Uitstekend materiaal op zonnige fokdag 0 The Wild Bunch' Wat betekent het rijbewijs voor u?" a i i muil Rechter tot drankdelinquent: T Texelaars voor de balie Bromfiets uit verkeer „WAT IK ZEGGEN WOU." Op hoog niveau Hengeldieven aangehouden Auto opengebroken Rijverbod DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 h< De Texelse schapenfokdag die gisteren op de Groeneplaats in Den Burg werd gehouden is weer in bijna alle opzichten een zeer geslaagde gebeurtenis geworden. De uitslagen van de keuringen waren over het algemeen zeer vleiend voor de fokkers die de dieren hadden inge zonden. Vooral dank zij het zeer fraaie nazomerweer was het ook voor de toeschouwers een zeer genoegelijke gebeurtenis. Minder gunstig was het aantal inzendingen: 219 tegen 270 vorig jaar. Een van de oorzaken van deze teruggang is de zwoegerziekte. Bedrijven die aan de bestrijding daarvan meedoen, hebben zich verplicht hun dieren niet op markten en keuringen tentoon te stellen. I t sn e °i -r sk ei n' na: Ko I» Betere prijzen De organisatie van de fokdag was perfekt, o.a. blijkens het feit dat de keuring vpn de oudere rammen precies op de geplande tijd begon: 12 uur. Die keuring leverde het kampioen schap op voor de tweejarige ram van de gebroeders Kooiman te Oosterend, ge fokt door M. D. Kuiper aldaar. Reser vekampioen werd de 2-jarige ram van P. Verberne uit De Waal, gefokt door K. F. Korf te Appingedam. Het jeugdkampi oenschap ging naar de één-jarige ram van H. Tjepkema uit De Waal, gefokt door S. Plaatsman uit hetzelfde dorp en tot reserve jeugdkampioen werd de ram uitgeroepen die was ingezonden door P. Verberne De Waal en gefokt door C. Kikkert uit Den Burg. Dezelfde P. Ver berne was inzender van het kam- lioensviertal oudere ooien en het re- servekampioensviertal was van C. A. Commandeur uit Den Hoorn. Bij de ionge ooien ging het kampioenschap naar een inzending van P Verberne in De Waal en het reservekampioenschap aar een inzending van de gebroeders .ooiman. Van veel belang bij deze keuringen was ook het aanwijzen van de tien beste amlammeren. Voor het resultaat daar van verwijzen wij naar de keurings ei jitslagen die wij elders in dit nummer in sxtens publiceren. ar Tot degenen die deze jaarlijkse hoog- in :ijdag van de Texelse schapenfokkerij lelkens weer doen slagen, horen de ik nensen van de gemeente Texel die aa vanaf drie uur 's nachts in touw waren ge jeweest met het plaatsen van de ru tokken, het aanbrengen van stroo, het 'ill| strooien van zand, het maken van de eeuringsring, etc. Voorzitter C. Kuiper I rit Heerhugowaard bracht daarvoor ju lank bij de officiële opening van de dag ze n de raadszaal. Hij signaleerde dat de iel nensen die met de schapenfokkerij te a[ naken hebben, thans veel beter zijn Jtl jestemd dan vorig jaar. Toen had men :e maken met danig ingezakte prijzen en ftiogal sombere vooruitzichten. Het is :hi ichter danig meegevallen. De lamme- va enprijzen stegen die herfst dertig tot ;ii rijftig procent, wat al gauw een verschil n Jit maakte van zo'n honderd gulden per lier! De handel bleef daarbij levendig. Wethouder J. Nauta (de burgemees- er was wegens vakantie verhinderd) saftetuigde van de grote betekenis die het lemeentebestuur toekent aan de scha- I >enhouderij op Texel. Verheugend is :hi lat de activiteiten die zijn gericht op •evordering van de binnenlandse con- sö lumptie van lamsvlees, vruchten af- verpen. De consument begint lams- leesminded te worden. De stichting let Texelse Schaap heeft daaraan bij- ledragen met zijn promotieactiviteiten, naar van veel belang waren ook andere uganisaties zoals het landbouwschap, Wethouder Nauta overhandigt namens de ge meente de ereprijs aan de heer Kooiman. Links voorzitter Kuiper van het Texeis Scha penstamboek. het slagersschap, e.d.waarmee over het algemeen goed werd samengewerkt en die de steun genoten van instanties op het gebied van publiciteit en voor lichting. Hoogtepunt van de promotie activiteit was de manifestatie op 3 juni in de Flevohof die veel publiciteit ople verde. Nauta was van mening dat door de gunstiger wordende houding van het publiek ten opzichte van lamsvlees ook de motivatie van de schapenfokkers wordt verbeterd of op pijl gehouden. Nog meer heeft dat uiteraard de prijs stijging tot 50% gedaan, een ontwikke ling die men op andere markten maar zelden tegenkomt. Het beoogde doel is dus min of meer bereikt, maar er is geen enkele reden om op de lauweren te gaan rusten, in tegendeel. De gekozen stra tegie moet worden uitgewerkt om aldus het bereikte peil te handhaven en het inkomen van de schapenhouders te ver beteren. Van veel belang daarbij zijn de fokdagen, waar de kwaliteit wordt ge signaleerd die de basis is van het fok- materiaal. Landbouwafdeling Ook het etentje dat de direct bij de fokdag betrokkenen na afloop hadden in Theodorahoeve werd beheerst door voldoening en optimisme. Hier werd dank gebracht aan de medewerkers waarbij onder meer de leerkrachten van R. van den Tempel en P. Monster van de landbouwafdeling van de LTS wer den genoemd. Zij gaven leiding aan de derde klas van de landbouwafdeling die zich had belast met het voorbrengen van de rammen dat snel en correct had gedaan. Ir. Zijlstra, arbiter van de jury, sig naleerde dat het mede aan het droge zonnige weer van de laatste tijd was te danken dat de schapen er op de fokdag zo mooi bij stonden. Zijlstra betreurde het kleinere aantal inzendingen maar twijfelde eraan of de bestrijding van de zwoegerziekte daarvan wel een over wegende oorzaak is. Van minstens zo groot belang is het feit dat de schapen fokkerij in het totaal van landbouw activiteiten niet meegroeit en dus rela tief kleiner wordt. Het in grote aantal len houden van schapen neemt af, hoewel vooral Noordholland in vergelij king tot de rest van Nederland een be langrijke rol speelt. Maar niet te ont kennen is dat veel bedrijven hun heil hebben gezocht in het rundvee, ten koste van de schapen. Niet té uniform Zijlstra vond dat op deze fokdag vooral de rammen hadden uitgeblon ken, sepciaal de jongere. Spreker waar schuwde tegen het toekennen van te grote waarde aan uniformiteit. Hij was het eens met het jurylid dat zich had uitgesproken voor het handhaven van een zekere variatie, waardoor de fokkerij niet al te gauw in één bepaalde richting zal vastlopen. Ook bij het streven naar kleine en 'korte' schapen moet voor overdrijving worden gewaakt, want het gaat ten koste van de melkproduktie die voor de opgroei van de lammeren be langrijk is. Ook hier is de gulden mid denweg: streven naar een best ont wikkelde ram die gerust wat 'langer' mag zijn; deze dieren behoren althans niet bij voorbaat ,,in de hoek" te worden gezet. Zijlstra had op de fokdag graag wat meer ooien gezien. Nu is de (on juiste) indruk gewekt dat op Texel maar weinig hoogwaardig moedermateriaal beschikbaar is. Spreker weet het ver schijnsel aan schroom. Men durft blijk baar niet met materiaal aan te komen dat bij voorbaat niet verder komt dan de helemaal niet zo lage 1B of IC waar dering. Zijlstra vond het een opmerke lijk verschijnsel dat nieuwe namen in de Texelse fokkerswereld opkomen: be trekkelijk jonge fokkers als Tjepkema en Kooiman beginnen hoge ogen te goo ien. Voorzitter Kuiper sprak er zijn vol doening over uit dat met name de ge broeders Kooiman in de prijzen zijn gevallen na het voor deze firma te leurstellende resultaat van de prefe- rentschapskeuring. In Oudeschild heeft de politie zaterdag een bromfiets uit het verkeer genomen. De brommer werd bestuurd door een veertienjarige Texelaar die geen helm droeg. De brommer was niet verzekerd, had gladde banden, slechte remmen en een defecte uitlaat. Boven dien was het vervoermiddel dermate opgevoerd dat er een snelheid van tegen de honderd kilometer mee kon worden gehaald. Ter zake van de gepleegde overtredingen heeft de politie proces verbaal opgemaakt ent VIM VAN LEZERS 8UTEN VEAANTWOOROtlUHHCiO WN 0€ REQAKTIE Een kraai zat op de toren krans En sprak, wet alle donders Waaróm dat onze kraai dat zei? Hij zag weer iets bijzonders Want de toren werd van binnenuit Door 't fanfarekorps beklommen A/s altijd keurig uitgerust Met blaasgerei en trommen De haan daar op de hoge spits Keek vragend naar beneden Hoe kon dat volk nu ongevraagd Hier zijn domein betreden? De kraai zei, hoor eens vader haan Het korps gaat jubileren En jij met je vergulde kop Je mag ze hier niet weren Wij moeten met de Texelaars Dit korps ons dank betuigen Al was er altijd geldgebrek Het viel toch nooit aan duigen Dat het goeie muzikanten zijn Dat zul je straks wel horen Zij blazen om een uur of acht Hun klanken van de toren Wij hebben door de jaren heen Zo vaak van hen genoten Een korps met zoveel energie Dat mag men niet verstoten Jij hebt daar van je hoge post Steeds op hen neer gekeken Dat jij ze nooit hebt gewaardeerd Dat is nu wei gebleken De haan sprak, hoor eens zwarte roek Jij zit daar wel te razen Maar van mij mag het hele fanfarekorps De kraaienmars wel blazen Dat het slechte muzikanten zijn Dat zal ik nooit beweren Maar ik vind toch wel dat zij teveel Op hun verleden teren Toen vloog de kraai vanaf de krans En riep een beetje nijdig Al zit je niet meer vastgeroest Je bent nog steeds eenzijdig Natuurlijk kan men dit gesprek Naar de fabelen verwijzen Maar ik wou gewoon op die manier Ons muzikanten prijzen Want een korps dat zoveel jaar bestaat Zal slechts waardering vinden Afgezien dan van die haan Die draait met alle winden. K. Bonne. Regisseur Sam Peckingpah is Ame- rika's western-specialist. Met de „Wild bunch" overtreft hij alles wat op het gebied van de western gemaakt is. Het is een aaneenschakeling van bloedige gevechten en wreedheden, afgewisseld met ruwe bachanalen, waarbij grove taal wordt gebezigd. Bendeleider Pike wordt met zijn mannen achtervolgd door een groep premiejagers, onder leiding van de rauwe Thornton. Tijdens deze achtervolging komt het herhaal delijk tot massale gevechten waarbij Het aanhouden van twee uit Duits land afkomstige jongens heeft de politie de diefstal van twee hengels met molens opgelost die ruim een week geleden plaatsvond. Het gestolen vis- gerei werd in een tent op een camping en onder een caravan gevonden. De jongens van 15 en 17 jaar waren afkom stig uit een inrichting in Dusseldorf. Ze verbleven op Texel onder leiding van personeel van deze inrichting. Het hen- gelmateriaal werd uit een bootje gestolen. steeds vele onschuldige doden vallen. Toch ziet de bende van Pike kans te ontvluchten en belandt in een fort, waar een hevige strijd ontbrandt. Als Thorn ton verschijnt, is er geen levende ziel meer te bekennen, zodat hem niets anders rest dan het verzamelen van de lijken en het innen van zijn premie. „The wild bunch" is te zien als laatste woens dagwestern van dit seizoen. De toegang is vanaf 16 jaar. Zondagavond werd een aan een Duitser toebehorende auto opengebro ken die op het parkeerterrein bij paal 21 geparkeerd stond. Het portierraampje was met een baksteen verbrijzeld en de daders hadden een trui, een blouse en een dames- en herenzonnebril meege nomen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd in de Ruyslaan te De Koog een Texelaar aangehouden die teveel had gedronken om veilig een auto te kunnen besturen. De twintigjarige jongeman werd aan twee blaasproeven en een bloedproef onderworpen en kreeg een rijverbod van acht uur op gelegd. Een twintigjarige Texelaar moest zich vrijdag in Den helder voor politierechter Mr. K. P. Doedens verantwoorden voor het rijden onder invloed met een promillage alcohol in het bloed van 2.45. De jongen was vorig jaar op 23 september 's middags met zijn auto in de sloot gereden. De politie trof de bestuurder zonder persoonlijk letsel in dronken staat bij de auto aan. Een uur na het ongeval werd bloed afgenomen waarbij het bovengenoemde hoge promillage werd geconstateerd. „Ik had acht tien glazen bier gedronken en de avond ervoor nogal veel jenever", verklaarde de onderhoudsmonteur voor de rechter. „Na twee glazen is het al gevaarlijk om te rijden. U hebt de verkeersveiligheid op grove wijze in gevaar gebracht. Ik denk dat de officier, ondanks het feit dat u hier voor het eerst bent, gevangenisstraf zal eisen. Heeft u nooit eens stil gestaan bij uw foute handelingen?" zei de politierechter, De verdachte verklaarde wel degelijk over zijn drinken te hebben nagedacht. „Het vervelende is echter dat ik dat nooit doe als ik drink." De officier van justitie eiste geen directe gevangenisstraf. „Ik ga beneden de richtlijnen omdat een gevangenisstraf voor betrokkene op problemen stuit. De jongen zou waarschijnlijk zijn baan kwijtraken." Zij eis was 7800,— boete of 16 dagen hechtenis, ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar een veertien dagen onvoorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. De officier achtte de gepleegde over treding wettig en overtuigend bewezen. Daarover werd, ook niet door de raads man van de twintigjarige Texelaar Mr. Brusche, gedebateerd. Uitvoerig werd ingegaan op de financiële omstandig heden van de verdachte die bepaald niet rooskleurig zijn. De auto die in de sloot werd gereden en totall loss was, was van een garage omdat de auto van be trokkene daar voor een servicebeurt was. De verzekering had de schade gedeeltelijk vergoed. De onderhouds monteur had zelf 71500,— eigen risico moeten betalen. De rechter kwam dan ook tot de conclusie dat met het salaris van de verdachte geen rware geldstraf gevraagd kan worden. „Anders houdt u geen cent over voor uw gezin", aldus Mr. Doedens. „Wat betekent het rij bewijs voor u?" was zijn volgende vraag. „Ontzettend veel", verklaarde de verdachte. „Dan kan ik gaan en staan waar ik wil en bovendien is een auto belangrijk voor mijn werk omdat de lan derijen van het bedrijf waar ik nu werk ver uit elkaar liggen." De advocaat Mr. Brusche, verklaarde dat een aantal ver velende omstandigheden geleid hebben tot overmatig drinken van verdachte. Vroeger deed verdachte hoogbetaald werk. „Hij is echter afgekeurd en dat betekende een financiële aderlating om maar niet te praten over de psychische gevolgen door het omschakelen naar heel ander werk", aldus Mr. Brusche. In dezelfde tijd dat de verdachte werd afgekeurd voor zijn oude baan, was hij juist vader geworden. „Hij was duidelijk uit zijn evenwicht geslagen. De span ningen werden op de bewuste 23 sep tember dan ook te groot." Mr. Brusche haa niet veel aanmerkingen op de straf maat die de officier van justitie wilde toepassen. Alleen het ontzeggen van de rijbevoegdheid stuitte volgens hem op problemen bij de werkgever van ver dachte. Hij vond dan ook dat de jonge Texelaar in ieder geval niet zijn baan moest kwijtraken. „Het tractor rijden is een belangrijk onderdeel van zijn werk en ik vraag dan ook voor het besturen van een tractor vrijstelling." Politie rechter Doedens had daarvoor begrip. „Het pleit voor de verdachte dat hij nooit eerder voor een dergelijk delict is veroordeeld. Wel zal ik in mijn straf moeten aantonen dat de verkeersveilig heid in hoge mate in gevaar is ge bracht", aldus de rechter. Hij vonniste 7700, boete of veertien dagen hech tenis, ontzegging van de rijbevoegdheid voor een half jaar met een proeftijd van twee jaar met daaraan de bijzondere voorwaarde dat verdachte in deze zes maanden wél op een tractor of brommer mag rijden maar niet in een personen auto. Niet aangeboden Een 24-jarige Texelaar stond ook voor de rechter voor het rijden onder invloed. Zijn zaak was eerder dit jaar aange houden omdat de verdachte, bijgestaan door Mr. W. van Utenhove, gezegd had dat hem nooit een tweede bloedproef was aangeboden. Vrijdag waren twee wachtmeesters die de werkloze op 5 juni vorig jaar hadden aangehouden en aan een blaasproef en bloedproef hadden onderworpen aanwezig om een toelich ting op het gebeuren te geven. Bij dit verhoor waren een aantal vragen be langrijk: Op welk moment is verdachte meegedeeld dat hij na de eerste bloed proef (als deze binnen het uur na de aanhouding was gehouden) nog een tweede bloedproef mocht ondergaan en wat geldt officieel als het moment van aanhouding? Ook vroeg Mr. W. van Utenhove hoe de uitslag van de bloed proef aan de verdachte was meegedeeld omdat betrokkene nooit bericht van de politie heeft ontvangen over de uitslag. Uit de bloedproef die was gehouden bleek dat de verdachte een promillage van 1.49 alcohol had. Nauwkeurig De twee agenten die moesten ge tuigen waren tijdelijk op Texel gedeta cheerd geweest maar verklaarden nog vrij nauwkeurig te weten hoe de aan houding op 5 juni vorig jaar in zijn werk was gegaan. „Op het politiebureau en na de eerste bloedproef bij de dokter is aan verdachte megedeeld dat hij nog om een tweede bloedproef mocht vra gen", aldus de 23-jarige wachtmeester van de groep Schagen. De getuige ver klaarde dat de bloedproefuitslag waarschijnlijk door de seizoendrukte een tijdje op zich had laten wachten, maar dat daarna een brief naar het opgegeven huisadres was verzonden met de uit slag. De verdachte: „Daar woonde ik niet meer en daarom heb ik nooit iets ontvangen." Op een vraag van Mr. Van Utenhove zei de getuige dat het tijdstip waarop de blaastest wordt afgenomen geldt als het moment van aanhouding. Dat bleek juridisch juist te zijn. „Ik heb toen op mijn horloge gekeken en bij de bloedproef is door de arts op zijn horloge gekeken. Hij moet de tijd van bloedafname invullen op het zoge naamde alcohol formulier. Ook de an dere getuige verklaarde, weliswaar min der gedetailleerd, dat aan verdachte twee keer was meegedeeld dat hij een tweede bloedproef mocht vragen. De officier van justitie Mr. W. Jansen zei dat met deze twee verklaringen duidelijk was geworden dat justitie op de juiste wijze het bewijs van de overtreding had verkregen. Hij achtte het gepleegde feit dan ook wettig en overtuigend bewe zen. „De agenten hebben tot in detail aangegeven hoe ze te werk gaan en hoewel de wijze van meedelen van de bloedproef niet heeft gewerkt is dit verder niet belangrijk voor een juiste jurisprudentie", aldus de officier. „We moeten hierin niet te ver doordraven. Beide agenten zijn niet in gebreke ge bleven." Zijn eis was 7500, boete of tien dagen hechtenis en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. De advocaat Mr. Van Utenhove sprak over een dilemma. „De verdachte en de getuigen hebben verklaringen afgelegd die lijn recht tegenover elkaar staan. Ik zou in een dergelijk geval de verdachte het voordeel van de twijfel gunnen", aldus Van Utenhove. Over het verzenden van de uitslag zei de advocaat dat hij niet aan het 'doordraven' was. „De manier waarop dit moet geschieden is inder daad niet duidelijk wettelijk vastgelegd en daarom is het goed dat veel politie corpsen een copie van de verzonden brief bewaren bij het proces verbaal. Dan weten we zeker dat de politie niet in gebreke is gebleven." Zes maanden Ook het feit dat de brief zes maanden na de bloedproef was verzonden vond Mr. van Utenhove een nalatigheid. Hij verzocht door de tegenstrijdige getui genverklaringen om vrijspraak: „Mocht u het niet met mij eens zijn dan heb ik verder geen aanmerkingen op de eis van de officier, want die vind ik redelijk en mild", aldus de advocaat. De verdachte verklaarde door inname van het rijbewijs ernstig in moeilijkheden te komen bij het zoeken naar werk. Verder vertelde hij dat een hoge boete ook problemen zou geven. „Ik zit met een hoge hypotheek- last die van een lage uitkering betaald moet worden", aldus de chauffeur die zei soms tijdelijk werk te hebben als metselaar of timmerman. Toen de rech ter het hypotheekbedrag hoorde, riep hij uit: „Hoe kunt u dan nog eten?" „Dat kan ook niet", was het antwoord van de verdachte. Hierop concludeerde de rechter dat er dan vast wel regel matig bo'iwklusjes aangepakt werden. Dat bleek het geval te zijn. Politierechter Doedens vond de eis van de officier van justitie zwaarder wegen dan de pro blemen van de verdachte. „U bent fout geweest en dat moet u weten", aldus de rechter. Hij werd veroordeeld tot 7500,— boete of tien dagen hechtenis en een ontzegging van de rijbevoegd heid voor vier maanden, conform de eis van de officier.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5