Meer geld nodig voor werkloosheidswerk '4 „In slechte tijden wordt er gegokt Wweede vaste kracht dringend nodig „Sphinx" Een halve eeuw in de loterij: Marokkaanse pastor in Doopsgezinde kerk Texeis contactadres Razende Boi-aktie Themadienst Geref. Kerk ■1 RIJDAG 18 SEPTEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het Mensen Zonder Werk project denkt in 1982 ruim zeventig duizend gulden méér nodig te hebben dan dit jaar. De belangrijkste begrotingswijziging is het salaris voor een tweede full-time kracht (ƒ50.000, In het jaarverslag van het project dat deze week wordt verspreid wordt 1980 en begin '81 een periode genoemd waarin het project eindelijk" aansluiting begint te vinden bij de verlangens van de Texelse niet-actieven. De begroting van vorig jaar was afgestemd op de jaren ervoor toen een groot deel van de MZW-activiteiten geen deelnemers trokken en zodoende s de onkosten laag bleven. Nu het vorige winterseizoen de cursussen een redelijk tot el goed aanbod van deelnemers te zien gaven, zijn de financiën uitgeput. Om een dergelijke financiële ..sluimerperiode" volgend najaar te voorkomen is ook meer geld begroot voor vooral cursuswerk. vrouwen). In de zomerperiode bedroeg dit percentage negen procent. Vergele ken met vorig jaar is zelfs sprake van een verdubbeling van het aantal werklozen. Bij de jongeren ligt dit percentage nog beduidend hoger en ook het aantal langdurig werklozen is in vergelijking met vorig jaar verdubbeld. Er is dus alle reden om het project te laten voort bestaan. „Procentueel gezien kunnen we helaas concurreren met zogenaamde probleemgebieden (Limburg en Gronin gen) in ons land, een duidelijke indicatie dat het werklozenwerk nodig is." :j 'i De permanente aanstelling van een weede kracht blijkt buiten het MZW- n xoject op problemen te stuiten. Tijdens 0 ie ziekte van de inmiddels ontslagen irofessionele kracht Cees de Noord zijn lorig najaar tijdelijk twee werklozen in jart-time dienstverband aangenomen, n april dit jaar zijn beide aanstellingen /eranderd in full time banen, waarbij Siem Zijm een van de begeleiders van iet project, in (tijdelijk) TAP verband A/erd aangesteld. Jan Brandenburg nerd benoemd tot officieel vervanger ran De Noord. Beide heren en de bege- eidingscommissie, die namens de ge- neente het project controleert, staan op iet standpunt dat de hoeveelheid en de lerscheidenheid werk het niet toelaten net één kracht verder te gaan. ,,De lanstelling in Tijdelijk Arbeids Plaat- iingverband is hierbij een zeer tijdelijke in ongelukkige oplossing", aldus het aarverslag De TAP aanstelling van lijm loopt een dezer dagen af en het lollege van B en W is nog niet bereid iver te gaan tot vaste aanstelling van en tweede MZW-er. n de begroting van volgend jaar vordt het salaris voor de tweede kracht rel gevraagd. „Gezien de problemen in reorgaande jaren is gebleken dat er •vee mensen nodig zijn om het project aar behoren te laten functioneren", ildus de begeleidingscommissie. Door Ie grote toeloop naar het project is, olgens deze commissie, ook duidelijk leworden dat de huisvesting van het iroject gedeeltelijk te wensen overlaat, ienoemd wordt het ontbreken van een aste hobbywerkplaats en drukkerij- uimte. Het tijdelijk gebruik van de «perkte SOJ ruimte zal binnenkort loor de komst van de tweede jeugd- «erker gestaakt moeten worden. En toor de ruimte die voor de muziek- chool nodig is zullen twee lokalen niet leer voor cursuswerk in aanmerking unnen komen. Probleemgebied In januari van dit jaar was twintig rocent van de beroepsbevolking van 'exel werkloos. (262 mannen en 147 Arbeidsritme Binnekort en begin volgend jaar wil het project weer een reeks cursussen organiseren. Gezien het succes van de vorige reeksen (respectievelijk 99 en 156 aanmeldingen) zal het aantal cursussen worden uitgebreid. „We willen ons daarbij vooral richten op cursussen die het arbeidsritme doen behouden en mensen mogelijk impulsen geven ande re wegen in te slaan. Uit enquestes is gebleken dat vooral dit soort cursussen in de belangstelling staan bij niet-actie ven", aldus het jaarverslag. Wat betreft de vrijwilligersvakaturebank moet er vol gens het jaarverslag ook nog het een en ander verbeterd worden. Door het or ganiseren van handvaardigheidscursus sen zal geprobeerd worden het aantal vrijwilligers voor het uitvoeren van klei ne klusjes uit te breiden. In het afge lopen verslagjaar zijn klussen uitgevoerd voor een aantal bejaarden en instanties, b.v. het maken van speelgoed voor de speel-o-theek en een kleuterschool. „De klusjes kunnen onder bepaalde omstandigheden worden gedaan, waarbij het belangrijk is dat geen con currentievervalsing mag optreden", al dus het jaarverslag. Ook wil het project zich volgend jaar in overleg met het arbeidsbureau en de sociale dienst, meer bezig houden met het opzetten van kleine werkgelegenheidsprojecten. In het verleden is men bezig geweest met het opzetten van een biologische tuin, maar door gebrek aan goede grond is deze activiteit, waarvoor wel een Schitterende landschappen, mee- lepenöe romantiek, ondraaglijke span- iing en een beeldschone filmster (Les- iy-Anna Down). Dat is wat de film Sphinx" laat zien, laat horen en laat oelen. In oneindige woestijnen, schil lerachtige stadsdelen en een glinste- ende graftombe speelt zich het verhaal I De geschiedenis van Erica, die eroepshalve het Egyptische verleden «studeert en op zoek is naar informatie ver de allang vergeten architect Me- efta, adviseur van Farao Seti I, de op- msm r van de legendarische Toetank- non. Erica begint haar speurtocht in in achter-afstraatje in Cairo, bij een •de koopman die haar een gouden ieldje toont en kort daarna bruut ordt vermoord. Dat betekent tussen- "nst van de heer Ahmed Khazzan die >or Unesco de oudheden bewaakt, de bord tracht op te lossen en zich in- issen op romantische wijze inlaat met onderzoekster. Het tweetal onder neemt een levensgevaarlijke reis, arg wanend gevolgd door de zwarte markt om uiteindelijk een nieuw geheim te ontdekken in dezelfde tombe die eerder schatten van Toetankamon bleek te be vatten: de gouden kamers van farao Seti I. „Sphinx" is gebaseerd op de succesroman van Robin Cook. Regis seur Franklin J. Schaffner was ver antwoordelijk voor de verfilming. Schaffner verwierd een oscar met „Patton", verder maakte hij films als „Papilion" en „The boys from Brazil". „Sphinx" is te zien van donderdag tot en met maandag. De toegang is 12 jaar. Bugs Bunny In de zondagmatinee zet Bugs Bunny samen met zijn vrienden de boel op stelten. Bugs het wortel etende konijn is bij een groot publiek bekend als strip figuur, maar aan de tekenfilmliefhebber is ook in ruime mate gedacht. Samen met zijn vrienden Road Runner en Wile E. Coyote beleeft Bugs de meest uiteen lopende avonturen. Zijn verdediging bestaat als vanouds weer uit vele kilo's dynamiet, valkuilen en malle verkleed partijen. Dus een middagje ontspannen kijkplezier bij een groot aantal verschil lende tekenfilms voor persoontjes van alle leeftijden. groot aantal gegadigden zijn, nog steeds niet van de grond gekomen. Werkbriefjes Het laten inleveren van de werk briefjes in de Oude ULO is gedeeltelijk gelukt. De sociale dienst houdt op maandagmorgen zitting in het dorpshuis en dit moet, volgens het MZW, gezien worden als een belangrijke stap vooruit. „Niet alleen om op deze wijze mensen op vrijwillige basis te werven en mee te laten doen aan MZW werk, maar vooral om ook te laten merken dat het project activiteiten met mensen wil organiseren en iets wil doen aan de taboesfeer die nog steeds rond werkloosheid hangt", aldus het jaarverslag. Het GAK heeft zich nog niet bereid verklaard ook naar de Oude ULO te komen, maar wil eerst de ervaringen van de sociale dienst afwachten. In het jaarverslag wordt uiteraard ook een uitgebreid overzicht gegeven van de zaken die al aangepakt zijn, zoals de cursussen, het schoolverlatersproject, het' installeren van draadloos alarm installaties bij bejaarden, de oppas- centrale en excursies. Voor de vrijwilli gers drukkerij blijkt ook veel belang stelling te bestaan. In de afgelopen twaalf maanden konden honderd klan ten genoteerd worden, waarvoor acht vrijwilligers drukwerk maakten. In de toekomst zal geprobeerd worden de „know-how" van de vrijwilligers op dit gebied te verbeteren, waarbij meer aan dacht besteed zal worden aan het zeef drukken op T-shirts en dergelijke. Werving In de begroting is de post wervings kosten verdubbeld. Het project wil ook dit jaar werven via de bekende huls aan huis folders. „Op deze wijze worden zoveel mogelijk mensen bereikt. Ook mensen die (nog) niet tot de doelgroep behoren. Dit is echter geen bezwaar, ledereen moet kennis kunnen nemen van de werkzaamheden binnen het pro ject", aldus het jaarverslag. Een andere post waarvoor meer geld nodig is zijn de huisvestingskosten. Door de komst van de muziekschool zal meer van lokaliteiten buiten het dorpshuis gebruik gemaakt moeten worden. In 1982 denkt het project ruim 172 duizend gulden, inclusief salariskosten, nodig te hebben. Slechts 716.500,— hiervan komt voor rekening van het ministerie van Sociale Zaken. CRM wordt ge vraagd ruim anderhalve ton te subsi diëren. Ook op Texel is een contactadres gevonden voor de in Den Helder gp- starte actie „Defensie... handen af van Razende Bol". Degenen die adhesie willen betuigen en handtekeningen wil len verzamelen tegen het voornemen van defensie om de Razende Bol (som mige Texelaars noemen het reeds „Zuid Texel") tot militair oefenterrein te be stemmen kunnen deze handtekenin genlijsten ook op Texel krijgen. Ze zijn af te halen en terug te bezorgen bij Theo van den Berg, Wilsterstraat 25 in Den Burg. Telefoon 02220-3515. Zondagavond wordt in de Gerefor meerde kerk in Den Burg een thema- dienst gehouden met medewerking van The Messengers. Voorgénger is Ds. Blauw die als thema heeft gekozen Niemand zijn en niemand hebben." Ds. Blauw zal ingaan op vragen over het levensgevoel bij de mensen zoals; moet het zo nog zo nodig? en „waar is het allemaal goed voor?". De grond voor ons bestaan is mogelijk weggevallen en in de themadienst zal besproken worden of er nog reden voor plezier en vreugde in dit leven is. De dienst begint om 19.30 uur. Het project Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep heeft de in Marokko werkende pastoor Ton Storcke uitge nodigd om naar Texel te komen en te vertellen over zijn ontwikkelingswerk. Vrijdagavond om 20.00 uur zal hij spreken in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. ledereen is welkom. Pastoor Storcke werkt tien jaar in het Marokkaanse plaatsje Des en leidt daar een zeer arme gemeente. In dit dorpje houdt hij zich ook bezig met de opvang van gastarbeiders die terugkeren uit Europa. De interkerkelijke vrouwen groep heeft deze zomer koffie met cake verkocht tijdens de folkloremidda- gen ten bate van het werk van pastoor Storcke en moet het mede mogelijk maken een ideaal van hem te verwe zenlijken n.l. het fokken van enkele schapen en zo één gemeentelid aan werk te helpen. Zaterdag draagt pastoor Storcke de mis op in de R.K. kerk in Den Burg. Het echtpaar Huisman voor de laatste maal achter het tafehje in de bijkeuken, waar de loten maandelijks verkocht werden „Zelf hebben we een halve eeuw gespeeld en nooit een flinke prijs gewonnen. Duizenden loten zijn door onze handen gegaan en het is opvallend dat sommigen nooit, en andere zeer regelmatig een aardige prijs winnen." Dit zeggen de heer en mevrouw Huisman uit de Kogerstraat in Den Burg. Een gokje wagen in de loterij. Het echtpaar Huisman kan erover meepraten. Precies 51 jaar verkochten ze loten. Voor de oorlog van particuliere loterijen en daarna zijn ze tot vorige week verbonden geweest aan de staatsloterij. Vorige week voor het laatst, want de heer Adriaan J. Huisman wordt zeventig en dan is het wettelijk niet meer toegestaan dit 'vak' uit te oefenen. Vorige week maandag werden nog 1800 loten verkocht. „Na zo'n dag zie je sterretjes en misschien is het wel goed dat we moeten stoppen", aldus mevrouw Huisman. Volgens de rijksinspecteur die de verkooppunten controleren is het een unicum dat het echtpaar zich zoveel jaren met de staatsloten verkoop heeft beziggehouden. Een ander unicum is dat het echtpaar nog nooit bestelde loten heeft teruggestuurd. „We raakten ze op de één of andere manier altijd kwijt. Al werden bestelde loten wel eens niet afgehaald en dan moest je het zelf betalen", aldus de heer Huisman die erbij vertelt dat de formulieren waarmee de teveel bestelde loten moesten wor den teruggestuurd door hem al vele jaren geleden zijn weggegooid. „Het kwam altijd wel goed, maar vroeger was het moeilijker dan nu." Ook in de dertiger jaren, toen Huis man op negentienjarige leeftijd begon met loten verkopen voor de particuliere loterij „De Toekomst" was het niet zo'n probleem de 'gokbriefjes' kwijt te raken. „Als de economische omstandigheden in een land slechter worden dan gaan de mensen meer en meer een gokje wagen. Het is raar maar waar." Voor de oorlog bracht Huisman de bestelde loten nog rond in Den Burg. Toen hij bij een andere loterij vijf cent provisie per lot meer kon krijgen ging hij loten verko pen voor „Unicum". Om dezelfde reden werd het enkele jaren later „Centra". Wat de prijs voor een lot toendertijd was, weet Huisman zich niet meer te herinneren. Wel weet hij te vertellen dat het vaak moeite kostte de laatste lootjes kwijt te raken. Hoewel het officieel niet mocht, verkocht hij die laatste loten ook wel eens in horecagelegenheden. Huis man werkte eerst bij de dienst van beurtschippers en kwam later bij de PTT. „Je verdiende 714,— in de week en dan was zo'n extraatje van de loterij een noodzaak." Het eerste jaar van de oorlog draaide de particuliere en staats loterij nog gewoon door. Vlessing in Den Burg was verkooppunt voor de staatsloterij, maar de verkoop lukte niet erg. „Vlessing had al eens gezegd: wil jij die loten niet voor mij verkopen. Toen hij door de Duitsers werd opgepakt werd de verkoop aan mij overgedragen" aldus Huisman die erbij vertelt dat het korte tijd later helemaal afgelopen was met de loterijen in Nederland. Borgsom Na de oorlog mocht de familie Huis man definitief verkooppunt van de staatsloterij worden. Wel moest er een borgsom van zesduizend gulden gestort worden. „De staat nam zelf geen enkel risico." In die tijd kreeg het echtpaar slechts twintig loten toegewezen. Zake lijk was het voor Huisman wat beter geregeld dan bij de particuliere loterijen. Voor de oorlog won een Texelaar een keer duizend gulden, maar toen bleek de directeur van de particuliere onder neming er met het geld vandoor te zijn. „Dat zal bij de staatsloterij niet voor komen", zegt mevrouw Huisman. On danks het lage aantal loten dat werd toegewezen moest in die tijd nogal geleurd worden. De regel dat niet in horecagelegenheden verkocht mocht worden werd een enkele keer nood gedwongen overtreden. „Je ging ge woon naar Hotel Texel. De mensen kenden je en kochten dan sneller een lot dan dat ze bij je aan de deur kwamen", aldus Huisman. Enkele jaren na de oorlog hoefde dat echter niet meer. „Wie het eerst komt, 't eerst maalt" werd een regel bij Huisman en nooit hoefden loten terug. Op Texel is nog nooit het half miljoen uitgekeerd. Wel is verschillende keren honderdduizend gulden gewonnen, zo weet het echtpaar te vertellen. Vroeger werd in de Texelse Courant vermeld of op Texel een flinke prijs gevallen was. Later stak de staats loterij hier een stokje voor omdat recla me maken officieel niet mocht. Deze regel is inmiddels ook al weer gewijzigd getuige radio, tv en dagbladreclame. Uiteraard weet het echtpaar ook te verhalen over Texelaars die nét niet een prijs wonnen. „Er was er één die wou beslist tien loten eindigend in de 70. Daarvoor moest ik mijn lijst van vaste klanten waar de loten al voor klaar lagen, gaan ruilen.Later bleek dat op één van de geruilde loten 7100.000,— was gevallen. Degene met de nummers in de zeventig won niks", vertelt me vrouw Huisman lachend. Bijgeloof speelt ook heden ten dagen nog een rol Mensen willen soms een bepaald eindcijfer op hun lot. „We proberen zoveel mogelijk aan die vraag te voldoen." Gierige groenteboer „Wij vertellen nooit rond wie een prijs gewonnen heeft. Vroeger hield je alle nummers met namen zelf bij. Dus je wist het meteen, maar we vertelden het niet verder. De gelukkigen zelf kunnen of willen meestal hun mond niet houden en zo weten vaak toch een heleboel men sen waar de grote pdjzen gevallen zijn", aldus mevrouw Huisman. Gewoonte was altijd om de prijswinnaar op te bellen en met de taxi het winnende lot af te halen. Met een telegrafische post wissel kon Huisman het bedrag dan vrij snel brengen. „Als ik vroeg of de mensen dat op prijs stelden, was het meestal gewoonte dat je zelf voor de moeite iets kreeg. In ieder geval werd de taxi betaald", aldus Huisman, die zich overigens nog kan herinneren dat hij door een groenteboer die een hele „vette" prijs had gewonnen werd, bedankt met vier sinaasappels. „Die taxi mocht ik toen zelf betalen." Vroeger kreeg je vaak wat van de prijswinnaars. Zo heeft het echtpaar zelfs een keer een kleuren tv cadeau gekregen van een gelukkige winnaar. „Het dure lot had indertijd veel waarde. De mensen waren geneigd het goed weg te stoppen, vooral degenen die van hun laatste geld een gok waagden", aldus Huisman. „Ik heb meegemaakt dat een prijswinnaar na mijn telefoontje het hele huis door gezocht heeft om het winnende lot te vinden. Die man wist niet meer waar hij het gestopt had. Ik heb meegeholpen en uiteindelijk kwam het achter het behang vandaan. Daar was het tijdelijk achter geplakt." Ook moest Huisman een keer voor de fechtbahk getuigen voor een zwarthandelaar. Hij moest verklaren welk bedrag aan deze man was uitgekeerd omdat de zwarthande laar opeens nogal kwistig met geld om sprong. Veel geld „Twee dames in een bejaardentehuis wonnen op een half lot 725.000, Degene die de andere helft gekocht had en toevallig het andere winnende ge deelte naar het bejaardentehuis had ge bracht wilde sindsdien steeds de andere helft van het lot van de dames, omdat ze al meerdere malen in de prijzen waren gevallen." Op onze vraag of het echt paar zich wel eens bedreigd heeft ge voeld met maandelijks zoveel geld in huiswordt bevestigend geantwoord. Het geld voor de loten wordt weliswaar meteen naar de bank gebracht, maar 1100 loten in huis voor de verkoop datum vormt ook een heel bedrag. „Je bent wel verzekerd maar het was soms toch geen prettige gedachte. De loten en het geld gingen altijd mee naar boven onder het ledikant als het niet anders kon", aldus mevrouw Huisman. „We kregen ook een vlag om aan te geven dat we loten verkochten. Die heeft bij ons maar enkele dagen buiten gehan gen. Je brengt de mensen misschien op verkeerde gedachten." Tranen Het publiek heeft het echtpaar op de laatste verkoopdag vorige week gehul digd met vele bloemstukken „Eén man kon zijn tranen niet bedwingen, toen hij voor het laatst kwam." Van hogerhand zal geen aandacht aan het loterij echt paar worden besteed. „Ze kennen je niet eens. Je bent een codenummer, terwijl je toch door persoonlijke service een groot vaste klanten bestand hebt opgebouwd. Dat was voor jezelf gunstig maar uiteraard ook voor de hoge heren in Den Haag", aldus een iets teleur gestelde mevrouw Huisman, die vertelt één keer de onderdirecteur van de staatsloterij te hebben gezien en dan nog niet èens op Texel. Elke maand had het echtpaar een lijst van vaste klanten, waarvoor meteen loten opzij werden gelegd. Ook werden de loten wel naar bejaardentehuizen en anderen die slecht ter been waren, gebracht. „Soms werd een lot niet afgehaald, terwijl je erop rekende omdat het altijd gebeurde. Dan hield ik het voor die mensen bij. Een enkele keer werd later geweigerd alsnog het lot te beta len. Natuurlijk was er dan geen prijs op gevallen." Het verkooppunt zal worden overgenomen door drogisterij Aris van der Slikke in de Parkstraat. Verkoop in winkels is een nieuw beleid van de staatsloterij. „Dan hoeven ze voor de verkopers geen sociale premies meer te betalen."

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5