Droogte belemmert groei van landbouwgewassen „Private Benjamin HliiüNIlüllWS GOEDE KORRELOPBRENGSTEN GRANEN f LAND f BOUW Goede ontwatering van groot belang voor optimale plantengroei Uit het handelsregister zon. maan en hoog water „Brfevgn onder mh Geslaagd voor zwemdiploma V. FEUILLETON: riimer" PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981. Het zijn vooral de melkhouders in de polders Eierland, de Eendracht en het Noorden die als gevolg van de droogte te kampen hebben met te weinig weide- gras voor hun dieren. Bijvoeren met ruwvoer dat bestemd was voor de winter wordt nu aangesproken. Ook worden de droogteverschijnselen de laatste weken zichtbaar op het oude land van Texel. Hier ligt de gras- groei eveneens stil. Gelukkig was hier in de laatste week van juli nog enig water gevallen wat de groei nog wat langer heeft door laten gaan. Deze regen viel erg plaatselijk, waardoor de verschillen in grasgroei opvallend zijn. De regen die dinsdagmiddag en -avond is gevallen, was dan ook erg welkom, maar helaas stelde de hoeveelheid weinig voor. Op de zuidelijke helft van Texel was de regenval nog behoorlijk (in Den Burg 4mml maar in Eierland was het weinig meer dan een opfrissertje dat als nadeel heeft dat de graanoogst er door wordt vertraagd. Plaatselijk liggen de suikerbieten de gehele dag te slapen". Van groei is hier geen sprake meer, het blad gaat zelfs verdrogen. Op de gronden die diep bewerkt zijn, staan de bieten nog vrij fris en groeit de plant nog volop. Ditzelfde geldt voor de gronden die geen storende lagen in de ondergrond hebben en de bietenwortel de mogelijkheid geven om het diepere gelegen water op te zoeken. Bij het opgraven van de bietenwortels blijkt weer dat deze soms één meter onder het maaiveld zitten en voorlopig geen verschijnselen van droogte zullen laten zien omdat daar nog volop water aanwezig is. Hiermee is ook voor 1981 een groot verschil in opbrengst aan suikerbieten met' suikergehalte te ver wachten. Voor het gewas suikerbieten zal de waarde van het diepspitten weer duidelijk naar voren komen. Aardappelen Het grootste areaal aardappelen op Texel is reeds doodgemaakt omdat het bestemd is voor verdere vermeerdering. De opbrengsten van deze pootaard- appelen lijken iets lager te zijn dan in 1980 maar toch kan ook hier gesproken worden van goede opbrengst. De com- sumptieaardappelen sterven plaatselijk van nature te snel af. Naast aan aan tasting door de aardappelziekte Phy- thophthora infestans komt in meerdere percelen de verwelkingsziekte Verti- cilium voor. Deze schimmelziekte doet het blad te snel afsterven. Tegen de eerste schimmelziekte is door intensief spuiten wel bestrijding mogelijk. Tegen de tweede is weinig te doen omdat deze schimmel met de knol meegaat. Uiter aard zal de droogte ook op meerdere percelen de knopopbrengst niet hebben vermeerderd. Granen De opbrengsten van de wintergerst viel op Texel mee. Opbrengsten aan korrel waren van 5000 tot ruim 6000 kg per ha. De opbrengstverschillen zijn volgens r»ij te verklaren uit rasver schillen, maar ook door de vochtvoor- ziening tijdens de groei. Ook hier heb ben de diepbewerkte percelen een ho gere opbrengst gegeven. Bij de oogst van zomergerst worden ook goede op brengsten gehoord. De verschillen zijn hier, zo als ieder jaar, groot. Op brengsten van 4500 kg korrel komen voor, maar toch liggen de meeste op brengsten tussen de 5000 en 6000 kg per ha. Hier was één uitschieter voor zover mij bekend met een opbrengst van 6500 kg zomergerst per ha. Waaruit blijkt dat op Texel ook goede zomergerstopbren- gsten gehaald kunnen worden. Het is dan wel noodzakelijk dat de grond in een goede staat is en dat de bemes tingstoestand van de grond in orde is. Goede structuur, zonder storende lagen in de ondergrond, dus steeds voldoende vocht, kunnen zorgen voor goede tot hoge opbrengsten. Hoewel er nog weinig tarwe is geoogst lijken de op brengsten redelijk tot goed. Nieuw grasland Op Texel komen nog meerdere per celen grasland voor herinzaai in aan merking. Zoals al jaren bekend geeft nieuw ingezaaid land hogere opbreng sten dan grasland met een matige tot slechte grasmat. De oorzaak van een slechte grasmat kan liggen bij een te lage pH, dus te hoge zuurgraad. Ook kan de grasmat verslechteren door een onjuist gebruik. Voor de herinzaai is het verstandig om de oorzaak op te sporen waardoor de grasmat geen goede op brengsten meer geeft. Is de oorzaak bekend, dan kan besloten worden om opnieuw in te zaaien. Zoals altijd moet de voorkeur gegeven worden aan her inzaai, waarbij de grond geploegd wordt. Uit beschikbare onderzoekgege- vens blijkt duidelijk dat herinzaai nadat het land geploegd is de beste resultaten geeft. Voordien dient de kweek voor zover anwezig bestreden te worden. Wordt de kweek chemisch bestreden, dan moet een gewas op het land staan. Dit gewas moet ook nog groeien. Groeit het niet dan is het zinvol om een on- kruidbestrijding toe te passen. Het re sultaat van kweekbestrijding valt tegen, terwijl er hoge kosten zijn gemaakt. Grasland met een goede grasmat die ook hoge opbrengsten geeft is voor zowel de melkveehouder als schapen houder van zeer grote waarde nu de prijzen van krachtvoer nog steeds stij gen. Grond- en gewasmonsternemer De heer Sjef Beers uit de Lieuwstraat in De Burg heeft het werk van grond- en ruwmonstername overgenomen van de heer Frans Koorn. De heer Beers is telefonisch te bereiken onder nummer 02220-3861 Na een droge zomer wordt veelal niet gedacht aan een wateroverschot in de herfst, winter en het voorjaar. Maar het is bekend dat de hoeveelheden neerslag in het najaar soms groot kunnen zijn en dat de gronden bijna onbegaanbaar worden. Om dit overtollig water snel te kunnen laten afvoeren is een goede drainagevan hetallergrootstebelang Zelfs voor een aantal percelen gras land zijn goed onderhouden greppels onmisbaar. Voordat er grote hoeveel heden neerslag komen, dienen de grep pels open te zijn evenals de eindbuizen die zorgen voor een snelle afvoer van het water naar de sloot. Dit onderhoud laat nog wel eens te wensen over op Texel met het gevolg dat er grote plas sen op het land komen. Het alsnog uit voeren van het werk is dan moeilijk of onmogelijk omdat het land niet meer berijdbaar is. Draineren Reeds jaren wordt het advies gegeven om onder droge om standigheden te gaan draineren. Zodra het land vrij komt is er een goede mogelijkheid om, indien nodig, nieuwe drains te laten leggen. Hiermee wordt bereikt dat de drains goed kunnen funk- tioneren. Met het onder natte omstand- digheden draineren is de kans aanwezig dat de omhulling rond de drainbuis te snel dicht loopt met zand of fijne slibdeeltjes. De werking van de drain is dan aanmerkelijk slechter. Omhullingsmateriaal Er wordt al jaren gedraineerd met 6 cm ribbelbuis, omhuld met cocos. Nu blijkt uit onderzoekingen op Texel dat Wanneer de drainbuis op een diepte komt te liggen waar spier" aanwezig is, dat de cocosomhulling snel kan ver teren, al na 3 4 jaar kan het omhul lingsmateriaal cocos volledig verdwenen zijn. Op gronden waar van verzanden van de buis geen sprake is heeft dit geen invloed op de werking van de drain. Anders ligt dit juist op de gronden zoals die in de polders op Texel voorkomen. Met „spier" in de ondergrond is de kans van verzanden zeker aanwezig samen met de heer T.de Vries van het Consu lentschap Bodemaangelegenheden te Wageningen zijn wij tot het volgende advies gekomen. Daar waar gedraineerd wordt in een ondergrond met „spier", wordt de voorkeur gegeven aan een omhullingsmateriaal van zuivere turf of Polystyreenkorrels. Polystryreenkorrels verteren niet en zullen als zodanig rondom de buis blijven zitten. Duurder Behalve dat dit omhullingsmateriaal duurder is vraagt het ook meer tijd voor het leggen van de drainreeks. Turf kost 50 cent per meter meer dan een cocos omhulling en dit is voor een Polystry- reenkorrelomhulling 35 cent per meter. Voor de meer tijd dat het leggen van een drainbuis met turfomhulling vergt, wordt 15 cent per meter extra gerekend en voor een Polystyreenomhulling wordt 25 cent extra per meter gevraagd. Drainagemachine op Texel De firma van Kessel heeft als laagste inschrijver het drainagewerk op Texel voor 1981 gekregen. Via dé heer T.Jan sen in het Lageveld te Oosterend wordt het drainagewerk uitgevoerd, tel. 02223- 925. Thans wordt algemeen gedraineerd met een cocosomhulling. Mochten er veehouders of akkerbouwers zijn die het advies van ons willen overnemen en dus willen draineren met een polystyreen omhulling of turf, dan is het noodzake lijk dat dit vroegtijdig aan de heer Jansen wordt doorgegeven omdat er een leveringstijd is. Een turfomhulling vraagt een droge opslag omdat dit omhullingsmateriaal water opneemt. Regenen de rollen nat, dan zijn ze niet meer te hanteren. Kosten excl. b.t.w. De kosten voor het draineren per meter zijn voor een ribbelbuis met een doorsnee van 6 cm met cocosomhulling tot 1000 m. 2,25; 1000 tot 3000 m f2,10; meer dan 3000 m f2,00; met turfomhulling tot 1000 m f2,90; 1000 tot 3000 m f2,75; meer dan 3000 m f2,65; met polystyreenkorrels tot 1000 m f2,85; 1000 tot 3000 m f2,70; meer dan 3000 m f2,60. Alle materialen hebben een Komokeur. Worden er drainreeksen gelegd in gronden, die diepgespit zijn of worden, dan is voorfinanciering via de Stichting Agrarisch Texel mogelijk. Melkkwaliteit Zowel voor de melkveehouder als de zuivelindustrie is het van het allergroot ste belang dat steeds eerste klas melk wordt afgeleverd. De melkveehouder krijgt voor deze melk een hogere prijs uitbetaald. Nu komt het in de nazomer en herfst wel eens voor dat het moeilijk is o maan deze voorwaarden tevoldoen. Een te hoge vuilgraad wil dan wel eens strafpunten geven. De oorzaken van het minder schoon melken ligt dan bij het niet goed kunnen reinigen van de uiers met tepels. De beharing van de uiers is in deze periode van het jaar sterk toegenomen. Het gevolg is dat gemak kelijk zanddeeltjes en andere vuilresten tussen de haren blijven zitten. Bij het nat spuiten van het uier en het niet goed afdrogen kunnen de zanddeeltjes en de andere vuilrestjes gemakkelijk langs de tepels in de melkstroom komen. Om het werk te vergemakkelijken bij het melken en om steeds een goede kwaliteit van de melk te hebben is het mogelijk om de uiers te scheren. Door het scheren wordt het uier weer mooi glad en geeft het reinigen voor het melken weinig problemen. Nieuwe inschrijvingen; Kantine „Loodsmansduin", Witteweg 28, Den Hoorn. Eigenaar H. J. van der Veen, Orchismient 16, De Koog. Exploitatie kantine. ,,'t Swaerte Schaep", Kogerstraat 100, Den Burg. Kleinhandel in wol, modellen en borduurpakketten, spinne wielen an andere attributen voor hand vaardigheid. Filiaal Binnenburg 4, Den Burg. Onder rechtstreeks beheer hoofdzaak. Wijzigingen; „Lamsvleesbedrijf Texel", Peperstraat 5, Oosterend. Zaakadres Burdetstraat 19, Den Burg. Dienaar Vastgoed B.V., Rozendijk 34, Den Burg. Verhuur van onroerend goed. Uittredend directeur C. Bakker. Toetredend directeur C. H. van Mourik. Onderneming verplaatst naar Johan van Oldenbarneveldtlaan 9 te Woerden. Goldie Hawn wordt in de film „Pri vate Benjamin" geïntrodudceerd als een tot in de grond verwende dochter van bijzonder goed bemiddelde ouders. Ze heet Benjamin en ze is voor de tweede maal in haar 28-jarige leven de bruid. De eerste keer ging het mis maar haar pappie zorgde dat de zaken weer keurig op hun pootjes terecht kwamen. De nieuwe bruidegom is een jeugdige en veelbelovende jurist. Maar in het verhaal sterft haar kersverse echtgenoot tijdens de vrijage in de huwelijksnacht. De niet geringe schok van haar plotselinge sta tus van weduwe jaagt Benjamin op de vlucht. Ver van het comfortabele en beschermde milieu vandaan zoekt ze een uiterste tegenstelling en ze meldt zich vrijwillig bij de landmacht. Haar opleiding tot infanterie-soldaat geeft aanleiding tot tal van lichamelijke grollen waarbij de gedisiplineerde Goldie Hawn voorspelbaar tegenwerking krijgt van een brullende sergeant, een sadistische De zon komt 11 september op om 7.07 uur en gaat onder om 20.05 uur. Maan: 6 sept. E.K.; 14 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild; Vrijdag 4 september 0.24 en 12.51 Zaterdag 5 september 0.41 en 13.10 Zondag 6 september 1.02 en 13.19 Maandag 7 september 1.39 en 13.40 Dinsdag 8 september 2.35 en 14.34 Woensdag 9 september 3.49 en 16.05 Donderdag 10september 5.19en17.56 Vrijdag 11 september 6.51 en 19.37 Zaterdag 12 september 8.07 en 20.47 Aan het strand ongeveer is het onge veer een uur eerder hoog water. kapitein en een hitsige commando kolonel. Weer terug in de welvarende burgermaatschappij neemt ex-soldaat Benjamin tijdens haar derde huwelijks plechtigheid de benen omdat ze einde lijk haar persoonlijke vrijheid meent te hebben gevonden. „Private Benjamin" is te zien van donderdag tot en mei t dinsdag. Toegang alle leeftijden. In zwembad Molenkoog zijn op 1' augustus de examens voor het zwemdi ploma afgelegd. De volgende deelne mers behaalden het diploma. Diploma A: Niek Witte, Danny Sie beling, Ruud Kager, Frank Bakker, Ro land Kooiman, Marco Witte, Jacco Trap, Dilly Veenstra, Martijn van Hen gel, Petra Mets, Debbie Mosk, Marce van Osch, Maarten Roeper, Rolam Boks, Linda Baltus, Herco van Heer n waarden, Jacqueline Kooiman, Johnnj Ran, Esther Rood, Mathijss Afman Daniëlle Kaczor, Lorendz Boom, Joos a Bruggeman, Martine Westerlaken, Li n lian Dijker, Fulco Zegel, Cindy vai Lubek, Sander Schouwstra, Sabine vai Heerwaarden, Floortje Remmelzwaal Anke van Bruggen, Cees Mets, Silvii Boomstra. Diploma B: Ingrid Witte, Piet Win Saalmink, Maartje W. Witte, Mirand 3 Boon, Karin Oostra, Esther Kuip, Silvi Boonstra, Monique van Hintum, Fran 3 Plaatsman, Susan van Beek, JeroeT Takes, Claudia Koorn, Hennieta Muidei Marion Bakker, Meike Baretta, Arnol Leijstra, Robert van Hoften, Maaike de Draak, Sijp Langeveld, Nicole Bakkei3 Petra Commijs, Nienke Baars en Wen meke Wisman. door Tom Lodewijk. 15. Els vond het leuk van Henri dat hij altijd om moeder dacht. Het zat haar wel eens dwars, wanneer ze samen zo gezellig op stap waren, dat moeder dan alleen thuis zat, maar ze wilde niet vragen, moeder ook es mee te nemen. Maar Henri zei uit zichzelf: „Zaterdag moet ik de kant van de Veluwe op mevrouw. Zoudt u niet 's zin hebben om er uit te trekken zo met z'n drietjes?" „Och" zei Dora aarzelend, „is dat nou zo leuk voor jullie, zo'n oude vrouw erbij? Ik ben toch maar het derde wiel aan de wagen." „Té, nee moeder" viel Els bij, „doe het nou. Anders zit u weer de hele dag alleen." „Ja maar kind" efin Dora liet zich na enig formeel tegenstribbelen over halen en het was nog prachtig weer ook. Dat had, zei Henri, hij zo ge arrangeerd. „Jij hebt overal je mannetjes voor" plaagde Els. „Inderdaad" zei hij met nadruk. Ze reden langs een stuk hei, met een perceel bos op de achtergrond, waar tussen stenen een betonmachine en een funderingsbekisting aantoonden dat het hier spoedig niet meer onbewoond zou zijn. Het was zaterdag, geen mens op het werk. Els had geen flauw idee waar ze ergens waren, zo ergens tussen Ede en Barneveld waarschijnlijk. „Even stoppen" zei Henri. „Blijf maar zitten hoor, 'k ben zo klaar." Hij stapte gewichtig uit, liep het karwei op. Hij sloeg twee stenen tegen mekaar om te controleren of het hard- grauw of boerengrauw was. Hij haalde een boekje voor de dag en maakte enkele notities, toen stapte hij weer in. ,,'t Werk gaat door", zei hij. „Ik dacht dat je vandaag es niets te doen had?" vroeg Els. ,,'t Weik gaat door", herhaalde hij, „er is altijd wat te doen. Als je je geld voor je laat werken, betekent dat niet dat je zelf stil kunt zitten. Als alles goed gaat levert dit zaakje me twintig mille op, maar daarvoor moet ik ook wel de vinger er bij houden." „Twintig mille" zei Dora geimpo- neerd. En ze keek naar Els. Nu zag je toch maar weer dat het was zoals het versje zei: Lang gewacht, stil gezwe gen... Ze dacht aan de stekelige in formaties van haar vriendinnen: Hoe gaat het met Els? Gaat die niet nog es...? En hoe had aan haar niet geknaagd de gedachte dat deze haar enige dochter zou 'over schieten', een oude vrijster wordenl En nu zag je maar weer eens, nu zat ze daar in een slee van een wagen met een keurige vent, een aardige vent, een héér, niet zo'n jonge kikkerbil die liep op een schoen en een slof, maar een man die zijn vrouw een leven zonder zorgen kon aanbieden. Overhaastig schaadt, dacht Dora. Haar vriendin mevrouw Geerlings mocht dan met trots de foto's laten zien van haar dochters bruiloft met een meester in de rechter, jawel, maar de meester in de rechten moest ze nog helemaal gaan-verdienen en de dochter bleef voorlopig nog maar aan het werk... Een glans van voldoening gleed over haar gezicht. Later, toen ze in een gezellig, een beetje afzijdig, gelegen restaurantje za ten te eten, kwam ze er op terug. „Twintig mille", zei ze, „hoeveel ka pitaal zou je wel moeten hebben om dat aan rente te trekken?" „Als je solide obligaties hebt tegen een procent of vijf, reken maar uit mevrouw", zei Henri. „Vier ton." „Vierhonderd duizend gulden", ver taalde Els onder de indruk. „Zoals ik zei", ging Henri voort, „tegen 5 procent. Maar ik heb er geen vier ton in zitten hoor, maak u niet ongerust. Dat is een hele operatie. Eerst goed stukje grond goedkoop kopen, dan mensen interesseren voor bouw plannen van een architect, vergunnin gen, etcetera, je investeert veel meer dan wat geld, je investeert je kennis van zaken, je relaties, je inspanning, je zakeninstinct." „Niks voor mij", zei Dora een beetje terneergeslagen, „ik ben een vijfprocent mens." „Neem Henri dan in de arm", ad viseerde Els lachend, omdat ze niet serieus durfde zijn. Henri heeft wel iets anders te doen, dan geld verdienen voor mij", wees Dora af. „Dat is onzin" kwam Henri ver ontwaardigd, „het gaat er alleen maar om, er is risico aan verbonden. En u begrijpt toch wel dat ik u geen risico durf laten lopen?" „Jij schijnt die risico's toch best te boven te zijn gekomen", plaagde Els. „Ik zou me best aan je toevertrouwen." „Ja maar", protesteerde hij schert send, „wat jij allemaal in me zietl Ik zeg altijd maar: wees vertrouwd en ver trouw niemandl" Hij zei het zonder een spier te vertrekken, maar dit gesprek was koren op zijn molen. Het was de moeite waard geweest, daarnet even uit te stappen bij dat bouwwerk Joost mocht weten wie er aan de gang wasl want alles liep volgens de plannen. Niet hij was en entrepreneur, niet hij drong aan. Hij was de nuchtere zakenman, die koel-objectief waarschuwde vooral niet te goed van vertrouwen te zijn, maar het was toch altijd weer hetzelfde? De mensen wilden zelf, ze drongen aan, ze zouden tenslotte boos worden als je het niet accepteerde, hen niet wilde laten delen in de voordelen die je verwachtte. Drie dagen later kwam hij onver wachts aan, Els was nog niet thuis. Dora beijverde zich met thee, maar Henri was verstrooid, dat merkte ze meteen. Ze zei iets en hij antwoordde niet een, en toen, plotseling, schrok hij op. „Neem me niet kwalijk mevrouw", zei hij, „ik lette niet op. Ik zat met mijn gedachten heel ergens anders." „Alsof ik dat niet merk", zei Dora van Wijnbergen. „Zeker weer zakenl Geld- verdienen, niet?" „Nee, nee", antwoordde hij, wat witjes glimlachend, „nou ziet u eindelijk ook eens de andere kant van een leien dakje, één kink in de kabel en roetsj." „Je praat of je failliet zult gaan." „Ohol" lachte hij, „dat bepaald niet. Maar die twintig mille waar ik verleden week zo over opschepte, nou, die zijn wel naar de barbiesjes, als ik voor het eind van volgende week geen oplossing vindt." „Hoe kan dat dan?"k „O", zei hij gelaten, „dat kan heel makkelijk. Ik zit hier met een ander in en die zou er tienduizend gulden insteken. Zondag zit hij heerlijk te eten, hij kriji 11 een hoestbui, zakt van zijn stoel. En ee paar uur later lag hij onder de zuu stoftent in het ziekenhuis. Herzschlaj noemen ze dat in Duitsland." „....dood?", aarzelde Dora. „Nee, hij zal wel weer opknappei Met een maand of drie loopt hij w weer buiten, niet te ver, en bij moi weer. Misschien is ie over een half ja< weer helemaal de oude, met alleen ee waarschuwing dat ie moet oppassei Maar hij weet van geen hemel en aar< en je kunt bepaald geen geldzaken nrv hem afhandelen. „Nee vanzelf" zei Dora geschrokkef - „En wat nu?" „Eén van tweeën?" zei Henri nuchte „een ander zoeken, of kappen. In d laatste geval verdien ik niet, maar vertil ik enkele duizenden guldens. Nou ja, d is het risico. U ziet mevrouw begin nooit mee, vandaag zit je bovenop kar en morgen lig je er onder." „Maar je zult toch wel iemand vin- die, d'r zit toch een dikke winst in?" ,,Niet iedereen heeft tien mille beschikking", zei Henri gelaten. „Wat[ Els laat, ik hoopte dat ze al thuis zi zijn." „Hoe kan dat nou, ze is toch pas half zes klaar?" „Ach, mensen ja, waar zit m'n stand. Nou, dan ga ik haar afhalen „Blijf je dan hier eten?" „Nee, ik moet er op uit. Redden er te redden valtl" (wordt vervolo

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 8