Veel „eigen kweek" op vogeltentoonstelling „WAT IK ZEGGEN WOU.." Sluitingstijd geldt ook voor kampeerkantine Boek toont veranderd gezicht van Oosterend VERANDERD GEZICHT 1900-1981 Zon. maan en hoog water Cursus voor buitenshuis werkende en alleen staande vrouwen Texelaars voor de balie Hoe Texels is Texe/s landschap? Verkeerslichten moeten weer aan Soosavond Blijde Rijders JANNA COUPERUS MEDEMA Geslaagd VRIJDAG bekeken ^"^Smiddeg de tentoongestelde vogels ven „Op Eigen Wieken" eendaohtig. weren prijzen 'in 'verschillende Vandaag (vrijdag) is de eerste dag waarop de vogeltentoonstelling van ,,0p eigen wieken" in gebouw De Witte Burcht te Den Burg is geopend. Het aantal ingezonden vogels (270) doet niet onder voor het aantal dat vorig jaar door de leden van „Op eigen wieken" bijeen werd gebracht en het spreekt vanzelf dat het aantal variëteiten weer zeer groot is. Opvallend is dat er dit jaar meer postuurkanaries zijn dan vorig jaar. Bij postuurkanaries wordt niet zozeer ge keken naar de kleur als wel naar de vorm van de vogel en er zijn in deze klasse een aantal aardige varianten. Ook de kleur- kanaries zijn goed vertegenwoordigd in een eindeloos aantal geeltinten. Woensdagmiddag waren de keurmees ters nog druk bezig bij daglicht de best gekleurde kanarie uit te zoeken voor de prijsuitreiking op donderdagavond. Er zijn dit jaar veel kleurkanaries in de kleur „Duits-wit". Deze variëteit wordt nog maar kort op Texel gekweekt, maar men kon de van de overkant afkomstige keurmeesters er goedkeurend over ho ren mompelen. Naast kanaries, parkieten, tijgervink- BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Heel vast had ik mij voorgenomen, na mijn pensionering op geen enkele ma nier meer mee te spelen in Texels Ganzenbord. Maar de „Texelaar" van 17 november j.l. heeft me aan het wankelen gebracht. „Zeker tien keer" zou ik het verband tussen „nationaal landschap" en „bestemmingsplan voor het buitengebied" hebben ontkent (zij het „waarschijnlijk" te goeder trouw") en nu blijkt dit verband tóch te bestaan. Uw Groen-Zwart medewerker stelt de zaken wat erg eenvoudig en daardoor niet helemaal juist. Hij schrijft: „De ge meenteraad moest akkoord gaan met het bestemmingsplan buitengebied om het gevreesde nationale land schapspark buiten de deur te houden." Dat klopt niet helemaal. Want in feite heeft het toenmalige college van B en W betoogd: 1. Het is nodig, dat de gemeenteraad zélf de belangen van agrarisch bedrijfs leven recreatie en landschapsbescher ming afweegt. 2. De raad dienst zélf aan te geven, op welke manier schade voor agrariërs ver goed moet worden; 3. Aldus bereikt de raad tevens, dat Texel waarschijnlijk niet als „nationaal landschap" wordt aangewezen; want een algemene regel van goed bestuur is, dat het rijk niet ingrijpt, wanneer de gemeente het gestelde doel nastreeft of al heeft bereikt. De praktijk bevestigde, dat een ver antwoorde voorstelling van zaken was gegeven. Immers: 1Het plan buitengebied verkreeg de in stemming van provincie en rijk; 2. In beginsel werd ook de schade vergoedingsregeling met sympathie be groet; 3. Het rijk bleek bereid, ook practisch. financieel bij te dragen in de vergoeding van agrarische schade, ofschoon Texel nietals nationaal landschap is aanvaard. Een bestemmingsplan is iets heel anders dan een nationaal landschap. De uitgangspunten behoeven ook niet de zelfde te zijn. Maar natuurlijk kunnen rijk en gemeente in dezelfde richting den ken. Dit bleek voor het gebied Texel het geval. Het is ook vandaag nog het geval, blijkens uw verslag: de rijks ambtenaren geven toe dat de regels „helemaal overeenstemmen." Terecht vragen nu de boeren: waarom dan tóch die „status" en waarom rijksbemoeiing? En waarom plotseling het dreigement „geen geld, als Texel geen nationaal landschap wordt?" In Groen-Zwart lees ik, dat niet alle betrokken rijksambtenaren „gelukkig" zijn met deze „pressie". Als ambteloos burger ben ik zo vrij te veronderstellen, dat zij eigenlijk bedoelen: wij schamen ons diep. Dat zou ik óók doen in hun situatie. Er zou nog heel wat te zeggen zijn; maar dat ligt niet op mijn weg. Texel heeft een nieuw gemeentebestuur dat van wanten weet. Het zou mij verbazen als het standpunt over „nationaal land schap Texel" op zo simpele wijze bepaald zou worden als uw Groen- Zwart medewerker verwacht. Maar wie ben ik? Toch nog één opmerking, voordat ik mij opnieuw uit de discussie terugtrek. Die opmerking betreft de gronden in de polder „Eendracht". Wie beweert, dat de gemeente Texel vooral op de hoogte is geweest van de aankoopplannen van het rijk, moet lijden aan een betreu renswaardige geheugenstoornis. Zo iemand zou óók gemakkelijk kunnen vergeten, dat een agrarisch gebied niet genoeg heeft aan (a) bekwame boeren, (b) een ruilverkaveling en (c) een zuivel industrie die nieuwe wegen durft te zoeken (getuige de kaasjes). Om blij vend te kunnen voldoen aan de eisen van de tijd, heeft zo'n gebied bovendien nodig: (d) een toereikende oppervlakte. Knabbelende rotganzen zijn soms ver velend; maar knabbelende grondaanko- pers zouden wel eens levensgevaarlijk kunnen zijn. Graag wens ik Texel sterkte toel Met vriendelijke groet; W.H. Sprenger, Gorssel, Al jaren zijn op het kruispunt Schil- derend-Emmalaan-Bernhardlaan de verkeerslichten buiten werking. Ze ge ven alleen het bekende „neutrale" knippersignaal. Het wordt tijd dat die dingen weer worden ingeschakeld. Waar hebben we ze anders voor? Dat het nodig is mag blijken uit het feit dat op dit punt herhaaldelijk aanrijdingen plaatsvinden, meestal als automobilis ten die uit de Emmalaan komen, het verkeer dat van rechts van het Schil derend komt te laat opmerken. Vooral bij slecht weer en als voor de Auto centrale veel wagens staan, is dat het geval. Het is daarom goed dat de auto mobilisten tot stoppen worden verplicht door het verkeerslicht. Onlangs ben ik op dit kruispunt aangereden en onder vind daarvan nog de nadelige gevol gen. Een dezer dagen was het wéér bijna raak. Uit gesprekken met mensen blijkt dat ik lang de enige niet ben met dergelijke ervaringen. Moeten er eerst doden vallen? Toen ik over dit onder werp sprak met iemand van de politie, werd mij aangeraden, het bewijs te leveren dat op het kruispunt herhaal delijk aanrijdingen of bijna-aanrijdingen gebeuren, alleen dan is er een kans dat de lichten weer in werking komen. Vandaar deze oproep: slachtoffers en bijna-slachtoffers, medlt u bij de politie! Narda Pool-Dros, Den Burg. jes en de andere „gewone" vogel soorten die je op een dergelijke vogel tentoonstelling kunt zien zijn dit jaar ook wat bijzondere soorten van eigen kweek te bewonderen. De prachtig gekleurde Japanse Nachtegalen van Jaap daalder bijvoorbeeld. Of de felrode vuurvinken van de heer Van Dorp. Het kweken van deze vuurvinken is erg moeilijk omdat je ze met levend voer in leven moet houden als ze pas uit het ei zijn. Andere bijzondere vogels zijn achopo- nissen (een soort parkieten) van B. Bakker en de prachtige witte rijstvogels van Bert Koning. Bij de toekenning van de prijzen wordt gewerkt in drie klassen: tropische vogels, kanaries en parkieten. Daarnaast zijn er allerlei prijzen per variëteit zodat er in totaal twaalf cate- goriën zijn waarin prijzen worden uit gereikt. De feestelijke prijsuitreiking vond gisteravond plaats. Bij het beoor delen van de vogels is een afdeling voor vogels van eigen kweek en voor ge kochte vogels. Vogels van eigen kweek zijn geringd. Ruim driekwart van alle tentoongestelde vogels is van eigen kweek. Een apart hoekje op de tentoon stelling wordt ingenomen door de vo gels van de jeugdleden. De zeven jeugdleden hebben ongeveer 25 vogels van verschillende pluimage ingestuurd. Voor de jeugd is er een aparte prijs. Het is de dertiende keer dat „Óp eigen wieken" een dergelijke wedstrijd en tentoonstelling houdt, maar voor het eerst is er nu een zogenaamde Derby- prijs. Een kweker die zijn eigen vogels ringt heeft daarvoor ringetjes die van 1 tot en met 25 zijn genummerd. Nadat alle vogels op de tentoonstelling waren gebracht is een nummer getrokken en alle vogels met dat specifieke nummer aan hun poot dingen meer naar de Derby-prijs. Ze worden nogmaals beke ken en de beste vogel met het juiste nummer krijgt de prijs. De tentoonstelling in de Witte Burcht is vandaag (vrijdag) en zaterdag ge opend van tien uut 's ochtends tot tien uur 's avonds. Op zondag kan men er van tien tot vijf terecht. De keur meesters die de prijzen voor de ver schillende vogels hebben toegekend zijn de heer Huisman (kanaries) uit Ursum, de heer Suichies (kanaries) uit Leeu warden, de heer Van Dijk (tropische vo gels en parkieten) uit Harlingen en de heer Bot uit Medemblik voor dezelfde categorie. In de hal van de St. Jozefschool houden „De Blijde Rijders" zaterdag hun eerste soosavond van dit seizoen. Start 20.15 uur. De heer Arensman zal om 21.00 uur videobeelden laten zien van de „Rit van de nostalgie 1981". Later wordt een film vertoond over het tweede concours hippique te De Koog. Donateurs en leden, evenals gastkoet- siers zijn van harte welkom. De zon komt 1 december op om 8.25 uur en gaat onder om 16.32 uur. Maan: 4 dec. N.M., 11 dec. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 nov. Zaterdag 28 nov. Zondag 29 nov. Maandag 30 nov. Dinsdag 1 dec. Woensdag 2 dec. Donderdag 3 dec. Vrijdag 4 dec. Zaterdag 5 dec. Aan het strand is het uur eerder hoog water. 8.54 en 21.04 9.24 en 21.40 9.58 en 22.11 10.23 en 22.34 10.30 en 22.53 10.34 en 23.22 11.05en 0.09 en 11.50 1.13 en 12.57 ongeveer een Dat geldt ook voor andere plekjes in Oosterend en Oost zoals de Vliestraat, Peperstraat, Ankerstraat, Oranjestraat, Kerkstraat, Oesterstraat en het Kerk plein. Anderzijds is Oosterend niet zo erg veranderd, dat het nu totaal on herkenbaar is. En dat maakt „Ooster end, veranderd gezicht 1900-1981" juist tot zo'n boeiend boekje. Wie de foto's zorgvuldig bestudeert vindt honderd en één kleine veranderingen. Huisjes die gebouwd zijn, hekken die er bijgekomen zijn, of zoiets subtiels als de wijzerplaten op de kerkklok die er opeens waren. Uiteraard geldt dit alleen voor het oude Oosterend, want de nieuwbouw rond de Mulderstraat is op de oude foto's niets meer dan een schapenweide. Bij de oude foto's die Janna Coupe- rus-Medema, die overigens nog steeds in Oosterend woont, van dorpsgenoten kreeg zijn ook klassefoto's en vereni gingsfoto's. In haar voorwoord schrijft ze dat het maken van teksten vooral bij deze foto's niet makkelijk was. Soms was het niet mogelijk te achterhalen wie erop staat. Deze menselijke foto's tus sen de verschillende straatgezichten maken met boek extra interessant. Herkennen Janna Couperus-Medema heeft voor mensen uit Oosterend een ongetwijfeld interessant document samengesteld. Voor andere Texelaars en toeristen zal haar boek echter minder belangrijk zijn. Zij zullen meer geïnteresseerd zijn in oude foto's van geheel Texel en daarom kon een boekje met oude foto's van heel Texel zoals dat onlangs werd geredi geerd door Maarten Stoepker ook in een veel grotere oplage worden gemaakt. Wegens de beperkte oplage van het boek over Oosterend is het veel duur- Volgend jaar worden voor buitenshuis werkende alleenstaande vrouwen in Noordholland in de leeftijd van onge veer 45-55 jaar cursussen gehouden, waarop ook door Texelse gegadigden kart worden ingetekend. De cursussen worden gehouden van 10 tot 14 mei in de Volkshogeschool in Bergen, van 18 tot 20 oktober en van 15 tot 17 november in „De Haaf" in Bergen en „Dijk en Duin" in Hoorn. In die periode verblijven de cursisten in de genoemde volkshogescholen, zodat dus niet dage lijks heen en weer hoeft te worden ge reisd. Gespreksonderwerpen zijn onder meer: Hoe kunt u én 8 uur per dag werken én uw eigen huishouden doen en er voor zorgen dat u tijd en energie overhoudt voor andere dingen; In hoe verre houden de werkomstandigheden rekening met uw speciale positie en wat zou er aan verbeterd kunnen worden; Hoe kies je belangrijke contacten, hoé behoud je ze? Hoe is uw ervaring met een samenleving waarin veel waarde wordt gehecht aan het gezin. Gehoopt wordt de kosten van de cursus voor de deelnemers te kunnen beperken tot '25,— eigen reiskosten) door een emancipatie-subsidie. Informatie is te verkrijgen bij het bureau culturele zaken ten raadhuize, terwijl folders met opge- opgaveformulier besteld kunnen wor den bij het „Project Pension in zicht Noordholland", West-Indisch Huis, He- renmarkt 81, 1013 EC Amsterdam tel 020-252167. Lia Barhorst en John Kleinveld zijn geslaagd voor douane-assistent A. Lia is werkzaam in het Botlekgebied en John in de Rotterdamse Waalhaven. Maurice Marinus slaagde voor het praktijkdiploma typen eerste klas. Een 34-jarige Texelaar moest zich dinsdagochtend voor de kan tonrechter in Den Helder verantwoorden wegens het aan zijn laars lappen van de in de Texelse Algemene Politieverordening geregelde sluitingstijden voor horecabedrijven. De man is exploitant van een kantine van een kampeerterrein en op 3 mei bleek er om drie uur 's nachts nog drank te worden verkocht. De kantine had echter om twee uur al gesloten horen te zijn. Voor het kantongerecht gaf de man de overtreding toe. „Toen de politie bij u binnen kwam, zagen ze daar vijf personen achter een consumptie zitten. U verklaarde te weten dat het bedrijf om twee uur dient te sluiten", las kantonrechter Mr. Wouterse uit het proces verbaal. De rechter zei verder dat de verdachte verklaard had dat hij alleen maar langer open bleef voor gasten van de camping. Een soort opvang voor met name jonge mensen die na tweëen uit de café's in Den Burg en De Koog komen. Niet- camping gasten die na sluitingstijd nog een borrel denken te kunnen drinken in de kantine, worden niet toegelaten. Ter zitting verklaarde de verdachte nog steeds achter zijn destijds gedane beweringen te staan. „Toen de politie binnenkwam zaten drie man personeel en één klant aan de bar. Ik ben de volgende dag naar het politiebureau ge weest om daar de zaak te bepraten. Ik werk al tien jaar op deze wijze en er waren nooit problemen", zei hij, „Na tweëen werk ik zuiver met gasten. Alleen maar mensen die in het cam- pingregister staan komen erin. Ik dacht dat ik net als de bar van een hotel of een motel het recht heb de kantine langer open te houden voor mensen die op mijn kampeerterrein overnachten. Ik was me er niet van bewust een over treding te begaan", aldus de kantine exploitant. Hij deelde verder mee dat een kantine van een kampeerterrein een speciale functie heeft. „Mijn camping is rustig en ik wil dat zo houden. We doen veel aan recreatie en hebben daarvoor een professionele kracht. Het gebeurt nogal eens dat er 's avonds bosspelen worden georganiseerd. Een goede dropping kun je pas houden als het donker is. Als er veel mensen zijn die meedoen vertrekt de laatste ploeg pas om half twaalf. Het is dan goed mogelijk dat ze pas om twee uur 's nachts weer terugkomen en als ze verdwalen kan het nog wel later worden. In de kantine worden ze dan opgewacht met soep", aldus de exploitant. Hij verklaarde ver der nooit met het gemeentebestuur over deze werkwijze te hebben gepraat om dat er nooit problemen waren. Tapperij Dat op de betreffende camping inder daad nooit problemen zijn, beaamde officier van justitie mr. Jansen in zijn re quisitoir. Hij stelde vast dat het kam peerterrein goed bekend staat. Volgens artikel 23 van de politieverordening is de betreffende kantine echter een „tappe rij" en deze dient tussen twee en zes uur 's ochtends gesloten te zijn. „Om drie uur zat er bij u nog iemand die er niet mocht zitten en dus is er terecht proces verbaal opgemaakt", zei de officier. „Ik twijfel niet aan de maatschappelijke functie van uw kantine, maar u moet het anders plannen." Hij hield rekening met de door de verdachte naar voren ge brachte argumenten en eiste een boete van veertig gulden. De rechter vond dit een alleszins redelijke eis en vonniste conform. Hij gaf de kantine-exploitant het advies contact op te nemen met het college van burgemeester en wethouders om mogelijk langer openblijven voor cam- pinggasten te bepraten. „Als ik kijk naar het verleden, dan worden dit soort dingen op Texel in alle redelijkheid ge regeld", voegde de officier van justitie daaraan toe. 27 NOVEMBER 1981 Janna Couperus-Medema heeft een boek samengesteld met foto's van haar geboorteplaats Oosterend. Er staan foto's in van zowel het begin van deze eeuw, als opnamen die dit jaar zijn gemaakt. Omdat de nieuwe foto's zijn gemaakt vanuit hetzelfde standpunt als de oude, krijgt de lezer een goed beeld van wat er in Oosterend allemaal is veranderd. Soms is dat een beetje schokkend, temeer daar Oosterend algemeen wordt beschouwd als het dorp waar alles in authentieke stijl bewaard is gebleven, zodat het als beschermd dorpsgezicht werd aangewezen. Wie bijvoorbeeld de verschillende foto's van de Oester- straat vergelijkt, ziet dat daar in de loop der jaren nogal wat is veranderd. Waar vroeger het huis van Jan Mantje stond, is nu een restaurant gevestigd, en zo zijn er meer panden die verdwenen of die een heel andere bestemming kregen. der. Voor 48 grote bladzijden foto's en teksten betaalt men /23.90 en dat is voor een dergelijke eenvoudige uitvoe ring niet zo weinig. Voor oudere Oosterenders zal het boek van Janna Couperus ongetwijfeld het meest interessant zijn. Ze zullen herkennen hoe het vroeger in hun dorp was en bekenden of misschien zelfs zichzelf herkennen in de oude klasse foto's. Maar ook jongere Oosterenders zullen het interessant vinden te zien hoe hun dorp er vroeger uitzag. De oude foto's geven dat verleden haarfijn weer. De foto's in het boek zijn onder meer gemaakt door Wim Bakker, Piet Bake- laar, A. Brans en S. Kikkert. Voor de foto's die in 1981 zijn gemaakt tekent Nic. G. Koens. Het boek is uitgegeven door uitgeverij Technipress b.v. in Groningen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7