3ob Dros exposeert in de Scholerie WAT IK ZEGGEN WOU.. „Jeugdgebouw tast monument aan" Dam- en schaak..soos" in de Schakel Feestprogramma in De Waal Sonneveld-revue van Flierefluiters Uit het politierapport Winkeldiefstal Aanrijding zonder letsel rr Nieuwe orde, duffe borden Tentoonstelling 90 jaar Fanfare College van B en W: Dubbele inbraak Streekwedstrijd Ponyclub Raadsvergadering De noord-oosthoek van de kerk bij de nieuwe Jan Reijstroat waar de kerkeraad van de Doopsgezinde gemeente in Den Burg een jeugd- gebouw neer wil zetten. 9 /RIJDAG 4 SEPTEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Oud-Texelaar Bob Dros uit Amsterdam opent zondag 6 september ,,De Scholerie" in Zuid Eierland een expositie „inlegpanelen." De rerkstukken zijn gedurende de rest van de maand september gratis te ezichtigen gedurende de openingstijden van de Scholerie. Dagelijks )ehalve zaterdags) van 10.00-17.00 uur en zondags van 12.00-17.00 ur. Een deel van de inlegpanelen is tegelijkertijd te zien in het liegveldrestaurant. Bob Dros met een van zijn inlegpanelen. Het maken van inlegpanelen be bouwt Bob Dros als een niet-geënga- ierde vorm van kunst. Het procédé is simpel: met de figuurzaag worden plexiglas (perspex) figuren gezaagd, sze figuren worden gekleurd en kun- Sn dan weer op hun plaats worden ilegd. Door het werkstuk met een iwone glasplaat af te dekken, ontstaat sdo n soort schilderij dat aan de wand kan Drden gehangen. Het is ook mogelijk figuren te zagen uit meerdere platen irpex waardoor een diepteeffect ont- sat. De werkstukken die Bob Dros in de :holerie toont, hebben allemaal insec- n als onderwerp: sabelsprinkhaan, ilantavlinder, zweefvlieg, wesp, vlie- nd hert, beervlinder, e.d. De omvang n de inlegpanelen loopt sterk uiteen: n 10 x 10 cm tot 70 x 35 cm. Het werk te koop; voor de kleinste stukken jet f30, worden neergeteld en voor grotere f800, Naast insecten heeft Bob Dros zich laten inspireren door niet-levende idellen zoals locomotieven, auto's en sgtuigen. Inlegpanelen met vliegtui- n zijn tegelijkertijd te zien in het vlieg- Idrestaurant. Ter gelegenheid van de viering van it 25-jarige bestaan van het dorpshuis De Waal is door de feestcommissie uitgebreid programma opgesteld, larnaast zijn de entrees van het dorp t ifgefleurd met erepoorten. Van 's mor ns vroeg tot 's avonds laat is er voor lere inwoner van De Waal iets te leven. Vooral bij het spel voor vol- issenen dat 's middags wordt ge- uden verwacht de feestcommissie dat e Waalders mee zullen doen. Om kwart over negen wordt zater- gmorgen begonnen met een allego- che optocht onder begeleiding van n drumband. De optocht zal de aan- iing tot het vieren van ,,25 jaar tpshuis" uitbeelden. Om half elf zijn kinderspelen voor lagere schoolkin- ren met levend ganzenbord. De peu- rs en kleuters kunnen zich vermaken een grote zandbak. Om 14.00 uur gint het spel voor volwassenen vanaf lagere school, waarbij bewoners van even en oneven huisnummers uit De aal en omgeving tegen elkaar in het ijdperk treden. De ploegleiders zijn ts Witte en Lex Kaper (even) en Jan Kralingen en Gert Jan van der rent (oneven). Begonnen wordt met J estafette die start bij de loods van yzer en Co. Deelnemers kunnen zich g opgeven bij Frits Witte (even mmers) tel. 4520 of bij Jan van Kra len (oneven) tel. 2069. Na de esta te cp straat krijgen de ploegleiders in dorpshuis diverse spelopdrachten. i half zes moeten de resultaten van te opdrachten bij de jury in het dorps- is ingeleverd worden, 's Avonds wacht de feestcommissie de win- ars bekend te kunnen maken en de izen uit te reiken. Daarna zal in het tpshuis bal zijn met het feestorkest de stars. De toegang tot deze avond ratis. Voor het dorpshuis, begint bij ed weer om 21.00 uur een barbecue. Bob Dros, geboren in Den Hoorn op 19 mei 1946, verhuisde op zijn twaalfde jaar naar Den Burg, waar hij naar de HBS ging en vervolgens psychologie ging studeren in Amsterdam. Deze studie had de bedoelde resultaten zodat Bod Dros geruime tijd ais psycholoog werkzaam is geweest. Daarnaast ging de muziek een steeds belangrijker rol spelen in zijn leven. Als lid van de band „Barrelhouse" kreeg hij het zelfs zc druk dat hij besloot zijn hoofdberoep Jannie Craanen is bezig met een „Sonneveld" programma voor het ko mende winterseizoen. Het idee om een programma te maken rond de bekende cabaretier wijlen Wim Sonneveld is mede ontstaan door het succes van de Pissuis-collage die het vorige winter seizoen, met behulp van Nico Drenth, voor de FNV-vrouwen is gebracht. Jannie Craanen noemt het program ma over Sonneveld waaraan op dit mo ment druk gewerkt wordt een mini- musical. ,,lk heb al zijn platen en we hebben een keuze gemaakt uit het minder bekende werk van Sonneveld." Volgens de Texelse „chansonniere" komt de nadruk vooral op het muzikale oevre van de cabaretier te liggen. „Want zijn parodieën en sketches zijn door amateurs niet te evenaren." Naast het instuderen van deze mini-misical treedt de revuegroep nog her en der in het land op met het oude programma, o.a. op 20 november in Hoorn. niet langer uit te oefenen. De passie voor muziek dateert uit zijn Texelse jaren, toen hij drummer was in de destijds zeer bekende band The Ty phoons. Ook het maken van inlegpa nelen heeft wat met zijn Texelse verle den te maken. „Als lid van de chris telijke jongemannenvereniging in Den Hoorn heb ik leren figuurzagen van de heer A. van der Gaag. Die man heb ik dan ook uitgenodigd om bij de officiële opening te zijn", aldus Bob Dros die met zijn inlegpanelen eerder exposeerde op Schiphol. Daar een tentoonstelling te mogen houden was een beloning van de mensen van het Aviodome omdat Bob samen met Wim Beerling hen had ge holpen aan een originele perpex cockpit-' kap van een Spitfire vliegtuig. Sprekende kleuren De werkstukken zijn vooral impo nerend door kun kleuren: die zijn zeer uitgesproken, maar overigens correct volgens de werkelijkheid. Biologen zul len zich ook niet ergeren aan kunst zinnige vrijmoedigheid wat de vormen van de uitgebeelde dieren betreft. Alle poten, vleugels en voelsprieten kloppen precies. Het perspexmateriaal heeft de vliezige vleugels van sommige insecten zelfs verbluffend echt doen uitkomen. De kleuren zijn aangebracht met acryl verf, vanuit een spuitbus die volgens Bob niet op ozonafbrekend freon maar op een onschuldig vervangend drijfgas werkt. Op dinsdag 8 september hebben lief hebbers van dammen of schaken „vrij spel" in de bovenzaal van de Schakel naast de Hervormde kerk in Den Burg. Dat houdt in dat er voor beginners en gevorderden gelegenheid is om tegen een clubspeler zijn (of haar) dam- of schaakkrachten te beproeven. Ook zul len er enkele dam- en schaakleerboeken ter inzage liggen. Uit een bar-dancing in De Koog werd zaterdagavond een loopkruk meegeno men, die toebehoorde aan een acht tienjarige toeriste uit Nieuwegein. Het meisje had de kruk, eigendom van het Groene Kruis uit haar woonplaats, tegen een tafeltje in de dancing gezet, terwijl zij zich elders vermaakte. Van een in De Koog geparkeerde auto werd zaterdagnacht de antenne vernield. De auto behoorde toe aan een 28-jarige Duitser. In dezelfde nacht liep een ander auto, die in De Koog stond, lakbeschadiging aan de motorkap op. Ook werden de linker buitenspiegel en het rechter achterspatbord vernield Een inwoner van De Koog deed dins dag aangifte van vermissing van een schilderij, dat in het restaurant van de Turkse Tent hing. Het is niet bekend, wanneer het schilderij, voorstellende een zeegezicht, werd ontvreemd. Het schilderij heeft een waarde van ruim tweehonderd gulden. Dinsdag werd tijdens een politie patrouille een auto van een Texelaar voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Ook een Texelaar op een met-deugdelijke bromfiets werd aangehouden. De bromfiets zal ook op technische gebreken worden onderzocht. Zaterdag werd in en supermarkt in De Koog een vijftigjarig Duits echt paar betrapt. De twee werden opge merkt toen zij tussen de rekken vanuit het supermarktkarretje vele etenswaren overhevelden naar meegebrachte tassen. Een klein deel van de ingesla gen voorraad werd slechts betaald. Een 79-jarige automobilist uit Vroomshoop wilde de parkeerplaats van Daalder's supermarkt in De Koog op draaien en stoppen, toen hij in plaats van de rem het gaspedaal intrapte. Daarop vloog de auto met nog flinke snelheid tegen een geparkeerde auto van een Duitser. Beide wagens liepen flinke schade op. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Zeg maar: „dag visitekaartjes, dag naïeve kunst die nooit door de nivelleringsziekte met een lijkkleur werd getooid." Campings, schapekaas, maneges, bloembollen, 't werd tot voor kort boer en burger aangewezen op een kleurrijk uithangbord. Maar in 't land der duizend regels kent de wetgever zijn macht. Soms ontdekt hij barbarisme dat nog op beschaving wacht. Al die staaltjes noeste huisvlijt wekken slechts zijn tegenzin „Wildgroei" is zijn constatering „Weg ermee, de beuk erin." Had men met een competitie blakend van sportief élan niet subtieler kunnen komen tot een hoger bordenplan? Wat te denken van een avond, iets in de „von Sion"-stijl, met als hoogetepunt: uitreiking van pakweg „de Zilveren Pijl." Ach het is maar zelden kermis in het ambtelijk gebied. Aan ludieke fantasieën brandt men zich de vingers niet. Éénheid moet een bord kenmerken, één van letters, één van kleur, één van lengte, één van breedte, niks geen creatief gezeur. Eén de richting die het aangeeft: via burgerlijk onbenul naar het rijk der smakelozen, naar de hemel van Jan Lui. Wat die kerstening mag kosten, het laat de bestuurders koud, want het is goed borden zagen uit een anderman z'n hout. W. J. Kikkert, Kinderboerderij „de Mient" Den Hoorn. De tentoonstelling die wordt gehou den ter gelegenheid van het 90-jarige bestaan van het Koninklijk Texel Fan farekorps geeft een interessant beeld van heden en verleden. Dank zij mede werking van velen zijn tal van her inneringen samengebracht, niet alleen foto's, jaarverslagen, oude muziekstuk ken, persoonlijke herinneringen en an dere 'stille' zaken, maar er is ook een 28 minuten durende videoreportage die doorlopend zal worden vertoond. In deze reportage zijn onder meer oude filmopnamen verwerkt die in de dertiger jaren zijn gemaakt door wijlen de heer Duinker en meer recente opnamen met intervieuws en opnamen van de Taptoe. De tentoonstelling is woensdag en don- donderdag 10 september open van 14.00-17.00 uur en van 19.00-22.00 uur in het 'feestpaleis', Wezenland 7, Den Burg. De toegang is gratis. B en W zijn niet van plan mee te werken aan de bouw van een jeugd- ruimte aan de noord-oost zijde van de Doopsgezinde kerk in Den Burg. In mei diende de kerkeraad een beroepschrift in tegen de weigering van de bouwver gunning. De beroepschriftencommissie Kwam tot de conclusie dat op die plaats een jeugdgebouw van ongeveer 80 vier kante meter gerealiseerd mag worden via de artikel 19procedure. B en W deelt deze mening niet en blijven bij het oude standpunt dat een jeugdgebouw aan de noord-oost zijde van de kerk het monu mentale karakter van het gebouw aan tast. Wel wil het college meewerken aan een plan om een jeugdgebouw te bou wen aan de zuidkant, maar dan los van de kerk. De kerkeraad is van mening dat deze plaats uit welstandsoogpunt juist funest is. Aan de gemeenteraad zal dinsdagavond gevraagd worden het be roepschrift ongegrond te verklaren. Iets wat waarschijnlijk niet zonder slag of stoot zal gebeuren gezien het unanieme standpunt van de beroepschriftencom missie. Het huidige houten 'nood' jeugdge bouw van de Doopsgezinde kerk ligt wel ten zuiden van de kerk, gescheiden door het Vermaningspad. De kerkeraad loopt al vele jaren rond met plannen voor een nieuw gebouw maar deze zijn uitgesteld toen het plan om rouwkamers bij de Doopsgezinde kerk te realiseren lange tijd in discussie was. Die rouwkamers zijn nu van de baan en dat was voor de kerkeraad aanleiding om de vergunning voor het jeugdgebouw aan te vragen. Inmiddels worden naast de kerk ook een aantal bejaardenwoningen gebouwd en dat is voor B en W mede reden om de vergunning op die plaats te blijven wei geren. Het college stelt dat uitvoerig aandacht is besteed aan de bouw mogelijkheden rond de kerk. „Wij heb ben hierbij sterk het accent gelegd op een verantwoorde en leefbare ruimte voor de bejaardenwoningen", aldus B en W in het pre-advies aan de raad. Bij realisering v'dn het jèugdgebouw zou de afstand tussen bejaardenwo ningen en nieuwbouw nog zeven meter zijn en dat vinden B en W veel te weinig. „Omdat de Doopsgezinde kerk een monument is moet bouwen in de om geving kritisch worden bekeken", zo is de mening van B en W. Ook de rayon vertegenwoordiger van CRM heeft mondeling meegedeeld dat het plan van de kerkeraad om een gebouw aan de kerk vast te bouwen door het ministerie niet goedgekeurd zal worden. Fraaie aanzicht Wel wil het college dus meewerken aan een „los" bouwplan ten zuiden van de kerk. De kerkeraad bestrijdt deze visie omdat dit juist ten kosten zal gaan van het aanzicht van de oude kerk. Verder is de kerkeraad niet gelukkig met een losstaand gebouw omdat dit veel meer bouw- en exploitatiekosten met zich meebrengt. „Het fraaie aanzicht van de kerk is door de bouw van de bejaardenwoningen toch al verloren ge gaan", is een ander argument van het kerkbestuur om aan de oostzijde te willen bouwen. De welstandscommissie heeft het college unaniem geadviseerd het be roepschrift ongegrond te verklaren maar wel via een artikel 19 procedure de bouw van het jeugdhuis aan de noord oost zijde mogelijk te maken. „Gezien het doel en de exploitatielasten van het te bouwen jeugdgebouw." Het college laat het „belang van monumenten- behoud" echter zwaarder wegen en heeft de wens van de commissie naast zich neergelegd. Op de parkeerplaats van apparte mentenhotel Beatrix in De Koog werden dinsdag twee auts's opengebroken. Een groot aantal goederen werd uit beide wagens ontvreemd. De auto's stonden naast elkaar geparkeerd en de diefstal len moeten vlak achter elkaar zijn ge pleegd. Een inwoners uit Ede merkte dins dagavond dat de deur van zijn eerder afgesloten auto openstond. De auto aansteker, een 27 Mc zend-ontvanger (merk Athron) en een Olympus camera OM 2 met een waarde van duizend gulden waren ontvreemd. Uit de auto die ernaast stond, eigen dom van een inwoner uit Krimpen aan de IJssel, was een cassetterecorder met een waarde van 7150,— verdwenen. Zaterdag 29 augustus werd door ponyclub De Duinruiters uit Juliana- dorp een streekwedstrijd georganiseerd waaraan ponyclub De Kleppertjes deel nam met twee ruiters en 17 amazones. Het weer was uitstekend en er werd goed gereden. Bij De Kleppertjes viel menigeen in de prijzen. De uitslagen waren als volgt: B-dressuur: 3e prijs Hannita de Wit met Isabel 121 punten; 3e prijs Brigitte Zegel met Flyka 123 punten; 3e prijs Rinko Vosjan met Dixie 123 punten; 4e prijs Karen Bakker met Dominant 12 121 punten; 3e prijs Anja van Exel met Fury 123 punten. L 1 dressuur: 5e prijs Jacquelien Schoorl met Ceasar 120 punten; 2e prijs Menno Sjoerd Heetveld met Snowy 121 punten. L 2 dressuur: 3e prijs Janet Zuidewind met Darwin 127 punten. Springen klasse B: Anja van Exel met Fury 3e prijs, 61 punten; Janet Zuidewind met Darwin 8e prijs, 59 punten; Sandra Heetveld met Dave 10e prijs, 58 punten. Dinsdagavond 8 september, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen 2. Verdaging van de beslissing op het beroepschrift van de heer M. Korten- hoeven te Den Hoorn tegen de wei gering van een bouwvergunning. 3. Behandeling van het beroepschrift van de kerkeraad van de Doopsgezinde gemeente Texel tegen de weigering van een bouwvergunning. 4. Behandeling van het beroepschrift van de heer G. B. Bakker inzake de toepassing van de bijdrageregeling Oude Land van Texel. 5. Behandeling van het beroepschrift van de heer A. Lap. 6. Beslissing tot delegatie van bevoegd heden bij het voeren van verweer inge volge artikel 49 van de Wet op de Ruim telijke Ordening. 7. Voorbereidingsbesluiten: a. Bouwplan D. Imhoff, Mienterglop (kampeerschuur); b. Bouwplan Stichting Vakantieverblij ven, Bosrandweg (2e dienstwoning); c. Bouwplan Fa. Stark, De Verrassing, Oosterend (bouw hotel); d. Bouwplan Bakker's Ijzerhandel, Den Burg (uitbreiden winkelpand); e. Bouwplan E. Baijs, Oudeschild (bouw garage aan de Heemskerckstraat). 8. Grondruil met Staatsbosbeheer Hogeberg-Vuurtorenweg. 9. Wijziging van de subsidievoorwaar den voor de VW Texel. 11Wijziging van de gemeentebegroting voor 1980. 12. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1981. 13. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1981.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5