Cjroen ^warts-Jexels in het harL, G-belasting gaat 21 omhoog Patiënten per helicopter naar ziekenhuis Gemeente legt miljoen toe op bostransactie emeente moet inleveren: Gevolg van daling grondprijzen: Veerdienst stii door „bom Koolmonoxyde- vergiftiging Diefstallen Laatste kans om fiets terug te halen Programma bezoek minister Zeevalking Sport en spel voor jeugd in sporthal Alsnog diploma halen Herfstvakantie B en W toch tevreden Verkoopdag in De Waal Schilderijen Vredesberaad Texel 96e JAARGANG NR. 9620 TEXELSE DINSDAG 20 OKTOBER 1981 COURANT edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266, Frits eutick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 oor advertenties, abonnementen, etc.: sngeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (022201 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Als gevolg van de bezuinigingsmaatregelen van het rijk, reigt Texel volgend jaar in de financiële problemen te komen. dat te voorkomen hebben B en W voorgesteld de onroe- end goed-belasting met 21% te verhogen. De overige emeentelijke belastingen en heffingen gaan resp. met ngeveer 6% en 4% omhoog., conform het advies van de taatssecretaris. Dat alleen de onroerend goed-belasting zo terk wordt opgetrokken is het gevolg van het feit, dat deze elasting op Texel nog laag is, in vergelijking met het tarief dat Iders in het land wordt geheven. Na de verhoging wordt de «lasting gemiddeld f148,— per woning wat meer dan tachtig ulden lager is dan van rijkswege toelaatbaar zou worden eacht. Door de financiële ombuigingsopera- van het rijk zal Texel volgend jaar inmerkelijk minder algemene uitke- igen en onderwijs uitkering., krij<3£fl;, itaal moet /T74.Ö00,- worden ingele gd. B en W willen niet dat het sstaande voorzieningenpeil op Texel ürdt aangetast en komen aldus tot de jnclusie dat een meer dan trendmatige testing verhoging noodzakelijk is Ook door het aanboren van nieuwe Een gezin uit de Bernhardlaan te Den urg is ter nauwennood ontsnapt aan de )od wegens kolendampvergiftiging, et als twee jaar geleden, toen een entiek geval zich voordeed in een huis in de Woningbouwvereniging aan de ernhardlaan, was de veroorzaker van gevaarlijke koolmonoxydegas een letwater geiser. De geiser was vijf jaar lieden omgebouwd op aardgas. Bin- in het gezin bestonden al geruime tijd achten over hoofdpijn, duizeligheid en isselijkheid, zonder dat een duidelijke irzaak werd gevonden. Toen de geiser gelopen zaterdag werd gecontroleerd eek deze grote hoeveelheden van het ftige gas te produceren. Het inademen in dit gas kan hersenbeschadigingen zelfs de dood ten gevolge hebben. De woningbouwvereniging Texel wijst op dat huurders zelf de verant- oordelijkheid hebben voor de geisers, eadviseerd wordt veel te ventileren, de liser eens per jaar schoon te maken en im te vervangen als hij te oud wordt, j twijfel dient onverwijld het gasbedrijf worden gebeld. Uit een schuurtje aan de Westerweg 3rd afgelopen weekeinde een aantal hroevedraaiers gestolen. De inbrekers idden de toegangsdeur geforceerd. In Jdeschild werd een fuik gestolen, die een sloot voor een huis aan de «mskerckstraat lag bij te kleuren. De aarde van het vistuig is ongeveer ftig gulden. Zaterdagnacht werd bij :n dancing in Den Burg een bruine irenfiets van het merk Sirus gestolen, in groene herenfiets werd zaterdag- iddag bij de speelautomatenhal aan Stenenplaats gestolen. Het gaat om m Gazelle Rental. Van een scholier uit an Hoorn werd een zwarte bromfiets- Im gestolen. De helm was naast de 'ommer gelegd en was aan het eind in de middag verdwenen. Gevonden of bij de politie Igegeven fietsen die door de recht- atige eigenaar nooit zijn opgehaald, 'Hen binnenkort worden verkocht, egenen, die hun fiets kwijt zijn, abben nog tot en met volgende week nsdag de tijd om te kijken of hun wiel zich in de verzameling fietsen an de politie bevindt. Het bureau is ervoor van 9.00 tot 17.00 uur 'e dagen geopend. geldbronnen wil de gemeente zich voor 1982 financieel veilig stellen. Het meest opmerkelijk zijn de plannen om voortaan geld te vragen van mensen die willen bouwen in afwijking van het bestem mingsplan, dus toepassing van artikel 19 e.d. Per geval zal gemiddeld 71250,- worden gevraagd waarmee de extra kosten die met de procedure-romp- slomp gepaard gaan, zijn gedekt. Af hankelijk van het soort procedure, ver schillen de te heffen vergoedingen aanzienlijk. Betreft het alleen een vrij stelling op grond van het bestemmings plan, dan moet slechts 750,- worden betaald, maar een voorbereidingsbesluit met de daarbij horende artikel 19 en artikel 50 procedure (wat de laatste tijd veel voorkomtl kost al 71875,-. En een gedeeltelijke herziening van een be stemmingsplan gaat helemaal in de papieren lopen want dat kost 75000,-. Individueel belang Tot dusver kwamen deze kosten allemaal voor rekening van de gemeente wat niet helemaal billijk is want het gaat hier veelal om individuele belangen waar niet de hele gemeenschap voor hoeft op te draaien. Anders ligt het als af geweken moet worden van verouderde bestemmingsplannen die door de „schuld" van de gemeente zelf niet tijdig zijn vervangen. In dat geval zal geen vergoeding voor het voeren van procedures worden gevraagd. De pro cedure blijft gratis bij plannen die ouder zijn dan tien jaar, waarij als peil datum geldt de dag dat het plan rechts kracht heeft verkregen (dat kan veel later zijn dan de datum waarop de gemeenteraad het plan heeft vastge steld!. De vergoeding zal als leges voor de bouwvergunning worden be schouwd en wordt daarom in de desbe treffende verordening geregeld. Ver wacht wordt dat mede als gevolg daarvan de inkomsten aan leges vol gend jaar 748.000,- zullen stijgen. Voorlopig wordt ervan uitgegaan dat het bezoek van de inmiddels demissio naire minister van Verkeer en Water staat Mr. H. J. Zeevalking op dinsdag 3 november normaal doorgang zal vinden. Het programma van de dag ziet er als volgt uit: 10.00-10.30 uur: Samenkomst van de genodigden in het Havenrestaurant. 10.30 uur: Welkom door de burge meester van Texel, de heer J. A. Engelvaart. Toespraak door de dijkgraaf van het Waterschap Texel, de heer M. Roeper Toespraak door het lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, drs. J. van Dis Hzn. Toespraak door minister van Verkeer en Waterstaat, mr. H. J. Zeevalking. 11.10 uur: Instappen van alle genodig den in de gereedstaande autobussen. Bustocht over het eiland, langs de gereedgekomen dijken. Onthulling van een gedenkteken door de minister. 12.40 uur: Terugkomst in het Haven restaurant, waar aperitief en lunch worden aangeboden door de gemeente Texel en het Waterschap Texel, c.q. de gezamenlijke aannemers. 14.45 uur: Einde van de bijeenkomst. B en W zijn van plan ingaande 1982 ook de kosten te gaan door berekenen die zij moet betalen aan de welstands kommissie voor het beoordelen van bouwplannen. Verwacht wordt dat door deze maatregel 740.000,-méér in het gemeentelijke laatje komt. Voor het overige zullen bijna alle gemeentelijke belastingen met 6% en de leges en re tributies met 4% worden verhoogd. Dat betekent dat ook de toeristenbelasting omhoog gaat: van 70,75 naar 70,80 per persoon per nacht. Zoals bekend zijn B en W van plan ingaand 1983 van het bestaande sy steem voor de toeristenbelasting af te stappen en over te gaan op een vast bedrag per bed per jaar. Ongewijzigd blijven de tarieven voor laadkisten en het storten van vuilnis op de belt. De belastingvoorstellen zullen voor het eind van het jaar aan de gemeenteraad ter goedkeuring worden voorgelegd en dus niet zoals gebruikelijk tegelijk met de gemeentebegroting worden behan deld. Zoals eerder gemeld zal de begro ting niet eerder dan begin volgend jaar worden behandeld omdat als gevolg van Vrijdag wordt in sporthal Ons Ge noegen een sportieve jeugd instuif ge houden voor jongeren van zes tot en met veertien jaar. Deze dag is evenals de vandaag gehouden voetbalinstuif een aktiviteit van de Texelse Sportraad. De entree is 71,-. Van 10.00 tot 13.15 uur staan de deuren van de sporthal open voor de jeugd van zes tot en met negen jaar. Onder deskundige leiding kan ieder een meedoen aan allerlei recreactieve sporten en spelletjes. s'Middags is de oudere jeugd aan de beurt. Van 13.45 tot 17.00 uur kunnen kinderen van tien tot en met veertien jaar in de sporthal terecht. ziekte op de afdeling financiën achter stand is ontstaan in het werk aldaar. B en W laten weten dat door de nu voor gestelde belastingverhogingen en door het zeer zorgvuldig ramen van de diverse uitgaven en inkomsten in de gemeentebegroting het mogelijk zal zijn nog wat reserve te kweken om nieuwe inversteringen te kunnen doen. Als de raad meer zou willen, moet uiteraard meer geld op tafel komen. B en W delen ten slotte mee dat het batig saldo van de saldireserve van de ontwerpbegrotingongeveer 72.500.000,- zal bedragen, na aftrek van een bedrag van een miljoen gulden dat nodig is voor de grondtransactie gemeente-staats- bosbeheer in verband met de aanleg van het recreatiebos bij De Cocksdorp. Het royale overschot is vooral ontstaan door een batig saldo over 1979 en forse nabetalingen over voorgaande jaren uit het gemeentefonds. Voor mensen die ooit gezakt zijn voor een eindexamen aan een middelbare school en ^r toen maar de brui aan hebben gegeven is er goed nieuws. Vroeger moest, als men toch het diplo ma wilde hebben, opnieuw examen worden gedaan in alle vakken. Nu hoeft dat niet meer. Een van de afscheids cadeautjes van de vorige minister van onderwijs Pais is een regeling, waarbij men alleen de onvoldoendes nog maar hoeft weg te werken. Met andere woorden: er wordt vrijstelling van ex amen verleend voor de vakken die al voldoende waren. De aanvullende examens kan men voorbereiden via een avondschool of schriftelijk onderwijs. De regeling is allereerst bedoeld voor mensen die een mavo-,havo- of vwo- examen hebben gedaan. Maar ook degenen die ooit eens afgewezen zijn voor een mulo-,hbs-of gymnasium examen kunnen een aanvraag indienen voor een soortgelijke regeling. Men kan ook een diploma verwerven van een lager" schooltype dan waarvoor men oorspronkelijk examen deed. Iemand die er bijvoorbeeld niet in slaagde een havo diploma te bemachtigen kan daarbij geoogste voldoendes aanvullen tot een lijst, voldoende voor een mavo-diploma. Als de oude cijferlijst nergens meer te vinden is hoeft dat geen hinderpaal te zijn: de oude school kan een nieuwe afgeven. De volledige regeling is te uitvoerig voor een kranteartikel, maar geïnteresseerden kunnen voor inlich tingen terecht bij de heer de M. de Weijer van de Rijksscholengemeen schap Texel". Vrijdagavond werden twee ernstig zieken met een marinehelicopter van Texel naar het ziekenhuis Parkzicht in Den Helder vervoerd. Helicoptertran- sport was nodig omdat de veerdienst was stilgelegd, omdat Teso een tele foontje had gekregen dat in de brug een bom was geplaatst die om zes uur zou ontploffen. Zoals gebruikelijk bij het uitvallen van de veerdienst werd via de gemeente Texel de Koninklijke Marine op het vliegveld „de Kooy" bij Den Helder verzocht paraat te zijn in verband met mogelijk spoedeisend ziekenvervoer. Even na vijf uur bleek helicoptervervoer inderdaad noodzakelijk. De 76-jarige heer P. Bakker van „de Noordooster" moest in verband met een hersenbloe ding direct naar het ziekenhuis worden gebracht. Kort daarop bleek het nood zakelijk ook een Duitse vrouw met een dreigend hartinfarct te vervoeren. Om 20 over vijf werd de helicopter gewaar schuwd. De patiënten werden in middels naar het vliegveld Texel ge bracht. Omdat maar een patiënt tegelijk vervoerd kan worden, werd de heer Bakker, die er het ernstigste aan toe was, meegenomen. Om half zeven lag hij in Parkzicht, een half uur later dan wanneer van de veerboot gebruik zou zijn gemaakt. Dezelfde helicopter keerde onmiddellijk naar Texel terug om ook de Duitse vrouw op te halen. Dat het helicoptervervoer trager werkt dan wanneer gebruik wordt gemaakt van een gereed liggende veerboot, is on vermijdelijk. De helicopterbemanning kan zeer snel in actie worden gebracht, maar er is nu eenmaal een zekere tijd nodig voor het warmdraaien van de helicopter en de daarmee samenhang ende procedures. De marine heeft vrij dag op maximale snelheid gewerkt. Twee telefoontjes Omstreeks drie uur s'middags kreeg Teso een telefoontje van een „Actie groep anti-Molengat" met de mede deling dat „op de brug" een bom was geplaatst. Later werd nog eens gebeld waarbij de mededeling werd herhaald en waarbij ook het tijdstip zes uur werd genoemd. Hoewel niemand geloofde dat inderdaad van een bom sprake was, werd in overleg met de politie toch besloten de dienst stil te leggen, het schip te ontruimen en ook het publiek weg te houden bij de beide fuikhavens. De aanduiding „op de brug" kon betekenen dat de landingsbruggen van een van de havens werd bedoeld, maar ook de brug (stuurruimte) van de veerboot zelf. Daarom werden zowel de bruggen van het schip als de landings bruggen door Teso-mensen en door rijkspolitie te water (die over bom- experts beschikt) onderzocht. Er werd niets gevonden, maar besloten werd het aangekondigde tijdstip ruimschoots te laten passeren en de boot vanaf half zeven weer te laten varen. In verband met het begin van de herfstvakanties was er vrij veel wachtend verkeer in Den Helder. Teso heeft tot half twaalf 's avonds moeten doorvaren om alle auto's over te zetten. Zonder de vertra ging zouden alle auto's binnen de dienstregeling vervoerd zijn. De wach tenden op beide havens kregen aan vankelijk te horen dat sprake was van een technische storing, maar het aantal betrokkenen dat van de waarheid op de hoogte was, was te groot om dit spel te kunnen volhouden. Na verloop van tijd wist bijna iedereen van de bom-melding. Zoals werd verwacht, beleeft Texel een tamelijk drukke herfstvakantie, hoewel het vrij slechte weer duidelijk remmend heeft gewerkt. Vrijwel alle bungalows en appartementen zijn be zet, maar in de hotels, pensions en op de logies met ontbijt adressen is nog ruimte. Mensen die niet tevoren hadden besproken, zijn merendeels wegge bleven De raadscommissies voor financiën en recreatie/natuurbehoud hebben morgenavond in het raadhuis een gezamenlijke open bare vergadering, waar zij een oordeel moeten geven over een grondtransactie, waarbij de gemeente Texel een verlies van ruim een miljoen gulden zal lijden. Het gaat om de gemeentelijke gronden in de buurt van De Cocksdorp, die be stemd zijn voor het Krimbos en nu in eigendom, beheer en onderhoud aan Staatsbosbeheer zullen worden overgedragen voor 72,4 miljoen, hoewel de boekwaarde ruim 73,4 miljoen bedraagt. Het forse verschil wordt veroorzaakt door de grondprijzen die de laatste jaren flink zijn gezakt. Staatsbosbeheer wil niet de boekwaarde betalen, maar de taxatiewaarde. Naar de huidige taxatie waarde zou de grond zelfs nog minder opbrengen (ca. 71,9 miljoen! maar Staatsbosbeheer en het Ministerie van CRM zagen in dat dit niet redelijk zou zijn omdat in het verleden verwachting en zijn gewekt en omdat de gemeente het ook niet kan helpen dat zij de grond zolang in bezit moest houden alvorens overeenstemming kon worden bereikt inzake de bebossing en de financiële en beheers aspecten ervan. B en W zijn dan ook niet ongelukkig over het onderhandelingsresultaat. De commissieleden wordt erop gewezen dat de nu overeengekomen prijs van 2,4 miljoen gulden werd bereikt na lang durige en intensieve onderhandelingen. Meer viel er niet uit te slepen. In verband met de slechter wordende financiële positie van het rijk ziet een gunstiger resultaat er in de toekomst helemaal niet in. Genoeg reserve De financiële gevolgen voor de ge meentebegroting zijn volgens B en W overkomelijk. De saldireserve bedroeg begin dit jaar 73,7 miljoen en daar kan het miljoen dat nu moet worden ingele verd, wel van af. Het verlies zou ook als kapitaalslast kunnen worden opge voerd, maar dat zou het eerste jaar een kapitaalslast opleveren van 7122.591,- waardoor de plaatselijke belastingen extra zouden moeten worden ver hoogd. Overigens zijn aan de nu voor gestelde transactie nogal wat voordelen verbonden. Alle toekomstige lasten van het Krimbos zijn er als het ware mee af gekocht. Vanaf het begin was duidelijk dat de gemeente voor het Krimbos toch flink zou moeten bijdragen in aanleg- en beheerskosten. Allereerst zou de ge meente 10% hebben moeten betalen van de aanlegkosten van het 70 ha grote bos, wat neerkomt op ongeveer drie ton. Daarnaast zou sprake ziin van 780.000,- per jaar aan beheer en onder houd, wat gekapitaliseerd neerkomt op acht ton. Om aan te tonen dat dit niet overdreven is voorgesteld, wijst het college op het reeds aangelegde deel (5- ha) van het Krimbos, waaraan de gemeente jaarlijks 716.000,- kosten heeft, omdat ook dit deel aan de Staat wordt overgedragen, vervallen deze lasten. Intensief Zoals bekend was de aanleg van een flinke oppervlakte bos een harde voor waarde om het aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel te kunnen laten groeien tot 47.000 in 1985. Volgens een rekensom zou 130 ha nodig zijn. De gemeente slaagde er echter niet in zoveel grond in noordelijk Texel aan te kopen. Voor bosaanplant kwam niet meer dan 70 ha beschikbaar, na een overigens zeer gelukkig verlopen trans actie (inclusief kleine „ruilverkaveling") waarbij goede agrarische grond zoveel mogelijk werd gespaard. Te weinig? De conclusie zou kunnen zijn (en is door milieubeschermers dan ook reeds getrokken) dat er bos tekort is om de Lees verder op pagina 2. Op donderdag 22 oktober organiseert de vrouwenvereniging van De Waal haar jaarlijkse verkoopdag. Voor het eerst wordt deze dag gehouden in de onlangs vernieuwde kerkekamer van de Ned. Hervormde kerk in De Waal. Deze verkoopdag duurt van s'morgens 10 tot s'avonds 10 uur. Er is een zeer gevarieerd aanbod handwerken. Gedurende de gehele dag kunnen bezoekers deelnemen aan aller lei attracties, zoals het rad van avon tuur, sjoelen, verschillende verlotingen en prijsschieten. De opbrengst van deze verkoopdag is bestemd voor de verdere inrichting en aankleding van de nieuwe kerkekamer. De schilderijen, die door vier Texelse kunstenaars ten behoeve van het Vre desberaad Texel beschikbaar zijn gesteld, en die op enkele woensdagen tijdens de Folklore te bezichtigen waren zijn in het bezit gekomen van: Fred Jansen, Wil sterstraat 12, Den Burg (werk van Henk Arendsen), A. Bakker, Latensteinstraat 56, Zaandam (werk van Anton Goes), L. Huizing, Kajak 14, Veenendaal (Monica Maas) en Anke Hooyberg, Boogerd 26, Den Burg Nel Koorn).

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1