College over militair terreinenplan: „VINGER AAN DE POLS HOUDEN" Voor het weekend Cursus voor ouders van peuters Texelse opnamen Sesamstraat I •I van 29 en 30 augustus 1981 Bouwvergunningen afgegeven Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Brandmelding Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Maandagavond 31 augustus wordt in de Aula van de Rijksscholengemeen schap in Den Burg een forum-informa tie-avond gehouden over het Struktuur- schema Militaire Terreinen. In dit schema geeft de regering aan welke oefenruimte defensie nog nodig heeft en welke militaire voorzieningen de ko mende 25 jaar gehandhaafd moeten wordenOok Texel en omgeving wordt in het 350 bladzijden tellende boekwerk besproken. „In grote lijnen zullen de militaire aktiviteiten op en rond Texel hetzelfde blijven," aldus de regering. De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft bezwaar gemaakt tegen de beleids plannen. Volgens deze milieugroep wordt in het struktuurschema onvol doende rekening gehouden met de Planologische Kernbeslissing Wadden zee. waarin gepleit wordt voor stabilisatie en vermindering van militaire aktivitei ten. Het struktuurschema wordt na een aantal inspraakronden een zg. Planolo gische Kernbeslissing. Het Texelse col lege van b en w heeft het Militaire terreinen plan beoordeeld en komt tot de conclusie dat bij een aantal rege ringsvoornemens „de vinger aan de pols" gehouden moet worden. Maan dagavond zullen in de RSG een aantal voor- en tegenstanders hun visie op de militaire regeringsplannen geven. Achter de tafel zitten dan de heren Sybrandy (RO-deskundige bij defensie), Klaassen (RO-inspecteur voor Noord- Holland en Utrecht), Majoor Van Halen (commandant van het amfibisch oefen kamp de MOK), Jaap Jelle Feenstra (Vereniging tot Behoud van de Wad denzee) en een vertegenwoordiger van Landschapszorg Texel. De inspraak rond het struktuurschema wordt geleid door het opbouworgaan van Noord- Holland, die ovér de defensieplannen een „inspraakkrant" heeft verzonden aan allerlei Texelse instanties. Volgens Henri Dijksterhuis zal er op de informa tieavond naar gestreefd worden de pro6's en contra's „helder" te krijgen. „De argumenten en gezichtspunten zullen vooral moeten aantonen wat er nu precies ter discussie staat en waarop wijzigingen van het struktuurschema van wezenlijk belang zijn," aldus Dijk sterhuis. Voor Texel zijn geen concrete nieuwe defensie oefenterreinen of ka zernes in de struktuurschets opgeno men, niettemin komen wel zaken aan de orde die voor Texel van belang zijn. De regering wil het oefenkamp op de Mok handhaven. In de struktuurschets wordt niet gesproken over de aktiviteiten die rond dit oefenkamp plaatsvinden zoals helicoptervluchten, landingen op de kust en trotyl ontploffingen op de Hors. Volgens het college van b en w is het een bekend feit dat ook geoefend wordt in het poldertje van Ceres. „Ondanks een afspraak dat dergelijke oefeningen niet zonder kennisgeving vooraf aan de burgemeester zouden worden gehou den, is het toch gebeurd." Vliehors De oefeningen met straaljagers boven de Vliehors wil de regering ook voort zetten. Wel wordt onderzocht of een deel van deze oefenvluchten niet in het buitenland kan plaatsvinden. De rege ring weet in Nederland geen betere plaats om dergelijke oefeningen te hou den. Door het college en de Werkgroep Landschapszorg wordt geconstateerd dat deze oefeningen (met aanvliegroutes boven de Waddenzee) veel geluidsover last geven. „De schietgelegenheid zal blijvend hinder opleveren voor Texels noordpunt en het zeehondenreservaat (potentieel stiltegebied) tussen Vlieland en Texel." Cavalerie Ook wordt op de Vliehors geoefend door het Cavalerie schietkamp en dit krijgsmachtonderdeel wil de regering ook in zijn huidige vorm op die plaats handhaven. Om de Waddenzee te ont lasten van deze militaire aktiviteit is naar alternatieven gezocht. Daarbij zijn de plaatsen Callantsoog, Wieringen en de Oosterscheldedam bekeken. Verplaat sing wordt echter afgewezen omdat dan nog meer mensen dan nu het geval is last zullen ondervinden van het schiet kamp. Het college is van mening dat de Vliehors onvoldoende „ruimte" heeft voor de oefeningen, zeker als de schiet- opleidingscapaciteit ter plekke nog uit gebreid zal worden. Cavalerie-oefenin- gen op de Vliehors ten noorden van het zeehondenreservaat worden alleen ge houden tussen 1 september en 15 april. „Geconstateerd moet worden dat het schietkamp in strijd is met het beleid voor de Waddenzee," aldus b en w. Razende Bol In het struktuurschema wordt de Razende Bol/Noorderhaaks genoemd vluchten niet alleen voor de mens hin derlijk zijn maar dat ook het vee ernstig verontrust kan worden. Verder wordt door de werkgroep „helaas" geconsta teerd dat alle schietoefeningen en de torpedobaan tussen Den Helder en Texel blijven voortbestaan. B en w maken geen bezwaar tegen de torpedo- baan. „De baan wordt dertig dagen per jaar gebruikt en het is niet de bedoeling deze aktiviteit uit te breiden. Tot op heden is door ons geen bijzonder onge mak geconstateerd," aldus het college. Eenzelfde opmerking wordt door het college gemaakt bij de schietoefeningen op de Texelstroom en Lutjeswaard. In deze zone wordt 110 dagen per jaar geoefend. „De onveilige zone zou een gaan, tot 31 december. De reacties moeten voor die datum gestuurd wor den naar Inspraak PKB-Struktuursche- ma Militaire Terreinen, Postbus 97611 in Den Haag. Begin volgend jaar worden de reacties gebundeld en zal het zoge naamde „Centraal Punt Inspraak" een hoofdlijnenrapport opstellen waarin de bezwaren en opmerkingen naar onder werp samengevat worden. Daarnaast worden hoorzittingen gehouden waarin de bezwaren mondeling toegelicht kun nen worden. Over al deze zaken wordt dan advies aan de regering uitgebracht waarna besluitvorming kan plaatsvin den. Exemplaren van de Defensie in spraakkrant, waarin de regeringsplan nen voor Noord Holland zijn samen gevat, zijn te bestellen bij het Opbouw orgaan, telefoon 023-319130. Het struk tuurschema ligt verder ter inzage (tot 31 december) in het gemeentehuis en in de bibliotheek. De informatieavond in de RSG begint maandag om 20.00 uur. Donderdag 3 september start de door het Groene Kruis georganiseer de „cursus Ouders van Peuters" in het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Witte Kruislaan in Den Burg. Voor leden van de kruisvereni ging is de cursus gratis. Als een kind tussen de een en vier jaar is gaat het allerlei nieuwe dingen leren, zoals praten, lopen, zindelijk worden en zelf eten. Het kind krijgt een echt willetje wat soms lijnrecht tegen ideeèn van ouders ingaat. Dat kan allerlei vragen oproepen en daarom or ganiseert de Kruisvereniging met mede werking van de pedagoge Mieke Busch een cursus waar vragen over het opvoeden en begeleiden van kleuters ter sprake kunnen komen. Redenen waarom peuterouders zouden kunnen deelnemen aan de cursus zijn volgens de kruisvereniging: omdat de ouders iets meer willen weten over de ont wikkeling van de peuter, omdat ouders er wel eens alleen voorstaan, omdat het leuk is te praten over alles wat met peuters te maken heeft, omdat cursis ten elkaar praktische steun en tips kunnen geven, omdat er bij de opvoeders soms twijfels zijn over hun werkwijze etc. Voor inlichtingen en opgave voor de cursus kan men terecht bij het Groene Kruis, Witte Kruislaan 19, telefoon (02220) 3241 tussen 17.00 en 18.00 uur. De cursus wordt vanaf donderdag 3 september gegeven van 20.00 tot 22.00 uur. Dit voorjaar zijn op Texel opnamen gemaakt voor het NOS kinderpro gramma Sesamstraat. Na montage zijn de opnamen geschikt bevonden voor uitzending en dat staat te gebeuren in de maanden september, oktober en november. Na januari worden al deze afleverin gen van Sesamstraat nog eens herhaald. Sesamstraat wordt altijd om 18.35 uur uitgezonden. De uitzenddata met Texelse opnamen zijn: 4, 12, 14, 15, 19 en 20 september, 4 en 8 oktober en 7 en 15 november. I* Kranten, tijdschriften en ander oud w papier hoort NIET ip de vuilniszak. Bewaar het voor de verenigingen! I Volgens de Werkgroep Landschapszorg is het aantal helicoptervluchten boven en rond Texel de laatste jaren flink toegenomen. Dit komt volgens de werkgroep vooral omdat een aantal in Valkenburg gestationeerde helicopters naar Marinevliegkamp De Kooy is verplaatst en veelvul dig in deze omgeving oefent -T*- V. als mogelijke uitbreiding van schiet- gebieden voor de Marine. De regering streeft er dan ook naar deze zandplaat als militair terrein te bestemmen. De gemeente is niet gelukkig met dit voor nemen omdat de Razende Bol van wezenlijk belang is bij het tegengaan van verdere verzwakking van Texels westkust. „Hier kan in de toekomst een spanningsveld ontstaan," aldus b en w in het advies aan de commissie Ruimte lijke Ordening. Dit onderwerp moet vol gens het college dan ook ter sprake komen bij de plannen voor een nieuwe gemeentelijke indeling. De werkgroep Landschapszorg is ook niet gelukkig met de marineplannen voor de Razende Bol en de Noorderhaaks. „Hier is sprake van een uitbreiding van militaire aktivi teiten en dat is in tegenstelling met de PKB over de Waddenzee waarin gepleit werd voor stabilisatie en zo mogelijk verminderen van de militaire aktivitei ten," aldus de werkgroep in haar reactie op de defensieplannen. Overlast Ook geeft de werkgroep commentaar op het handhaven van het marine vlieg kamp De Kooy en wel omdat de geluidsoverlast voor Texel en omgeving door een toename van helicoptervluch ten, sterk zou zijn toegenomen. „Oe feningen met helicopters boven de Waddenzee en de zuidpunt van Texel, waar zich ook recreatie- en natuurge bieden bevinden, zullen onverminderd overlast blijven bezorgen door het veelal te laag vliegen en het hinderlijk lawaai. Vogels blijken deze helicopters aan te zien voor roofvogels waardoor zij tel kens verontrust worden en op de vleu gels gaan," aldus de werkgroep, die ook van mening is dat de helicopter- rem kunnen betekenen voor de bereik baarheid van de haven van Oude- schild," aldus het college dat hierbij op merkt dat die remmende werking nog niet is gevoeld. De werkgroep is in de reactie niet te spreken over de strijdig heid tussen de twee PKB's. „Wat is de status van een PKB en hoe dwingend zijn de beleidslijnen daarin uitgestippeld?" Men vraagt zich af of het wel zinvol is tijd te besteden aan bestudering van dergelijke beleids nota's als bij een volgende nota de regeringsplannen weer lijnrecht tegen over het oude plan staan. „Toch zullen we ook dit lijvige boekwerk wel weer te lijf moeten gaan," zo wordt aan het einde van de brief gelaten geconsta teerd „Een PKB is via allerlei schijven zeker twee jaar onderweg," zo stelde Henri Dijksterhuis. Hij verwacht dat het mili taire struktuurschema in de eerste helft van 1983 in de tweede kamer behandeld zal worden. Het Opbouworgaan Noord- Holland die de inspraakprocedure rond de defensieplannen ondersteunt, heeft hem als speciale medewerker aange steld om de bezwaarden en aktiegroe- pen te helpen bij het opstellen van hun reacties. In het verleden is volgens het opbouworgaan gebleken dat individuele reacties op dergelijke grootschalige plan nen niet zoveel invloed hebben. „Het effect is vaak zeer gering en daarom is het vooral belangrijk aktie- en werk groepen te ondersteunen bij hun be zwaren. Het is echter niet verboden persoonlijk bezwaar te maken tegen de regeringsplannen en dat kan, eventueel met begeleiding van het Opbouwor- 1 Jn het structmaschema wordt met geen woord gerept over trotylontploffingen op de Hors en andere oefeningen aan Texels zuidkust zoals in t>et poldertje Ceres aldus het College van B. en W. In de periode van 30 juli tot 18 augus tus zijn door b en w aan de volgende personen en ondernemingen bouwver gunningen afgegeven: W. v.d. Berg, Gasthuisstraat 2 in Den Burg, voor het plaatsen van een scheidings muur; P.Kraayenhage uit Den Haag voor het veranderen van een kozijn in de woning Zanddijk 370 in Eierland; P.S. Chang, Duinroosstraat 12 in De Koog voor het bouwen van een dakkapel; de Fa. Vespertina, Kogerstraat 55 in Den Burg voor het plaatsen van een garage/ berging; de Stichting Bejaardenzorg, Kogerstraat 5 in Den Burg voor het bouwen van twee bejaardenwoningen in de Waalderstraat; P.Huizinga voor het vernieuwen van een dakkapel van het pand Achtertune 10 in Oosterend; K.Decot uit Berlijn voor het verbouwen van het appartement Mienterglop 35, De Koog; K.Veenbaas voor het bouwen van een dak op de garage De Houtman straat 50 in Oudeschild; A. Eelman, Schilderweg 173 voor het plaatsen van een kozijn in een schuur; J.Eelman voor het veranderen van het woonhuis Bur- detstraat 21 in Den Burg; BV Woning bouw Reka uit Oosthuizen voor het bouwen van acht premie-koopwonin gen aan de De Wittstraat in Oudeschild; Woningbouwvereniging Texel, Boogerd 34, voor het bouwen van tien woning wetwoningen aan de De Wittstraat in Oudeschild; J.H.F. Hopster voor het bouwen van een dienstwoning, Bak- kenweg 16 bij de Dennen. Derden belanghebbenden kunnen tegen deze beschikkingen ingevolge de wet AROB een bezwaarschrift indienen. Nadere in formatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, kamer 209. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verevacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 1 september om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 2 septem ber om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00 - 14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. NI. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-21.30 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand altijd bellen (02220) 2066 Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. (02226) 520 of (02220) 3541 Zondag 30 augustus 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Uitgangscolecte verwarming kerkgebouw. Kinderoppas in De Schakel Na afloop koffiedrinken. De Cocksdorp 9.30 uur de heer M. J. Pantekoek (Rotterdam), collecte kerkvoogdij. Den Hoorn 9.30 uur kand. Pranger De Koog 9.30 uur ds. Hylkema Kinderkerk in De Schuilhut Na afloop koffiedrinken. De Waal 11.00 uur ds. Wisman Oosterend 9.30 uur ds. Hoekstra maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Hoekstra maandcollecte EVANG. GOTTESDIENST De Koog 11.45 Uhr GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. R. P. Wind van Franeker 19.30 uur ds. R. J. Blaauw, dienst voor belangstellenden, m.m.v. Singers of the Lord Uitzending via de Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. Blaauw 19.30 uur ds. R. P. Wind GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 3 september Oosterend 19.00 uur ds. C. Voge laar uit Benthuizen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.30 uur Dienst 16.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout Uitzending via de Lichtboei Kinderoppas aanwezig. Na afloop koffiedrinken. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Hoekstra uit Schoonoord Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdag 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur. De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur De Cocksdorp: zondag 19.00 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur. Deutsche Messen: Den Burg: Samstag 18.00 Uhr De Koog: Sonntag 10.30 Uhr Den Hoorn: Sonntag 9.00 Uhr De Cocksdorp: Sonntag 18.00 Uhr. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis „De Waldhoorn", He renstraat 30, Den Hoorn Zondags: Openbare lezing 18.30 19.30 uur Wachttorenstudie 19.30-20.30 u. Woensdags: Theocr. School 19.30 -20.30 uur. Dienstvergadering 20.30-21.30 u.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7