Vierde fase dorpshuis kost ruim twee ton „Molengat" ligt stil tot april LOM-dependance geen belemmering voor speciaalschool Commissie Welzijn bespreekt voorstel: Texels lamspastei op Femina-beurs Paard in café Opbrengst collecte De „Molengat" in het droogdok van Boele in Rotterdam. 'foto Dirk Kuiter). Gezicht op een van de Voith Schneider propellers waarvan de vijf verticale bladen geheimzinni- i Bos en echtgenote met het bekroonde product Texelse lamspastei" Texels lamspastei is het nieuwe sla gersproduct dat op de ..Femina" te Rotterdam wordt geïntroduceerd. In de stand van de jubilerende verenigde Rotterdamse slagers (100 jaar) kan de consument dit product proeven en keu ren. Met deze pastei won Joop Bos, slager te Zaltbommel, de vakwedstrijd, die door de Rotterdamse slagers was uitgeschreven. Zijn reactie leverde hem een nieuwe Van Berkel snijmachine op. Joop Bos die een ambachtelijke sla gerij met worstmakerij drijft, is sinds zijn vijftiende slager. Hij heeft het vak geleerd bij zijn vader, die een slagerij te Rotterdam had. Het meedoen aan deze vakwedstrijd was voor hem dan ook een uitdaging. Bij het creeëren van zijn product heeft hij bewust gekozen voor vers Texels lamsvlees. ,,Het Texels lamsvlees is bij de Nederlandse con sument te onbekend, het heeft een fijne smaak en is mooi van kleur. De zilte zeelucht is van invloed op de smaak van het product en doet helemaal niet aan de sterkere smaak van schapenvlees denken", aldus de winnaar. Bij het bekend worden van het be kroonde product waren ook burge meester en wethouders van het eiland Texel enthousiast. Een fraai boekwerk over dit eiland wordt als aandenken namens B en W aangeboden. De Stich ting Het Texelsch Schaap stelde slager Bos en zijn vrouw een gratis weekend Texel in het vooruitzicht. De heer Bos maakt op de Femina geen geheim van de samenstelling van de nieuwe pastei. Het is puur lamsvlees en weinig vet, hevat behalve kappertjes en een samen stelling van kruiden met een Zuid- Amerikaans karakter, geen vreemde toevoegingen. Een verder bijzonderheid van de pastei is dat het voor vele m doeleinden kan worden gebruikt. Als fijn hoterhambeleg, bittergarnituur, in kou- buffetten, in dikke plakken gesneden om te bakken in de koekepan of als garnituur bij Indische gerechten. Slager Bos die regelmatig prijzen op slagers- vakwedstrijden wint, denkt erover het produkt op grotere schaal te gaan pro duceren. De heer Kikkert, eigenaar van de Jan Plezier in De Koog, heeft bij de politie aangifte gedaan van de zijns inziens ongebruikelijke manier waarop bezoekers van een café met één van zijn paarden zijn omge sprongen. Door onbekenden zou het paard 's nachts uit de weide zijn gehaaid en meegenomen zijn naar het café. Kikkert heeft contact opgenomen met de eigenaar van het café, maar deze ontkent dat viervoeters tot zijn regelmatige clientele behoren. Als bewijs voor het verhaal dat hem ter ore was gekomen, vond Kikkert echter de afdruk van een paardenhoef in het tapijt van het café. De politie heeft niet kunnen vaststellen of het paard inderdaad in het café is geweest. B en W zijn van mening dat het op korte termijn helpen stichten van een Texelse dependance van de Helderse Kompasschool (lom-onderwijs) het streven naar speciaal onderwijs (lom- èn mlk-onderwijs) niet in de weg staat. Dit blijkt uit schriftelijke antwoorden op vragen die over de toekomst van het buitengewoon onderwijs op Texel in de gemeenteraad zijn gesteld. ,,Het tweesporenbeleid blijft uit gangspunt, aldus het college, dat echter daarop laat blijken momenteel te zitten op het ene spoor: spoedige start van de dependance van de Helderse Lom school. Voor speciaal onderwijs, waar voor door het Buo-onderzoekteam is gepleit, ziet het college nog geen moge lijkheden, waarbij het zich baseert op de brief die de minister in juni heeft ge stuurd en waarin de bewindsman te kennen geeft geen mogelijkheden te zien. Dit stemt overeen met de ad viezen die eerder door B en W over dit onderwerp waren ingewonnen. Breukelen Zoals bekend had het college zijn keuze voor een dependance mede ge baseerd op minder gunstige ervaringen of zelfs het mislukken van een Buo- experimentin Breukelen. Het hoofd van de betreffende school in Breukelen liet echter weten dat van mislukking geen sprake was, zodat de indruk ontstond dat het college de raad met een vals argument om de tuin had geleid om zijn eigen voorkeur te kunnen doordrijven. In de gemeenteraad werd om ophelde ring gevraagd. Thans deelt het college mee dat bij nadere informatie is ge bleken, dat in Breukelen sprake was van een experiment met een duur van twee jaar. Daarna zouden alle bijzondere faciliteiten vervallen. Dat laatste is door actie vanuit de school zelf vertraagd Volgens B en W kan niet worden gesproken van gelukt of mislukt, maar het experiment is voor de minister in ieder geval geen aanleiding geweest om de Vijverbergschool in Breukelen blij vend tot een school voor speciaal onderwijs te maken. Werkgroep Overigens is door de gemeente on langs wel een „werkgroep voor speciaal onderwijs" geïnstalleerd, die thans uit TEXELSE «I cou RANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Versrhiint dinsdaas en vriidaas. Voor a™lsW~ml'lnD:«cBUr9' (022201 4988 (^fOCÏl WUVls XS W ij Ct jfl Langeveld Et De Rooy B.V., W V £lt/K4r f LPAPT J f/f At/l/f' WJ k* lBankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. J W Rabobank nr 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. als eerste prioriteit in het meerjarenplan sociaal cultureel werk is genoemd. Exploitatie Het college verwacht niet dat de exploitatielasten na ingebruikname van de vierde fase veel zullen stijgen. „Naar onze mening moet het mogelijk zijn de hogere kosten op te vangen uit de hogere inkomsten uit huur en bar- opbrengst," aldus het advies. Bij het collegevoorstel zit ook een begroting voor 1982 van het dorpshuis. De be heerscommissie denkt volgend jaar ruim honderdzestigduizend gulden subsidie nodig te hebben. Het exploitatietekort van dit jaar bedraagt rond de negen tigduizend gulden. De openbare vergadering begint om 19.30 uur. De collecte voor het Prinses Beatrix- fonds die afgelopen week werd ge houden, heeft op Texel totaal 74801,68 opgeleverd. Per dorp waren de op brengsten: Den Burg 72463,29; De Koog 7392,55; Eierland 7323,10 De Cocksdorp 7292,05; De Waal 795,55; Oosterend 7534,94; De Dennen 7106,10 Den Hoorn 7280,95 en Oudeschild 7313,15. zeven personen bestaat maar met nog enkele leden zal worden uitgebreid. Verder wordt aan de raad meegedeeld dat de Beatrixschool thans 13 leerlingen heeft. Voortbestaan van de school is mogelijk als de raad zou besluiten deze voor rekening van de gemeente te nemen. De Beatrixschool draait thans met ontheffing, maar B en W zeggen niet te verwachten dat die ontheffing na 16 april (de peildatum) nog eens zal worden verleend. „Dat hangt mede af van het advies van de inspectie, waarbij ook onderwijskundige aspecten een rol spelen. Een te kleine school wordt onderwijskundig minder gewenst ge acht. Verleden jaar is in het vooruitzicht gesteld dat bij verdere daling van het leerlingental ontheffing voor twee leer krachten niet meer verleend zou kunnen worden." Nieuwe lampen In de recentelijke emotionele dis cussies over de toekomst van het bijzonder buitengewoon onderwijs op Texel was onder meer de klacht geuit dat de gemeente de indruk geeft weinig met de Beatrixschool op te hebben. Dat zou onder meer blijken uit het feit dat de verlichting in de school al jaren ver ouderd is, maar nog steeds niet is ver vangen. Thans deelt het college mee dat deze klacht is verholpen. Gemeente werken heeft het Installatiebureau Schuijl opdracht gegeven de verlichting te vernieuwen'. DINSDAG 6 OKTOBER 1981 98e JAARGANG NR. 9616 niet meer voor dit doel beschikbaar. Met het oog daarop heeft het MZW verzocht de voormalige muziekschool aan de Parkstraat te mogen gebruiken. Tegen een totale en permanente onderbren ging van het project in de Parkstraat heeft het college bezwaar. „Het project zou daardoor geïsoleerd raken met als nadeel dat de deelnemers gemakkelijker een „etiket" krijgen opgeplakt en con tacten met andere werksoorten zoals het maatschappelijk- en jongerenwerk worden bemoeilijkt", aldus B en W. Bovendien zou het verdwijnen van het MZW uit het dorpshuis een belangrijke vermindering van de huurinkomsten be tekenen. Wel wil B en W meewerken aan een tijdelijke en gedeeltelijke verplaatsing van het project zolang de vierde fase nog niet is gerealiseerd. Aan de commissie zal vanavond een oordeel over de tijde lijke verhuizing worden gevraagd, Naast de bovengenoemde behoeften waarin deze laatste fase zou moeten voorzien zoekt de speel-o-theek naar een ruimte waar het speelmateriaal opgeborgen kan worden. Ook denkt het college dat de „vuile" werkruimten van nut kunnen zijn bij handenarbeid voor, bijvoorbeeld, bejaarden. Het college vraagt de commissie „groen licht" te geven voor verdere realisatie van de bouwplannen temeer omdat realisering van dit laatste dorpshuisonderdeel ook In tegenstelling met oorspronkelijke plannen zal de dubbeldekker Molengat deze winter niet of nauwelijks varen. Tot het voorjaar blijft het schip aan de kade liggen als reserveboot. De verwachtin gen inzake de aantallen te vervoeren auto's in het komende halfjaar zijn zodanig dat het economisch aantrekke lijk is de oude schepen (die aanmerkelijk minder brandstof gebruiken) zoveel mogelijk te gebruiken. Het nadeel dat een enkele keer wachttijden zullen voorkomen, moet maar voor lief worden genomen. De Molengat ondergaat momenteel zijn eerste (garantie) dokking in Rot terdam op de werf Boele. Verwacht wordt dat het schip donderdag of vrij dag weer op Texel terug zal zijn. Mysterie Tijdens de dokbeurt worden tal van kleine en grotere klachten verholpen. Bij de controle van het onderwaterdeel van het schip is ontdekt dat de binnenkant van de vijf bladen van de Voith Schnei der propellors zijn aangetast. Het ver schijnsel is niet ernstig maar kan niet worden verklaard. Door laboratorium onderzoek hoopt men de oorzaak te achterhalen. In verband hiermee is de garantietermijn verlengd. Stoelen Naast de vele technische verbete ringen en reparaties, worden in de pas- sagiersverblijven enkele veranderingen doorgevoerd. Ter hoogte van de buf fetkassa zullen twee rijen stoelen ver dwijnen, waarna het mogelijk wordt te experimenteren met de opstelling van de zitplaatsen, met als doel alle stoelen goed bereikbaar te maken. Deuren Het storingsgevoelig gebleken systeem van de automatisch werkende deuren, is veranderd. Voortaan worden de deuren niet meer met handgrepen maar met knoppen bediend, net als bij de trein. Dat werkt beter en heeft ook als voordeel dat de deuren verder open gaan. Sinds vorige week is bij TESO de uur dienstregeling weer van kracht. De Marsdiep vaart als dienstboot. De Texelstroom zal grondig worden gere viseerd en is daardoor geruime tijd niet beschikbaar. Vanavond komt in de raadscommissie voor Welzijnszaken het collegevoorstel aan de orde om de vierde fase van het dorpshuis te realiseren. Eerder dit jaar werd dit collegeplan door de commissie welzijn terugverwezen omdat het „on voldoende voorbereid" ter tafel kwam. De vierde fase moet volgens het college (zogenaamde) „vuile" ruimten bevatten waar het MZW project met een hob bywerkplaats, de Texelse Tekenacade- mie met klei en boetseerlessen en crea- Ïtiviteitscommissie met cursussen hout en metaalbewerken, terecht kunnen. Voor de bouw van de vierde fase is Ieen bedrag van ongeveer 7230.000,— nodig. De oppervlakte van deze fase zal I maximaal 100 vierkante meter zijn. Wat betreft de kosten voor de bouw wordt door B en W opgemerkt dat voor de inrichting van de ruimten nog wel enige vrijheid aanwezig is zodat het gewenst is dat de architect hierover overleg voert met de beheerscommissie van het dorpshuis. Voor de voorbereiding van de plannen is door de architect een bedrag van 77670,— geraamd. Het college wil de bouw financieren uit de zogenaamde knelpuntenpot sociaal cul tureel werk waaruit eerder het instru mentarium van de muziekschool is be taald. Ook wil het college 741.000,— uit deze pot besteden voor bestrating van de grond rondom het dorpshuis. De gemeenteraad zal in de vergadering van 13 oktober over dit voorstel beslissen. Belemmerd De leiding van het MZW project heeft het college meegedeeld dat de activi teiten van het project ernstig belemmerd worden door het ontbreken van een hobbywerkplaats. Ook de zolder van de Stichting Open Jeugdwerk is sinds kort foto Dirk Kuiter

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1