Cjroen c2wartsjexels in het harL, Burgemeester bij opening nieuwe muziekschool: „Hier kunnen we echt beretrots op zijn" Metkoppeling molens voorlopig verboden 1 Artikel 11-recreatie gevaar voor exploitatie sportcomplex Den Burg? Overtreding sluitingstijd Aanrijding Brievenbussen vernield 96e JAARGANG NR. 9612 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 TEXELSE^COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. „Zo'n mooie muziekschool voor twaalfeneenhalfduizend mensen. Dat is iets waar we echt beretrots op mogen zijn". Aldus een uitspraak van burgemeester Engelvaart bij de ope ning van het nieuwe onderkomen van de muziekschool in de Oude ULO. Zaterdagmiddag was een groot aantal genodigden aanwezig om de nieuwe ruimten te bekijken. In de voorspeel zaal werd het woord gevoerd door verschillende sprekers. „Ik heb al eens in het openbaar een persoonlijke visie op het jeugd probleem gegeven en ik ben van mening, dat deze nieuwe akkommodatie er mede toe bij kan dragen dat dit probleem wordt opgelost", aldus de heer Engelvaart in zijn openings speech. Bij de rondleiding door de zeven lesboxen, de leer krachtenkamer en de voorspeelzaal, bleek dat Texel inderdaad een muziekakkommodatie heeft gekregen, die gezien mag worden. Hoewel de meningen over het buitenaanzicht van de „derde fase" van het dorpshuis zeer verdeeld zijn, toonden de genodigden zich content met het interieur. Architect Visser heeft met overwegend lichte kleuren gewerkt en de akoestische panelen die in de lesboxen zijn aangebracht, zijn een sfeervol onderdeel van het geheel geworden. Ook de groepering van de verschillende lo kalen rond twee halletjes doet speels en gezellig aan. De voorspeel zaal biedt plaats aan 150 mensen, maar maakt door zijn niet alledaagse en rondlopende vorm een knusse indruk. In de zaal werd zaterdagmid dag door sprekers gebruik gemaakt van een geluidsinstallatie, maar echt nodig was het niet. Er is lange tijd intensief gestudeerd op een bouw vorm (denk aan de dakperikelen), die een uitmuntende akoestiek geeft. Sprekers zijn ook zonder microfoon echter in de zaal zeer goed te ver staan. Burgemeester Engelvaart opende ded school door de ingang te ontsluiten, l/oordat het echter zover was, moest 3p muzikale wijze gezocht worden naar ie sleutel.... Een clownesk orkest itond met xylofoonblokjes klaar en het sollege en de gemeentesecretaris nochten om de beurt al spelend op de Jlokjes, zoeken naar de (enig) juiste oonladder, Dit lukte vrij snel, waarna in een valse toon de sleutel bleek te !itten. Na een korte rondgang door de chool opende Piet Bakker als voorzitter ■an de Welzijnsstichting en de com missie van toezicht van de muziekschool de rij van sprekers. Hij noemde het be reikte resultaat een mijlpaal in de 22 jaar muziekonderwijs op Texel. Al vanaf 1973 is door de accommodatiecom missie onderzocht waar de muziek school een definitief onderkomen zou kunnen vinden. Hierbij zijn de verbouw van het oude St. Jan en hotel De Lindeboom lange tijd als mogelijkheden genoemd. Uiteindelijk is toch voor het eerste idee gekozen: verbouw en uit breiding van de Oude Ulo. Aanvankelijk was er voor de muziekschool een uit bouw in twee lagen ontworpen doch dit plan bleek financieel niet haalbaar. Architect Visser heeft daarop een nieuw plan gemaakt, dat wel realiseerbaar bleek. ,,De bruikbaarheid van het ge heel heeft er volgens mij niet onder geleden", aldus Bakker. Hij bedankte de dorpscommissie die vele jaren als motor in het bouwproces heeft gefungeerd. ,,Hun enorme inzet mag hier beslist genoemd worden." Ook dankte Bakker de liquidatie- en bouwcommissie als mede de architect en aannemer Visser. Ambtenaar KI. van der Bijl die namens de gemeente de bouw financieel bege leidde, werd door Bakker ironisch een „waakhond" genoemd aan wie de mu ziekschool echter veel dank verschul digd was. „Het eindresultaat is dat van een samenwerking van velen onder niet altijd even gemakkelijke omstandighe den", aldus Bakker. Hij noemde ook de gemeenteraad die het crediet voor de bouw en het nieuwe instrumentarium beschikbaar heeft gesteld. „Eindelijk zullen onze leerlingen onder optimale omstandigeden les kunnen krijgen", besloot Bakker zijn toespraak. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf (oordholland (PEN) heeft het bestuur an de Texelse werkgroep van de Irganisatie voor Duurzame Energie la an weten dat het tot nader order niet al worden toegestaan dat electriciteit pwekkende windmolens op het open- lare electriciteitsnet worden gekoppeld im de overtollige stroom daaraan terug leveren. In een gesprek met het éxelse ODE-bestuur heeft directeur De laan van het PEN-bedrijf Texel over- uigend uitgelegd dat koppeling op rnstige technische en economische iroblemen stuit. Het kleine electriciteitsnet van Texel is i.l. te „zwak" om de verstorende ffecten van windmolends te kunnen ■pvangen. Of de weigering ook in de Bekomst van kracht blijft staat nog niet ast. Het PEN zal een uitvoerig on- terzoek instellen naar de mogelijkheden an netkoppeling en teruglevering en de isultaten daarvan te zijner tijd open aar maken. Warmte molens De ODE-werkgroep heeft de interesse u volledig gericht op electriciteit op rekkende windmolens die los staan van et openbare net en die met name een elangrijke rol zouden kunnen spelen bij e verwarming van woningen in het itengebied. Op de gisteravond in het Nioz-gebouw gehouden drukbezochte bijeenkomst van de werkgroep is beslo ten nauwkeurig vast te stellen hoe groot deze molens moeten worden. Er komt een mobiele windmeetinstallatie die op verschillende plaatsen van Texel zal worden opgesteld en waarmee op 10 en 15 meter hoogte (de vermoedelijke hoogte van de toekomstige molens) gedurende lange tijd de windsnelheid zal worden geregistreerd. Deze metingen zullen worden vergeleken met gelijktij dige metingen van het KNMI in Den Helder. Gemeente Intussen vordert de gemeentelijke werkgroep die de toelaatbaarheid van molens op Texel bestudeert met haar werkzaamheden. De eerste ambtelijke adviezen zijn gereed en zijn voor dege nen die molens willen neerzetten over wegend positief. De persoonlijke me ning van de drie ambtenaren is dat windmolens thuishoren in een door mensen gemaakt landschap en dat ze daarom in principe overal moeten wor den toegelaten als geen gevaar of storend effect voor de omgeving is te verwachten en als materiaal en aanzien passen in de Texelse schaal. Evenals bij het bestemmingsplan buitengebied zul len in verschillende delen van Texel verschillende eisen worden gesteld. Burgemeester Engelvaart ging in op de geschiedenis van het muziekonder wijs. In 1959 begon de school met 124 leerlingen en 7'A uur per week les. Inmiddels telt de school 550 leerlingen met 190 lesuren en daarnaast wordt ook op de basisscholen algemene muzikale vorming gegeven. „Gecoacht" door de muziekschool. Engelvaart ging in op de slechte behuizing die nu eindelijk ver leden tijd is. „Het zal wel eens ondraag lijk zijn geweest les te moeten krijgen of te moeten geven in een tegengestelde kakafonie van geluiden om je heen", aldus Engelvaart die hierbij opmerkte dat ondanks deze 'handicaps' de mu ziekschool enorm is gegroeid. „De fan farekorpsen maar ook vele koren heb ben baat bij goed muziekonderwijs. Dat het onderwijs goed is blijkt wel uit de oprichting van enkele nieuwe koren zoals Gospel TRain, The Messengers en Singers of the Lord." Hij verwachtte dat de muziekschool in deze nieuwe ac commodatie nog meer aan functiever breding zal kunnen doen. Engelvaart wenste directeur Bert Kemper en zijn team in de toekomst alle succes toe. Extraatje Een onverwacht financieel „extraa tje" bracht mevrouw H. Westerveld- Slager meer. Ze vertegenwoordigde het landelijk comité Zomerpostzegels en liet aan Bert Kemper een cheque over handigen van 75000, Op Texel is nog geen „eigen" comité voor verkoop van zomerpostzegels en worden de zegels. Wethouder Neute en burgemeester Enge/veert overleggen hoe het clowneske orkest opgesteld moet worden om een toonladder te waarvan een deel van de opbrengst bestemd is voor allerlei instellingen in Nederland nog uitsluitend verkocht op postkantoren. „Ik hoop dat deze gift voor uw „muziekpaleis" ertoe zal bij dragen dat ook op Texel mensen zich zullen aanmelden bij culturele zaken om een comité te vormen", aldus mevrouw Westerveld-Slager. Bert Kemper toonde zich blij verrast en zei het geld te zullen besteden aan een slagwerkinstrumen tarium. (Lees verder op pagina 9) Tegen een horeca-ondernemer in De Koog is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de sluitings voorschriften. De man had zijn bedrijf in de nacht van zondag op maandag ver na sluitingstijd open. In de zaak be vonden zich toen nog vijftien twintig personen. Zondag gebeurde op de Pontweg een aanrijding waarbij aanzienlijke ma teriële schade ontstond. Een inwoner uit Heiloo reed met zijn auto in de rich ting van de veerhaven en wilde linksaf slaan bij perceel 82. Hij remde hier voor af, wat niet werd opgemerkt door een achteropkomende Texelaar, die in volle vaart achterop hem botste. De kans is groot dat de sport- en recreatieve voorzieningen die de Recreatiestichting Texel wil maken in het zg. artikel 11 gebied in De Koog flinke concurrentie en dus exploitatieverlies zullen betekenen voor de sporthal en andere sportvoorzieningen in Den Burg. Nadrukkelijk is door de RST namelijk te kennen gegeven dat de te stichten voorzieningen in De Koog ook door Texelaars gebruikt mogen worden. Men hoeft geen koffiedikkijker te zijn om te kunnen voorzien dat veel zwemmers en andere sporters voortaan naar het zeer aantrekkelijke complex in De Koog zullen gaan. Ongerustheid hierover kwam naar voren in de donderdagavond in het raadhuis gehouden vergadering van de sectie Sport, Recreatie en Lichamelijke opvoeding van de Welzijnsstichting Texel. Deze sectie heeft onlangs in het Architectenbureau Jan Visser in Den Burg kennis genomen van de zeer ambitieuze plannen die momenteel voor De Koog worden ontwikkeld. Zoals bekend gaat het hier om centrale, deels overdekte voorzieningen die tegelijk met een groot aantal recreatieappartemen ten in het zg. artikel 11 gebied achter de Nikadel zullen worden verwezenlijkt. Het meest indrukwekkende is het zwembadcomplex dat in een hal van 100 x 44 meter wordt ondergebracht. Het bestaat uit een golfslagbad van 50 x 17 meter. Een gedeelte van 25 x16 meter wordt geschikt gemaakt voor waterpolo, wedstrijdzwemmen en in structie. Verder is er een buitenbad van 25 bij 16 meter, dat via een sluis vanuit het binnenbad bereikbaar is. Het zwem badcomplex omvat verder twee speel- baden van 32 m3, een 'sprudelbad' van ongeveer dezelfde grootte en een 'hot whirl pool' van 16 m3. Dan is er een sporthal van 40 bij 48 meter, bij een vrije hoogte van ongeveer 7 Vi meter. Deze is geschikt voor vrijwel alle binnensporten: tennis (er zijn drie banen), zaalvoetbal, zaalhandbal, volleybal, badminton, bas ketbal, budo, gymnastiek, turnen, krachtsport, tafeltennis en microkorf bal. De plannen behelsen verder twee squashbanen van 10 x 6 'A meter (bij een vrije hoogte van 4,76 meter) die tevens geschikt zijn voor krachtsport en tafel tennis. Verder zijn in het door het archi tectenbureau Visser ontworpen plan een tribune, galerij, diverse kleedruimtes en andere nevenvoorzieningen opgeno men. Tussen de sporthal en het zwem bad is, verhoogd, een grote kantine geprojecteerd vanwaar men op zowel de sporthal als het zwembad uitzicht heeft. Het is duidelijk dat de plannen bij uitvoering tientallen miljoenen guldens zullen vergen. Bij voorbaat staat vast dat de exploitatie niet sluitend kan zijn, zodat gebruik door de Texelaars van harte wordt toegejuichd. concurrentie Ook de buitensportvoorzieningen maken geen kinderachtige indruk. Ge projecteerd zijn een sportveld (105 bij 69 meter) met een atletiekbaan (geschikt voor voetbal, korfbal, hockey, kaatsen en handbal, maar niet geschikt voor crocket, rugby en honkbal. Verder vier tennisbanen, een trainingsveld, een verhard trainingsveld tevens rolschaats- baan van 20 bij 40 meter, een plas voor windsurfinstructie en een verharde wand voor het oefenen van de kletter- sport. In het plan is tenslotte een dorps centrum (multifunctionele ruimte) op genomen, in de eerste plaats bestemd voor de inwoners van De Koog. Dit onderdeel omvat een zaal van 20 x 20 meter met 500 zitplaatsen (met een toneel van 6 x 12 meter), tevens geschikt voor schoolgymnastiek, bad minton, tafeltennis, budo en kracht sport. Ook is een biljartzaal (12 x 12 meter), een vergaderzaal (12 x 8 meter) en een lounge met bar geprojecteerd. Dubbel De merkwaardige situatie wil dat tegelijkertijd plannen worden ontwik keld voor de 'afronding' van het sport veldencomplex in Den Burg zuid. De bedoeling is de bestaande voetbalvelden uit te breiden met een verhard trai ningsveld tevens handbalveld en honk- balveld, een onverhard trainingsveld en een voetbalveld, een atletiekbaan, voorzieningen voor speerwerpen, ver springen, hoogspringen, etc. en een wielercircuit van 1100 meter. De ver schillende voorzieningen overlappen el kaar gedeeltelijk zodat ze njet allemaal tegelijkertijd gebruikt kunnen worden. Als zowel de plannen van Den Burg als die van De Koog volgens plan worden uitgevoerd wordt het aanbod van heel wat van de genoemde voorzieningen groter dan de vraag. „Papendal" In de vergadering van donderdag avond werd met name de sporthal genoemd. In Den Burg is de sporthal „Ons Genoegen" weliswaar 'vol' omdat nieuwe gegadigden er niet meer op een normale tijd terecht kunnen, maar dat betekent nog niet dat er behoorlijk aantal gebruikers zal overblijven voor de hal die in De Koog is geprojecteerd. En als er toch mensen in De Koog gaan sporten, zal dat mogelijk ten koste gaan van de exploitatie van de hal in Den Burg waardoor de verliezen aldaar flink zullen stijgen. Voor het zwembad geldt in feite hetzelfde. Adjunct directeur C. Koorn van de Recreatiestichting (lid van de commissie voor SRLO), liet er geen twijfel over bestaan. „Op Texel is plaats voor maar één overdekt zwembad." Ook gaf hij duidelijk te kennen dat zo'n overdekt bad een 'must' is in De Koog omdat het een van de beste voorzieningen is om de gewenste sei zoenverbreding door te voeren. De heer Koorn zei dat het uitgebreide voor zieningencentrum in De Koog veel nieuwe gebruikers zal kunnen werven, niet alleen gewone toeristen maar ook (top)sporters van elders. „Het kan een sportcentrum worden zoals Papendal." De heer G. Praamstra vreesde ernstige concurrentie voor de sporthal in Den Burg. De heer P. R. Blankenvoort wierp de vraag op hoe kan worden gega- rendeerd dat de sportvoorzieningen in Den Burg tegen deze concurrentie kunnen worden beschermd. Hij dacht aan het heffen van een hoger tarief in De Koog. Voor de toeristen aldaar zal dat geen bezwaar zijn, omdat zij de voorzieningen maar korte tijd gebruiken, maar de Texelaars zullen daardoor de voorkeur blijven geven aan Den Burg. Ook is het denkbaar dat bij het toewijzen van gebruiksuren eerst de voorzieningen in Den Burg 'vol' gemaakt zullen wor den. De heer C. Koorn gaf het advies nog maar eens goed na te denken alvorens kostbare voorzieningen in Den Burg te scheppen en eerst te kijken of de voorzieningen in De Koog al niet ruimschoots in de behoefte voorzien. Het laatste woord over de sportvoor zieningen bij Den Burg en De Koog is nog niet gezegd. Onder meer zal de sportraad worden geraadpleegd. In De Cocksdorp zijn woensdag avond een aantal brievenbussen door baldadige jongeren uit Haarlem ver nield. De groep verbleef in een zomer huisje bij De Cocksdorp. Op weg naar dit zomerhuisje werden in De Kikkert- straat rond tien uur de brievenbussen kapot gemaakt. De politie die door ooggetuigen gewaarschuwd was, zag op de Postweg een groepje jongeren lopen dat aan het signalement beant woordde. Het bleek dat de baldadigheid was ontstaan tijdens een uit de hand gelopen speurtocht. In overleg met de leiding van de groep werd de schade geregeld.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1