Discussienota bejaardenwerk St. Bejaardenzorg en Woningbouwvereniging moeten samenwerken t P FAMILIEBERICHTEN „inspraak ouderen minimaal" Enquête Texel vergrijst „Discipel" zaterdag en zondag op Texel fvAl een VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 3 Do Woningbouwvereniging moet in staat worden geacht bejaardenwoningen te bouwen. De woningen in Jan Dirkszoord getuigen daarvan", aldus IVegtegaal. zich in één vereniging bezig moeten houden met het bouwen van bejaardenwoningen en de toewijzing van die woningen. Dit is één van M de conclusies uit de discussie- en beleidsnota „Welzijn ouderen op W Texel" geschreven door Nico Nagtegaal van de Regionale Stichting Welzijn Voor Ouderen. Volgens Nagtegaal heeft de Stichting Bejaar- w, denzorg geen democratische structuur en is inspraak van ouderen in yj dit orgaan niet mogelijk. Dit kan volgens de opsteller van de nota wel gebeuren in de Woningbouwvereniging, die een afvaardiging van de leden in het bestuur kent. De samenstelling van het discussiestuk is De Woningbouwvereniging en de Stichting Bejaardenzorg zullen ^begeleid door een werkcommissie van bejaarden. Yj Volgens Nagtegaal is de Stichting gp Bejaardenzorg opgericht uit een „lief- y'» ladigheididee" dat nu geen rol meer jZZipeelt. ,,De stichting houdt zich thans M net precies hetzelfde bezig als de Wo- Yr lingbouwvereniging, alleen betreft het gp lier het bouwen van bejaardenwonin- M jen", aldus de nota. Met de inspraak in Yj Ie stichting zit het volgens Nagtegaal gp |oed fout. „Er is weliswaar een be rg! iionerscommissie die door het bestuur gjrordt gedoogd maar werkelijke „daad- rv, iracht" ontbreekt, want voor veel zaken gjs toestemming van datzelfde bestuur gjiodig." zg Graag zou de werkcommissie van be- w larden dan ook zien dat in het stich- gj ngsbestuur een vertegenwoordiger rg an bejaarden komt. Dat geldt niet gr Heen voor de bejaardenzorg maar ook gj oor Sint Jan, Samen Eén en de Gol- Y ads Stichting. Nagtegaal stelt dat de gj roningbouwvereniging zich in het be rg in van haar bestaan intensief met de g ouw van bejaardenwoningen heeft be- g ggehouden. Hij noemt daarbij het g omplexJan Dirksoord. „Er is nooit een g fspraak gemaakt dat het bouwen van g ejaardenwoningen het alleenrecht van g e Stichting Bejaardenzorg zou zijn. De g ïreniging heeft het in een later stadium g ten afweten", zo schrijft Nagtegaal, g ie de splitsing van belangen een his- g irisch gegroeide situatie noemt die He- .30 I u Hoewel er volgens Nagtegaal geen duidelijke afspraken tussen woning bouwvereniging en Stichting Bejaar denzorg zijn gemaakt over wie wat bouwt, heeft de vereniging vier jaar geleden wel officieel besloten geen ge zinswoningen meer aan ouderen toe te wijzen. „Dit besluit moet teruggedraaid worden en de woningbouwvereniging moet plannen ontwikkelen voor de bouw van een groot aantal bejaarden- woningen. Pas dan is de vereniging echt werkzaam in het belang van de volks huisvesting." Duur Het samengaan van stichting en ver eniging levert volgens de schrijver ook financieel voordeel op, want de wo- g in woningen door de stichting. Be- arden kunnen voor een woning rea- g iren bij het administratiekantoor Van iijlen en Bakelaar waarna het dagelijks istuur de woning toewijst. „De be- j leling van deze procedure is dat het istuur op de hoogte raakt van de j ngste persoonlijke ontwikkelingen bij i aanvragers. Men verkrijgt op deze anier gegevens die zeer recent zijn." ihter niet recent genoeg volgens Nag- gaal, want het bestuur hanteert een litingsdatum voor inschrijvingen en zo innen de laatste ontwikkelingen niet keken worden. Van de eerdere aan- sgen wordt geen administratie bijge- luden en Nagtegaal vindt het onnodig t bejaarden die graag een woning Hen hebben steeds opnieuw moeten hrijven. Hij stelt dat het regelmatig nvragen met de kreet „het helpt toch it" frustrerend werkt. Ook laat het stuur zich niet door deskundigen bij- tan (zoals een huisarts of een bejaar- nwerker) waardoor subjectiviteit bij iwijzing in de hand wordt gewerkt, dt Nagtegaal. In het najaar van 1979 is er onder de zelfstandig wonende bejaarden een enquete gehouden over hun woonsituatie en wensen. In totaal werden er bijna 1400 formulieren versrpeid waarvan er 850 terug kwamen. Twintig procent van deze groep gaf te kennen dat ze wilden verhuizen. Een groot percentage gaf als reden dat de huidige woning te groot is. Twintig personen vin den de huidige woning te afgelegen en 22 personen ervaarden de „te" grote tuin als een bezwaar en wil den daarom graag verhuizen. Opvallend in trek bij de potentiele verhuizers is Den Burg. Maar wei nig personen willen uit Den Burg weg, terwijl in totaal 49 ge- enqueteerden uit de buitendorpen naar Den Burg willen verhuizen. Oosterend oefent na Den Burg de meeste aantrekkingskracht uit op de eigen inwoners. De werkcom missie van bejaarden die de enquete heeft uitgevoerd leidt uit deze en quete af dat er goede perspectieven voor doorstroming bestaan als voor deze groep bejaardenwoningen worden gebouwd. „Deze doorstro ming maakt tientallen grotere wo ningen vrij van redelijke kwaliteit en lage huur", aldus de commissie. Nagtegaal heeft nooit inzage gekregen in cijfermateriaal van de stichting. Nagtegaal besluit zijn betoog met de mening dat een niet-winst makende organisatie geen stichting mag zijn. Intramuraal De discussienota over welzijn oude ren is niet bepaald een makkelijk lees baar rapport geworden en hoewel het discussiestuk vooral bedoeld zal zijn voor ambtelijke organisaties zijn veel gebezigde woorden als „intramuraal" en „extramuraal" niet bevorderlijk voor de begrijpelijkheid van het lijvige boek werk. Met intramuraal bedoeld Nagte gaal de verzorgingstehuizen en het ver pleeghuis. Ook in deze instellingen is het volgens de nota slecht gesteld met in spraak en democratisering van de be woners. „Bij de bouw van bejaar dentehuizen, vooral net na de oorlog, werd als hoofddoel gesteld het zo goed mogelijk verzorgen van ouderen", aldus Nagtegaal die er bij zegt dat dit ontstond uit het streven de bejaarde mens zoveel mogelijk veiligheid, beschutting en ze kerheid te geven. „Die behoefte van de ouderen aan rust naast een woelig wereldje werd bepaald door niet-oude- ren." In deze situatie is volgens Nag tegaal ook op Texel nog weinig ver andering in gekomen. Anderhalf jaar geleden heeft de bejaarden belangen organisatie ANBO in een brief aan be sturen van bejaardentehuizen gevraagd om vertegenwoordiging van bewoners in het bestuur. Mentaliteit „Daar is tot op heden nog niet op gereageerd en er moet kennelijk nog een flinke mentaliteitsverandering plaats vinden", aldus de bejaardenwerker die overigens alle hoop heeft voor de toe komst. „Laten die besturen bedenken dat er binnen enkele jaren een generatie van ouderen komt, die beter beseffen dat tehuizen van hun geld werden ge bouwd, die beter weten waar zij recht op hebben, die meer gewend zijn aan welvaart en vrijheid en die ervaring heb ben met democratische structuren. De ze tendens is reeds gaande en het func tioneren van het tehuis zal op hun „maat" gesneden moeten zijn." Adviezen Landelijk zijn volgens Nagtegaal al een aantal adviezen en richtlijnen uitge bracht om te komen tot een verdere democratisering in verzorgingstehuizen, waarbij, in eerste instantie, gestreefd wordt naar één derde vertegenwoor diging in de besturen. „Bij geen van de drie tehuizen op Texel zijn bewoners lof personen gekozen door de bewoners) in het bestuur actief. Wel functioneren in Waardering Wel heeft Nagtegaal er waardering >r dat het de stichting gelukt is in een van stagnerende bouw van bejaar- .^^Jiwoningen toch twee nieuwe bouw- ÏSoSSfjecten van de grond te brengen. ningbouwvereniging heeft met 700 wo ningen een relatief duur administratie- aparaat. Datzelfde geldt volgens hem voor de Stichting Bejaardenzorg met 163 woningen. De administratiewerk zaamheden van het kantoor Van Zeijlen en Bakelaar drukken volgens Nagtegaal zwaar op de begroting van de stichting. Dit is echter een veronderstelling, want Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te vojdoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen f2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. alle drie de huizen bewonerscommis sies", aldus Nagtegaal die ook ingaat op het toewijzingsbeleid van de rusthuizen. Hij pleit voor een verdere samenwerking van de directies van St. Jan, Irene en de Gollards wat betreft het toewijzen van een plaats in een verzorgingstehuis. Nu wordt alleen gekeken of er geen dubbele inschrijvingen zijn. „Het grote voordeel van een gezamenlijk opnamebeleid zal zijn dat de meest urgente oudere hoge prioriteit krijgt en kan men gezamenlijk beslissen wie het eerst in welk tehuis moet." Indicatiecommissie Texel is aangesloten bij de Indicatie commissie Noordholland, een instelling die advies geeft over de noodzaak, of mate, van verzorging voor een bejaar de. Dit advies kan leiden tot voorrang bij opname in een aangepaste woning of tehuis. Nagtegaal pleit voor een kleinere Texelse commissie die zich met dit soort zaken gaat bezig houden. Elders draaien dergelijke commissies in kleinere plaatsen met succes. Een commissie is nodig omdat de vraag naar nieuwe huisvesting of andere hulp gro ter is dan het aanbod. Denk aan de wachtlijsten voor de verzorgingstehui zen en bejaardenwoningen. In zo'n plaatselijke commissie zouden een arts (bij toerbeurt), een maatschappelijk werker, bestuurslid Stichting Welzijn voor ouderen en andere deskundigen kunnen plaatsnemen. „Op Texel zijn hier voldoende mogelijkheden voor", aldus Nagtegaal die erbij stelt dat een dergelijke commissie ook uitgebouwd kan worden met meer hulpverleners in het bejaardenwerk. Service Nagtegaal en de werkcommissie noe men zo'n groepering een coördinatie team dat zich naast indicatie van hulp bezig kan houden met algemenere belangenbehartiging zoals het verlenen van een 24-uurs service aan bejaarden, vraagbaakfunctie, sociaal-culturele ac tiviteiten, maaltijden verstrekking, vrij- willigerstaken, bezigheidstherapie, etc. „Er moet gestreeft worden naar een totale aanpak van de hulpverlening bij ouderen. Hulpverlening „op maat" is dan beter realiseerbaar. Door de invoe ring van een centraal aanmeldadres, wordt die hulpverlening voor ouderen ook doorzichtiger en vraag en aanbod worden beter op elkaar afgestemd", zo besluit de nota, gevolgd door de vraag of alle organisaties die met dit werk te maken hebben zich hierover willen buigen. In de nota staan cijfers die aan tonen dat Texel, nog sterker dan de rest van het land, vergrijst. Waren in 1975 nog 1361 personen 65 jaar en ouder, vier jaar later was dit aantal gestegen tot 1544. De helft van de 65-p/ussers woont in Den Burg en Oosterend komt met tien procent op de tweede plaats. Dat Den Burg zoveel oudere inwoners telt komt uiteraard doordat er drie verzorgingstehuizen en vele bejaar denwoningen staan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onlangs weer een aantallen/ijst van vergrijzing" ge publiceerd voor de toekomst. Elke tien jaar zullen er volgens het CBS ongeveer 13% meer 65 plussers bijkomen ten opzichte van de rest van de bevolking. Rond het jaar 2000 zou Texel volgens die bereke- nignen 2000 65 plussers tellen. Rond het jaar 2020 wordt een ver grijzingstop (17%) verwachtm een gevolg van de geboortegolf van de vijftiger jaren. De gospelgroep „Discipel" treedt zaterdagavond op in De Bijenkorf te Oosterend en zondagochtend om 10.00 uur in 't kamphuis van Jan en Paula Brouwer in Zuid Haffel. Het is een drie jaar geleden opgerichte Nederland se groep die een Nederlands programma brengt. Discipel is samengesteld uit leden die van verschillende plaatsen en kerken afkomstig zijn. De groep heeft al veel succes geboekt, leder weekend is het koor en de begeleidingsgroep on derweg. Daarnaast werd concert toer- nees gegeven in België, Oostenrijk, Hongarije, Joegaslavië en Zwitserland. Bij het brengen van de combinatie van zang, muziek en gesproken woord is evangelisatie het hoofddoel maar het gebodene heeft toch een opmerkelijk muzikaal niveau. De toegang is gratis. 1926 1981 Op woensdag 2 december a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders A. Vinke en R. Vinke-v.d. Hoek hun 55-jarige echtvereniging te vieren. Hun dankbare kinderen: C. J. Vinke N. J. Vinke-Vendel J. Vinke D. Vinke-v.d. Heide en kleinkinderen Dit heugelijke feit willen we vieren in de Raadskel- der, waar u het bruidspaar kunt feliciteren van 19.30 tot 21.00 uur. Langs deze weg willen wij iedereen heel hartelijk be danken, die onze trouw dag voor ons tot een on vergetelijke dag hebben gemaakt. Jan en Janny Bruin Loodssingel 39, Oudeschild. Mede namens mijn man betuig ik mijn hartelijke dank aan allen, die mij in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst hebben verwend met post, bloe men en fruit. H. Kuil-Brander Aan alle mensen, die aan mij dachten toen ik in het ziekenhuis was en bij mijn thuiskomst kaarten, bloemen, fruit en planten stuurden, hartelijk dank daarvoor. J. Visser-Dob Den Burg, Texel. Voor de belangstelling ondervonden na het over lijden van CORNELIA VAN LENTEN, betuigen wij U onze oprechte dank. Namens de familie, L. Roeper Texel, november 1981, Kogerstraat 96. Te koop aangeboden 5- zits hoekbank, donker bruin velours. Tel. (02225) 673. Zittend ziekenvervoer Taxi Toon Smidt, 2323. Te k. 1-pers ledikant met bed; 1 Atag AN gas fornuis; weckflessen; 1 Miele wasmachine met electr. wringer. Warmoes straat 64, tel. 3782. Te koop Landrover, bj. '66. Tel. 4940. Op deze plaats wil Douwe Medema 'n ieder bedanken, die felicitaties, bloemen en planten hebben gezonden bij de opening van Pandje 5, de nieuwe Texelse zaak in sfeerverlichting. Verhuisd van Doolhof 4 naar Jan Reijstraat 12, 1791 GZ Den Burg, tel. (02220) 2933. M. Witte- Kooy. Container te koop. Te gebr. als pony-paardestal of opslagruimte. (02220) 2873. Te koop bergmeubel, teak, 205x125x40 en klein model oliekachel (B&D). J. v. Heerwaarden, tel. (02228) 493. Te koop: Scanner kristallen; stenen planten bak (Bentheim). Tel. 3889 na 6 uur. Te huur gevraagd gara ge (omgeving Kogerstraat /W.Kruislaan). Tel. 4910. Pandje 5 (naast de Hema) uw speciaal-adres in gezellige sfeervolle ver lichting. Op alle tafelaanstekers en zakaanstekers 10% korting. Tabakshop 't Centrum. Bent u zonder werk en heeft u vragen of pro blemen, zin om een klusje te doen, behoefte om te biljarten, tafeltennissen, een praatje of heeft u ideeën en suggesties? Kom dan eens langs bij het MZW-projekt in het „Struikelblok", Park straat 3, tel. 4792. Te k. Honda 125 Cross, vaste prijs 71000, Suzuki 125 cross, vaste prijs 7400,—. Na 5 uur (02220) 3329. Te koop jongensrace fiets met versnelling. (02228) 435. 5 m. zonwering - groen 7200,-. J. W. v.d. Wal, Wilhelminalaan 22, Tel. 2453. Te koop gevraagd damesfiets kinderzitje voor achterop. Tel. 3595. De Heere verblijdde ons opnieuw met de geboorte van een zoon en broertje Johannes Adrianus (Hans) J. A. van Es E. van Es-Meulstee Hanneke Kees Matthijs Liesbeth Texel, 24 november 1981, Bernhardlaan 38, 1791 XG Den Burg. Heel dankbaar en blij zijn wij met Lia en Nellie geboren 24 nov. 1981. Marijke Visser-Stark Jan Visser Maartje en Janneke Texel, 24 november 1981, Ankerstraat 15, 1794 BH Oosterend. (tijdelijk Gemini Zieken huis). Goudvissen. Waar? Vis- beurs natuurlijk! Elke vrij dag van 7 tot 8.30 uur Texels Dorpshuis. Wilt u zwarte pieten bestellen! Dan (02220) 2421 bellen. Billijke prijs. Te koop uit grootmoe- derstijd eiken buffetkast met opstand. Heeft gebo gen en geslepen glas. 7850,-. Tel. (02262) 2126 na 18.00 uur. Goed tehuis gezocht voor lief, jong hondje (A 2 mnd.). Moeder Peki nees. Tel. (02228) 768. De Buteriggel de weekenden geopend. Vogelshow op 27, 28 en 29 nov. in de Witte Burcht. Eethuis De Taveerne Dagelijks speciale menu's voor 716,50. Vogelshow op 27, 28 en 29 nov. in de Witte Burcht. Voor uw receptie of diner naar de Rode Pim pernel in De Koog, tel. (02228) 663. Café-Restaurant „De Raadskelder". Goede spijs, eenvoudige prijs. Tot ziens. Tel. (02220) 2235, Vismarkt 6. Iedere dag een ander dagmenu in de Rode Pimpernel. Uw bruidswerkspecialist: Flowerstyling Schuiling, tel. (022201 4571. Te koop aangeboden drumstel. Tel. (02225) 723 Voor een Mustang jeans. Corduroy, twill, ve- lour of stretch broek naar La Boutique, Waalderstr. 4. Maandag 30 november Voorbar Casino wegens prettige omstandigheden gesloten. U kunt Uw gebruikte kinderkleding en -schoe nen voor Polen ook bren gen bij „Allerlei", Wever straat 40, naast Déjè-Vu. Te koop een boor machine 24 V, 2 kleine ventilators 24 V, een auto matische oliebrander voor CV 24 en 220 V, CV- kachel en diverse radiato ren. 2 breedstalers Cibië, 1 mistachterlicht, klein wasbakje bruin, 1 douche- bak bruin, A 25 m. kabel 4-aderig, 1 klokpomp, 1 Peugeot 204 1974, 1 kleine allesbrander. Tel. 2217. Te k.a. Moulinex grill oven. Thijsselaan 11, tel. (02220) 3551 Voor een gezond St. Nicolaascadeau: een kist handappels of hand- en stoofperen. L. Huisman, De Veen, tel. 2203. Ruilbeurs. Munten, Ansichtkaarten, albums, f ietsplaatjes enz. enz. Maandag 30 november, 20.00 uur in de Witte Burcht. Let op onze wekelijkse aanbieding. Semke Deli catessen, De Koog, tel. 717. Bloembollenwinkel Veeger, Grensweg 5, tel. (02220) 2229. We verko pen alle bollen nu met 20% korting I Hyacinthen en lelies nu slechts 40 cent. We hebben nog 48 soorten voor uw tuin I De enige originele Japanse jeans Big John nu bij Boetiek 22. Ik zal de HEERE zin gen, omdat Hij mij heeft welgedaan. Gospelconcert „Disci pel" zaterdagavond in de „Bijenkorf." Te koop Buick Skylark 6'cyl. 1981 met LPG. Tel. (02220) 4505. Gevonden grote lapjes kat. Af te halen Dieren- pension Ellen, tel. 3308. Kedotip. Originele Chinese theetegel, uitslui tend van thee gemaakt 714,50. Semke Delicates sen, De Koog, tel. 717. Te k. houtkachel, open en gesloten te gebr., 1 jr. oud. Tel. 102225) 601. Volop handappelen, peren en stoofperen. L. Huisman, De Veen, tel. 2203. Verkoop woensdag middag en zaterdagmid dag. Maandag 30 november Voorbar Casino wegens prettige omstandigheden gesloten. Verbouwingsuitverkoop Potterie halve prijs. De Stolp, Dorpsstraat 1, De Koog. Te koop of te ruil aan- geb. P. van Cuyckboekje over de Sommeltjesberg. Originele druk 1780. P. Deuzeman, Aardrijkskun de over het eiland Texel, druk 1898. Stoepker, Lieuwstr. 25, (02220) 2940 Verbouwingsuitverkoop Alle stripboeken 20% kor ting. De Stolp, Dorpsstr. 1, De Koog Te koop modelspoor baan merk Fleischmann HO. Tel. (02223) 445 (na 18.00 uur). Met 'n Texelse rheuma- deken komt U goed de winter door. Beatrixlaan 116, tel. 3682. Een cadeaubon van Weikoop is weer een cadeau I Verbouwingsuitverkoop 20 tot 50% korting op alle artikelen. De Stolp, Dorpsstraat 1, De Koog Flowerstyling Schui ling. Het heeft lang ge duurd, maar ik weet het nu zeker. Ik kom niet meer venten. Ik hoop u in mijn zaak terug te zien. Gerard Schuiling. Te koop 1 scanner met kristallen, 1 paar kunst schaatsen mt. 38, 1 paar noren merk Ving-Ballan- grud. Bernhardlaan 9, tel. 3925. Sint-aanbieding; Broek rokken, kniebroeken, kuit broeken, piratenbroeken, pofbroeken en knicke bockers. Nu 750,— bij Boetiek 22. Verbouwingsuitverkoop Fisher Price en wol 30% korting. De Stolp, Dorps straat 1, De Koog. Dag en nacht tankenmet een OK kre dietkaart. Voor massage naar Jan van Beek, tel. (02228) 729 Cs avonds). iep mijn piep W/ogp) rfanK Wvvel. Wevorsiraat 34 Den Burg (02220) 2912

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 3