„Burgers zijn behandeld als misdadigers «r VAN HETI RAADHUIS 1 m Daan Schilling over 'bordenrazzia': Mededelingen van B. en Programma Hoornder feest Ruiten vernield Bejaardentocht Oosterend Spanjaard maakt het ongelofelijke (opnieuw) waar! m P| PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1 l >y- otfïtó*. ,,lk schaam mij ervoor deel uit te maken van een gemeentebestuur dat dergelijke razzia's uitvoert." Deze krasse uitspraak deed Daan Schilling dinsdagavond tijdens de rondvraag van de raadsverga dering. Schilling doelde op de actie van de gemeente waarbij alle reclameborden, die er op grond van de geldende bepalingen niet mochten staan, werden verwijderd. ,,lk weet dat het gemeente bestuur formeel juist heeft gehandeld. Reclameuitingen van afwijken de vorm zijn nu eenmaal verboden. De aanvallen die op de borden zijn uitgevoerd zijn echter grievend. Ik kwam op een ochtend bij iemand op het erf en die zei: 'mijn bord is vannacht gestolen.' Voor de zekerheid hebben we het gemeentehuis gebeld en het bleek dat men bij de afdeling openbare werken van niets wist. Meestal wordt een burger die in overtreding is een brief geschreven door de gemeente waarin een termijn wordt genoemd waarin hij zijn ten onrechte geplaatse spullen kan weghalen of afbreken. Met deze razzia zijn de burgers behandeld als regelrechte misdadigers. En dat, terwijl het om niets meer ging dan het langs de weg aanbieden van kippeëieren, schapenwol of bloembollen." Wethouder Nauta, die bij afwezigheid van burgemeester Engelvaart de raads vergadering voorzat, merkte op de kritiek van Schilling op het 'unaniem vastgesteld beleid' te betreuren. ,,Dit was de enige manier", zei hij. Mis schien zaten in de uitvoering een paar schoonheidsfoutjes, maar andere ma nieren om de borden weg te krijgen waren niet effectief. Het aanschrijven van iedere overtreder was niet doel matig. Dan zou je een eindeloze hoe veelheid beroepsprocedures krijgen over in wezen onbenullige zaakjes." Nauta zei dat de gemeente in overleg met de officier van justitie had gekozen voor „parate executie", dus voor een straf rechtelijke aanpak van de borden. Op die wijze kan directer opgetreden wor den dan wanneer men het plaatsen van de borden als publiekrechtelijke over tredingen beschouwt. S. de Waard merkte in de rondvraag op dat het bestuur van de Recreatie stichting Texel officieel niets weet van plannen voor een overdekt zwembad omdat het hierover door het gemeente bestuur nooit op de hoogte is gesteld. De Waard zei dat het RST-bestuur uit breiding van het huidige zwembad wen selijk acht. Hij meende te weten dat het RST-bestuur de plannen van de com missie die de mogelijkheden voor een overdekt zwembad heeft onderzocht, niet toejuicht. Verder wilde De Waard weten hoe het met het rapport over het overdekte zwembad staat. Hij infor meerde of het college al een standpunt had geformuleerd. Wethouder Nauta zei dat de commis sie voor het overdekte zwembad des tijds in het leven was geroepen op verzoek van de raad. Het college heeft nog geen standpunt over het door de commissie gemaakte rapport en de RST ook niet. „De RST wil alleen maar het zwembad kwalitatief in goede staat houden. Pas als het gemeentebestuur een besluit neemt over het overdekte zwembad, zal het door de RST over wogen worden." Nauta merkte tenslot te op dat het rapport dat door de com missie is gemaakt, een gedegen karakter heeft en dat het daarom een gedegen reactie vergt. Daarom zal het college er wel enige tijd mee bezig zijn. Wegslepen Een zaak die zowel Henk Beumkes, Cor Dros als Gelein Jansen bezig hield, betrof het beleid van de gemeente inzake het wegslepen van fout gepar keerde auto's. Beumkes verklaarde een brief te hebben gekregen van de firma Van Boven uit Oudeschild. De gemeen te heeft eerst de op Texel aanwezige garagebedrijven aangeschreven met de vraag of ze geïnteresseerd waren in het wegslepen van fout geparkeerde auto's. Vier garagebedrijven reageerden hierop positief, maar hoorden er verder niets meer over. In de commissievergadering van openbare werken van 23 juni werd meegedeeld dat de gemeente zelf weg- sleepapparatuur had gekocht. Beumkes zei dat de bedrijven niet juist waren behandeld. Als ze hadden geweten dat voor het slepen een hydraulische kraan nodig was geweest, waren ze volgens Beumkes bereid geweest die zelf te kopen. Nu had de gemeente het gras voor hun voeten weggemaaid en verder niets meer over de zaak laten horen. „Geen stijl", was de kwalificatie die Dros voor de gemeentelijke handel wijze had en Gelein Jansen vervatte zijn onvrede in enkele gerichte vragen. Hij wilde weten of het inderdaad zo was gegaan als de firma Van Boven in zijn brief had geschreven en vroeg verder of de spullen die de gemeente heeft ge kocht de voor dit doel enig goedge keurde apparatuur is. Verder was Gelein Jansen van mening dat als de garage houders bereid zouden zijn de door de gemeente aangeschafte apparatuur over te nemen, dit zou moeten kunnen. Wethouder Nauta beloofde de drie vragenstellers schriftelijk op de zaak terug te zullen komen. Beumkes stelde verder vragen over een brief die hij had ontvangen van Vooral als gevolg van het opruimen van de borden bij de b/oembollenhandel „Marjo" aan de Maaikeduinweg zijn de gemoedaren zeer verhit geraakt. Door het plaatsen van een bord op een wagen hoopt de eigenaar door de juridi sche mazen te glippen. overburen van het artikel 11 gebied aan de Beatrixlaan in Den Burg. De be woners van de panden op de nummers 116, 118, 120 en 122 hadden Beumkes geschreven dat parkeerruimte wordt opgeofferd aan de nieuwe bouwplan nen. Ze vroegen zich af waar ze in de toekomst hun auto zouden moeten laten. Verder waren er wat verschui vingen in 'net plan aangebracht. De bebouwing bij de hoek Beatrixlaan- Duinreep zou nu verder naar de kant van de Beatrixlaan komen. Volgens de be woners levert dit een gevaarlijke situatie op. De betreffende hoek zou voor het verkeer erg onoverzichtelijk worden. Doordat de huizen dichter bij de weg komen te liggen zijn de overburen bang dat hun privacy wordt geschaad. Aan vankelijk zou er drie meter grond tussen de huizen en de weg komen. Wet houder Nauta zei in zijn beantwoording dat de zaak de aandacht heeft, maar dat het eigenlijk een onderwerp is waar de gemeente weinig over heeft te zeggen en die met de bouwer moeten worden opgenomen. Er zal nog op worden teruggekomen. De laatste opmerking die Beumkes maakte, betrof illegaal kamperen. Vol gens hem was er onvoldoende controle op parkeerplaatsen, met name bij de strandslagen, waardoor diverse kam peerwagens [„Campersdaar dag en nacht konden blijven staan. Dit zou bij anderen een mentaliteit in de hand werken van: als zij geen toeristenbe lasting betalen, dan hoeven wij dat ook niet. Nauta zei dat inzake de controle op de parkeerplaatsen een regeling is met de politie. De opmerkingen van Beum kes zullen met de politie worden be sproken. In antwoord op Cor Ellen die inging op de moeilijkheden tussen de Stichting Bejaardenzorg en de Bewonerscommis sie zei wethouder Nauta dat het college al geruimte tijd op de hoogte is van de problemen. Een bemiddelingspoging van de zijde van de gemeente lijkt niet te zijn geslaagd. Het gemeentebestuur zal wel een nieuw lid in het bestuur van de Stichting Bejaardenzorg moeten be noemen, nu de heer Maasdam is af getreden. Blanken merkte nog op dat het college wel bereid blijft om verder te bemiddelen als hierom door het stich tingsbestuur gevraagd wordt. Stenen De tweede vraag van Cor Ellen betrof de „antieke stenen" uit de Texelse dijk die door de Texelse dijkgraaf Roeper naar Vlieland waren gebracht. Het was niet de eerste keer dat Ellen dit onder werp naar voren bracht. „Ik wacht op een opdracht van de gemeente aan de dijkgraaf om de stenen van Vlieland terug te brengen. Ik heb iemand van.Vlieland gesproken en ze zitten daar enorm met die stenen omhoog. Ze weten niet wat ze ermee aanmoeten. Ik wil dat die stenen terugkomen", zei Ellen. Wethouder Nauta zei dat de ste- nenproblematiek door burgemeester Engelvaart met burgemeester Visser van Vlieland zou worden besproken. „De stenen moeten worden teruggehaald met een schip van rijkswaterstaat. Doe het maar op kosten van de dijkgraaf, die de stenen ook naar Vlieland heeft laten brengen", zei Ellen. Nauta deelde mee dat ook hij vond dat de stenen terug moeten, maar dat het moeilijk te reali seren zal zijn dat de dijkgraaf dit betaalt. Barendregt zegde toe dat hij schrif telijke vragen in zou dienen over het jaarverslag van het grondbedrijf. Verder deelde hij mee dat hij kritische geluiden had gehoord over woningen van het Bouwfonds in Den Burg. Ongebruikelijk vond hij het dat als eerste termijn voor deze huizen onmiddellijk een bedrag van f50.000,— moest worden betaald. Verder zei Barendregt dat de grond waarop de huizen moeten komen door de gemeente nog niet is overgedragen waardoor de kopers hun hypotheek niet rond kunnen krijgen. De voorlichting van het Bouwfonds over de financiële lasten die ontstaan voor kopers van een Bouwfondsyvoning omschreef Baren dregt als slecht. Doordat de eerste termijn f50.000,bedraagt, terwijl de woningen nog niet gebouwd zijn, is er geen onderpand dat die waarde verte genwoordigt. Barendregt omschreef het onderpand, dat, zolang de woningen nog niet gebouwd zijn, alleen maar uit grond bestaat, als een luchtballon. Tenslotte zei hij dat hij geruchten had vernomen dat de bouw wel anderhalf jaar kon uitlopen. Barendregt verweet de gemeente onzorgvuldigheid en stelde vast dat de commerciële doelstellingen van het Bouwfonds kennelijk boven de sociale doelstellingen gaan. Nauta merkte op dat veel van wat Barendregt had genoemd niet tot de gemeentelijke verantwoordelijkheid be hoort. Het gaat om een overeenkomst tussen het Bouwfonds en de kopers. De gemeente is slechts betrokken bij de planologie. Over de financiële aspecten zei Nauta dat de geldleningen van de kopers door de gemeente worden ge garandeerd en dat er daarom wat betreft de financiering geen moeilijkheden be staan. „Ik heb verder kennis genomen van uw vragen. Waar er raakpunten zijn met het gemeentelijk beleid zullen ze alsnog beantwoord worden. Vooral wordt bekeken of de grond al is over gedragen", zei Nauta. Parkeerplaats Een hele lijst vragen had J. C. Dros. Hij zei dat de parkeerplaats bij de Zes in Den Burg nog voor geen derde wordt gebruikt en dat was volgens hem te wijten aan onvoldoende verwijzingsbor den. Vroeger stonden er borden die automobilisten naar het terrein toelei- den. Op een gegeven moment werden die borden bij wijze van proef weg gehaald en daarna weer gedeeltelijk herplaatst. „Het parkeerterrein heeft destijds f700.000, gekost. Ik wens dat De afgelopen zomer waren kampeerwagens (campers) op Texelse kampeerterreinen een min of meer vertrouwd verschijnsel. Ze bleven ook 's nachts staan en dat betekende voor de betrokken kampeerders besparing van kamp gelden toeristenbelasting. RONDO. n tk. de borden onmiddellijk en volledig te ruggezet worden. Er is destijds subsidie van het rijk gegeven voor dat terrein. Als die borden niet terugkomen dan zal ik bij de subsidiegever informeren of dit alle maal wel kan", zei Dros. Verder wilde Dros weten wat de Stichting Het Texels Schaap voor resultaten had be reikt. Hij wilde het aantal op Texel geslachte lammeren weten en infor matie hebben over de invloed die de stichting uit heeft kunnen oefenen op de prijs van lamsvlees. Verder vergeleek Dros uitspraken van burgemeester En gelvaart tijdens een vergadering in Den Hoorn met uitspraken van Nauta tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en kwam tot de conclusie dat er binnen het college geen eenstemmigheid bestaat over de land schapsparken. Tenslotte vroeg Dros naar de situatie op de hoeve Zeeburg. „Die boerderij heeft een agrarische be stemming, er lopen schapen. Misschien lopen er wel teveel schapen, want de ganzen hebben geen vreten. Ze gaan tenminste steeds naar andere grond toe. Misschien zouden ze op Zeeburg minder schapen moeten houden, zodat de gan zen meer te eten over houden?" vroeg hij.. Wethouder Nauta merkte enigszins geïrriteerd op dat het merendeel van de vragen van Dros niet in de rondvraag van een raadsvergadering thuishoren, maar in de commissie openbare werken. Hij stelde vast dat de rondvraag voor doelen werd gebruikt waar hij eigenlijk niet voor bestemd is. Over het Texels schapenvleesproject zei hij dat de ge meente geen geld heeft gestoken in de stichting Het Texels Schaap en dat er alleen een gemeentelijke garantiestelling is. „De stichting zal tezijnertijd een overzicht geven van de resultaten. Dat is geen zaak voor de gemeente", zei hij. Onjuiste voorlichting Schilling kwam terug op de in de vorige vergadering naar voren gekomen onduidelijkheden inzake het BUO-on- derwijs.ln die vergadering was gebleken dat beweringen over het mislukken van het 'Breukelen experiment' op onjuist heid berustten. Schilling zei dat hij had verwacht dat er op de dinsdag gehou den vergadering opheldering over deze onjuiste voorlichting gegeven zou wor den. Wethouder Blanken deelde mee dat de zaak nog steeds de aandacht van het college heeft. Vorige week had hij een gesprek met de inspecteur en er is nog een briefwisseling over dit onderwerp gaande. Schilling hoopte verder op nadere mededelingen inzake het toe komstbeeld inzake goothoogten van bollenschuren. Volgens hem was dat door de burgemeester beloofd. Nauta kon zich een dergelijke toezegging niet voorstellen. „In het college bestaat er volledig overeenstemming over de goothoogten", zei hij. Van Asselt merkte op dat over heel Texel straatnaambordjes en verkeers borden al geruime tijd weg zijn. Hij verzocht om het herstel. Zegers wilde weten of de primitieve begroting voor 1981 al door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd. Indien dit niet zo was wilde hij weten of dit bij de uitvoering van bepaalde plannen op vertragingen zou stuiten. Wethouder Nauta zei dat de primitieve begroting 1981 nog niet is goedgekeurd. Dit levert vertragingen op in het investeringsprogramma, maar al leen bij de post riolering van f240.000, Zegers wees ook op de slechte ver lichting in de Beatrixschool. Wethouder Blanken zei dat er nog geen goed keuring van Gedeputeerde Staten is om dit te verbeteren. Hij vond dat de ver lichting in ieder geval voor het 'donkere' seizoen in orde moet zijn. Badmeesters Tenslotte deelde Rienstra mee dat het mooie weer van de afgelopen dagen veel badgasten naar Texel had gelokt. De badmeesters zijn echter al naar huis en dat betekent dat gezwommen en gebaad wordt zonder toezicht. Rienstra vond dat als je aan seizoensverbreding wilt doen, de stranden ook langer be waakt zullen moeten worden. Wethou der Nauta vond dat een nuttige sugges tie en beloofde dat de zaak voor 1982 za zal worden bekeken. v„. Hinderwet P sf Ind [ij hs 11 Tot en met 12 oktober 1981 ligt op gemeentehuis, kamer 209, ter inzage aanvraag voor een vergunning ingev ge de Hinderwet, ingediend door Coöperatieve Aaardappelbewaarpla Texel voor het uitbreiden van een waarplaats voor poot- en consumi aardappelen aan het Meyertebos Den Burg. De aanvraag betreft nieuwe, de gehele inrichting omvatt de vergunning. De tijdstippen waarop inzage verk gen kan worden, zijn maandag tot met vrijdag van 09.00 tot 12.00 en 14.00 tot 16.00 uur. Op maandagavo van 19.30 tot 22.30 uur. Tot en bovengenoemde datum kunnen genjG tiveerde bezwaren bij burgemeester wethouders. Postbus 200, 1790 Den Burg worden ingediend, men dat wenst, worden de persoonl gegevens van degene die een bezwi jj, schrift indient, niet bekend gemaa a Het verzoek daartoe moet schriftje tegelijkertijd met het bezwaarschrift het gemeentebestuur worden diend. Mondeling kunnen gemotivee bezwaren worden ingebracht op openbare zitting te houden op woefce dag 30 september 1981 om 14.00 uu het gemeentehuis, Groeneplaats 1 Burg. Zij die schriftelijk en/of mondei bezwaren hebben ingediend, zullei zijner tijd eveneens in de gelegen! worden gesteld om bezwaren tegen desbetreffende ontwerp-beschikkinj te dienen. Nadere informatie word desgevraagd graag door de afde algemene zaken ter gemeentesecret verstrekt. Het programma van het Hoorr feest dat op 19 september gehou wordt, ziet er als volgt uit: 9.00 uur. Muziek van de toren 9.30 uur: Allegorische optocht, op: len op „het hoekie" 10.30 uur kinderspelen voor kleuter: peuters op drie wieiers, autopeds kleine fietsen 11.15 uur dikke bandenrace dar school) 11.30 uur dikke bandenrace voor jeugd vanaf 12 jaar. 11.45 uur Wielerronde alleen Hoornders 13.30 uur levend ganzenbord, lai school 14.30 uur levend ganzenbord van 1 93 jaar. Daarna stratenloop (alleen Hoornde 19.30 uur opdracht op halen voor avondspel in het dorpshuis Zondag 20 september: 13.30 uur ringsteken pony's voor ki ren, daarna ringsteken voor aanges nen paard. Opgave bij W. Goënga 02226-252. In de nacht van dinsdag op wo dag hebben onbekenden rond twee enkele ruiten kapotgeslagen een woonhuis aan de Binnenburg politie heeft de zaak in onderzoek MHWWW<MM<MMAMM<MMIMMMMW (Advertentie I.M.) De dorpscommissie van Oosten houdt zaterdag 19 september „Rondje over Texel" voor beja den met onder meer een bezi aan het Maritiem Museum. Opg: tot 15 september bij Adrie Rer naar, Peperstraat 55, telefoon of Henny Kalis, Ankerstraat 32, lefoon 310. Op deze adressen ook inlichtingen te krijgen. Een prachtig orgel, de Soüna A300 met Rithmix, normale prijs f 2545, De Solina A300 bezit een scala van mogefijkheden zoals op het bovenmanuaal: 7 registers 5 presets (o.a. harp. hawaiigitaar. piano) regelbare sustain; op het ondermanuaal: 3 klankmogelijkheden; 2 voetmaten op de pedalen, en een ritme apparaat met 14 ritmes Verder vindt u op dit orgel aOe andere speelhulpen die bij een goed elektronisch orgel normaal zijn. ^paryaard, de muzickgiïend van toeq. iju... en in de toekomst! Het geheel in een bijzonder fraaie noten- of eikenhouten kast. Wegens de introductie van een nieuwe orgelserie, geven wij nu f 700,— korting, zolang de voorraad strekt. (zonder Rithmix van f 2195,— voor f 1595,- S'SDS Koorstraat 23 - 25 1811 GM Alkmaar TeL 072 -154344 m -

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2