Toch vergunning voor Hoogerheide-schutting? „Het meisje met het rode haar" „Tienvaartenkaart voor Texelaars" Thiéitnoot Open brief aan TESO: Creatieve avond Plattelandsvrouwen 0 RAAD VAN STATE KAN GEEN VREDE BRENGEN - - HAVENRESTAURANT TEXEL erwtensoep vol i spek en worst Snackbar Informatieavond over Oost-Europa- zending 5 Sinterklaas-intocht J in De Koog PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 ,,Het meisje met het rode haar" vertelt het verhaal van een jonge ver zetsstrijdster, Hannie Schaft, die groeit van een schuchter en bang meisje dat uit idealistische overwegingen werkt, tot een harde zelfverzekerde vrouw, die tenslotte niets ontziende wraaknemin gen niet meer schuwt. Renée Souten- dijk is in deze Nederlandse speelfilm van Ben Verbong de verzetsheldin Hannie Schaft. Deze staakt haar rechtenstudie en zoekt aansluiting bij de leider van een verzetsgroep. Ze komt in contact met de meisjes An en Tinka die zich onder andere bezig houden met het uitvoeren van liquidaties. In diezelfde groep leert ze ook Hugo kennen, waar ze later een verhouding mee krijgt. Hannie verricht in het verzet koeriersdiensten, maar als ze getuige is van het doodschieten van een jongen gaat ze zich harder opstel len. Samen met Hugo pleegt ze enkele aanslagen. Bij één daarvan wordt Hugo in de buik getroffen en in het ziekenhuis weet een S.D.-er hem een pasfoto van Hannie te ontfutselen. Vanaf dat mo ment maken de Duitsers jacht op haar Ze verft haar oorspronkelijk rode haar zwart, omdat de sicherheitsdienst op zoek naar ,,Das madchen mit dem roten Haar". Tijdens de verspreiding van illegale blaadjes wordt Hannie ech ter gegrepen en er wordt een pistool in haar jas gevonden en arrestatie en ver hoor volgen. Dan beseft ze dat het eigenlijk allemaal mislukt is. Door een SS-er in het gezicht te spuwen kiest ze als het ware voor de eigen ondergang. Op dat moment heeft het voor haar eigenlijk nog maar weinig zin om verder te leven. Kort voor de bevrijding in 1945 werd Hannie Schaft door de Duitsers in de duinen bij Overveen doodgeschoten. De film volgt haar wisselende reacties op het oorlogsgebeuren en het is vooral haar doordringende eenzaamheid die stemmig wordt getroffen. Geen ver- zetsfilm in de gebruikelijke zin maar helemaal een psychologisch verant woorde terugblik op de menselijke moed met slechts enkele verwijzingen naar politieke achtergronden en onzuivere verwikkelingen als de „Velser affaire". Verbong maakte een klassieke film die aantoont hoe door eenvoud en door dringend camerawerk een beeld opge roepen kan worden van een jonge vrouw die de oorlog volgens haar prin cipes uitvecht maar in feite bang is en tenslotte zelfs wanhopig. „Het meisje met het rode haar" is van vrijdag tot en met maandag te zien in het City theater. Toegang 12 jaar. Wonderpil De straatmuzikanten Laurel en Hardy worden door de handige oplichter Chester Wright overgehaald samen met hem zijn „wonderpil" aan de man te brengen. Aanvankelijk verloopt alles soepel, tot de kermisbezoekers het be drog in de gaten krijgen. „De straat muzikanten" is te zien in de zondag matinee. Alle leeftijden. dus niet op de bepalingen van het be stemmingsplan. Want in het bestem mingsplan voor dit deel van Den Hoorn is niets inzake schuttingen en soort gelijke erfafscheidingen geregeld. Zoals het hoort, wees het college in de aan schrijving op de mogelijkheid om bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State om schorsing van dit gemeente lijke gebod te vragen voor het geval Hoogerheide van mening mocht zijn dat het gedeeltelijk slopen van de schutting „onevenredig nadeel zou meebrengen in verhouding tot het te dienen belang." De Teso-directeur maakte van deze mogelijkheid gebruik. Hij diende een bezwaar in bij B en W en vroeg schor sing bij de Raad van State. Aan B en W schreef hij „met verbijstering" kennis te hebben genomen van de aanschrijving. Hij wees erop dat hij de schutting niet heeft willen verlagen omdat dit de pri vacy van zijn tuin zou aantasten. Hier bevindt zich het terras dat direct toe gankelijk is vanuit de woning. Zonder schutting zou niet alleen de privacy bij verblijf in de tuin maar ook van het wonen zelf worden geschaad. Boomsingel rustige Texel met zijn gemoedelijke en hartelijke bevolking. Hij kende het eilan,d voordien van vakanties. Hij besloot een bungalow te kopen aan de Naalrand aan de zuidgrens van het pittorekse Den Hoorn met vanuit de achtertuin zicht op het zuidelijke deel van het eiland. Het leek allemaal veel mooier dan het achteraf bleek te zijn. Vooral mevrouw Noteboom heeft moeite om te wennen. Vooral in dit jaargetij met zijn kortende dagen en grauwe luchten vindt ze Texel niet meer het paradijs dat ze zich van de vakanties herinnert, ook omdat ze geen rijbewijs heeft en daardoor nogal aan Den Hoorn en aan haar huis is ge bonden. Het trof bovendien ongelukkig dat het echtpaar niet terecht kwam te midden van de gezellige Hoornders maar in een wijk die bij nader inzien een steriele nieuwbouwwijk bleek te zijn waar de helft van de huizen de be stemming „tweede woning" heeft, zo dat het soms lijkt alsof er juist de neutronenbom is gevallen. De Noten bomen zijn niet het soort mensen dat op eigen initiatief snel lid wordt van allerlei verenigingen of zich beschikbaar stelt voor openbare functies, om aldus een plaats in de gemeenschap te ver werven. Niet onterecht zijn zij van mening dat het beter is je niet op te dringen omdat dit bij de autochtone Texelaars weerstanden zou opwekken. Nog steeds denken zij dat het op den duur vanzelf wel komt. Het was teleur stellend dat de weinige buren die er wel waren, niet allemaal prijs stelden op intensief contact. Zoals de goede nieuwkomers betaamt nodigden zij de familie Hoogerheide uit voor een be zoek. Dat verliep niet onaangenaam maar tot een tegenbezoek kwam het nooit. Ruzie hebben de Hoogerheidens en de Notenbomen nooit gehad. Er is sprake van een nogal koele ver houding waarbij duidelijk is dat de familie Hoogerheide geen prijs stelt op wederzijds overhuis komen. Beklag Terug naar de schutting. Die is er gekomen toen Notenboom 2 V4 jaar geleden had besloten de bungalow te kopen. „We hebben later wel gezegd dat we tegen die schutting bezwaar hadden en dat we erover wilden praten, maar dat baatte niet", aldus de heer Notenboom die zegt dat hij geen andere mogelijkheid zag dan de afgelopen zomer zijn beklag doen bij de gemeente. Waarom heeft hij dat pas na twee jaar gedaan? Notenboom zeht dat hij had gehoord dat Hoogerheide overspannen was en dat hij hem daarom niet met deze kwestie wilde plagen. „Maar toen hij was hersteld zag ik geen reden meer om langer te wachten." Zijn klacht bij de gemeente leidde tot bezoek van De schutting van de heer Hoogerheide, gezien vanuit de tuin van zijn buurman. Zichtbaar zijn ook de bomen die in het zomerhalfjaar het vrije zicht op het buitengebied belemmeren, zodat het dan niet vee! uitmaakt of er een schutting staat of niet. Texels meest besproken erfafscheiding is momenteel niet een tuinwal of een boomsingel maar een schutting. En wel de schutting die Teso-directeur Theo Hoogerheide 2 Vz jaar geleden neerzette tussen zijn erf Naalrand 36 in Den Hoorn en dat van zijn buurman D. A. Notenboom, Naalrand 38. Die schutting is er gekomen zonder bouwvergunning. Dat is een overtreding maar zoiets komt zo enorm vaak voor, dat dit feit op zichzelf geen nieuwswaarde heeft. Om twee redenen wordt aan®e schutting van Hoogerheide echter niet met een schouderophalen voorbij gegaan. De eerste is dat zijn buren op die schutting geen prijs stellen en er bij de gemeente over hebben geklaagd en de tweede reden is dat de heer Hoogerheide niet zómaar een Texelaar is, maar recht kan doen gelden op de titel „meest omstreden ingezetene." Door een deel van het publiek wordt zijn handel en wandel met argusogen gevolgd en dat is zwakjes uitgedrukt. Beter is het te zeggen dat de wijze waarop Hoogerheide zijn Teso in stand houdt menigeen met woede vervult, al moet men het aantal fervente, maar verbaal minder begaafde bewonderaars niet onderschatten. Feit is dat Hooger heide het particuliere bedrijf Teso laat functioneren op een wijze die bij zakelijk denkende particulieren niet ongebruike lijk is en waardoor de kans dat de over heid deze onderneming wil overnemen, nogal klein blijft. Die visie, in combinatie van een zich verheven voelen boven wat „men" daarvan vindt of denkt, heeft al heel wat machteloos tandege- knars en gescheld veroorzaakt. ambtenaren die constateerden dat de schutting er inderdaad zonder vergun ning stond. Hoogerheide werd mondeling aange zegd dat hij alsnog een bouwvergunning moest aanvragen, maar dat wilde hij niet. Toen kwam op 4 augustus een brief van B en W waarin Hoogerheide werd meegedeeld dat de bouwveror dening een schutting van slechts één meter toestaat en dat hij de schutting binnen een maand terug moest brengen tot deze hoogte. Anders zou de ge meente gebruik maken van politie- dwang en de schutting zelf lager maken op kosten van Hoogerheide. De gemeente baseerde zich daarbij op de gemeentelijke bouwverordening en Hij schreef verder dat de schutting er al stond toen de familie Notenboom er destijds kwam wonen en dat hij al veel eerder langs de erfafscheiding ook een boomsingel had geplant, zodat het zicht over het erf van de familie Hoogerheide ook zonder schutting belemmerd zou zijn. Wegens dat laatste vond hij de aanschrijving om de schutting te verla gen onbillijk. Hoogerheide had nog een ander bezwaar tegen de aanschrijving waarbij hij zich baseerde op de bouw verordening en de vraag aan de orde stelt of hier sprake is van open dan wel gesloten bebouwing. Want daar hangt het vanaf of een schutting die hoger is dan een meter, toelaatbaar is of niet. Hoogerheide concludeerde dat aan de Naalrand sprake is van gesloten be bouwing zodat hij vond dat B en W hun inschrijving moesten intrekken. Niet dringend Hoogerheide kon dat laatste niet af wachten want dan zou de termijn waar binnen hij bij de Raad van State in beroep zou kunnen gaan, verlopen. Hij schreef daarom direct een verzoek tot schorsing aan de Raad van State, waarin hij wees op het verweer dat hij aan B en W had gestuurd en op het feit dat snel afbreken van de schutting niet nodig was omdat door de boomsingel toch geen verandering zou komen in het belemmerde uitzicht van de familie Notenboom. Bovendien zou het „ver band" van de uit gevlochten azobe- Brutaall Het feit dat Hoogerheide illegaal een schutting heeft neergezet komt dus als een geschenk uit de hemel, vooral voor de mensen die tot dusver niet wisten wat ze met Ouwe Sunderklaas zouden uitbeelden. Het is vermakelijk te horen hoe Texelaars, waaronder mensen die zelf al menige schutting, voliere, ber ging of toeristisch ingerichte garage hebben neergezet zonder daarvoor ver gunning te vragen nu hoofdschuddend praten over zóveel brutaliteit van Hoo gerheide. En het is helemaal om dol te worden als Nederlands hoogste rechtsorgaan, de Raad van State, daar kennelijk helemaal niet zo ontzet over is en het goed vindt dat de schutting voorlopig blijft staan. Het raadslid Henk Beumkes wist zich dus bij voorbaat van een dankbaar pu bliek verzekerd toen hij zich in de afge lopen raadsvergadering quasi vertwijfeld afvroeg waar nu toch ons recht bleef. Wat in Den Hoorn gebeurde, ging alle perken te buiten en Beumkes schroom de zelfs niet te suggereren dat dit ook letterlijk het geval was want de palen van de schutting zouden in de grond van de buren zijn gezet. Botsing Niet alleen wegens de emoties die in middels zijn opgelaaid, is de kwestie van de Hoogerheide-schutting interessant. De zaak ligt nl. iets ingewikkelder dan tot dusver naar buiten is gebleken en heeft aspecten waarover onze zo op „welzijn" gebrande gemeente best eens zou mogen nadenken. In deze kwestie botsen de belangen van mensen die gesteld zijn op privacy en daarom hun leefsfeer willen afschermen tegen de nieuwsgierige blikken van anderen met de belangen van mensen die het tegen overgestelde willen: zij voelen zich ge- isoleerd, verlangen naar gezelligheid met de buurt en willen niet „opge sloten" worden. Om te beginnen met de vermeende slachtoffers: het gaat hiet om het wat oudere echtpaar Notenboom. De heer D. Notenboom ging 2'A jaar geleden met pensioen en besloot te verhuizen van het drukke Amstelveen naar het „Handhaaf de tien rittenkaart van f37,50 maar verstrek deze uitsluitend aan Texelaars, die een uittreksel uit het bevolkingsregister kunnen overleggen." Dit staat in een open brief aan TESO van het Mensen Zonder Werk-project en wordt genoemd als oplossing om de „minimumlijders" zoals werklozen, WAO-ers en de groep met lagere in komens zoveel mogelijk financieel te beschermen. „Deze mensen voelen zich gepakt", aldus de brief die mede is ondertekend door het CDA, CNV, FNV, PSP, PvdA, PPR en de bejaarden organisatie ANBO. afdeling Texel. De brief is een protest tegen de in voering van de vijftienrittenkaart voor personen. Volgens de genoemde instan ties zijn bij dit TESO-besluit de con sequenties voor de Texelse bevolking niet goed overdacht. Erkend wordt dat de prijs per overtocht niet is gestegen maar dat de uitgave voor een hele kaart met vijftig procent is toegenomen. „Deze uitgave ineens zal voor veel Texelaars een groot bezwaar zijn. Voor- matten bestaande schutting verloren gaan met f1500,— schade als gevolg. Zoals gebruikelijk stelden B en W Hoogerheide in de gelegenheid om zijn bezwaar aan het college toe te lichten bij de gemeentelijke bezwaarschriftencom missie en hij werd uitgenodigd dit te doen op 18 september in het raadhuis. Hoogerheide weigerde dit omdat hij 'meende dat het college in deze een onjuiste procedure volgde. „Ik acht het juist indien u thans eerst duidelijk maakt welke procedure u meent te moeten voorstaan, alvorens ik inga op de uit nodiging van de bezwarencommissie." Dat leidde er toe dat de bezwaren commissie het bezwaar behandelde zonder Hoogerheide. Welk advies de bezwarencommissie aan B en W uit bracht kon men ons op het raadhuis niet vertellen, omdat de zittingen van de be zwarencommissie besloten zijn en de uitspraken daarom ook niet voor de openbaarheid zijn bestemd. Voorwaarde Eind september nam de Raad van State een besluit: Hoogerheide kreeg zijn zin. De aanschrijving van B en W werd geschorst zodat hij de schutting kon laten staan, echter onder voor waarde dat hij binnen een maand alsnog een bouwvergunning voor de schutting zou aanvragen. Voor de Raad van State was komen vast te staan dat aan de Naalrand sprake is van niet-gesloten bebouwing zodat vergunning nodig was voor een schutting van 1.80 meter. Omdat die vergunning nooit was gege ven was het college van B en W bevoegd om tot afbreken te gelasten. Maar onmiddellijk afbreken was niet gewenst omdat het toch geen verandering zou brengen in het ge brekkige uitzicht voor de familie Noten boom en over het verkrijqen van bouwvergunning geen zekerheid be stond. Het slopen zou dus voor Hoo gerheide onevenredig nadeel,met zich meebrengen in verhouding tot het gediende belang. Hoogerheide heeft de bouwvergun ning inmiddels aangevraagd en het ziet er naar uit dat hij deze vergunning bin nenkort zal krijgn. Weliswaar heeft hij er krachtens de regels niet bij voorbaat recht op Ihet moet gebeuren „bij vrijstelling") maar B en W zien geen reden om Hoogerheide anders te be handelen dan andere burgers die in een vergelijkbare situatie om een schut ting vragen. EEN UITSTEKEND IDEE VOOR UW FEESTJES, PARTIES, VERGADERINGEN EN DINERS! Uw gastheer Jan C. Stolk 02226 - 310 Weekendaanbieding Afhalen: per liter f6,95 Telefoon (02220) 4890 al nu ons eiland geconfronteerd word met 500 werklozen met daarnaast nog eens 400 WAO-ers en ongeveer 160( AOW-ers", aldus de brief. De onder tekenaars vrezen dat de Texelaars dooi deze maatregel minder naar de overkan' zullen gaan en dan wordt vooral ge dacht aan de groep van laagstbetaal den. „Het is zelfs nu al zo dat velen de tien rittenkaart niet kunnen kopen, omdat het bedrag, wat in één keer betaald moet worden, te hoog is." Vooi het doel dat TESO met de invoering van de nieuwe kaart voor ogen heeft (toe risten stimuleren retourkaartjes te kopen) tonen de instanties geen begrip Zij denken dat het effect tegengesteld zal zijn; een afname van mensen dii gebruik maakt van de veerdienst. Waar na het voorstel wordt gedaan een tien- rittenkaart voor Texelaars uit te geven op dezelfde wijze als de V-kaart voor de auto. „Een dergelijke stap zal niet veel consequenties hebben voor TESO en het is een sympathiek gebaar naar de Texelaars", aldus het voorstel. Dat hoeft niet te betekenen dat aai de misere spoedig een eind komt, wan de heer Notenboom kan tegen de vei lening van de bouwvergunning in be roep gaan bij de Raad van State ei aldus op den lange duur misschiei zijn zin krijgen. Grote jongens Maar het staat bij voorbaat vast da op deze wijze nooit een voor beid partijen acceptabele oplossing word bereikt. De spanningen zullen er alles maar door toenemen. De familie No tenboom is niet bij voorbaat afkerig va< een compromis dat erin voorziet dat d familie Hoogerheide een redelijke beslo tenheid van het erf in stand kan houde en de familie Notenboom toch iets va de Texelse horizon blijft zien. „Zoals w hier nu zitten, lijkt het alsof we in ee kist zijn gestopt." In de vergadering van de commissi voor openbare werken deed Hen Beumkes dinsdagmiddag de suggesti dat het college de heren Notenboom e Hoogerheide uitnodigt voor een gespre met de bedoeling de kwestie „als grol jongens" tot een goed einde te brengen Een uitstekend idee. Maandagavond 23 november is in i e doopsgezinde kerk te Den Burg ei informatieavond over zending in oo r Europa. Op deze bijeenkomst die is g b organiseerd door de jongerenbewegil Youth for Christ zal de heer Weijdt v: e de stichting „Oost-Europa Zendinj vertellen over zijn werk. Dit zal gebeurt e aan de hand van dia's over de situatie >l de Oostblok landen. Zending in Oo Europa is vrij onbekend en met h x organiseren van deze avond hoopt YF >l' meer bekendheid te geven aan het we ri van de stichting. Op de avond x mogelijk ook de wereldzendingsconl it rentie ter sprake komen die van 28 tob oi met 31 december in Dalfsen (Overijss wordt gehouden. Op deze conferen komt niet alleen de zending in het Oo w blok ter sprake maar zal het werk v verschillende organisaties in een breO kader worden geplaatst. Inlichting 0 hierover zijn te verkrijgen bij de Texel V YFC telefoon: 02225-284. De avond q de doopsgezinde kerk begint om 20. a uur. «E Dinsdagavond 24 november houd or de plattelandsvrouwen een creatii in avond in de LTS kantine. Aanva io 19.30 uur. m Op deze avond kan men werkstuk) in maken met bloemen, droogbloemi irp knipwerk, hindeloper schilderen; e Voor de yogalessen van de plat landsvrouwen die op 5 januari van st gaan, zijn nog plaatsen vrij. Opgave mevrouw E. de Wit-van Égmond, te foon 02220-4809 (na 18.00 uur). 0| '9i Sinterklaas komt zaterdag in De Ko< er aan om 15.45 uur. Hij zal dan op 2 et paard gezeten arriveren bij het W ge kantoor waarna een korte tocht door i Dorpsstraat gemaakt zal worden i eindigt voor dancing De Toekomst. Dc De Toekomst zal Sinterklaas welko (ar worden geheten door de organisatie v n de intocht, vertegenwoordigers van I n t Koog Promotion en de dorpscommis fd De Koog. Toegang tot De Toekomst fc, alleen mogelijk voor kinderen tot en rt b acht jaar. Nadat Sinterklaas de kinder int heeft toegesproken volgt nog een o na treden van Leen Kuyper met zijn sp t 1 kende pop Bartje. s i

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2