Kasko wil ook kleine woningen in de Mars lepeziekte moeilijk te bestrijden door onwetendheid □lUJP ,0 TELEFONISCHE HULPDIENST NU DAG EN NACHT BEREIKBAAR: 072 -155555 i i-. i 4« Extra voorstelling Op de Bonnefooi Soli Deo Gloria hervat repetities Herengymnastiek ampeerweekend van Zwemclub Oefenwedstrijd ZDH Bordenaktie gaat verder RIJDAG 23 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 I I I I I II 11 Doorsnede Hompen bc>( I Upuken wonen kamer wonen 25.52 m1 (berging) Ue.uke ri\ kamer) overloop douche oonkeuken uilbr«idn1g) kamei keuken 7.? vn1 (wonen) (wonen) portaal borde s Begane grond Eerste verdieping In het bestaande plan voor een groep eengezinswoningen wil Ie Coöperatieve Woningbouwvereniging De Mars U.A. (opge- icht door Kasko Texel) ook de bouw van een twintigtal tleinere woningen voor één- en tweepersoons huishoudens nogelijk maken. Het bijzondere van deze koopwoningen is dat e op betrekkelijk eenvoudige wijze naderhand kunnen worden erg root. Behoefte aan kleine woningen onder >oral jongeren blijkt herhaaldelijk. Deze ngeren willen eigen woonruimte maar aan nog aan het begin van hun leven carrière en zijn niet in staat hun tekomstige woonbehoefte te bepalen, in betaalbare huurwoning wordt voor ize catagorie dan ook meestal de beste ilossing gevonden. Toch blijken ook in koopsector aantrekkelijke mogelijk- iden te zijn voor deze groep woning- ekenden. Revuegroep „Op de Bonnefooi" ieft wegens grote publieke belang- alling voor de voorgaande voor- ellingen maandagavond 31 augus- s een extra opvoering van de zo- or.evue „Op vakantie". De voorstelling is in de Waldhoorn begint om 21.00 uur. Kaarten zijn in voorverkoop te bestellen op tele- innummer (02226) 515. Maandag naf 16.00 uur op telefoonnummer !226) 586 en 's avonds aan de zaal. entree is vijf gulden Dinsdag 1 september beginnen weer repetities van het zangkoor Soli Deo oria: om 20.00 uur in de School met Bijbel in Oosterend. Het koor, dat aag medewerking verleent aan kerk- insten en ook optreedt in bejaarden- izen e.d., kan nog nieuwe leden ge- Jiken. Wie mee wil zingen kan zich op repetitieavonden aanmelden. De coöperatie De Mars heeft als doel woningen bouwen die zoveel mogelijk zijn aangepast aan de individuele wen sen, ook in de toekomst. Mensen ver anderen en vandaag heeft men andere behoeften dan over een paar jaar. Koophuizen zouden dus met de bewo ners moeten „meegroeien." De door de bouwvereniging gekozen architekt Jef Reintjes uit Amsterdam heeft een bouwsysteem uitgedacht dat op een voudige wijze uitbreidingen mogelijk maakt die een behoorlijke volume ver groting van het huis opleveren. Het door hem ontwikkelde basismodel dat tegen een scherpe prijs kan worden gebouwd is op zichzelf al royaal maar de uitbrei dingsmogelijkheden zitten er als het ware „ingebakken". De woonlasten zijn laag omdat de gunstigste rijkspremie voor de woning van toepassing is. hoe minder men verdient des te hoger is de rijksbijdrage. In het gunstigste geval (bij een bruto inkomen van maximaal f32.500,krijgt men het eerste jaar f10.900,premie. De coöperatieve bouwvereniging beschikt over een fi nanciële werkgroep, die desgewenst nauwkeurig voorrekent hoe de financi ële situatie in een bepaald geval komt te liggen. Isolatie Het wonen kan ook duur worden door energieverbruik. Er moet rekening mee gehouden worden dat het aardgas in 1985 meer dan een gulden per kubieke meter zal kosten, zodat veel geld kan worden bespaard door ver gaand te isoleren. De bedoeling is dat de woningen niet meer dan ongeveer 2000 m 3 gas per jaar gebruiken (voor cv, voor koken en voor warmwater); dat is onge veer 60% van het gebruik in een gemid delde normale woning, üm dat te berei ken wordt niet traditioneel gebouwd maar wordt houtskeletbouw toegepast. Wat de voortgang van het coöperatie project betreft, kan gemeld worden dat op korte termijn een aannemer zal worden aangetrokken. Als het bestem mingsplan niet teveel vertraging onder vindt kan eind 1982 met de bouw wor den begonnen. Op de bouwplaats in het Marsgebied zelf zal dan nog niets te zien zijn, want de eerste maanden wordt uit sluitend in de fabriek gebouwd. Vrijdagavond 4 september houdt de vereniging een film- en dia-avond over houtskeletbouw, aanvang 20.00 uur in dorpshuis De Oude ULO. Daar bestaat voor belangstellenden tevens gelegen heid nadere informatie te krijgen. Verder is het mogelijk dagelijks kontakt op te nemen met de vereniging door het secretariaat te benaderen: Kogerstraat 62 te Den Burg, telefoon 02220-4702 tussen 19.00 en 21.00 uur. Tekening van het basismodel van de makke lijk uit te breiden kleine woning. De inhoud is 240 kubieke meter. De kostprijs ligt rond de f100.000,- alles inbegrepen. Dat komt neer op een maandlast van slecht 1150,— voor inkomens tot f32.500,— daarboven oplopend (of f550,—. Er kan 270 m' aan uitbreiding worden toegevoegd, waardoor de prijs ongeveer f115.000,— wordt, resulterend in een maandelijkse last van f170,— tot f625,—. Net als in vorige jaren blijkt de animo voor herengymnastiek in de buitendor pen tegen te vallen. Volgens de gym- leiding een „trieste" zaak omdat het werken aan conditie en de spieren soe pel houden voor deze groep zeker belangrijk is. „Met vier of vijf man is het onmogelijk om tijdens de les een partijtje volleybal of voetbal te spelen. We doen geen moeilijke oefeningen aan toestellen maar concentreren ons op het soepel houden van de spieren" aldus gymleraar Peter Vos. Volgens Vos is het meedoen aan de eerste paar lessen geheel vrijblijvend. „Een ieder kan dan kijken of deze vorm van bewe gen hem bevalt". De uren van herengymnastiek zijn: Oosterend donderdagavond van 21.30 tot 22.30 uur; Den Hoorn dinsdag avond van 20.15 tot 21.15 uur; De Cocksdorp maandagavond van 20.00 tot 21.00 uur. „In Den Burg trof Ik laatst in een hele buurt iepeziekte aan. De ziekte was overgebracht door mensen die met ongeschild iepenhout liepen te sjou wen." Dit zegt W. Trap uit Oosterend die namens de Plantenziektenkundige dienst uit Wageningen is belast met bestrijding van boomziekten. Door deze instantie. Staatsbosbeheer en de ge meentelijke plantsoenendienst wordt zorgvuldig controle uitgeoefend op de ziekteverspreiding. „Mensen betreuren het vaak dat in hun voortuin een iep afsterft terwijl de oorzaak van deze sterfte in de achtertuin ligt in de vorm van ongeschild brandhout", aldus Trap. De sfeerbrengende openhaard en de onwetendheid hoe met iepenhout om te springen is de laatste jaren ook op Texel mede oorzaak van een voortwoekeren de iepeziekte. „Er moeten dit jaar niet meer bomen opgeruimd worden dan vemclub ZPC TX 71 houdt op rdag 12 en zondag 13 september kampeerweekend op de speel- le bij Zwembad Molenkoog. dit weekend kunnen alle leden doen en naast het kamperen n er allerlei sportieve aktiviteiten let programma. Er worden o.a. srlinge zwemwedstrijden en een amp gehouden. et-leden van de zwemclub kunnen agmorgen 13 september in het nbad terecht om deel te nemen enkele programma-onderdelen. i kunnen ze de sfeer in onze liging eens proeven", aldus Dik r van TX 71. Tijdens de zwemvier- se. die deze week wordt gehouaen, is de zwemclub naast het bad aanwezig met enkele stalletjes waarin o.a. etenswaren, boeken, stickers, T-shirts ed. worden verkocht. Op 26 september wordt er in Egmond aan Zee een zogenaamde „all- in" dag gehouden voor zwemclubleden van 7 tot 15 jaar. Het programma begint zaterdagmorgen om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Het zwemge beuren omvat wedstrijden, kreatieve opdrachten, spelletjes in de sporthal etc. Deelname aan deze dag kost f6, Voor inlichtingen kan men terecht bij het bestuur. 27 september sluit het zwembad en traditioneel ver zorgt de zwemclub dan weer een „sluitingshappening". Voor de kleine kermis van donderdag en vrijdag a.s. zoekt de zwemclub nog oude boeken en strips. De spullen worden opgehaald als men (02220) 3321, (02220) 3571 of (02220) 3873 belt. De Stichting Telefonische Hulp dienst Noord-Holland-Noord gaat per 1 september a.s. over op een konti- nue-dienst. Naast deze 24 uurs-be reikbaarheid komt er een centraal telefoonnummer in Alkmaar. Het nieuwe alarmnummer wordt dan (072) 155555. Vanaf 1 september zal het voor mensen in geestelijke en sociale nood mogelijk zijn 24 uur per dag telefonisch in kontakt te treden met een van de medewerkers. Voorheen was de THD (afkorting voor Teledfo- nische Hulpdienst) slechts in de avond- en nachturen en in het weekend overdag te bereiken. Het kontakt kan bestaan uit het luis teren naar de opbeller of het geven van informatie over andere hulporganisa ties. Met luisteren wordt niet alleen een open oor bedoeld, maar ook het juist kunnen inspelen op de emoties van de hulpvrager. Het verwijzen naar andere hulpverleningsorganisaties is daarbij soms noodzakelijk, omdat de anonimiteit van zowel de beller als de medewerker van de THD uitgangs punt van de organisatie is. Als iemand niet genoeg heeft aan telefonisch kon takt, dan moet er een adres gevonden worden, waar de hulpvrager kan aan kloppen. De hulpverlener heeft hiertoe een „sociale kaart" naast de telefoon liggen. Niet nieuw Het verschijnsel „telefonische hulp dienst" is niet zo nieuw. In 1953 werd in London de eerste THD ter wereld opgericht. In 1958 volgde Rotterdam als eerste Nederlandse plaats. Aan het begin van de jaren zestig ging een dienst in Alkmaar van start. Om uiteenlopende redenen heeft men na een aantal jaren de stekker uit de kontaktdoos moeten halen. In 1973 besefte een groep mensen in Hoorn de noodzaak van een THD in deze streek. Een nieuwe start van de THD was een feit. Het plaatselijke karakter werd al snel overschreden. Op dit moment is het werkgebied Noord- Holland-Noord (Noord-Kennemerland, West-Friesland, „Stok"-gebied en Texel). Door het regionale karakter van het werkgebied werd de roep om een andere opzet steeds sterker. Na een voorbereidingstijd van anderhalf jaar is het 1 september a.s. zover: de telefo nische hulpdienst is dan 24 uur per dag te bereiken èn er is één centraal en nieuw telefoonnummer in Alkmaar: (072) 155555. Beroepsmensen De THD is van oorsprong een vrij willigersorganisatie. Zo ook de THD Noord-Holland-Noord. Door de beoogde reorganisatie was het echter niet meer verantwoord zonder betaalde krachten verder te gaan. In januari 1980 kreeg de THD de beschikking over een full-time coördinator. Deze post werd bemand door iemand die zijn vervangende dienst moest vervullen. Het aantrekken van deze coördinator werd mogelijk door medewerking van de landelijke Federatie voor SOS-Telefoni- sche Hulpdiensten en door ondermeer een subsidie van het Koningin Juliana Fonds. In januari 1981 werd bovendien ruimte gecreëerd voor twee deeltijd banen. De THD kon een parttime ad ministratief medewerkster en een part time begeleidster aantrekken. Deze waren hard nodig om de groeiende or ganisatie te ondersteunen in de hulp verlening. De in januari 1980 aangestel de gewetensbezwaarde is inmiddels met groot verlof, maar de Stichting Noord-Holland-Noord vond het niet verantwoord zo aan het begin van een nieuwe periode de coördinatorpost on bemand te laten. Er is inmiddels een nieuwe coördinator aangesteld om uit het gelegde fundament een volwaar dige organisatie op te trekken. Hulp nodig Door de per 1 september in te voeren kontinuedienst met Alkmaar als centraal punt, wordt een zwaar beroep gedaan op het huidige medewerkers bestand. Het plan bestaat dan ook het aantal medewerkers uit te breiden. In oktober zal een training starten voor kandidaat-vrijwilligers. In september begint de THD hiervoor selektiege- sprekken. Heeft u belangstelling voor deze vorm van hulpverlenen, dan kunt u zich op-, geven bij de Telefonische Hulpdienst Noord-Holland-Noord, Postbus 416 te 1800 AK Alkmaar. U ontvangt in sep tember nog een uitnodiging voor een informatie-avond en een selektiege- sprek. Bent u niet in de gelegenheid zelf mee te doen aan het werk van de THD, maar u wilt toch uw steentje bijdragen, dan zijn giften van elk bedrag zeer welkom. Door de centralisatie en kon tinuedienst is de financiële draag kracht nog zorgelijker dan gewoonlijk. U kunt uw bijdrage storten op bank rekening 32.97.53.460 of op postgiro 39.83.958 t.n.v. de penningmeester van de Stichting Telefonische Hulpdienst Noord-Holland-Noord te Schagen. vorig jaar, maar van een teruggang in de iepesterfte is helaas nog geen sprake", aldus Trap. De ziekte wordt veroorzaakt door een vaatschimmel die de boom zeer snel doet verwelken en afsterven. De verspreiding van de schimmel ge beurt door de iepespintkever, die zich voortplant onder de bast van kwijnende of dode iepebomen. Door met onge schild hout te gaan sjouwen en op te slaan wordt de ziekte op plaatsen ge bracht die meestal nog ziektevrij waren. Dit geldt ook voor hout van een ge zonde boom, omdat het hout als broed plaats gaat dienen voor de gevreesde kever. Het onwetende publiek slaat echter rustig hout op en verspreidt het over heel Texel. „Dat mag natuurlijk maar het hout moet dan eerst geschild worden", aldus Trap. „Soms ruimen mensen zelf een zieke boom op maar blijft het hout ongeschild liggen voor de openhaard en dan wordt de ziekte in feite helemaal niet bestreden." Boven dien is het wettelijk verboden onge schild iepehout in het bezit te hebben, maar het is moeilijk naleving van deze wet, juist bij verzaagd hout, te con troleren. De opruiming van zieke iepen bij particulieren wordt door de overheid voor honderd procent gesubsidieerd. „Het scheelt aanzienlijk in de bestrijding als iedereen het gezonde of zieke iepenhout schilt", aldus Trap. De man van de plantenziektenkundige dienst, die gaarne bereid is het publiek van advies te dienen bij de bestrijding van de ziekte, hoopt dat er volgend jaar een vermindering van de iepeziekte op Texel zal zijn waar te nemen. Zaterdag speelt het eerste elftal van ZDH een oefenwedstrijd tegen Kaagvo gels. Dexe uitwedstrijd begint om 18.00 uur. Vertrek boot 16.35 uur. Alle trainingen van vrijdagavond zijn afgelast. Dinsdag en woensdag is de politie wederom op bordencontrole geweest. Negentien borden werden verwijderd en in twaalf gevallen werd daarbij proces vorbaal opgemaakt. Na deze controle op verschillende plaatsen op het eiland stroomden de verontwaardigde telefoontjes van de betrokkenen binnen. In de komende weken wordt weer regelmatig gecon troleerd. De politie adviseert de illegale reclameborden te verwijderen want heel Texel komt aan bod. Daarna zal regelmatig hercontrole plaatsvinden om te kijken of er geen nieuwe borden op oude plaatsen zijn neergezet.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5