Wandelen en bramen zoeken in de duinen De Kankerbestrijding kan en mag niet inleveren. Rhytmische Eilanders terug Joost Brouwer blijft snelste in Egmond Lesrooster gym Oudeschild anoniem uitpraten?^ bel 072 155555 ^upy////////////A Dam- en schaakclub gaat „verkassen" Net als afgelopen jaar. Kankerbestrijding. Je kan en mager niet omheen. pandeling Buiten Muy Binnen Muy De Nederlan- ij den ^Oorlogsschip VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741 Tijdens de beide feestconcertavon- den van het Koninklijk Texels Fan farecorps zal er na afloop van het concertgedeelte bal zijn. De eerste avond, vrijdag 4 septem ber, wordt de balmuziek verzorgd door de „Erika Kapel", een „Beiers" Orkest uit Hoorn. Op zaterdagavond verzorgen de Rhytmische Eilanders de balmuziek. De Rhytmische Eilanders is vooral onder de (iets) oudere Texelaars een naam die als muziek in de oren klinkt. Er kon praktisch geen uitvoering van welke vereniging dan ook voorbijgaan, of de R.E, verzorgden het bal. De bezetting van deze groep heeft in de loop der jaren nogal eens wijzigingen ondergaan. Aan het eind van de zestiger jaren verdween de band geheel van het toneel Het was Tom van der Wulp, tegen woordig woonachtig in IJmuiden, die het Fanfarefeest een prachtige aanlei ding vond, om een aantal van zijn vroe gere collega-muzikanten te benaderen met het voorstel om tijdens de tweede avond van het KTF-90-jaar-feest nog eenmaal de balmuziek te verzorgen. In middels wordt druk gerepeteerd. Op de foto De Rhytmische Eilanders in de jaren zestig. Op de voorste rij Piet Kingma (De Koog), slagwerk, Tom van der Wulp, accordeon en Tonny Rey (Heiloo) piano. Daarachter: Cor van Dusseldorp (Den Helder) contra bas. Op het Fanfare-feest zullen de Rhyt mische Eilanders in de volgende bezet ting musiceren: 'Tom van der Wulp, Tonny Reij, Piet Kingma, Cor van Pusseldorp, Martin Grooff (inzet) De Koog op tenorsaxofoon en Joop Dekker (IJmuiden) gitaar. Joost Brouwer uit Oosterend heeft ook de laatste strandloop in Egmond gewonnen. Hij liep de 10 km, begun stigd door het goede weer, in de snelle tijd van 34 minuten. Als tweede finishte Peter de Graaf in 36.30 minuten. Albert Hoven (Den Burg) eindigde als goede zesde in een tijd van 37.40 minuten. Hetty Boogaard won de 4 km dames in een tijd van 18.53 minuten. Ook voor de gymnastiekvereniging van Oudeschild begint in de komende week het seizoen. Het lesrooster ziet er als volgt uit: kleuters vanaf 4 jr maandag 16.00 uur 1e, 2e klas meisjes maandag 17.00 uur Ie, 2e, 3e klas jongensdinsdag 16.00 uur Hulpdienst bejaarden dinsdag 15.00 uur grote jongens woensdag 19.00 uur dames va 20 jaar woensdag 20.00 uur 3e, 4e, 5ekl meisjes donderdag 16.OOuur 6eklase.o. meisjes donderdag 17.00 uur De Dam- en schaakclub Texel zoekt een ander onderkomen. Een nieuwe speelgelegenheid was een der onderwerpen op de dinsdag in „De Witte Burcht" gehouden jaar vergadering, die door twintig leden werd bezocht. Tot een beslissing kwam het niet. Wel werd besloten dat de bestuursleden Hooijberg en Vittali de knoop op korte termijn zullen doorhakken. Het huishoudelijke gedeelte van de vergadering was geen opwindend gebeuren; in het bijzonder de jaarver slagen van secretaris en penningmeester konden geen reden tot kritiek of andere opmerkingen geven Het voorstel om de contributie met tien gulden te verhogen, werd aangeno men. Het „progressieve" idee om con tributie naar draagkracht te heffen, vond onvoldoende weerklank Voor Gerard van Es kwam Jaap Dros de kampioensprijs in ontvangst nemen. Er werd gepleit om voortaan ook een prijs voor de B-groep uit te loven In verband met de bonds- en club competitie werd meegedeeld dat de basisspelers van En Passant 1 zijn: G. van Es, J. Dros, M Vittali, P. Berg man, A. Terpstra, J. Rommets, W. Hoekman, A. Bakker. Wedstrijdleider J. Dros. En Passant 2 bestaat uit: H. Elzinga, F. van Tatenhove, F. van Lare, W Pranger, M. Bremer, P. Cornelisse en E. de Visser. Wedstrijdleider is F van Tatenhove. Er is nog één plaats open. Er zijn zes reserves. De damploeg is nog niet compleet Hier zijn dringend enkele mensen nodig. Op 8 september is de eerste club avond. Voor nieuwe leden een geschikte gelegenheid om wat in te spelen. De competitie begint op 15 september. F. van Lare zal dit seizoen de B-groep „runnen". (Advertentie I.M.) Inleveren? rf~ Laat de collectanten weer een volle bus bi) ons inleveren Jong. Oud Rechts. Links. Miljonair. Modaal. Iedereen is het er over eens: de Kankerbestriiding kan en mag niet inleveren. Kankeronderzoek, patiëntenzorg, voorlichting, moet doorgaan. Dat kan alleen als daarvoor voldoende geld beschikbaar blijft. Jaarlijks garandeert het Koningin Wilhelmina Fonds daarvoor miljoenen guldens. Dit jaar zo'n 39 miljoen Die garantie kan alleen worden gegeven zolang u blijft geven. Koninuin U ilhclmina I -finds voor de Kankcrhcsfriidinic (.entraai Bureau Sophialaan 8. 1075 BK Amsterdam Iel 020-64 09 91 Dit kaartje van de Muy maakt duidelijk wat er in vergelijking met do laatste jaren gaat veranderen. Via het Slag door de Nederlanden kun je het hele jaar dwars door het natuurgebied van De Koog naar de Slufter wandelen. Langs deze route staan gele paaltjes. Op het parkeerterrein bij het bos ten noorden van De Koog begint een rondwandeling door de duinen, gemarkeerd door blauwe paahjes. Ook hier is de toegang het hele jaar vrij. Vanaf 1 september tot 1 maart komen er paaltjes met groene koppen langs de paden die metop de kaart staan. Binnenkort kunt u lezen wanneer in de Muy bramen zoeken mogelijk is. Momenteel zitten daar nog lepelaars met jongen. Omstreeks deze tijd van het jaar gebeurt het regelmatig dat men vraagt: „Wanneer mogen we weer wandelen in de Geul?" of „Hoe is het met de bramen in de Muy?" In de loop van de jaren viel de datum waarop je weer vrij in de duinen kunt wandelen steeds later in het seizoen. Met tienduizenden vakantiegangers op het eiland is het nu eenmaal niet verantwoord het gebied open te stellen. De zee weringen en het natuurgebied zouden er ernstig onder lijden. Het vertrappen van een duin gaat veel sneller dan de mensen denken. Ik zag daar laatst nog een goed voorbeeld van bij het Natuurrecreatie Centrum. Voor de opnamen van het t.v. programma Camping '81 van de E.O. filmde een cameraploeg deze zomer vanaf een hoog duin in de omgeving. Gedurende één dag beklom men dit duin een aantal malen. De gevolgen zijn nu nog duidelijk te zien: er loopt een duidelijk zichtbaar zandpad bij het duin omhoog. De komende winter moeten we dat zeker met helm beplanten om verder stuiven :e voorkomen. Vooral oude duinen zijn n( dikwijls zo kwetsbaar, dat het aanvoe- er ren van de helm per vrachtauto letterlijk een spoor van vernieling achterlaat. In de duinen bij Noordwijk ging men de os afgelopen winter daarom zover, dat men de helm voor het herstel van een afgelegen duinterrein met een helicopter aanvoerde! Meestal komen begin september op Texel de duinen weer vrij. Dan geldt de /jn 'egeling, die op de bekende groen toe- d jansborden staat: Vrije wandeling op Ivj «egen en paden. Om welke paden het an jaat en waar ze heen lopen weten de ie neeste Texelaars die regelmatig in het der iuin komen wel. Ik sta er overigens wel |0I aens verbaasd van dat veel mensen vrij de vel nooit in het duin wandelen. Vorig ei aar was ik in het kader van een cursus en, Natuurstudie met een groepje Texelaars n de Geul. Toen we over het prachtige Jiad achter de Geulplas liepen, bleek dat rrijwel niemand van deze wandelmoge- n,( ijkheid afwist! Voor vakantiegangers die ej lier in de herfst en winter verblijven ligt het meestal net zo. Omdat ze niet op de hoogte zijn van het bestaan van allerlei paden en niet weten waar ze heen leiden, komen ze er niet. Jammer i Om duidelijk te maken waar je in de herfst en in de winter kunt wandelen, zal Staats bosbeheer deze paden voortaan aange ven door aan het begin ervan een hand wijzer te plaatsen. Langs zo'n pad komt hier en daar een paaltje met een groene kop. Dit soort paaltjes staat nu ook al in het duin en het bos maar de kleur is anders. Een aantal heeft een gele kop en dit geeft aan dat het om een door gaande route gaat, bijvoorbeeld van het bos naar het strand. Andere hebben een blauwe kop en deze markeren een rond gang. Door ze te volgen kom je na verloop van tijd weer bij het punt van vertrek terug. De paaltjes met groene koppen zullen voortaan omstreeks 1 september in het veld staan en daar tot ongeveer 1 maart blijven. Tegen die tijd begint het broeden weer en daarbij is rust een vereiste. Het wandelen op deze „winterpaden" gedurende het hele jaar zou ten koste gaan van kwetsbare broedvogels zoals uilen en wulpen. Het is overigens opvallend dat andere soor ten broedvogels zich heel weinig van wandelaars op een pad aantrekken. Dat bleek dit voorjaar weer eens toen de kinderen van de 5e en 6e klas van de Texelse basisscholen in de Muy naar vogels keken. Vanaf het pad zagen ze met het blote oog de kieviten op het nest zitten of met hun jongen rond lopen Omdat deze vogels weten dat wandelaars op het pad blijven, trekken ze zich weinig van de drukte aan en laten zich prachtig bekijken. Op de regel: „wandelen op de paden die door paaltjes staan aangegeven" geldt een uitzondering voor het gebied van de Slufter. Hier doet het probleem van het vertrappen van de duinen zich nauwe lijks voor en daarom is de toegang er van 1 september tot 1 maart helemaal vrij. Bramen Er zijn hiel wat Texelaars die alleen in de duinen komen als er bramen te vinden zijn. Voor hen was het moeilijk te verleren dat een deel van de Muy sinds 1976 tot na de herfstvakantie bleef afgesloten. Want juist in dit gebied met z'n vele lage vlaktes groeien nogal wat bramen. Hoewel het zoeken naar bramen wel enige schade in de duinen veroorzaakt, is besloten voortaan de gebieden waar er veel staan voor het publiek open te stellen. Het gaat bij deze regeling om de Muy en het gebied Bollekamer bij Den Hoorn. We denken daarbij aan de perio de van ongeveer 15 september tot 15 oktober. Om misverstanden te voorko men gaan de borden rond deze terreinen dan tijdelijk weg. Het is de bedoeling dat u over enkele weken via de krant aan de weet kunt komen wanneer bramen zoe ken is toegestaan. In vergelijking met de laatste jaren gaat er voor het publiek in de duinen dus iets veranderen. Het komt op het volgende neer: -In de peri ode van 1 september tot 1 maart staat een aantal paden in het duin aangege ven door paaltjes met groene koppen. -Bramen plukken in de Muy en Bolle kamer mag voortaan enkele nader aan te kondigen weken per jaar. J. van Groeningen

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9