m Lü Doorgegaan tot 't bittere K De rechter- en linkerhan van de duivel I Postbesteller Jaap Jonker met pensioen Militaire hinder Schaap doodgeredei De winkels in Den Burg Mi !&«-*> t&zi- v VERVOLG VAN PAG. 1 Dienstmededelingen Scouting start met barbecue Bibliotheek De Cocksdorp Dief heeft het voorzien op sportvisartikelen Gewond naar ziekenhuis zijn op dinsdagmiddag weer gesloten. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 september 191 tof fc&siM w ■l Vj Oo Tichelman spreekt het echtpaar Jonker toe. Postbesteller eerste klasse Jaap Jon ker nam zaterdag afscheid van zijn werkgever; de PTT. Bijna negenender tig jaar geeft hij zijn rondes gelopen en het is een klein unicum dat Jonker op 65-jarige leeftijd in goede gezondheid het postale bedrijf verlaat. ..Velen halen die eindstreep niet en zijn blij met de VUT. maar Jaap heeft het tot zijn pensioen volgehouden", aldus de be heerder van het postkantoor in Den Burg P. van Putten. De bewoners van Jonker's routes in Den Burg en omge ving lieten vorige week ook blijken dat ze de goedlachse postbesteller zullen missen. Zo kreeg hij een gedicht en vele bloemstukken. ,,U laat t och een leegte achter", was de conclusie van de heer Tichelman, directeur van het postkan toor Den Helder {waar ook Texel onder valt). Zaterdagmiddag was er in de kantine van het postk.antoor in Den Burg een afscheidsreceptie waar Jon kers familie, collega's en veel oud collega's aanwezig war en. In 1943 kwam Jaap Jonker bij de PTT. Daarvoor had hij in de bollen en als winkelbediende gewer kt. ,,Een man van de oude garde", zoals hij in de officiële speeches diverse molen werd geken schetst. Ook de heerTichelman noemde Jonker een oud-stri|der. Hij vond het goed dat in een hech.t Texels postbedrijf ook enkele ouderen werken. De jonge krachten kunnen ie'ts van u leren maar ook u zult gemerk'i hebben dat u van hen iets op kan steken", aldus Tichel man. De directeur sprak over de mis verstanden die ro nd het postbestellen de ronde doen. Volgens hem lijkt het allemaal zo simpel, elke dag de post in de bus. Maar ee n mammoetbedrijf als de PTTzou niet Kunnen bestaan zonder de levensinzet van mensen als Jonker. ,,U hebt zo'n t'ien miljoen poststukken rondgebracht. Deze stapel van onge veer 35 kilome ter hoog mag u vandaag lekker omduwen. Dat moet toch een prettige carrie re-afsluiting zijn", zei Ti chelman. Buitenbussen Ook ging de directeur in op de ver anderingen bij de PTT in de afgelopen jaren. Jonker had met name de invoe ring van d e groene buitenbussen als vervelend ervaren. Het persoonlijke contact mr it het publiek werd daardoor duidelijk minder. ,,Dat heeft u verdriet gedaan." Jonker reageerde instem mend: „Dat zijn rotdingen." Verbete ringen vo or de postbesteller kon Tichel man ook noemen. De lange diensten en het werk en op zondag behoort, ook bij de pos.t, al lang tot het verleden. „Het is een rjevecht geweest van jaren maar daar heeft u wel van kunnen genieten", aldu s Tichelman. De directeur noemde Jonker een markante figuur. „Samen me't Daalder en Dootjes vormde u een dynamisch trio." De heer Tichelman sp rak over de positieve bijdrage die de sc;heidende postbesteller aan de sfeer binnen het bedrijf had kunnen leveren. Niemand is onmisbaar maar de uit spraken uit dat kleine koppie en het bezwerende vingertje zullen hier toch nog vaak ter sprake komen", zo zei hij. Bittere einde Ook Tichelman noemde het bijzonder dat Jaap Jonker in goede gezondheid het bedrijf verlaat. Veel oudere werk nemers sparen verlofdagen op voor de laatste maanden voor de pensioenering maar Jonker had tot de laatste dag zijn wijk gelopen. ,,U bent tot het bittere einde doorgegaan en dat is een teken dat u er nog steeds lol in had." Tichelman noemde ook het cadeau dat Jonker gevraagd had een teken dat hij zijn werk met plezier heeft gedaan. „Ik vind het fijn dat ik geen grasmaaier of zoiets geef (Jonker: 'die stond anders óók op mijn verlanglijstje') maar een oude gravure over het bestellersvak in vroeger jaren." Hij overhandigde daarna de gravure voorstellende een „uitgetel de" post naast zijn paard in de stal. Ook kreeg Jonker een oorkonde, een kalen der en een scheerapparaat. Dit laatste cadeau was Tichelman aanvankelijk vergeten te overhandigen. „Dit kado is ook voor u maar het valt in het niet bij de gravure." Jonker kreeg de lachers op zijn hand door te antwoorden: „Nou scheren is toch ook wel belangrijk." Droge humor Bert Buysman sprak namens alle collega's. Hij zei dat Jonker met zijn droge humor altijd voor een grap te porren was geweest. „Je liet je meer dere malen in een postzak stoppen, alleen het touwtje mocht er niet om", aldus Buysman. Jonker had ook in het postkantoor zijn vaste 'plekkie' en Buysman verwachtte dat het voor hem een vreemde kijk zal zijn als Jonker daar niet meer zit. „Maar dan hoop ik dat er voor jou op andere vaste plekkies nog veel gelukkige dagen volgen, want dat heb je verdiend." Namens het personeel kreeg mevrouw Jonker bloemen en voor het echtpaar was er een schemerlamp. De eerste dag Jaap Jonker zei in zijn korte af scheidswoord dat hij vooral met plezier terugdacht aan vroeger jaren. „Samen metjan Daalder, Paulus Kikkert en „Us Abe" Dootjes had hij heel wat afge- lachen. Ook gaf Jonker toe wel eens lastig te zijn geweest. „Er zijn allerlei veranderingen en die moet je verwer ken." Hij dankte iedereen, ook de mensen in zijn wijk, voor de belang stelling en eindigde: „Dit is de eerste dag van de rest van je leven. Ik hoop dat er nog veel blijde dagen mogen volgen." De toeloop voor de kaarten van de beide concertavonden op vrijdag en zaterdag a.s. is enorm. Mochten er mensen zijn die door omstandigheden hun al afgehaalde kaarten niet gebrui ken, willen die de kaarten dan terug brengen of kontakt opnemen met: Zegel, heren- en jongensklading, We verstraat 32, tel. 2728 of Weikoop- winkel, Waalderstraat 53, tel. 2265. Heeft u nog geen kaarten? Wellicht kan men u op de bovengenoemde adressen nog helpen. De fancy-fair heeft ook een rommel- kraam. Verhuizing, schoonmaak en ein de van het seizoen kunnen een prima aanleiding zijn om naar spulletjes voor deze rommelkraam op zoek te gaan. U draait tel. 3397 of tel. 2205 en wij komen I Aanmelding voor de taartenbakwed- strijd kan geschieden bij C. van IJssel- dijk, Vloedlijn 3, tel. 3397, E. Boorsma, Schilderweg 208, tel. 2205, T. Lenting, Vaargeul 30, tel. 3970. Repetitie reünie-orkest: vrijdag 4 sep tember, zoals afgesproken. Repetitie reünie-drumband: woens dag 2 september, 19.30 uur Fanfare gebouw. Repetitie reünie-majoretten: dinsdag 1 september en woensdag 2 september. De bewoners van de route van de muzikale rondgang op zaterdagmiddag 5 september (zie voor de route de oranje strooifolder) worden vriendelijk verzocht de vlag uit te steken. Aan alle bezoekers van de fanfare festiviteiten. Hoewel wij beseffen dat het misschien een klein stukje lopen is, vragen wij toch aan de bezoekers van de fanfare-feesten: Parkeer uw auto niet op het gemeenteterrein (Brandweerl); Par keer uw auto niet voor de AOT-garage (Openbaar vervoerl); Parkeer uw auto liefst op het grote parkeerterrein aan de Emmalaan naast het SV Texel terrein. Denkt u nog even aan een balpen voor de feestconcertavonden? Met spoed gevraagd: foto van het fanfare tijdens jaarlijkse 4 mei herden king. Bericht naar J. J. Bakker, tel. 3918. Vrijdag begint het scoutingseizoen weer. Dit wordt gevierd met een bar becue in de Dennen. Alle leden (welpen, verkenners, kabouters, gidsen en ro wans) worden verzocht zich vrijdag avond om 19.00 uur te verzamelen bij Catharinahoeve. Van daaruit wordt een speurtocht gehouden naar de barbecueplaats. Scoutingleden die deze eerste avond mee willen maken moeten zich voor donderdag opgeven bij Roelie Stam (Garage Rey) met de mededeling of men vervoer naar de Catharinahoeve heeft. De barbecue duurt tot 21.00 uur. De uitleentijden van de bibliotheek in De Cocksdorp (naast de Hervormde kerk) zijn vanaf donderdag 3 september weer volgens het winterrooster; elke donderdag van 15.30 tot 16.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur. In de omgeving van De Cocksdorp is blijkbaar een dief bezig die het in het bij zonder heeft voorzien op hengels en andere sportvisbenodigdheden. Zondag werd voor de derde keer in korte tijd aangifte gedaan van een dergelijke diefstal. In dit geval waren twee hengels gestolen uit een boot, die bij een caravan op een camping stond. Het betreft een Albatros volglas hengel van 2,40 meter met Matador molen en een holglashengel van twee meter met een Ru molen. De totale waarde bedraagt f270, Offshore Het college voelt er niets voor om nu al rekening te houden met eventuele offshore-activiteiten in de haven. In de huidige haven is daarvoor geen ruimte en aanpassing van de haven voor dat doel is voor de gemeente onbetaalbaar. Maar zelfs als dat geen probleem zou zijn, dan zouden de belangen van de offshore-activiteiten moeten worden af gewogen tegen natuur- en landschaps aspecten. Er is geen reden om zich nu met deze kwestie bezig te houden omdat er volgens b en w nu van geen reëel plan sprake is. Er zijn geen offshore- bedrijven die te kennen hebben gegeven zich op Texel te willen vestigen. In de hoorzitting-was die indruk wel gewekt door de heer R. Hamer die daar sprak namens de Jonge Ondernemersorgani satie. Nauta: „We hebben wel wat anders te doen dan over visioenen praten." Cor Ellen pleitte voor mogelijkheden voor vestiging van detailhandel in het havengebied. In het ontwerp-plan is daarvoor geen regeling getroffen. Nauta antwoordde dat in het plan via zg. vrijstelling bepaalde detailhandelsvesti gingen kunnen worden toegelaten. Het college heeft het nog te vroeg gevonden om dergelijke vestigingen nu al als recht in het plan op te nemen. Ellen merkte op dat de SRV-wagen die tot voor kort regelmatig in het havengebied kwam, daar nu wegblijft zodat nogal wat mensen gedwongen zijn hun inkopen in het dorp te doen. Bij de diverse rijksstructuurschema's die de commissie ruimtelijke ordening donderdagavond te behandelen kreeg, was ook het schema voor de burger luchtvaartterreinen. De commissie was er gauw klaar mee. Het schema geeft meer mogelijkheden dan Texel nodig heeft zodat het gemeentebestuur zijn eigen beleid kan voeren. Cor Ellen sprak zich uit tegen betonbanen op het vliegveld. Openluchtrecreatie Volgens het structuurschema voor de openluchtrecreatie zal op Texel, wat het treffen van verblijfsrecreatieve voor zieningen betreft, een 'consoliderend' beleid moeten worden gevoerd. Aanlei ding daarvoor is het feit dat het eiland als potentieel nationaal landschap is aangewezen. Laatstgenoemd verband willen B en W niet onderschrijven. Argwanend staat het college tegenover het begrip 'consoliderend'. Vooralsnog gaat men er echter vanuit dat het recre atiebasisplan (dat groei toestaat tot 47.000 slapplaatsen in 1985) niet zal worden aangetast en ook niet het daar mee samenhangende bestemmingsplan buitengebied. Het ministerie van CRM heeft nl. ingestemd met deze plannen. De heer N. C. Barendregt concludeerde dat een nationaal landschap niet in het recreatiebeleid van de gemeente past en sprak de hoop uit dat het ten opzichte van de landbouw precies zo zou liggen. De boeren willen geen nationaal land schap. Nauta merkte op dat een natio naal landschap voor de agrariërs wel licht afschrikwekkend is; voor de recre atie ligt het anders. Daar zal een aanwijzing tot nationaal park waar schijnlijk als trekpleister werken. Ate Rienstra wees erop dat het akkoord gaan met een consoliderend recreatiebeleid wel degelijk een uit spraak van belang is. Want het recrea tiebasisplan „geldt" tot 1985 en ook de geldigheid van het plan buitengebied loopt op een gegeven moment af. Wie nu akkoord gaan met consolidatie, spreekt daarmee tevens uit dat het huidige beleid ook na 1985 moet worden voortgezet. Persoonlijk had Rienstra overigens de indruk dat het publiek daarover niet rouwig zal zijn, maar enkele jaren geleden werd in sommige kringen groei na 1985 wenselijk geacht. Legalisering Vervolgens ging de commissie ak koord met een aantal voorbereidingsbe- sluiten om bouw- en verbouwactivitei ten die niet helemaal in overeenstem ming zijn met het bestemmingsplan, toch mogelijk te maken. Op deze wijze werd meegewerkt aan het plan van de heer D. Imhoff te De Koog die aan het Mienterglop een kampeerschuur wil bouwen. In het verleden is ter plaatse een boet (met vergunning) verbouwd tot kampeerschuur met 16 bedden. Verder nam Imhoff een garage in gebruik als kampeerschuur (zonder ver gunning) met een capaciteit van 10 bedden. Uit brandveiligheidsoverwegin gen werd de garage vorig jaar gesloten. Voor de nu aangevraagde nieuwe kam peerschuur (oppervlakte 58,4 m2) zullen een houten zomerhuisje, een toiletge bouw en een kippenhok (totaal 41 m2) worden afgebroken. B en W hadden tegen een en ander geen bezwaar omdat ze vonden dat de hier lang geleden begonnen recreatieve ontwik keling niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Daar was het commissielid Lieuwe Dijksen het donderdagavond niet mee eens. Wijzend op het gedeel telijk illegale karakter van het complex vond hij dat de zaak best kon worden teruggedrongen. Bovendien had het hem te denken gegeven dat de accom modatie in de VW-gids staat met dertig bedden. Wat dat laatste betreft kon Nauta meedelen dat als er in werke lijkheid sprake is van dertig bedden, dat aantal nu in ieder geval tot het aangevraagde aantal moet worden te ruggebracht. Voordeel van deze legali satie is dat de aard van de bouw en de capaciteit ervan komt vast te liggen en zonodig kan worden gecontroleerd. Dijksen bleef er moeite mee hebben. „Iedereen die wat clandestiens begint en er een paar jaar in slaagt onopgemerkt te blijven, kan dan zijn gang wel gaan." Te soepel? Ook kwam een voorbereidingsbesluit aan de orde om het mogelijk te maken dat de Stichting Vakantie Verblijven ISWI op haar terrein De Turkse Tent een tweede dienstwoning plaatst op een andere afstand van de bestaande dienstwoning dan het bestemmingsplan voorschrijft. B en W vonden het billijk om gezien de omvang van het recre atiecomplex aan de bouw mee te werken. Jan van Asselt vond de hou ding van het college echter opvallend soepel in vergelijking met de bezwaren die altijd worden gemaakt als een agrariër een tweede dienstwoning op zijn erf wil hebben. In zo'n geval worden allerlei deskundige instanties geraad pleegd en de bouw wordt uiteindelijk toegelaten op een beroerde plek. Nauta herinnerde eraan dat het feit óf een dienstwoning mag worden gebouwd hier niet ter discussie staat, want dat recht ligt vast in het bestemmingsplan. Het gaat om de plaats, een formeel verschil slechts. Bovendien hoeft hier niet voor oneigelijk gebruik te worden gevreesd en de praktijk heeft geleerd dat dat bij agrariërs wel eens het geval is. Nauta nam de opmerking van Van Asselt nogal kwalijk omdat de suggestie wordt gewekt dat B en W de boeren minder tegemoetkomend behandelt dan een bedrijf als de SVV. Voorbereidingsbesluiten om de bouw mogelijk te maken van een hotel op het recreatieterrein „De Verrassing" van de fa. Stark te Oosterend en de uitbreiding van de winkel van Bakkers Ijzerhandel gaven geen reden tot opmerkingen. Ook tegen de bouw van een garage door de heer E. Baijs te Oudeschild (ondanks het feit dat de maximaal toelaatbare opper vlakte iets wordt overschreden en men ook buiten de bouwstrook komt) was geen bezwaar. Hetzelfde geldt voor het verzoek van Uitwaterende Sluizen om voor Oosterend een riool zuiveringsinstallatie te mogen bouwen in Nieuweschild (op een stuk grond dat nu aan agrarische bestemming heeft). Bomen De „illegaal" geplante bomen op het land bij „Bartimeushoeve" te Oosterend staan er nog en zullen ook in de toekomst niet verdwijnen, zo kreeg Lieuwe Dijksen desgevraagd te horen in de rondvraag van de vergadering. Nauta deelde mee dat de gemeente niet tegen de op zichzelf met het bestemmingsplan strijdige beplanting wil optreden omdat het gemeentebestuur destijds ten op zichte van de mensen van Bartimeus hoeve onvoldoende duidelijk is geweest „We kunnen daarom niet zeggen di Bartimeus in de fout is gegaan." Hi blindeninstituut kocht destijds de gron met de duidelijke bedoeling er bomen planten. Van gemeentewege werd m dewerking daaraan in eerste instanti geweigerd. Eerst moest worden aangi toond dat het voor het instituut noot zakelijk was dat de grond (die daarvot zijn agrarische bestemming zou ve liezen) bij de Bartimeushoeve werd trokken. De mensen van Bartimei toonden de noodzaak van de gebied uitbreiding overtuigend aan, zodat grond in gebruik mocht worden geni men. Bartimeus concludeerde hieri dat ook tot beplanten mocht wordr overgegaan; het gemeentebestuur hee er niet op gewezen dat hiervoor apar vergunning nodig was. B en W voelr daarom niets voor optreden achten Cor Ellen wees op de vrij ingrijpen! gevolgen voor het landschap en vor dat de bomen niét hoger dan 1.30 met zouden mogen worden. Beatrix-berm Jan van Asselt tilt nog steeds ze zwaar aan het onbruikbaar maken parkeerplaats van de berm ter hoogfct van de Beatrix-appartementen in Kamerstraat te De Koog door Jarin Zoals bekend zijn daar wat zwerfkei i neergelegd waardoor de berm aan z c oorspronkelijke openbare bestemming onttrokken. In de vergadering van commissie openbare werken had Vly Asselt zich over het optreden van Jarii f beklaagd en hij deed dit opnieuw in vergadering van ruimtelijke ordenin oi Hem werd nu meegedeeld dat h y college op dit geval zal terugkomen de eerstvolgende vergadering van commissie openbare werken. Op het kruispunt Pontweg-Elemèc werd zaterdagmiddag om 17.15 uur e bejaarde Texelaar aangereden door e auto, bestuurd door iemand uit Duivi De op de fiets rijdende bejaarde mor met een heupfractuur en een hersr schudding naar het ziekenhuis word gebracht. Het ongeluk vertoont w overeenkomst met de aanrijding die zi ruim een kwartier later op het volgen Pontweg-kruispunt en waarbij de75jar mevrouw Kortenhoeven uit Den B' zwaar werd gewond. In dit geval werd Texelaar geschept door een van lir komende wagen die hij te laat had opj merkt. P nt 1 ZI: Een taxi uit Den Burg kwam terdagavond op de Nieuwlanderweg botsing met een schaap, eigendom Huismanvan,,De Noordkroon". Heti et wasop slag dood. De taxi liep aanzienl schade op, die door de verzekering worden vergoed. Trinity, bijgenaamd de rechterhand van de duivel (Terence Hill), is lui, altijd hongerig en razendsnel met zijn revol ver. Op een van zijn omzwervingen komt hij terecht in een stadje waar hij tot zijn verbazing zijn broer, eens een berucht veedief en luisterend naar de naam linkerhand van de duivel (Bud Spencer), aantreft als sherrif. Het begin van alle moeilijkheden: Grote broer wil Trinity het dorp uit hebben uit angst dat hij hem zal verraden, want de functie van sherrif heeft hij op nogal dui wijze verkregen. Trinity daarentegei blijven en heeft zelfs al trouwplan mits grote broer hem wil helpen bende Maxicanen te verjagen die o nri< leiding van de corrupte burgema jel' zijn a.s. familie wil verjagen. Dat anders loopt dan gepland is nie voorkomen, want Terence Hill en Spencer spelen de hoofdrollen en wil zeggen dat de lachsalvo's tal' zijn dan de geweersalvo's. „De ra en de linkerhand van de duivel" zien als woensdagwestern. Toegar jaar. Ie V )eri :ijn WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Sc cv, 32 Sc) ren len: Zae

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2