Cjroen 'TwartjJexeh in het karL, Conclusie informatieavond: VIHitair structuurschema is erg onvolledig ÏA TERDAG BEGINT HET NASEIZOEN I Beroepsschrift Bakker: „Stukadoorwerk moet ook betaald" Oud-gedienden op oefenmars 94e JAARGANG NR. 9607 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits leutick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en lans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 15,10 per kwartaal 70 cent incasso: los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. Het structuurschema militaire terrei- m is wat Texel en zijn omgeving betreft g onvolledig. Dat was de conclusie van ile sprekers op de informatiebijeen- imst over het structuurschema die gis- ravond in de aula van het gebouw van Rijksscholengemeenschap werd ge- luden. „Er is onvoldoende rekening ihouden met de wensen van de plaat- lijke bevolking", was een andere actie die veelvuldig aan het forum staande uit vertegenwoordigers van ifensie en milieuorganisaties werd ge ven. „In de inventarisatie wordt een fifibisch oefenkamp met enkele regels gedaan terwijl daar en ook op andere aatsen op Texel heel wat méér aan de ind is", aldus de heer G. C. Cadee, rekend namens Landschapszorg Texel heer Kok uit De Cocksdorp gaf een leiend betoog over de geluidshinder op xels noordpunt maar omdat veel zaken at in het schema genoemd worden, sten de defensie- en ruimtelijke orde- igspecialisten vaak geen antwoord op vragen en verlangens uit de zaal. „We Hen zoveel mogelijk argumenten horen bij kunnen dragen tot een goede ipraak", zei Henri Dijksterhuis van het lbouworgaan als forumvoorzitter aan I begin van de avond en de zaal liet zich it ombetuigd. Meer algemene dis- ssies over het nut van defensie e.d. irden echter door hem afgekapt en zo- endeontstond toch een duidelijk beeld van de militaire plannen op en rond Texel Alle forumleden hielden een kort betoog waarin ze de voors en tegens van de defensieplannen naar voren brachten. De heer Sybrandy (tweede genie com- pardement Amsterdam) schetste de pro blemen die defensie ondervindt bij het zoeken naar geschikte oefenterreinen. Vooral schietterreinen, die oppervlakten vragen van 20 bij 20 kilometer, zijn in Nederland moeilijk of helemaal niet te vinden. Daarbij zit rondom elk schiet- terrein een flinke onveilige zone die op bepaalde tijden niet betreden kan wor den. „Maarwe móeten kunnen oefenen" zo waszijn conclusie. Jaap Jelle Feenstra van de Vereniging tot behoud van de Waddenzee noemde de beleidsvoorne mens in het schema teleurstellend.In de planologiscche kernbeslissing over de Waddenzee heeft de regering toegezegd militaire activiteiten zo mogelijk te zullen stabiliseren of te verminderen. Er is nu sprake van een kleine uitbreiding", aldus Feenstra. Hij vond dat bij de plannen van defensie niet alleen gelet moet worden op de benodigde ruimte; ook andere as pecten van oefenen in rustgebieden moeten in de discussie betrokken wor den. Verder noemde Feenstra een vol gens hem andere vorm van 'sluimerende' uitbreiding, zoals de vervanging van de tanksop Vlieland en de aanschaf van de F 16 straaljager. „Dat vliegtuig met die 87 grafiek met gehadsmetingen van de schietrange Vtiebore. Volgens deze tekening uit het Ktm*schema valt De Cocksdorp in de catogorie van geluidsoverlast 30. Omgerekend kont dit. volgens het structuurschema, dat dertig procent van de Cocksdorper bevolking Inderd wordt door geluidsoverlast van de straeljageroefenlngen. Tijdens de discussie- werd dit getal bestreden. „Kom maar eens meten els er geoefend wordt en al die rvaren piloten uit de koers raken. Dat gebeurt meerdere malen per dag. leze week eindigt het toeristisch igseizoen 1981. Want maandag a.s. Jigen de vakanties in de Duitse deel- it Noordrijn Westfalen en het vertrek deze groep Duitsers zal een duidelijk 'kbare druktevermindering tot gevolg iben. De afgelopen week was de ristische drukte op Texel nog aan- ilijk. Maandag j.l. bevonden zich op eiland 3820' niet-Texelse auto's fig jaar om dezelfde tijd 2458). Vol de VW Texel zijn de vooruit- iten voor het naseizoen gunstig. Niet te klagen itussen wordt duidelijk dat het sei- 1981 voor Texel helemaal niet ht is, vooral als een vergelijking dt gemaakt met andere binnenland vakantiebestemmingen. Het blijkt er meer uit de bezettingslijsten die lelijks door het Nationaal Bureau voor Toerisme worden uitgegeven. Uit het overzicht van vorige week kwam bijvoorbeeld naar voren dat practisch alle accommodatie op Texel nog vol ledig was bezet, met uitzondering van de campings die gemiddeld voor 65% waren bevolkt. Geen enkel ander va- kantiegebied in het land boekte een zo hoge score: overal elders was in de meeste accommodaties nog royaal ruimte beschikbaar, ook op de andere waddeneilanden. VW-directeur J. W. Dekker concludeert dan ook dat Texel zich in een zeer goede belangstelling van het toeristisch publiek mag ver heugen. Ook de vooruitzichten voor het naseizoen zijn goed. De boekingen stro men binnen en het uitstekende weer van de afgelopen dagen werkt daarbij als stimulans, vooral omdat het samenvalt met een advertentiecampagne in de dagbladen. schadelijke hydrazinetankjes. Er zijn er al twee neergestort en er zullen er meer volgen", waarschuwde hij. De claim op het Balgzand als schietterrein noemde bij 'brutaal'. Wel was Feenstra verheugd over het feit dat defensieactiviteiten nu enigszins in het openbaar ter discussie worden gesteld. De heer Cadee van Landschapszorg was er niet van over tuigd dat het structuurschema werkelijk ingaat op de milieuaspecten die in de Waddenzee belangrijk zijn. „Een hoop mooie woorden maar geen enkele ga rantie." Vervolgens kwam de zaal aan bod. Hans de Winter vond dat defensie bij aanschaf van nieuwewapens moet kijken of er in Nederland mee geoefend kan worden. Anders worden de bewoners van stiltegebieden zoals Texel de di/pe. „Daar wonen weinig mensen, dus daar moet het dan maar", zei hij schamper. De heer Sijbrandy antwoordde dat bij de aanschaf van nieuwe wapensystemen wel gekeken wordt waar geoefend kan worden. „Een groot deel van ons wapenarsenaal is niet geschikt voor dit kleine landje en daarom wordt bijvoor beeld ook op Kreta en in Canada geoefend. Eendureaangelegenheid." De Winter vroeg of er toch niet nog meer in het buitenland getraind kan worden. Als voorbeeld noemde hij de (Leopard) tank oefeningen die nu op de Vliehors worden gehouden. Sybrandy zei dat dit niet ongelimiteerd kon. „In het buitenland wordt dan de vraag gesteld: waar kunnen wij bij jullie oefenen? en we hebben niet veel ruimte", zo zei hij. Volgens deze spreker waren de oefeningen in het bui tenland de laatste jaren drastisch uitge breid. Ongeoefend „Op de Vliehors wordt vaak met straaljagers geoefend bij 'mindere' weersomstandigheden. De ongeoefende piloten raken dan vaak uit de koefs en scheren dan zeer laag over De Cocks dorp." Dit zei de heer Kok, die vroeg of de schietoefeningen niet op de Noordzee met zogenaamde 'spatschijven' (schiet schijven getrokken door een schip) ge houden konden worden. Ook informeer- f-*-n de Kok of de geluidsoverlast in De Cocks dorp niet gemeten kan worden. ,,lk denk dat wij onze huizen dan wel op rege- ringskosten mogen isoleren tegen de geluidsoverlast." Daarop ontspon zich een discussie over de meetbaarheid van geluid en hoe dit stond aangegeven in het structuurschema. In het defensieplan wordt De Cocksdorp genoemd als gebied met zeer weinig geluidsoverlast. Deze gegevens zijn gebaseerd op de oefe ningen in theorie. De heer Kok: „In de praktijk is het echter anders en deze zogenaamde piekwaarden (het moment dat een straaljager overkomt) wil ik wel eens weten. Ik heb het gevoel naast een druk vliegveld te wonen." De heer Sybrandy wist geen andere oplossing. Het oefenen op de Noordzee gebeurt al veelvuldig, maar ook oefeningen (ori- êntatietochten) boven vlak land moet de straaljagerpiloot kunnen uitvoeren. Nooit geluisterd Cor Ellen was niet tevreden met dit antwoord en gaf een felle reactie. „Hoe durven jullie hier te zitten. Jullie hebben nog nooit geluisterd." Het cavalerie schietkamp bestond onlangs 25 jaar en Het Koninklijk Texeis Fanfare korps begint dit weekend met de spectaculaire viering van het ne gentigjarig bestaan. Een van de at tracties is het optreden van het voor deze gelegenheid geformeerde re ünie-orkest, reünie-drumband en -majorettes, gezamenlijk met de huidige fanfareleden, totaal 180 muzikanten. Het bonte gezelschap maakt zaterdagmiddag, aanvang half twee een rondgang door Den Burg waarbij de volgende route wordt genomen: R. P. Keijserstraat Schilderend, Wilheminalaan, Waal- derstraat, Witte Kruislaan, Koger- straat, Binnenburg, Parkstraat, Weverstraat, Schilderend, R. P. Keijserstraat, Wezenland. Van de oud-gedienden wonen er velen op het vasteland maar ze waren graag bereid om voor deze gelegenheid naar Texel te komen, niet alleen voor het eigenlijke op treden maar ook nog een paar keer eerder. Want er moest natuurlijk gerepeteerd worden om de kans op een muziek-chaos zo klein mogelijk te maken. Gisteravond konden de mensen die toevallig in de buurt van het fanfaregebouwtje waren een bescheiden voorproefje beleven van de rondgang van zaterdag: de reünie-drumband maakte met ma jorettes een oefenronde, waarvan wij de bovenstaande foto maakten. Ellen kon hieruit concluderen dat er in al die jaren al heel wat „ijzer" in de Waddenzeegrond verdwenen was. „Jullie maken je niet druk om degevolgen van rottend metaal in een natuurgebied. Er is geen rob meer bij Vlieland te be kennen en defensie praat nog over een robbenbank", zei hij geëmotioneerd. Over de geluidsoverlast boven De Cocks dorp zei het Pakt-raadslid dat aan de Vuurtorenweg twee huizen staan die door geluidstrillingen scheuren in de muren vertonen. „Aanwijsbare schade door jullie grappen!" De heer Sybrandy zei dat als er inderdaad sprake is van (lees verder op pagina 2) De heer G. D. Bakker uit Spang is het niet eens met de hoogte van het bedrag dat hij in het kader van de bijdrage regeling voor het Oude Land van de gemeente voor de aangepaste bouw van zijn schuur heeft gekregen. Het stukadoren van de binnenmuren is niet tot de meerkosten van de bouw ge rekend. Bakker is van mening dat dit bedrag (73.230ook uitbetaald moet worden. Bakker maakt hierbij de verge lijking met de Meyert Boon systeem- schuren. „De kosten voor het binnen werk zijn even hoog als de kosten die voor het binnenwerk van een Meyert Boon schuur zouden zijn toegepast." Dit vergelijk maakt Bakker omdat de ge meente bij de berekening van de bij drage ook een vergelijk met het Meyert Boon systeem heeft gemaakt. B en W vinden dat het stukadoorwerk geen „nadere eis" is binnen de bijdrage regeling en adviseert dan ook het bedrag niet uit te betalen. „De bijdrage regeling voorziet alleen in een ver goeding voor de buitenmuren van de schuur, en de extra kosten zijn een ge volg van een constructiekeuze van de heer Bakker zelf", aldus het college. De totale kosten van het metselwerk en de fundering voor de schuur van Bakker bedroegen ruim zevenentwintig duizend gulden. Om een beeld te krijgen van de extra kosten die gemaakt worden voor een schuur met oude land-eisen, is gekeken naar een vergelijkbare schuur van systeembouw. Deze zou 714.000, hebben gekost. Bakker krijgt dan ook ruim dertienduizend gulden uitbetaald omdat hij moest bouwen volgens speciale eisen. Bakker is van mening dat de kosten van het stukadoren een onderdeel zijn van de bouw. De advies commissie bijdrageregeling was ook van oordeel dat het stukadoren van het bin nenblad bij deze traditioneel gebouwde schuur voor vergoeding in aanmerking komt, omdat stukadoren voor de be drijfsvoering beslist noodzakelijk is. B en W vinden daarentegen dat be- drijfs-technische overwegingen geen rol mogen spelen bij de toepassing van de bijdrageregeling. „Het stukadoren is een keuze van Bakker", aldus het colle ge- Aanzien De beroepschriftencommissie is van mening dat de bijdrageregeling in het leven is geroepen om uitsluitend de buitenkant van de schuren een beter aanzien te geven. De vergelijking met de systeembouwschuur, ook voor het bin nenwerk, vindt de commissie niet juist omdat het systeem alleen maar als norm is gebruikt om de meerkosten uit te rekenen. „Ook bij een Meyert Boon schuur zou geen bijdrage voor het bin nenwerk gegeven worden", zo is de commissie beroepschriften van oordeel. Commissielid Van Asselt heeft het col lege voorgesteld de bezwaren van Bak ker wèl gegrond te verklaren omdat er volgens hem onduidelijke afspraken waren bij aanvang van de bouw. Het college bestrijd dit. Bakker heeft zelf wijzigingen in de uiteindelijke bouw aangebracht door eerst uit te gaan van halfsteens metselwerk en dat later te wijzigen in het aanbrengen van een spouwmuur. „Pas op de ingediende nota kwam een post stukadoren voor", aldus het college. Volgens B en W is er dan ook op geen enkele verwach tingen bij de bouwer gewekt. Aan de raad zal dinsdagavond gevraagd worden het beroepschrift ongegrond te ver klaren. Maximum bedrag Tijdens diezelfde raadsvergadering komt ook een beroepschrift van Arie Lap uit Den Hoorn over de bijdrage regeling ter sprake. Lap is het ook niet eens met het uit te betalen bedrag. Door B en W is een maximumbedrag per vierkante meter buitenwand metselwerk vastgesteld. Samen met bijkomende kosten zoals speciale fundering en een gedeelte van de architectskosten zijn de meerkosten vastgesteld op ruim 733.000, Daar wordt nog de WIR- premie en de kleinschaligheidstoeslag afgetrokken. De maximum meerkosten voor zijn bollen/landbouwschuur zijn vastgesteld op ruim vierentwintigdui zend gulden. Arie Lap eist dat de ge meente de werkelijk gemaakte kosten moet vergoeden. Die kosten bedragen 761.215, Het normbedrag van 772,50 per vierkante meter buitenmetselwerk acht de commissie, ondanks de hogere kosten die door Lap gemaakt zijn, juist. Lap heeft overigens niet volgens de voorschriften van de bouwvergunning gebouwd. Bij toezegging in het kader van de bijdrageregeling wordt er steeds op gewezen dat de bijdrage alleen uit betaald wordt als volgens de voor schriften is gebouwd. Het college merkt in haar pre-advies dan ook fijntjes op dat de gemeenteraad het recht heeft de eerdere toezeggingen te veranderen. „Daartoe behoort ook de mogelijkheid tot het intrekken van de toegekende bijdrage", aldus het college. B en W willen zelf de vastgestelde bijdrage wel handhaven. WIR-premie Arie Lap heeft ook bezwaar gemaakt tegen het nog niet uitbetalen van het toegekende bedrag en eist dan ook vergoeding wegens renteverlies. Het college stelt dat de voor de beoordeling benodigde gegevens lange tijd niet beschikbaar werden gesteld en dat deze later op een aantal punten ook onvolledig bleken te zijn. Bovendien wordt met het uitbetalen gewacht op een beschikking van de belastinginspectie. Op één punt heeft Lap gelijk gekregen. Van de meerkosten die worden uit betaald wordt de WIR premie afge trokken. Formeel heeft de gemeente daarin gelijk, maar de belastingdienst houdt bij de berekening van de WIR premie weer rekening met de gemeen- tebijdrage. Een handeling waar de bou wer financieel op achteruit gaat. Het college heeft daarom besloten de WIR premie bij de meerkostenberekening buiten beschouwing te laten. De al berekende bijdragen aan an deren zullen daarom gecorrigeerd wor den en in een aantal gevallen zal na de WIR beschikking van de belastingdienst een nabetaling van de gemeente aan de bouwer moeten plaatsvinden. Het col lege zal de raad dinsdagavond vragen om het beroepschrift ongegrond te ver klaren en vast te houden aan de eerder vastgestelde bijdrage.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1