Cjrocn cZwartsJexeh in het hart Discussie-avond FNV over bewapening ubileumviering Fanfare an niet meer mislukken Meetfout gaf hoofdbrekens bij BNG-bouw Welkom bij de brandweer op zaterdag 12 september UDI bestaat 75 jaar Ernstige overtreding maximum snelheid TV-Privé opnamen bij Paracentrum Voetganger gewond laten meetellen. Piet Heertjes had de leiding bij het succesvolle spelen van Mixed Pickles en de dirigentenrij werd gesloten door Dyo Wassink die de lei ding had bij het spelen van 'I'd like to teach te world to sing', nadat als een toegift nog een Amerikaanse mars aan het gepubliceerde programma was toe gevoegd. De verschillende programmaonder delen werden aan elkaar gepraat door lady speaker Gury Hoekstra-van der Berg wiens stem en overige presentatie niet onder doet voor die van een omroepster bij de NCRV of de EO. Tijdens een van haar praatjes vertelde ze onder meer dat het 90-jarige fanfare twee wereldoorlogen heeft meege maakt, 18 dirigenten heeft gehad, 900 instrumenten, 5000 repetities, 250 stuk ken heeft ingestudeerd en uitgevoerd en een miljoen gulden heeft verdiend en uitgegeven. Bloemenhulde Omdat er geen beginnen aan was om iedereen te gaan danken werd een bloe menhulde gebracht aan slechts één persoon die geacht werd alle mede werkers te vertegenwoordigen: de heer Bert de Jong uit Oudeschild, het oudste lid van het reünieorkest. TEXELSE Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. 1022281 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31. Den Burg, tel (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 94e JAARGANG NR. 9608 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 Het Koninklijk Texels Fanfare/DEK, samen met drumband, majorettes en de reünisten (totaal 180 personen sterk) tijdens het feest- concert van vrijdagavond. Het bal na afloop met muziek van de Erikakapel was zeer genoeglijk. Nog gezelliger en uitbundiger ging het toe op de tweede avond, toen de balmuziek werd verzorgd door de bijna legenda rische Rhytmische Eilanders. Vele honderden mensen grepen de receptie van zaterdagmiddag aan om het bestuur van het fanfare hun geluk wensen aan te bieden. Er waren ook officiële sprekers, als eerste wethouder J. Nauta namens het gemeentebestuur. Nauta was zelf nauw bij de festiviteiten betrokken. In de zestiger jaren was hij lid van het fanfare en daarom nu ingedeeld bij het reünistenorkest. Een vereniging die negentig jaar oud wordt is op Texel iets bijzonders. Het Texels Fanfare is zelfs de oudste vereniging van het eiland want het oudere Nutdepartement Texel heeft onlangs zijn activiteiten beëindigd. Gemeenschapstaak Nauta zei dat het bereiken van een hoge leeftijd op zichzelf geen verdienste is maar dat het meer gaat om de stijl waarin je functioneert en de betekenis voor de omgeving. Wat dat laatste betreft zal niemand er aan twijfelen dat de vereniging een waardevolle plaats in de culturele gemeenschap van Texel inneemt en dat de vereniging ondanks zijn hoge leeftijd jong en dynamisch is, „getuige de organisatorische hoog standjes bij deze jubileumviering". (lees verder oo oaoina 2) De reünisten marcheren door de Parkstraat. Op woensdag 23 september wordt in het lokaal van de peuterspeelzaal in de Oude ULO een discussieavond gehou den over de nota Vrede en Ontwapening en de betrokkenheid van de FNV hierbij De avond wordt georganiseerd door de FNV afdeling Texel in samenwerking met de dienstenbonden van de FNV in het district Noordholland. In de nota wordt bezorgdheid over de bewapeningswed loop en de oorlogsdreiging geuit. Hij is bedoeld om binnen de FNV een dis cussie op gang te brengen over de vraag hoe en in welke mate de FNV betrokken moet zijn bij het vraagstuk van vrede en ontwapening. Volgens de nota verkeert de wereld in een absurde situatie. Er bestaat een dreiging met totale ver nietiging om de vrede te handhaven en er worden miljoenen mensen en mil jarden guldens ingezet om alsmaar meer wapentuig te produceren. Dit, aldus de nota, terwijl een groot deel van de mensheid honger lijdt en er vele basis behoeften niet worden vervuld. De avond in de Oude ULO is alleen toe gankelijk voor FNV leden. Als dis cussieleider fungeert Dick Hamaker, districtsbestuurder van de dienstenbon den FNV. Om te bereiken dat iedereen zich zo goed mogelijk op de avond kan voorbereiden kan de nota opgevraagd worden bij de secretaris van de FNV Texel Dirk Terpstra, Bernhardlaan 58, telefoon 02220-3640. In 1978 werd door de federatieraad van de FNV een eerste aanzet gefor muleerd voor de discussienota. De dis cussie kenmerkte zich toen door in globale termen raakvlakken voor de FNV te geven met de problemen van Bij het uitzetten van de in opdracht van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten te bouwen woningen in Den Burg noord-west bleek de beschikbare oppervlakte grond niet toereikend te zijn. De oude metingen zijn blijkbaar te optimistisch geweest; het is niet duide lijk hoe deze fout is ontstaan. Toen de verschillen aan het licht kwamen gaf dat veel hoofdbrekens, want het nog verder samendringen van de huizen in het toch al zeer verdichte bouwplan was niet eenvoudig. Dat is echter toch gelukt door de rooilijn iets te verleggen en andere kleine verschuivingen toe te passen, waardoor het .binnenveld' waarom de woningen zijn gegroepeerd wat kleiner is geworden. Een definitief inrichtings plan voor dit terrein zal door het Bouwfonds nog worden ontworpen. Het is niet uitgesloten dat als gevolg van de genoemde verschuivingen aanvan kelijk geplande schuurtjes iets anders zullen worden gesitueerd In tegenstel ling tot de geruchten die over het bovenstaande de ronde doen, is geen sprake van vertraging. vrede, veiligheid en defensie. De nu ter sprake komende nota geeft aan de toen gekozen uitgangspunten een diepere uitwerking en gaat verder in op het denken over vrede en ontwapening sinds 1978. Het is belangrijk dat de nota juist nu is uitgekomen omdat er een nieuwe fase in de atoombewapening komt en de huidige economische crisis door militaire produktie opgevangen dreigt te worden. Hierdoor is de druk op de FNV om zijn positie te bepalen toegenomen. De discussieavond begint om 20.00 uur. Zaterdag 12 september houdt de Texelse brandweer open huis in het kader van de Nationale Open Brand weerdag. Vanaf 14.00 uur zullen de brandweerkazernes in Den Burg en De Cocksdorp voor het publiek zijn open gesteld. Het materieel wordt getoond en gedemonstreerd en het personeel geeft toelichting. De open dag is bedoeld om bij het publiek begrip en interesse te wekken voor het brandweerwerk. In geval van brand is publiek over het algemeen niet welkom; de toeschouwers veroorzaken alleen maar last en brengen zichzelf en anderen veelal in gevaar. Op de open dagen wil de brandweer zich echter gulle gastheer tonen. Voor jong en oud is in en bij de kazerne heel wat te beleven. Het is mogelijk een rondje met de brandweerauto mee te rijden, er mag worden gespoten en allerlei informatie materiaal is gratis te verkrijgen zoals stickers, suikerzakjes en boekjes. Mis schien zal ook nog een demonstratie poederblussen worden gegeven. Op zaterdag 10 oktober herdenkt de Rederijkerskamer UDI het 75-jarig be staan. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen bijzondere activiteiten worden georganiseerd, waaronder een tentoon stelling. Het is de bedoeling deze expo sitie te laten bestaan uit foto's, kranten knipsels, programma's, voorwerpen en allerlei andere zaken die betrekking heb ben op heden en verleden van de ver eniging. De eigen leden beschikken over het een en ander, maar gehoopt wordt dat ook vanuit het publiek nog curiosi teiten zullen worden aangedragen om de tentoonstelling omvangrijk en inte ressant te maken. Wie iets heeft, wordt verzocht contact op te nemen met mevrouw R Bakker, telefoon 02220- 2587 (tot 18.00 uur). De eerste fase van de jubileumviering van het Koninklijk Texels .„.K„ zit erop. Het is een onbetwist succes geworden want ei feestconcert, de muzikale rondgang door Den Burg en de receptie adden niet beter kunnen slagen, mede dank zij de uitstekende reersomstandigheden en de enorme belangstelling van het publiek. Dit is voor mij het meest gelukkige moment in de tijd dat ik lid ben in het fanfare", zei een stralende voorzitter P. J. Koorn toen hij ijdagavond het eerste feestconcert opende. Oe fanfaremensen hebben het succes it cadeau gehad. Het is het resultaat ,n een nauwelijks gekend staaltje van janisatie, vindingrijkheid en inspan- ng waar honderden mensen op een of idere manier debet aan zijn geweest. De naam 'feestpaleis' die was gege- in aan het door Drijver Bouw beschik- lar gestelde industriegebouw aan het ëzenland was nauwelijks overdreven, ant de ruimte was herschapen in een er aantrekkelijke concertzaal die in len enkel opzicht aan de vroegere ankengroothandel deed denken Maar waren dan ook gordijnen en coulissen ngebracht, er was een schitterend podium getimmerd, er was voor fees telijke verlichting gezorgd (met gebruik making van de complete installatie van de Burgemeester De Koninghall en men was niet zuinig geweest met vlag gen en schitterende bloemboeketten. Voorzitter P. J. Koorn had vrijdagavond woorden tekort om zijn dankbaarheid jegens de vele medewerkers tot uit drukking te brengen. Op geen enkele instantie of particulier was vergeefs een beroep gedaan. Koorn zag de enorme belangstelling voor de jubileumviering als de terugkeer van de tijden van weleer toen het fanfare zijn jaarlijkse uitvoering drie keer achtereen voor volle zalen gaf. Zondag aanstaande zullen TV opna- en bij het Paracentrum Texel op het egveld worden gemaakt voor het pro- amma TV-Privé van Henk van der eijden. Rijk de Gooyer, Ron Brand- sder en de actrice Renée Soutendijk Hen deze week springlessen krijgen bij Paracentrum. Zondag worden hier in opnamen gemaakt waarbij enkele onsors het publiek zullen tracteren op n natje en een droogje. Het Paracentrum speelt zelf een be- grijke rol in deze reportage. Na de inamen op Texel zullen de mensen n het Paracentrum samen met de liesten gei'ntervieuwd worden in idio Concordia in Hilversum. Deze inamen zullen een onderdeel vormen de eerste TV-Privé uitzending van winterseizoen, die waarschijnlijk in tober wordt uitgezonden. Het gebeu- is voor een groot deel georganiseerd ior Sybrand Wiegman, de commenta- bij parademonstraties die zich een rsoonlijke vriend van Rijk de Gooyer emt. De Gooyer heeft reeds eerder ringlessen op Texel gehad. Zondag len waarschijnlijk (mogelijk ook za- dag) de meeste opnamen gemaakt rden. Er zal bij het vliegveldrestau- it een stalletje staan van „Paturein", kaassoort uit Frankrijk die De Gooyer zijn TV spotjes bekend heeft ge- r akt. Er kan ook een Italiaanse wijn D Ironken worden bij de stand van de nhandel Ognibeni. ledereen is wei- om de artiestensprong gade te an. Reünisten Koorn voerde het woord na een muzikale opening door het reünistenor kest onder leiding van de heer J. Wieten. Zoals bekend is het fanfare erin geslaagd een orkest te vormen van oud leden en vrijdagavond kregen die volop de gelegenheid om te bewijzen dat ze er nog wat van konden. De 'Lang zal hij leven' potpourri ging hen al direct goed af. De ook uit reünisten bestaande drumband en majorettes onder leiding van Jaap Verkade trommelden de mo delmarsen, waarna het de beurt was van het KonTexels Fanfare-DEK en de fanfa redrumband anno 1981. Onder leiding van resp. Jan Wieten en Dik Haker werd 'Over en out' gespeeld, gevolgd door The Floral Dance door KTF/DEK en de KTF majoretten o.l.v. Carla Veeger- Roeper. Zo werd een gevarieerd fees telijk programma afgewerkt waarbij het bestaande KTF/DEK enkele malen sa menspeelde met de reünisten De reü nisten alleen brachten het niet al te moeilijke stuk 'Uyt de musieckkamer' en toonden een niveau dat vergelijkbaai was met dat van het fanfare van een jaai of tien geleden. De reünisten mochter na afloop een staande ovatie in ont vangst nemen van de huidige KTF/DEK leden Na de pauze speelde het KTF/DEK vier stukken, telkens onder een andere dirigent. Het Midnight in Havanna, onder leiding van Klaas Modder, kwam uitstekend tot zijn recht, evenals Latin Sounds dat werd uitgevoerd onder lei ding van Hans Mulder. Laatstgenoemde wist het publiek leuk bij de muziek te betrekken door een succes van enkele laren geleden te herhalen: in het Spaans Een politiewagen die zaterdag over de Pontweg vanuit De Koog in de rich ting van Den Burg reed, werd met zeer hoge snelheid gepasseerd door twee auto's. De politie zette de achtervol ging in, maar was niet in staat de auto's te passeren. Tijdens de achter volging werden snelheden van 130 kilo meter gemeten. De overtreders maak ten bij de achtervolging diverse malen gebruik van voorsorteerstroken op de Pontweg. Door de politie konden de kentekens van de auto's worden geno teerd en terzake is proces verbaal opgemaakt. Vooral omdat recentelijk ernstige ongelukken op de Pontweg zijn gebeurd door te hoge snelheden, let de politie extra scherp op dit soort overtredingen In Oudeschild werd een 77-jarige voetganger uit Amsterdam aangereden door een bromfiets. De man weifelde bij het oversteken. Hij liep een stukje de weg op en daardoor dacht de 17-jarige bestuurder van de bromfiets dat hij wel achter de man om kon rijden. De Am sterdammer keerde echter op zijn schreden terug, waarop de aanrijding volgde, De voetganger moest met een sleutelbeenfractuur, een ribfractuur en een hersenschudding in het ziekenhuis in Den Helder worden opgenomen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1