Geen hard standpunt in commissie weizijn Vierde fase dorpshuis werd terughoudend beoordeeld Oudervereniging LBO officieel van start Wellicht in toekomst onroerend goed belasting voor gemalen waterschap DIRECTE INVLOED IN SCHOOLBESTUUR Geen ton extra voor wegen Lamp gestolen Waterschap accoord met extra krediet voor De Schans Minibrandjes Snelheidscontrole Begroting later PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 De ton extra die het Waterschap Texel uit het wegenfonds van de pro vincie zou krijgen voor het onderhoud van de wegen, komt er niet. Het water schap ontvangt dit jaar slechts drie pro cent méér geld en dat is de normale trendmatige verhoging. Dit deelde dijk graaf Roeper dinsdagavond in de ver gadering van het Waterschap mee. De afgelopen periode zijn nieuwe toplagen aangebracht op de Oostkaap, Nieuwe- schild en Zevenhuizen. Ook op de Redoute is een nieuwe laag aange bracht. De wegen bij Oosterend werden door de firma Daalder voorzien van een toplaag met een relatief hoog bitumen gehalte waardoor een zekere soepelheid ontstaat. Deze soepelheid moet barsten en scheuren in het wegdek voorkomen. De Redoute kreeg een toplaag van zogenaamd koud asfalt dat door de firma Stevin werd aange bracht. Ook dit koude asfalt geeft een zekere soepelheid. Omdat Stevin zijn materialen van ver moet aanvoeren kwam het werken met deze overkantse aannemer duurder uit dan met de firma Daalder. Eén en ander werd dinsdag avond door hoofd technische dienst de heer Vonk verteld. Vonk deelde verder mee dat de zee waterkeringen in gereedheid zijn ge bracht voor de komende winterperiode. Afvalstoffen zijn verwijderd en waar nodig heeft herstel van de waterkerin gen plaatsgevonden. Ook wat betreft de bemaling in het binnenwater heeft het normale onderhoud plaats gehad. De kleine pomp in het gemaal van de Prins Hendrik Polder heeft een onder houdsbeurt gehad en dat was ook drin gend nodig want de pomp was al defect geraakt. Op de Westerweg is in de nacht van dinsdag op woensdag een waarschu wingslamp van de PTT, met een waar de van f80, gestolen. De hoofdingelanden van het Water schap Texel gingen dinsdagavond accoord met het verstrekken van een aanvullend krediet voor de gedeeltelijke automatisering van gemaal De Schans. Voor dit werk is ƒ12.400,— extra nodig. Aanvankelijk waren de kosten van de gedeeltelijke automatisering ge raamd op ƒ32.000, Hoofd technische dienst H Ph. Vonk legde uit dat de noodzaak tot kredietverhoging enerzijds voortvloeit uit de huidige eco nomische ontwikkeling en anderzijds uit een wat te optimistische begroting. De gedeeltelijke automatisering is in feite een volledige automatisering, alleen wordt de motorschakelaar niet geauto matiseerd. Zou dit laatste ook gebeu ren, dan zou het totale bedrag net als bij het geheel geautomatiseerde gemaal Dijkmanshuizen op rond de ton uitko men. De Texelse brandweer is woensdag tweemaal uitgerukt voor zeer kleim brandjes. Rond het middaguur stom de cocosmat van een aan een Texelaai toebehorende auto, die bij de Doopsge zinde kerk in Den Burg geparkeerc stond, in brand. Ingrijpen door brandweer was hier niet nodig. Om vier uur 's middags werd door dt brandweer een brandje in het pam Golfslag 16 geblust. Hier stond d( motor van een wasmachinepomp brand. Bij een snelheidscontrole, die dinsld dag op de Pontweg bij Den Burg weri gehouden, werden dertien overtreder geverbaliseerd waarvan de snelste 10! kilometer per uur reed. Ter plaatse slechts 70 toegestaan. Op Bernhardlaan in Den Burg is ook eei snelheidscontrole gehouden. Hier weri één overtreder gesignaleerd die 68 kilo meter per uur reed. Als de vierde fase gebouwd wordt zei dat vanaf de Wilhelmlnalaan niet te zien zijn. De fase is 'verscholen' geprojecteerd in een hoek tussen de voorspeelzaal flinksI en de peuterspeelzaal IrechtsI. De glazen deur op de foto zal de verbinding vormen tussen de hal van het dorpshuis en de creativiteitsruimten. Dinsdagavond had de commissie Welzijnszaken veel tijd nodig om te dis cussieren over het wel of niet realiseren van een vierde fase voor het dorps huis in Den Burg. De commissieleden bleken in meerderheid niet afwijzend tegenover de plannen te staan maar hielden bij de eindconclusie flink wat slagen om de arm. Wel werd akkoord gegaan met een voorbereidingscrediet van ruim 7 mille. Met dit geld gaat architectenbureau Visser de plannen voor de vierde fase (die komt tussen voorspeelzaal en peuterspeelzaal) verder uitwerken. De raadsleden Rienstra, Schilling en Barendregt stonden positiever tegen over de dorpshuisplannen dan voorheen omdat de bouw gefinancieerd kan worden uit de zogenaamde 'knelpuntenpot' sociaal-cultureel werk. K. Barendregt had echter geen in zicht in andere wensen die mogelijk ook uit deze pot betaald kunnen wor den. ,,lk wil graag een lijstje met andere prioriteiten dan kan ik de bouw van de vierde fase tegen andere zaken afwegen", aldus het WD-raadslid. Door wethouder Blanken werd aange voerd dat de bekende prioriteiten van het jaarprogramma 1982 tegen elkaar afgewogen kunnen worden. Een hobbywerkplaats voor het MZW- project is één van de eerste prioriteiten in het programma. Barendregt vond ook dat het werk van het MZW zo goed mogelijk door moet gaan. Aan het college vroeg hij of deze een evaluatie-rapport over het project wil opstellen. ,,lk ben benieuwd hoe het college over het werklozenwerk denkt, wat de toekomstvisie is etc.", aldus Barendregt. Blanken zei dat dit rapport er spoedig zal komen waarbij hij benadrukte dat de vierde fase niet alleen voor het MZW- project gebouwd wordt. Ook de teken academie en de creativiteitscommissie moet er met lessen en cursussen terecht kunnen. Daan Schilling was niet te spreken over het tijdstip waarop het college met dit bouwplan komt. ,,Een ongelukkig moment zo vlak voor de behandeling van een krakende begroting en andere plannen kunnen we nu niet beoordelen", aldus Schil ling. Blanken deelde deze kritiek niet. Het geld uit de knelpuntenpot mag niet bij de algemene middelen gestopt worden, zodat het toch niet bij de begrotingsbehandeling van 1982 be sproken wordt. A. Rienstra en D.. Wei- boren waren positief over het bouwplan maar wilden deze persoonlij ke mening nog toetsen binnen de fractie. A. Rienstra: ,,Wij maken ons standpunt in een later stadium bekend". Wel werd positief geadvi seerd over het voorbereidingscrediet van zevenduizend gulden. Het MZW is, daar de zolder van 't Asiel niet meer beschikbaar is, op advies van wethouder Blanken in de voormalige muziekschool aan de Park straat getrokken. Dinsdagavond werd aan de commissieleden gevraagd of ze er mee akkoord konden gaan dat het project dit pand gebruikt, totdat de vierde fase gerealiseerd is. Kraak-angst F. Blanken gaf een uitleg bij het feit dat de MZW-ers nu al in het gebouwtje zitten en het opgeknapt hebben. ,,We konden kiezen: de keet meteen tegen de vlakte of het benutten als nood oplossing voor het MZW. Daarbij kwam dat het pandje elk moment ge kraakt zou kunnen worden. Daarom is gezegd: zet er wat spullen in, dan wordt het niet gekraakt". Volgens de wethouder hadden de MZW-ers die taak nogal 'ruim' opgevat en zijn ze meteen met een meer definitieve inrich ting van het gebouw begonnen. ,,Ze moeten echter eerst de raadsbeslissing afwachten", aldus de wethouder. Het MZW bleek ook al aan 'onder verhuur' te hebben gedaan, want het Vrouwenhuis mag tevens enkele avonden per week van het gebouwtje gebruik maken. D. Welboren had uit mededelingen van het Vrouwenhuis afgeleid dat door de wethouder ondui delijke afspraken over het gebruik waren gemaakt. U kunt wel zeggen: die onderverhuur is mijn verantwoorde lijkheid niet, maar ik stel het wel op prijs dat er een door B. en W. gecontroleerde gebruiksovereenkomst tussen MZW en Vrouwenhuis komt. D. Schilling vond het gebruik van de oude muziekschool een aardige oplossing. B. en W. hebben echter te kennen gegeven dat het slechts tijdelijk mag, omdat het MZW een plaatsje moet houden 'binnen de samenleving'. ,,Ze moeten zich niet afzonderen op een eigen honk, dat bevordert etiketten- plakkerij op de bezoekers", aldus de wethouder. Contact Schilling was het hier niet mee eens. ,,Een deel van het MZW blijft in de Ulo en ik vraag me of er binnen het dorpshuis wel zoveel contact is met anderen. Ook is nog niet bekend of er wel zoveel behoefte is aan een hobby werkplaats. Ze kunnen dat in een goedkope akkommodatie gaan uitproberen", aldus het Texels Belang- raadslid, die er aan toevoegde dat het ook op langere termijn een goedkopere en misschien net zo'n goede oplossing is dan nieuwbouw aan het dorpshuis. Het tijdelijk gebruik betekent voor het MZW wel een huur van ƒ7.000, extra per jaar. Blanken stelde voor deze kosten op te tellen bij de bouwkosten van de vierde fase. ,,ln feite gebruiken ze dan al een vierde fase alleen even op een andere plaats". De raadsleden maakten geen overwegend bezwaar tegen tijdelijk gebruik waarop ambte naar van culturele zaken G. Oskam, een andere mogelijke oplossing naar voren bracht. Hij was tot de conclusie gekomen dat er binnen de bestaande ruimten van het dorpshuis nog wel wat 'te schuiven' viel om daar tijdelijk een hobbywerkplaats te creëren. Zolder Hierbij dacht Oskam (weer) aan de zolder van het SOJ. ,,Over tijdelijk ge bruik valt met het SOJ weer te pra ten", aldus Oskam. Blanken zei dat deze argumenten nieuw voor hem waren en wilde kijken of er een gesprek met de gebruikers over herschikking van de ruimten nogelijk is. ,,Dan besparen we wel zeven mille", aldus Blanken. De aanwezige vertegenwoordigers van het MZW verklaarden zich ook tot een gesprek bereid. Met de toezegging van Blanken dat de uitkomsten van het gesprek op de raadsvergadering van dinsdag a.s. naar voren zullen worden gebracht, werd de, landurige, discussie afgesloten De gemeenteraad zal dit jaar niet, zoals altijd gebruikelijk, de begro ting voor 1982 in de raadsvergade ring van december a.s. behandelen. Voor het eerst zal het geld pas begin 1982 een preciese datum is nog niet bekend] verdeeld kunnen worden. Dit werd dinsdagavond meegedeeld tijdens de vergade ring van de commissie welzijnsza ken. ,,Door oorzaken van buitenaf" aldus wethouder F. Blanken, die verder niet op de organisatorische problemen inging. Texel vormde landelijk gezien een kleine uitzon dering. In veel gemeenten was het allang onmogelijk om de begroting tijdig te behandelen. Blanken:Wij hebben dit jaar een achterstand opgelopen die nu meteen niet meer weg is te werken, en dat betekent toch een verandering in een oude traditie". Het Waterschap Texel betaalt on roerend goed belasting voor zijn gebouwen maar niet voor zijn ge malen. Dit antwoordde dijkgraaf M. Roeper P.zn. dinsdagavond tijdens de vergadering van hoofdingelanden op een vraag van W. Grisnigt. Roeper zei verder dat over deze regeling recente rechtspraak is gepu bliceerd waaruit blijkt dat voor alle gebouwen van het waterschap on roerend goed belasting moet worden betaald, dus ook voor de gemalen. Overigens is de regeling dat voor gemalen geen belasting wordt be taald, overeenkomstig het landelijke gebruik. In de rondvraag vroeg de heer H. J. Bakker naar de situatie op De Grie in de Prins Hendrik Polder. Bij Alexander- hoeve zou deze weg een krappe draai over de binnendijk maken, die bezwaar lijk is voor vrachtverkeer. In deze om geving is juist een aardappelschuur voor 500 ton gebouwd, waardoor er nogal veel vrachtwagens komen. Ik begrijp dat die dijk niet verlaagd kan worden, maar ik vraag me toch af of er niets aan te doen is", zei Bakker. Dijkgraaf Roeper beaamde dat de bin- nenwaterkeringsdijk inderdaad niet ver laagd kan worden. Maar de technische dienst van het waterschap zal bekijken of er andere mogelijkheden tot verbe tering zijn. J. J. Hin wilde weten of het water schap vergunningen uitgeeft voor het steken van graszoden in wegbermen. Roeper ontkende dit. Hin zei dat bij Tienhoven vijftig meter graszoden zijn weggehaald door particulieren. ,,lk heb overigens wel een idee wie dat gedaan tl hebben", zei hij. ,,Als je ze bezig zie bel ons dan even", was het advies di dijkgraaf Roeper hem gaf. C. G. Boot kwam terug op zijn eer der geuite verlangen dat een peilsto wordt geplaatst bij de sluis bij Oost. D 2( heer Vonk antwoordde dat een dergi lijke stok was aangevraagd bij ee bedrijf dat het echter niet kon leverei Er wordt aan gewerkt. Maaimachine De heer De Wit was verontrust ovi het feit dat de hoofdwateringen in Eie land nog niet gemaaid zijn. Met nan door de hevige regenval van de afg lopen dagen zou makkelijk waterove last kunnen ontstaan. Dijkgraaf Roep kon zich de verontrusting van De wel voorstellen. Jarenlang is de Ro sloot als eerste gemaaid en nu ma het nog gebeuren", zei hij. Roeper dat de Rogsloot zeer binnenkort aan i beurt is. De afgelopen tijd is nogal u zonderlijk omdat er in vier vijf dagi tijd meer dan 50 millimeter regen vii Overigens is het waterschap met maaien van de sloten precies op scf ma. Door het waterschap wordt ovi wogen een extra maaimachine aan schaffen, maar omdat deze nieuv apparatuur nogal wat kinderziekti vertoont, wordt met de aanschaf ni even gewacht. De heer C. Hin H.z vond dat een verstandige beslissin ,,We zijn er bij het waterschap altijd i de kippen bij om nieuwe machines kopen, maar het verleden heeft uitj wezen dat dat wel eens minder guns is", zei hij. Hin had geen klachten ov het maaien. Hij vond met name dati korfmaaiers hun werk zeer goed doen In de LTS-kantine is dinsdagavond de oudervereniging voor het lager beroepsonderwijs Texel officieel opgericht. Het doel van de vereniging is de ouders meer bij het onderwijs te betrek ken en zelfs rechtstreeks invloed uit te oefenen op het beleid van de school. Dat laatste heeft al gestalte gekregen door be noeming van twee leden in het bestuur van de school; een hunner zit zelfs in het dagelijks bestuur. Aan de officiële oprichting is een bijna negen maanden lange voorbereidings periode vooraf gegaan, waarin een werkgroep van ouders die zich daarvoor bij de eerste informatieavond hadden opgegeven, aangevuld met enkele nieuwe kandicjaten actief was. De meeste werkgroepleden, hadden zich beschikbaar gesteld voor een bestuurs functie en werden dinsdagavond als zo danig gekozen. Het bestuur telt vijftien personen wat een groot aantal is. Maar het werd wenselijk geacht dat de drie sectoren waaruit het Texelse beroeps onderwijs na de fusie zal zijn opge bouwd technische school, huishoud school en de landbouwafdeling van de lts) behoorlijk zijn vertegenwoordigd. De voorzitter van de werkgroep, de heer H. van Tatenhoven uit Oosterend werd ook tot voorzitter van de ouder vereniging gekozen. Het kon moeilijk anders, want de andere werkgroepleden hadden zich voor deze functie niet beschikbaar gesteld. Verder bestaat het bestuur uit mevrouw Bakker-van Leeuwen (tevens lid van het algemeen bestuur van de school), mevrouw J. Bakker -v/d Hoeve, H. de Graaf, J.F. Halsema, J. Kreeft, T. van Lingen, mevrouw Maas-Kooltjes, mevrouw Maas-van Leeuwen, S. de Porto, me vrouw Siersma-Tholens, P. Steffen (te vens lid dagelijks bestuur van de school), C. M. Veeger, H. Veenbaas en J. Visser. Statuten Voor de oprichtingsavond waren niet alleen de ouders maar ook bestuursle den en personeel van de nu nog ge scheiden optredende scholen uitgeno digd. Voorzitter H. van Tatenhoven bracht verslag uit van wat de werkgroep de afgelopen negen maanden (waarin bijna elke veertien dagen werd verga derd) heeft gedaan. Onder meer heeft het samenstellen van de statuten en het huishoudelijk reglement voor de ouder vereniging veel hoofdbrekers gekost. Een handicap was dat dergelijke ouder verenigingen nog zeldzaam zijn, zodat het niet mogelijk was voorbeelden te betrekken van anderen. Ook nu zijn de ontwerpstatuten nog niet gereed, zodat ze pas in de volgende bijeenkomst van de oudervereniging ter goedkeuring kunnen worden voorgelegd. Sprekende over de op handen zijnde fusie van de LTS en huishoudschool bracht Van Tatenhoven naar voren dat een dergelijk samengaan onvermijdelijk was omdat beide aparte scholen te klein zijn om op den duur te kunnen blijven bestaan. Met name de huishoudschool zou al gauw in de problemen komen. Oudercommisssie De heer N. C. van der Weide, directeur van de LTS en fusiecoördina tor, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de voortvarendheid en werklust die de werkgroep aan de dag heeft gelegd. Het bestuur van de oudervereniging kan worden beschouwd als een oudercom missie, maar dan in de moderne zin van het woord. Dus niet alleen ouders die op school mogen helpen met de Sinter klaasviering e.d. maar mensen die zich daadwerkelijk met het onderwijs be moeien en met name het contact tussen leerkrachten en ouders vergemakkelij ken. Blijkens het feit dat twee leden van het bestuur van de oudervereniging in het bestuur van de school zijn benoemd is sprake van werkelijke invloed. Van der Weide zei dat ouders niet moeten aarzelen het bestuur van de vereniging te benaderen als ze iets hebben op-of aan te merken op de school. Over de fusie zei Van der Weide dat deze zich volop aan het voltrekken is. De leer krachten van de betrokken scholen hebben al enkele keren vergaderd. De lessentabel voor de toekomstige scho lengemeenschap voor beroepsonder wijs" is al klaar. „Het samengaan is welliswaar een gedwongen huwelijk maar het gaat toch zeer harmonieus". Verkooppraktijk De fusie is niet alleen bedoeld om het voortbestaan van het beroepsonderwijs op Texel te verzekeren, maar ook om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren in de vorm van meer aanbod en keuzemogelijkheid. Het ziet er naar uit dat volgend jaar een nieuwe vakrichting aan de school wordt ingevoerd: een opleiding verkooppraktijk, in het bij; der bedoeld voor toekomstig winkel soneel. Er is behoefte aan beter geschor winkelpersoneel en de kans om na school een baan te krijgen wordt er groter door. Overigens zijn afgestudei de leerlingen van het beroepsondenn nu al gewild, in vergelijking met Mavo schoolverlaters waarvan een ai merkelijk deel werkloos wordt. Van Weide moest er tot zijn spijt a toevoegen dat het nu voor het eerst voorgekomen dat leerlingen van beroepsonderwijs niet allemaal aan slag zijn gekomen. Volgens hem de plooibaarheid van de oud-beroe scholieren voor hun werkgevers a trekkelijk. „Deze kinderen hebben alleen kennis maar zijn ook bereid af toe wat anders te doen dan het w waarvoor zij hoofdzakelijk zijn aanga men. Ze zijn er niet vies van om ook stofdoek en de bezem te pakken De fusie zal ook een bijdrage leve aan het doorbreken van de rollenpa nen. Een jongen die nu voor verzorgend beroep kiest, zal in bestaande situatie niet makkelijk naar „meidenschool" gaan. En meisjes een technisch vak willen leren, zien tegenop om temidden van de jong op de LTS te gaan zitten. Door de h zijn huishoudschoool en technisi school en landbouwafdeling niet m te onderscheiden. Van der Weide had ook een teil stellende mededeling. De poging aan de school een opleiding comsur tieve technieken (horecaopleiding) de grond te krijgen zijn mislukt, op sterk op toerisme ingestelde Texel behoefte aan zo'n opleiding en wordt in Den Haag erkend, maar bezuinigingsoverwegingen kan er i aan worden meegewerkt. Verschillende ouders maakten van gelegenheid gebruik om vragen te i len. Bij de beantwoording daarvan bi onder meer dat de oudervereniging dienen als „buffer" tussen school ouders, maar niet tot louter klachten (Lees verder op pagina

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2