Cjroen ^warL-Jexels in het hart ]n artikel 11-gebied in De Koog: ppartementen èn zwembad iegelijk van de grond Nieuwe schakel in fietspadennet Uitstekende opbrengst bazaar rBouw in 1983 van start Voorlezen in bibliotheek Werkbezoek van CDA statenleden Maritiem Museum kreeg 40.000ste bezoeker Theodora Geraets en Martijn v.d. Hoek geven concerten 1! Momenteel ondergaat het rijwielpa- dennet op Texel een nieuwe uitbreiding, in opdracht van Staatsbosbeheer is de firma Tatenhoven uit Oosterend begon nen met de aanleg van een pad door het bos bij Everstekoog, tussen de Caiiforniéweg en de Pelikaanweg. Het is 800 meter lang en 2,20 meter breed. Het pad wordt gemaakt uit de bekende betonnen tegels van 30 x 30 centimeter zoals de laatste jaren steeds is gebeurd met fietspaden in het bos. Betonnen tegels zijn praktisch en voordelig. Mochten als gevolg van doorgroei van boomwortels oneffenheden ontstaan, dan kunnen die op eenvoudige wijze worden hersteld zonder gebruik van technische apparatuur. Onder het pad van Everstekoog ligt de aardgasdruk- drukleiding. Dank zij de tegels blijft deze leiding makkelijk bereikbaar in het geval nieuwe aftakkingen moeten worden gemaakt of reparatiewerkzaamheden moeten worden verricht. Het nieuwe fietspadgedeelte sluit vlak bij het punt waar vroeger hotel ,,Cali- fornië" stond, aan op het bestaande fietspad. Aan het andere eind, bij hotel De Pelikaan" komt het uit op de Pelikaanweg maar als fietsroute loopt het pad hier dood. Het is de bedoeling het pad uiteindelijk te laten aansluiten op het bestaande fietspad van de Bos- randweg nabij hotel Tatenhoven maar dat wacht op het beschikbaar komen van de nodige geldmiddelen. De foto geeft een indruk van de werkzaamhe den. De tegels worden gelegd op een zandbed dat met een houten profielbalk in het gewenste iets ronde model wordt gebracht. Het pad krijgt een enigszins slingerend verloop, waardoor het goed in de omgeving past. Het nieuwe fiets padgedeelte loopt door een bosperceel waar in het verleden zeer veel hoge dennebomen door orkaangeweld zijn gesneuveld. Er is inmiddels veel jong loofhout voor in de plaats gekomen en Staatsbosbeheer heeft het bos zodanig ingericht Weel paden, open plekken, picknicktafels, e.d.) dat er veel recre anten kunnen worden opgevangen. Ondanks het feit dat zich in de onmid dellijke omgeving de grootste bungalow concentratie van Texel bevindt, maken de recreanten nauwelijks van deze gele genheid gebruik. Door het ontsluitend effekt van het nieuwe fietspad zal dit mogelijk verbeteren. Ie JAARGANG NR. 9622 DINSDAG 27 OKTOBER 1981 idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits lUtick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en ins Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 jor advertenties, abonnementen, etc.: ingeveld Er De Rooy B.V., istbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. ■li - Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. schemeren dat aan deze wens waar schijnlijk wel tegemoet zal worden ge komen. Jeugdclubs Bij monde van Jan van Kralingen werd door de sectie jeugd- en jonge renwerk gepleit voor een zodanige regeling dat alle jeugdclubs van Texel met gelijke lasten te maken krijgen als zij gebruik maken van de dorpshuizen. Uniformiteit is nu ver te zoeken. Som migen betalen huur, anderen betalen niets. Zodat de ene club veel geld aan een leuk programma kan besteden ter wijl de andere alles aan huur moet uit geven. Ook uit het commentaar dat door de Vereniging Kindercentra Texel werd geleverd bleek verlangen naar meer gelijke lasten voor organisatie met de zelfde doelstelling. Het is een gecompli ceerd probleem omdat het te maken heeft met de exploitatie van de ver schillende dorpshuizen die zich niet allemaal hetzelfde kunnen permitteren en waar de gemeente geen directe zeggenschap over heeft. ,,De Kooter- keet" wil in ieder geval zijn lage tarief (het laagste van Texel, minder van 71,— per uur per kind) handhaven, maar ver wacht dat dit bij de toekomstige sub sidieregeling niet zal kunnen. Derhalve werd tegen die subsidieregeling be zwaar gemaakt. Vanaf woensdag (morgen) wordt weer voorgelezen in de bibliotheek in Den Burg. Dit wordt elke woensdag middag gedaan van 14.30 tot 15.30 uur. Kinderen van vier tot zeven jaar kunnen komen luisteren. De onlangs door de Hervormde vrou wenvereniging van De Waal gehouden bazaar heeft een prachtig resultaat gehad. De opbrengst was bruto 75899,16. Het geld is bestemd voor de inrichting van de nieuwe kerkekamer. Het bestuur van de Vrouwenvereniging verzocht ons dank te willen overbren gen aan allen, die op een of andere manier aan het succes hebben mee gewerkt. Op de navolgende loten zijn prijzen gevallen, die kunnen worden af gehaald bij mevrouw Verijzer, Hoger- eind 13: wit 31 (kussen), blauw 63 (kussen), groen 26 (spreil, oranje 780 (ontbijtlaken) Donderdag komen de Provinciale Statenleden Steltenpool, Ir. Arnouts en mogelijk de heer Lagrand voor een werkbezoek naar Texel. Het bezoek heeft een algemeen karakter waarbij een lichte nadruk zal vallen op de grond- verbeteringsprojecten in Eierland die door de Provinciale Staten worden ge subsidieerd. 's Avonds is er in hotel ,,De Pelikaan" een bijzondere CDA leden vergadering waarbij de statenleden een algemene beschouwing over hun werk zullen houden. Op die avond zullen ook Texelse problemen ter discussie gesteld worden, zoals de werkgelegenheid, het vuilafvoerprobleem en landschapszorg. De discussieavond begint om 20.00 uur. De statenleden komen om 14.00 uur op Texel aan waarna een tocht over het eiland zal worden gemaakt. Hierbij wordt in ieder geval de haven van Oudeschild en de waterfabriek bezocht. Ook zal een bezoek gebracht worden aan de zuivelfabriek, waarbij de bezoe kers een uitleg zullen krijgen over de ontwikkelingen van de laatste jaren in ,,De Eendracht." Belangrijk onderdeel van het bezoek is het bekijken van verschillende grond verbeteringswerkzaamheden in Eierland waarbij de heer J. Koolhof en verte genwoordigers van agrarische stands organisaties uitleg zullen geven. Deze agrarische voorlichting zal zich niet alleen tot grondverbetering beperken maar ook zaj de aandacht gevestigd worden op Ruimtelijke Ordening zaken zoals de dakhelling- en goothoogte materie e.d. 's Avonds wordt, zoals gezegd, een bijzondere ledenvergadering in de Peli kaan gehouden waarbij belangstellende niet-CDA leden ook welkom zijn. Het Maritiem Museum te Oudeschild blijft bezoekers trekken. Afgelopen donderdag rond elf uur 's ochtends kon de 40.000 ste bezoeker van seizoen 1981 worden verwelkomd. Mevrouw Wille- boordse-Buis uit Schiedam, (van Texel se afkomst) viel deze eer te beurt. Met haar dochter werd ze door twee straat muzikanten hartelijk welkom geheten met het bekende liedje: ..Lang zal ze leven." Mevrouw Willeboordse kreeg diverse geschenken. Als straatmuzikan ten fungeerden Jaap Bakker en wet houder Jook Nauta. Overigens reageren bezoekers nog steeds enthousiast op het tentoonge stelde in het ,,juttersmuseum". Sommi gen slaan zelf verwoed aan het jutten. Tijdens de laatste storm werden drie boeien op het strand gevonden en deze zijn inmiddels in het juttersmuseum ondergebracht. De topdag van dit sei zoen was 20 oktober, toen bij slecht weer 1945 bezoekers geteld werden. In schoolverband kwamen meer dan 5000 kinderen naar het museum. Na 31 okto ber is het museum alleen op afspraak open. Vanaf 22 december gelden in verband met de kerstvakantie de nor male openingstijden. Oosterend 'iet overwegend negatief waren de :ties op de plannen van de Stichting neenschapscentrum Oosterend om bestaande dorpshuis De Bijenkorf e breiden met een grote sportzaal en overdekt zwembad van 8 x 12 Vi er, waarmee een bedrag van meer 1,2 miljoen gulden gemoeid zal zijn, ir waarvoor nog geen exploitatie- et is gemaakt. De heer Jan Drijver Ie uit dat het draagvlak in Oosterend Jt genoeg is om een dergelijke Dmmodatie verantwoord te kunnen ten Gerekend kan worden op de idizie van zo'n 660 leden van sport-, ïybal-, gymnastiek- en jeugdvereni- De aanloop van de ca. 300 recre- in die in Oosterend verblijven is extra igenomen. Uit de tekening die Drij- ronddeelde bleek dat de sportzaal aan het bestaande dorpshuis moet ten een oppervlakte heeft van 513 wat vergelijkbaar is met de Burge ster De Koning-hal in Den Burg. Die tte is nodig want de sportvereni- |en kunnen in de bestaande zaal oldoende uit de voeten. Bovendorps denken et commissielid Klaas Barendregt niet zo blij met het ontwikkelen van ebreide sport- en zwemvoorzienin- per dorp. Hij vreesde dat er straks overcapaciteit aan voorzieningen zal Hij vond dat de commissie niet al te tps" tegenover deze ontwikkeling st staan en dat in de eerste plaats de ngen van Texel als geheel moeten den gediend. Een dergelijke ge- Ite leek ook Daan Welboren te hul- 'n, maar het nog niet beschikbaar van een exploitatieopzet maakte een leel moeilijk. Drijver beloofde daar "el mogelijk mee te zullen komen. Zaterdag om 20.00 uur en zondag om 12.00 uur zullen de violiste Theodora Geraets en de pianist Martijn van de Hoek in de muziekschool te Den Burg concerten verzorgen. In het avondpro gramma worden uitgevoerd de sonate opus 12 van L. van Beethoven; de sonatine opus 100 van A. Dvorak en de sonate in a gr. t. van C. Franck. Tijdens het koffieconcert van zondagmiddag zullen worden uitgevoerd de sonatine nr. Ill van Fr. Schubert en eveneens de sonate in a gr. t. van C. Franck. Vorig jaar traden beiden in het Badhotel op. Dit concert liet grote indruk na. Geen wonder, want beide musici zijn zeer begaafde mensen, die inmiddels hun weg naar de concertpodia al wel ge vonden hebben. Theodora Geraets is nog slechts 20 jaar en won in 1979 het Oscar-Back concours. Vorig jaar maakte ze haar debuut in de Grote Zaal van het Concertgebouw samen met het Am sterdams Philharmonisch Orkest, een optreden dat zeer lovende recencies ten gevolge had. (,,Een stralend debuut."). In augustus 1980 won ze de eerste prijs van het Aspen Music Festival Viool concours in Colorado USA. Aan het Amsterdams Muzieklyceum werd ze opgeleid door Davina van Wely; ook studeerde ze aan de Juillard School of Music in New York. Martijn van den Hoek studeerde aan het Rotterdams Conservatorium en be haalde in 1975 zijn solistendiploma ,,cum laude". Hij studeerde achter eenvolgens in Moskou, Boedapest, Weimar en in New York. In 1978 ver wierf hij de Prix d'Excellence, alsmede de Goetheprijs. Recent werd hij nog onderscheiden met de Ronde Lutherse Kerk prijs 1980. Hij trad vele malen op, zowel solistisch als met orkest, zowel in binnen- als buitenland. In november 1979 o.m. in het tv-programma „Jonge mensen op het concertpodium." Texel kan derhalve in de voorspeelruimte van de muziekschool een tweetal concerten van grote klasse tegemoet zien. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar op het bureau culturele zaken en aan de zaal. De prijs bedraagt voor de avond 77,50. (CJP en Pas 65 75, en 's morgens 76,— (CJP en Pas 65 74, In de prijs voor het ochtendconcert is de prijs voor een kopje koffie of frisdrank inbegrepen. Namens de Kustzeilvereniging Wes terslag wees Hans Bakker op de nood zaak dat de vereniginsaccommodatie bij Paal 17 wordt uitgebreid. De gedachten gaan uit naar makkelijk verplaatsbare kabines die met elkaar kunnen worden gecombineerd. Tennis Ook de ruimtenood van de tennis vereniging Deuce kwam nog eens aan de orde. Uitbreiding van de bestaande banen aan de Elemert is vrijwel zeker onmogelijk, tenzij daarvoor de speel weide zou worden gebruikt. Op Blanken had het geen beste indruk gemaakt dat de vereniging botweg heeft geweigerd gebruik te maken van de tennisbanen die de Recreatiestichting bij het zwem bad wil stichten. Vooral in het voorjaar is het tekort aan tennisbanen nijpend, zo bleek uit een toelichting van mevrouw E. Postma-Heeres. Namens de sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding van de Welzijns- stichting waarschuwde gymnastiekleer- kracht Hans de Klein tegen de in het ontwerpplan aangekondigde urenver- mindering voor vakleerkrachten bij het basisonderwijs. Momenteel wordt drie kwart van alle gymuren „bemand" door vakleerkrachten, wat neerkomt op zes tig uur De overige twintig uren worden behartigd door „gewone" onderwijzers. Het feit dat laatstgenoemde gymlessen er nogal eens bij inschieten, was een van de argumenten van De Klein om te vragen het aantal vakuren tenminste te handhaven. Namens de sportraad werd door de heer Huijgens onder meer gepleit voor het handhaven van het thans beschik bare subsidiepercentage voor beroeps kader. Het is belangrijk om het lid maatschap van sportverenigingen be taalbaar te houden. Blanken liet door Hoewel niet alle verenigingen die zich voor het geven van toelichting op hun bezwaren hadden opgegeven, ook wer kelijk waren komen opdagen, duurde de hoorzitting van gisteravond toch ruim vier uur. Met name de voorgestelde subsidiesystemen en de kritiek daarop, bleken veel gesprekstof te leveren. Waarnemingspost De commissie voelde er niets voor om het plan van de weer- en sterren- kundeclub voor een waarnemingspost op het platform van de oude ULO, een hogere urgentie te geven. Namens de vereniging werd door de heer J. R. van Beek uitgelegd dat de waarnemingspost gecombineerd zou kunnen worden met een permanente tentoonstelling, in sa menwerking met de Recreatiestichting. Het karakter van een dergelijke expositie kwam echter niet duidelijk uit de verf. Ook het feit dat hierover met de Re creatiestichting nog geen contact was geweest, maakte het plan nogal vaag. Als de vereniging eerder opgericht was. zou op betrekkelijk goedkope wijze rekening met haar wensen gehouden kunnen zijn. Op dit moment is het deel van de ULO waarvoor de vereniging interesse had al verbouwd op zodanige wijze dat het platte dak van de „toren" (waar de leerlingen van de vroegere zeevaartschool hun sextant leerden ge bruiken) niet meer toegankelijk is. Het is naar verhouding vrij kostbaar om de boel weer open te breken en aan te passen. Maar het is ook waar dat het stichten van een geheel nieuwe waar nemingspost elders op Texel nog veel kostbaarder is. >e Recreatiestichting werkt de plannen voor het artikel 11 gebied in Koog met spoed verder uit. De ,,een na laatste" bespreking over invulling van het terrein wordt vandaag gehouden en volgens de unct-directeur C. Koorn zal het plan met de exploitatieopzet al in rember a.s. aan de gemeenteraad kunnen worden voorgelegd. let bovenstaande kwam naar voren in de gisteravond gehouden hoorzitting, armee verenigingen en instanties die bezwaar hebben gemaakt tegen het ;iaal-cultureel meerjarenplan voor Texel, hun bezwaren konden toelichten enover de leden van de welzijnscommissie uit de gemeenteraad. Adjunct-directeur Koorn maakte duidelijk dat de 144 appartementen in het artikel gebied niet los kunnen worden gezien van het grote overdekte zwembad, parlementen en bad zullen als eerste fase tegelijkertijd worden verwezenlijkt. Imdat door de bouw van de appar- lenten het trainingsveld van SV De )g verdwijnt, zal ook deze sport- eniging direct aan vervangend terrein den geholpen binnen het plan. \form de wens van de vereniging zal ■den gestreefd alle gewenste SVK- ommodatie te concentreren, zodat terrein aan de Boodtlaan kan wor- verlaten. De accommodatie aldaar loet al lang niet meer aan de eisen, loewel voorzitter Fridt Blanken eraan felde dat de gemeenteraad zich al in ember over de RST-plannen zal jen, werd het eens te meer duidelijk de plannen voor een groot overdekt I overeind blijven. Na het raads- deel zal de bevolking van De Koog r de tweede maal commentaar kun- leveren en de bedoeling is in 1983 de bouw te starten. Met dit alles dt de kans op een overdekt zwem- in Den Burg snel kleiner. De meeste okkenen zijn het er inmiddels wel r eens dat twee grote overdekte en op een eiland als Texel een aaibare kaart is. Bovendien wordt de loitatieopzet die de zwembadcom- sie voor het te overdekken Molen- gbad heeft gemaakt, van steeds :r kanten aangevochten. Ook de lie sport, recreatie en lichamelijke ining van de Welzijnsstichting liet eravond bij monde van Andrê van Vliet weten het overdekte bad in i Burg niet haalbaar te vinden en inde het bad in De Koog. Gelein Jansen stond positief tegenover het Oosterender plan. Volgens hem mag niet van elke dorpsgemeenschap wor den verwacht dat zij naar De Koog gaat. Tegen niet al te grote voorzieningen in de dorpen had hij geen bezwaar. Ook J. C. Dros was positief. Hij sprak er zijn vertrouwen over uit dat de Oosterenders dit project rond zullen krijgen, ook wat betreft de exploitatie. „Er is daar veel gemeenschapszin, ondanks dat er de meeste kerken staan", aldus Dros, die van Drijver prompt als reactie kreeg: „Nee, dénk zij het feit dat er de meeste kerken staanl" Het laatste woord is voorlopig nog niet over het ambitieuze Oosterender plan gezegd. Voorzitter Blanken vond dat het plan in ieder geval nog eens kritisch moet worden beke ken. Liever zag hij dat de bestaande zaal op een of andere manier werd vergroot, inplaats van het toevoegen van een totaal nieuwe ruimte, waardoor de bestaande zaal veel minder zal worden benut en de afstand tot de keuken te groot is.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1