Uitslag keuringen schapenfokdag „Brïevm onder npt rimer" Rammen preferer verklaard Repetities zangve De Cocksdorp Verleende bouwvergunning! FEUILLETON PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER Statie foto van de kampioensram van de ge- De 10 ramlammeren die zijn uh selecteerd zijn: 3938-0080 van C. A. Command! Den Hoorn; 4050-0046 van Gi Kooiman, Oosterend; 4210-0186 var Verberne, De Waal; 4210-0162 van Verberne, De Waal; 3896-0115 van J. Bakker, Den Hoorn; 4210-0149 P. Verberne, De Waal; 3884-0078 G. Bakker, Oosterend; 4091-0100 K. Mantje, Oudeschild; 3896-0042 W, J. Bakker, Den Hoorn; 4210-0 van P. Verberne, De Waal. Op 1 september zijn de laatste men gezien van ram F 6994 ten behi van onderzoek op preferentschap K. Schotanus, Schelljngwoude). 0 augustus zijn reeds vele dochter! zoons van deze ram door de pi rentschapcommissie kritisch beke Mede door de goede kwaliteit van name de 214 jarige rammen dit Overijssel werden gezien heeft de missie op 1 september deze ram ferent tweede klasse verklaard. Een week eerder behaalde F 7257 J. Ton en gefokt door C. A. mandeur de hoogste onderscheidinj het stamboek kent, nl. preferent ei klasse. Met name de vleestypiscl adel demonstrerende afstammelii maakten het de commissie niet mo deze ram met de hoogste bekronin betitelen. Ram F 6801 van Gebr. Kooima Texel kon helaas niet aan de eisen t deze zware keuring voldoen. Donderdag a.s. start de gemei zangvereniging De Cocksdorp met de wekelijkse repetities, vereniging viert dit jaar het twintig bestaan en daar zal in de loop var winterseizoen nog bijzondere aam aan worden besteed. Bij het geme koor is dringend behoefte aan ni< leden. Het koor staat onder leidim mevrouw Weidinger en repeteert donderdag in het gebouwtje naai N.H.-kerk vanaf 20.00 uur. Gegadi kunnen zich tijdens de repetities melden. B en W verleenden de afge weken aan de navolgende pers bedrijven en instellingen de daarb schreven bouwvergunning: de bank Texel voor de vergroting va bankgebouw aan de Groeneplaat heren H. Witte en C. Keijzer vo< plaatsen van dakkapellen op de pi Zeebries 11 en 12 in Den Burg; Bakker te Den Hoorn voor het pli van een schutting bij de woning k derweg 34; H. Kooger te De Waa de verandering van de werkplaat het Hogereind; Ph. Bas te Oost voor het vergroten van zijn schut de Oosterweg; R. Lakenbrink te Bi (Duitsland) voor de verandering w zomerhuisje Californiëweg 83; M Blauw-Scholte te De Waal voor bouwing van een woonhuis tot aan de De Ruyterstraat 26 te schild; en het PEN-bedrijf Texel t Burg voor de verandering van een station aan de Dorpsstraat in De Derden-belanghebbenden kunn (Jj gen deze beschikkingen ingevol Wet Administratieve Rechtspraak heidsbeschikkingen (Arob) eet zwaarschrift indienen. Nadere im tie is hierover te krijgen bij meentesecretarie, afdeling algi zaken, kamer 209. bn naa De as 01 wa: pe de prt uu scl gel lot vel Ve Ko oei vat doi tot uitj Vei Kik ber )io< ter Rubriek 5D 3-tallen ramlammeren van 1 vader. Alle onderstaande inzendingen kre gen een eerste prijs. J. Eelman, Oosterend (3 xD. C. Kikkert, Texel; Gebr. Kooiman, Oos terend. Rubriek 6 Schaap en 2 ramlamme ren. 1A fokker-eig. P. Verberne, De Waal; 1B fokker-eig. Gebr. Kooiman, Oosterend; 1C fokker-eig. C. J. Hin, Oudeschild; 2A fokker-eig. M. D. Kui per, Oosterend; 2B fokker-eig. J. Huisman, Den Burg. Rubriek 7A Schaap en ooi- en ram- lam. 1A fokker-eig. P. Verberne, De Waal; 1B fokker-eig. P. Verberne, De Waal; 1C fokker-eig. H. Tjepkema, De Waal; ID fokker-eig. H. Kikkert, Den Burg; 2A fokker-eig. W. J. Bakker, Den Hoorn; 2B foker-eig. W. J. Bakker, Den Hoorn; 2C fokker-eig. P. A. Bakker, 't Horntje; 2D fokker-eig. J. Lap, Den Hoorn; 3 fokker-eig. M. D. Kuiper, Oosterend; 3. fokker-eig. J. Lap, Den Hoorn; 3. fokker-eig. J. Lap, Den Hoorn. Rubriek 8A Schaap en 2 ooilamme ren. 1A fokker-eig. P. Verberne, De Waal; 1B fokker-eig. Gebr. Kooiman, Oosterend; 2B fokker-eig J. Lap, Den Hoorn; 2C fokker-eig. Fam. Du Porto, Oosterend; 2D fokker-eig. J. Lap, Den Hoorn. Rubriek 8B Schaap en 2 ooilamme ren. 1A fokker-eig. P. Verberne, De Waal; 1B fokker-eig. Gebr. Kooiman, Oosterend; 1C fokker-eig. Gebr Kooi man, Oosterend; 1D fokker-eig. H. Tjepkema, De Waal; 2A fokker-eig. mevr. Wuis-Boon, Oosterend; 2B fokker-eig. C. J. Hin, Oudeschild. Rubriek 9 Schaap en 3 of meer lammeren. 1A fokker-eig. P. Verberne, De Waal; 1B fokker-eig. P. Verberne, De Waal; 1C fokker-eig. H. Tjepkema, De Waal. Rubriek 10 4-tallen oudere fok- ooien. 1A tevens kampioen P. Verberne, De Waal; 1B tevens reserve kampioen C. A. Commandeur, Den Hoorn; 1C C. J. Hin, Oudeschild; 1D Fa. K. Mantje Et zn, Oudeschild; 1E C. A. Commandeur, Den Hoorn; IF C. A. Commandeur, Den Hoorn; 1G J. C. Roeper, Ooster end. Rubriek 1 oudere rammen. 1A fokker Gebr. Kooiman, Ooster end, eig. Fam. De Porto, Oosterend; 1B fokker C. Verberne Et zn, De Waal, eig. J. Zuidewind, Oudeschild; 1C fokker M. Jansen, Rijssen, eig. J. Eelman, Oosterend; 1D fokker Gebr. Goethals, Westdorpe, eig. D. C. Kikkert, Texel; 2A fokker C. Wiedijk, Beemster, eig. J. C. Roeper, Ooster end; 2B fokker C. Verberne Et zn, De Waal, eig. H. Kikkert, Den Burg; 2C fokker C. Verberne Et zn, De Waal, eig. G. Bakker, Oosterend; 2D fokker C. M. Veeger, Den Burg, eig, H. J. Smit, Den Burg; 2E fokker Gebr. Kikkert, Den Burg, eig. Gebr. Kooiman, Ooster end. Rubriek 2 tweejarige rammen. 1A tevens reserve kampioen fokker K. F. Korf, Appingedam, eig. P. Ver berne, De Waal; 1B tevens kampioen fokker M. D. Kuiper, Oosterend, eig. Gebr. Kooiman, Oosterend; 1C fokker W. J. Bakker, Den Hoorn, eig. P. J. Verberne, De Waal; 1D fokker J. Vla ming, Oosterend, eig. C. A. Commandeur, Den Hoorn; 1E fokker J. Ton, Beets, eig. Fa. K. Mantje Et zn, Oudeschild; IF fokker-eig. C. J. Hin, Oudeschild; 1G fokker P. Verberne, De Waal, eig. H. J. Smit, Den Burg; 1H fokker P. Verberne, Oosterend, eig. M. D. Kuiper, Oosterend; 2A fokker G. Bakker, Oosterend, eig. J. Zuidewind, Oudeschild; 2B fokker P. Verberne, Oosterend, eig. K. Zuidewind, Oude schild; 2C fokker J. Reijne, Barsinger- horn, eig. P. Verberne, De Waal; 2D fokker P. A. Bakker, Den Hoorn, eig. W. J. Bakker, Den Hoorn; 2E fokker C. J. Commandeur, Den Burg, eig. C. A. Commandeur, Den Hoorn; 3A fokker K. G. Stapel, Schellinkhout, eig. J. Lap, Den Hoorn; 3B fokker C. A. Commandeur, Den Hoorn, eig. R. Bakker en fokker, Den Hoorn. Rubriek 3A éénjarige rammen. IA fokker-eig. Fa. K. Mantje Et zn, Oudeschild; 1B fokker Gebr. Kooiman, Oosterend, eig. G. Bakker, Oosterend; 1C fokker Gebr. Eelman, Oosterend, eig. P. J. Verberne, De Waal; ID fokker P. Kistemaker, Abbekerk, eig Fokgroep p/a Gebr. Kooiman, Ooster end; 1E fokker-eig. J. Huisman, Den Burg; 1F fokker Fa. K. Mantje Et zn, Oudeschild, eig. J. Zuidewind, Oudeschild; 1G fokker-eig. P. A. Bakker, 't Horntje; 2A fokker C. J. Hin, Oudeschild, eig. G. Bakker, Oosterend; 2B fokker-eig. J. Eelman, Oosterend; 2C fokker-eig. W. J. Bakker, Den Hoorn; 2D fokker-eig. P. J. Verberne, De Waal; 2E fokker-eig. J. Zuidewind, Oudeschild. Rubriek 3B éénjarige rammen. Jeugdkampioen fokker M. C. Veeger, Den Hoorn, eig. H. Tjepkema, De Waal; res. jeugdkampioen fokker C. Kikkert, Den Burg, eig. P. Verberne, De Waal. Rubriek 4A 2-tallen ramlammeren van 1 vader. Alle onderstaande inzendingen kregen een eerste prijs. G. Bakker, Oosterend; Fa. K, Mantje Et zn, Oudeschild (4 x Rubriek 4B 2-tallen ramlammeren van 1 vader. Alle onderstaande inzendingen kre gen een eerste prijs. C. A. Commandeur, Den Hoorn (2x P. A. Bakker, 't Horntje; W J. Bakker, Den Hoorn (3x Rubriek 4C 2-tallen ramlammeren van 1 vader. Alle onderstaande inzendingen kre gen een eerste prijs. J. Eelman, Oosterend; H. Kikkert, Den Burg; Gebr. Kooiman, Oosterend. Rubriek 5A 3-tallen ramlammeren van 1 vader. Alle onderstaande inzendingen kre gen een eerste prijs. P. Verberne, De Waal (5 xFa K. Mantje Et zn, Oudeschild; J. C. Roeper, Oosterend (2x broeders Kooiman. Rubriek 5B 3-tallen ramlammeren van 1 vader. Alle onderstaande inzendingen kre gen een eerste prijs. P. Verberne, De Waal; P. J. Verber ne, De Waal (2x); J. Zuidewind, Oudeschild. Rubriek 5C 3-tallen ramlammeren van 1 vader. Alle onderstaande inzendingen kre gen een eerste prijs. Gebr. Commandeur, Oudeschild; C. A. Commandeur, Den Hoorn. Rubriek 7B Schaap en ooi- en ram- lam. 1A fokker-eig. C. J. Hin, Oudeschild; 1B fokker-eig. Gebr. Kooiman, Oos terend; 1C fokker-eig. W. J. Bakker, Den Hoorn; 1D fokker-eig. P. Verber ne, De Waal; 1E fokker-eig. P. Verber ne, De Waal; 2A fokker-eig. P. J. Verberne, De Waal; 2B fokker-eig. H, Tjepkema, De Waal; 2C fokker-eig. M. D. Kuiper, Oosterend; 2D fokker-eig. Gebr. Kooiman, Oosterend. Rubriek 7C Schaap en ooi- en ram- lam. 1. fokker-eig. Fa. K. Mantje Et zn, Oudeschild, 2A fokker-eig. C. J. Hin, Oudeschild; 2B fokker-eig. P. J. Ver berne, De Waal; 3. fokker-eig. H. Tjep kema, De Waal; 3. fokker-eig. Fa. K. Mantje Et zn, Oudeschild. Rubriek 11 4-tallen éénjarige ooien van 1 vader. 1A tevens kampioen P. Verberne, De Waal; 1B tevens reserve kampioen Gebr. Kooiman, Oosterend; 1C Gebr. Commandeur, Oudeschild; 1D P. J. Verberne, De Waal; 1E Gebr. Commandeur, Oudeschild; 2A Fam. Du Porto, Oosterend; 2B J. Lap, Den Hoorn; 2C Fam. Du Porto, Oosterend. Rubriek 12 4-tallen ooilammeren van 1 vader. 1A P. Verberne, De Waal; 1B Gebr. Kooiman, Oosterend; 1C Gebr. Kooi man, Oosterend; 1D Fa. K. Mantje Et zn, Oudeschild; 1E C. J. Hin, Oude schild; 1F Fa. K Mantje Et zn, Oude schild, 1G C. J. Hin, Oudeschild; 2. J. Lap, Den Hoorn; 3. Fam. Du Porto, Oosterend. Mevrouw Verberne met de reservekampioen. door Tom Lodewljk. 18. ,,Jaia" zei hii. toen hij weer achter het stuur zat, „werken is er ook bij meisjel" Gerda giechelde, ze vond het altijd leuk als hij 'meisje' zei. „Als je dat werken noemt", zei ze, „dan verdien je ze maar makkelijk." Ze had er bij willen zeggen; ik heb ze zo makkelijk niet verdiend, maar ze voelde er niets voor om Henri in te lichten over haar bestaan in de slagerij, eerst als werkmeid, toen als slagersvrouw, altijd maar in de kou, maar schrobben en boenen; dat was voltooid verleden tijd, zou ze gezegd hebben als ze ooit van een voltooid verleden tijd had ver nomen. „Niet iedereen werkt met zijn han den" onderwees Henri haar, terwijl hij met vaste hand de wagen langs ae zonnige weg stuurde „twee gram her sens is meer waard dan honderd paar- dekrachtl En", voegde hij er na enig beraad aan toe, „dan kan het je soms diepe voldoening geven, wanneer je ook anderen daarmee voordeel kunt bezor gen." Gerda humde. Zij zelf had altijd alleen aan eigen voordeel gedacht, en ze zag Henri niet aan voor een onzelfzuchtig mensenvriend, die zich voor de naaste inspande. Maar die mening moest ze herzien. „Ik maakte onlangs kennis", vertelde Henri naar waarheid, „met iemand die leefde van een klein pensioen en de rente van een bescheiden kapitaal. Ik had een mooi object bij de hand, maar ik kwam tien mille tekort. Ik zeg: leen mij die tien mille, je krijgt er meer voor dan vijf procent per jaar. Vier weken later bracht ik eh... hem vijf en dertig hon derd piek. Nou, ik was er zelf ook niet slechter op geworden natuurlijk, maar toch is het een fijn gevoel wanneer je iemand die moeilijk zit, zo even een douw omhoog kunt geven." Het was maar beter, niet te praten over een weduwe, dacht Henri, want dat soort vrouwen had meteen arg waan. Verder klopte het verhaal precies en dat deed hem veel genoegen. Met de waarheid kwam je het verst, dacht Henri al hoefde je dat ook weer niet te over drijven. „Fijn dat je andere mensen zo helpt" zei Gerda, een beetje vinnig. „Ik zou zo'n extraatje ook wel es kunnen ge bruiken." Henri sloot half de ogen. Zijn gespitst brein vernam, pianissimo, de tonen van de 'Melodie in F', zijn lievelingsmelodie. „Ben je nog niet rijk genoeg?" vroeg hij plagend. „Gun je een man als ik, die hard moet sappelen voor zijn broodje, niet dat hij zijn kost verdient?" Gerda lachte smalend. „Ik heb niks met jou te doen, ik denk als we overstaken dat ik er niet minder op zou worden." Houd die overtuiging maar goed vast, dacht Henri tevreden. Dan zul je me er nimmer van verdenken dat ik op je geld uit ben. Maar hardop zei hij: „Ik dacht eigenlijk, Gerda (en hij legde een bijna onmerkbare liefkozing in de naam) dat jij meer voelde voor sam-sam dan voor oversteken." „Sam-sam in geldzaken" viste ze. „Nou ja", hij lachte, greep haar hand, drukte die even, Wijdde toen weer al zijn aandacht aan de weg, waarop in de verte een boe renkar opdoemde. „Is dat ook een van je projecten?" vroeg ze na een lange pauze, die hij wel wijzer was te verstoren. Nooit een leggende kip storen, dacht Henri, vooral niet als er kans is op gouden eieren. „Dat bouwwerk waar je een uurtje geleden was?" „O-dat. Ja, dat is al rond. Ik wou dat alles evengoed liep." Hij verviel in somer ber zwijgen. „Wat zit je nou te griepen" zei ze. „Daarnet was je de opgewektheid zelf, en nou kijk je of je je laatste oortje versnoept hebt." ,,Dat is jouw schuld", zei hij meer klagend dan aanklagend, „ik was even helemaal uit de zorgen, en nou zit ik er weer midden in." „Nou, kun je ze mij niet vertellen? Ik ben óók zakenvrouwl" Ze schoof dichter naar hem toe. „Let op" zei Henri, „over vijf minuten zijn we bij de Oude Huifkar.'t Is net mooi' tijd voor een borreltje samen en dan kunnen we er blijven eten ook. En dan zal ik es met jou als zakenvrouw praten en je alles vertellen, niet dat 't veel helpen zal, maar gedeelde smart is halve smart. Sam-sam, niet?" Ze lachte haar gouden tanden bloot. „Zulke goeie ideeën als jij altijd hebt." Je moest es weten, dacht hij, hóe goed! EINDE EERSTE DEEL Hoofdstuk 10 Op naar de finale Toetie Macpherson stak een nieuwe sigaret op en zag tevreden toe, hoe de dunne blauwe rooksliert langzaam door de kamer dreef, om dan opeens, gevan gen door een vleugje wind, door de openslaande deuren de tuin te worden ingezogen, waar het zich oploste in de zonneschijn. Toetie Macpherson was tweeenvijftig Ze gaf dit zelf in zoverre toe, dat ze lachend verklaarde aan schijnbaar on gelovige heren, dat ze toch heus de veertig al gepasseerd was. Waarop ge zegde heren dan natuurlijk verklaarden dat dat toch nog maar heel kort geleden moest zijn. Voor een Indisch vrouwtje zag Toetie er wekelijk niet slecht uit. Ze had er altijd tegen gewaakt, te dik te worden en bij zondere zorg aan haar uiterlijk besteed, wat ze kon doen omdat haar daartoe de middelen niet ontbraken. Toetie was in Indië geboren toen het nog Nederlands- Indië was. Haar oorsprong lag ergens in een kampong, waar haar grootmoeder een bijzondere interesse aan de dag legde voor de manschappen van het Konin klijk Nederlands-Indische leger, in de graad van onderofficier. In het bijzonder met een knappe fourier was de ver houding innig geweest en de vrucht daarvan was een dochter die bij het opgroeien zich ontwikkelde tot een echte schoonheid. De fourier echter had sinds lang ingestemd met het schone lied 'Adieu Marie, ik moet je gaan verlaten' en de daaropvolgende regelen: 'Er is geen beter leven, dan met een blanke vrouw'. Hij was naar Holland teruggegaan en had Toetie's grootmoeder, met haar dochter, de kans gegeven verder voor zichzelf te zorgen. Voor een halfboed-meisje uit de kam pong, zelfs al vergat men haar sche merige afkomst, was er weinig kans op een huwelijk met een blanke, als die tenminste zijn hele toekomst niet naar rarr de maan wilde trouwen. Maar "an Willem de Vreugd, die ergens op I tra op een eenzame plantage stink! zat te worden, voor een vakantii Bandoeng kwam,, zag hij Mar Toetie's moeder-in-spé, en was n volkomen kop over bol. Mariann lijd: zeer wel begreep hoe weinige kan lelk had anders dan een ondergeschik' tiei ambtenaartje te trouwen en haa tan leven op een houtje te bijten, ge jev zich met die beschroomde teru lok dendheid die bij een man als Willftro vreugd het vuur der hartstocht nog maar kon aanwakkeren en I jit sultaat was dat ze als mevrou lan Vreugd (want zonder ring deed ze n d stap) naar Willem's plantage meei ner In die kleine blanke gemeenschaj nak men zo nauw niet keek als in Bat^jesl Bandoeng, was ze de jongste mooiste. Willem, die nog steeds r log genoeg was naar zijn zin, besch icht zijn vrouw als een pronkstuk, wa enp op zijn aanwinst, maar had weii voor haar. Marianne was niet een lit r wel discreet, deed ondeugende geen domme dingen, waardoor kans liep dat Willem haar de bons verblijdde na enige tijd zelfs haa jetu gemaal met een dochter die als |em wieg als een mooi kind werd i lent merkt, en omtrent het vaderschi lat welke dochte levendig geroddeld vooral omdat Willem zelf allesb :um een adonis was. verf dee; (wordt vei Jet ledr naai rga keu rijft i dier \A er

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 4