Nazomer en herfst: spinnentijd Voor het weekend Br/even onder nummer' Zuigelingenbureau van 19 en 20 september 1981 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Brandmelding Kerkdiensten Rijkspolitie Noodslachtingen FEUILLETON BIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741, Hoewel we de laatste tijd veel warm zomerweer gehad hebben, zit de herfst al duidelijk 'in de lucht'. In het bos bijvoorbeeld dwarrelen de eerste verdorde blaadjes naar beneden en zwerven de mezen al weer in troepjes rond. Soms zingt de fitis nog even, maar zijn liedje klinkt nu nog weemoediger en nog meer aarzelend dan het gewoonlijk al is. In de duinbosjes wemelt het in deze tijd van de doortrekkende zangertjes en ook zijn de eerste groepjes kramsvogels al weer gearriveerd. Een ander aspect van de naderende herfst wordt gevormd door de vele spinnewebben. Vooral 's morgens als de dauw de webben duidelijk zichtbaar maakt, kunnen we in bos en duin werkelijk duizenden, zo niet honderdduizenden spinnewebben zien. Iedere plant of struik heeft minimaal wel één web. Zoals bij zoveel diergroepen is de soortenrijkdom bij de spinnen bijna 'on- lindig'. Verspreid over de wereld leven Juizenden soorten. Het is fout te Jenken dat al die soorten een web naken. De meeste doen het namelijk liet, maar daarover straks meer. Eén van onze bekendste spinnen is de cruisspin. Deze soort dankt zijn naam san de duidelijke, lichte kruisvormige lekening die hij op zijn lijf draagt. De iruisspin maakt zoals de meeste lezers mgetwijfeld bekend is, wel degelijk een «eb. Vooral als zo'n web nog gaaf is, is iet een waar kunststuk. Zeker ais alle jraden met dauwdruppeltjes bezet zijn. Het web van de kruisspin heeft altijd len wielvorm, hoewel de vorm wel iets ifhankelijk is van de stand van de op- langpunten. Het web wordt volgens en vast schema gemaakt. Een ver- Iraaid knap schema dat alle spinnen, loe klein ze ook zijn, van nature lennen. De taaie, elastische draden vorden gevormd in speciale organen, Ie spintepels. Als een kruisspin met zijn veb begint, hangt hij eerst een min of neer horizontale ophangdraad op. Jaarna gaat hij verder met de buitenste Iraden, zoals de kozijnen van een groot aam. Vanaf dit raamwerk worden dra len naar het middelpunt aangelegd, als paken in een wiel. In het middelpunt 'ervolgens, maakt de spin een fijnmazig ilatformpjes. Als het web klaar is, iaat hij op dit platformpje zitten wach- en tot hij iets gevangen heeft. Al de Iraden die tot nu toe gesponnen zijn, Jeven niet. De spin gebruikt ze als lopdraden. Nadat de 'wachtpost' in het entrum gereed is, worden de vangdra- len aangebracht, een kleverig netwerk an dwarsverbingingen tussen de spa- ;en. Dit gebeurt altijd spiralend van luiten naar binnen. Bij het aanleggen an deze draden gaat een andere peciale klier werken die miniscuul Jeme druppeltjes lijm op de gesponnen Iraad afzet. De grootte van het web vordt bepaald door de grootte van de pin. Jonge kruisspinnetjes maken een «eb'van ongeveer 5 centimeter middel- jn, maar volwassen wijfjes (die worden iet grootst) kunnen wel webben van 60 entimeter middellijn maken. Dat lijkt ardig groot; er zijn echter tropische vebspinnen die webben van 2 Zi meter anleggen! Waarom zien we in de nazomer en herfst zoveel meer spinnewebben dan in het voorjaar? Het antwoord op deze vraag ligt opgesloten in het levenscyclus van een aantal spinnen. Laten we de kruisspin maar weer als voorbeeld ne men. De volwassen vrouwtjes leggen in de herfst hun eitjes. Deze worden in dicht gesponnen cocons gelegd die op allerlei beschutte plaatsen worden ver borgen: onder bladeren en takken, tussen schors, onder kozijnen etc. leder cocon bevat zo'n 600 tot 800 eitjes die pas in juni van het volgend jaar uit komen. De volwassen spinnen zijn in middels bijna allemaal in de late herfst en winter om het leven gekomen. Enige dagen nadat de jonge spinnetjes uit het ei gekropen zijn, beginnen ze al webben te maken. Deze zijn nog heel klein en weinig opvallend. Naarmate de zomer vordert groeien ze natuurlijk en zo hun webben. Kruisspinnen zijn pas in de zomer van hun tweede levensjaar vol wassen. De jonge generatie van juni overwintert dus wel. Dit alles houdt in dat in de nazomer en herfst twee gene raties leven: de in juni geboren, en inmiddels flink gegroeide, eerstejaars spinnen en de volwassen dieren die met de voortplantig bezig zijn (en spoedig zullen sterven). In het voorjaar zijn al leen de juni-spinnen van het vorig jaar aanwezig. Hun bestand is dan echter al behoorlijk uitgedund. Slecht weer, ziek ten, parasieten en vogels hebben hun tol in de tussenliggende maanden in- Een kruisspin in zijn web. Het lichaam van de grootste exen^jlaren wordt in werkelijkheid ongeveer één centimeter lang. tekening Sytske DijksenI middels geheven. Uiteraard is ook de volgende generatie aanwezig, maar als ei. Daar zien we dus bijzonder weinig van. Verlammende beet Sommige soorten spinnen zitten in een hoekje van hun web te wachten. Andere, zoals de kruisspin, in het mid den. Allemaal zitten ze daar echt op de loer. Zodra een insekt in het web vliegt, reageren de spinnen op de trilling en rennen erop af. De prooi wordt meteen met extra kleefdraden ingesponnen en krijgt een verlammende beet. Het gif van deze beet maakt de lichaamsinhoud van de prooi ook meteen vloeibaar, zodat de spin spoedig kan beginnen met het leegzuigen van het slachtoffer. Is de spin niet meteen ter plaatse dan raakt het insekt soms toch weer los of be schadigt hij het web heel erg. We hebben het tot nu toe steeds over de kruisspin gehad die een mooi 'wielweb' maakt. Maar er is ook veel variatie in webvorm. De huisspin bijvoorbeeld maakt een soort gesponnen fuik, waarin hij insekten vangt. Veel soorten maken, zoals gezegd, helemaal geen web. Deze spinnen worden o.a. krab-, wolf- en spingspinnen genoemd. Ze liggen meestal op de loer en overrompelen hun prooi als die te dicht bij komt. Eveneens met een verlammende beet. Andere gaan actief op jacht, hoewel de wolf- spinnen bijvoorbeeld nooit in groepjes hun prooi langdurig achtervolgen. Soorten als tarantula's die in Zuid- Europa voorkomen en vogelspinnen (ten onrechte ook wel tarantula's ge noemd) uit Zuid-Amerika maken even min een web, maar 'jagen' op hun prooi. Er worden altijd zeer lugubere verhalen over deze dieren verteld. Vogelspinnen spelen in menig griezelfilm een belang rijke rol. Het zijn echter meer hun afmeting (inclusief poten tot 20 cen timeter) en hun harig uiterlijk die af grijzen oproepen, dan het werkelijke gevaar. Het schijnen vooral de lange haren van de vogelspinnen te zijn die bij aanraking voor onplezierige huidirrita ties kunnen zorgen. Onmisbaar Ondertussen hebben wij in Nederland niets met al die griezelige soorten te maken. Er schijnen niettemin mensen te zijn, volgens overlevering vooral huis vrouwen, die er niets van moeten hebben en bij het verschijnen van een spin gillend het huis uit rennen (of soortgelijke schrikreacties tonen). Toch zouden we niet zonder spinnen kunnen. Er leven overal enorme aantallen. Op één hectare (natuur)grasland komen vijf tot zes miljoen spinnen voor (500 tot 600 per vierkante meter)! Al die spinnen ruimen natuurlijk immense aantallen insekten op. Zo ziet u ook wat er gebeurt als we last hebben van één bepaald insekt en er met gifstoffen tegen spuiten. Er wordt gelijktijdig zo veel ander dierlijk leven vernietigd dat het natuurlijk evenwicht meteen zoek raakt. Een volgende plaag staat als het ware al weer voor de deur. Aan de andere kant zijn spinnen en hun eieren een uiterst belangrijke voedselbron voor allerlei andere dieren. Niet in de laatste plaats voor vele soorten vogels. Denk maar eens aan alle mezen die zonder spinnetjes de winter waarschijnlijk niet door zouden komen. Adr]aan D|jksen De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dbkter Eissen, dinsdag 22 september om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 23 sep tember om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 23 septem ber om 15.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagnorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur zonder afspraak. Ambulance Gn geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let Op! Aanvragen voor hulp: uitsluitend ter bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Zr. Van der Vis (mevr. Van der Vis-Scheper, Weverstr. 72. Den Burg, tel. (02220) 2358. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand altijd bellen (02220) 2066 rqOMS-KATHOLIEKE KERK Zondag 20 september 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Froentjes coll. Steunfonds De Cocksdorp Uitzending via de Lichtboei De Cocksdorp 9.30 u. ds. Wisman collecte Medische Zending Den Hoorn 11 uur ds. Wisman De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra Dienst van Woord en Tafel collecte Werelddiakonaat De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra Dienst van Woord en Tafel collecte Werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaalsviering Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaalsviering GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw, jeugddienst 19.30 uur ds. Blaauw, bijzondere dienst, uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur dhr. Kemper 19.30 uur dhr. Kemper GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 23 september Oosterend 19.00 uur ds. J. S. van der Net, uit Utrecht. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema Kinderoppas aanwezig. Na afloop koffiedrinken. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Bosveld, uit Leiden Kinderoppas aanwezig. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b g.g. (02226) 520 of (02220) 3541 Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis ,,De Waldhoorn", He renstraat 30, Den Hoorn Zondags: Openbare lezing 18.30- 19.30 uur Wachttorenstudie 19.30-20.30 u. Woensdags: Theocr. School 19.30 -20.30 uur. Dienstvergadering 20.30-21.30 u. door Tom Lodewijk. 20. Henri Gardenier staarde diep in edachten voor zich uit. Zou deze brief, ou die voor het keerpunt zorgen? Het «int waarop hij niet meer van de hand de tand behoefde te leven, niet voort- urend op zijn tellen hoefde te passen, n op de achtergrond van zijn denken fe schrikaanjagende gedachte had van Is het eens niet meer gaat, als ik te oud kord of er gebeurt wat met me... En dan de angst dat het een keer mis ou gaan! De kans op een gerechtelijke rervolging, mischien de bajes in, hij had et gevoel dat hij daarna nooit meer de >ude zou zijn, dat heel zijn zelfver- ekerdheid, zijn flair zou zijn verdwenen, ri plaats maken voor angstige kramp achtigheid. 't Was mooi, als een grand eigneur te leven zonder er iets anders oor uit te voeren dan praten, eten en en toe eens een beetje, nou ja, zoals lie Gerda, daarmee was het oppassen, Se zou hem regelrecht in de huwelijks- toot willen sleuren. Bij de Van Wijn- ergens ging het makkelijker. Els was elf gereserveerd en haar moeder doodsbenauwd voor elke vorm van op spraak. Hij had al lang gemerkt hoe blij ze was, dat haar dochter een man had, zulk soort vrouwen kwam daar niet overheen, een dochter van haar, die niet trouwde! Dat was ook het soort vrouwen dat, wat er ook gebeurde, nimmer een voet in de rechtszaal zou willen zetten. Alles liever dan de schandel En die eigen schap leverde Henri Gardenier zijn beste en makkelijke 'clientèle'. Allang had hij zich voorgenomen, eenmaal de grote slag te slaan en als het dan trouwen moest zijn, allal Een man vond altijd wel zijn vertier, hem kregen ze niet aan het lijntje. En dan de zekerheid; niet meer dat eeuwige wonen in hotelletjes, een beetje zorg, comfort. Maar het moest wel de moeite lonen I En weer staarde hij naar de brief, die hij nog steeds in de hand hield. Dik bankpost, bijna mannelijk, heel voornaam lettertje. ,,The Elms" Oosterbeek. Macpherson... Engels, Amerikaans? Maar toch een Hollandse vrouw blijkbaar. Hij keek naar het handschrift, dat onpersoonlijke blokschrift waar je niet wijzer van werd. Henri had een beetje in grafelogie ge- liefhebberdm dat kon in zijn ,étier wel eens te pas komen. Uit dit handschrift werd hij niet wijs. Maar heel die brief ademde, zelf in het zwakke, wierook achtige parfum, geld, geldl Enfin besloot Henri, eerst maar eens poolshoogte nemen, met dagdromen schoot je niets op. Persoonlijk contact dat was beslissend. Hij stond op, keek in de spiegel. En weer beving hem de prikkel van het avontuur van het als met één oogopslag meten van de ander, daarnaar houding, gedrag, gesprek be palen. Beslissen welke rol gespeeld diende te worden en hoe. Wie weet, dacht Henri, is dit de... finale? Hoofdstuk 11 Groot schip, enz. Toetie Macpherson stond op een veilig plekje achter de grote ficus te kijken, toen de grote Amerikaanse slee zijn chroomgebit liet schitteren om de hoek van de oprijlaan die naar 'The Elms' voerde. Het imponeerde haar niet. In Amerika reed de bakker met zo'n sleel 'n Buick van eerverleden jaar, indrukwekkend, alleen voor een vrouw, die geen Volks wagen van een Mercedes kon onder scheiden misschien.... Ze zag haar bezoeker uitstappen, en geen detail ontging haar spiedende zwarte ogen. Goed geconserveerd man van middelbare leeftijd. Als heer ge kleed. Of verkleed? Dat zou ze gauw genoeg merken. Pak van een goeie kleermaker, wit overhemd, effen das, een beetje grijs aan de slapen, goeie kapper. Ze had het allemaal gezien. Alleszins presentabel. Handschoen uit, zó. Even later zingzongde de bel Ze deed zelf open, stond in de sche mering van de hal, het was niet nodig dat hij haar met één blik kon opnemen. Als Toetie besloten was het roer zelf in handen te houden, verwaarloosde ze niet het geringste detail. Maar van de vastbesloten heid bleek weinig, toen ze Henri Gardenier welkom heette, een beetje verlegen, hem naar een makkelijke fauteuil leidde waar hij goed in het licht zat, zij zelf tegenover hem, haar rug naar het raam. Had ze van één van haar Amerikaanse zaken vrienden geleerd, dat was de ideale positie. „Och ja", zei ze wat nerveus, „ik had u uitgenodigd voor de thee. Dus zou ik zeggen: zal ik eerst maar thee schen ken?" Henri had best trek in iets anders, maar besloot dat het geen pas gaf en verklaarde dat hij graag thee wilde. „Weet u", zei hij met dat open- jongensachtige dat het zo goed deed, „dat is altijd een dubbel plezier. Want ik zie zo graag een vrouw theeschenken, 't Is voor mij altijd potje met zakje, kopje en twee klontjes." „Daar zit geen poëzie in, ja?" vroeg Toetie op haar zangerig Indisch toontje, dat ze van baboe had geleerd. Ze wendde zich gracieus naar de theetafel en was daar druk doende, Henri had alle gelegenheid het slagveld op te nemen en was behoorlijk onder de indruk. Hier, constateerde hij, speelde geld geen rol. Hij taxeerde een paar moderne schilderijen, echt handwerk, dacht Henri. Hij keek naar de kostbare meu bels, de vloerbedekking, een kostbaar Perzisch tapijt, niet bij V en D gekocht, dacht hij zo, de praachtige staande klok, een sierlijk vaasje met orchideeën, nou- nou 't kon niet op, en van buiten af gezien schatte hij die bungalow op minstens twee en een halve ton. Onge meubileerd. De tuin zag er ook niet uit of mevrouw daar zelf iedere dag in bezig was, moest je zien hoe dat gras gerold was. Hier zit poen, dacht Henri en ik zit hier ook. 't Begin is er. Maar hij was realist genoeg om te beseffen dat het einde van een ding belangrijker is dan zijn begin, zoals de Spreukendichter zegt. Er was het gebruikelijke gevraag van „suiker en melk", en toen zaten ze tegenover elkaar en keken elkaar aan. Henri Gardenier zag een tenger vrouwtje, met de licht getinte huid, de bruine ogen, door de grote pupillen bijna zwart, met het blauwzwarte glan zende haar van de Indo, vroeger mis schien knap, nu een beetje vervallen, goed en verzorgd gekleed, dét voor het uiterlijk. Het type had hij ook al gauw door: wat verlegen, niet helemaal op haar plaats in deze wereld, sterk min derwaardigheidscomplex door het ge mengde bloed, verlangend naar een man die de leiding wist te nemen, te beschermen, haar binnens- en buitens huis wat gezelligheid te bezorgen, met oosterse opvattingen omtrent de positie van de man als Hoofd en Heer. En Toetie Macphersom, zonder bijna een woord te hebben gezegd, was er in geslaagd precies de impressie te scheppen doe ze bedoelde. En weer genoot Henri van de span ning van dit moment der eerste kennis making, waarin hij de aard van het offensief moest bepalen, een bepaling waarvan het welslagen grotendeels afhing. Hier geen gemediteer, zo be dacht hij, over eenzame jeugd of zo. Hier gold het niet, medelijden en mede leven op te wekken, maar indruk te maken. Het loonde de moeite. Hij had zo'n beetje naar mevrouw Macpherson geïnformeerd en iedereen wist dat ze steenrijk was, zich niets behoefde te ontzeggen. Dit kon, na al die spierink jes, eindelijk wel eens de kabeljauw zijn. Zijn voorgevoel bij de lezing van haar brief had hem niet bedrogen. Dit was het type vrouw dat als je je troeven goed uitspeelde, op het laatst alles aan je óverliet. Henri had wel gehoord van oosterse indolentie, de gemakzucht van dat soort vrouwen. Nu, hij zou haar d'r gemak geven, daar kon hij zelf alleen maar gemak van hebben! In de ge dachte klopte hij zichzelf op de schou der om deze spitse woordspeling. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 11