Verhalen met een WS W-hartekreet fcl k l Tweede boek van Henk Vink talaartjes Gevonden voorwerpen Verloren voorwerpen Feestweek ter ere van opening Muziekschool Heeft u een kind met een leerprobleem? FAMILIEBERICHTEN 98 f m VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 3 Zelden laat een boek over de sociale wetgeving zich zo makkelijk Jezen als ,,U kunt terecht bij de sociale werkplaats", het tweede boek in de serie „Wat heet werk?", uitgebracht door uitgeverij De Toorts dj onder redactie van Henk Vink uit Den Burg. Na de WAO wetgeving in Jiet boek ,,U hoort nog van ons" doorgelicht te hebben, zijn nu de .Werkers in Sociale Werkplaatsen aan de beurt. Het is geen positief ojjboek over de sociale werkplaatsen in ons land. Vink brengt met het weergeven van ervaringen van WSW-ers en werkmeesters uit de sociale werkplaatsen schrijnende toestanden aan het licht, waarvan tie lezer zich kan afvragen: Is het allemaal wel waar? ,,Het is de naakte waarheid", aldus Vink, ,,al verschilt de werk- d yvijze en het personeelsbeleid per sociale werkplaats." Een ziektewet- iei arts schrijft in het boek van Vink: ,,Het is binnen de WSW een grote p rotzooi." De verhalen over de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) w getuigen van angst en het gevoel de strijd voor meer vrijheid en medezeggenschap juist in een tijd van economische teruggang te zullen verliezen. uw na Vink schrijft ook over de angst bij de - leiding en directie van werkplaatsen it i «oor veranderingen. Niet alleen het n werken in een sociale werkplaats, maar ite ook de tijd ervoor en daarna wordt uv besproken. Cijfermateriaal over dit on derwerp was er al voldoende. Een boek over gevoelens en ideeën van de wer kers nog niet. Henk Vink heeft getracht lenlin zijn tweede boek een discussie over en de WSW-ers en hun begeleiders op gang te brengen en dat is vanuit zijn gezichtsveld een boek met een harte- kreet geworden. Zoals wellicht bekend is de op Texel pogal omstreden Vink zelf WSW-er ge weest en heeft vier jaar in de sociale on werkP|aats "De Bolder" gewerkt. Het pleit voor de schrijver dat hij zijn boek pver dit onderwerp niet gebruikt om de volgens hem heersende misstanden in De Bolder aan de kaak te stellen.Tijdens h, gesprekken en door rapporten is het Vink duidelijk geworden dat op veel andere plaatsen gefrustreerde WSW-ers londlopen, hoe die frustraties zijn ont- staan en wat er zou moeten veranderen. Slechts in het voorwoord kan hij niet ïalaten zijn motieven om dit boek te schrijven te vermelden. „Betutteld, jsychisch mishandeld, alleen omdat ik rond dat ik in mijn recht stond. Helaas raak in de steek gelaten door collega's lie nu de vruchten plukken van mijn strijd. Ook de landelijke, provinciale en lemeentelijke overheid zijn nogal eens alatig geweest." Hoe problemen, on- jenoegens en frustraties ontstaan en vat er gedaan moet worden, vormt, net een groot aantal aanvullende opge- ekende ervaringen van anderen, de loofdlijn in het boek. Economische bloei De sociale werkplaatsen in Nederland tijn in het leven geroepen om minder valide mensen, WOA-ers, langdurig werklozen e.d. op te vangen, werk te bieden en onder begeleiding aan een nieuwe baan in het 'gewone' bedrijfs leven te helpen. In de zestiger jaren, loen veel sociale werkplaatsen zijn op gericht en later samen gebundeld, ging dit verhaal, volgens Vink, nog wel op. Er was sprake van een economische bloei en de sociale werkplaatsen kregen werk aangeboden dat door het bedrijfsleven niet meer gedaan kon worden. Nu wordt volgens de schrijver alleen nog werk afgestaan dat gewone bedrijven niet meer willen uitvoeren. „Geest dodend en afmattend werk dat mede door weinig creatieve inbreng van de eidingen en door het ontbreken van werkoverleg met de geplaatsten, voor namelijk gericht is op een hoge produc- be." Ook klaagt Vink dat adspirant WSW-ers geen voorlichting krijgen over het werk dat ze in de werkplaats gaan verrichten en wat er gedaan zal worden Jm hen weer een 'gewone' baan te be- torgen. „Passend werk? Wat een illu- ie. Ze zoeken geen passend werk. Ze tunnen dat waarschijnlijk ook niet eens. n de sociale werkplaats moet jij je aanpassen aan het bestaande werk", aldus Vink. Van doorstroming is vaak jeen sprake en het bedrijfsleven zit raker in deze tijd niet om WSW-ers te ipringen. In veel gevallen is de sociale werkplaats dan ook een 'eindstation'. Scharrelkippen Veel WSW-ers wordt langzaam het idee bijgebracht dat er voor hen geen indere mogelijkheden meer zijn. De enkeling die dan verbetering wil brengen n de volgens hem (of haar) heersende misstanden in een werkplaats, ziet daar il gauw vanaf, omdat dergelijke figuren neestal ontslagen worden. „De WSW- re willen graag werken en bij gebrek ian beter in de werkplaats blijven. Meestal niet om het werk dat gedaan noet worden, maar om het sociale »ntact. Bij ontslag staan ze overal luiten." Onder de kreet: „Op eieren >taat tegenwoordig of ze van scharrel- 'ippen zijn. Op fabrieksprodukten staat liet of ze door mensen met of zonder lewegingsvrijheid zijn gemaakt. We louden dus kennelijk meer dan dieren lan van mensen", geeft Vink een groot lantal ervaringen weer van WSW-ers 'ie de lol in het werk (als ze dat al ladden) steeds meer zijn kwijtgeraakt. 5e verregaande bureaucratie bij dok tersbezoek, de vaak stroeve doorgang in het werk, ambtelijke molens, etc. We noemen twee voorbeelden uit het hoofdstuk „Betutteling". Als iemand mij opbelt, krijgt hij de werkmeester aan de telefoon. Aan hem zal dan eerst verteld moeten worden waar het om gaat en hoe lang het zal gaan duren. De werkmeester beoordeelt dan of het be langrijk genoeg is om je uit de produktie te halen", of „Iemand vraagt aan de werkmeester of hij straks even naar de dokter mag. Dat moet dan aan het hoofd werkverband voorgelegd worden en die vraagt betrokkene waarom hij naar de dokter moet. Veel WSW-ers vertellen dat, maar wat heeft hij ermee te maken? Hij is toch geen dokter!" Kneuzen Ook gaat Vink in op de negatieve naam die een sociale werkplaats bij de buitenwacht veelal heeft. De mensen voelen zich door de benadering van bui tenaf (en vaak van bovenaf) onmondige 'kneuzen'. Dat beeld wordt, volgens de schrijver, ook opgeroepen door het feit dat in een sociale werkplaats lichamelijk gehandicapten, minder validen en lang durig werklozen samenwerken met geestelijk gehandicapten. Sommige WSW-ers menen dat lichamelijk en geestelijk gehandicapten apart zouden moeten werken, anderen vinden juist De volgende gevonden voorwerpen werden in augustus in het politiebureau Den Burg aangeboden: witte motorhelm, bruin tasje/beurs inh. 2, en 3 sleutels aan plaatje; mes in bruine hoes; bruine beurs inh. 395, sleutelhanger G. V. de Pauw met 2 sleutels; bruine portemonnee inh. 35,25; Palerma quartz horloge; rood kinderjas je; zonnebril; donkerblauw badpak, klein model; groen gele slaapzak en groene matras in vuilniszak; 2 tassen inh. levenmiddelen, mes, hamer, toilet papier, jong hondje; UFO vlieger; ket tinkje met inscriptie „Gertrud"; wit vest; zwarte portemonnee inh. 32.50; paar witte dames schoenen maat 39; Pallas dameshorloge; polaroid dames zonnebril; zak kunstmest; mapje met giropas en eurochequepas tnv B.J. van Ree; bos sleutels; goudkleurig dames polshorloge; rood blauwe halsdoek; Ups sleutel Y 9587; Simca autosleutels; witte integraal helm; bruine zonnebril; schapewollen babymuts; winner pocket camera; bankbiljet 10, oranje helm; 20 ansichtkaarten en 20 postzegels; tas inh. spijkerbroek en joggingjack; zwarte portemonnee inh. 50 DM; zilveren scha kelarmband; Commando herenhorloge; sleutel aan VW hanger; giropas tnv H.G.M. van Stralen; boodschappentas inh. diversen; tasje met groene regen kleding SX; roze jas met portemonnee inh. 35, gouden ketting met hanger; zwart leren jack; 2 Toyota sleutels; kinderbril metaal montuur; gouden ze gelring; licht bruine dames portemon nee inh. 78,—; zwaard van surfplanK; Saab autosleutels; 2 paar balletschoen tjes, nieuw; portemonnee inh. 66,85 en bank- en betaalpas; zwarte portemon nee met rits inh. 5,— en 10 DM; Candino horloge; Rodenstock leesbril; 3 sleutels aan rood touw. 3 Fiat sleutels; bankbiljet 100 gulden; donkere damesbeurs inh. 60, zijspie gel voor caravan; bril; bijbel in blauwe hoes; zilveren horloge; paspoort, rijbe wijs, 2 bankpasjestnvn C. J. M. Guillas; Condoor quartz horloge; zwarte heren portemonnee inh. 9,80 en 100 DM; b.b. 25 gulden; b.b. 5 gulden; bruine knip- portemonnee inh. 20,— en zwemabon nement; agfamatic 100 sensor foto toestel; bromfietsplaatje PXP 846; gi ropas en betaalkaarten tnv De Lange; Minolta fotocamera; gepriseerd sjaaltje, clip met edelweis; 2 sleutels 296; don kerbruine portemonnee inh. 400,— en trouwring; 5 sleutels aan zeshoekig leertje; witte draagtas inh. portefeuille met 725,—, Canon camera, Seiko horloge en rood witte badhanddoek; Henk Vink met zijn tweede boek voor de sociale werkplaats waar hijzelf vier jaar heeft ge werkt „U kunt terecht bij de sociale werkplaats" handelt over ervaringen van mensen in hleder/and, die in WSW-verband te maken hebben gehad met sociale werkplaatsen. waar ook het werklozenproject op Texel zich mee bezig houdt. Uiteraard moe ten deze klussen binnen 'bepaalde' grenzen liggen om het bedrijfsleven niet aan te tasten. „Vaak wordt deze klus- jesgroep verweten aan valse concur rentie te doen. Dat verwijt kunnen we beslist weerleggen omdat alleen kleine klussen worden uigevoerd waar vaak geen vakman voor te krijgen is en dan nog voor mensen die echt geen vakman kunnen betalen", schrijft Vink. „Een dat dit niet moet, omdat geestelijk gehandicapten gesteund kunnen wor den door andere WSW-ers. Dat dat af en toe nodig schijnt te zijn, geeft Vink aan met voorbeelden uit rapporten en interviews. Zo vertelt hij dat er voor een groep geestelijk gehandicapten opeens weinig werk was. Daarom kreeg de groep kisten met vette schroefbouten die op haarscheurtjes gecontroleerd moesten worden. Deze mensen bleven aan het werk omdat de leiding de uitgesorteerde bouten weer door elkaar gooide en opnieuw aanbood. Op deze toestand mocht niemand commentaar leveren. De groep moest bezig blijven. Een positiever voorbeeld; Een werk meester had voor zij n groep geestelijk gehandicapten geen werk meer en stelde voor een flinke wandeling te gaan maken. Een voorstel dat enthousiast begroet werd. Uit eigen ervaring weet Vink te vertellen dat de geestelijke ge handicapten er geen benul van hadden wanneer en hoe ze snipperdagen kon den opnemen. Als het zonnetje scheen, werkten ze door maar enkelen werden in december een maand naar huis ge stuurd wegens een overschot aan vrije dagen. Eentonig Ook maakt Vink bezwaar tegen de lange eentonige werktijden voor vooral deze groep. In zijn boek citeert Vink niet alleen WSW-ers maar ook artsen en werkmeesters die in het ontstane sys teem niet konden aarden. Ook geeft de schrijver de gemeentebesturen van ka toen. Zij zijn direct verantwoordelijk voor het reilen en zeilen in de werkplaats en zouden zich volgens Vink wat vaker om 'hun' WSW-ers moeten bekomme ren. De gemeenten zitten daarmee wel in een moeilijk parket. Ze zijn de baas (weliswaar volgens de regels van ho gerhand) maar kunnen de WSW-ers ook gebruiken voor eigen uit te voeren werk. „Ze zijn organisator en afnemer", aldus Vink die ervan uitgaat dat dit in principe grote voordelen kan bieden bij het vinden van individueel passend werk binnen of buiten de werkplaats, maar in de meeste gevallen wordt de vraag van de WSW-ers aangepast aan het aan bod. Klusjesgroep Ook geeft Vink in zijn boek alter natieven aan voor een sociale werk plaats. Zo is er bijvoorbeeld de Borger Klusjesgroep waardoor mensen ingezet worden bij sociale hulpverlening in de maatschappij zoals klusjes opknappen voor een wijkpost voor bejaarden, het maatschappelijk werk etc. Een initiatief vervanger voor de ouderwetse buren hulp eigenlijk." Vink noemt het zinvol werk voor uitkering 'genieters'. Ook komen andere klussengroepen in den lande aan bod zoals een fietsenmakerij, een textielwerkplaats, een kwekerij, etc. Vakbond „Veel plaatselijke vakbonds- en ge meentebestuurders hebben geen idee wat er leeft onder de WSW-ers en daar door komen van goede initiatieven van diezelfde werkers aan de basis, alle mooie verhalen van hogerhand ten spijt, weinig of niets terecht", is een andere conclusie van de schrijver over de bemoeienis van dergelijke instanties met de WSW. In een paar hoofdstukken vertelt hij aan de hand van kranten verslagen over de bemoeienis van de vakbond met de sociale werkvoorzie ning. Vink is echter niet helemaal ne gatief. „Velen schreven mij dat ze voor al dankzij de vakbond meer rechten en overleg hebben gekregen." Voor WSW-ers, WAO-ers, werk lozen en anderen die in deze materie geïnteresseerd zijn een boek dat makke lijk is te lezen en dat, zonder direct moraliserend te zijn, een inzicht geeft over het werken in de sociale werkplaats en alles wat erbij hoort. „Een discussie- boek", zget Vink zelf. Zijn eerste boek over de WAO is inmiddels verplicht gesteld op een sociale academie. „Ik hoop dat ook anderen, maar vooral de WSW-ers zelf meer gaan nadenken over hun toestand. Dat zijn ze door het systeem waar ze in zijn gegroei mis schien vergeten", aldus de schrijver. Het boek kost 718,50 en is verkrijgbaar in de boekhandel. Wacht niet af. Het kon," meestal niet „vanzelf" goed. Misschien hebt u iets aan onze ervaringen. Bel gerust eens op. Oudervereniging VLOT (Vereniging van LOM Ouders Texel), Secretariaat: Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, na 18.00 uur. Ter ere van de opening van de muziekschool staat de week van 19 tot en met 26 september in het teken van tal van festiviteiten. Zaterdag om 16.00 uur verricht burgemeester Engelvaart de officiële opening van de nieuwe mu ziekschool bij het dorpshuis in Den Burg. Zondag begint om 12.00 uur een kort koffieconcert in de voorspeelruimte Dit koffieconcert wordt door leerlingen van de muziekschool gegeven. Aanslui tend bestaat tot 14.00 uur voor iedereen gelegenheid de nieuwe muziekschool te bezichtigen. Het programma voor de rest van de week ziet er als volgt uit: Op maandag 21 september kunnen kinderen tot ca. 10 jaar vanaf 16.00 uur in de muziekschool allerlei muziekin strumenten maken o.l.v. enkele docen ten. Vanaf 19.30 uur is er in de voor- speelruimte „Open podium". Een des kundige jury zal de meest uiteenlopende optredens beoordelen. Te denken valt aan muziek, zang, toneel, voordracht, variété, etc. Deelnemers look niet-leer- lingen van de muziekschool) kunnen zich opgeven bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis, tel. 02220-3041, tst. 131, of 's avonds aan de zaal. Voor de leukste onderdelen zijn enkele prijsjes beschikbaar. Dinsdag 22 september om 16.30 uur vindt in de voorspeelruimte de eerste uitvoering plaats van de musical „De boekie-woekie-boom" door speelklas- leerlingen o.l.v. Jan Lubbers. De teks ten zijn gemaakt door leerlingen zelf, het decor werd ontworpen en gemaakt door het MZW-project. 's Avonds vanaf 20.00 uur treden in de voorspeelruimte de Boerenkapel, Musica Texla en de Rommeltjeskapel op. Op woensdag 23 september is er voor alle kinderen tot 12 jaar vanaf 14.00 uur levend ganzenbord. Alle deelnemers krijgen een verrassing. Vanaf 19.30 uur is er in de voorspeelruimte gelegenheid tot volksdansen o.l.v. Jan Lubbers, Ook de volksdansgroep Texel zal een de monstratie geven, waarna er nog geza menlijk gedanst kan worden. Donderdag 24 september wordt iedereen die tenminste een jaar les heeft gehad op een instrument om 16.00 uur in de muziekschool verwacht met zijn of haar instrument (voor zover mogelijk). Er zullen dan diverse samenspelgroepen gevormd worden, die onder leiding van enkele docenten enige stukken instude ren. 's Avonds vanaf 19.30 uur geven deze groepen in de voorspeelruimte een uitvoering van het 's middags geleerde. Op vrijdag 25 september start om 16.00 uur in de voorspeelruimte een muzikale puzzeltocht door Den Burg voor kinderen van 10 jaar en ouder. Voor de deelnemers die het beste uit de bus komen zijn er enkele prijzen. Om 19.30 uur begint in de voorspeelruimte een programma met o.a. een tweede uitvoering van de misical (zie dinsdag 22 september) en optredens van oud leerlingen. Deelnemers kunnen zich nog aanmelden bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis, tel. 02220-3041, tst. 131. Er is bal na met medewerking van een dansorkest, bestaande uit leer krachten van de muziekschool. Zaterdag 26 september staat in het teken van de lichte muziek, ledereen die actief is op het terrein van pop-, jazz- en aanverwante muziek en enigszins noten kan lezen kan deelnemen aan een work shop onder leiding van enkele bekende Noordhollandse musici. De aanvangstijd wordt nog nader bekend gemaakt. Opgave is mogelijk bij de afdeling cultu rele zaken van het raadhuis, tel. 3041, tst 131. Gedurende de hele week wor den in het gebouw foto's tentoon gesteld over de muziekschool vroeger en nu. Voor alle evenementen geldt: toegang en deelname gratis. Tot onze grote droefheid delen wij U mede, dat heden, geheel onverwachts, is overleden mijn lieve man, onze vader en schoonvader George Joseph Dekker, echtgenoot van Henriëttevanden Berg, op de leeftijd van 69jaar H. Dekker-van den Berg Jan en Els George jr. Texel, 16september 1981, Parnassiastraat25, 1796 AG De Koog. De begrafenis zal op zaterdag 19 september om 13.30 uur op de Algemene begraafplaats te Den Burg plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk. Heden is geheel onverwachts van ons heenge gaan onze geliefde broer, zwager en oom George Dekker. Zusters, zwagers, neven en nichten. 16september1981. Vrij onverwachts is van ons weggenomen onze lieve zuster en schoonzuster Janna Paulina Rozendaal, echtgenote van J. Koorn. J. Rozendaal P. Rozendaal-Dob P. Geus-Rozendaal J. W. Geus A. Rozendaal-Plaatsman Den Burg, 14 september 1981. Blij en dankbaar zijn we, dat aan ons is toever trouwd Ruby, dochter en zusje van Timo, Gré, Ciske en Timotheüs van Heerwaarden 15 september 1981, 19 Cherry Avenue, Enner Glynn, Nelson, New Zealand Vader is beretrots op zijn zoon. Moeder haalt verlichtadem. Want ik ben geboren 15 september 1981 en mijn naam is Dennis Nellie en Rienie van der Wilde Schorrenweg 3, Oosterend. Onze vader en opa, de heer Jan Drijver (Ome Jan) hoopt D.V. 27 september a.s. 85 jaar te worden. Allen, die hem daarmee willen feliciteren zijn van harte welkom op zaterdag 26 september van 15 30 tot 17.30 uur in het dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. De dankbare kinderen, klein- en achterkleinkinderen 1794 BN Oosterend, september 1981, Koetebuurt 13. Wij zijn dankbaar voor Uw grote belangstelling en medeleven bij het plotseling verlies van onze lieve vader, groot- en overgrootvader LOUIS VAN HOORN Onze speciale dank aan ds. Wisman en dr. Siebinga voor hun steun en zorg en aan directie en personeel van het Gollards Rustoord voor hun langdurige ver zorging. Voor dit alles zijn wij U zeer erkentelijk. Familie Van Hoorn. Texel, september 1981. Rob Vinke en Tilly Zuidema gaan trouwen op 2 okto ber 1981 om 15.00 uur in het gemeentehuis van Den Burg - Texel. Wij houden receptie van 17.00 tot 18.30 uur in Café-Rest. „De Raadskel- der", Vismarkt 6, Den Burg. Ons adres is: Brink 20, „De Rubicon", 1796 AJ De Koog - Texel. Het was hartverwar mend tijdens ons 40-jarig huwelijksfeest, al de gelukwensen, bloemen, planten, cadeaus en hand drukken. Een dag om nooit te vergeten. Veel dank daarvoor. Dirk en Sien Boon Beatrixlaan 24, Den Burg. Naaimachines. Recht streeks van groothandel alle merken van naaima chines met zeer hoge kor tingen van 7150,— tot 7300, We leveren reeds een zig-zag naai machine vanaf 7249, nruil oude machines mo gelijk, Rep. van ieder merk machine, ook al is deze elders gekocht, zon der voorrijkostenFa. v.d. Berg, Oosterend, tel. (02223) 243. Te k. gevr. geiten, bok ken, konijnen, kippen en kanaries. K. de Ridder, Den Hoorn, tel. 497. In- en verkoop van meubilair, inboedels enz. Barhorst Meubelhandel, tel. (02220) 2381 Eikenhouten regen tonnen, inh. 200 liter, 760, met houten kraan 775, Franco thuis. Tel (05180) 1295. Te koop Eigenheimers. Terpstra, Prins Hendrik Polder, (02226) 214. Bent u zonder werk en heeft u vragen of pro blemen, zin om een klusje te doen, behoefte om te biljarten, tafeltennissen, een praatje of heeft u ideeën en suggesties? Kom dan eens langs bij het MZW-projekt in het Dorpshuis van Den Burg, telefoon 4792. Strandpaviljoen Paal 9 alle dagen geopend. ANWB erkende Rij school Willemen, nu ook voor automaat en vracht auto. Tel. (02230) 35663. Voor autogas: Fa. Kievit, Tankstation, Pont- weg. Te koop volop puikbeste aardappelen Doré's, zaterdags franco thuis bezorgd. Sjef Beers, Lieuwstraat 51, tel. (02220) 3861

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 3