Cjrocn <2tvartrjexels in het harL, Bosaanplant start winter 1982-'83 IET MOET UIT DE/ .ENGTE 0FU1TÉ )E BREEDTE! KOMEN WÊ in Aanleg duurt vier tot vijfjaar VOOR ÉÉNMALIGE UITKERING 160 AANVRAGEN Parkeerterrein paai bedreigd Weer veel duin in zee verdwenen Houtvester Swellengrebel op informatieavond: Razende Bol bij Texel" BAKKER'S IJZERHANDEL DE WINKELS IN DEN BURG Geslaagd Daia puinhoop bioof over van de schuur van da hear Duinker In Meuweschlld. I JAARGANG NR. 9631 TEXELSE VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. I02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f15,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Ziektekosten verzekeren Lees dit goed! Er bestaan wèl 3goed doordachte verzekeringen. Zo denkt N.H.N. aan uw gezinssamenstelling en aan de leeftijd van uw kinderen. En aan het gebied waar u woont! Denk eens mee. N.H.N. is een vereniging zonder winstdoel! Vraag gratis en vrijblijvend om informatiemateriaal, bij ons of bij de ziekenfondsen van Alkmaar, Den Helder, Hoorn, Purmerend of Texel. ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA Emmastraat 45. 1814 DM Alkmaar, tal. 072-118920 De aanleg van het recreatiebos in de noordkop van Texel kan in de winter van 1982-1983 beginnen. Er wordt gewerkt van zuid naar noord. De eerste boompjes worden dus gepoot vlak bij het ver- blijfsrecreatiegebied van het bestemmingsplan De Krim. Aldus het antwoord van Ir. E. J. G. Swellengrebel, „hoofdboswachter" van Staatsbosbeheer in Noordholland op de informatiebijeenkomst die woensdagavond in Het Eierlandsche Huis werd gehouden en waar uitvoerig ingegaan werd op de komende ontwikkelingen in noordelijk Texel. De heer Swellengrebel sprak de verwachting uit dat de aanleg van het bos vier tot vijf jaar zal vergen ,,als meneer Van der Stee het wil." De mededeling van de houtvester was het antwoord op een van de vele vragen die op deze avond werden gesteld. De belangstelling voor deze avond was bijzonder groot. Er waren geen stoelen genoeg om ieder een zitplaats te kunnen aanbieden. Het verloop was geanimeerd en opbouwend. Tal van op- en aanmer kingen waren zo waardevol dat er zeker rekening mee zal worden gehouden bij de verdere uitwerking van de plannen. Voorwaarde Namens gemeentebestuur en Staats bosbeheer werd een welkomstwoord gesproken door wethouder Jook Nauta, die vervolgens een uitgebreid overzicht gaf van het verloop van de plan ontwikkeling tot dusver. Hij bracht in herinnering dat de wenselijkheid om in het noorden bos aan te planten voort kwam uit het recreatiebasisplan, dat het als voorwaarde noemde voor verdere uitbreiding van het aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel tot 47.000. Oorspronkelijk was 95 tot 137 ha bos voorgeschreven" maar dat bleek in de praktijk onhaalbaar. Met name het bos- gedeelte dat aangelegd zou worden rond het Hanenstuk, werd door de pro vincie geschrapt. Uiteindelijk werd tot aanleg van 70 ha besloten. Dit bos moet zodanig worden aangelegd dat tamelijk grote aantallen recreanten er zich kunnen vermaken zodat de mensen hun heil niet zo gauw zullen zoeken in de aangrenzende kwetsbare natuurgebie den of sterke verkeerstromen zullen veroorzaken door andere plaatsen op Texel te bezoeken. Niets klakkeloos Nauta zei dat met het maken van het bosplan en het bereiken van over- eenstemming tussen de diverse over- A heidsorganen veel tijd gemoeid was, Dreamland 1-persoons elektr. onderdeken type DM 31 P, volledig beveiligd tegen oververhitting, voorzien van Kema keur nu 75,— Inventum 1-persoons elektr. zwakstroomonderdeken met transformator, voorzien van Kema keur. NU 119,- Telefoon 02220 2346 N WINKELVOL IDEEËN! maar dat had in ieder geval als voordeel dat de onlangs gesloten overeenkomst door alle betrokkenen met enthousias me is begroet. ,,We hebben niets klak keloos gedaan." De gemeente heeft het eigendom, beheer en onderhoud van het nieuwe bos aan Staatsbosbeheer overgelaten omdat dit het meest prak tisch was. Door middel van een over eenkomst is gewaarborgd dat de uit voering van de plannen geheel over eenstemt met de gemeentelijke wensen. Zo is onder meer zwart op wit gezet dat het bos een recreatiefunctie moet hou den, zodat mensen niet bang hoeven te zijn dat de staat er te zijner tijd af gesloten natuurgebied van zal maken. Het nieuwe bos zal er lang niet overal hetzelfde uitzien. De overgang van de open polder naar het dichte bos zal geleidelijk verlopen. Verschillende bos- partijen zullen daarom ,,dun" worden opgezet. Het effect van een „groene muur" moet worden vermeden. Het ka rakter van het bos zal van zuid naar noord anders worden. Het zuidelijk gedeelte is bestemd voor de opvang van grote aantallen mensen; het noordelijke gedeelte wordt het meest rustig en gaat onmerkbaar over in het bestaande open natuurgebied. Het bos wordt goed bereikbaar gemaakt. Aan de rand kun nen auto's worden geparkeerd en er binnen kan naar hartelust gewandeld en gefietst worden. Er zal voor „leuke dingen" worden gezorgd in de vorm van speeltoestellen, barbecueplaatsen, wa terpartijen en trapveldjes. Negen mensen per ha Door de aard van het bos zullen per hectare belangrijk meer mensen kunnen worden opgevangen dan in het be staande Texelse dennenbos dat een capaciteit heeft van ö'A personen per hectare. Het bos bij De Cocksdorp zal gemiddeld negen mensen per hectare kunnen verwerken, maar dat is nog tamelijk rustig in vergelijking met re creatiebos elders in het land waar 20 personen per ha. terecht kunnen. Op drukke dagen in de zomer zal het Cocksdorper bos zo'n 650 mensen tegelijkertijd „bevatten" zonder dat die mensen eikaars aanwezigheid als on aangenaam zullen ervaren. Feit is echter dat mensen maar een paar uur in het bos blijven, waarna er anderen komen. Zo zullen in de praktijk dagelijks wel 2600 tot 4500 recreanten door het bos Lees verder pagina 5 Tot dusver zijn bij de gemeente Texel 160 aanvragen binnen gekomen van mensen die menen in aanmerking te komen voor een eenmalige rijksuitkering, omdat zij een minimuminkomen hebben. Het betreft de eerste „ronde" waarbij het over het algemeen gaat om gezinnen en daarmee te vergelijken samenlevingsverbanden. De alleenstaanden hebben nog tot het eind van dit jaar gelegenheid om een aanvraag in te dienen. Het staat vast dat lang niet alle aanvragen zullen worden gehonoreerd. Bij de sociale dienst van de gemeente Texel wordt geschat dat ongeveer een derde zal worden afgewezen, meestal omdat niet werkelijk van een minimum inkomen sprake is. Het aantal gehonoreerde aanvragen is een sociaal-maatschappelijk interessant cijfer omdat het een indicatie is van de grootte van het aantal minimum „lij ders" waarover in de landelijke en ook de plaatselijke politiek altijd veel is te doen. Schroom? Het aantal aanvragen om de eenma lige uitkering is landelijk belangrijk lager dan was gedacht. De regering denkt voor dit doel dan ook ongeveer 30 miljoen gulden minder te hoeven uit keren dan aanvankelijk was geraamd. De verklaringen voor deze meevaller (of tegenvaller, afhankelijk van hoe je het bekijkt) lopen nog al uiteen. Er wordt rekening mee gehouden dat veel mini mumlijders uit schroom geen aanvraag hebben ingediend. Want het wordt zijn van maandag 30 november t/m vrijdag 4 december 's avond geopend. Ook dinsdagmiddag 1 december zijn wij open. Winkeliersvereniging Den Burg. door sommigen aangevoeld als „hand ophouden". Maar het kan ook zijn dat veel mensen naast hun (minimum) hoofdinkomen bijverdiensten hebben, waardoor bij voorbaat vast staat dat zij niet voor de uitkering in aanmerking komen, zodat ook zij geen aanvraag indienen. Vergelijking In hoeverre de situatie op Texel af wijkt van het landelijke beeld is niet eenvoudig vast te stellen en het trekken van conclusies is gevaarlijk, omdat de kosten van levensonderhoud van plaats tot plaats verschillen. Op dit moment is niet bij benadering te zeggen in hoeverre het leven op Texel duurder is dan op het vasteland. Enkele jaren geleden was er sprake van een verschil van tien pro cent, maar het kan best zijn dat dit percentage door de komst van de grote supermarkten belangrijk lager is gewor den, als gevolg van de tamelijk stabiele welvaartsfactor die door het toerisme wordt gevormd, zou Texel zelfs als geheel (wat niets zegt over individuele situaties) op de rest van het land kunnen uitlopen. Op dit moment geven de schaarse cijfers nog geen aanleiding om te ver onderstellen dat de situatie op Texel slechter is dan elders. De sociale dienst van de gemeente Anna Paulowna (10.000 inwoners) heeft naar verhou ding ongeveer evenveel aanvragen ont vangen: 127. Geschat wordt dat daar van 40% wordt afgewezen. Bij de gemeente Wieringermeer (12.000 inwo ners) waren 131 aanvragen binnenge komen. GEDEPUTEERDE STATEN: Gedeputeerde Staten zijn van me ning dat de Razende Bbl aan Texel moet worden toegewezen. Belang rijkst argument is dat de Bol zich in de richting van Texel verplaatst. Het zeegat tussen de Razende Bol en Texel (het Molengat) wordt steeds smaller, terwijl Den Helder juist door een diepe geul van de Bol wordt ge scheiden. Het standpunt van Gedeputeerde Staten blijkt uit de ontwerp-regeling voor de gemeentelijke indeling van de Waddenzee, die gisteravond in de ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening is behandeld. Rienk Platte en Henk Zijm, werkzaam bij de Verenigde Schilders, zijn geslaagd voor het diploma gezel schilder. ~v ..wwrmrwa»!, mtywufjvn rrmanaon rrwor aan aerug meter au/n wegsloeg. Links de nog zeer smalle duinrichel, waar achter direkt het parkeerterrein ligt. Op korte termijn zal een andere parkeervoorziening getroffen moeten worden. De voortdurende afslag van de westkust van Texel neemt steeds ernstiger vormen aan. Bij de stormen van de afgelopen dagen zijn weer enorme hoeveelheden zand in zee verdwenen. Het ergst is de afslag bij het Hoornderslag (paal 9) waar de kust maar liefst 20 meter achteruitging. Sinds de zomer is hier totaal 31 meter afgeslagen. Het gevolg is dat het parkeerterrein nu acuut wordt bedreigd. Tussen de parkeerplaats en het strand bevindt zich nog maar omstreeks vijftien meter duin, die in een of twee volgende stormen kunnen zijn verzwolgen. Ook elders langs de kust was de afslag van betekenis. Tussen paal 10 en de Slufter sloeg zeven tot negen meter weg, tussen de Slufter en het Krimslag gemiddeld zeven meter en tussen Krimslag en vuurtoren zelfs tien tot achttien meter. Het grootste deel van het kunstmatige strand dat hier werd opgespoten is nu in zee verdwenen. De storm was maandagavond om half zeven het hevigst. Gedurende zeer korte tijd was zelfs sprake van windkracht 12, orkaankracht. De aanvankelijk zuidwestelijke wind draaide later naar west tot noordwest, waardoor de waterstand pas de volgende avond hoog ging oplopen. Dinsdagavond om zes uur werd bij Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1