Cjroen <2warts Jexels in het hart-, Fietspad Bernhardlaan wordt een twistpunt Gaat Traanroeier naar het PEN? FONTEINSNOL WORDT HOGER PROGRAMMA SCHOUWBURG EN BURG. DE KONING-HAL GEALLIEERD GESCHENK Zon, maan en hoog water Scouting Texel maakte prachtige reis naar Engeland Avondmuziek in oopsgezinde kerk Opsporing verzocht Collecte voor de kankerbestrijding Toeristendrukte neemt langzaam af Bootje weg Snelheidscontrole Geslaagd 94e JAARGANG NR. 9603 TEXELSE VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11 1790 AA no„ Burg telefoon (02220) 2741 b Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso: los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Op het gemeentelijk front bestaat verschil van mening over de vraag of de Bernhardlaan in Den Burg van een fietspad moet worden voorzien of niet. De commissie openbare werken had zich in het verleden voor een fietspad uitgesproken om op deze wijze de Bernhardlaan waarop nogal hard wordt gereden door automobilisten, veiliger te maken voor wielrijders. De gemeentelijke verkeers- commissie is het daar helemaal niet mee eens. Want een fietspad zou als gevolg hebben dat de automobilisten tot nog harder rijden worden uitgenodigd waardoor het gevaar voor overstekende kinderen aan zienlijk toeneemt. B en W hebben zich achter de mening van de verkeerscommissie geschaard en kwam daardoor lijnrecht tegenover de commissie openbare werken te staan. Deze commissie, zo bleek in de dinsdagmiddag gehouden vergadering, gaf echter geen krimp en liet blijken het totaal niet eens te zijn met het achterwege laten van het fietspad. Bij monde van voorzitter Gerard van der Kooi werd meegedeeld dat het lollege de Bernhardlaan wil reconstru- iren, wat inhoudt dat de weg zodanig :al worden veranderd dat deze minder jitnodigt tot hard rijden. Van een apart ietspad was niet alleen afgezien omdat lit tot hard rijden van de automobilisten :ou leiden, maar ook omdat ter weers- lijden van de Bernhardlaan parkeerstro- ten liggen die dan zouden moeten ver- *"|fwiinen. Die argumenten maakten ech- totaal geen indruk op de commis- iieleden. Vooral de heer J. C. Dros naakte heftig bezwaar. Van hem nochten de parkeerstroken best weg. ien fietspad is belangrijker, vooral om- lat de Bernhardlaan veel door fietsende cholieren wordt gebruikt. Dros vroeg ich af waarom dergelijke fietspaden aast straten in andere steden en lorpen wèl mogelijk zijn. Hij wees er 'erder op dat de bevolking duidelijk eeft laten blijken een fietspad te willen, lenk Beumkes onderschreef dit stand- iunt. Hij kondigde aan voor het fietspad zullen blijven strijden en desnoods in gemeenteraad met een desbetref- ind voorstel te komen. Te verwachten dat de meerderheid van de raad voor et fietspad is, zodat het zonde is om osten te maken met het voorbereiden an andere plannen. Ook de heer P. A. egers sprak zich uit voor het Bern- ardlaan-fietspad. Tegelijk kan de Bern- ardlaan zelf dan worden versmald 'aardoor deze niet meer tot hard rijden fnodigt. Directeur gemeentewerken J. van oorn herinnerde eraan dat de bewo- ers van de Bernhardlaan zich niet izeer ongerust maken over het lot van fietsers op de Bernhardlaan, maar ebben geijverd voor snelheidsbeper- mde maatregelen om de risico's voor overstekende kinderen kleiner te laken. Wat voor Beumkes aanleiding as er nogmaal op te wijzen dat dit doel itomatisch wordt bereikt als een fiets- id op een zodanige plaats wordt ilegd, dat de Bernhardlaan er smaller )or wordt. Esperantomonument De windwijzer op het Esperantomo- iment aan de Kogerstraat staat weer uurvast. De gemeente heeft ervoor izorgd dat het metalen ding dat enigs- is los was komen te staan, met een tra bout is vastgezet. Een andere mededeling was het ant- woord op de eerder gestelde vraag in hoeverre het voordelig is alle Texelse wegen zoveel mogelijk in één keer van een nieuwe slijtlaag te voorzien in plaats van telkens een stukje in de loop van een lange periode Desgevraagd had aannemer Daalder gezegd dat het slechts vijf procent scheelde in de kos ten. Lelijke muur Als huizen uit een bestaande rij worden weggebroken (zoals onlangs is gebeurd in de Warmoesstraat en de Hogerstraat-Gasthuisstraat) ontstaat vaak een zeer slordig beeld, omdat je dan aankijkt tegen de binnenwanden (beplakt met behang e.d.) van de voor malige huizen. In een vorige vergadering was gevraagd of de gemeente hiertegen kan optreden door van de eigenaar te eisen dat de zaak netjes wordt afge werkt. Dinsdagmiddag moest wethou der Van der Kooi zeggen dat de ge meente in deze geen machtmiddelen heeft. Optreden kan alleen als sprake is van gevaar voor de omgeving; uit wel standsoverwegingen is er niets tegen te doen en kan men alleen maar hopen dat de eigenaar zijn bouwplannen snel uit voert zodat de lelijke muren weer aan het oog worden onttrokken. De commissiewens om langs de Redoute mistplanken te plaatsen is doorgegeven aan het Waterschap, de beheerder van deze weg. Een andere mededeling was dat in het Krimbos afvalbakken worden geplaatst en dat op de Texelse fietspaden die daarvoor in aanmerking komen (o.a. het pad langs de Postweg) van een middenstreep worden voorzien. Ongeloof wekte de mededeling dat de reconstructie van het kruispunt Waal- derstraat-Wilhelminalaan (bij Albert Heijn) slechts 770.000,— heeft gekost. Volgens Dros moet het karwei, waar mee diverse mensen vele weken bezig zijn geweest, minstens twee keer zoveel hebben gevergd. Een waarderende opmerking die in de commissievergadering was te horen had betrekking op de voor fietsers bestemde strook die de gemeente op de ene helft van het in het bos gelegen gedeelte van de Dorpsstraat in De Koog heeft aange geven. De grens tussen autoweg en fietsstrook is niet alleen te zien maar ook te voelen; door ribbels. Fonteinsnol De uitkijktoren op de Fonteinsnol zal worden vernieuw en verhoogd. De toren is eigendom van de gemeente en in het gemeentelijke investeringsplan zal dan ook een bedrag voor dit doel worden opgenomen. De toren heeft veel van zijn aantrekkelijkheid verloren omdat de inmiddels hoger geworden dennebomen het zicht voor een groot deel belemmeren. Bovendien begint de toren verschijnselen van ouderdom te vertonen, waarmee de veiligheid in het geding is. Van gemeentewege is een apparaat aangeschaft waarmee het mogelijk is foutief geparkeerde auto's weg te sle pen zonder deze te beschadigen. Dit 76000,— kostende ,,tuig" heeft inmid dels al enkele keren dienstgedaan. Al eerder waren de juridische aspecten van het wegslepen geregeld door het vast stellen van de gemeentelijke wegsleep- regeling. Dat auto's zonder schade kun nen worden verplaatst is van groot belang omdat de gemeente voor even tuele schade volledig verantwoordelijk is. Weggesleepte auto's worden op het terrein van gemeentewerken gezet. De eigenaar moet voor het wegslepen 7200,— betalen. Het is denkbaar dat de sleepinstallatie naar de foutgeparkeerde auto wordt gedirigeerd als de eigenaar er juist aankomt. In dat geval worden alleen „voorrijkosten" in rekening ge bracht: 775, De Notaristuin .notaristuin" aan het Achterom in Den Burg wordt tot een openbaar parkje (lees verder op pagina 2) (aterdag wordt in de Doopsgezinde kvan Den Burg een concert gegeven >r de altzangeres Joukje de Vries uit ien met medewerking van organist P. iyma. :r wordt een programma van klassie- muziek gebracht, met werken van Bach, Handel en Dvorak. Organist yma zal enkele solostukken spelen, concert begint om 20.00 uur en irt ongeveer een uur. De te brengen ziekstukken zullen worden toege- t. Joukje de Vries heeft een prof- onele zangopleiding gehad en is r haar vele optredens geen onbe- de in de noordelijke provincies. De komende herfst en winter zullen in de schouwburg van Den Helder weer diverse theater-, cabaret- en andere voorstellingen worden gegeven. Het programma ziet er als volgt uit: Maan dag 21 september: concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest met medewerking van Vera Beths. Vrijdag 2 oktober: operette Der Zi geunerbaron. Woensdag 14 oktober: Nooy's volkstheater met ,,Oh Water- looplein". Dinsdag 10 november: Chi nees Ballet, Taiwan. Woensdag 18 november: The New York Harlem opera met ,,Porgy en Bess". Vrijdag 15 janu ari: toneelgroep Baal met „De zelf moordenaar". Vrijdag 26 februari: Ro bert Long en Leen Jongewaard in „Tot hiertoe". Donderdag 4 maart: Fons Jansen in „Zullen we handhaven". Woensdag 7 april: muziekgroep Flairck. Maandag 17 mei: musical „Amerika, Amerika" van Jos Brink. Op Texel zelf zullen bij voldoende belangstelling vier voorstellingen wor den gegeven. Vrijdag 16 oktober treedt in de burgemeester De Koninghal de cabaretgroep Sluijter, Meeberg en Meeberg op met het programma „Lansslinksewegen". Op zaterdag 13 februari volgt een optreden van de cabaretgroep „Nar" met het program ma „Zonder twijfel". Eind oktober of begin november is een optreden ge pland van de violiste Theodora Geraets met Martijn van der Horst (piano) in de muziekschool te Den Burg. En op zater dag 23 januari komt in de burgemeester De Koninghal de toneelgroep „De nieu we komedie" met „Toch hou ik van je". Het is een vorm van totaaltheater en handelt over allerlei vormen van ver slaving. Door de Welzijnsstichting zal huis aan huis een folder worden bezorgd met behulp waarvan men voor één of meer van de evenementen kan inschrijven. Zoals gebruikelijk zullen weer extra boten worden ingezet om de voor stellingen in Den Helder te kunnen be zoeken. Van de voorstellingen aldaar waarvoor van Texelse zijde de minste belangstelling blijkt te bestaan zal er één niet worden voorzien van een extra boot. De politie is al enige tijd op zoek naar een Belgische familie die wegens fami- lieonstandigheden naar huis moet ko men. De verblijfplaats van de Belgen is niet bekend, maar ze moeten op Texel op vakantie zijn. Ze rijden in een grijze Mitsubitschi met het (Belgische) kente ken R-185-A. Wie inlichtingen kan ge ven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het politiebureau. Deze en volgende week wordt op Texel gecollecteerd voor het Koningin Wilhelmina Fonds, een instelling die zich al vele jaren inzet voor kanker bestrijding. Volgens het KWF blijft een speciale collecte nodig omdat in voor gaande jaren veel, belangrijke projecten op dit gebied door collectebijdragen zijn opgezet en ondersteund. In 1979 bedroegen de totaal ont vangsten van het Wilhelmina Fonds ongeveer 25 miljoen gulden. Een derde van dit bedrag is toen opgebracht door Het aantal toeristen op Texel neemt sinds twee weken gestaag af. Het ziet er echter naar uit dat het tot begin sep tember nog behoorlijk druk zal blijven, waardoor de late start van het seizoen 1981 voor een belangrijk deel zal worden goedgemaakt. Het drukst was het op 4 augustus. Op die dag steeg het aantal „vreemde" auto's op Texel (nog altijd een van de meest betrouwbare indicaties) tot 8828. Deze piek was groter dan die van vorig jaar. Toen werden op de drukste dag van het seizoen (26 juli) 8329 vreemde auto's geregistreerd. Op 9 augustus j.l. was het aantal auto's van vakantiegangers alweer gezakt tot 8229 en momenteel is de stand ongeveer 7400 Zaterdag j.l. was voor TESO de drukste dag van het seizoen. Er werden toen 2943 auto's naar Texel gebracht. Maar omdat in de dagen ervoor en erna nog belangrijk meer auto's in de andere richting gingen, had dit geen groei van het aantal verblijfsrecreanten tot gevolg. TESO moest zaterdagavond één extra reis maken om het totale vervoers aanbod te kunnen verwerken. Op de drukste dag vorig jaar werden 2043 auto's op één dag overgezet. Het is nog veel te vroeg om op grond van bovenstaande cijfers te concluderen dat Texel een goed seizoen beleeft. De vreugde over de betrekkelijk grote en lang aanhoudende drukte wordt stevig getemperd door het feit dat de toeristen heel wat zuiniger met hun centen omspringen dan in vorige jaren waar door de omzetten in veel horecabedrij ven, winkels en andere ondernemingen die het direct of indirect van het toe risme moeten hebben nogal tegenval len. Woensdagmorgen kreeg de politie bericht van een Duitse toerist dat zijn boot „Kitty" weg was. Het bootje had een ligplaats bij de dijk van De Cocks- dorp. De kustwacht werd door de politie ingeschakeld en deze bleek het oranje- witte scheepje met een 20 pk motor waargenomen te hebben in het Foks- diep. De rijkspolitie te water zal pro beren het scheepje naar de kust te slepen. Waarschijnlijk is de „Kitty" los geslagen de jaarlijke collecte. Voor 1981 verwacht het KWF een bedrag van 39 miljoen nodig te hebben. Dit bedrag is voor namelijk nodig ter financiering van pro jecten op het terrein van wetenschap pelijk onderzoek, voorzorg begeleiding en voorlichting. Daarnaast heeft het fonds aanzienlijke financiële verplich tingen op zich genomen van speciale projecten zoals het wetenschappelijke programma van het Nederlandse Kanker Instituut in Amsterdam en het Rotter damse Radio- Therapeutisch Instituut. Deze en andere projecten in het land duren meestal vier jaar. „Dit betekent in feite", aldus het Fonds, „dat vele tientallen miljoenen guldens al op papier zijn toegezegd, maar de strijd tegen kanker moet doorgaan." Bijna veertig procent van alle kankerpatiënten ge neest. Het Koningin Wilhelmina Fonds stelt alles in het werk om dat percentage op te voeren. Dinsdag voerde de politie twee snel heidscontroles uit. Eén op de Pontweg en één bij De Koog. In totaal werden vijftien automobilisten geverbaliseerd wegens te hard rijden. Als geschenk voor het jubilerende fanfarekorps heeft de Verenigde Schil derscoöperatie tde geallieerdenaan geboden het repetitiegebouw aan de Witte Krulslean In Den Burg helemaal opnieuw te schilderen. Een groot deel van het vrij Ingrijpende karwei Is in middels voltooid. Het uit het eind van de twintiger jaren daterende houtrijke ge bouw riet er straks weer als nieuw uit. Het geschenk vertegenwoordigt aan materiaal en manuren een waarde van enkele duizenden guldens. De foto werd gemaakt toen de schilders bezig waren met het afbranden van de oude verflaag. Elly Huisman en Defre Eelman zijn in Alkmaar geslaagd voor de opleiding Middelbaar Beroeps Onderwijs Civiele diensten. De zon komt 21 augustus op om 6.33 uur en gaat onder om 20.52 uur. Maan: 22 aug. L.K., 29 aug. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 augustus 0.34 en 13.24 Zaterdag 22 augustus 0.57 en 13.55 Zondag 23 augustus 1.30 en 14.36 Maandag 24 augustus 2.25 en 15.38 Dinsdag 25 augustus 3.54 en 17.07 Woensdag 26 augustus 5.41 en 18 49 Donderdag 27 augustus 7.20 en 20.17 Vrijdag 28 augustus 8.31 en 21.23 Zaterdag 29 augustus 9.21 en 22.08 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Scouting Texel heeft met 52 verken ners, gidsen, rowans en sherpa's een tiendaagse reis gemaakt naar Engeland. Ze hebben zich daar niet alleen onder uitstekende weersomstandigheden pri ma vermaakt, maar ook vele contacten gelegd, vooral met Engelse padvinders waarmee zij samen op hetzelfde terrein kampeerden. De groep reisde per AOT-bus (vaardig bestuurd door J. Kager) en maakte de oversteek vanuit Zeebrugge. De vaste verblijfplaats was een terrein te Nacton, vlak bij Ipswich waar de jongens en meisjes met hun begeleiders vrijdag avond 8 augustus omstreeks elf uur arriveerden. Zaterdag werd de omge ving verkend en werd een tien kilometer lange wandeling gemaakt dwars door landerijen en dorpjes. Maandag werd Londen bezocht waar onder meer het Baden Powelhuis werd bezocht alsmede allerlei bekende bezienswaardigheden zoals de Tower. Dinsdag, toen het zeer warm was, werd besteed aan strandbe- zoek en woensdag ging het naar de universiteitsstad Cambridge waar onder meer de botanische tuin, het Scott- museum en het archeologisch museum werden bezocht. De jeugdige Texelaars waren zeer onder de indruk van de Engelse hoffelijkheid en hulpvaardig heid, o.a. toen de bus midden in een straat min of meer vast kwam te zitten, maar weer vriendelijk werd vlotgeloodst zonder geschreeuw of boze woorden. Donderdag werd weer een lange wandeling gemaakt in de omgeving van Ipswich. De rowans en sherpa's deden mee aan een dropping. Ze werden zes tien kilometer ver weg gebracht en slaagden erin binnen drie uur in het kamp terug te zijn. Dezelfde dag werd ook contact gelegd met gidsen uit Ips wich. Er werd een hutspotmaaltijd ge maakt waarvan met 75 personen werd gegeten in opperbeste sfeer, waarbij van een taalbarrière nauwelijks sprake was. Vrijdag werd onder meer langdurig gereden in een dubbeldeksbus en de zaterdag was nodig voor het opbreken van het kamp en andere werkzaamhe den die met het vertrek verband hielden. Daarbij hoorde ook het afscheid nemen van de Engelse padvinders, waarmee adressen en zelfs geschenken werden uitgewisseld. Het contact met de Engel sen zal op zijn minst op schriftelijke wijze in stand worden gehouden, maar het is niet uitgesloten dat Scouting Texel ooit nog eens een dergelijke reis maakt. „Het was eigenlijk tekort", aldus de heer Slijderink van Scouting Texei. „We zouden er nog eens heen moeten. Het was tamelijk kostbaar, maar het was het geld meer dan waard, want het was een onvergetelijke belevenis."

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1