voortgetrokken los en daar ston den de beide muzikanten. Boom en Huizinga bleken over voldoende acteer talent te beschikken om dit probleem op clowneske wijze op te lossen. Het drumstel ging tegen de vlakte. Huizinga had tot groot vermaak van iedereen duidelijk moeite om in de bak te komen, maar uiteindelijk kon het orkest weer compleet het terrein verlaten. De estafette van ponyclub de Klep- pertjes was minstens zo'n vrolijk spel- takel. Vier groepen grote en kleine ponys reden om de beurt dwars over het terrein met letterbordjes. Die bordjes moeten opgehangen worden waarna uiteindelijk de zin 'Wij vinden het fijn om bij ponyclub de Kleppertjes te zijn' werd gevormd. Voordat deze snelle kracht toer volbracht was viel er nog heel wat te lachen. Enkele deelneemsters ver loren halverwege hun zadel, maar het meest grappig waren wel de kleine ponys die opeens weigerden verder te lopen. Eén bokte zodanig dat de kleine .berijdster voorover van het beest dook en gras mocht happen. Klasse „Klapper" van de middag moest het shownummer worden. Dit onderdeel waarbij een grote variatie in voorspan ning te zien was, bleek inderdaad van uitstekende klasse te zijn. Aan het shownummer deden, op één aanspan- ninh na, alleen Texelaars mee. Mevrouw Luyckx-Bakker opende de lange stoet met één paard voor een Tilbury. Daarop volgde een tweespan voor een Vic- toriawagen gereden door D. Keijser. Een zogenaamde tamdem aanspanning (twee paarden achter elkaar) liep voor de Tilbury van W. Goënga. Henk Spigt junior volgde daarna met een randem, oftewel drie paarden achter elkaar. P. Schaap had een paard met daarachter twee paarden naast elkaar voor zijn wagen. Piet Daalder bracht als één na laatste een zwarte vierspan voor een Esterhazy op het terrein. Als hekke- sluiter fungeerde Jan Kiljan met een zesspan voor de eerder getoonde En gelse jachtbrik. Een rijkdom van paar den, tuigen, wagens en passende kledij werd in deze show getoond. Burge meester Engelvaart moest samen met speaker Van Bronkhorst de mooiste aanspanning uitkiezen. Een vrijwel on mogelijke taak omdat alle aanspannin gen tot in de puntjes verzorgd waren. De prijs beschikbaar gesteld door les- en trainingscentrum 't Lage Veld van Jan Kiljan, ging na de beoordeling naar Henk Spigt met zijn randem-aanspan- ning. Als toegift liet Jan Kiljan nog even zien hoe een zesspan ook in galop uit stekend te mennen is. Het knapste staaltje zat aan het eind van de sprint toen Kiljan met grote snelheid een scherpe bocht maakte en moeiteloos zijn zes paarden door de nauwe deel nemersuitgang loodste. De Blijde Rijders hebben met de kaartverkoop bijna het hele concours kunnen bekostigen. „We draaien waar schijnlijk niet helemaal quitte, maar dat betekent niet dat we stoppen met het organiseren van een concours in De Koog", aldus voorzitter Piet Daalder. Enige honderden mensen, voorna melijk jongeren, luisterden en keken vrijdagavond naar het optreden van vier Texelse popgroepen. Het weer was uit stekend en veel mensen zaten dan ook gezellig in groepjes in het gras. Jonge rencentrum 't Asiel zorgde voor de in wendige mens en het muzikale peil werd door sommigen omschreven als 'goeie dansmuziek'. Gedanst werd er overi gens niet. Wel was er, de bij dergelijke evenementen gebruikelijke, licht heup wiegende en deinende groep enthou siastelingen voor het podium. Zeer vertederend was het optreden van de New Injection uit Oosterend. Dit trio bracht oude rockers op eigen wijze weliswaar niet klokgaaf, maar wisten toch de handen op elkaar te krijgen. De klanken van de Peassants waren wat moderner en rauwer. Deze groep van Texelse studenten speelde voor het IVew Injection uit Oosterend. eerst voor een groter publiek en wist de new-wave-geluiden overtuigend uit te dragen. The New uit De Koog is tech nisch en muzikaal vrij proffesioneel en kreeg het publiek zeer snel enthousiast. De groep probeert een eigen gezicht aan bestaande nummers te geven, maar ook een enkele zelfgeschreven song ge tuigde van goed muzikaal inzicht. Het popconcert werd afgesloten door The Mess. Dit trio bracht veel Stones en Police-werk en kon de aandacht van het publiek met de als een trein drummende Ben Bakker en de zuiver en snel spelende gitaristen John Rozenboom en Hans Hopman vasthouden tot bijna half elf. Toen was het afgelopen. De or ganisatoren mochten het park en het podium opruimen en het publiek kon terugzien op een gezellige avond gratis popmuziek in de buitenlucht. Woensdag (morgen) speelt het twee de zaterdagelftal tegen het zaterdag elftal van De Koog. Aangezien bij beide verenigingen de velden nog niet in gebruik zijn, wordt deze wedstrijd dankzij de medewerking van Texelse Boys op het Boysveld in Den Burg gespeeld. De aanvang is 19.00 uur. Het eerste zaterdagelftal gaat naar Den Hoorn en speelt daar ook om 19.00 uur tegen ZDH 1 Als aanvulling op het eerder gepu bliceerde MST-lesrooster volgen hier de tijden van de kleutergym in sporthal „Ons genoegen". Dinsdag: 16.00-16.45 u. Kleuters 5 jaar Donderdag: 16.00-16.45 Kleuters 4 jaar 16.45-17.30 u. Kleuters 5 jaar. In de trainingstijden van de jazzgym zijn enige wijzigingen gekomen. In gaande volgende week zijn de volgende tijden en lesuren van kracht: Dinsdag: van vijf tot zes uur de meisjes van 10 tot 12 jaar; van zes tot zeven uur meisjes acht tot tien jaar en zeven tot acht uur meisjes twaalf tot veertien jaar. Een ongelukje tijdens het eenspannummer grote limiet Het paard Odette weet in een koppige bui het karretje om te gooien, waardoor eigenaar/berijder Arie Brans met helpers het dier tot rust moet manen. UITSLAGEN CONCOURS HIPPIQUE Eenspan tuigpaarden kleine limiet. 1. Sultan, eig./ber. N. Smit, Beemster, 2. Anne Marie, eig./ber. P. Schaap 't Zand, 3. Tarzan, eig./ber. A. Brans Dzn. Oosterend. Eenspan tuigpaarden grote limiet. 1. Saffier eig. H. Spigt, Den Burg, ber. G. du Porto, Den Burg, 2. Frida eig./ber. P. Schaap, 't Zand, 3. Casper, eig. P. Schaap, ber. de heer Haagman 't Zand. Eenspan tuigpaarden open klasse 1. Sirus, eig. H. Spigt Den Burg, ber. J. N. Witte Den Burg, 2. Siny, eig./ber. J. Maars-Nierop, Beemster, 3. Melrose, eig./ber. p. Schaap, 't Zand. Eenspan tuigpaarden gereden door dames 1. Solina, eig. A. Meyerhof, Groot Schermer, ber. mej. A. Westerop, 2. Sirus, eig. H. Spigt, Den Burg, ber. C. C. Spigt-Witte Den Burg, 3. Sieni, eig. J. Maars Nierop, Beemster, ber. T. Maars Nierop-Coevert. Tweespan tuigpaarden open klasse 1. Alwin en Mercury eig. resp. J. N. Witte en W. Goënga, ber. J. N. Witte, 3. Hertog en Casper, eig./ber., P. Schaap 't Zand, 3. Odette en Tarzan, eig./ber. A. Brans Dzn. Shownummer 1. Randem: Alwin, Sirus en Saffier voor Tandemkar. Gereden door H. Spigt, Den Burg, 2. Zesspan: Duke, Hiborak, Kenniet, Lady, Lord en Sir voor presen tatiewagen. Gereden door J. Kiljan, Oosterend. Op zaterdag 5 september wordt in De Waal en omstreken het feit herdacht dat dit kleinste Texelse dorp 25 jaar in het bezit is van een dorpshuis. Die zaterdag zijn door de feestcommissie tal van activiteiten georganiseerd. „We gaan er een groot feest van maken", zegt Kees Zoetelief, lid van deze speciale feest commissie. Die feestcommissie bestaat verder uit R. Rikkenberg-de Porto, J. Witte, K. Licht, D. Kager-Witte en H. Kooger en is al geruime tijd druk bezig met de voorbereiding. Een aantal programma punten staat al vast. 's Morgens worden kinderspelen gehouden en 's middags zijn er spelen voor ouderen. Hierbij is het de bedoeling dat de bewoners van de oneven huisnummers in het strijdperk treden tegen bewoners van even huis nummers. „Ook mensen uit de omge ving van De Waal mogen meedoen. Het dorpshuis is ook voor hen een belang rijke gemeenschapsvoorziening", aldus Zoetelief. Voor de spelen 's middags kunnen de 'oneven huisnummers' zich opgeven bij Jan van Kralingen, Som- meltjesweg 3, De Waal telefoon 02220- 2069. De 'even' adspirant deelnemers kun nen terecht bij Frits Witte Hogereind 14 De Waal, telefoon 02220-4520. 's Avonds is er in dorpshuis De Wielewaal groot bal met medewerking van het amusementsorkest De Telstars. De Watersportvereniging Maritiem Den Helder organiseert zaterdag een toer- en wedstrijdtocht voor surfers van Den Helder naar Texel. De start voor wedstrijddeelnemers is om tien uur in Den Helder. De toertochtdeelnemers starten om kwart over tien. Alle deelnemers worden door de windsurfclub Texel met broodjes en koffie bij Dijkmanshuizen ontvangen. Liefhebbers voor deze tocht kunnen voor inschrijving of meer informatie terecht bij H. Boks, telefoon 02223-607. Vanmiddag is de veerboot 'Molengat' uit de dienst geweest in verband met de geluidsmetingen door TNO. Ook woensdag (morgen), donderdag en vrij dag is de dubbeldekker niet voor de veerdienst beschikbaar in verband met reparatiewerkzaamheden. Het betreft allerlei garantiewerk dat door Siemens, M.A.K. en andere firma's tegelijkertijd wordt uitgevoerd. Het reparatiewerk wordt woensdag en donderdag gedaan, waarna vrijdag wordt proefgevaren. Bakfiets dressuuraanwijzingen van Maitre Rien Mast leek het draaien en de gelijke ritmische loop van de paarden op dansen. Het publiek genoot zichtbaar van deze show en beloonde de deel nemers dan ook met een langdurig applaus.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5