Cjroen 2rwartsJ~exelsin het harL, Helemaal geen surfers op de dijkstrandjes! Massale barbecue in het Horntje Dorpscommissies Oosterend en De Waai: Dieven snel gepakt dank zij speurwerk van Boy (12) Dak gesloopt uit protest Aktie tegen illegale borden in volle gang Landing mariniers op strand De Koog Barbecuetocht Razende Bol Nota emancipatiebeleid ter inzage Fabiola definitief Nederlands kampioen Fietstas leeggestolen 11 94o JAARGANG NR. 9604 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 edactie- Harry de Graaf, Pelikaan 75, tel. I02228I 266, Frits eutick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en lans Oosterhof, Weverstraat 31, Den Burg, tel (02220) 4988 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs A15,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De dorpscommissies van De Waal en Oosterend willen dat iet gemeentebestuur de windsurfsport op en bij de dijkstrand- es van Nieuweschild en Dijkmanshuizen helemaal verbiedt. Ze vinden dat deze strandjes, die vooral voor de jeugd van de genoemde dorpen van groot belang zijn, gereserveerd moeten worden voor zwemmers. Surf- en andere watersportactiviteit met joten veroorzaakt onrust en onveiligheid waardoor de ouders lun kinderen niet langer zonder toezicht naar deze strandjes kunnen laten gaan. De dorpscommissies voelen niets voor het afstaan van een deel van „hun" strandjes aan de surfsport; in de situatie van vóór de dijkverzwaring toen de strandjes belangrijk groter waren had dat wellicht nog wel gekund. Het standpunt van de dorpscommis- es wijkt dus af van hetgeen burge- neester en wethouders onlangs naar ioren hebben gebracht in hun nota .kleine watersport". De wens om de lijkstrandjes surfvrij te houden werd loor Siem Plaatsman van de dorps- ommissie De Waal naar voren gebracht n de donderdagavond gehouden ver- ladering sectie sport, recreatie en licha- nelijke opvoeding (SRLO) van de Wel- ijnsstichting Texel. Hij zei niets te 'oelen voor de door b en w voor- lestelde tweedeling van de strandjes. )e surfers moeten helemaal weg want 'an oudsher worden de strandjes door je kinderen van De Waal en Oosterend jebruikt die zich daar veilig konden ermaken zonder dat toezicht nodig vas. Sinds enkele jaren is de toestand >p de strandjes echter aanzienlijk ver- ilechterd. Zwemmers en surfers zitten etrterlijk in eikaars vaarwater. De dorps- ommissies willen de oude situatie lersteld zien. De heer Jan Drijver, van Ie dorpscommissie Oosterend sloot zich lierbij aan en sprak er zijn twijfel over uit if de windsurfers de dijkstrandjes echt rodig hebben. Van de voorzitter en de ecretaris van de windsurfclub zei hij ernomen te hebben dat de surfers ook lest direct vanaf de dijk het water in :unnen. Zoals bekend is de Werkgroep Wa- ersport van de Texelse Sportraad ook i het geweer gekomen tegen de nota Kleine Watersport". De werkgroep wil eel ruimere mogelijkheden voor de vatersport dan b en w in hun nota ladden voorgesteld. Met uitzondering an de heren Plaatsman en Drijver be- uigden donderdagavond alle leden van esektie SRLO adhesie aan de reactie an de werkgroep. Ter toelichting van iet standpunt van de werkgroep bracht lan Keijser naar voren dat b en w de lestaande situatie wat betreft de kleine ratersport rond Texel niet goed hebben leïnventariseerd. Er is nogal wat ver aten en verward. Betreurd werd dat b n w niet alle watersporters in hun «schouwing hebben betrokken. In de ota wordt bijv. nergens gerept over de ootjes waarmee de sportvisserij wordt leoefend. Dat kan straks tot scheve erhoudingen leiden. De sektie SRLO wordt betrokken bij Ie inrichting van het artikel 11-gebied overdekte en andere recreatieve voor- ieningen) in De Koog. Daartoe is de ommissie uitgenodigd om op 2 sep- ember in het Architektenburo Jan 'isser bijeen te komen. Crossterrein De Watersportvereniging voelt niets oorwijziging vande tijden waarop in iet zand- en kleidepot bij de haven van Oudeschild gecrosst mag worden. De thans vastgestelde tijden zijn voor veel crossers nogal ongelukkig. Die tijden zijn vastgesteld nadat over het gebruik als crossterrein van het zand- en klei depot problemen waren gerezen tus sen de crossers en de Watersportver eniging. De vereniging had bezwaar tegen de overlast van de motoren voor de in de haven verblijvende water sporters.Het laatste woord over dit onderwerp is echter nog niet gezegd. Na 1 september kan opnieuw worden gepraat en mogelijk leidt dat tot een gewijzigde regeling. In de winterperiode schijnt het weinig uit te maken op welke tijden er wordt gecrosst omdat de jachthaven dan maar weinig wordt gebruikt. In de vergadering van donder dag deed Martin Jansen de suggestie om te trachten een crossbaan in te richten op het militaire terrein van De Mok. Hier is toch al veel lawaai. Dit werd echter geen haalbare kaart geacht. De provincie heeft metingen uitgevoerd om te bepalen of een officieel cros- terrein bij het vliegveld mogelijk is in verband met de wettelijke bepalingen met betrekking tot de geluidshinder. De geluidshinder is thans nog de enige barriere die de inrichting van het achter De Halm aan de Slufterweg gelegen terrein in de weg staat. Het pachten en ontsluiten van dit stuk land heeft geen problemen. Het resultaat van de provin ciale metingen is nog niet bekend. Als de bevindingen gunstig zijn zal een crossterrein kunnen worden aangelegd, dat maximaal vijf uren per week mag worden gebruikt. Een permanent te gebruiken crossterrein vergt zodanig in grijpende voorzieningen om het geluid af te schermen, dat dit niet als haalbare kaart kan worden beschouwd. Overi gens zal het crossterrein moeten vol doen aan de bepalingen van de hinder wet en de ontgrondingswet. Wielercircuit Er lijkt schot te komen in de plannen voor de aanleg van een wielercircuit rond het Boysveld in het sportcomplex van Den Burg. Men wil de aanleg combineren met andere wenselijkheden zoals atletiekvoorzieningen en een ver hard trainingsveld, dat naast voetbal ook voor softbal, honkbal, handbal e.d. kan worden gebruikt. De afdeling ruim telijke ordening van de gemeente zal een plan maken dat eind deze maand klaar zal zijn. 8egin september zal onder meer met de Wielervereniging over dit onder werp worden vergaderd. Molenkoog De agenda van de vergadering van de sektie SRLO vermeldde ook behande ling van het plan van de zwembad commissie om het bad ,,Molenkooa" Sinds woensdag is de politie bezig op te treden tegen illegale reclame en verwijzingsborden in zowel het buitengebied als de bebouwde kom. Nauw wordt daarbij samengewerkt met de gemeente, die voorafgaand aan de aktie onlangs in de rubriek „Van het raadhuis" in deze krant heeft gewaarschuwd dat voor borden vergunning nodig is en aan de voorwaarden waaraan men moet voldoen om voor vergunning in aan merking te komen. Op de eerste controledag vielen al elf processen verbaal. De illegale borden werden daarbij in beslag geno men. Opgetreden werd in 't Horntje, bij Den Hoorn, Den Burg en De Koog. De rest van het eiland komt spoedig aan bod, eerst het buitengebied en vervol gens de dorpen. Vooral dank zij de oplettendheid en speurzin van de 12-jarige Boy Hofker uit Den Burg is de politie er zaterdag in geslaagd enkele jongens uit Utrecht aan te houden, die voor ruim f4000, aan horloges en sieraden hadden gestolen bij juwelier Martin Tromp in de Wever straat. De activiteiten die vorige week oder auspiciën van De Koog Pro- notion zouden plaatsvinden op het trand van De Koog en toen moes- en worden afgelast wegens het 'echte weer, zijn verplaatst naar kinderdag a.s. Het aangekondigde kogramma zal dan alsnog worden fgwerkt; alleen de demonstratie net het whippertoestel kan niet k>orgaan. Dat betekent dat kan vorden gerekend op een landing loor mariniers, het redden van een drenkeling" door een helicopter, Mrachutespringen en mogelijk nog mdere attracties. Begonnen wordt kn 14.00 uur. Boy Hofker Boy had 's morgens om half elf gezien dat een jongeman in de winkel de kostbaarheden weggriste, terwijl zijn kameraden het winkelpersoneel aan de praat hielden. Onmiddellijk nadat de knaap was vertrokken, stelde hij Tromp op de hoogte, waarop deze samen met Boy in de auto stapte om achter de dief aan te gaan. De gezochte jonge man werd gevonden in het park, waar hij op zijn maten stond te wachten. Bij nadering van zijn achtervolgers ging hij er vandoor en was op een gegeven mo ment spoorloos. De politie werd op de hoogte gesteld, zodat ook deze in aktie kwam. Boy Hofker bleef intussen speu ren en kwam ergens de groep jongens tegen die hij onmiddellijk herkende. Hij volgde behoedzaam en kwam er aldus achter dat de Utrechters opereerden vanuit een auto die bij de Burgerhout straat was geparkeerd. Tromp had inmiddels zijn collega-winkelier A. Mantje opgebeld met de waarschuwing dat een groepje jongens bezig was met winkeldiefstallen. Korte tijd later meen de Mantje de gezochte jongens in zijn winkel te signaleren. Hij waarschuwde de politie. Op grond van dit bericht en de gegevens van Boy Hofker kon de politie de gezochten snel localiseren. De dader van de diefstal werd herkend en aangehouden. Hij ontkende aanvan kelijk alles. In de tas die hij bij zich droeg zat niets, zodat bewijsstukken leken te ontbreken. De politie vond echter een van de juwelier afkomstig stuk verpakkingsmatariaal, dat de jon gens in de buurt van hun auto in een rioolput hadden gegooid. Het lukte uit eindelijk de jongen, die 's morgens de spullen had gestolen tot een bekentenis te brengen; de gestolen artikelen zaten bijna allemaal in de auto. Later werd ook nog een armband gevonden in de tuin van de naast het politiebureau wo nende familie Harting. Blijkbaar heeft een van de jongens bij vertrek of aan komst bij het politiebureau zich van een bewijsstuk willen ontdoen. De aange houdenen, in leeftijd variërend van 15 tot 18 jaar, waren goede bekenden van de gemeentepolitie van Utrecht. Ze hoorden tot een zg. opvanggroep die onder leiding op Texel verbleef. Juwelier Martin Tromp heeft zijn erkentelijkheid voor het optreden van Boy Hofker tot uitdrukking gebracht door het sturen van een taart. Een soortgelijk huldeblijk viel ten deel aan mensen van de firma Mantje, die ook bij de opsporingsaktie betrokken waren geweest. van een overkapping te voorzien. Er viel echter niets te behandelen want van gemeentewege moet nog kommentaar op het plan worden geleverd. Het gemeentelijke oordeel zal aan de be trokken organisaties worden toege stuurd zoals de RST, sportraad, zwem vereniging etc. Het wekt bevreemding dat momenteel twee verschillende in stanties plannen ontwikkelen voor het bad Molenkoog", zonder dat deze onderling voeling houden. Adjuct- directeur C.Koorn van de Recreatie stichting vertelde donderdag dat de RST officieel niets weet van de plannen van de zwembadcommissie. Ze moeten nog bij ons komen. We hebben over de overkapping alleen gelezen in de Texel se Courant." De RST ontwikkelt intus sen plannen voor een nieuw open 16 x 25 meter bad, een springkuil en drie tennisbanen. De heer Koorn wees op de plannen om in het artikel 11-gebied in De Koog een overdekt zwembad te maken en liet blijken dat twee overdekte zwemvoorzieningen op Texel wel eens te veel van het goede zouden kunnen zijn. De heer P.R.Blankenvoort zei dat de ambtelijke adviezen over de zwem badoverkapping eind deze maand ge reed zijn. Tevens zal dan duidelijk worden inhoeverre de verschillende plannen elkaar doorkruisen. De Watersportvereniging Texel gaat zaterdag naar de Razende Bol om daar te barbecuen en te over nachten. Het is de bedoeling om twee uur te vertrekken vanuit de haven van Oudeschild. Deelnemers moeten zelf etenswaren, drank e.d. meenemen en ook tenten die op de zandplaat geplaatst kunnen worden. Voor verdere inlichtingen kan men terecht bij H. Collou, telefoon (02220) 2634. De politie heeft woensdag een in woner van Den Burg aangehouden en tegen hem proces verbaal opge maakt wegens vernieling. De man was op het dak geklommen van de woning in de Zwaanstraat die hij van de gemeente huurt en had 800 dak pannen naar beneden gegooid. Het was een uiting van protest omdat het dak lekte en de gemeente nog geen gevolg had gegeven aan het verzoek om reparatie. De actie was geen verrassing, want de echtgenote van de man had omstreeks negen uur 's avonds naar de politie gebeld met de mededeling: ,,We gaan het huis slopen, want we regenen eruit". De politie reageerde kalmerend op deze boodschap en kreeg de indruk dat het wel los zou lopen. Een uur later kreeg de politie van een voorbijganger de mededeling dat de man inderdaad was begonnen met het naar beneden gooien van de dakpannen. Er werd toen snel ingegrepen. De man was van plan ook schade toe te brengen aan het raadhuis. De politie trof hem achter het raadhuis aan met een hamer en was juist op tijd om erger te voorkomen. Gemeentewerken heeft inmiddels nieuwe pannen op het dak gelegd. Gezelligheid en verbroedering vierden zaterdagavond hoogtij in de grote schuur van „Fak Fak" toen daar bijna alle inwoners van de woonkern het Horntje een barbe cuet eest hadden. Er waren zo'n tachtig personen van de fmeest uit eenlopende leeftijden, zowel men sen die ai tien jaar of langer in 't Horntje wonen als nieuwkomers die nog bezig zijn te wennen aan deze omgeving. Voor de meeste Texe laars mag 't Horntje een vergeten uithoek zijn, waarvan men zich niet kan voorstellen dat de bewoners een hechte gemeenschap vormen, maar de feiten zijn anders. Zonder dat daar een of ander overheids initiatief aan ten grondslag ligt, doen de bewoners van 't Horntje [zijn dat ,,Hornderssuccesvolle pogingen om de onderlinge banden aan te halen door elkaar van dienst te zijn en door af en toe iets gezamenlijks" te organiseren. Dat proces is al jaren gaande. Het ver klaart dat de inwoners van deze woonkern zich allesbehalve verlaten voelen en bijna allemaal best tevre den zijn, ook al zijn er onder hen velen die destijds niet erg enthou siast naar Het Horntje kwamen, maar min of meer noodgedwongen handelden omdat ergens anders op Texel geen woningen waren. Er is nu een zeer gemeleerde gemeen schap met naar verhouding veel jonge mensen: boeren, nioz-biolo- gen, politiemensen etc. Een van hen is mevrouw Rood, die enkele jaren geleden met haar man wachtmeester bij de Texelse Rijks politie] vanuit het bedrijvige en cul- tuurrijke Alkmaar naar 't Horntje kwam. Ze heeft daarvan nog geen moment spijt gehad. ,,Het is hier heerlijk. We zouden nooit meer terug willen.Het echtpaar Rood was nauw betrokken bij de organi satie van de barbecue. We moe ten op deze manier ons steentje bijdragen aan de leefbaarheid. Aanvankelijk zou het feest in de openlucht worden gehouden, maar de weersomstandigheden maakten het verstandiger om het gebeuren overdekt te laten plaatsvinden. De schuur van Piet van Leeuwen bleek een ideale gelegenheid. Als zit plaatsen werden stropakken neer gelegd, en de lange barbecu'e zelf waren simpel gemaakt van beton blokken, bakstenen en roosters. De deelnemers moesten zelfs vlees en andere etenswaren meebrengen en betaalden voor het houtskool f3,00 per persoon. De foto geeft een overzicht van een deel van de „zaal". Van 17 augustus 1981 tot 1 oktober 1981 ligt de ontwerp-nota emancipatie beleid van de provincie Noordholland ter visie in het raadhuis, de openbare bi bliotheek en bij de provinciale griffie. In deze periode kunnen schriftelijke reac ties worden ingediend. Deze moeten worden gericht aan Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. In de ontwerp-nota wordt een groot aantal maatregelen en aanbevelingen voorgesteld op vrijwel alle terreinen waarvoor de provincie verantwoordelijkheid draagt. Het doel is emancipatieontwikkelingen op die ter reinen te stimuleren. Het emancipatie beleid zoals het in de nota wordt voor gesteld draait om zaken als wonen, werken, vrije tijd, maatschappelijk, li chamelijk en geestelijk welzijn, onder wijs, scholing en vorming, cultuur. Ook aan het eigen personeelbeleid van de provincie wordt in de nota aandacht besteed. Er zullen in september infor matiebijeenkomsten (in Purmerend, Schagen, Hilversum en Haarlem) wor den gehouden waar aan leden van gedeputeerde staten vragen kunnen worden gesteld. De nota is tegen kost prijs te krijgen (f5, exclusief porto- kostenlbij de provincie (tel.023-163426). Een samenvatting van de nota is gratis via genoemd telefoonnummer eveneens aan te vragen. De zwart-zilveren dwergschnauzer Fabiola vom Hausberg, eigendom van mevrouw G. A. Flapper-van Twisk, is zondag definitief Nederlands kam pioen geworden. Dat gebeurde op de internationale kampioenstentoonstelling voor honden van alle rassen, georgani seerd door de Kynologenclub Rotter dam. Een Duitse vrouw, die woensdag bij de Slufter even haar fiets onbeheerd had gelaten, merkte bij terugkomst dat uit de fietstas een fotocamera, verre kijker en een zwarte lederen tas waren gestolen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1