Cjroen cZwartsJexels in het karL. St. Jan beet spits toneelseizoen af met moeilijk stuk ZONDER WIEKEN DE TRAANROEIER AROB procedures Eerste prijs voor Excelsior Bibliotheek krimpt personeel in Fietspad langs de Eendrachtdijk misschien straks open Granaten gevonden 'N WINKELVOL IDEEËN! BARKER'S IJZERHANDEL 96e JAARGANG NR. 9626 TEXELSE DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. Jan Wolkers signeert donder dagmiddag tussen 4 en 6 uur zijn nieuwe roman „Brandende Lief de" in HET OPEN BOEK. Voor buren, vrienden, kennissen en andere Tesselaars. U bent van harte welkom. Met een niet zo eenvouding stuk heeft toneelvereniging St. Jan zaterdagavond het nieuwe toneelseizoen geopend in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. In „Het spook van Canterville" van Oscar Wilde draait het om mysterieuze gebeurtenissen in een eenzaam kasteel bij de grens tussen Engeland en Schotland. Een echt sfeerstuk waarin tal van effecten mogelijk zijn en dat aan de spelers de mogelijkheid biedt specifieke typetjes neer te zetten. Een stuk waarbij niet alleen de samenwerking op het toneel, maar vooral ook die achter de schermen op rolletjes moet lopen. Een zware klus derhalve voor Rini Rijk-Koster die het stuk regiseerde. Wanneer ten aanzien van dit stuk complimenten uitgedeeld moeten worden dan zijn er flink wat spelers die daarvoor in aanmerking komen. Een compliment is echter ook op zijn plaats aan het adres van Juulke Swarthof die de grime en de kledingadviezen verzorgde. Middeleeuwse kleding en een Schotse kilt huren kan natuurlijk iedereen. Maar Ruud Beers in de rol van Schotse kasteelheer een beetje rood haar geven, Henk Smit in zijn rol van Amerikaanse zakenman uitdossen met geruit jasje en cowboyhoed, en spinrag op het jasje van Lord Canterville nadat hij uit een spelonk kruipt zijn details die een stuk aantrekkelijker, leuker, echter en beter maken. In ,,Het spook van Canterville" huurt een Amerikaanse fabrikant van een schoonmaakmiddel een vijftiende eeuws kasteel van de verarmde Lord Canterville. Het kasteel bevat een huis- spook, de 17e eeuwse Sir Simon die in verschillende gedaantes verschijnt. Sir Simon is gedoemd te blijven spoken. Hij vermoordde vierhonderd jaar geleden zijn vrouw omdat zij geen goede plum pudding kon maken. Een bloedvlek van de moord bevindt zich nog steeds op de schouw van de open haard en is volgens de legende niet te verwijderen. Hiram Otis, de Amerikaanse zakenman ziet hierin een pracht stunt om de kwalitei ten van zijn schoonmaakmiddel te be wijzen en poetst de vlek weg. Zulks tot ongenoegen van het spook. Gaande weg wordt de relatie tussen het spook en de Amerikanen slechter. De enige die goed met de geest overweg kan, is Virginia, de oudste dochter van de Amerikaan. Zij sluit vriendschap met set spook en helpt het de eeuwige rust :evinden. In dank daarvoor krijgt zij een kist vol juwelen. Tenslotte trouwt Virginia met Lord Canterville en samen even ze met de juwelen nog lang en gelukkig. Wie het zaterdagavond ongetwijfeld het moeilijkst heeft gehad op het toneel, is Ben Oostra. Hij moest zich telkens verkleden en zich ook iedere keer in een nieuwe rol inleven. Eerst de nuchtere Lord Canterville die zijn kasteel verhuurt aan Amerikanen, vervolgens het spook van Sir Simon in de afschuwelijke gedaante van een oude man met kettin gen aan zijn polsen en tenslotte het spook als keurige zeventiende eeuwse edelman. Het spook bediende zich van een middeleeuws taaltje en hierbij ver giste Oostra zich niet één keer. Telkens een andere rol, telkens de zenuwen achter de schermen of het verkleden wel op tijd klaar zou zijn en dan ook nog het middeleeuwse taaltje, het was hard werken voor deze speler van St. Jan. Dat hij ondanks dit alles goed, natuurlijk en zonder haperen zijn rol op het toneel zette, pleit voor zijn kwaliteiten. Debutante Een pluim dient ook gegeven te worden aan Margaret Vermuë. Ze werd door toneelvereniging St. Jan min of meer achter de balie van de Amrobank vandaan geplukt en kreeg een rol die voor een debutante lang niet makkelijk te spelen is. Samen met Joke Trip vormde Margaret een druk giechelend, gesticulerend en het spook dwarszittend duo. Mecky en Pecky waren de jongste dochters van het Amerikaanse zaken- gezin en ze poogden het spook te vangen. Goed en overtuigend werden hier twee meiden van een jaar of vijftien op de planken gezet. Dat Joke Trip in een dergelijke rol goed uit de verf komt is bij vorige stukken al gebleken maar met Margaret Vermuë heeft St. Jan een actrice van minstens even zwaar kaliber zijn gelederen binnengehaald. Een glansrol was weggelegd voor Ruud Beers. Ruud had het vermoedelijk vrij eenvoudig. Iemand die in Schotse kilt rondloopt, bekakt praat en in een stuk ook nog eens last krijgt van buik loop heeft al gauw de lachers op zijn hand. Als buurman Lord Archibald Archibald maakte Ruud Beers precies van deze rol wat je ervan moet maken: de komische noot die als een rode draad door het stuk loopt. De figuur die de vaart en de humor in het stuk houdt. Iets meer van haar rol had Nel Keesom-Logman kunnen maken als huishoudster juffrouw Umney. Deze oude vrouw die als enige Schot in het kasteel durfde te wonen en ook een soort vertrouwensrelatie met de geest had, had best wat mystieker over mogen komen. Ze leek nu meer op een nuchtere Noordhollandse werkster, ter wijl ze in feite een zeer excentriek type zou moeten zijn. Dan zou ook de tegen stelling tussen de nuchtere Amerikanen en de aan geesten gelovende Schotten wat beter uit de verf zijn gekomen. Bloedvlek Henk Smit speelde de rol van Hiram Otis, de Amerikaanse zakenman die het fantastische schoonmaakmiddel op de markt brengt. Hij slaagde er goed in als Amerikaan over te komen, maar dat lag ook aan zijn kleding (op het eind zelfs met dikke sigaar en cowboyhoed). Iets emotioneler spel en een wat betere articulatie hadden zijn spel ten goede doen komen. Toke Graaf-Visser was door Juulke Swarthof eveneens over tuigend als Amerikaanse uitgedost. Ze wist de pinnige Amerikaanse vrouw die het verblijf in zo'n vies Schots kasteel eigenlijk maar niets vindt, goed gestalte te geven. Vooral de nijd als de met het wondermiddel weggepoetste bloedvlek een dag later weer op de schouw zat, werd door haar goed gespeeld. Lia Loef-van Sambeek was de oudste dochter Virginia die een vertrouwens relatie met de geest had. Een rol waarin overdrijving schadelijk zou zijn geweest, en ze wist zich in haar spel dan ook goed te beheersen. Ze zette een verstandig meisje op de planken, dat, zoals het verstandige meisjes betaamt, het stuk tot een ontknoping bracht. Een kleine opmerking die niet speciaal tegen Lia Loef-van Sambeek maar tegen Texelse toneelspelers in het algemeen is gericht: besteedt in een Engels stuk eens wat meer aandacht aan de uitspraken van de weinige Engelse woorden die erin voor komen In dit verband kan Ben Oostra met zijn Schotse ,,Aye", en Engelse ,,Oh dear, oh dear" als gunstige uit zondering genoemd worden. Cees Witte tenslotte had een klein rolletje als inspecteur van politie. Een rol die in het stuk nodig was, maar die verder niet zo heel veel voorstelde. Witte speelde correct met goede kennis van de tekst en zonder overdrijving. En klein punt van kritiek die betrek king heeft op de geloofwaardigheid van het door St. Jan gespeelde stuk. Op een gegeven ogenblik arriveerde een speler per paard en wagen. Je kon de paarden duiidelijk horen in de zaal. Maar hoe kan het dan dat Mecky en Pecky met een twintigste eeuwse kleurtjeskubus aan het spelen waren tijdens het stuk. En bestonden er al van die geweldige schoonmaakmiddelen in de tijd van paard en wagen? Het zijn vragen die je als toeschouwer bezighouden. Tijdens de opvoering was Gooitzen Kedde verantwoordelijk voor belichting en geluiden en gesouffleerd werd niet te hard deze keer door Janny de Haan. kae «paton van St Jan, dia met „Het spook van Canterville meededen bijeen. Van links naar rechts Lord Archibald Archibald (Ruud Beersl, een verschijning van het spook ven CantervilleLord Canterville IBen Oostra!, Virginia Otis (Lie Loef-van Sambeek), Juffrouw llmney HVel Keesom- Logman), inspecteur van politie /Cees Witte) en een andere verschijning van het spook van Canterville. Zittend v.l.n.r.: Mecky /Margaret Vermue). Lucreda IToke Graaf-Visser), Hiram (Henk Smit) en Pecky Otis /Joke Trip). De gemeentraad wordt voortaan van alle op Texelse zaken betrekking heb bende procedures die bij de Raad van State aanhangig worden gemaakt op de hoogte gebracht. Dit op de hoogte brengen begint wanneer een burger via de wet AROB een bezwaarschrift heeft ingediend. Op deze manier kunnen de raadsleden een procedure volgen en op de hoogte blijven van bezwaren tegen gemeentelijke beslissingen. De stand van zaken met betrekking tot AROB procedures zal in de komende raadsver gadering aan de orde komen bij het agendapunt „mededelingen". Van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zijn inmiddels twee uitspraken ontvangen. De heer W. Weiffen die in beroep ging tegen een aanschrijving inzake het bouwen in afwijking van bouwvergunningen op het perceel Ruyslaan 29 te De Koog, is in zijn verzoek niet ontvankelijk verklaard. De heer T. Hoogerheide die zonder bouw vergunning een schutting heeft gezet tussen de percelen Naalrand 36 en 38 te Den Hoorn heeft zijn schorsingsverzoek van de gemeentelijke aanschrijving door de Raad van State gehonoreerd gekre gen. De aanschrijving om de schutting te verwijderen is geschorst onder voor waarde dat Hoogerheide binnen één maand alsnog een aanvraag om een bouwvergunning indient. De Christelijke Muziekvereniging Excelsior uit Oosterend heeft zaterdag een eerste prijs behaald op het in Zaandam gehouden concours van de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden. De 49 muzikanten speelden onder leiding van dirigent A. Kuik als verplicht werk ,,An Essex ouverture" van G. Jaco en als gekozen werk de First Suite in es van G. Holst. De jury, bestaande uit de heren Van Ossenbrugge, Steyn en De Haan, kende aan de twee werken totaal 289 punten toe, goed voor een eerste prijs. Ook dit jaar kwam Excelsior uit in de ere-afdeling. Het was (sinds 1974) de achtste achtereenvolgende keer dat het Oosterender korps met een eerste prijs naar huis ging (vier keer in de afdeling uitmuntend en vier maal in de ere- afdeling). De openbare bibliotheek in Den Burg is noodgedwongen overgegaan tot in krimping van het personeel. De biblio theek kan nl. geen gebruik meer maken van de werkverruimende maatregel in het kader waarvan de afgelopen jaren één van de personeelsleden in dienst kon worden gehouden. Dat betekent dat per 1 november het personeelsbe stand van 120 naar 80 uur per week is teruggebracht. Dat heeft ongetwijfeld gevolgen voor de werkzaamheden in de bibliotheek, maar of de openingstijden zullen worden verminderd staat nog niet vast. Wel zal in verband met de per soneelsproblemen de ledenadministratie worden geautomatiseerd. Vanaf 1 janu ari a.s. ontvangen betalende leden van de bibliotheek op de vervaldatum van de lidmaatschapskaart een acceptgiro waarmee de contributie moet worden betaald. Dit werk hoeft dan niet meer in de uitleentijden te gebeuren, leder die zijn of haar lidmaatschap dit jaar nog niet heeft verlengd wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. In De Cocksdorp zal dit najaar een informatieavond worden gehouden over het bebossingsplan van Noord-Texel. Dit schrijft het college in antwoord op een brief van de heer H. Witte uit De Cocksdorp, die verstuurd werd namens het actiecomité Eierland. Met de bos- aanplant waarmee in 1982 een begin wordt gemaakt en die wordt uitgevoerd door Staatsbosbeheer komen volgens het college recreatieve voorzieningen niet in de knel. Ingaande op andere punten uit de brief van het actiecomité schrijft het college dat het fietspad langs de voet van de Eendrachtsdijk door de nabijheid van het Schorren nimmer voor publiek is opengesteld. In het kader van de afronding van het fietspadenplan wordt echter opnieuw bekeken of het pad toch opengesteld kan worden. Het actiecomité Eierland had het college ook geschreven dat de behoefte aan bejaar denwoningen groter is dan door het college was gepland. Door de stichting Bejaardenzorg is aan het college echter meegedeeld dat in De Cocksdorp onge veer 19 gegadigden zijn voor een be jaardenwoning. Op grond hiervan wordt het verantwoord geacht in De Cocks dorp vier zes bejaardenwoningen te bouwen. Een onderzoek naar plaatsen waar bejaardenwoningen kunnen wor den gebouwd zal pas plaats vinden als blijkt dat een grote behoefte aan be jaardenwoningen bestaat. De resultaten van een dergelijk onderzoek worden meegedeeld aan de Stichting Bejaar denzorg Texel. Maandag zijn bij paal 8 twee brisant- granaten gevonden. Ze zullen door de Explosievenopruimingsdienst onschade lijk worden gemaakt. De electriciteit opwekkende mo len De Traanroeier in Oudeschild is vrijdagmiddag van zijn wieken ont daan. In opdracht van het PEN bedrijf zullen de wieken worden vernieuwd en pas in het komende voorjaar weer op hun plaats worden gezet. De oude (aluminium) wieken hebben meer dan 17 jaar dienst gedaan, sinds het moment dat de molen werd verbouwd en geschikt gemaakt voor electriciteitopwek- king. De laatste jaren vertoonde de constructie echter steeds meer mankementen als gevolg van de tand des tijds. Hout De stalen roeden van de molen zijn echter nog in goede staat en zullen in de nieuwe constructie dan ook worden gebruikt. De nieu we „tuigage" wordt niet van alu minium maar van hout (een soort triplex) en er komen nog enkele veranderingen waardoor het rende ment van de molen veel groter zal worden. Bij een belangrijk lagere windsnelheid dan tot dusver zal de molen al gaan draaien en stroom opwekken en bij hoge windsnel heden zal de molen minder gauw dan in het verleden moeten worden stilgezet. Het karwei wordt uitgevoerd door de firma Bremer, molenbou wer in Adorp (Groningen). Met een van Mosk uit Den Helder gehuurde kraan werden vrijdagmiddag de roeden (elk bijna anderhalve ton zwaar) uit elkaar gehaald en op een wagen gelegd om naar de werk plaats in Adorp te worden afge voerd. Televisie De oude aluminium wieken ver oorzaakten in de omgeving overlast omdat de ontvangst van de televisie erdoor werd gestoord. De molen moest daarom tijdens televisieuit zendingen worden stilgezet wat de electriciteisproduktie niet ten goede kwam. Of de nieuwe houten wieken daarin veel verandering zullen bren gen is echter de vraag. Een af doende oplossing zou zijn als de huizen die achter de molen staan, zouden worden aangesloten op een centrale antenne. De foto werd gemaakt op het moment dat de eerste van de twee roeden uit de as wordt geschoven. Telefoon 02220 2346 Miele W 413 wasautomaat Tweeknops bediening, vrije tempera - tuurinstelling. Centrifuge met 850 omw min Energiezuinig door automatische wastijdgarantie Krachtige afvoerpomp. KEMA-keur

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1