Texel wordt steeds groener i^cc-m Reageren op deze rubriek kan bij Jaap VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 13 eel fraaie boom is de beuk in de tuin van de dames Dijt op de hoek van Weverstraat en Parkstraat De vader van de huidige bewoners hem ongeveer 80 jaar geleden als beukenootje uit het Doolhof gehaald en na het opkweken op de huidige plaats aangeplant De omtrek e stam is thans 340 cm. De dikste boom van Texel is een beuk in het Doolhof met een omtrek van 353 cm, direct gevolgd door de beuk bij Texel (350 cm.). Heel karakteristiek zijn de iepen langs de Molenlaan. Ze vormen een prachtige entree als men De Cocksdorp binnenkomt Bij de gemeente besteedt men veel zorg aan deze bomen om te voorkomen dat ze als gevolg van de iepziekte zouden verdwijnen. Aardig is dat in Den Burg langs het Schilderend door het opgroeien van de iepen aldaar langzamerhand een soortgelijke situatie kan ontstaan. Het oorspronkelijke 'open' Texelse landschap wordt zeldzaam. In de loop der tijd is het landschap door het aanplanten van bomen enorm veranderd. Kon je vroeger vrijwel overal eindeloos ver kijken, tegenwoordig staat er meestal wel ergens een beplanting dia het uitzicht belemmert. Vooral het 'oude Texel' heeft daardoor een heel ander karakter gekregen. Er zijn nog maar weinig plaatsen waar nog iets van het oorspronkelijke open landschap is te zien. Wie vanaf de Hogeberg in de richting van de Mient kijkt ziet er een mooi voorbeeld van. In het bestemmingsplan heeft de gemeente mede om deze reden bepaald, dat ook voor het aanplanten van bomen een vergunning nodig is. Verfraaien Natuurlijk is al dat groen mooi, maar er zullen vast wel mensen zijn die instem mend knikken als ze in hetzelfde boekje lezen: Texel is tegenwoordig niet meer zo kaal als vroeger, maar is dat Texel nog wel?" Monumentale bomen Bij het inzamelen van gegevens heb ik bij verscheidene mensen navraag gedaan over de situatie van vroeger. Telkens weer bleek hoeveel waarde men hecht aan bomen, die in vroeger jaren al indrukwekkend waren door hun grootte. Jammer genoeg staan er maar heel weinig van zulke monumentale bomen. Door menselijk handelen, zee wind en iepziekte bereiken maar enkele bomen een hoge ouderdom. Het sparen van zulke bomen, ook al kost dat geld en moeite, is een waardevolle zaak. Hopelijk beseffen we dat tegen woordig meer dan vroeger. In de gesprekken die ik voerde over dit onderwerp kwam één vraag regelmatig naar voren: Waar staat de oudste boom van Texel? Volgens som migen is de paardekastanje op de Ste nenplaats een vrijheidsboom die in de tijd van Napoleon werd aangeplant. Als dat werkelijk waar is betekent het dat deze boom 170 a 180 jaar is. Ook in het Doolhof staan enkele heel oude bomen, maar het lijkt vrijwel uitgeslo ten dat er nog bij staan die stammen uit de tijd van de eerste aanleg. Zelf houd ik het er op dat geen enkele van deze bomen ouder is dan 150 jaar. Misschien zijn er lezers die er meer van we*en J. van Groenigen In de dorpen is in de loop van deze eeuw veel veranderd. Vooral het toenemende verkeer eiste een zware tol van de bomen. Laze foto laat de situatie op de Groenep/aats zien rond 1900. De monumentale bomen zouden ai spoedig verdwijnen. Andere iepen namen hun plaats in en velen van ons zullen zich herinneren dat deze op hun beurt aan het einde van de vijftiger jaren als gevolg van iepziekte verdwenen. De iepen die er momenteel groeien vormen dus de derde generatie van deze eeuw. In de achttiende eeuw lieten enkele ermogende mensen met een andere izet bosjes aanplanten. Ze wilden op eze wijze het landschap verfraaien. Zo icht een zekere Cornelis Roeper in 764 een stuk grond op de Hogeberg m er een bosje aan te leggen. Hij erkocht het in 1786 aan Arie Kikkert ie er een doolhof aanlegde. Daaraan ankt het bosje tegenwoordig de aam. In dezelfde omgeving kocht rger in 1776 Brakenstein en legde er an tuin aan in Franse stijl. Wie langs it Skillepaadje naar Oudeschild gaat an op deze plaats nog de restanten er an vinden. Het open landschap van het eiland iranderde enorm, toen het Staatsbos eheer aan het einde van de vorige euw begon met de aanplant van onge- eer 475 hectare bos. Toen het werk in e dertiger jaren aan een eind kwam ebeurde het al regelmatig dat er hout in Texel naar de vaste wal ging. Wie oude foto's van de dorpen op et eiland bekijkt, valt het direkt op Voor het herdenken van bepaalde gebeurtenissen wordt wel eens een boom geplant Meestal gebruikt men in zo'n geval een linde. Op Texel is iets dergelijks gebeurd bij de geboorte van prinses Beatrix in 1938. De boom staat in het plantsoentje aan de Kogerstraat bij het Esperantomonument Een linde kan vele honderden jaren oud worden. van broemgen, telefoon (0ZZ2U) J562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. maken kreeg het opruimen van bomen. We gingen in de dorpen aan de slag onder het motto: De bomen er uit, de auto's er in. Jammer, maar men bekeek dat toen zo". Miljoen boompjes Ondanks het feit dat er daardoor veel bomen verdwenen en dat iepziekte en bacterievuur (perevuur) hun tol eisten, is Texel tegenwoordig groener dan ooit tevoren. Vooral het uitvoeren van een ruilverkaveling na de oorlog is er de oorzaak van. In de loop van de jaren plantte men meer dan een miljoen boompjes aan. Het resultaat van dat enorme werk is nu overal te zien. Bij vrijwel iedere boerderij staat tegenwoordig een flinke erfbeplanting en fietsen is veel aangenamer dan vroeger door de luwte van de bomen die nu langs veel wegen groeien. Ook de komst van steeds meer toeris- tem droeg ertoe bij dat het aantal bomen gestadig groter werd. Zo verrezen rond bungalowterreinen en kampeerplaatsen beplantingen om de bouwsels aan het oog te onttrekken. Wie het fotoboek Verdwenen plekjes" van Maarten Stoepker doorbladert zal het opvallen dat het landschap door al deze bomen enorm veranderde. Mogelijk is de paardekastanje op de Stenenplaats de oudste boom van Texel. Men beweert dat het om een vrijheidsboom gaat, die is geplant in de Franse tijd. In dat geval is de boom minstens 170 jaar. Na de oorlog was de boom er zo slecht aan toe dat men omzagen overwoog. Gelukkig is dat niet gebeurd. Een boomchirurg restaureerde de boom en deze verkeert nu weer in redelijk goede gezondheid. In de herfst letten we meestal meer op de bomen dan in de indere jaargetijden. Het verkleuren van de bladeren is voor heel wat nensen een reden om in de komende weken eens naar het bos te laan. Vooral voor kinderen maakt het verzamelen van eikels en indere vruchten zo'n bezoek extra leuk. In dit artikel wil ik iets ichrijven over de bomen van het eiland en de bijzondere exemplaren lie hier en daar staan. Het is tegenwoordig moeilijk voor te tellen dat er vroeger maar heel weinig omen op texel groeiden. Uit oude aarten blijkt echter dat er vóór 1600 luiten de dorpen en rond de boerde- ijen vrijwel geen stonden. De vrijwel iltijd waaiende wind uit zee maakte het ipgroeien van een boom bijzonder loeilijk. Het aanplanten slaagde alleen }ls men geschikte soorten gebruikte oals iep en els. En zelfs dan was er lechts kans op succes als er meerdere lij elkaar stonden. Zo konden ze profi jten van de luwte die ze elkaar gaven n mens en dier plezier bezorgen. In de jop van de tijd ontstonden er zo meer- tere bosjes, verscheidene eenden ooien bijvoorbeeld. Ook plantte men osjes aan die voor het 'boerengerief- »ut' moesten dienen. Uit zulke bosjes aide de boer paaltjes en dergelijke en leverden brandhout op. Het Broe- ersbos aan de Schansweg is zo'n osje, net als de Zeshonderd tegenover e zuivelfabriek. hoeveel monumentale bomen er inder tijd stonden. Tijdens de Russenopstand is er als gevolg van de vele beschietin gen flinke schade aan bomen aange richt. De doodsklap voor veel groen in de dorpen volgde echter pas na de oorlog. Het werd steeds drukker in de straten en de auto's hadden ruimte nodig. De heer Van Hoorn, tegenwoor dig directeur van Gemeentewerken, zegt hierover: „Toen ik na de oorlog bij de gemeente in dienst trad, was één van de eerste zaken waar ik mee te

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 13