Bosaanplant Noordkop Zuivelfabriek Eierland Afslag Westkust Visvijvers in de Westen mogen niet //bij gedogen VERVOLG VAN PAG.l „Duinkanters" studeren twee stukken in VERVOLG VAN PAG. 1 Koffiebar met Benedicamus I Open huis Harry Keizer VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 Een deel van het riet van hoeve Mardnus werd van het dak geblazen. „verwerkt" kunnen worden. Dat is ruim schoots voldoende want onderzoek heeft uitgewezem dat de totaal 10.000 mensen die in de noordkop van Texel hun vakantie zullen doorbrengen niet meer dan enkele keren per week het bos zullen ingaan. Nauta vertelde verder nog over het bestemmingsplan De Krim dat nu zover is ontwikkeld dat er binnenkort op voor uit kan worden gelopen in de vorm van het bouwen van zomerhuisjes op het Newomijgedeelte en het maken van plaatsen voor tenten en caravans op het EMK-gedeelte, waar ook de centrale voorzieningen zo spoedig mogelijk zul len worden uitgevoerd. De Exploitatie maatschappij De Krim krijgt het beheer over het hele Krimplan, dus ook over het Newomijgedeelte. Totaal zullen hier zo'n 5000 recreanten verblijven. Nauta liet uitkomen dat de gemeente het betreurt dat Staatsbosbeheer nog niet heeft ingestemd met het door trekken van het onlangs gereedgeko men betonnen fietspad naar het strand. Gehoopt wordt dat er alsnog overeen stemming komt, want door deze aan trekkelijke fietsroute kan worden bereikt dat veel meer mensen hun auto op de parkeerplaats van de camping laten staan. Rechthoekig Landschapsconsulent D. A. Boogert van Staatsbosbeheer Noordholland ging nader in op de voorgenomen bosaanleg. Hij vertelde dat de diverse stukken bos een rechthoekige vorm zullen krijgen en dat de aantrekkelijkheid voor het publiek vooral zal ontstaan door de vele open plekken met allerlei voorzieningen. Be langrijk zijn ook de waterpartijen, die in het bestaande Texelse bos node worden gemist maar die elders (de „Doode- manskisten" op Terschelling) in een re creatieve behoefte blijken te voorzien. Ook wordt gedacht aan een dagkam peerterrein vlak bij de parkeerplaats. Bij het verder uitwerken van de plannen wordt veel prijs gesteld op de mening van de Texelse bevolking. Ir. Swellengrebel ging in op de speci fieke moeilijkheden van bosaanleg in een open polder op korte afstand van de zee. Staatsbosbeheer is gebonden aan bepaalde boomsoorten; mede daardoor ontstaat in het begin een nogal saai beeld. Pas later komt er meer variatie want dan ontstaat een omgeving waarin ook andere soorten het zullen doen. Met name de randen van het bos zullen een goede afscherming tegen de zoute zeewind moeten vormen. Vragen De heer B. Ezerman van „De Sluf tervallei" vreesde dat het afremmen van het autogebruik minder makkelijk zal lukken dan de gemeente denkt. Veel mensen nemen erg veel bagage mee naar het strand en zullen daarom toch hun auto blijven gebruiken. Ook vond Ezerman dat geen overdreven waarde moet worden toegekend aan de recre atieve betekenis van het nieuwe bos. De ervaringen met het bestaande Krimbosje wijzen niet op een bijzonder grote belangstelling, maar dat is ook te wijten aan het feit dat dit Krimbosje nogal nat is. Wethouder Nauta liet uitkomen dat het niet de bedoeling is alle autoverkeer uit te bannen, maar dat het gebruik van de fiets aantrekkelijk wordt gemaakt. Overigens is het parkeerterrein bij het strand te klein, zodat ook dit feit het fietsgebruik zal bevorderen. De ervarin gen die elders op Texel met het fiets gebruik zijn opgedaan, zijn bemoedi gend. De algemene trend is dat bij een gelijkblijvend aantal vreemde auto's op Texel, het aantal verkeersbewegingen afneemt. Van de aangeboden fiets- mogelijkheden wordt intens gebruik ge maakt. En uit onderzoek is gebleken dat bos wel degelijk door een breed toeris- tenpubliek op prijs wordt gesteld, vooral door gezinnen met kinderen. Wim van der Linde kreeg desgevraagd te horen dat in het nieuwe bos ook ruiterpaden zullen komen. Fietspad Een tip die gretig werd genoteerd kwam van de heer M. de Graaf. Hij vond dat het onlangs voltooide betonnen fietspad op meerdere plaatsen verbon den moet worden met de Krimweg, zodat mensen die de Krimweg opge- fietst zijn dit pad alsnog kunnen berei ken. Ook is het makkelijk voor degenen die hun bestemming op de Krimweg hebben, maar opweg daarheen toch zoveel mogelijk van het fietspad gebruik willen maken. De Graaf vond ook dat Staatsbosbeheer het fietspad moet doortrekken naar het strand. Hij was niet de enige die deze wens naar voren bracht. Ir. Swellengrebel liet blijken dat Staatsbosbeheer nog lang niet zover is. Hij vond dat de fietsers best van de Krimweg gebruik kunnen maken als de auto's er niet te hard rijden. Directeur M. Warnaar van camping De Krim merkte op dat driekwart van zijn gasten uit gezinnen met kinderen bestaat. Ouders willen niet over de Krimweg naar het strand fietsen omdat ze de daar rijdende auto's veel te gevaarlijk voor de kinderen vinden. Dokter Siebinga vond de huidige situatie gevaarlijk. Op de plaats waar het betonnen pad ophoudt, zijn fietsers gedwongen op de Krimweg te gaan rijden, wat in verband met achteropkomende auto's ongelukken uitlokt. Wethouder J. Nauta liet uitkomen dat hij best begreep dat Staatsbosbeheer liever geen duinterrein aan een fietspad opoffert, maar ook hij vond dat het pad er wel moest komen. De bejaarde heer W. Z. Stolk had enige twijfel over de mogelijkheid van bomengroei op noordelijk Texel. Hij meende zich te herinneren dat bos wachter Epe er nooit aan heeft willen beginnen. De heer M. Mantje zei dat de condities op noordelijk Texel inderdaad wel slechter zijn („van drie kanten zee") maar het Molenbos, de beplanten van het voetbalveld en het Krimbosje dat in 1970 is geplant, bewijzen dat het wel kan. Ijsbaan? De heer Meijert Boon pleitte ervoor een van de geplande waterpartijen in het nieuwe bos zo groot te maken dat er 's winters een ijsbaan van gemaakt kan worden. Je zou dan een mooie be schutte baan hebben. De heer Boogert van Staatsbosbeheer vond het een goed idee en beloofde de mogelijkheid daar van te zullen onderzoeken. Enkele vragenstellers hadden kritiek op de planning van waterlopen en waterpartijen in het bosplan. Er is water gepland op de hoogste punten. Jan van Heerwaarden van „Axel" vroeg om een deugdelijke afrastering tussen zijn bouwland en het recreatie gebied. Hij had geen beste ervaringen met recreanten. Hij kreeg als antwoord dat er een sloot zal komen, maar daar was Van Heerwaarden niet blij mee, omdat deze het voor hem dringend nodige drangwater uit de duinen zal tegenhouden. Waarop beloofd werd dat getracht zal wo'rden voor andere af sluiting te zorgen. Van de heer Ezerman kwam de suggestie om als erfafschei- ding doorns „of andere rotzooi" te planten. Er kwamen nog meer vragen en suggesties. De heer Van der Star vroeg om een fietstunnel op de plaats waar de toegangsweg naar het EMK-terrein uit komt op de Postweg en de heer H. Hooijschuur brak een lans voor hand having van de kinderboerderij die in de bosstrook tussen Krimterrein en Vuur- torenweg komt te liggen. Hij zag mo gelijkheden voor exploitatie in samen werking met de EMK. Directeur War naar van de EMK reageerde hoop gevend. De heer Stoop pleitte voor het op knappen van het fietspad tussen Sluf tervallei en vuurtoren. Dit pad is van Staatsbosbeheer. De heer Mantje zei dat opdracht is gegeven voor herstel van enkele stukken. Jan Witte van '"s Hertogenbosch" liet plagend blijken in deze wel het een en ander van Staatsbosbeheer te ver wachten, omdat zij aan de gemeente voor de voor bosaanplant bestemde grond veel minder heeft betaald dan de gemeente er destijds zelf voor heeft ge geven. Bevoegdheden De heer M. Boon was nieuwsgierig naar de bevoegdheden van de beheers commissie, die bij de aanleg en het beheer van het bos zal worden betrok ken en die gedeeltelijk uit Texelaars zal bestaan. Volgens Nauta is die bevoegd heid vrij groot. Feit is dat alle beslis singen inzake aanleg en onderhouds plannen onderhevig zijn aan goedkeu ring van deze commissie. Boon ver onderstelde dat de commissie er weinig aan zal kunnen doen als Staatsbosbe heer zijn plicht zou verzaken. Nauta zei in deze vol vertrouwen te zijn. Staats bosbeheer heeft zich contractueel tot onderhoud verplicht. Op een vraag van onder andere N. C. Barendregt werd geantwoord dat de plannen om de Texelse duinen tot na tionaal park te maken, geen invloed hebben op de recreatieve ontwikkelin gen bij De Cocksdorp. Toneelvereniging De Duinkanters in De Koog heeft onlangs het stuk „Tro penkolder" in studie genomen. Het is een blijspel dat op een nader te bepalen datum half februari zal worden opge voerd onder regie van Aris van Zeijlen. De Duinkanters brengen binnenkort ook weer een stuk voor kinderen. Gekozen is „de kleine en de grote koning", dat ook in februari wordt opgevoerd. Oudeschild een stand van 2.48 plus NAP bereikt. Extreem hoog is dat ove rigens niet. Het komt haast elk jaar wel een keer voor. Schade Ook op het land richtte de storm schade aan. Maandagavond werd een schuur van J. Duinker in Nieuweschild tegen de grond geblazen. De brok stukken kwamen tot een afstand van 100 meter in het land terecht. Het gedeeltelijk uit steen opgetrokken gebouw was een ca. vijftig jaar oude voormalige wierschuur, waarin onder meer landbouwwerktuigen waren opge slagen. Schapen die aan de noordkant van de schuur beschutting zochten tegen de wind werden onder het puin bedolven, waarbij drie dieren de dood vonden. Een deel van het rieten dak van hoeve „Martinus" aan de Jan Ayeweg werd weggeslagen. De kortdurende orkaan was ook teveel voor de strandhuisjes, die waren opgeslagen op het terrein van Daalder bij het Westerslag. Enkele huisjes werden totaal vernield. De brokstukken kwamen terecht in de steenopslag. Dijkbewaking De hoge waterstand had beperkte dijkbewaking tot gevolg. Sinds de Texelse dijken op deltahoogte zijn heeft deze bewaking een nogal formeel ka rakter. Het komt erop neer dat mensen van Rijkswaterstaat en het Waterschap een oogje in het zeil houden bij de meest bedreigde punten (zoals de noordoostkant van Texel). Het inrich ten van een centrale post in het raadhuis blijft achterwege. COURANT PAGINA 5 De heer M. de Hoog wil bij zijn boerderij-woning in De Westen een grote vijver graven om daarin als hobby vis te kweken. Dat is strijdig met de agrarische bestemming van het terrein, maar het gemeentebestuur had er geen bezwaar tegen en wilde het viswater „bij gedogen" toestaan. De Hoog Vrijdag- en zaterdagavond a.s. wordt in de Schakel naast de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg koffiebar gehouden door de Texelse afdeling van Youth for Christ. Tijdens deze avonden die om half negen beginnen wordt opgetreden door het Vlaardingse duo Benedicumus met een programma dat bestaat uit volksmuziek en luister- De muziek is voor een deel gericht op actuele zaken uit de heden daagse maatschappij waarin het geloof een centraal thema inneemt. De zang wordt begeleid met gitaar, mandoline, bouzouki, mondharmonica en fluit. De toegang en de eerste kop koffie zijn deze avonden gratis. Zondagmorgen Werkt Benedicumus mee aan de dienst in de N.H. kerk te Den Burg. moest bij de provincie echter wel om een ontgrondingsvergunning vragen. De provincie bleek echter van mening te zijn dat het viswater niet zomaar kon worden toegelaten en vond dat het be- stemminsplan ervoor moest worden ge wijzigd. Dat zal nu gebeuren. Vooruitlopend op deze wijziging zal met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening aan het plan van De Hoog worden meegewerkt, wat mogelijk is als de raad een voorbereidingsbesluit neemt. Het plan voor de visvijver kwam ter sprake in de gisteravond gehouden ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening. Een ander voorbereidingsbesluit was nodig voor de heer C. Kager die bij zijn woning Wilhelminalaan 84 een garage berging wil bouwen van 25 M2. Bij de woning is al een berging van 8 m2. Volgens het bestemmingsplan mag slechts één berging worden gebouwd, maar B en W hebben tegen het plan van Kager geen bezwaar. Kranten, tijdschriften en ander oud m papier hoort NIET in de vuilniszak. Bewaar het voorde verenigingen I I ondernemers-aktiviteiten 1 Bandenhandelaar Harry Keizer uit Heerhugowaard breidt zijn activiteiten op Texel uit. Het kleine pand aan de Spinbaan in Den Burg waar het filiaal sinds 1978 was gevestigd is nu omge ruild voor een grotere ruimte van 180 vierkante meter, overigens ook eigen dom van scheepswerf P. Betsema. Naast alle soorten autobanden worden nu ook accu's, schokdempers en uit laten verkocht en er is tevens een uit lijnapparaat, dat computergestuurd is en als zodanig uniek op Texel. Harry Keizer is tevreden over de gang van zaken in zijn Texelse vestiging. Het ziet er zelfs naar uit dat bedrijfsleider Kees Pol binnen afzienbare tijd assistentie nodig heeft. Door grootschalige inkoop van banden, accu's, uitlaten en schok dempers kan concurrenrend worden geleverd en gemonteerd. Het slechte economische getij heeft een gunstige invloed op de klantenstroom want de mensen wachten langer met het inruilen van hun auto en komen dan al gauw te staan voor de noodzaak van nieuwe banden, accu en op den duur ook uit laat. Deze onderdelen van de auto hebben nu eenmaal een beperkte le vensduur en die is maar weinig langer dan de termijn die tot voor kort werd aangehouden voor het inruilen van de wagen. Wie het bedrijf wil bezoeken is zaterdag a.s. van 15.00 tot 18.00 uur welkom, want dan wordt open huis gehouden. Dit is een opname van de zuivel fabriek De Samenwerking van Niek Dros, die stond aan de Oorsprongweg in Midden-Eierland. De fabriek was een van de drie zuivelfabriekjes die op Texel stonden, voordat besloten werd tot oprichting van De Eendracht. De foto is gemaakt door Jildert Zuidema. Van enkele personen op de foto is de iden titeit bekend. Rechts van de linker melk- D<t restanten ven strandhuisjes die bij Westers/eg door de storm werden vernield. auto staan jaap Kager van „Avanti" en Niek Dros van „Wageningen" (de grootvader van Niek Dros uit Harke- buurt). De foto komt uit de collectie van verzamelaar Maarten Stoepker, die in het bijzonder is geïnteresseerd in foto's van oude zuivelfabrieken (ook van el ders uit het land) en opnamen die betrekking hebben op landbouw, jacht en visserij. Voor wie hem kan helpen zijn collectie uit te breiden, zijn adres: Lieuwstraat 25, telefoon 02220-2940. Stoepker is lid van de Texelse munten- en ansichtkaartenclub, die maandag avond 30 november weer ruilbeurs heeft in De Witte Burcht in Den Burg. Niet alleen verzamelaars van munten en prentbriefkaarten zijn daar welkom, maar ook verzamelaars van alle denk bare andere artikelen. Aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5