Officier Moens voor Vredesberaad: „Niet vechten om een systeem te verdedigen WAT IKZEGGEN WOU.. Verlenging van de bevoorradingstijden zit er niet in Viskwekerij op Razende Boi? Bontatelier van Martin Karlas Vijftien ritten-kaart Met z'n elven in één auto Doodziek Kom zelf luisteren Informatieavond over landschapspark PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER 191 De kernwapen discussie die vrijdag avond in de aula van de RSG onder auspiciën van het Vredesberaad Texel werd gehouden trok een grote belang stelling. Ruim honderd mensen waren aanwezig om het betoog van marine officier J. Moens aan te horen en te dis cussiëren over de vraag: „Kernwapens: levensverzekering of bedreiging?" Daarbij bleek al snel dat Moens die ook lid is van de groep „vredes- en vei- ligheidsberaad krijgsmacht" de kernwa pens evenals zijn gehoor als bedreigend beschouwde. Daarom werd vooral ge discussieerd over de vraag: krijgen we de kernwapens de wereld uit, en wat zijn de risico's als Nederland weigert deze wapens op zijn grondgebied te plaatsen. Moens zei dat met het moge lijk installeren van kernwapens in Ne derland de grens voor een „beschei den" groep kritische officieren is be reikt. „Daarmee benaderen we de vei ligheidsproblemen niet louter strate gisch/technisch maar ook ethiesch. We moeten zoeken naar alternatieven voor een veilig bestaan", aldus Moens die erbij opmerkte dat het „instrument"- leger door de voortschrijdende techniek steeds verder van het volk en de wensen van dit volk komt af te staan. Wel was hij van mening dat de vrijheid van ieder volk verdedigd moet worden, maar alleen met „zuivere" geweldsvormen. „We moeten dit niet beperken tot verdediging van een be paald systeem, zoals nu het geval is, maar terugbrengen tot het beschermen van het eigen grondgebied. Nu heerst teveel de mentaliteit: „er is niets dat helpt, alleen de (wapen) techniek." Moens pleitte voor eenzijdige ontwape ning. Hij hield een kleine historische be schouwing waaruit naar voren kwam dat Europa nog steeds bezig is zich aan het wereldoorlogsyndroom te ontwor- onder nemèrs-aktl vlteitën Martin Karlas uit Krommenie heeft zich op Texel gevestigd als bontwerker' Hij maakt mantels, capes, vesten, sjaals hoeden van nerts, vos, lam en diverse andere bontsoorten. Martin is van plan om het bont van Texelse lammeren te gaan gebruiken. Momenteel neemt hij hier proeven mee. Tot nu toe is dit nog niet gedaan in Nederland. Hierdoor kan een nieuw eigen produkt voor Texel ontstaan. Martin Karlas' verwerkingen zijn vaak zeer exclusief, hij maakt van sommige modellen maar één of twee stuks. Hij ontwerpt zelf zijn mantels en maakt deze geheel op maat, omdat, zoals hij zegt, er geen algemene maat 38 of 46 bestaat. Hij heeft ook mantels in voorraad, zodat mensen kunnen uit zoeken en passen. Martin kwam na zijn HBS opleiding in het bontvak. Studieperioden heeft hij daarna gehad in Kopenhagen, Frankfurt en Parijs. Hij werkte bij verschillende groothandels waaronder de beste op bontgebied. Eenmaal had hij het genoe gen iets voor het koninklijk huis te maken. In 1975 opende hij een eigen atelier te Krommenie. Martin koopt zijn huiden meestal ruw. Zijn materiaal komt grotendeels uit Nederland, maar ook uit Scandinavië en oost Europa. Het meeste materiaal wordt in het buitenland bereid via een geheim procédé. Dat betekent dat de huid van vet wordt ontdaan en boven dien wordt een deel van het binnenste van huid afgeschaafd, omdat het bont anders te zwaar wordt. Na drie weken is het bont weer thuis en kan hij ermee aan het werk gaan. Er zijn vele verwer kingsmethoden waarvan het zg. „uitla ten" de meest arbeidsintensieve is. Over de ethiek van zijn vak zegt Martin: „Als je vindt dat de mens boven de dieren is gesteld betekent dat, dat je dieren met liefde en zorg moet omringen, maar dat je ook dieren mag gebruiken voor het vlees of de huid. Dit moet dan wel op de juiste wijze gebeu ren. Ikzelf ben vegetariër, niet omdat ik vind dat het dier niet gedood mag wor den, maar om gezondheidsredenen. Dieren en planten mogen gebruikt wor den vind ik, maar wel op verantwoorde wijze. Ik verwerk geen bont van be schermde diersoorten, dus ook geen zeehondenbont." Het trekt Martin daarom bijzonder aan om in de toe komst de Texelse lamshuiden te ver werken, omdat hij hier zelf het meest achter staat: het vlees voor consump tie en de huid voor kleding. Het werken op Texel bevalt hem uit stekend. Vooral het feit dat Texelaars naast zakelijke ook persoonlijke interes ses tonen spreekt hem erg aan. Voor opdrachten op bontgebied, maar ook voor reparaties en advies is Martin Karlas te bereiken op Schilderweg 178, tel 02220-3131. Bontmantels .van Mar tin hangen ook bij het filiaal van het Swarte Schaep in de Binnenburg. stelen. „We zijn de USA-paraplu ge wend en daarom moet een discussie op gang komen over het wantrouwen wat wij hebben jegens bepaalde volkeren en andere mogendheden", aldus Moens. Hij vond het een taak van vredes bewegingen om die discussie over de manier waarop verschillende landen be stuurlijk functioneren aan te wakkeren. „De Sovjets zullen dit vast en zeker zo lang mogelijk tegenhouden, maar die druk moet van onze zijde groot zijn en niet uit wantrouwen bestaan. Dat geldt voor ieder regime." Risico's Moens was van mening dat eenzijdi ge ontwapening misschien wel risico's inhoudt maar dat het ook duidelijk maakt dat landen die geen kernwapens willen, ook geen systeem verdedigen behalve de eigen samenleving. „Ik ben tegenstander van een wapenevenwicht en daarbij toch evenveel wantrouwen over en weer." Hij besloot zijn betoog met de opmerking dat het eenzijdig ont wapenen in Europa in eerste instantie, misschien, de Russische reactie „prachtig" oproept, maar dat bij een goede ondersteuning van de vredes beweging deze opstelling zal veranderen in nadenken over het eigen aandeel in de wapenwedloop. Vrijheid G. A. Oskam vroeg in de discussie na de pauze of het kritisch bekijken van de tegenstamders zich ook niet moet uitstrekken tot de bondgenoten. „Bondgenoten die de kreet vrijheid in hun vaandel hebben maar wel allerlei onfrisse praktijken uitoefenen", aldus Oskam. Moens zei dat ieder land dat de vrijheid van anderen onmogelijk maakt, aangepakt moet worden. Op de vraag van Oskam hoe het is om een kritisch officier te zijn, antwoordde Moens dat er begrip voor zijn standpunt is. „Zo in de trant van ;als het niet te gek wordt, kan het nog wel", aldus Moens die erbij opmerkte dat wel de vraag is gesteld „is die inzetbaar achter de bewuste knop." H. Prins-Vrouwe vroeg of het niet consequenter is om dan ontslag bij de marine te nemen. Moens vond dat dit punt voor hem nog niet is bereikt. „Een organisatie wordt sterker als ze open staat voor kritiek en dat geldt niet alleen voor het leger. Ik hoop de samenleving te verbeteren en zolang er in mijn bedrijf nog discussie mogelijk is, werk ik niet voor een utopie", aldus Moens. Hij zei daarbij dat de kritische groep offi cieren ook overleg voert met soortge lijke groepen in het buitenland. „We zijn vrij klein, maar actief." Vertrouwd D. Veltkamp vroeg welke exacte risico's Nederland of Europa loopt bij het niet plaatsen van de kruisraketten op eigen grondgebied. Hierna ontstond een discussie die een groot deel van de avond in beslag zou nemen over de vraag: in hoeverre kennen wij de Russen? Moens ver woordde een stelling van de voorstan ders van kernwapens dat de Russische jeugd, anders dan in Europa of de VS vertrouwd wordt gemaakt met de ge dachte aan kernwapens en de noorzaak deze te moeten inzetten voor verbrei ding van het eigen communistische ide aal. „Ik spreek geen oordeel over deze opvoeding uit. Het wordt geconstateerd uit vertaalde publicaties en het komt naar voren in de kernwapendiscussie", aldus Moens die erbij opmerkte dat argumenten van de tegenstander door een beweging van de vrede of door welke groepring dan ook altijd kritisch moet worden bekeken om zelf tot een betere argumentatie te komen. Telegraaf Ds. Wisman vroeg zich af in hoeverre wij een inzicht hebben in het Russische denken. „Als een Rus de Telegraaf vertaalt, heeft hij nog geen idee wat de nederlander gemiddeld denkt", aldus Wisman. Th. van den Berg was van mening dat de Russen zelf geen zin in oorlog meer hebben. „In de tweede wereldoorlog zijn twintig miljoen Russen omgekomen. De leiding in de USSR voelt zich overwinnaar maar de gewone man voelt zich verliezer." Moens merkte op dat de leiding toch vooral zal bepalen of er oorlog komt. Over de propaganda en de indrukken die wij daarvan hebben merkte hij op het één argument was. „Aan de vredesbewegingen is het zaak dit te onderzoeken om argumenten van tegenstanders mogelijk te ontkrach ten." J. Vlaming zei dat de mogend heden zelf niet eens weten wat er onder andere volkeren leeft. „Kijk naar Iran en Afghanistan. Rusland heeft zich daar ook op verkeken en Amerika dacht dat Iran alleen een broeinest zou blijven. Het is moeilijk inschatten", aldus Vlaming. Moens weet deze „missers" aan het grote gebied dat het leger en de regering met behulp van techniek denkt te be strijken. „Men vertrouwt op techniek en niet op gewone menselijke waarneming en kritiek." Th. van den Berg vroeg of een conflict zonder kernwapens wel mogelijk is. Moens dacht dat een land niet meer oorlog ako voeren volgens oude methoden. „Maar je mag je onder bepaalde omstandigheden wel teweer stellen om je eigen stukje grond te ver dedigen, maar zelfs lokale conflicten zijn nu al beangstigend door de dreiging van atoomwapens op de achtergrond." Idealen Geruime tijd werd ingegaan op de idealen van bondgenoten zoals de VS die niet stroken met Hollandse ideëen, volgens verschillende sprekers, en het voor en tegen van pacifisme. Moens: „Die bondgenoten zijn historisch ont staan en worden nog niet voldoende op huidige werkwijze bekeken, en een dis cussie over pacifisme vind ik hier niet op zijn plaats." G. A. Oskam vroeg wat er zou gebeuren als een Russische duik boot zou stranden bij de Razende Bol. Moens dacht dat dit een Nederlandse aangelegenheid zou zijn. „De NATO zal zich hier niet mee bemoeien, die is officieel slapende, en kijkt wel lekker uit." Ook ging Moens in op de vraag: hoe komen de Russen als er geen kern wapens meer zijn. „Met tanks denk ik, en daar is een heleboel tegen te doen." Waarop uit de zéal de opmerking kwam „Wij kunnen ze altijd met Texelse kazen bekogelen." De avond werd muzikaal ondersteund door Jaap Dros die zichzelf begeleidend op de gitaar, enkele toe passelijke liedjes ten gehore bracht. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Als een donderslag bij heldere hemel heeft TESO de tienrittenkaart van 737,50 naar een vijftienrittenkaart ge dirigeerd van 756,25. Ongeveer duizend mensen op Texel leven van één of andere sociale uitkering, tel daar hun vrouwen en kinderen bij op dan gaat het om zo'n vierduizend personen, die dat grote bedrag ineens niet meer op kunnen brengen. Zij mogen straks vanaf 't Horntje TESO's schepen bewonderen geld voor het meevaren hebben zij dan niet meer! Of zij moeten losse kaartjes kopen van 76,75, bedoeld voor het toerisme, terwijl zij Texelaars zijn. Als de heer T. Hoogerheide als reden opgeeft dat het toerisme gebruik maakte van de tienrittenkaarten omdat dit voor hem voordeliger uitkwam dan de losse re- touren geldt dit als een zwak argument en een zeer slechte vorm van mana gement. De welzijnscommissie moest stemmen over een jaarabonnement vanwege een aanschrijving van „ons zeer bekwame FNV-kader", waarin de woorden voorkwamen: „Wij eisen." Mogen deze woorden na vijf jaar mis schien gebruikt worden? Eén lid van genoemde commissie noemde dit „een slecht taalgebruik" en de heer Schel- linger stemde tegen een jaarabonne ment. Zodat de vraag bij mij centraal komt te staan: in hoeverre zijt gij capabel om zitting te hebben in een welzijnscommissie? Onze burgemeester stelt dat de fuik zo snel mogelijk aangepast moet wor den, wethouders en raadsleden zullen daarbij wel in de pas gaan lopen. Vooral de laatstgenoemden hebben veel last van lafheid ten aanzien van het nemen van politieke besluitvorming. Het zou een misdaad zijn als provincie en rijks waterstaat gelden beschikbaar zouden krijgen voor het aanpassen van de aan legsteigers voor TESO. Aan de westkust spoelt bij storm steeds een stukje Texel WETHOUDER VAN DER KOOI TIJDENS HOORZITTING: Winkeliers in het centrum van Den Burg hebben over het algemeen weinig klachten over het nieuwe bevoorra dingssysteem. Op sommige punten zijn verbeteringen echter welkom en ook houdt lang niet iedereen zich even stipt aan de verordening. Dat is de conclusie die getrokken mag worden uit de hoorzitting over bevoorradingstijden die donderdagavond in het gemeentehuis werd gehouden en waar maar negen belangstellenden aanwezig waren. Wethouder Van der Kooi die de bij eenkomst voorzat, zei dat het functio neren van de bevoorradingsverordening afhankelijk is van de bereidheid van mensen om erop in te spelen. Volgens de verordening mogen winkels in het centrum 's ochtend van zeven tot tien De Stichting STEW uit Amsterdam heeft plannen voor het opzetten van een zalrn-forelkwekerij op de Razende Bol. STEW die zich landelijk bezig houdt met het opzetten van werkgelegenheidspro jecten denkt dat in de kwekerij meteen zeven arbeidsplaatsen gecreëerd kun nen worden uitlopend tot 17 banen. De plannen zijn in grote lijnen uitgewerkt en er loopt een aanvraag voor dit klein schalige project bij het ministerie van sociale zaken. „Defensie ligt echter behoorlijk dwars", aldus Ronald van Dokkum, medewerker van STEW. Deze Stichting ter Initiëring en bege leiding van Experimentele Werkplaatsen bestaat negen jaar en heeft in die periode een dertiental bedrijfjes van de grond gekregen. „De zalm-forel kweke rij op de Razende Bol zou de start moeten zijn van meer van dergelijke kwekerijen, mogelijk ook in de Wad denzee", aldus Van Dokkum die erbij stelt dat op grond van onderzoek is aangetoond dat de Bol een goede plaats is voor een dergelijk bedrijf. „Uit vis- technisch oogpunt is het een ideale plek. De waterkwaliteit is uitstekend, er zijn uitbreidingsmogelijkheden en bo vendien kan de kwekerij bewaakt wor den door de kustwacht Kijkduin." Het is niet de bedoeling op de zand plaat gebouwen of iets dergelijks neer te zetten. De vis wordt gekweekt in netten van vier bij acht meter die aan palen worden opgehangen. Dit alles zou moe ten gebeuren in de baai van de Bol in samenwerking met een Deens bedrijf dat ervaring heeft met deze werkwijze. De zalmforel schiet kuit in zoet water maar kan, zo is bewezen, uitstekend gekweekt worden in zout water. Vol gens Van Dokkum is Rijkswaterstaat als beheerder van de Bol vóór een kwekerij maar heeft de STEW aangeraden dit plan zelf aan te kaarten bij defensie, die de zandplaat gebruikt voor schietoefe ningen. Eigenaar van de Razende Bol is de dienst domeinen. De staatssecretaris van defensie, Stemerdink, heeft onlangs laten weten dat van een viskwekerij op de Bol geen sprake kan zijn in verband met de schietoefeningen. Ronald van Dokkum: „Een vreemd standpunt. Defensie schiet tweemaal per maand over de dijk en bovendien zijn ze niet eens eigenaar van de Bol, maar het is wel zo geregeld dat we hun vergunning nodig hebben." De stichting is ontstemd over deze be slissing en wil er dan ook alles aan doen om het plan opnieuw bij de marine te bespreken. „Ze bestrijken met het schie ten maar een klein gebied van de zandplaatHet moet mogelijk zijn om in overleg meer activiteiten te starten." STEW is bang dat defensie de boot afhoudt omdat op dit moment een structuurschema militaire terreinen in de inspraakronde zit. Een verontwaardigde Van Dokkum: „Stemerdink is toch een PvdA-man. Het is onbegrijpelijk dat hij bij ons verzoek niet aan de positieve adviezen van sociale zaken denkt. Voor de vis kwekerij zouden in eerste instantie werklozen uit Den helder in aanmerking komen, omdat de haven daar als basis zal fungeren voor bevoorrading e.d. „Als we ook projecten kunnen opzetten in de Waddenzee, kan mogelijk ook vanaf de waddeneilanden worden ge werkt", aldus Van Dokkum. uur en 's middags van half twee tot half drie bevoorraad worden. Meer politie controle op strikte naleving is volgens wethouder Van der Kooi niet mogelijk omdat de politie het al erg druk heeft. Het is volgens Van der Kooi nuttig dat Taxi's een ontheffing van deze veror dening krijgen omdat ze nogal eens mensen uit horecabedrijven moeten halen. „Bedroefd slecht" was de kwalificatie die de heer Biesboer overhad voor de situatie op de Burgwal. „Je komt er vaak niet doorheen. Je moet dan eerst de buurt af om te vragen of de mensen hun auto's weg willen halen. Vooral tijdens de markt op maandagochtend is het iets vreselijks. Dan staat alles vol met allerlei wagens. Via de kantoor straat rijden is meestal ook niet moge lijk, wegens auto's die er geparkeerd staan." Wethouder Van der Kooi zegde toe dat in de Burgwal meer gelet zal worden op het parkeren. „Dat is hard nodig want zoals het nu is, kan ik er beslist niet uit met m'n bestellingen", aldus Bies boer. Door anderen werd de klacht over de situatie in de Binnenburg beaamd. De marktwagens dienen niet meer in de Binnenburg geparkeerd te worden. Op parkeerterrein Vogelenzang en in de Parkstraat is ruimte genoeg. Bromfietsen Wethouder Van der Kooi merkte op dat de situatie in de Weverstraat nog niet ideaal is. Veel auto's die er rijden, horen er ten ene male niet thuis en verder wordt in de Weverstraat nogal eens last ondervonden van hard rijdende bromfietsen. Van der Kooi beloofde dat ook daarop in de toekomst meer gelet zal worden, maar volgens de heer Velt kamp heeft dat weinig zin. „Als de politie weg is, scheuren ze zo wéér door de Weverstraat." De heer Wesseling van de sectie Wegtransport van het Nederlands On- dernemersverbond vroeg of de bevoor radingstijden wat verruimd kunnen worden. Vooral 's ochtends vond hij van zeven tot tien uur een te korte tijd. Hij stelde voor er elf uur van te maken. „Die drie uren 's ochtends zijn voor velen niet haalbaar. Daarmee lok je overtredingen uit. Met de situatie zoals die nu bestaat gaat je bevoorrading de mist in." Daar was wethouder Van der Kooi het niet mee eens. Hij vond dat bevoorrading in de daartoe bestemde tijd te plannen moet zijn. Bovendien wees hij erop dat als je de tijd gaat verleggen, het eind zoek is. Verleng je de tijd tot half elf dan blijkt dat in de praktijk op een verlenging tot elf uur neer te komen en als je de tijd tot elf uur verlengd dan rijden helemaal een groot deel van de dag auto's door dit deel van Den Burg. Wesseling zei echter dat men er op Texel rekening mee moet houden dat veel vrachtauto's van de vaste wal komen. Als een boot wordt gemist, betekent dat met de korte bevoorra dingstijden dat een deel van de be voorrading niet kan worden uitgevoerd. Ook omdat er veel pakeeroverlast is in het centrum van Den burg, kunnen de bevoorradingswagens niet opschieten waardoor ze de gestelde tijd al gauw overschrijden. Van der Kooi zei dat met de her bestrating van de Burgwal in ieder geval zal worden bekeken of de parkeer overlast tegengegaan kan worden. In antwoord op vragen van Wesseling zei de wethouder nog dat een vrachtauto die een bepaalde straat aan het be voorraden is, daarmee mag doorgaan ook al is het tien uur geweest. Hij mag dan echter niet aan een nieuwe straat beginnen en moet dus wachten tot half twee. Wesseling vond dat een ontoe laatbare verkwisting van tijd en geld. In zijn algemeenheid vonden op de hoorzitting aanwezigen dat de politie te weinig let op verkeerssituaties in het centrum van Den Burg. Het werd betreurd dat de politie zelf niet op de zitting aanwezig was, maar volgens Van der Kooi had dat weinig zin. Het zou dan toch alleen maar ontaarden in een klagen tegen de politie en dat is weinig constructief. De mogelijkheid om be woners, maar ook middenstanders een vergunning te geven in het betreffende gebied te pakeren werd ook besproken. Van der Kooi achtte een dergelijk systeem niet ondenkbaar. Volgens Wesseling gelden deze vergunningen al in Rotterdam, Tilburg en Nijmegen. Riolering P. Bakker wilde nog weten wanneer de riolering van de Weverstraat wordt vernieuwd. Wethouder Van der Kooi antwoordde dat de riolering in de Beatrixlaan, Witte Kruislaan en Jonker straat in verband met wateroverlast aldaar voorrang heeft. Volgens de eer ste planning staat de riolering in de Weverstraat op het programma voor de jaren 1984/1985 maar gezien de zorge lijke financiële positie waarin de ge meente verkeert, zal het wel later wor den. De heer Veltkamp merkte hierna op dat de werkzaamheden aan de riolering in de Burgwal veertig jaar op zich lieten wachten. De overwinningsroes van een Helderse voetbalvereniging heeft afgelopen zondag tot vrolijke tafe relen op de Pontweg geleid. Alle elf spelers van de club zaten in één auto en omdat er voor de aanvoer der van de ploeg geen plaats meer was werd deze op rolschaatsen naast de auto voortgetrokken. Toen de politie het vrolijke groepje tot stilstand had gebracht, bleek de bestuurder van de auto flink wat glazen bier te hebben gedronken, maar niet in het bezit van een rijbe wijs te zijn. Na twee blaasproeven werd een rijverbod opgelegd. Ter zake van de andere overtredingen werd proces verbaal opgemaakt. weg! Een evacuatieplan voor de wes: kustbewoners ligt ten raadhuize gereer Wat heet bij u urgentie? Of gaat het om dat een paar querulanten zo nodi een dubbeldekker moesten hebber staat dat bij u allen centraal? Met w; verstand en discussie zou de mogeliji heid aanwezig en bespreekbaar moete zijn dat er een zes rittenkaart voo Texelaars komt in afwachting van he toch komende jaarabonnement. H. J. Vin) Den Burg Ik word doodziek van al die spor hallen, zwembaden die in Den Burg e de Koog gebouwd worden. Oosteren gaat uitbreiden en De Cocksdorp hee een prachthal. Hou me ten goede, i gun het iedereen graag, maar waaroi krijgen wij in Oudeschild nooit eens iets Al bijna zestien jaar knok ik voor et behoorlijke overdekte sportvoorzienin in ons dorp. Dolblij was ik toen ik vori jaar hoorde dat 't Skiltje werd ve bouwd. Er kwam opslagruimte vot verschillende spullen en nieuwe toilette (zeker nodig), maar meer ruimte vot gymnastiek kwam er niet. Welke ii stanties zorgen er eigenlijk voor dat d sporthallen er komen? Zoiets hoe Oudeschild toch niet alleen op te brei gen? Dat hebben de andere dorpen oo niet gedaan. Het lijkt wel of we Oudeschild altijd in het verdomhoek) zitten. Ik zou graag zien dat hier toch iel van de grond kwam en velen met mi Jongeren van 13, 14 jaar trekken we naar Den 8urg of nog verder omdat zich in Oudeschild niet verder kunne ontplooien. B en W, dóe daar iets aar ledereen heeft het over bewegingslee Maar hier is iedereen zó tweehondei pond als het zo doorgaat. Wij willen e eisen een grotere accommodatie. E. van der Brink-van Son (en heleboel andere Oudeschilders), Oudeschild. Hoewel ik het niet prettig vind om een rubriek als deze een mening geven, wil ik mij nu toch wel graag ve dedigen tegen de kritiek van de hei Kamstra in de vorige krant. Dat hij nil weet in wat voor „groep" hij mij al vertegenwoordigster van Horecaf Te* in verband met de discussie over c toeristenbelasting moet plaatsen, kan me heel goed voorstellen. Kamstra wa nl. in het geheel niet aanwezig op de; openbare vergadering. Bij beoordee iemand aan de hand van twee regels een persverslag. Wat in de krant ston was een antwoord op de vraag van voorzitter om een eerste reactie bij hi begin van de vergadering. Daar wei niet over gediscussieerd. Dat ik in zelfde vergadering meerdere keren gemene heffingen ter dekking van algi mene middelen op de schouders van logiesverstrekker aan de orde he gesteld, kan de heer Kamstra niet wete want hij was er niet! Het is niet prettig om door ieman aangevallen te worden vanuit de leui stoel thuis. Ik had verwacht dat de hei Kamstra die zich zo bij de toeristei belastingkwestie betrokken voelt, aai wezig zou zijn op deze openbare ve gadering over de discussienota Toeri tenbelasting. Dan had hij daarna mi schien beter kunnen bepalen in weli „groep" ik pas. En wat betreft schoen, meneer Kamstra, daarmee zo ik nu liever bij u op tafel willen slaan. I. Schuijl-Eelma hotel Tatenhow De Koa Donderdag wordt in de aula va de RSG een informatie- en discussie avond gehouden over de structuir schema's Landinrichting, Openluck recreatie en Natuur- en Land schaf behoud. De avond is, evenals d onlangs gehouden informatiebijes komst over de militaire terreinen, g< organiseerd door het Opbouworgaa Noordholland dat de inspraakrond rond de structuurschema's begeleid en ondersteunt. Ter ondersteuning van de inspraak ook een krant verschenen die aan vr schillende verenigingen en instanties toegezonden. Meer nog dan het stré tuurschema militaire terreinen zijn beleidsvoornemens van de regering de bovengenoemde schema's „f vaag". Texel wordt genoemd als pote tieel nationaal landschap of zoals door de regering is uitgedrukt: een g bied waarvan het specifieke streekeiff karakter in stand gehouden en verstek zou moeten worden en die een belai) rijke recreatieve functie kan gaan <iï vullen. Donderdagavond is het de b doeling de vage plannen met behu van enkele deskundigen te verduidd ken. De avond begint om 20.15 uur.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2