Cjrocn "Zwartrjexeh in het Geen onderscheid tussen getrouwd en samenwonend Commissie had hel zwaar mei puntenverdeling voor woonruimtebeleid Praktijk oud papier ophalen moet gehandhaafdworden Sluiting „Juliana is niet nodig Naamgeving Waddendijk nader onderzocht BLIJFT U DUUR RIJDEN OF KIEST l EEN MERCEDES-BENZ BESTELWAGEN. BEL: 02220-2345 Voedingsbond FNV: Minister Zeevalking naar Texel Urgentie Wethouder Van der Kooi: Ouderen hebben herfstvergadering rr „Jawohi" in café „De Zwaan Oud gereedschap gevraagd Hoofdluis nog niet uitgeroeid Kies het zekere voor het onzekere... kies Mercedes-Benz X 96e JAARGANG NR. 9613 TEXELSE VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (022201 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. „We moeten niet betuttelen of mensen trouwen of samen wonen". Deze opmerking maakte burgemeester Engelvaart dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie alge mene zaken. Hij doelde op het puntensysteem dat door de woonruimtecommissie is voorgesteld als richtlijn bij woning toewijzing. Volgens deze richtlijn wordt de urgentie van iemand die een woning zoekt, bepaald aan de hand van punten. Hoe ■neer punten hoe meer recht op een woning. Volgens het voor stel zou een echtpaar 10 punten krijgen en samenwonenden 6 Hinten. Engelvaart stelde voor om echtparen en mensen die serieus samenwonen dezelfde punten te geven. De commissie vas het daarmee eens, met uitzondering van J. C. Dros. „Ik be- wijfel of je na een jaar al van serieus samenwonen kunt spreken", zei hij. „Ik vind het nogal een verschil, gehuwd zijn of amenwonen. Mensen die samenwonen kunnen zomaar weer lit elkaar". Engelvaart 'wees erop dat mensen die samen vonen in veel gevallen achtergesteld worden bij gehuwden. Hij rond dat dit binnen de nieuwe richtlijnen voor het woonruimte- seleid niet mag. Bij het toekennen van punten aan ersonen doemden veel andere pro lemen op. Gescheiden mensen rijgen volgens de richtlijnen 6 pun- sn. Alleenstaanden twee. Dros rilde weten of je mensen die sa menwonen en dat samenlevingsver- and beëindigen als alleenstaanden f als gescheiden mensen moet be andelen. Engelvaart vond dat je escheiden mensen, of die nu ehuwd waren of samenwoonden, elijk moet behandelen. De burge meester merkte verder op dat hij bij et samenwonen van mensen niet Heen dacht aan een man en een rouw, maar ook aan twee mannen n twee mrrouwen. Deze kunnen niet iet elkaar trouwen en zouden daar- oor in een veel lagere urgentie- siegorie uitkomen, luisvestingsambtenaar P. Arensman lerkte op dat bij de puntentelling een rekening was gehouden met isduwen en weduwnaars. Hij vroeg ch af hoe die bij de puntentelling ngeschakeld moesten worden. De commissie vond dat weduwen en eduwnaars met kinderen in de pun- intelling gelijk gesteld moeten worden et een volledig gezin. De commissie, ihalve Dros, ging akkoord met het dijkstellen van samenwonenden en ihuwden. Een probleem deed zich lor bij de aanstaande gehuwden en instaande samenwonenden. Aan- aand gehuwden krijgen vier punten, instaand samenwonenden niets. De immissie kwam er niet uit. Vanwege alle haken en ogen die aan it toekennen van punten zitten, werd isloten de zaak nog eens voor te ggen aan de woonruimte-adviescom- issie. „Dit moet goedkomen", zei irgemeester Engelvaart. „Dan wordt it desnoods maar een maand later." in het artikel over de urgentie bepaling voor woningzoekenden van dinsdag j.l. kan mogelijk door het wegvallen van een stukje tekst de indruk gewekt zijn dat de Wo ningbouwvereniging ook woningen gaat toewijzen volgens het pun tensysteem van de gemeente. Dat is niet het geval. De Woningbouw vereniging wijst uitsluitend toe op lidmaatschapsnummer. worden. Burgemeester Engelvaart legde uit dat de punten bij onontkoom baar vertrek of bij ontruiming zo hoog zijn, omdat het hier gaat om een on middellijk vertrek. Daardoor krijgt iemand wiens huis door een kalamiteit (zoals brand) is verwoest, honderd punten en iemand die zijn huis door krotopruiming of sanering moet verla ten 25 punten. Bij medische indicatie is een onmiddellijk vertrek echter niet ver eist. Iemand die op medische indicatie moet verhuizen zou eventueel nog wel een maand kunnen wachten. De artikelgewijze behandeling van de verordening gaf wat problemen op het gebied van het openbaar vervoer. In de verordening staat dat de eis van econo misch gebonden zijn aan de gemeente om in aanmerking te komen voor een huis niet mag worden gebruikt voor hen die op het eiland zijn geboren en getogen en die voor hun werk zijn aan gewezen op een afstand vanaf de wo ning van meer dan een uur reizen met het openbaar vervoer. Arensman legde uit dat deze regeling tot stand kwam op grond van het grote aantal Texelaars, dat in Den Helder werkt. Het is onjuist van hen te eisen dat ze zich in Den Helder gaan vestigen. Hierop ont spon zich een discussie over de vraag hoever je met het openbaar vervoer kunt komen binnen een uur. Als je in De Cocksdorp woont neem je de bus van zeven uur en dan de boot van acht uur. Dan ben je al een uur onder weg zonder van het eiland af te zijn, zo stelde mevrouw M. Huitema-Vos, Arensman en Van der Kooi vonden dat je wellicht het best zou kunnen rekenen vanaf het Horntje. Anders zou iemand die in Noord-Texel woont na een uur reizen precies midden op het Marsdiep kunnen uitkomen. Dros wilde het nog duidelijker geregeld zien. Hij vond dat een vast aantal kilometers genoemd moest worden. Burgemeester Engelvaart voelde daar wel wat voor, „Je moet oppassen dat je mensen uit De Cocksdorp niet minder kansen geeft om aan de overkant te werken en op Texel te wonen", zei hij. Als moge lijke grens voor het aan de overkant werken, werd gedacht aan de regio- grens voor de ambulances. Kleine kemenbeleid Artikel 4 van de verordening meldt dat van de huurwoningen van de Woningbouwvereniging Texel de helft beschikbaar wordt gesteld aan de leden van deze vereniging, waarbij het rang nummer de volgorde van toewijzing be paalt. Op de commissievergadering bleek dit strijdig te zijn met het provin ciale kleine kernen-beleid. Volgens dit beleid zou een woning die vrijkomt in Oudeschild weer door een Oudeschil der moeten worden ingenomen. Medische indicatie In de richtlijnen leverde het toeken- n van punten bij „onontkoombaar" rtrek en bij een medische indicatie igen op. N. C. Barendregt vond het irkwaardig dat iemand die op grond n een zeer ernstige medische indica-, 30 punten toegekend krijgt, terwijl nand die zijn huis door een gerechte- vonnis moet ontruimen 50 punten igt. Hij vroeg zich af hoe een derge- e verhouding tot stand was geko- in. De heer Arensman zei dat het nt van een gerechtelijk vonnis eigen- niet meer aan de orde is. Een urder die via de rechtbank door een lenaar wordt gesommeerd zijn huis verlaten, wordt tegenwoordig be- lermd. Voordat de kantonrechter de urder zal gelasten het huis te veria- moet de eigenaar eerst andere onruimte voor de huurder zien te den. iarendregt was desondanks van ning dat de puntentelling voor de dische indicatie opgetrokken moet „Het is niet de bedoeling dat de nieuwe afvalstoffenverordening het op halen van oud papier door verenigingen aan banden zal leggen. Ofschoon de verenigingen in de toekomst voor het ophalen van oud papier vergunning nodig zullen hebben, zal rekening ge houden worden met de gegroeide prak tijk, die overigens zelf door de gemeente is gestimuleerd". Dit merkte wethouder van der Kooi dinsdagavond op tijdens de vergadering van de commissie alge mene zaken. „We moeten niet dood maken wat particulier goed loopt", zei hij. Wel gaf hij een voorbeeld waarin een vergunningenstelsel gunstiger kan wer ken. Als een vereniging een vergunning heeft voor het ophalen van oud papier en daar verder niets mee doet. kan de gemeente de vergunning intrekken en hem geven aan een vereniging die er wel mee aan de slag gaat. Op deze wijze zou het vergunningenstelsel een goed en regelmatig ophalen van gescheiden huisvuil kunnen bevorderen. Men dient serieus aan de gang te blijven met het inzamelen. Mevrouw Huitema stelde een vraag over een artikel dat uit de afvalstoffen verordening was verwijderd. In dit arti kel staat dat het verboden is mest en gier op of in de bodem te brengen op zodanige wijze dat daardoor het milieu schadelijk kan worden beïnvloed. Vol gens mevrouw Huitema was dit artikel ten onrechte geschrapt omdat overbe mesting van land al tot vele kwalijke gevolgen als voedselvergiftiging heeft geleid. Volgens haar wordt ook op Texel regelmatig teveel mest of gier gebruikt. „Wanneer dat niet zou gebeuren zou er geen biet op Texel kunnen groeien",zei ze. Volgens wethouder van der Kooi was het betreffende artikel geschrapt omdat een en anderal wordt geregeld in de wet op bodemverontreiniging. Een landelijke wet gaat boven een plaatse lijke verordening en daarom is het onzin om in de plaatselijke verordening het zelfde te schrijven als de wet reeds voorschrijft. Iemand uit Oudeschild zou in dat geval dus voorgaan op een hoger rangnum mer van iemand uit Den Burg. Burge meester Engelvaart erkende dat het beleid van de woningbouwvereniging lijnrecht tegen het kleine kernenbeleid ingaat. Het kleine kernen-beleid kwam van de grond in Noordholland toen in deze provincie een aantal groeikernen werd aangewezen zoals Hoorn, Pur- merend en Heerhugowaard. Die plaat sen moesten groeien, de rest zou alleen voor de opvang van de eigen bevol kingsaanwas hoeven te zorgen. Op Texel zijn echter nooit problemen ge weest met het kleine kernen-beleid. Volgens de verordening moeten huiseigenaren aan het college mel en wanneer hun huis leeg staat. Dat melden dient binnen een maand te geschieden. Barendregt wilde weten of in dat artikel geen sanctie moet worden vermeld op het niet aange ven van leegstaande woonruimte. Volgens wethouder Van der Kooi is die sanctie echter heel eenvoudig: niet aangegeven woonruimte kan gekraakt worden. Dat geeft iemand, die een huis wil kraken dus de mo gelijkheid na een maand bij de ge meente te informeren of een bepaald leegstaand huis wel is aan gemeld. Als dat niet zo is, kan hij er zo intrekken. De woning is dan vo gelvrij. De registers waarin de leeg staande woningen worden gemeld, zijn openbaar. Overigens zijn ook ambtenaren bevoegd om leegstaan de woonruimte in het register op te nemen. De afdeling Den Burg van de Al gemene Nederlandse Bond van Oude ren (ANBO) heeft dinsdagmiddag a.s. de najaarsvergadering in „De Hollebol". Begonnen wordt om 14.30 uur. De Voedingsbond FNV is in actie gekomen tegen de voorgenomen sei zoenssluiting per 1 oktober van hotel Prinses Juliana in De Koog. De be windvoerder van het bedrijf (dat in au gustus surseillance van betaling heeft gehad) heeft ontslag gevraagd voor alle werknemers, maar de FNV-bond meent dat het hotel met een beperkte bezetting kostendekkend open kan blijven. Samen met de leden is daartoe een overzicht van kosten en baten opgesteld voor de periode oktober/april uitgaande van de gemiddelde bezetting in de afge lopenjaren. Kostendekkende exploitatie is in die periode mogelijk bij een personeelsbezetting (inclusief part ti mers) van totaal vijf arbeidsplaatsen. Bovendien brengt sluiting een aantal nadelen met zich mee: kosten van de huisbewaarder, achteruitgang van het gebouw door het niet verwarmen en schade aan de installaties door stop zetting. De voedingsbond FNV die ervan op de hoogte is dat momenteel de moge lijkheden tot verkoop van het hotel wor den onderzocht heeft bewindvoerder Mr. H. Jul. Knuwer in Den Helder daarom gevraagd de voorgenomen slui ting ongedaan te maken met als belang rijkste oogmerk de werkgelegenheid van vijf personen veilig te stellen. In tegenstelling tot vorige winter was het de bedoeling het hotel de komende herfst-winterperiode helemaal stil te leggen. In vorige winterseizoenen werd tot januari nog volop gedraaid; daarna ging het op een laag pitje verder waarbij in de praktijk altijd nog een viertal personeelsleden aan het werk bleven. AA Over de naamgeving van de Wad dendijk zal alsnog aan verschillende personen en instanties advies worden gevraagd. Dat besloot de commissie Algemene Zaken dinsdagavond naar aanleiding van de brief die het gemeente raadslid Cor Ellen over dit onderwerp geschreven had. Zoals bekend is Ellen een voorstander van het vernoemen van de dijk tussen Oost en de Oostkaap naar de Engelsman Atkins die gezagvoerder zou zijn geweest van een gevechtsvlieg tuig dat in mei 1945 bij de dijk is neergestort. De afdeling algemene za ken die het verzoek van Ellen onder zocht, wist te melden dat rond Texel 186 andere jonge vliegers zijn omgekomen en dat het daarom niet goed is de dijk slechts naar één van hen te vernoemen. Burgemeester Engelvaart zei dinsdag avond dat volgens hem de dorpscom missie van Oosterend en de Cocksdorp naar hun menig over de naamgeving moet worden gevraagd. Dros vond dat bejaarden bij de besluitvorming moesten worden betrokken. Zij zouden zich mogelijk het best weten te herinneren wat er in de oorlog is gebeurd bij Texel. Engelvaart zei hierop dat ook de Britse luchtmacht via de Engelse ambassade benaderd zou kunnen worden. De Heer P. Arensman van de afdeling algemene zaken zei dinsdagavond dat de dorpscommissies van De Cocksdorp Zaterdagavond valt er in café de Zwaan in Den Burg funky swing muziek te beluisteren van de gelegenheidsfor matie „Jawohi". De musici: Niek Wei- boren [drums], John Roozenboom [basl en de duitsers Wolfgang Baienbender [gitaar] en Lother Segler verzorgen op deze avond een eenmalig optreden dat begint om tien uur. „We hebben hier twee uitstekende buitenlandse gitaristen ontmoet en wil len gewoon een avondje vrijblijvend lekkere dansmuziek spelen,, aldus Niek Welboren. De toegang is gratis. en Oosterend al om advies gevraagd is. Verder achtte hij het zinvol te infor meren bij de familie van de omgekomen of vernoeming überhaupt gewenst is. Henk Beumkes kon zich volledig achter het idee stellen om van verschil lende zijden adviezen in te winnen. Hij vond dat het oorspronkelijke raadsbe sluit moet worden uitgevoerd.,. Wij moeten ons niets aantrekken van het ambtelijk advies", zei Beumkes. „Ik weet niet of het juist een naam van dat vliegtuig moet worden, of van die vliegenier, maar het idee is goed. Op Texel zijn genoeg straten die naar bekende personen zijn genoemd", zei Beumkes.„Kunnen we niet met z'n allen een andere naam bedenken vroeg Cor Dros. Hij zei te denken aan „Vliegersdijk 1940-'45" of „Geallieerde vliegersdijk". Hij sprak zich duidelijk uit voor een meer algemene naam en wees erop dat er ook Amerikanen zijn gesneuveld. Naar aanleiding van de opmerkingen zegde de burgemeester toe dat verschil lende mogelijkheden voor de naamge ving nog eens onderzocht zullen worden. Desgevraagd vertelde ons mevrouw Spiele, directrice van „Juliana" dat het onmogelijk is om op het verlangen van de voedingsbond in te gaan. „De cijfers waarop de bond zijn berekening baseert zijn onjuist. Met veel kostenposten is geen rekening gehouden. Bovendien achten wij het onmogelijk het hotel behoorlijk te exploiteren met vijf perso neelsleden." Ook de bewindvoerder Mr. Knuwer liet zich sceptisch uit over de mogelijkheden om het hotel open te houden. „Ik wil best helpen arbeids plaatsen te behouden maar dan moet er wel geld voor zijn. Met de voedingsbond en de accountant moeten we nog praten. Ik vind het daarom vreemd dat de bond nu al met dit bericht aankomt." Voor de cursus Timmeren en Hout bewerking komt men gereedschap te kort. De cursusleiding doet een beroep op iedereen die oud gereedschap heeft liggen, contact op te nemen met de afdeling culturele zaken op het raad huis, telefoon 3041, toestel 130, kamer 304. De hoofdluis is op Texel nog niet uitgeroeid. Deze week werd luis gecon stateerd op een der scholen voor voort gezet onderwijs in Den Burg. De ouders zijn door de schoolleiding benaderd met het verzoek hun kinderen op hoofdluis te controleren en zonodig de arts te waarschuwen. Ook ouders van andere kinderen doen er goed aan in deze attent te zijn en zich niet door valse schaamte te laten weerhouden als luis (of neten) worden waargenomen. Als iedereen meewerkt kan het verschijnsel snel en volledig worden onderdrukt. De moderne bestrijdingsmiddelen zijn zeer effectief en bij juiste toepassing af doende. Het is vrijwel zeker, dat op dins dag 3 november de minister van Verkeer en Waterstaat naar Texel komt. Hij zal daar het monument onthullen, ter gelegenheid van het gereedkomen van de dijkverzwa- ringswerken. Dat het bezoek van de minister nog niet helemaal vast staat, is het gevolg van de komst van het nieuwe kabinet. De uitnodi ging van het Waterschap was des tijds aanvaard door minister Tuyn- man en de definitieve beslissing dat zijn opvolger Zeevalking deze af spraak zal overnemen, moet nog worden genomen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1