Cjrocn ^wartsjexels in het harL, College wil VVV-bureau in centrum houden r Kaartenknippen voor de boot gedeeltelijk geautomatiseerd B en W verdeeld over motie ..Gemeente Texel kernwapenvrij" Bejaarden willen meer bushaltes in Oudeschild Ei Granaten gevonden Rookpluimen boven Vlieland Vechtpartij in dancing DE WINKELS IN DEN BURG DINSDAG 1 DECEMBER 1981 6e JAARGANG NR Uedactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits %utick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Dor advertenties, abonnementen, etc.: mgeveld De Rooy B.V., astbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs M5,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De plannen van de VVV Texel om een nieuw hoofdkantoor te luwen aan de Elemert (tusen Mont Rosa en de woning van de milie Pansier) hebben bij B en W geen genade gevonden. Het illege wil de VVV in het centrum houden. In hoedanigheid als lid van 3 commissie ruimtelijke ordening en als waarnemer in de VVV heeft heer N.C. Barendregt hierover een brief geschreven aan de mmissie ruimtelijke ordening die in de vergadering van donderdag jerd behandeld. ,,ln de commissievergadering van 15 oktober heb ik de behandeling van het bestemmingsplan Den Burg West de entuele opname van een nieuw VVV kantoor in dit bestemmings tan naar voren gebracht", aldus de brief van Barendregt. ,,U heeft en toegezegd dat nadere besluitvorming door het college na erleg met de betrokkenen plaats zou vinden. Helaas moet ik nstateren dat standpuntsbepaling zonder overleg met de betrok- nen heeft plaatsgevonden." aan de Elemert gedacht kunnen wor den. „Wij hebben dat heel duidelijk gezegd, maar de WV bleef de voor keur voor de plek aan de Elemert hou den. Ze zijn met architectenbureau Alkema in zee gegaan om een ontwerp te laten maken voor een gebouw aan de Elemert. Als Barendregt schrijft dat er geen overleg is geweest dan is dat niet juist", aldus Engelvaart. „Twee leden van het college en een ambtelijke dele gatie hebben op 25 september met de WV gepraat. Er is toen een discussie geweest en daaruit hebben we gecon cludeerd dat er geen goede argumenten bestaan om aan de Elemert te bouwen. In het centrum van Den Burg heb je dezelfde mogelijkheden." De argumen ten die door de WV naar voren waren gebracht, waren dat het gebouw slecht te bereiken en te bevoorraden is. „In Den |Het college is van mening dat een uw VVV kantoor in het centrum van in Burg thuishoort en niet aan de mert. Barendregt vindt de argumen- ie die het college hiervoor aandraagt i' nzijdig. „U gaat voorbij aan alle ma- gement-overwegingen die de WV ar voren brengt en ook een financiële veging ontbreekt." Barendregt stelt or de zaak opnieuw met alle betrok- ten te bespreken en de gemeenteraad betrekken bij de uiteindelijke stand- ntbepaling. „Ik vind het een zeer langrijke beleidsbeslissing vooral voor langere termijn, vandaar de wens de id er in een zo vroeg mogelijk stadium ir nauw bij te betrekken", aldus de ef. In de vergadering van donderdag, .lar Barendregt overigens niet aanwe- was, zei burgemeester Engelvaart t een VVV kantoor in het centrum van in Burg overeenkomstig de doelstel- «gen is die door de raad voor Den Burg i vastgesteld. Op grond daarvan had college beslist dat het kantoor jamair in het centrum dient te komen. Wèl overleg 'as wanneer de WV aannemelijk kan iken dat de locatie in het centrum it niet kan, zal via een wijziging van I i l bestemmingsplan aan een kantoor r ie bejaarden van Oudeschild willen de AOT-bussen voortaan meer hal- in het dorp zullen aandoen, zodat de |e wandeling naar de thans enige in de Heemskerckstraat bij de ia Frans Zegel niet meer nodig is. De r heeft laten weten nog geen moge- eid te zien het aantal haltes uit te den, maar de bejaarden hebben daar n genoegen mee genomen en heb- de gemeenteraad gevraagd een issing te helpen bewerkstelligen, et eerste verzoek om uitbreiding van haltes kwam enkele jaren geleden de dorpscommissie van Oudeschild. busonderneming zei de be- iren van de grote loopafstand naar enige halte wel te kunnen onder- ijven. Er was een route uitgepro- via Puzzelweg (Mieland) en dssingel met twee extra stopplaat- aan het eind van het Mieland en bij ierkesteeg. In de totale route (veer- sn-De Cockdorp-veerhaven) zou tien minuten extra vergen en die tijd er gewoon niet. Niet uitgesloten d evenwel dat het in de toekomst zou lukken als op meer efficiente e door Oosterend kan worden gere- Dat zou daar tijdwinst opleveren aan Oudeschild ten goede kan ten. e gemeenteraad is over dit onder- 3 nu benaderd door de Oudeschilder ding van de ANBO (Algemene Ne- r andse Bond van Ouderen) die 170 in telt. Secretaris J. van der Veer de suggestie de gewenste tijd- st in de route te vinden door het t vervallen van een halte aan de lelminalaan in Den Burg. In combi- a met de tijdwinst die de invoering de strippenkaart inmiddels heeft aven, zou er dan tijd genoeg kunnen om in Oudeschild twee keer extra te apen. Verwacht wordt dat meer mensen uit Oud^child van de gebruik zullen maken, vooral bij at weer. Is de gemeenteraad daarmee ak- 'd gaat, zal deze aangelegenheid B en W worden afgehandeld. Donderdag werden bij Westerslag een brisantgranaat en een markeerder gevonden. Ze zullen door de Explo sieven opruimingsdienst onschadelijk worden gemaakt. De Kon. Luchtmacht heeft laten weten, dat van vandaag tot en met donderdag 10 december bijzondere tests zullen worden uitgevoerd op de Vliehors. Deze gaan met veel rookontwikkeling gepaard maar geven geen geluidsoverlast. Burg zitten genoeg winkels en die zien ook kans hun zaken te bevoorraden", aldus Engelvaart in de vergadering van donderdag. De burgemeester stelde vast dat er weldegelijk overleg is, maar dat het college en de WV het simpel weg oneens zijn. „De WV moet argu menten vinden om de doelstellingen nota voor het centrum van Den Burg die door de raad is vastgesteld te door breken." Ten aanzien van het financiële verhaal vond Engelvaart dat de WV eerst duidelijk moet maken dat de nieuwbouw betaald kan worden. „We willen als gemeente niet het risico lopen dat we moeten opdraaien voor een deel van de kosten." Brieven Overigens heeft het gemeentebestuur de VVV h brieven op de hoogte gebracht van haar standpunt. In een brief van 17 juli wordt al de voorkeur uitgesproken voor een VVV kantoor in het centrum van Den Burg. „Mocht onverhoopt toch verplaatsing naar de buitenkant van Den Burg onvermijdelijk zijn, dan laten wij u nu reeds weten dat de door u genoemde locaties aan de Pontweg ter hoogte van respectievelijk Elemert, Keesomlaan, Gasthuisstraat en Akenbuurt in verband met landschap pelijk en verkeerstechnische overwegin gen niet aanvaardbaar zijn. Op deze plaatsen zullen wij geen medewerking verlenen voor bouwplannen", aldus deze brief. Wel toonde het college zich bereid in het toekomstige bestem mingsplan Den Burg west rekening te houden met de wens van de VVV voor kantoorruimte. Op 12 november schreef het college aan de VVV dat na het gevoerde overleg nog steeds de voorkeur wordt gegeven aan een VVV kantoor op de Groene- plaats, dus in het centrum. „Wij achten het handhaven en zo mogelijk verster ken van de functie van het centrum van een zodanig eminent belang dat ver plaatsing van uw kantoor naar de Elemert door ons wordt afgewezen. In het algemeen vinden we het ook niet aanvaardbaar dat voorzieningen worden overgebracht naar de periferie. Voorts heeft in deze besluitvorming meege speeld dat uitbreiding en wijziging van de situatie aan de Groeneplaats pla nologisch in principe niet op moeilijk heden behoeft te stuiten", aldus de brief. De nieuwe apparatuur in het TESO-gebouw te Den Helder. Duidelijk zijn de slagboompjes te zien. Voetgangers die met de TESO boot meegaan zullen in het vervolg en vertrouwd beeld moeten missen. De man met kniptang die bij het hekje staat om ieder kaartje van een gaatje te voorzien is vervangen door futuristisch ogende stalen kasten met een slagboompje: zogenaamde tourniquets. De kaartknipper is ten prooi gevallen aan de vooruitgang. Het automatiseren van het kaartenknipsysteem past binnen het fasegewijze moderniseren van de veerhaven in Den Helder waar TESO momenteel mee bezig is. De eerste stap in deze modernisering was het bouwen van het nieuwe havengebouw, de tweede stap is het automatiseren van het kaartknippen en de derde stap wordt gezet als de auto's op het haventerrein binnen een afrastering komen te staan, nadat ze eerst langs een kassahokje zijn gereden. Voor dit laatste is echter een flinke reconstructie van het haventerrein noodzakelijk. Het college van B en W is verdeeld over de vraag of de gemeenteraad van Texel dinsdag a.s. een motie moet aannemen, waarin wordt uitgesproken dat plaatsing van atoomwapens op Texels grondgebied, als dat ooit aan de orde zou komen, te allen tijde zal worden tegengegaan. De burgemeester en wethouder F. Blanken zijn vóór de motie, maar de wethouders J. Nauta en G. van der Kooi vinden dit een kwestie van rijksbeleid en willen dat de motie voor kennisgeving wordt aangenomen. Als de raad de motie wel aanvaardt, gebeurt dat in navolging van de ge meente Hellevoetsluis. De PSP-afdeling Texel heeft de Texelse gemeenteraad gevraagd het voorbeeld van Hellevoet- sluis te volgen door het nemen van het volgende besluit: „Gelet op het feit dat uitspraken van lagere-overheden ge wenst zijn ter ondersteuning van de mening van een gestadig groeiend aantal burgers dat zich tegen plaatsing van (nieuwe) atoomwapens in Neder land en de rest van Europa verzet (getuige de demonstratie van 21 no- venber1981); overwegende dat Neder landse regeringen tot nu toe niet uit blonken door het nemen van duidelijke beslissingen welke een bijdrage leveren tot wijzigingen ten goede met betrek king tot de internationale atoombewa peningswedloop; mede gelet op het feit dat ook lagere-overheden (mede)ver- antwoordelijk zijn voor de toekomst van haar burgers en hun nageslacht; Besluit de gemeenteraad van Texel 1. dat, indien zulks aan de orde zou komen, plaatsing van (nieuwe) atoom wapens op haar grondgebied te allen tijde zal worden tegengegaan onder ge bruikmaking van alle wettelijke beschik bare middelen; 2. het college van Burgemeester en Wethouders wordt bij deze opdracht gegeven dit besluit ter kennis van alle colleges van B en W en gemeenteraden in Nederland (of andere colleges voor zover zij t.a.v. bepaalde Nederlandse gebiedsdelen thans taken vervullen wel ke normaliter aan een gemeentebestuur toebehoren) te brengen en hen te ver zoeken in hun eerstvolgende openbare vergadering een eensluidende motie te behandelen met betrekking tot hun grondgebied; Wijzigingen, aan te brengen door ge meentebesturen op wiens grondgebied reeds nu atoomwapens aanwezig zijn, worden in acht genomen, zulks voor zover bedoelde wijzigingen ten doel hebben zich te keren tegen deze be staande situatie om zodoende zo spoe dig mogelijk over een atoomvrij grond gebied te kunnen beschikken. 3. Het college van Burgemeester en Wethouders wordt bij deze opdracht gegeven dit besluit ter kennis te brengen van de ministers van defensie, buiten landse zaken, binnenlandse zaken en leden van de Tweede Kamer der Sta- tengeneraal." Niet nodig Hellevoetsluis heeft alle Nederlandse gemeenten gevraagd dit besluit te nemen. Verschillende gemeentebe sturen hebben de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten om advies ge vraagd. Dit advies kwam half november uit en komt er op neer dat het aannemen van een dergelijke motie niet nodig is. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten is van mening dat de plaatsing van kernwapens een aangelegenheid is van rijksbeleid. De besluiten hierover moeten worden genomen door de Sta ten Generaal, die het hele Nederlandse volk vertegenwoordigen. Hellevoetsluis heeft zich in feite beperkt tot een intentieverklaring en die kan volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten worden gemist omdat het een bedoeling uitspreekt over een zich nog niet en wellicht nimmer in de betrokken gemeente aandienend vraagpunt. Mocht in de toekomst aan een gemeen tebestuur worden gevraagd om aan plaatsing van kernwapens mee te wer ken, dan kan het gemeentebestuur altijd nog beslissingen nemen krachtens de wet op de ruimtelijke ordening. De Ver eniging van Nederlandse Gemeenten merkt er wel bij op dat de Kroon op grond van de Belemmeringenwet Landsverdediging bijzondere bevoegd heden heeft als het gaat om lands- verdedigingswerken. Maar tegen zo'n beslissing kan de betrokken gemeente dan altijd weer in beroep gaan krach tens de wet Arob. De wethouders Van der Kooi en Nauta onderschrijven dit VNG-advies en vinden daarom dat de raad de motie niet moet aannemen. Het kaartknippen is nog niet volledig geautomatiseerd. Wie met zijn kaartje het havengebouw binnenkomt moet dit nu laten knippen door de loketist. Deze zorgt er vervolgens voor dat het slag boompje van de tourniquets opzij zwaait waardoor men verder onbelemmerd de naar de boot kan lopen. Het is de be doeling dat dit systeem ongeveer een jaar blijft functioneren. In de praktijk zullen de lokestisten het wat drukker krijgen, maar in de zomermaanden kan ook het tweede loket in het gebouw bemand worden. Dit is afgelopen zomer nog niet gebruikt. Omdat de entree zodanig is geconstrueerd dat men langs een loket móet voor men bij de boot is, zijn de mogelijkheden om zonder kaartje het schip te betreden gering. Daarbij komt dat TESO van plan is steekproe ven te houden op geldige plaatsbewij zen. Op de boot, op de gang naar de boot toe en verder overal waar mogelijk, kunnen mensen gevraagd worden hun geldig plaatsbewijs te tonen. Om dit mogelijk te maken heeft TESO ook een ander systeem van kaartjesknippen in gevoerd. Met een tang worden nu geen gaatjes meer in de kaartjes geknipt, maar wordt een stempel op de kaart gezet, waaruit af te lezen is waar de kaart is geknipt en wanneer. Dit nieuwe kaart„knip"systeem geldt ook voor automobilisten. Een van de vroegere kaartenknippers is nu steekproefcon- troleur. Een ander zal het nu zwaarder belaste loket gaan bemannen. De derde kaartknipper van TESO was in tijdelijke dienstverband dat thans is beëindigd. Vooralsnog lijken de gevolgen voor het personeelsbestand van TESO door het nieuwe systeem dus gering te zijn. Herkennen Overigens is het de bedoeling dat het kaartknippen in de toekomst verder wordt geautomatiseerd. Op het ogen blik wordt een nieuw model strippen kaart voor het openbaar vervoer ont worpen. TESO hoopt met de kennis die met die kaart wordt opgedaan, ook haar eigen systeem te kunnen verbeteren. Een machine die kaartjes afstempelt en vervolgens een slagboompje open laat gaan is niet zo'n probleem. De moei lijkheid is dat TESO tal van verschillende soorten kaarten heeft en dat de machine die niet kan herkennen. Men verwacht binnen een jaar dit systeem te kunnen verbeteren. De tourniquets zijn ge plaatst door de firma Hausman uit Den Haag. Er is aan gedacht ook ruimte vrij te houden voor een invalidendoorgang. De politie heeft twee inwoners uit Schagen aangehouden in verband met mishandeling en vernielingen in een dancing te Den Burg, afgelopen vrijdag. Een derde betrokkene is bij de politie bekend en zal alsnog aan gehouden worden. Het agressieve gedrag van het trio begon rond tien uur 's avonds toen lampen, glazen en een toilet het moesten ontgelden. Een inwoner van Anna Paulowna werd door één van de vandalen in de neus gebeten en moest zich met verschillende verwondingen in het gelaat onder doktersbehandeling stellen. Een andere bezoeker van de dancing werd zodanig gestompt dat zijn wenkbrauw open kwam te liggen. De twee vechtersbazen die nu zijn aangehouden zijn respectie velijk zeventien en negentien jaar oud. Wegens mishandeling en vernieling is proces verbaal opge maakt. zijn van maandag 30 november t/m vrijdag 4 december 's avond geopend. Winkeliersvereniging Den Burg.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1